Hongarije werd economisch zwaar getroffen Noodvoorraden olie voor tien dagen worden verdeeld DE ZIERIKZEESCHE COURANT „SAMENWERKING MET GEMENEBEST GEEN DEELGENOOTSCHAP MET V.S." Nasser wilde kanaal niet verpachten Lost politieleger Israëliërs af STAD EN PROVINCIE VRIJDAG 18 JANUARI 1907 ZIERIKZEESCHE NIEUWS ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meandert bij vooruitbetaling t 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,« per stuk. 1 ____No.-<80e0 llSc jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-188? REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Lange Nobelslraal 6, Zierikzee, Postbus nr. Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. lakenman 6 Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. V.N.-commissie concludeert Een recente foto van H.K.H. Prinses Margriet, die op 19 januari a.s. haar 14e verjaardag hoopt te vieren. (Foto Mei/boom). Macmilian in televisie-rede: Geen tussentijdse verkiezingen De nieuwe Britse premier, Ha rold Macmilian, beeft donderdag avond in een radio- en televisie rede verklaard, dat de geschiede nis het Britse optreden in Egypte zal rechtvaardigen. De moeilijkheden die Engeland nu ondervindt, zoals het olietekort, zijn de prijs voor dit optreden, doch volgens de premier zou de prijs die betaald had moeten worden als En geland de zaak maar op zijn be loop had gelaten, mogelijk veel hoger zijn geweest. Over de Britse betrekkingen met de Verenigde Staten, die zich tegen het Brits-Franse ingrijpen in Egypte hebben gekeerd, zei Macmilian, dat „echt deelgenootschap gebaseerd is op respect. V/ij zijn niet van plan van de Amerikanen te scheiden en wij willen ook niet hun satellieten zijn. Ik ben er zeker van, dat de Amerikanen dat ook niet wensen. Hoe sterker wij zijn, des te betere deelgenoten zijn wij". De premier vertrouwde er voorts op, dat in de loop van de tijd En geland en de Ver. Staten door we derzijds vertrouwen en respect steeds dichter bij elkaar zouden 40.000 huizen zijn verwoest De gebeurtenissen in Hongarije hebben een zware slag toegebracht aan de economie van het land, aldus het vrijdag te New York gepu bliceerde verslag van het onderzoek van de commissie van de Verenigde Naties, die onder leiding van de Seyncs, onder-secretaris van de wereld organisatie, van 4 tot 7 januari een onderzoek heeft ingesteld naar de Hongaarse economie. komen. In materiële zin kan Engeland niet tegen de Ver. Staten of de Sowjet Unie op, zo vervolgde Mac- Millan, doch Engeland staat niet alleen. Het heeft partners in het ge menebest en dan zijn er nog de vol ken van Europa, in het bijzonder Frankrijk. Met hen moet Engeland meer en meer samenwerken. De totale kracht en rijkdom van deze gemeenschappen, het gemenebest en Europa, zijn zeker niet minder dan die van Amerika en de Sow- jet-Unie. De premier beloofde zijn miljoe nen toehoorders in deze eerste rede voering sedert hij de vorige week sir Anthony Eden opvolgde, dat de conservatieve regering van plan is de drie jaar, die het land nog van de verkiezingen scheiden, aan het bewind te blijven. Er zullen geen vervroegde verkiezingen komen. In de haven van Rio de Janei ro is de 11.218 ton metende Brazi liaanse tankboot „Amapa" totaal uitgebrand. Twee bemanningsleden zijn om het leven gekomen en negen gewond Er was 16.000 ton olie aan boord. In het verslag wordt de verdeling van goederen door het Internatio nale en het Hongaarse Rode Kruis in Hongarije voorbeeldig genoemd. De commissie van onderzoek spreekt zich uit voor uitbreiding van deze vorm van hulpverlening en voortzetting tot 15 juli 1957. Het is moeilijk thans te zeggen waar de hulpverlening aan slachtoffers op houdt en h,et herstel van de Hon