ZIERIKZEE SC1I1' WME UWS BODE Harold MacMillan politiek filosoof, opvolger van Eden Onrust onder arbeiders in getieel Hongarije DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weduwe te Nieuwland pleegde zelfmoord DE VERENIGDE NATIES OVER HONGARIJE Reacties in de wereld op MacMillan's benoeming Rassentroebelen iii zuiden der V.S. RESOLUTIE INZAKE HONGARIJE INGEDIEND VRIJDAG 11 JANUARI 1957 No. 18086 B 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN ÓPGÉNOMEVT •1797-51689 - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Nieuwe premier zal Suez-politiek verdedigen Harold MacMillan, minister van Financiën tijdens Eden, is door Koningin Elizabeth van Engeland benoemd tot premier. Hij volgt sir Anthony Eden op, die woensdag om gezondheidsredenen aftrad. In een officiële bekendmaking van het paleis van Buckingham wordt verklaard, dat de koningin donderdag Harold MacMillan ont vangen heeft en hem de post van premier en eerste lord van de schatkist heeft aangeboden. De heer MacMillan aanvaardde het aanbod van Hart I Majesteit, aldus de bekendmaking. I Harold MacMillan is 62 jaar. Hij volgde in december 1955 Butler op als minister van Financiën. Mac Millan is met een korte onderbre king lid van het Lagerhuis sinds 1924. Hij kreeg voor het eerst een regeringsfunctie in de oorlogsjaren onder de door Churchill gevormde coalitie. Hij bekleedde een onder geschikte functie op het ministerie van Bevoorrading voordat hij werd benoemd tot minister met stand plaats in het Middellandse-zeege- bied. Politiek filosoof MacMillan is een nogal stijve fi guur, die echter in de conversatie geestig uit de hoek kan komen. De uiterst rechtse vleugel van de Con servatieve partij heeft hem altijd gewantrouwd; hij is een politieke filosoof, die boeken over zijn theo rieën heeft geschreven. MacMillan is directeur van een uitgeverij, die zijn naam draagt. Politici zien in de benoeming van MacMillan - die trouw Eden's po litiek ten aanzien van Egypte ge steund heeft - een teken dat de Conservatieve partijleiders de Brits- Franse interventie zullen blijven verdedigen. Geen verkiezingen Na de ontvangst op het paleis van Buckingham begaf MacMillan zich naar zijn nieuwe ambtswoning, no. 10 in Downingstreet. Toen ver slaggevers hem bij aankomst vroe gen of er algemene verkiezingen gehouden zullen worden, was zijn; antwoord: „Neen. Maar als er ver-: kiezingen gehouden worden, zullen wij winnen". j De keuze van MacMillan ver heugt de rechtervleugel van de Conservatieve party, doch zy is wat teleurstellend voor de liberale Conservatieven. Deze laatsten zyn van mening, dat de vooruitstre vende Butler beter in staat zou zyn om de partijpolitiek gelijke tred te laten houden met de zich wijzi gende opvattingen van de huidige eeuw. Men neemt evenwel aan, dat de benoeming van MacMillan ge baseerd is op de verwachting dat hy de meeste steun van de Conser vatieve partij geniet. Naar Washington Volgens gewoonlijk welingelichte kringen is het mogelijk dat de nieuwe Britse premier door presi dent Eisenhower wordt uitgeno digd om spoedig naar Washington te komen. Deze kringen voegen hieraan toe, dat als deze reis door gaat, MacMillan en Eisenhower over de volgende vraagstukken zul len spreken: 1. De hulp van Amerika aan Groot-Brittannië en west-Europa inzake de petroleumvoorziening; 2. Het in overeenstemming bren gen van „de leer van Eisenhower" en het verdrag van Bagdad met het oog op de verdediging van het Mid den-Oosten. Premier sir Anthony Eden verlaat de ambtswoning op Downingstreet 10, om zich naar Buckingham palace te begeven, waar hij koningin Elizabeth II zijn ontslag zal aanbieden. De premier deelde mede, dat hij dit ontslag heeft gevraagd om gezondheidsredenen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De Staats- secretaris van Marine, vice-admi- raal b.d. H. C. W. Moorman, heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan de Verenigde Staten als gast van de Amerikaanse