Israël wenst troepen niet terug te trekken uit de Zuid>Sinaï DE ZIERIKZEESCHE COURANT De buikriem wordt nauwer aangehaald ARTURO TOSCANINI t LANGZAAM ONTHALST SOEKARNO DE DEMOCRATIE MINISTER H0FSTRA: „SITUATIE IS ER EEN VAN NATIONALE OVERBESTEDING" DONDERDAG 17 JAXVARl 1957 No. 18089 113c Jaargang Z1ER1KZEESCHEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs pat 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per weel-. 30 cent. Losse nummers 10 c». - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 nu. <t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. lakenman Ochlman, Zienkzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het Israëlische ministerie van Economische Zaken stelt planuen op om het land in staat te stellen mogelijke sancties te doorstaan, die het ge volg zouden kunnen zijn van Israels weigering zijn troepen terug te trekken uit de zuidelijke punt van de Sinaï. Volgens inlichtingen uit semi-of- ficiële bron te Jeruzalem voorzien de plannen in een scherpe beper king van de invoer van verbruiks- en kapitaalgoederen en in een in komstendaling van 20 a 30 procent. De plannen moeten rekening hou den met een mogelijke bevriezing van de Amerikaanse economische hulpverlening, staking van de Ame rikaanse leveranties van levens middelen uit de overschotten en verwerping van Israels verzoek om leningen van de Export-import Bank der Amerikaanse regering. Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal van de V.N., heeft woensdag in een verslag aan de al gemene vergadering van de V.N. verklaard, dat de Assemblee van Egypte en Israël formele beloften moet krijgen om geen grensover- vallen te plegen als de Israëlische troepen zich volledig achter de grens hebben teruggetrokken. Hammarskjoeld vroeg de aan dacht voor twee hoofdpunten van „Ideologisch werk" onder Moskouse studenten De afdeling Moskou van de liga van jonge communisten die naar raming een half miljoen leden telt, heeft besloten studenten naar fa brieken, parken en bouwobjecten te sturen voor het verrichten van han denarbeid, zulks als onderdeel van een campagne „om het ideologische werk onder de studerende jeugd te verbeteren". Het centrale comité van de Mos kouse liga heeft onlangs een volle dige vergadering gewijd aan de po litieke opvoeding van studenten en in het bijzonder aan de tekortko mingen in het werk van de liga, die er soms niet in is geslaagd „dron kaards, schreeuwers en straat schenders" te weren, aldus het ver slag dat het blad van de liga, de ..Kosomolskaja Prawda". Vreedzame samenleving betekent niet, dat de ideologische strijd ver slappen mag, aldus het blad. De jeugd moet beschermd worden te gen de „verderfelijke invloed van de burgerlijke ideologie - de liga mag geen enkele student veron achtzamen". de door de Assemblee aangenomen resolutie, die om onmiddellijke te rugtrekking van de Israëlische troepen vraagt. Het eerste punt is: Beide partijen moeten geen invallen in naburig gebied doen. Het tweede luidt: Beide partijen moeten de bepalingen van de be standsovereenkomsten nauwkeurig in acht nemen. Volgens Hammarskjoeld vormt terugtrekking, evenals het staken van het vuren, een voorafgaande en wezenlijke fase in een ontwik keling, waardoor misschien een hechte basis gelegd kan worden voor vreedzame toestanden in het gebied. Hij merlcte voorts op dat de vraag, in hoeverre de verantwoor delijkheden die de Palestijnse be standscommissie nu draagt, over genomen zouden kunnen worden door het internationale politieleger van de V.N., wellicht nader over wogen kan worden. De beroemde dirigent Arturo Toscanini is gisteren in de ouder dom van 99 jaar te New York over leden. Arturo Toscanini werd 25 maart 1867 te Parma geboren. Hij bezocht het conservatorium van deze stad en werd eerst violoncellist. Zijn di rigentenloopbaan begon hij in 1886 te Rio de Janeiro. In 1898 kwam hij aan de „Scala di Milano", waar hij tot 1907 bleef. Daarna ging hij naar New York en keerde in 1921 naar de Scala terug als artistiek directeur. In Amerika bleef hij echter ook geregeld dirigeren. Zijn grootste vermaardheid da teert van een tournee, die hij met hel Philharmonisch Orkest van New York door Europa maakte. Toscanini muntte niet alleen als opera-, maar ook als concerldiri- gent uit. Toen Mussolini in Italië aan het bewind kwam ging Tos canini voorgoed naar Amerika. