DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEHEIME POLITIE EVEN MEEDOGENLOOS ACTIEF ALS VOOR DE OPSTAND Nieuwe luchtbases in west-Duitsland Macmillan naar Washington DE VRIJMAKING VAN HET SUEZKANAAL JEMENITISCHE STAMLEDEN OPEREREN IN HET PROTECTORAAT ADEN Prinses Beatrix in Oostenrijk Bakker slaat postbesteller dood ISRAEL BEREID VREDE TE SLUITEN Wijzigingen in de leiding van de Sowjet-Unie aanstaande Het Ned. Rode Kruis in Oostenrijk in&ji h v MAANDAG 14 JANUARI 1947 No. 18087 113 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBO» ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbeialmg f 3.90, per week 30 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARJN OPGENOMEN 1797-1839 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraai 6, Zierikzee, Postbus nr. na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Tragische ontwikkeling in Hongarije 500 terechtstellingen in de laatste weken Vrijdag Is te Boedapest van ge woonlijk betrouwbare zijde verno men, dat In de afgelopen drie a vier weken in Hongarije naar schatting vijfhonderd tcgenrevolu- tlonalren terecht zijn gesteld. De geheime politie der commu nistische regering-Kadar ls, naar van deze zijde wordt vernomen, thans even machtig en actief als in de dagen van het Rakosi-bewind. Zij jaagt op meedogenloze wijze op allen, die aan de opstand hebben deelgenomen. Er worden dagelijks tientallen arrestaties verricht. Rode Kruis-funetionarissen in Wenen menen dat de toestand in Hongarije op het gebied van de le vensmiddelen- en brandstoffen- voorziening, en de algemene ge zondheidssituatie der bevolking in de komende drie maanden zal ver slechteren. Georg Rutishauser, de hoogste vertegenwoordiger in Wenen van het hoofdbestuur van het Interna tionale Rode Kruis, zei dat de toe stand in Boedapest „tragisch" was en dat deze vóór april, tengevolge van het tekort aan steenkool nog slechter zou worden. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat west-Duitsland toe gestemd heeft in de aanleg van 29 luchtbases voor de NAVO. De bouw kosten van elk dezer bases bedra gen zestig miljoen mark. Er zijn reeds negentien vliegvelden in ge bruik. Volgens een woordvoerder van het ministerie zullen enkele van de nieuwe bases voor eenheden van de nieuwe Westduitse luchtmacht bestemd worden. Het werk aan enige bases zou dit jaar beginnen. Verwacht wordt, dat de vliegvelden alle tegen eind 1959 voltooid kun nen zijn. Bij betogingen door arbeiders van Boedapest, die protesteerden tegen de slechte economische omstandig heden en het niet nakomen door de regering-Kadar van beloften tot loonsverhoging, zijn twee betogers om het leven gekomen en vier ge wond, toen leden van de communis tische militie salvo's in de lucht af vuurden, waarbij echter ook op de menigte werd geschoten. President Eisenhower treft voor bereidingen om de nieuwe Britse premier, Harold Mac Millan, uit te nodigen spoedig naar Washington te komen voor besprekingen over wereldaangelegenheden, aldus is uit gezaghebbende bron te Washington vernomen. Van welingelichte zijde verluidt, dat in Washington in beginsel is besloten tot een uitnodiging aan de Franse premier, Mollet, voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Maar over de datum van het bezoek is nog geen definitieve beslissing genomen. EGYPTE WEL V.N.-VERGADERING De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Mahmoed Fawzi, heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld schriftelijk ver zocht een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering der Ver enigde Naties uit te schrijven ter bespreking van een Egyptische klacht, inhoudend dat Israël „in gebreke blijft gehoor te geven aan de bepaling in de terzake door de assemblee goedgekeurde resoluties, dat het zijn strijdkrachten achter de vroegere bestandslinies moet terugtrekken". Eden afgetreden als parlementslid Eden heeft zijn parlementszetel ter beschikking gesteld. Voetzoeker in de melk De Zaandamse politie heeft twee flessen melk voor onderzoek naar de Alkmaarse keuringsdienst voor waren gezonden. De ene, reeds ge opende fles (zonder fabrieksmerk) bleek een voetzoekerhuls te bevat ten, die zo gezwollen was dat hij niet door de hals van de fles kon. In de tweede fles (afkomstig van een melkproductenfabriek te Am sterdam) zat een bolletje staniol. Deze is doorgestuurd naar de keu ringsdienst voor waren te Amster dam. Eerste stadium van de berging kan eind maart voltooid