Staats secretaris van Marine, Ch. S. Tho mas. SCHIEDAM. In de constructie werkplaats van de firma B. Sneep te Schiedam was de 28-jarige elec- trische lasser M. J. Groenhorst, wonende te Schiedam, bezig met het lassen. Hij gebruikte, zoals wel meer schijnt te gebeuren, als werk bank een leeg vat. Op een gegeven ogenblik vloog het deksel met een enorme klap van het vat en trof de lasser, die op slag werd gedood. DELFT. Vermoedelijk in de herfst van dit jaar zal het gemeen- .e-archief van Delft kunnen wor den gevestigd in het fraaie histo rische pand „Het wapen van Sa- voye" aan de Oude Delft te Delft, dat thans de voltooiing van zijn restauratie nadert. Het achter het pand gebouwde betonnen archief- depót is reeds voor een gedeelte in gebruik genomen. Blijkens een me dedeling van de archivaris dr. D. P. Oosterbaan in het jaarverslag van het archief over 1956, is het aen depót, waarin de archieven on der betere omstandigheden zijn op geborgen dan waar ook in west- Europa. ROTTERDAM. Mevr. P. v. Gee- nen-van Yperen, geboren in Hille- gersberg, is 102 jaar geworden. Mevr. van Geenen, de oudste in woner van Rotterdam, woont in het tehuis voor ouden van dagen van de diaconie der Hervormde ge meente van Rotterdam. De burge meester, mr. G. E. van Walsum, heeft haar bezocht om zijn geluk wensen aan te bieden. STADSKANAAL. Te Stadskanaal (gem. Wildervank) is overleden de 102-jarige weduwe G. Trip-Niks. Zij werd öp 3 februari 1854 te Drou- wenermond, in de Drentse gemeen te Borger, geboren. De laatste tijd woonde de hoogbejaarde vrouw samen met een dochter. Achtte de politie eerder op de avond wurging nog het meest waarschijnlijk, thans heeft de dis trictscommandant van de rijkspoli tie in Zeeland, majoor van Balle- gooyen de Jong medegedeeld dat het onderzoek in de zaak van de dood aangetroffen weduwe te Nieuwland in een zodanig stadium is gekomen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat niet aan moord behoeft te worden gedacht. Uit de ze mededeling zou volgen dat de weduwe zelfmoord heeft gepleegd. Prestatie Een koe van de veehouder H. Hogendoorn 'te übpik heeft het leven geschonken aan drie kalveren. Hetzelfde dier bracht zowel in 1956 als in 1955 een tweeling ter we reld. Zeven nakomelingen in twee jaar is voor een koe iets zeldzaams. Instelling speciale commissie goedgekeurd De algemene vergadering der Verenigde Naties lieeft donderdag, na twee dagen van vaak felle de batten, met 59 tegen acht stemmen, by tien onthoudingen, besloten een speciale commissie in te stellen, die tot taak krygt inlichtingen te ver zamelen over de toestand in Hon garije en verslag over haar bevin dingen aan de Assemblee "uit te brengen. In de commissie zullen vertegen woordigers uit Australië, Denemar ken, Tunesië, Uruguay en Ceylon zitting hebben. De Sowjet-Unie en zeven andere communistische landen stemden tegen, terwijl Afganistan, Cuba, Egypte, Finland, India, Jordanië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië en Zuid-Slavië zich van stemming onthielden. Hongarije, Jemen en Zuid-Afrika waren afwezig. Het was de elfde resolutie, die de Algemene Vergadering sinds het begin van de opstand in Hongarije heeft aanvaard. Op Hongarije en de Sowjet-Unie wordt een beroep In Franse officiële kringen gaf men donderdag uiting aan voldoe ning over de benoeming van Ha rold MacMillan tot premier van Groot-Brittannië. Men meent in Frankrijk, dat MacMillan het eens was met het Brits-Franse ingrijpen in Egypte. Men ziet dan ook in zijn benoeming een aanwijzing, dat de Britse buitenlandse politiek geen ingrijpende wijziging zal onder gaan, zowel wat haar algemene in stelling betreft, als t.a.v. Frankrijk. Leden der Westduitse Christen democratische bondsdagfractie (re geringspartij) verwelkomden de be noeming van MacMillan. Een woordvoerder verklaarde dat Mac Millan met de toestanden in Duits land op de hoogte is. „De West duitsers verwachten een goede sa menwerking met de nieuwe