TOn-y Sir Anthony Eden is onverwachts afgetreden DE ZIERIKZEESCHE COURANT REACTIES OP EDEN'S AFTREDEN De vrijmaking van het Suezkanaal STAD EN PROVINCIE FRANSE PREMIER VERKLAART DAT ZIJN LAND ALGERIJE NOOIT ZAL OPGEVEN DONDERDAG 10 JANUARI 1957 No. 18085 113e-jaargang ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag,4 donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN ÖPGÊNOMEN t797~iea» REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. i2?r na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Oahtrhan^L." Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - TeT"S09. Climax controverse over politiek van de Suezcrisis Butler opvolger Volkomen onverwachts is sir Anthony Eden als premier van Groot-Brittannië afgetreden. Hij ver klaarde afstand te moeten doen om gezondheids redenen. De artsen van sir Anthony verklaarden in een woensdagavond uitgegeven communiqué, dat zijn gezondheidstoestand „reden tot ongerustheid" geeft. Eden begaf zich na afloop van een Inderhaast bij eengeroepen ka binetsvergadering naar het Buckingham paleis, om Koningin Elizabeth zyn ontslag aan te bieden als premier en eerste lord van de schatkist. In een door het paleis uitgegeven verklaring werd gezegd, dat „het de koningin heeft behaagd dit ontslag te aanvaarden". Het plotselinge aftreden van sir Anthony Eden betekende de climax van de controverse over diens politiek ten aanzien van de Suez-crisis. Koningin Elizabeth was enige uren voordat Eden zijn opwachting maakte, onverwachts van haar bui tenverblijf Sandringham in het graafschap Norfolk, waar de pre mier haar de vorige dag nog had bezocht, naar Londen teruggekeerd. Eden glimlachte „flauwtjes" toen hij zijn ambtswoning in Downing- street verliet om naar het Bucking ham paleis te gaan. Het onderhoud dat de koningin met hem had, duurde ongeveer veertig minuten. Butler Koningin Elizabeth zal nu een andere staatsman verzoeken, een nieuwe regering te vormen. In dit verband wordt het meest de naam van de 54-jarige R. A. Butler ge noemd, die lord grootzegelbewaar der is en leider van de regering in het Lagerhuis. De huidige Conservatieve regering is sinds mei 1955 aan het bewind en haar mandaat eindigt officieel pas over ongeveer drie jaar. Sir Anthony Eden, die 59 jaar is, is premier geweest sinds april 1955, toen hij sir Winston Churchill op volgde. Wat Butler betreft, zijn er tijdens de Suezcrisis aanhoudende geruch ten geweest, dat hij zich in het ka binet had verzet tegen het Britse gewapende optreden in Egypte, maar in het openbaar heeft hij steeds de politiek van Eden krach tig verdedigd. Persoonlijke verklaring Na zijn bezoek aan de koningin gaf Eden een persoonlijke verkla ring uit, waarin hij meedeelde om gezondheidsredenen te zijn afge treden. Tijdens het hoogtepunt van de Suezcrisis schreven zijn artsen hem drie weken rust voor, omdat hij overwerkt was. Hij bracht deze vakantie door op Jamaica. In zyn verklaring zei Eden o.m.: „Toen ik een maand geleden in het land terugkeerde, hoopte ik, dat mijn gezondheid voldoende was hersteld om voor een aanzienlijke t\jd mijn taak doeltreffend te kun nen vervullen. Deze hoop is niet verwezenlijkt. Ik ben van oordcel, dat het niet juist zou zijn in functie te blijven als eerste-ministcr van de koningin, wetend dat ik niet volledig mijn plicht tegenover mijn vorstin en het land zal kunnen ver vullen. Daarom heb ik met zeer veel leedwezen besloten de konin gin mijn ontslag aan te bieden". Onverwacht Het aftreden van Eden kwam volkomen onverwachts. Alle poli tieke commentators hadden ge meend, dat het bezoek, dat de pre mier dinsdag aan Sandringham had gebracht, inderdaad een gewone bespreking gold, zoals officieel was meegedeeld. In de ochtendbladen was alleen de mogelijkheid geop perd, dat er enkele kleine wijzigin gen in het kabinet op handen zou den zijn. De toestand veranderde echter plotseling, toen om vijf uur woensdagmiddag bekend