zijn In zijn tweede rapport over de bergingswerkzaamheden In het Suezkanaal merkt Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, op, dat zyn technische ad viseurs het voor mogelijk houden dat de Verenigde Naties de Frans- Britse bergingseenheden, die reeds te Port Said werkzaam zijn, nodig zullen hebben om de particuliere ondernemingen bij te staan. Voor het eerst in de geschiedenis van Roeanda-Oeroendi (Belgische Congo) zijn hier op democratische wijze verkiezingen gehouden voor inheemse vertegenwoordigers, die invloed zullen hebben in de regering, waar het plaatselijke aangelegenheden aangaat. - De bovenste foto laat zien hoe een van de kandidaten een verkiezingsrede houdt. - Foto-Combo onder: verkiezingen zijn (vooral voor de kiezers) in het begin erg inge wikkeld en daarom heeft men er in de Congo iets op gevonden: de kan didaten zijn in de buurt van de stemhokjes opgesteld met een levens groot nummer om de hals (links) en de stembussen (evenveel als er kandidaten zijn) zijn voorzien van foto's en nummers van de kandidaten om het de kiezers zo gemakkelijk mogelijk te maken (rechts). De reeds van verscheidene staten ontvangen bijdragen aan de kosten van de vrijmaking, zullen naar de mening van Mammarskjoeld vol doende zijn voor de maand januari. Hammarskjoeld bevestigde dat het eerste stadium van de bergings werkzaamheden eind maart zal zijn voltooid. Dan zullen schepen tot ca. 10.000 ton weer door het kanaal kunnen varen. Het tweede stadium - waarin de doorvaart van zwaar dere schepen mogelijk gemaakt moet worden - zal naar de mening van de secretaris-generaal begin mei zijn voltooid. Het derde sta dium houdt de overige herstelwerk zaamheden in, die evenwel niet di rect nodig zijn voor de doorvaart zelf, zoals het herstel van haven werken etc. Verdwijnende romantiek De paarden van Van Gend en Loos te Maastricht zullen voor het laatst op 26 januari in functie zijn. Van 28 janu ari af worden de karren ver vangen door vijftien vracht auto's van anderhalve ton. De voerlieden zijn omge schoold tot chauffeurs. Maastricht is één van de eerste plaatsen, waar de paarden van Van Gend en Loos gaan verdwijnen. Dit zal geleidelijk ook in het ge hele land geschieden, zodat binnen twee a drie jaar het vervoer door Van Gend en Loos geheel gemotoriseerd zal zijn. Slachtoffers in Boedapest Tenminste twee mensen zijn vrij dagmiddag om het leven gekomen in Boedapest, toen de communisti sche militie het vuur opende om een betoging van ontevreden fa brieksarbeiders uiteen te jagen. Vier arbeiders zouden gewond zijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vriidag meegedeeld, dat de recente incidenten tussen het Britse protectoraat Aden en Jemen niet ernstiger zijn dan die in het verleden. Zij zouden echter zijn „opgeblazen" in de propaganda die Jemen onder Russische invloed te Cairo voert. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Britse re gering de bedreiging van Jemen om een beroep te doen op „vrijwilli gers", Russen inbegrepen, niet ern stig opneemt. De kwestie-Jemen Van „grote operaties" geen sprake Het hoofdkwartier van de Britsej strijdkrachten in het Midden-Oos-| ten heeft zaterdag te Nicosia een' bekendmaking uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de berichten over grote operaties aan de grens tussen Jemen en het protectoraat Aden onjuist zyn. Volgens deze bekendmaking is de activiteit van Jemenitische stam leden in het protectoraat Aden in de laatste tijd groter geworden en voor het eerst sedert 1954 worden de stamleden bij hun overvallen in Aden gesteund door Jemenitische geregelde troepen. De Jemenitische regering voor ziet sedert lange tijd opstandelin gen in het westen van het protec toraat met wapens en levensmid delen en zij herbergt vluchtelingen, die locale heersers onder Britse be scherming vijandig gezind zijn. „Wij zouden in onze plicht tekort schie- Het districtshoofd van Bregenz, in Oostenrijk, dr. Laengle von Blu- denz, heeft zich donderdagavond jl., in gezelschap van de burgemeester van Lech, John Pfefferkorn, en het gemeenteraadslid Ernst Skardaras- sy, naar Zuers begeven, om aldaar Prinses Beatrix namens het hoofd van het provinciaal bestuur en de Oostenrijkse regering te begroeten. Dr. Laengle von Bludenz over handigde de Nederlandse kroon prinses een ruiker anjelieren in Oostenrijkse kleuren rood- en - wit. Prinses Beatrix gaf blijk dit gebaar zeer te waarderen. Zij liet zich geestdriftig