Britse minister-president", zei hij. Ook Italiaanse politieke kringen gaven uiting aan voldoening over de benoeming van MacMillan, die in Italië hoofdzakelijk bekendheid geniet als de man, die Britse deel neming aan een gemeenschappe lijke Europese markt heeft voorge steld. En de Italiaanse regering is een voorvechtster van dit denk beeld. In Zwitserse politieke kringen was men verrast door de benoe ming van MacMillan, daar Butler algemeen als eventuele opvolger van Eden werd beschouwd. Het Sowjetrussische persbureau „Tass" meldde de benoeming van MacMillan zonder commentaar. De leider der Britse socialistische partij Gaitskcll, die thans in de Verenigde Staten lezingen houdt, wilde geen commentaar op Mac Millan's benoeming geven. De aandelen van de beurs te New York boekten lichte winsten, na het bekend worden van MacMillan's benoeming. De ambassadeur van Syric te Washington, dr. Farid Zeineddine, verklaarde tegenover „Reuter" te menen, dat de benoeming van Mac Millan z.i. „geen enkele verande ring" in de Britse politiek zou ver oorzaken. De Soedanese minister van Bui tenlandse Zaken, Mohammed Ah med Mahgoeb, verklaarde: „Ik hoop dat de heer MacMillan in staat zal zijn de kwade gevolgen van Eden's politiek teniet te doen en dat hij er naar zal streven goede betrek kingen met de Arabische landen tot stand te brengen, die gegrondvest moeten zijn op gelijkheid en weder zijds respect". Ontevredenheid neemt toe gedaan, met de commissie zoveel mogelijk samen te werken en haar leden vrijelijk door Hongarije te laten reizen. Men verwacht, dat de commissie vooraanstaande Hongaarse vluch telingen in de V.S. en elders zal ondervragen. In de resolutie wordt secretaris generaal Hammarskjoeld verzocht, elk initiatief te nemen, dat naar zijn oordeel met betrekking tot het Hongaarse vraagstuk nuttig is. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Communistische eenheden weer gereed om in te grijpen De ontevredenheid over de economische en politieke toestanden in Hongarye is toegenomen. Eenheden der communistische militie worden gereed gehouden om te kunnen ingrijpen, aldus werd donderdag uit Boedapest gemeld. Ontslagen, klachten over te geringe betaling en beschuldigingen, dat de door de Russen gesteunde regering-Kadar arbeidersleiders uit het Stalinistische tydperk weer op het kussen verheft, veroorzaken onrust onder de arbeiders in Boedapest en elders in Hongarye. De arbeidersraad van het Donau- eiland Csepel, waar zich de groot ste fabrieken van Hongarije bevin den, heeft in een resolutie ver klaard „niet werkeloos te kunnen toezien, terwijl leden van de arbei dersraden zonder aanwijsbare re denen worden gearresteerd en van de raden wordt gezegd, dat zij broeinesten van tegenrevolutionai- ren zijn". Voorts wordt verklaard dat de Hongaarse arbeidersleiders van ge voelen zijn onder de huidige om standigheden hun „verplichtingen tegenover de arbeiders, om het tot stand komen van een maatschappij te bevorderen, waarin zij als vrije, onafhankelijke en democratische mensen een leven zonder vrees kunnen leiden, n i e t te kunnen na komen". Met tommyguns Met tommyguns bewapende le den der communistische en Sowjet- Russische infanterie zijn woensdag jl naar Csepel gezonden, waar toen stormachtige bijeenkomsten werden gehouden, waarop de arbeiders de toestand, ontstaan na het aftreden der arbeidersraden bespraken. Ook donderdag waren eenheden der vei ligheidspolitie de gehele dag paraat. De arbeidersraad van Csepel heeft, na klachten der arbeiders, dat het ontbinden der arbeidersra den hun het enige wapen uit han den had geslagen, dat zij in hun ge schil met de regering-Kadar kon den gebruiken, besloten zijn beslis sing tot ontbinding teniet te doen. De arbeiders van een andere gro te Hongaarse fabriek, namelijk het gloeilampenbedrijf te Ujpest, heb ben maandag jl. een 24-uurs-sta- king gehouden als protest tegen de economische toestand en het stroe ver worden van de regeringshou