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken beschikt over inlichtingen volgens welke vliegtuigen van Russische makelij in Syrië zijn aangekomen. Zo heeft een woordvoerder van het ministe rie woensdag in Washington be kendgemaakt. Parlement ondergeschikt aan „revolutionaire raad" Woensdag werd gemeld, dat pre sident Soekarno een raad zal in stellen, onder leiding van hemzelf, waaraan de regering verantwoor ding verschuldigd zal z(jn. Tevoren zal voor de gehele Indonesische ar chipel de staat van oorlog en beleg worden afgekondigd. De links georiënteerde „Bintang Timur" in Djakarta berichtte, dat de raad de staatspolitiek zal vast stellen en de bevoegdheid zou be zitten verordeningen uit te vaardi gen. Het kabinet zou deze slechts moeten uitvoeren en verantwoor ding schuldig zijn aan de raad. Het parlement zal niet worden ontbon den, doch als een wetgevend li chaam blijven voortbestaan, met beperkte bevoegdheden. Volgens het blad zou het parlement zich alleen met opbouwprojecten mogen bezig houden. De zee-, lucht- en landstrijd krachten zouden ook vertegenwoor digd worden in de uit veertien leden bestaande „staats-defensieraad", naast „revolutionaire figuren" uit politieke, jeugd- en massa-organi saties. Op de werf van de Firma De Vries Lentsch te Amsterdam-Noord is woensdagmorgen de kiel gelegd voor „De Groene Draeck", het zeiljacht, dat aan H.K.H. Prinses Beatrix ten geschenke zal worden gegeven. Op de bijgaande foto zien we een overzichtje tijdens de kiellegging, welke namens de Prinses werd bijgewoond door haar particulier secretaresse, mej. mr. M. Meurs. Woensdagmorgen heeft het Koninklijk Paar in het paleis op de Dam de jaarlijkse Nieuwjaarsreceptie gehouden. Op de bovenste foto zien we het paar bij de aankomst aan het paleis, waar het de erewacht inspec teerde. Op de onderste foto zien we de nieuwe Japanse ambassadeur in ons land, de heer Akiro Ahye, die voor de receptie zijn geloofsbrieven aan H.M. de Koningin kwam overhandigen, bij het inspecteren van de erewacht. Eerste Kamer Nog geen beslissing over het landbouwbeleid In de vergadering van de Eerste Kamer z(jn gisterochtend de alge mene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voortgezet. De minister van Financiën, de heer Hofstra, beantwoordt de daarbij gemaakte opmerkingen. Hij betnigt zijn erkentelijkheid voor de wel- willende wijze, waarop de Kamer over het algemeen de voornemens der regering is tegemoet getreden. Spreker meent, dat men zich voorlopig zal moeten bezig houden met problemen, die een sterke ma teriële inslag hebben. De situatie waarvoor we staan is die van een nationale overbeste- ding. De oplossing sluit bij de pro bleem-stelling, aan: trachten te ko men tot een beperking, die het evenwicht herstelt. De beperkingen der bestedingen, of eigenlijk de af remming der vergroting van beste dingen, zullen moeten geschieden door een evenwichtig samenstel van maatregelen. Sociale recht vaardigheid en economische doel matigheid moeten daarbij samen gaan. Er is op aangedrongen een voldoende mate Van voorzichtig heid te betrachten. Bij die opvat ting sluit spr. zich gaarne aan en zij is ook de grondslag geweest bij de overweging der maatregelen, die genomen zullen moeten worden. Een redelijke verdeling der las ten, met bijzondere zorg voor de minder draagkrachtigen, is nodig. Men is thans bezig ten deze de grote lijnen te trekken. Woningbouw centraal De minister betoogt, dal de wo ningbouw centraal gesteld zal moe ten blijven. Hij waarschuwt tegen de gedachte de woningbouw te gaan afremmen. De woningbouw wil hij een grote prioriteit blijven 'geven. Afremming zou z.i. slechts de aller laatste maatregel mogen zijn. Het behoud van de waardevast heid van het geld is een der mid delen om een aanslag op de levens omstandigheden van de grote mas sa te voorkomen. Het teruggaan van de waardevastheid is-boven dien een onderwijzing van de spaarzin. Men zal altijd op de bres moeten statin voor de waardevastheid van het geld. Maatregelen moeten in het begin worden genomen, want men mag niet verwachten, dat een klein beetje inflatie niet zo erg is. Over het landbouwbeleid is nog geen beslissing genomen, verklaart de minister. Een verantwoorde be slissing, ook al komt ze wat later, verdient verre de voorkeur boven een beslissing, die hals over kop is genomen en waarvan men dien tengevolge de gevolgen niet