uit over de bij zonder goede gelegenheid tot ski lopen in de omgeving van Zuers en Lech. De prinses, die een uitstekende skiloopster is, zal twee weken in hotel Loruenser verblijf houden. Zij maakt dagelijks uitgebreide tochten. Vijftien schoolvriendinnen delen haar verblijf in Oostenrijk. De 27-jarige bakkerspatroon J. Piek uit de buurtschap Miste heeft een roofmoord gepleegd op de 59- jarige postbesteller J. G. Hesseünk uit die buurtschap. P. is later ge arresteerd; hij heeft bekend en is opgesloten. De postbesteller begaf zich vrij dagavond omstreeks vijf uur met het die dag voor de posterijen ge- inde geld naar Winterswijk om dat bedrag, groot circa f 300, aldaar aan de directeur van het postkan toor af te dragen. Op de Misterweg bood de 27-ja rige bakkerspatroon J. P., die daar met een bestelauto reed, hem een lift naar Winterswijk aan. Samen reden ze over de Dennendijk in Winterswijk, waar P. stopte, omdat, naar hij zei, de auto gebrek aan benzine had. Terwijl H. uit de auto stapte heeft P. hem met een lege fles op het hoofd geslagen, waar door de postbesteller dood neerviel. Uit het onderzoek is gebleken dat de bakkerspatroon het stoffelijk overschot in de auto heeft gelegd en via Groenlo naar de buurtschap de Haart, gemeente Aalten, is ge reden. Daar heeft hij het lijk in een sloot gelegd, nadat hij uit de por tefeuille van het slachtoffer f 300 had genomen. Daarna begaf P. zich naar zijn woning in Miste. Vervol gens reed hij naar een firma te Aalten, waar hij met het geroofde geld een gedeelte van zijn schulden afbetaalde. P. is met de bestelauto weer naar de plaats gereden waar het lijk lag met de bedoeling om dit ergens an ders te begraven. Nadat hij het stoffelijk overschot weer in de auto had gelegd, werd hij door twee surveillerende douane-ambtenaren aangehouden, die de wagen aan een controle wensten te onderwer pen. Hierbij ontdekten zij het lijk van H. De rijkspolitie te Aalten werd gewaarschuwd, die P. in hech tenis nam. Hij legde een volledige bekentenis af. Van januari tot september 1956 vestigden zich 10.817 immi granten in Zuid-Afrika. Daar staat, evenwel tegenover dat in dezelfde periode 10.394 mensen zijn' geëmi greerd. ten, indien wij deze heersers niet bijstaan bij het handhaven van orde en rust", aldus de bekendmaking. De meeste incidenten zijn het ge volg van overvallen door groepen Jemenitische stamleden op stellin gen van de regering, dorpen en konvooien. Er wordt bij de inci denten veel geschoten, maar het aantal slachtoffers ls doorgaans heel gering. Van tijd tot tijd is het nodig vliegtuigen te gebruiken tegen de overvallers. Deze luchtactiviteit is echter beperkt tot het gebied van Aden, aldus het Britse hoofdkwar tier. Het verdwenen kerkbijbeltje Mejuffr. J. N. van den Bos te Bruinisse, miste na de terug keer van de evakuatie in 1945 haar kerkboekje, dat zij in 1944 toen zij moest evaku- eren had thuis gelaten. Dat was in die dagen niets bij zonders, want Duitsers, ge allieerde militairen en zelfs Hollanders, konden in die dagen de verleiding niet weerstaan om elk huis van een dorp waaruit de bewo ners verdreven waren met een bezoek te vereren en dan mee te nemen wat van hun gading was. Groot was dan ook de verbazing van de fa milie van den Bos, toen men vorige week, een pakje uit Engeland ontving, dat het geroofde bijbeltje bleek te bevatten. In het boekje had men indertijd de naam van de eigenares voorin geschre ven. Zonder weg teweten met de achternaam luidde het adres: Aan Jacomina Neelti, Kerkstraat 57, Brui nisse. Elke verdere aandui ding van de afzender ont brak, alleen aan de postze gel kon men zien dat het pakje in Engeland was ge post. Na 11 jaar kwam het boekje dus toch nog bij de eigenares terug. In een interview met het West duitse blad „Welt am Sonntag" is de Israëlische premier Ben Goe- rion de vraag voorgelegd welke voorwaarden zijn land stelt voor een vredesconferentie met de Ara bische landen. Ben Goerion antwoordde: „Onze voorwaarden zijn heel eenvoudig: wij zijn bereid met de Arabieren aan de conferentietafel te gaan zit ten - zonder verdere voorwaarden". Verder zei de premier van Israël nog: „Vrede kan alleen het gevolg zijn van directe en vrije onderhan delingen, maar dat gaat natuurlijk alleen maar op wanneer de Ara bische leiders werkelijk vrede wen sen. Wat ons betreft: wij zijn van onze kant bereid om onderhande lingen te beginnen, waar dan ook en wanneer dan ook". De „New York Times" schreef