fê tn de vtaxwut/ e&e atag SANOSTOL Het weer in Duiveland in 1956 Wat betreft de neerslag in 1956 voor qostelijk Duiveland is het vol gende gebleken: de maand januari had 4 dagen waarop 10 tot 20 mm. regen viel, april, juni, juli, augus- lus, september en december had den er elk één, maar oktober had er wel 15. November had een dag dat er meer dan 20 mm. viel, nl. 12 november met 28 mm. Augustus had 3 dagen van meer dan 20 mm., waaronder 3 augustus met 61,3 mm. De maandelijkse neerslaghoeveel heden (in mm.) zijn als volgt in on derstaande tabel samengevat: Maand neerslag normaal Januari95,1 56 Februari 5,0 34 Maart17,6 46 April 34,0 47 Mei17,5 47 Juni 55,5 55 Juli59,0 67 Augustus 170,0 67 September 38,6 66 Oktober115,0 77 November67,7 70 December34,0 63 Totaal 709,0 700 Vorstdagen De maand januari had 13 vorst- dagen, op deze dagen kwamen tem peraturen voor van 0 tot -10 gra den. Februari had 29 vorstdagen en daarbij waren 11 dagen waarop het kwik tot beneden -10 graden kwam (dus temperaturen van min 10 tot min 20 graden C.) en 18 dagen van min 0 tot min 10 graden, Maart had nog 10 vorstdagen en april nog 4, de maand november had er 8 en de maand december 7. Het gemiddelde aantal vorstda gen is voor januari 12, voor febru ari 10, voor maart 7 en voor april 2, voor oktober eveneens 2, voor november 6 en voor december 12. Totaal dus 71 vorstdagen tegen een gemiddelde van 51. De laagste tem peratuur hier gemeten was op 2 februari, het vroor toen min 15,5 graden Celsius. Zomerse dagen De zomerse dagen waren minder dik gezaaid dan de vorstdagen: de maand mei had er 1 en de maand juli ook 1. Maar verder komen we niet, terwijl toch mei er 3, juni 5, juli 7, augustus 5 en september er 2 hadden moeten hebben of totaal 22. We kwamen er dus 20 tekort. (In de terminologie van De Bilt is een zomerse dag een dag met een temperatuur van boven de 25 gra den Celsius). Intussen is 't interes sant bovenstaande statistiek te ver gelijken met het reeds gepubliceer de weeroverzicht over 1956 te Zie rikzee. Ingezonden mededeling HET COMMUNISME EN DE VRIJHEID Dulles: „Crisis in het Midden-Oosten kan beslissend zijn" De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft maandag bjj een be spreking van de „Eisenhower-doc trine", op een gemeenschappelijke vergadering van de senaatscom missies voor buitenlandse betrek kingen en de strijdkrachten, ver klaard, dat de huidige crisis in het Midden-Oosten wel eens van be slissende betekenis in de strijd tus sen communisme en vrijheid zou kunnen zijn. In gebieden die aan het Midden- Oosten grenzen - Bulgarije, de Zwarte Zee, de Oekraine, de Kau- kasus en midden-Azië - zijn Sow- jet-land-, zee- en luchtstrijdkrach- Nieuw voorstel inzake Palestina De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft in een rede in het Lagerhuis te Ottawa voorgesteld, dat Canada en andere leden van de V.N. een gedeelte van hun strijdkrachten beschikbaar zouden stellen voor dienst in het internationale politie- leger. De minister opperde de mogelijk heid om de politie-eenheden in Egypte te handhaven, zolang er geen regeling is getroffen voor de geschillen in het midden-oosten. Het internationale politieleger zou zijn werk moeten uitbreiden door langs alle Israëïisch-Arabische grenzen patrouillediensten uit te voeren, zulks met toestemming van de betrokken landen. ten zodanig opgesteld, dat zij op elk gewenst ogenblik kunnen in grijpen. Dit feit is niet nieuw, al dus Dulles, doch onder de huidige omstandigheden heeft het een nieuwe betekenis gekregen. De Russische heersers hebben al tijd het Midden-Oosten willen be zitten, aldus Dulles. „Nu schijnt het de communistische heersers