gaarse economie begint, zo wordt gezegd. Voedselvoorziening op een vol doend niveau tot de volgende oogst kan slechts worden bereikt door aanzienlijke invoer van levensmid delen. De moeilijkheid voor de industrie is het gebrek aan steenkool. De winning hiervan is thans ongeveer 45.000 ton per dag tegen 78 000 voor het uitbreken van de opstand. De Sowjet-Unie heeft toegezegd 600.000 ton steenkool te zullen le veren, de andere communistische landen in oost-Europa zullen in het eerste kwartaal van 1957 150.000 ton leveren. In het eerste halfjaar zal er een tekort zijn van 3 miljoen ton, in 't tweede van 2 miljoen ton Alleen door invoer kan het tekort worden opgeheven, aldus het rap port. De elektrische centrales brengen drie vierde van de normale hoe veelheid stroom voort. Centrales in Tsjecho-Slowakije leveren dage lijks 100 megawatt. De voedselindustrie werkt voor 60 procent, de lichte industrie van 45 tot 50 procent, de zware indu strie van 20 tot 25 procent en de President Nasser van Egypte heeft in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist volgens een bericht van radio-Cairo desge vraagd gezegd, dat de Amerikaanse oUemaatschappü „Aramco" en de „Chase Manhatten Bank" hem het aanbod hebben gedaan om het Suezkanaal voor tien jaar te pach ten tegen betaling van een miljard dollar. Hfj had dit aanbod echter afgeslagen „omdat de Egyptische soevereiniteit niet te koop of te huur is". De Egyptische president zei ver der het niet eens te zijn met de stelling van president Eisenhower, dat een „leegte"' zou zijn veroor zaakt in het Midden-Öosten als ge volg van de Brits-Franse tussen komst in Egypte. Nederland weigert aanbod Voor de eerste tien dagen van februari beeft de ollecommissle van de organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking gisteren 112.000 ton stookolie en 46.500 ton dieselolie uit een door de oliemaat schappijen beschikbaar gestelde re serve toegewezen aan tien Euro pese landen, die met bijzondere voorzlcnlngsmoellijkheden hebben te kampen. De grootste hoeveelhe den werden toegewezen aan Italië, Zweden, Frankrijk en Denemarken. Laatstgenoemd land, waarin naar het oordeel der commissie een nood toestand op het gebied van de voor ziening met vloeibare brandstoffen bestaat, ontvangt in totaal ruim 50.000 ton stookolie en 7.000 ton dieselolie. In de nabije toekomst zal Denemarken waarschijnlijk nog meer noodtoe wij zingen ontvangen. Italië ontvangt uit de reserve 45 duizend ton stookolie, Zweden 27 duizend ton stookolie en 10 000 ton dieselolie en Frankrijk 10.000 ton stookolie en 10.000 ton dieselolie. Kleinere hoeveelheden ontvangen Noorwegen, Ierland, Griekenland, Turkije, Oostenrijk en Zwitserland. Nederland behoort tot de zes lan den, die verklaard hebben, dat zij voor de eerste tien dagen van fe bruari geen aanspraak maken op toewijzing uit de reserve, zulks met het oog op de moeilijke toestand in andere landen. De reserve bevatte voorts 40.000 ton benzine, maar de olie-commis sie kwam tot de slotsom, dat in een groot aantal landen de benzine voorziening even moeilijk is Zij be sloot daarom geen speciale toewij zingen uit deze reserve te doen, maar de 40.000 ton weer ter be schikking te stellen van de olie maatschappijen, die de benzine zul len distribueren overeenkomstig de getroffen regeling, welke voorziet in een procentueel gelijke vermin dering van de leveranties aan alle O.E.E.S.