werd, dat de koningin naar Londen was te ruggekeerd. Onmiddellijk deden allerlei geruchten de ronde, die no; werden versterkt, toen het kabinet werd bijeengeroepen. Het gerucht over een aftreden van de premier werd zeker, toen bleek, dat ook vrijwel alle leden van de regering, die niet in het eigenlijke kabinet zitting hebben, waren opgeroepen, kennelijk om een verklaring van Eden aan te horen. Vervolgens verliet sir Anthony zonder hoed en in een winterjas met bontkraag, om tien minuten over zes zijn ambtswoning om zich naar het paleis te begeven. Kort daarop werd zijn aftreden officieel bekend gemaakt. Eden en zijn echtgenote vertrok ken daarna naar Chequers, het of ficiële buitenverblijf van de pre mier in Buckinghamshire. Algemene verkiezingen? De leider van de Britse socialis tische partij, Hugh Gaitskell, die op het ogenblik in de V.S. verblijft waar hij lezingen houdt, heeft er op aangedrongen, dat er in Groot- Brittannië nieuwe algemene ver kiezingen worden gehouden, nu Eden is afgetreden. Groot aantal Bulgaarse politieke gevangenen bevrijd? Verscheidene honderden politie ke gevangenen zijn, geholpen door anti-communisten, er in geslaagd te ontsnappen uit een gevangenis in de Bulgaarse stad Stalin (Varna), aldus onbevestigde berichten die woensdag in Wenen zijn ontvangen. De ontsnapte gevangenen zou den bewapend zijn en als anti-com munistische verzetsmacht naar de bergen zijn getrokken. Volgens de berichten hebben gro te menigten betogers, die zich bij de gevangenis verzamelden, de po litie gehinderd toen de gevangenen ontsnapten. NASSER ZIEK Volgens berichten uit Cairo, die in Aziatische diplomatieke kringen ontvangen zijn, is president Nasser van Egypte ziek als gevolg van een maagkwaal, de grote spanning waaraan hij sedert verscheidene maanden onderhevig is en de druk ke werkzaamheden, waardoor hij soms tot de ochtenduren bezig is. De artsen zouden verontrust zijn. Nieuwe plannen van Piccartl Professor A. Piccard, die inder tijd met een ballon met druk-gon- del een hoogte van 16 000 meter be reikt heeft, wil een nieuwe poging doen om tot een hoogte van 30.000 meter te komen. Op een persconferentie te Mün- chen verklaarde Piccard woensdag, dat hij voor zijn nieuwe stratosfeer- vlucht niet één maar verschillende ballons wil gebruiken. Door de uit zetting van het gas op de gewenste hoogte zou één ballon te grote af metingen krijgen. Honderd j ar igen Zuid-Afrika's oudste vrijge zel, Hugh Fraser Ross, vierde onlangs zijn 104e verjaardag. Hij is nog vol levenslust en hoopt ten minste 110 jaar te worden. In Port Elizabeth vierde Henry Keys, een kleurling, zijn 106e verjaar dag, zijn moeder werd 102, terwijl drie van zijn broers 100 jaar of ouder werden. Tintoretto ontdekt In de Katherinakerk in Lübeck is een schilderij van de beroemde Venetiaanse schilder Tintoretto ontdekt. Het 3.60 bij 2.35 meter grote schilderij, dat de opwekking van Lazarus voorstelt, was vroeger aan een leerling van Tintoretto toegeschreven, doch bij een gron dige schoonmaak zijn de naam van de meester met het jaartal 1576 te voorschijn gekomen. KINDERDIJK. Op de werf van L. Smit en Zoon's scheeps- en werk tuigbouw N.V. te Kinderdijk is de zeesleepboot „Barentsz-zee", be stemd voor L. Smit en Co.'s inter nationale sleepdienst te Rotterdam, te water gelaten door de echtge note van de president-commissaris van ?ie rederij, mevr. A. G. Leis- Vroege. GARRY DAVIS NAAR AMERIKA Garry Davis, wereldburger no. 1, is gisteravond met een K.fc.M.