toe, dat de gebeurtenissen meewerken en dat een grote overwinning zo goed als binnen hun bereik is. Hun ver trouwen is niet zonder grond". Kennelijk verwijzend naar Enge land en Frankrijk vervolgde de mi nister, dat er een wijziging is ge komen in de mogelijke afschrik wekkende rol van bepaalde West- europese landen in het Midden- Oosten, die tot voor kort een ern stige belemmering voor een com munistische aanval was. Als ge volg van psychologische, financiële en politieke omstandigheden be staat die belemmering niet meer. Luisteraars en kijkers Op 1 januari 1957 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in ons land 2.235.052, te gen 2.227.231 op 1 december 1956. Op 1 januari 1957 waren er 543.710 aangeslotenen op hetdraad- omroepnet tegen 542.084 op 1 de cember 1956. Het aantal aangegeven televisie toestellen steeg van 92.867 op 1 december 1956 tot 99.466 op 1 jan. 1957. Koning Hoessein van Jorda nië en koning Saoed van Saoedi- Arabië komen donderdag naar Cairo voor overleg met president Nasser, aldus heeft radio-Cairo be kendgemaakt. Ingezonden mededeling OOSTERLAND Ongelukkige sprong Onze dorpsgenoot, Joh. Goud zwaard Wz., wonende op de Hoge Weide, en werkzaam bij het agra risch loonbedrijf van de heer Jan Dorst alhier, had het ongeluk, om bij het springen van een hooipers zijn been zodanig te kneuzen, dat dokter de Putter, die eerste hulp verleende, overbrenging naar het ziekenhuis te Noordgouwe noodza kelijk achtte. Culturele Vereniging Donderdagavond hoopt voor de Culturele Vereniging alhier op te treden mevr. D. N. van Stapele- Mannoth te Steenwijk, met het on derwerp: Omgang met mensen. De vergadering vangt aan om half acht, terwijl tot tien minuten voor de aanvang de plaatsen, als naar gewoonte alleen voor de leden der vereniging disponibel zijn. Na die tijd kunnen ook niet-leden plaats nemen. Naar wij vernemen belooft het een mooie avond te worden. Het bestuur wekt dientengevolge alle ingezetenen op deze interes sante lezing te gaan beluisteren. BRUINISSE Zitting commissies herverkaveling Vrijdag werd door de Agrarische subcommissie en de plaatselijke commissie te Bruinisse weer zitting gehouden, waarbij enige blokken bouwland, die door de herverkave ling zijn vrij gegeven, voorlopig aan de respectievelijke eigenaars wer den toebedeeld. Deze blokken gren zen aan Lange weg en Molenweg. ST. PHILIPSLAND Ledenwerfactie Rode Kruis Het resultaat van de ledenwerf- aktie van de afdeling St. Philips- Ian-Anna Jacobapolder van het Ne derlandse Rode Kruis is als volgt: Anna Jacobapolder 134 leden, con tributie f 277; St. Philipsland 397 leden, contributie f 881,50. Totaal 531 leden, contributie f 1158,50. Het gemiddeld aantal gezinnen dat is aangesloten bedraagt 97 pet. De opbrengst per gezin f 2,18. Vo rig jaar bedroeg het aantal leden 522 en de contributie f 1044. AGENDA Heden (dinsdag) Zierikzee: N.V. Concertzaal, 8 uur, „De pas des doods". Brouwershaven: stadhuis, 8 uur, openbare: vergadering van de ge meenteraad. Morgen (woensdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 8 uur, familie-avond met film voorstelling Ned. Chr. Landar- beidersbond, 4 uur, kinderpro gramma; Openbare lagere school, 7.30 uur, opening tentoonstelling over Nieuw Guinea. Dreischor: consistorie Ned. Herv. kerk, 3 uur n.m., bejaardenso ciëteit. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Gld.) toez.: C. Treure, Ederveen. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Musselkanaal: kand. H. Pool, Zeist. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Sint Jansklooster: J. W. dé Bruin, Zwaagwesteinde en J. van Doom, Ermelo. Beroepen tb 's-Gravenhage-zuid: W. de Joode, Ede. Aangenomen naar Ulrum: P. H. van Marrum, Nieuw Amsterdam. Bedankt voor Rotterdam-west: N. de Jong, Katwijk aan Zee; voor Bussum: J. C. van Ravenswaay, Den Haag-Scheveningen. Ger. Gemeenten Beroepen te Artesia (Californië- U S.A.): H. Rijksen, Vlaardingen. Bedankt voor Boskoop: H. Rijk sen, Vlaardingen. Bespreking tussen Poolse kerk en regering Premier Cyrankiewicz van Polen heeft maandag met kardinaal Wy- szynski uitvoerig van gedachten ge wisseld over de betrekkingen tus sen de r.k. kerk en de Poolse staat, aldus heeft radio-Warschau van ochtend bekendgemaakt. Volgens het radiostation is er ge sproken over het pas aanvaarde re geringsdecreet over de benoeming van kerkelijke functionarissen en over bijzonderheden betreffende de invoering van het facultatieve gods dienstonderwijs op de scholen. M.C. „Sparta" organiseert feestavond Rijvaardigheidsexamen voor leden? Onder voorzitterschap van de heer W. den Boer werd gisteravond in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" een ledenvergadering van de m.c. „Sparta" gehouden, die matig bezocht was. In zijn ope ningswoord memoreerde de voor zitter 1956 als een gunstig jaar voor de vereniging. „Sparta" kwam uit de verkeerscompetitie als kampi oen van Zeeland. De kaartleesritten zijn alle vlot verlopen, in welk ver band spr. woorden van dank richt te tot de heer en mevrouw Rotte voor het uitzetten van de ritten en de heer Kuijper voor het beschik baar stellen van een prachtige zuil. Medegedeeld werd dat 23 januari a.s. de verkeerscursus zal beginnen. Hiervoor gaven zich reeds 42 deel nemers op. Zaterdag 2 februari a.s. organiseert „Sparta" voor leden en donateurs een feestavond, waaraan medewerking zal verlenen de be kende „Beierse kapel" uit Bergen op Zoom. Dit zal plaatsvinden in de Graanbeurs. Medegedeeld werd nog dat - bij genoegzame deelna me - een praktijk-examen rijvaar digheid zal worden gehouden voor de leden. Juiste datum moet nog worden vastgesteld. Het „rijke weduwen- proces" Dr. Adams beschuldigd van moord Dr. John Bodkin Adams uit East bourne, een deftige badplaats in Engeland, is maandag beschuldigd van vergiftiging van een rijke we duwe, die hem kostbaarheden en een Rolls Royce heeft nagelaten. Volgens de openbare aanklager is het zonneklaar, dat hij voor haar dood geloofde, dat deze zaken hem nagelaten zouden worden. De beschuldiging van dr. Adams is de climax van een jarenlange fluistercampagne" in Eastbourne waarvan dr. Bodkin het onderwerp is geweest. Dr. Adams is lange tijd de lijfarts geweest van welgestelde bejaarden. Mevrouw Edith Alice Morell, die volgens de beschuldi ging door dr. Adams is vermoord, stierf zes jaar geleden in de ouder dom van 81 jaar. Zij was een van zijn patiënten. Mevrouw Morell werd gecremeerd. Matrozen overvielen taxi-cliauffeur Twee matrozen, die gisteravond in de binnenstad van Amsterdam een taxi hadden aangeroepen om hen naar de Van Houwingenstraat te brengen, hebben de chauffeur, nadat ze hem verzocht hadden te stoppen, met een mes in de nek ge stoken. Doordat het mes enigszins dicht klapte werd de 44.-jarige chauf feur licht gewond. Hij sprong uit zijn wagen en riep om hulp, waar na de jongens de benen namen. Twee in de buurt surveillerende agenten zetten onmiddellijk de ach tervolging in en wisten één van hen te pakken te krijgen. De tweede aanrander heeft zich later op de avond vrijwillig gemeld bij de Ko ninklijke marechaussee. De opsporing van de twee ma trozen, resp. 17 en 18 jaar oud, die gelegerd zijn in het marinevlieg kamp Valkenburg, was door de ma rechaussee verzocht, omdat ze niet van verlof waren teruggekeerd. Nederlands rapport over therapie-Van Everdingen Naar