zaterdag in een telegram uit War schau, dat Chroesjtsjef vorige maand by een stemming In het be stuur van de communistische party van de Sowjet-Unie, de post van eerste secretaris byna heeft verlo ren. Hy zou slechts weinig stem men meer hebben gekregen dan oud-premier Malenkof. Volgens deze berichten uit War schau zou Malenkof waarschijnlijk binnenkort eerste secretaris van de partij worden. Chroesjtsjef zou dan maarschalk Boelganln als premier vervangen, terwijl laatstgenoemde in de plaats zou komen van maar schalk Worosjilof als voorzitter van het presidium van de opperste Sowjet. Van Molotof, thans minis ter van staatstoezicht, werd gezegd dat hij niet tot de hoogste leiders zal gaan behoren. 5 In iedere menselijke geest f sluimert een geweldige kracht, f die alleen gewekt kan worden door enthousiasme voor een r vastomlijnd doel. Op 21 januari zullen de leidster en de arts van het tweede team van het Nederlandse Rode Kruis naar Oostenrijk vertrekken. De vertrek- kenden zijn mevrouw H. S. W. Kooyman-Roeloffs en de heer W. J. M. Brounts. Op 25 januari vol gen de overige tien leden van het team, dat zal gaan werken in het kasteel „Alt Kettenhof" in Schwe- chat, een plaasje nabij Wenen. In het kamp Judenau, waar het eerste team van het Nederlandse Rode Kruis werkzaam is, heeft men thans de beschikking over een ge luidsinstallatie, waarvoor door het comité „Amsterdamyhelpt Honga rije" is gezorgd. Dit comité heeft tevens op zich genomen de Rode Kruis vluchtelingenkampen in Oos tenrijk van sigaretten te voorzien. In de vluchtelingenkampen in Oostenrijk en voor de transporten naar Boedapest zijn, met inbegrip van bovengenoemde, thans meer dan 50 medewerkers van het Ne derlandse Rode Kruis werkzaam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DRIEBERGEN. Nabij het viadukt over de Hoofdstraat te Driebergen- Rijsenburg is op rijksweg 12 een vrachtauto met aanhangwagen te gen een stilstaande personenauto gebotst. De bestuurder van deze personenauto, dhr. M. uit Maars- bergen, werd daarbij zo ernstig ge wond, dat hij in het Zeister zieken huis is overleden. DEN BURG. Enige tientallen schapen op Texel zijn het slacht offer geworden van leverbotziekte. De kwaadaardige vorm van deze riekte houdt waarschijnlijk ver band met de vele regens gedurende het zomerseizoen. Ook wordt reke- aing gehouden met de mogelijkheid iat deze ziekte is verergerd door dat diverse landerijen het overtol- 'ige vocht niet voldoende konden 'ozen in verband met ruilverkave lingswerkzaamheden. 's-GRAVENHAGE. De export van de Nederlandse verfindustrie is in 1956 wederom hoger geweest dan in de voorafgaande jaren; er werd ruim 12.5 miljoen kilogram verf met een opbrengst van meer dan dertig miljoen gulden uitgevoerd. In vergelijking met 1955 werd, naar opbrengst gerekend, een toeneming van bijna negen procent geboekt. Daar de gmiddelde waarde per kg eveneens toenam, was de toene ming, naar volume berekend, iets minder groot. MIDDELBURG. Het ligt in de bedoeling van de Stichting „Nieuw Walcheren" dit jaar in het pavil joen op „Miniatuur Walcheren" een grote tentoonstelling te houden van poppen in Zeeuwse dracht en van gebruiksvoorwerpen, die vroeger op Walcheren in gebruik waren in het gezin en op de boerderij. Van de particulier secretaris van H.M. de Koningin, jhr. mr: E. W. Roëll, werd bericht ontvangen, dat Hare Majesteit voor dit doel een zestal poppen in Zeeuwse klederdracht ter beschikking stelt. UTRECHT. Een 2-jarig jongetje is door een trein, die onderweg was van Deventer naar Enschedé, ter hoogte van Bathmeen doodgereden. Het kind was de spoorbaan opge lopen en zat tussen de rails met grint te spelen. De treinbestuurder zag hem pas op het laatste moment, zodat de trein te laat tot stilstand kwam. De trein kreeg een half uur vertraging. VLAARDINGEN. In de Van Leij- denstraat te Vlaardingen zijn de 42- jarige motorrijder C. J. van H. uit Rotterdam en de 32-jarige brom fietser W. A. M. de B. uit Vlaar dingen, met elkaar in botsing ge komen. Beide personen moesten in zeer ernstige toestand naar het zie kenhuis worden vervoerd, waar de bromfietser is overleden. 's-GRAVENHAGE. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft meegedeeld, dat de uitkering ineens over de laatste vier maanden van 1956 aan de kleuterleidsters, die aanvankelijk niet onder de voor deze uitkering geldende regeling vielen, nu kan geschieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1