-toe- stel van Schiphol naar Amerika vertrokken. Voor hij aan boord ging stond hij, onder het toeziend oog van po- litie-functionarissen en leden van de Koninklijke Marechausee, een groot aantal journalisten te woord, aan wie hij vertelde, dat hij onvrij willig naar de Verenigde Staten vertrok. Om dit .te demonstreren verscheurde hij glimlachend zijn passagebiljetten. Hem was verteld, dat de Neder landse regering van haar ambas sadeur in Washington de verzeke ring had gekregen, dat Davis in Amerika zal worden toegelaten. Een schriftelijke garantie kon ech ter niet worden gegeven. Davis zelf zei, zich niet te kun nen voorstellen dat de Amerikaanse regering hem zonder nationaal pas poort zal accepteren. „Als men dat doet" - er klonk iets van triomf in zijn stem - „dan wordt een prece dent geschapen waarover ik mij al leen maar kan verheugen". „De Waarheid" uit Ned. Dagbladpers Het bestuur van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers heeft besloten de C.V. Uitgeverij Pers organen te Amsterdam, uitgeefster van het communistisch partijblad De Waarheid uit het lidmaatschap der vereniging te ontzetten. Dit besluit werd genomen op grond van de overweging, dat het optreden van de C.P N. in het alge meen en in het dagblad De Waar heid in het bijzonder, een dermate ondemocratisch karakter draagt, - welk ondemocratisch karakter laat stelijk nog eens bij uitstek tot uit drukking is gekomen met betrek king tot de gebeurtenissen in Hon garije - dat de uitgeefster van het partijblad van deze politieke or ganisatie geacht moet worden in strijd te handelen met de doelstel lingen van de op de beginselen der democratie gegrondveste vereniging De Nederlandse Dagbladpers. Mevrouw Sigrun, Nansen, we duwe van de Noorse ontdekkings reiziger Fridtjof Nansen, is dins dagavond in haar woning te Asker, ongeveer vijftien kilometer ten noorden van Oslo, omgekomen bij een brand. De 88-jarige mevrouw Nansen lag te bed toen de brand uitbrak. Zij kwam door verstik king om het leven, nadat zij tever geefs had getracht het huis te ver laten. „Zonnen gaan onder - de Mahn komt op". Arie van Vliet (links) heeft dinsdagavond de Gerrit Schulte-trofee overgedragen aan de wielrenner van het jaar 1956: Frans Mahn (midden). De plechtigheid vond plaats onder het waakzaam oog van Gerrit Schulte in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch. Zowel van Vliet als Schulte zullen binnenkort hun fietsen aan de kant zetten, zodat we hier wel kunnen zeggen: „Zonnen gaan onder - doch de Mahn gaat op". WASHINGTON In gezaghebbende Ameri kaanse kringen is gezegd, dat door het aftreden van premier Eden van Engeland de Verenigde Staten en En- r* geland in de gelegenheid zouden worden gesteld een nieuwe poging te doen „de schade van het verleden" te herstellen. Ook is de mening geop perd, dat het besluit van Eden wellicht ertoe zal leiden dat thans een Brits-Ameri kaanse „topconferentie" eer der zal plaats hebben dan in het geval van Eden's aan blijven. Ondanks de gebeurtenissen van de afgelopen twee maan den, aldus verklaarde men, genoot Eden bij de regering- Eisenhower nog een grote populariteit. Maar zijn be sluit om Egypte aan te val len had de president verbit terd en het sein gegeven voor het doen ontstaan van een onafhankelijke Amerikaanse politiek in het Midden-Oos ten. PARIJS In Franse parlementaire kringen beschouwt men het aftreden van Eden als een logisch gevolg van het mis lukken der Brits-Franse mi litaire expeditie naar Egypte. „Mislukken", omdat het de bedoeling was de gehele Suezkanaalzone te bezetten, en de operaties gestaakt wer den, voordat dit was bereikt. ROME Van officiële Italiaanse zijde werd dinsdagavond te Rome verklaard dat het af treden van Eden als Brits premier „in de landen van het Midden-Oosten zeker als een falen van zijn politiek zal worden uitgelegd", waar aan werd toegevoegd: „Het is aan twijfel onderhevig, of deze ontwikkeling ertoe zal bijdragen aan het binnen dringen der Russen in het Midden-Oosten een halt toe te roepen. Evenmin zal zij het binnen redelijke tijd tot stand komen van een alge mene regeling van de vraag stukken van het Midden- Oosten bevorderen". Overval op Nederlands scliip Een bende van veertig piraten heeft dinsdag het Nederlandse vrachtschip „Generaal Michiels" (1281 ton) van de K.P.M. overvallen toen het bij Singapore voor anker