Gehele productie van splijtstoffen voor vredesdoeleinden reserveren DE ZIERIKZEESCHE COURANT POLITIEKE CRISIS IN INDONESIË SLEEPT ZICH VOORT Dulles' verklaring over het Midden-Oosten Israël wil niet verder terug in Sinaï DE A.N.A.B. ZEGT DE C.A.0.'s IN HET LANDBOUWBEDRIJF OP DINSDAG 1» JANUARI 19ê7 No. 1S0S8 HSo jaargang ZIERIKZGGSCHEWNIEUWSBODI ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mrI 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1669 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Nieuwe Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen Uiteindelijk doel verbod van alle kernwapen-proeven De Verenigde Staten hebben maandag bij de opening van een debat over het ontwapenings- vraagstuk in de politieke commissie van de Alge mene Vergadering, een nieuw plan van vijf punten ingediend. Volgens dit voorstel moet voortaan de gehele produktie van splijtstoffen voor vredesdoeleinden dienen. Een ander punt van het voorstel is, de be proeving van intercontinentale onbestuurde pro jectielen en andere zich buiten de dampkring bevindende kunstmatige voorwerpen, onder inter nationaal toezicht te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge drong verder aan op een uiteindelijk verbod van alle proeven met kernwapens, beperking van de strijdkrachten onder doeltreffende controle en de instelling van inspectiestelsels om de mogelijkheid van onverwachte aanvallen uit te schakelen. Alvorens het Amerikaanse plan te ontvouwen, legde Lodge er de nadruk op. dat de Verenigde Sta ten bereid zijn flinke stappen, te doen in de richting van een beper king van de bewapening. De geno men stappen hetzij klein of ver strekkend zouden echter aan een doeltreffende inspectie onderhevig moeten zijn. Vijf oogmerken De vijf oogmerken van het Ame rikaanse voorstel voor hernieuwde onderhandelingen zijn: 1. Het tegengaan van de neiging om steeds grotere voorraden kernwapens aan te leggen en het verminderen van de kans op een atoomoorlog. 2. Het treffen van voorzieningen tegen een verrassende overval en zodoende een oorlog op grote schaal te voorkomen. 3. Het verminderen van de last der bewapening en het verhogen van de levensstandaard. 4. De verzekering dat de ontwik keling van toestellen, bestemd voor vluchten buiten de aardse dampkring uitsluitend voor we tenschappelijke en vreedzame doeleinden is bestemd. 5. Het doen afnemen van de span ning en het bereiken van oplos singen in moeilijke politieke vraagstukken te vergemakkelij ken. De subcommissie voor de ontwa pening, waarin Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S., de Sowjet-Unie en Canada zitting hebben, zal de details nader kunnen bespreken, al dus Lodge, die er aan toevoegde dat Amerika in toenemende mate hoe veelheden splijtbare stoffen voor vreedzame doeleinden ter beschik king zal stellen en andere landen zal aansporen volledige bijdragen te leveren tot het constructieve ge bruik van kernenergie. Indien een dergelijk akkoord van kracht zou kunnen worden, zou het mogelijk zijn proef ontplof fingen van kern wapens te beperken en uiteindelijk er mee op te houden. Ontevredenheid nadert climax De politieke crisis in Indonesië als gevolg van de grepen naar de macht door het leger op Sumatra, sleepte zich ook gisteren nog voort, terwijl de partjjen, die de regering nog steunden, overleg pleegden over het lot van het coalitiekabinet van premier All Sastroamidjojo. Mohammed Natsir, de leider van de Masjumi, welke de vorige week haar ministers uit het kabinet heeft teruggetrokken, heeft maandag de regering gewaarschuwd dat, hoe wel zij in het parlement nog op een meerderheid kan rekenen - en met de communisten zelfs op een grote meerderheid - de ontevreden heid buiten het parlement „haar climax nadert". Dulles heeft de vorige week in zijn verklaring gezegd, dat Eisenho wers verzoek om Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken tegen agressie in het midden-oosten ook slaat op het gebruik van georgani seerde vrijwilligers. „Als er vrij willigers op een of andere georga niseerde manier worden ingezet, zal dit beschouwd worden als open lijke agressie, aldus Dulles, die voorts verklaarde dat dit verzoek ruim genoeg is opgesteld om ook China er in