aanleiding van publicaties over een door dr. W. R. G. van Everdingen, arts te Bilthoven, voor gestane behandelingsmethode van kankerpatiënten, wordt vanwege de Stichting „Landelijke organisa tie voor de kankerbestrijding" het volgende medegedeeld; „Door het bestuur van de lande lijke organisatie voor de kankerbe strijding, waarin samenwerken de vijf universitaire kanker-centra, het Nederlands Kanker-instituut, het Rotterdamsch Radio-therapeu tisch Instituut en een aantal pro vinciale behandelings-centra zo mede het Koningin Wilhelmina Fonds, werd op 20 juni 1956 inge steld een commissie van onderzoek van de methode-dr. v. Everdingen. Deze wetenschappelijke conynissie, samengesteld in overleg" met dr. van Everdingen, maakt met dit on derzoek, met medewerking van de betrokken medicus, goede .vorde ringen. Zy zal van hare bevindin gen eerlang een rapport 'uitbren gen; het ligt in het voornemen van het bestuur aan dit rapport; de no dige bekendheid te geveh". Archeologische vondsten in Stille Zuidzeegebied De 32-jarige Franse ontdekkings reiziger Francis Mazière, die na een verblijf van anderhalf jaar in het gebied van de Stille Zuidzee in de Franse hoofdstad is teruggekeerd, heeft maandag bekend gemaakt dat hij op Fatoe Hiva, een van de Fran se Marquesas-eilanden, graven en beelden heeft ontdekt, afkomstig van een 3000 jaar oud Peruaans ras. Mazière had zijn tocht gemaakt om de theorip van de Noor Thor Heyerdahl (de oud-gezagvoerder van het Kon-Tiki-vlot), dat de be woners van het Paaseiland en an dere eilanden in de Stille Zuidzee afstammen van de „Tiki"-volkeren van oud-Peru, te staven. Naar zijn zeggen hebben zijn onderzoekingen in het „verboden gebied van de zeven heilige dalen" op Fatoe Hiva onloochenbaar het bestaan van een oude Peruaanse beschaving daar aangetoond. Grote nederlaag voor communisten in Parijs De Franse communisten hebben voor het eerst sinds het einde van de oorlog flinke verliezen geleden bij tussentijdse verkiezingen voor de Nationale Vergadering, die in het zuiden van Parijs zyn gehou den. Bij de eerste stemming liep het op de communisten uitgebrachte percentage stemmen, in vergelij king met de parlementsverkiezin gen van vorig jaar, terug van 29 tot 20. Geen enkele kandidaat behaalde echter de absolute meerderheid, welke nodig is om bij de eerste stemming gekozen te worden. Daar om zal een tweede stemming wor den gehouden op 27 januari. Een eenvoudige meerderheid is dan ge noeg om gekozen te worden. SOEKARNO ZAL „REVOLUTIONAIRE RAAD" 1 INSTELLEN Voorafgegaan door „staat van oorlog en beleg" Het in Djakarta verschijnende nationalistische dagblad „Merdeka" heeft dinsdag gemeld, dat president Soekarno binnenkort de instelling van een „revolutionaire raad" zal bekend maken, welke onder zijn eigen leiding zal staan. Dit gewoonlijk welingelichte blad voegde hieraan toe, dat de instel ling van deze raad zal worden voorafgegaan door de afkondiging van de staat van oorlog en beleg Vóór de gehele Indonesische ar- fchipel. Naar „betrouwbare bronnen" aan „Merdeka" mededeelden, zal vol gens het plan van de president de regering, die normaal zal kunnen blijven voortbestaan, verantwoor ding verschuldigd zijn aan de re volutionaire raad en niet langer aan het parlement. Het bericht van „Merdeka" ver scheen na aanhoudende geruchten in de hoofdstad, dat de president zou overwegen een raad van leiders in te stellen, onder zijn aanvoering, om de huidige verwarring, welke de grepen naar de macht door het leger op Sumatra hebberi veroor zaakt, te boven te komen. Naar verluidt, legt de president thans de laatste hand aan zijn ontwerp voor de raad. 777 en 999 De stand van gironummer 7 