lag. De mannen waren met bootjes naar het Nederlandse schip geroeid. Zij stalen de meeste koperen scheepsonderdelen na de zes India- scheepswachten in een hut te hebben opgesloten. Generaal Wheeler, die de leiding heeft van de bergingswerken in het Suezkanaal, zou besloten hebben af te zien van de medewerking dei- Franse en Britse bergingsschepen, die aan deze operatie deelnemen. Twee Britse schepen, de „Dispen ser" en de „Uplifter", zouden van daag of morgen Port Said verlaten, de andere veertien zouden voor het einde van de maand volgen. Franse veiligheidstroepen heb ben in de afgelopen 24 uur bij ge vechten in Algerië 96 opstandelin gen gedood of gevangen genomen. Ten zuiden van Cherrchell is woensdag een Frans militair kon vooi door opstandelingen overval len. 12 militairen sneuvelden en 10 werden gewond. In Constantine werden 23 opstandelingen gedood. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's i Menigeen verontschuldigt zijn i niets doen met de woorden: i „Ik kan niet aan alles mee- i doen". BURGH/HAAMSTEDE Diefstal landhekken Vorige week werd door enige handelaren in oud ijzer in de West hoek geopereerd. Enige oude land hekken van het begeerde materi aal werden in een gesloten auto meegenomen, zonder dat de even tuele eigenaar daarvoor schadeloos werd gesteld. Daar dit door nabij- wonenden werd gezien, werd de postcommandant van Burgh-Haam- stede gewaarschuwd, die op zijn beurt zijn collega te Bruinisse tele fonisch een seintje gaf. Aan het veer te Zijpe werden de daders van de diefstal ingerekend en aan een verhoor onderworpen. DREISCHOR Het badhuis Sinds de ingebruikstelling van het badhuis, hetwelk in exploitatie is bij de vereniging „Het Groene Kruis" in deze gemeente hebben de navolgende aantallen personen van het badhuis gebruik gemaakt: 30 nov.-l dec. 56 2 kinderdouches, 9 volwassendouches en 5 kuipbaden; 7-8 dec. 56 19 kinderdouches, 40 volwassendouches en 10 kuipbaden; 14-15 dec. 56 34 kinderdouches, 52 volwassendouches en 8 kuipbaden; 21-22 dec. 56 42 kinderdouches, 53 volwassendouches en 10 kuipbaden; 28-29 dec. 56 38 kinderdouches, 44 volwassendouches en 7 kuipbaden. BRUINISSE Veilig-verkeersdag Ook Bruinisse krijgt zijn Veilig Verkeersdag en wel op vrijdag 11 januari. Een luidsprekerwagen zal ook hier door de gemeente rijden. Verkeersbrigadiertjes zullen folders verspreiden, 's middags zullen er films zijn voor de kinderen en des avonds voor ouderen in het Vereni gingsgebouw Poststraat. 's Avonds zal „Nu met Hope" zijn medewer king verlenen. AMERIKAANS MILITAIR PLAN VOOR HET MIDDEN OOSTEN Regeling mogelijk door onderhandeling tussen beide volken De Franse premier Guy Mollct heeft woensdag te Parijs verklaard dat „Frankrijk Algerië nooit zal op geven". Hjj zei dit in zijn lang ver wachte verklaring over de bedoe lingen van Frankrijk met Algerië. Mollet deelde voorts mede, dat „Frankrijk nooit zal toestaan dat Algerijnen van Europese afkomst van hun huidige economische over wicht misbruik maken door te trachten de Mohammedanen uit te buiten". Maar evenmin zal zij ooit toe staan dat de Mohammedanen mis bruik maken van hun getalsterkte om de Europese minderheid te ver oordelen tot onmondigheid of ver dwijning, aldus de Franse premier. Volgens de laatste cijfers zijn er in Algerië ongeveer een miljoen Europeanen en acht miljoen Mo hammedanen. In zijn verklaring merkt Mollet op, dat het drama dat Algerië ver scheurt, een Frans drama is en dat Frankrijk dus voor de ontknoping moet zorgen. Volgens de Franse premier be staat het Algerijnse probleem uit de vraag hoe de vreedzame samen leving tussen de Franse en Mo hammedaanse gemeenschap verze kerd kan worden. In geen geval zal het lot van Al gerië eenzijdig geregeld worden, aldus Mollet. De oplossing van het vraagstuk kan slechts bereikt wor den door onderhandelingen tussen het Algerijnse en gehele Franse volk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1