te kunnen betrekken. Natsir kreeg de steun van de christelijke partij, welke heeft be kend gemaakt, dat zij haar pogin gen „om de andere coalitiepartijen over te halen tot het gezamenlijk ontbinden van het kabinet en ver vanging ervan door een krachtiger regering" zal voortzetten. Verzetsgroepen in Bulgarije Griekse militaire waarnemers in het Grieks-Bulgaarse grensgebied hebben vernomen dat verzetsgroe pen, die worden geleid door een honderdtal officieren van het Bul gaarse leger, in het gebied van Stara Planina, in noordwest-Bul- garije, opereren. De groepen zouden worden geleid door een verzetsbe weging, in het leven geroepen door leden van de vroegere Bulgaarse boerenpartij. De Bulgaarse grenswachten zou den zijn versterkt, om het uitwij ken van vluchtelingen naar Turkije te voorkomen. Van dezelfde zijde wordt verno men, dat ook de arbeiders van Di- mitrovgrad, in zuidoost-Bulgarije, tussen twee en vijf dezer in verzet zijn gekomen tegen de Bulgaarse communistische autoriteiten, waar bij zich botsingen met de politie hebben voorgedaan. Hierbij werden drie arbeiders gedood en twintig gewond. Beperking mankracht Wat de beperking van de man kracht betreft noemde Lodge voor de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten elk 2 500.000 man, en 750.000 voor Groot-Brittannië en Frankrijk Na de rede van Lodge hield Koez- netsof, de plaatsvervangende Sow- jet-minister van Buitenlandse Za ken, een lange toespraak, waarin hij fel van leer trok tegen de Ame rikaanse politiek in het midden oosten, die hij een poging tot her vestiging van het kolonialisme noemde. Aan het eind van zijn rede vroeg Koeznetsof om een speciale zitting van de V.N.-assemblee over het vraagstuk van de ontwapening en deelde hij mede dat de Sowjet- Unie het Amerikaanse plan zorg vuldig zal bestuderen. Sowjet-afvaardiging naar Jemen Een Sowjet-afvaardiging uit Cairo zal binnenkort naar Jemen ver trekken om aldaar een onderzoek in te stellen naar de toestand, al dus is zaterdagavond te Cairo ver nomen. De Jemenitische gezant te Cairo zei, toen men hem vroeg of hij dit kon bevestigen: „Ik ontken het niet". Een woordvoerder van de Sow- jet-ambassade te Cairo heeft later meegedeeld, dat enkele Sowjet-art- sen naar Jemen zijn gegaan. Verder wilde hij niets meedelen. Twee „stuivers" Een houder van een rijwiel stalling in Apeldoorn is wel bijzonder royaal betaald voor het stallen van een fiets. Een jeugdige Apeldoorner be taalde hem namelijk met twee gouden tientjes, ver moedelijk in de mening ver kerend dat hij twee stuivers had gegeven. De eigenaar van de rijwielstalling is dit feit bij de politie komen mel den. De twee tientjes zijn van het jaar 1877 en ver toonden de beeltenis van ko ning Willem III. De politie is er uiteraard zeer benieuwd naar, hoe de jongen aan de kostbare geldstukjes kwam. De naam. van de jongen is niet bekend, omdat de ont dekking pas werd gedaan toen het rijwiel allang was opgehaald. Verwacht wordt echter dat de eigenaar van de geldstukken zich wel bij de politie zal komen melden. Britse versterkingen naar noord-Ierland Het Britse ministerie van Oor log heeft besloten eind deze week een regiment artillerie naar Noord- Ierland te zenden ter versterking van de 3- ét 4.000 man Britse troe pen in dat gebied. Het regiment telt 650 man. In Dublin zijn maandag zeven mannen wegens vergrijpen tegen de staat veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Zij waren on langs in de Ierse republiek gear resteerd tijdens de overvallen van het verboden Ierse republikeinse leger op kazernes en politieposten in Noord-Ierland. IJsbreker met atoom-motor Het Sowjetpersbureu Tass meldt dat de eerste door atoomenergie voortbewogen ijsbreker ter wereld thans in Leningrad wordt gebouwd. Deze zal een jaar kunnen varen zonder brandstof in te nemen. Het schip zal ongeveer 150 meter lang worden en een waterverplaatsing van 16.000 ton hebben. De snelheid zal 18 knopen zijn. Het Sowje-blad „Rode Ster" schrijft, dat door atoomenergie voortbewogen vliegtuigen binnen vijf jaar werkelijkheid zullen zijn. De eerste proefvluchten met der gelijke vliegtuigen hebben reeds plaats gehad. In de Hollandse IJssel is een groot project onderhanden: de bouw van een