kan overzien. Suggesties tot bezuiniging gege ven door de heer Helema, bespre kend, ontkent de minister dat de subsidies voor maatschappelijk werk niet verantwoord zouden zijn. Over de suggesties met betrekking tot het verhaal van kosten bij de berechting van verkeersdelicten, zal hij overleg plegen met de mi nister van Justitie. PRINSES HELENA VAN FRANKRIJK GEHUWD De 22-jarige prinses Helena van Frankrijk, dochter van de Franse kroonpretendent, de graaf van Parijs - een achter-achterkleinzoon van Frankrijke laatste koning Louis Philippe - is woensdag te Louve- ciennes, nabij Parijs, in de echt verbonden met de 28-jarige graaf Everard van Limburg-Stirum. Het betrof hier het burgerlijk huwelijk, dat werd voltrokken in het raadhuis te Louveciennes. Het werd slechts door een dertigtal le den der wederzijdse families bij gewoond. Het kerkelijk huwelijk zal don derdag (vandaag) in de oude kapel van Dreux in Normandië, worden voltrokken. De eerste marconist van een Russische tanker heeft zich woens dag bij do politie van Martigues- Lavera, bij Marseille, gemeld en om politiek asiel verzocht. De tan ker bevindt zich thans in Martigues met ru\Ve olie uit het .midden oosten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Nieuw doen is de meest ver moeiende bezigheid, die er be staat: je kunt er niet mee ophouden om eens even uit te rusten. Koningin en Prins naar Londen H.M. de Koningin zal vandaag Z.K.H. de Prins der Nederlanden vergezellen naar Londen voor een bezoek van een dag ln verband met het overlijden van de graaf van Alhlone. Druk bezoek van Amerikanen verwacht Volgens voorlopige cijfers kwa men in 1956 700.000 Amerikanen naar Europa, waarbij voor het eerst na de oorlog de luchtvaart de meeste reizigers vervoerde. Over dit enorme vervoer houden de scheep- en luchtvaart nauw con tact en men hoopt te komen tot een overeenkomst, waarbij het moge lijk is het passagebiljet deels voor het vervoer per zee en deels per lucht te gebruiken. Sedert 1950 is het transatlantisch verkeer zowel ter zee als door de lucht toegenomen met 10 tot 15 pet. Twintig procent van de 110.000 Amerikaanse toeristen die Europa „deden", bezochten Nederland. Ver wacht wordt volgens voorlopige berekeningen, dat in 1960 circa 1.5 miljoen Amerikanen naar Europa komen, waarvan een 300 000-tal Nederland zal bezoeken. „Meesterstukje" van Nederlandse slepers De Odyssee van het Duitse vracht schip „Helga Bol ten" (7252 ton), welke met in een novemberstorm opgelopen zware averij voor de Amerikaanse oostkust begonnen was, heeft dinsdag een einde ge vonden toen de Nederlandse sleep boot „Oceaan" de „Helga Bolten" als sleep na een reis van meer dan 2700 km in de haven van Hamburg afleverde. De berging van het Duitse schip door de beide sleepboten „Oceaan" en „Zwarte Zee" wordt door vak lieden een meesterstukje genoemd, dat het karwei met de „Flying En terprise" nog overtreft. Lift als cel Een monteur trof in het In dustriegebouw aan de Goud se singel te Rotterdam twee indringers aan, die hij met hulp van twee collega's dwong in te stappen, bracht deze daarop in afwachting van de politie tussen twee etages tot stilstand. Het wa ren de 24-jarige constructie schilder IJ. M. K. G. en de 22-jarige stellingwerker W. H. de W. Zij zelden alleen maar een klauterpartijtje op touw te hebben gezet. Later gaven zij toe uit een kantine pepermunt te hebben gesto len. Honorarium voor vluchtelingengidsen De zgn. grensgidsen, die Hon gaarse vluchtelingen de Oosten rijkse grens helpen bereiken, heb ben dezer dagen het honorarium voor hun diensten verhoogd, zo werd in Wenen vernomen. Deze mensen vragen nu tot 13.000 forint (ongeveer 4.000 gulden), of voor eenzelfde waarde in natura aan goederen of voedsel dat de vluchtelingen bij zich hebben. De laatste dagen hebben Oos tenrijkse overheidsdienaren ver scheidene van deze gidsen gearres teerd, die daarop tot twee weken gevangenisstraf kregen wegens „il legale grensoverschrijding". De V.N.S. (Verenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij) en de H.SM. (Hollandsche Stoom boot Maatschappij) hebben beslo ten elk nog een schip te laten bouwen, ten behoeve van de Hol land West-Afrika lijn, de gecom bineerde lijndienst, die deze beide rederijen onderhouden tussen Am sterdam en dë havens aan de Afri kaanse westkust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1