ding, zoals die gebleken js uit de zondag jl. uitgegeven verklaring. Gemeld wordt, dat de regering- Kadar de Hongaarse economie, i.v. m. het bestaande tekort aan brand stoffen, wil reorganiseren, hetgeen er onder meer toe zou leiden, dat 11 000 van de 38.000 arbeiders der Csepel-fabrieken ontslagen zouden worden. Volgens arbeiderskringen zouden de ontslagenen in de mijnen moe ten gaan werken. Zij, die dit niet wensen, zouden geen werklozenuit- kering krijgen. I Het kost u minder energie I wanneer u uw gedachten op I succes in plaats van op mis- I lukking richt. De politie van Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, heeft een bevel tot inhechtenisneming van zes negerpredikanten gekregen, die een georganiseerde poging heb ben gedaan om de rassenscheiding in de stadsbussen te beëindigen, door plaats te nemen in het deel dat voor blanken is bestemd. Te Montgomery in Alabama zijn donderdagochtend bomaanslagen gepleegd op vier kerkgebouwen, die voornamelijk door negers worden bezocht, en de woningen van twee predikanten, een neger en een blanke. Er werd aanzienlijke schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. MacMillan: „Premierschap voor mij een droevige zaak" De nieuwe Britse premier, Harold MacMillan, heeft donderdagavond in een televisietoespraak sir An thony Eden hogelijk geprezen we gens zijn verdiensten voor Groot- Brittannië. Hij zei, dat het aan vaarden van het premierschap een droevige zaak voor hem is, omdat dit het gevolg was van het aftre den van „mijn oude en zeer dier bare vriend Anthony Eden". De premier deelde mede, dat hij de koningin binnen enkele dagen een nieuwe regering zal voorstellen. „Wij staan voor een moeilijke taak. Deze zal al onze moed en kracht vei"gen, alsmede de sympathie en het begrip van iedereen in het land, wat ook zijn partij of opvatting is. Ik geloof, dat wij deze sympathie zullen genieten en ik ben er zeker van, dat wij met de inspanning van aller krachten kunnen slagen". •s-GRAVENHAGE. Te beginnen in februari zal voortaan het sirene- net van de B.B. eenmaal per maand worden beproefd en wel op de eer ste maandag van iedere maand van 12 uur tot uiterlijk 12 15 uur. In de landelijke richtlijnen die de minis ter van Binnenlandse Zaken voor deze periodieke beproeving der si renes heeft uitgegeven, wordt ge zegd, dat het er in de eerste plaats om gaat om een goed inzicht te verkrijgen in de.mate waarin een tijdige en goede alarmering van de bevolking is verzekerd. Algemene Vergadering der V.N. De Ierse afgevaardigde heeft woensdag in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties, na mens de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en nog 21 landen een resolutie ingediend, waarin ge vraagd wordt om oprichting var een commissie die met alle moge lijke middelen een onderzoek moe' instellen naar de toestand in Hon garije. Uit goedingelichte bron verluidt, dat Birma, Tunesië, Uruguay en Australië verzocht zullen worden van de commissie deel uit te ma ken. Volgens de nieuwe resolutie, die oorspronkelijk door de Verenigde Staten is opgesteld, is het doel van de commissie: „Onderzoek, het or ganiseren en handhaven van di recte waarneming in Hongarije en elders, het opnemen van getuige nissen, ook collectieve en de ont vangst van inlichtingen". De resolutie bevestigt vroegere V.N.-besluiten, waarin terugtrek king van de Sow jet-troepen uit Hongarije, stopzetting van depor- aties en toelating van V.N.-waar- lemers werd geëist. Ook vraagt de resolutie de Hon- :aarse en Sowjet-autoriteiten met Ie voorgestelde commissie samen te werken en de commissieleden in Hongarije vrijelijk te laten reizen. Radio-Boedapest meldt, dat de Hongaarse nationale vergadering (parlement) binnen een maand bij- ren zal komen, onder meer ter be spreking van het regeringsprogram en de kwestie van uitbreiding der regering. Er is nog geen datum voor de bijeenkomst vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1