Overheersing Midden-Oosten door vijanden van de vrijheid zou ramp zijn I Weth. DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 8 JANUARI 1957 ZIERIKZEESCHE No. 18084 flfïe jaargjane ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN •9797»! 1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. 8IJ DE VAATE - Tel. 309. EISENHOWER'S BOODSCHAP Europa en Amerika zouden in ernstig gevaar komen In het eerste gedeelte van zijn boodschap - waarvan wij de kern reeds hebben gepubliceerd - heeft president Eisenhower in het kort de ontwikkeling van het Midden- Oosten aangestipt en gezegd, dat de Verenigde Staten zonder voor behoud de algehele soevereiniteit en onafhankelijkheid van elke natie in het Midden-Oosten steunen. Wat „het verlangen van Rusland om het Midden-Oosten te overheer sen betreft", zei de president dat dit niet voortkomt uit economisch belang bij dit gebied. Rusland is niet afhankelijk van het Suezka- naal en heeft geen behoefte aan de olie uit dit gebied; de Sow jet-Unie voert zelf een aanzienlijke hoeveel heid olie uit. Eisenhower merkte verder op dat overheersing van de landen in het Midden-Oosten door krachten die vijandig tegenover de vrijheid staan, een tragedie zou betekenen voor dit gebied zelf zowel als voor vele andere vrije landen, wier eco nomisch leven dan vrijwel verstikt zou kunnen worden. West-Europa zou in gevaar komen, alsof er geen plan-Marshall, geen Noordatlan- tisch verdrag was geweest. Ook de vrije landen van Azië en Afrika zouden in ernstige moeilijkheden komen te verkeren en de landen van het Midden-Oosten zouden de' «rnarkten verliezen waar hun econo mie van afhangt. Dit alles zou een rampzalig effect kunnen hebben op het economische leven en de poli tieke vooruitzichten van de Ver. Staten. Onverdraaglijk Eisenhower sprak verder over andere factoren, behalve de mate- De terugtrekking der Israëlische troepen De permanente Israëlische verte genwoordiger bij de Ver. Naties, Eban, heeft zaterdag met secreta ris-generaal Hammarskjoeld over de verdere terugtrekking van de Is raëlische troepen gesproken, dit was het eerste contact van Eban en Hammarskjoeld sedert de laatste op 21 december bekend maakte, dat de Israëlische troepen in de eerste week van januari tot achter El Arisj teruggetrokken zouden wor den. Een Israëlische woordvoerder verklaarde zaterdag in New York dat Eban o.m. de kwestie van ga ranties voor de Israëlische veilig heid ter sprake bracht. Israël wil een nieuwe blokkade van zijn scheepvaart in de Golf van Akaba verhinderen, evenals herstel van de Egyptische militaire basis in de Si nai en het optreden van Egyptische commando's van uit de strook van Gaza. riële. In dit verband zei hij dat het onverdragelijk zou zijn wanneer de heilige plaatsen van het Midden- Oosten onderworpen zou worden aan een regiem dat het goddeloos materialisme verheerlijkt. De president gewaagde van de inlijving van de Baltische staten bij de Sowjet-Unie en de Sowjet- russische controle op de landen van oost-Europa, volgehouden ondanks tegengestelde beloften tijdens de tweede wereldoorlog. Stalin's dood had hoop doen ontstaan op wijzi ging in deze toestand. Bij het ver drag v. Warschau in 1955 werd be loofd dat de Sowjet-Unie in de va zalstaten de beginselen van weder zijdse eerbiediging in binnenlandse aangelegenheden zou naleven. Toen' kwam echter de onderwerping van Hongarije met bruut gewapend ge weld. Daardoor is het vertrouwen in Sowjetrussische beloften op nieuw tot een laagtepunt gezakt. Dit programma lost niet alle pro blemen van het Midden-Oosten op, aldus Eisenhower. Ook omvat het niet de gehele Amerikaanse poli tiek voor dit gebied. De president zei met nadruk, dat de verzochte machtiging tot ge bruikmaking van strijdkrachten om verzet te bieden aan agressie „niet zal worden gebruikt behalve in dien het aangevallen land er om zal verzoeken". Hij sprak de hoop uit, dat nooit van deze machtiging gebruik zal moeten worden ge maakt. H.M, de Koningin van vakantie terug uit Oostenrijk Nieuw koninklijk rijtuig ging mee H.M. de Koningin is gistermor gen met de prinsessen Irene en Margriet van de wintersportvakan tie in Sankt Anton in Nederland teruggekeerd. H.M. de Koningin werd o.a. be groet door dr. ir. den Hollander, president van de Nederlandse spoorwegen en enige andere spoor wegautoriteiten. Koningin Juliana gaf tegenover dr. den Hollander haar grote voldoening te kennen over het prachtige materiaal waar mee de reis gemaakt was. De tocht werd gemaakt met een trein die be stond uit drie rijtuigen die werden getrokken door een electrische lo comotief. In de trein liep mede een nieuw koninklijk rijtuig dat bij het vertrek uit ons land op 27 decem ber aan het Koninklijk Paar is aangeboden. Prinses Beatrix was niet meege komen. Zij blijft nog enige dagen in Sankt Anton. Het koninklijk gezelschap ver toefde enkele minuten in de ko ninklijke wachtkamer. De stations- Te Straatsburg heeft de eer ste vergadering van de Hon gaarse Revolutionaire Raad in Ballingschap" plaats gevon denDe raad bestaat uit onge veer 40 leden van alle Hon gaarse politieke schakeringen, die naar het buitenland zijn geiüucht. - Op de foto ziet men (v.l.n.r.) Sandor Kiss, secreta ris-generaal van de Boeren Unie; Oliver