7 7 van het Rode Kruis voor hulp aan Hongarije vanmorgen f 4.494 504,78. De stand van giro nummer 9 9 9 van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk f 4.418.764,52. Dodelijke val van havenarbeider Aan boord van het Duitse zee schip „Bodenstein", liggend in het water van de Coenhaven te Amster dam, is de 44-jarige havenarbeider S. E. door een overdraaiende hijs met rollend ijzerdraad, die door de sterke wind doorzwaaide, in de rug getroffen op het moment, dat hij gebogen stond over het luikhoofd van een ruim aan stuurboordzijde. De man, die een val van acht meter maakte, was op slag dood. HAAMSTEDE Loop der bevolking in 1956 Per 1 januari 1956 bedroeg het inwonertal van Haamstede 1806 zie len, teweten 906 mannen en 900 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door vestiging met 279 (209 m. en 70 vr.) en door geboorte met 40 (21 m. en 19 vr.). Het aldus verkregen aantal verminderde door vertrek met 161 (85 m. en 76 vr.) en door overlijden met 29 (19 m. en 10 vr.). Het aantal inwoners bedroeg der halve dus per 31 december 1956 1935 (1032 m. en 903 vr.). Er werden 17 huwelijken gesloten en geen echtscheidingen ingeschreven. LAND- EN TUINBOUW Goede kansen voor gladiolenteelt op Schouwen-Duiveland Drie jaar geleden is de bekende firma H. S. van Wavgrenhte Haam stede, telers van bloembollen, be gonnen met de voor deze streek toen nog onbekende teelt van gla diolen, die hier een uitstekend ge was leverden, zodat de afzet zeer vlot verliep. Het is bovendien ge bleken, dat deze teelt niet alleen op de zandgronden van westelijk Schouwen uitgeoefend kan worden, doch ook op de zwaardere gronden in andere delen van het eiland. Teneinde deze teelt ook op die gronden ingang te doen vinden, stellen de heren van Waveren hun deskundige adviezen ter beschik king van hen, die met deze teelt willen beginnen, terwijl zij ook be hulpzaam willen zijn bij de aan koop van plantgoed, de verzorging en de afzet van het leverbare pro duct. Men kan deze teelt op twee wijzen uitoefenen, nl. voor eigen risico en in contractteelt. In beide gevallen wordt zo uitvoerig moge lijk op allerlei wijze voorlichting gegeven. Deze teelt is niet moei lijk, doch dient toch volgens be paalde regels beoefend te worden, daar met verschillende factoren re kening moet worden gehouden, zo als ziektebestrijding, droging van het product en andere cultuurzor- gen. Het is daarom van groot be lang, dat deze cultuur op de juiste wijze wordt opgezet, om misluk king te voorkomen, of een minder waardig product te krijgen. Wanneer het mogelijk blijkt deze teelt hier in te voeren - waaraan niet getwijfeld wordt - zal dit vooral voor de kleinere bedrijven een welkome aanvulling zijn, bij de keuze van hun gewassen en kunnen bijdragen tot een verhoging van inkomsten, die in deze tijd van voor de landbouw neergaande con junctuur, van grote betekenis kan worden. „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 79. „Welnu, gij heerser der gelbvigen", siste de dwerg, „voor één keer zal ik uw bevelen opvolgenden zelfs met genoegen!" Dreigend heft hij het kromzwaard, zijn kleine oogjes schitteren van- een koortsachtig vuur. „Eens hebt gesmij, in Bagdad, een bastonnade op de voetzolen doen geven, omdat ik van uw overvloed iets voor mijzelve had toegeëigend. Toen heb ik bij al mijn voorvaderen gezworen, mij te zullen wreken. Het uur is gekomen, eindelijk. Vaar ter helle, Mansoer!" Hoog heft de dwerg het dodelijke staal, maar dan schiet vanachter de rotsen fluitend een speer door dc lucht en treft Selim tussen de schouderbladen. Dodelijk getroffen stort de dwerg ter aarde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 3