stormvloedkering, die de constructie omvat van een schutsluis, een afsluiting van de rivier door twee beweegbare schuiven en de over brugging van de rivier. - De bijgaande panoramafoto geeft een over zicht weer van de stand der werkzaamheden aan de lage zijde van het project (d.i. de naar zee gekeerde zijde). DE VERKEERSONVEILIGHEID Geen verandering ten goede zonder verbetering tuchteloosheid Beschavingspeil hield geen tred met welvaartsspreiding In een brief aan de Koninklijke Nederlandse Automobielclub, de A.N.W.B. en het Verbond voor Vei lig Verkeer, heeft de Tucht-Unie medegedeeld dat er naar haar me ning geen afdoende verbetering zal komen in de thans bestaande ver keersonveiligheid, indien er geen verandering ten goede komt in de toenemende tuchteloosheid van het Nederlandse volk, in het gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en in het gemis aan waardering voor het wettige gezag. Dit is volgens de Tuchtunie de kern van het pro bleem van verkeersonveiligheid. Men mag niet vergeten, aldus het drijven, dat het algemene bescha vingspeil geen gelijke tred heeft gehouden met de welvaartssprei ding. Door de snelheid, waarmede lonen in het algemeen zijn geste gen, is de aanschaf van vervoer middelen zoals auto's, motoren en bromfietsen binnen het bereik van zeer velen gekomen, die door ge brek aan opvoeding, beschaving en Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Omstreeks half elf gistermorgen is de „Staten dam" de Nieuwe Waterweg uitge varen voor een nieuwe technische proefvaart. ALKMAAR. In het centraal zie kenhuis te Alkmaar is op 69-jarige leeftijd overleden de heer H. Lon don, uit Bergen, die op 3 januari jl. aldaar was aangereden door een auto en ernstig werd gewond. In het Rode Kruis ziekenhuis te Be verwijk is overleden de 50-jarige verzekeringsagent S. Parck uit Alkmaar, die donderdagavond te Castricum zwaar gewond werd bij een autobotsing. AMSTERDAM. De politie heeft zondagmiddag in Amsterdam een personenauto in beslag genomen omdat de bestuurder niet gerech tigd was op zondag te rijden. De man, die op het Thorbeckeplein op visite was, beweerde als oorlogs slachtoffer geen vergunning nodig te hebben, maar toevallig was deze week uit Den Haag bij de politie een schrijven binnengekomen waar in verzocht werd speciaal op te let ten in dergelijke gevallen. NIJMEGEN. In het Canisius zie kenhuis te Nijmegen is tengevolge van zware verwondingen overleden de 19-jarige J. Kuipers uit Nijme gen, die vrijdag plotseling de Graaf- sche weg overstak. Hij werd door een autobus gegrepen en zwaar ge wond. SCHIEDAM. Van Schiedam naar Den Haag is een koperconstructie overgebracht, waarin ongeveer 8 duizend kilo koper is verwerkt. De ze constructie wordt gevormd door een groot kruis en een ooievaar, die hierop gemonteerd is. Zij is be stemd voor de spits van de St. Ja- cobstoren te Den Haag. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, is de onderschei ding toegekend van de „Four Chap lains Award", een Amerikaans fonds, dat de oecumenische gedach te bij de strijdkrachten levendig wil houden. De onderscheiding zal ds. Sillevis Smitt, die in gezel schap van vice-admiraal buiten dienst H. C. W. Moorman op 30 ja nuari een reis o.m. naar Amerika zal maken, te New York worden overhandigd op 2 februari. fatsoen, deze weelde als het ware niet dadelijk kunnen dragen. Het is een gevaar deze waarheid niet te onderkennen, aldus het bestuur van de Tucht-Unie. Verbetering in de verkeersvei ligheid kan niet steeds komen door verbetering van de verkeerstech niek, vervolgt de brief. Er zijn reeds zovele verkeersregelingen, dat een normaal mens ze bijna niet kan onthouden, laat staan toepassen, meent het bestuur en het consta teert dat de verbetering van de weggebruiker belangrijker is. Het gehele Israëlische kabinet heeft zich achter de politiek van premier Ben Goerion geschaard om de Israëlische troepen niet verder uit het schiereiland Sinai terug te trekken, voordat afdoende waar borgen zijn ontvangen voor de vrij heid van scheepvaart in de Golf van Akaba. De Israëlische regering zal ook niet wijken, indien de Amerikaan se regering economische sancties tegen Israël zou willen toepassen, om het te dwingen tot een onvoor waardelijke terugtrekking zijner strijdkrachten. Van welingelichte zijde wordt te Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering ter zake reeds druk op Ben Goerion c.s. heeft uitgeoefend. De acteur Humphrey Bogart is gisterochtend in de ouderdom van 56 jaar aan kanker overleden. Sir Anthony Eden en echtge note vertrekken vrijdag naar Nw.