-landen. chemische industrie en de bouwnij verheid voor 10 procent. De me taalindustrie werkt zo goed als he lemaal niet. Volgens het rapport moeten in het eerste halfjaar van 1957 con sumptiegoederen ter waarde van 60 miljoen dollar worden ingevoerd. Ongeveer 40.000 huizen zijn ver woest of beschadigd, waarvan de helft licht Sedert 23 oktober 1956 werden 1.500 tot 2.000 vrachtauto's vernield of naar het buitenland ge reden met vluchtelingen. In het rapport wordt de ver wachting uitgesproken, dat in het eerste kwartaal van 1957 de uitvoer een waarde zal belopen van 600 miljoen forint, dat is een tiende van de normale uitvoer. Tenslotte wordt in het verslag goedkeuring gehecht aan een pro gram tot het zenden van steenkool voor ziekenhuizen en scholen, zaai zaad, mest, veevoer, graan, suiker, spek, vet, koffie, peper, sinaasappe len en citroenen. Dit plan zou wor den uitgevoerd door tussenkomst van het Internationale Rode Kruis de internationale Landbouw- en Voedselorganisatie. Amerika, Frankrijk en Groot- Brittannië zijn het er over eens ge worden dat het internationale po litieleger van de V.N. de Israëlische troepen op het eiland van Tiran, bij de Golf van Akaba en in de strook van Gaza vervangt, aldus is donderdag van welingelichte zijde in Washington vernomen. Deze principiële overeenstem ming is bereikt na recente onder handelingen tussen deze landen. Bij de Ver. Naties wordt op het ogen blik een ontwerpresolutie van die strekking voorbereid. Van genoemde zijde is eveneens vernomen, dat het internationale politieleger in de strook van Gaza en ln het gebied om de Golf van Akaba zal blijven totdat er een de finitieve regeling is getroffen voor deze gebieden. Noors motorschip omhoog gelopen Op de Schelde bij boei 36 is gis teravond tegen 9 uur het Noorse motorschip „Trondanger" aan de grond gelopen. De sleepboot „Scal- dis" is ter assistentie van Viissin- gen uitgevaren. De „Trondanger" meet 6.826 brt. Toast van Chroesjtsjef Chroesjtsjef, de leider van de Sowjet-communistische partij, heeft donderdag op een receptie voor premier Tsjou En-Lai in Moskou, bij het uitbrengen van een heil dronk, een beroep gedaan op God „om te geven dat iedere commu nist in staat zou zijn als Stalin te strijden" ter verdediging van de „belangen der werkende klasse". AMERIKA EN HET MIDDEN-OOSTEN Gisteren is een geheim getuigenis van Dulles voor de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van - Afgevaardigden bekendge maakt. Dulles zei dat president Eisenhower niet voor gewapend in grijpen is (in het Midden-Oosten), als er in de toestand niet een wer kelijk gevaar voor de Verenigde Staten besloten ligt. Als een land in het Midden-Oos ten een ander land aanviel en de hulp van Russische vrijwilligers inriep, zou dit volgens Dulles niet als een „openlijke gewapende aan val" worden beschouwd zolang de Russen in het land bleven dat hen had uitgenodigd. Portret van Rainier en Gracia ontvreemd De Italiaanse politie zoekt naar een portret van prins Rainier en prinses Grace van Monaco, dat don derdag uit het atelier van een. Ita liaanse schilder in Ventigmilia is verdwenen. Het schilderij is een geschenk van Italiaanse toeristische bureaus ter gelegenheid van de geboorte van het kind van de prins en prinses, welke spoedig wordt verwacht. De 33-jarige kunstschilder, Mario Raimondo, verklaarde dat het doek is ontvreemd toen hij donderdag een korte tijd niet op zijn atelier was. Pelgrims in India verdronken Dertig personen, voor het meren deel vrouwen en kinderen, zijn donderdagmiddag in de rivier de Hooghly, op een tiental km van Calcutta, verdronken, doordat de boot, waarin zij van een pelgrims tocht terugkeerden, door de snelle stroom omsloeg. Zij keerden terug van een jaar lijks godsdienstig feest, dat door 50.000 Hindoes werd bijgewoond. De Hooghly is een der mondings- armen van de Ganges. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wees verliefd op uw doel en denk er elke minuut aan: dan zult u het zeker bereiken. Twentsche Bank krijqt meerderheid aandelen in R. Koole Zoon's Bank (Eigen bericht) Naar w(J vernemen heeft de Twentsche Bank de meerderheid verworven van de aandelen in R. Koole Zoon's Bank N.V. te Zie rikzee. Het ligt in de bedoeling van de Twentsche Bank een bod uit te brengen op de nog resterende aan delen in genoemde bank. Het „Krabbelhoekje" Wij bieden onze lezers onze ex cuses aan over het „Krabbelhoekje" in het nummer van donderdag jl. Door verwisseling ter zetterij is abusievelijk een plaatje gepubli ceerd, dat nog betrekking had op de jaarwisseling. President Eisenhower heeft een dezer dagen een bezoek gebracht aan het door droogte ernstig getroffen zuid-westen van de Verenigde Staten. De foto toont de president (midden) op het bouwland van Estel Peoples (links) bij Woodward in Oklahoma, dat volkomen tot stof is verdroogd. Ezra Taft Benson, de secretaris van het Amerikaanse ministerie van Landbouw (rechts) onderzoekt hier de verpulverde aarde. Overdenking Het probleem van het oud worden „Hem was door de Heilige Geest een Godsspraak gegeven, dat hij de dood niet zien zou, eer hij de Christus des Heren gezien had". Wij zijn als mens, staande in Gods schepping een wonderlijk en raadselachtig wezen. Wij doen ons best om alle moeilijkheden te over winnen, en soms slagen wij daar ook een heel eind in. Maar hoe wij ons ook inspannen, wij blijven zit ten met dat ene, waaraan wij niets kunnen veranderen. Wij zijn uit het paradijs geraakt, ver van de boom des levens. En wij zijn met de hele schepping op weg naar de ouder dom. Oud worden - zeker mogen wij het een zegen noemen, wanneer ons dit is toegestaan Maar anderzijds dit hele oud worden Is het meest tragische wat de mens hier op aar de moet doormaken. Wij kunnen hier denken aan de gevolgen op sociaal terrein: de normale verdien sten houden op en ondanks het staatspensioen zal in vele gevallen bezuinigd moeten worden. Er zijn ook lichamelijke gevolgen: de ouderdom komt met gebreken, en hij wijst hoe langer hoe meer heen naar de uiterste grens van het leven. En dan - op die uiterste grens van het leven - wacht ons het ster ven. Dit is niet alleen een lichame lijk ongemak, maar een zaak, waar bij wij geheel en al, lichamelijk en innerlijk betrokken zijn. Het gaat hier om een afscheid van alles wat ons lief en dierbaar is, en om een moeten verschijnen voor God. Juist dit levenseinde kan ons alle kanten doen uitgaan. De angst kan in ons komen, of wij kunnen het alles ook gelaten afwachten. Maar in beide gevallen ontbreekt de ver troosting. En toch - deze vertroosting IS er. En het is een man met name Simeon, die er in Lucas 2 zijn deel aan krijgt. Van Simeon weten wij niet veel. Het is niet bekend, of hij oud was of jong, ook al kiest de traditie voor het eerste. Wat wij wel van hem weten is, dat hij vroom en recht vaardig was en dat hij de vertroos ting Israëls verwachtte. - Hem was door de Heilige Geest een Gods spraak gegeven, dat hij de dood niet zien zou, eer hij de Christus des Heren gezien had. En waar Si meon deze belofte vastgrijpt en vasthoudt, daar Is God getrouw en daar voltrekt zich een overvloed van vervulling. Nu kan Simeon gaap in vrede, naar huis of naar de dood, maar in ieder geval in vrede. God, die gesproken heeft, spreekt nog Ook ons is een Godsspraak ten deel gevallen, dat wij de dood niet zien zullen, eer wij de Christus des Heren gezien hebben. En waar ook in ons leven het amen klinkt op deze belofte, voltrekt zich datzelfde wonder van de vervulling. Wij gaan op onze beurt in vrede, in vrede door de ons nog toegemeten jaren. En wij sterven ook in vrede, omdat de eeuwigheid voor ons is open gegaan. Z. v. W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1