- Zeeland op uitnodiging van premier Holland. De sport van een ladder is niet bedoeld als een rustplaats, maar slechts om uw voet lang genoeg te steunen om uw an dere voet op een hogere sport te plaatsen. H.M. de Koningin naar Zwitserland H.M. de Koningin zal met enige vrienden en kennissen zaterdag 19 januari a.s. des avonds per trein naar Arosa in Zwitserland vertrek ken voor een wintersportvakantie van ongeveer 12 dagen. Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die zoals bekend de wintersport niet mag beoefenen, stelt zich voor H M. de Koningin in Arosa te gaan af halen. Prijsstop voor gas, elektriciteit en water In de Nederlandse Staatscourant heeft de minister van Economische Zaken prijsstoppen afgekondigd voor de tarieven van gas, elektri citeit en water. Hierin wordt be paald, dat de desbetreffende be drijven zonder toestemming van het ministerie van Economische Zaken niet mogen afwijken van de op 31 oktober 1956 geldende tariefvoor- waarden. De minister heeft tot de ze maatregel besloten teneinde te bevorderen, dat het vaststellen van de tarieven voor gas, elektriciteit en water geschiedt in overeenstem ming met de eisen, die het thans gevoerde prijsstabilisatiebeleid van de regering stelt. Deze maatregel treedt in werking met ingang van 1 februari 1957. Hongaarse grenswachten heb ben zaterdag aan de Oostenrijkse grens bij Andau twee vrijwillige medewerkers van het Rode Kruis, een 26-jarige Amerikaan en een 25-jarige Noor, gearresteerd, die bij vergissing over de grens op Hon gaars gebied gekomen waren. De twee gearresteerden werkten in een der vele opvangposten voor vluch telingen. Besprekingen zijn gaande om vrijlating van de medewerkers te verkrijgen. Eisen: verhoging van lonen en vakantieslag Het hoofdbestuur van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond (A.N.A.B.) heeft in z|jn gisterochtend gehouden vergade ring besloten over te gaan tot op zegging van alle collectieve ar beidsovereenkomsten die voor het landbouwbedrijf gelden. Het over weegt ernstig, niet tot het aangaan van nieuwe contracten over te gaan alvorens de eisen ten aanzien van de lonen en de vakantietoeslag en de invoering van de werkclassifi- catie z|jn ingewilligd. Deze contrac ten lopen van 1 mei tot 1 mei. Het hoofdbestuur heeft zich in deze vergadering opnieuw ernstig beraden over de z.i. toenemende achterstand in de sociale positie van de landarbeiders als gevolg van het feit dat bij de geleide loon politiek van de jaren 1946-1955 de gelijkstelling in de beloning met andere vergelijkbare groepen van arbeiders in ons land niet werd ver wezenlijkt. De A.N.A.B., waarin circa 42.000 werknemers uit agrarische bedrij ven zijn georganiseerd, meent dat de vrijere loonpolitiek een ernstig gevaar betekent voor de loonvor ming, in het bijzonder in de land bouw. Het hoofdbestuur van de A.N.A, B. is van oordeel dat niet kan be rust worden in een situatie, die door deze afwijzende houding van de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties in de land bouw - hierbij gesteund door de vertegenwoordigers van de Katho lieke en Christelijke landarbeiders- bonden - is ontstaan. Volgens de ter vergadering uitgebrachte rap porten neemt de ontstemming en onrust onder de betrokken arbei ders toe. De eisen van de A.N.A.B. kunnen als volgt worden samengevat: 1. Onmiddellijke verhoging van de landarbeidersionen met 3 2. Verhoging van de vakantie toeslag met 2 3. De invoering van de werk- classificatie. De A.N.A.B. doet tenslotte een dringend beroep op alle betrokken instanties om in het belang van de sociale positie van tienduizenden landarbeidersgezinnen en ter hand having van een normale gang van zaken in het landbouwbedrijfsle ven, op korte termijn maatregelen te nemen tot verwezenlijking van het bovengenoemde programma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1