Benjamin, voor- malig prefect van politie van Boedapest <en vertegenwoordi ger van Anna Kethly, die de belangen der vluchtelingen bij de volkerenorganisatie behar tigt en Bela Kiraly, president van de raad en voormalig ge neraal tijdens de opstand in Boedapest. DE TOESTAND IN INDONESIË Centrale regering wil heel ver gaan met het verlenen van autonomie De Indonesische regering heeft maandag bekend gemaakt bereid te zijn zeer ver te gaan in het tege moetkomen aan de eisen van de provincies buiten Java tot autono mie in bestuurs en financiële aan gelegenheden. De minister van Financiën, Jusuf Wibisono, heeft medegedeeld dat een bedrag van 20 miljoen rupiah naar midden-Sumatra is overge maakt en dat zuid-Sumatra voorlo pig zijn inkomsten uit belastingen en douanerechten mag gebruiken voor de uitvoering van wederop bouw en ontwikkelingsplannen. Het agentschap van de Bank In donesia in Padang, de hoofdstad van midden-Sumatra, dat thans onder het gezag staat van een mili taire raad, heeft reeds opdracht ge kregen dat het provinciaal bestuur over de aangevraagde twintig mil joen rupiah kan beschikken. Voorts verklaarde minister Wibi sono dat „in afwachting van een PROGRAMMA-KADAR WERD BEKEND Hoop op „Poolse oplossing" voor Hongarije de bodem ingeslagen Zeer grote neerslachtigheid te Boedapest De gehele Weense pers heeft maandag commentaar gegeven op de Hongaarse regeringsverklaring. Volgens haar heerst er sedert de publikatie van het regeringspro gram van de regering-Kadar een sfeer van grote neerslachtigheid te Boedapest en is de hoop op een „Poolse oplossing" voor Hongarije vernietigd. Volgens de Weense pers bevat het program-Kadar, dat na het be zoek van de Russische partijleider Chroesjtsjef gepubliceerd is, geen werkelijke concessies. De voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Naties (F.A O.) heeft maandag te Rome bekend gemaakt, dat Hongarije onmiddel lijk tenminste 15.000 ton graan no dig heeft. Dit is de eerste conclu sie van een onderzoek, dat deskun digen van de F.A.O. in Hongarije hebben ingesteld. Vele leden van de in october en november van vorig jaar gevorm de revolutionaire raden, zijn vorige week in verscheidene delen van Hongarije door de politie in hech tenis genomen, aldus is maandag van gewoonlijk betrouwbaar geble ken zijde te Boedapest vernomen. Er zijn geen redenen opgegeven voor de arrestaties, die werden ver richt krachtens een onlangs uitge vaardigd decreet. Dit decreet maakt voor de tijd van zes maanden ge vangenhouding van personen die er van verdacht worden oproerige ele menten te zijn, mogelijk. Bevoegde waarnemers zeiden, dat deze arrestaties waarschijnlijk als voorzorgsmaatregel bedoeld wa ren om leiders van een eventueel verzet tegen de regeringsverklaring van minister-president Kadar on schadelijk te maken. oplossing", zuid-Sumatra zijn in komsten in de provincie mag hou den, vooropgesteld dat de gelden goed worden beheerd. De bereidwilligheid van de cen trale regering ten opzichte van de eisen van de provincies, kwam ook tot uiting in een mededeling van de minister van Binnenlandse Za ken, Sunarjo, d at hij bij het par lement een wetsontwerp zal indie nen tot het verlenen van provin ciale autonomie aan de residentie Djambi. Ooievaar op plein 1813 Politie en brandweer hebben op het Plein 1813 met veel moeite de Haagse ooievaar gearresteerd. Het lieve dier is ten burele opgeborgen. De- se ooievaar, een groot, hel- geschilderd beest, werd door een troepje onbekende stu denten vakkundig op het monument gehesen. De top van het monument is op het ogenblik vakant, omdat de aldaar tronende koperen Ne derlandse maagd in reparatie is. De ooievaar had een luier in de snavel, waarin een in jaquet gestoken figuurtje bungelde. Rond het monu ment werden pamfletten verspreid, waarin werd ver kondigd dat de eerste goede daad van de Haagse ooievaar in dit jaar het brengen van eennieuwe burgemees ter was. De Britse labourleider Hugh Gaitskell, die op het ogenblik in Californië vertoeft, verklaarde za terdag, dat Eisenhower's verzoek aan het Congres „zeer moedig en zeer wijs" is. Ik ben er zeker van, aldus Gaitskell, dat de bevoegdhe den waarom hij vraagt een waar devolle bijdrage zullen vormen voor de vrede in het midden-oosten. Het Poolse leger zal binnen kort nieuwe uniformen krijgen. Alle gelijkenis met de Sowjet-uni- formen zal voortaan verdwijnen. De nieuwe kledij is geheel in over eenstemming met de nationale mi litaire traditie. Korte berichten uit het binnenland BRAKEL. Zaterdagavond is in de Waal onder Brakel verdronken de 28-jarige L. R., afkomstig uit Rot terdam, machinist op de sleepboot „Ernst". VLAARDINGEN. Het stoffelijk overschot van de bijna 18-jarige matroos Joh. M. Moerman, afkom stig uit Vlaardingen, is tijdens het weekeinde gevonden in de rivier de Trave, bij Lübeck. NIJMEGEN. Te Nijmegen is de tien-jarige jongen H. P. een uur na dat hij door een vrachtauto was aangereden, overleden. De jongen stond op de hoek van een straat op de stoep, toen twee vrachtwagens op deze hoek met elkaar in botsing kwamen. Een van de vrachtwagens reed het trottoir op en botste tegen de jongen, die met een zware sche- delbasisfractuur, ernstige kneuzin gen aan zijn borst en een gebroken been naar het ziekenhuis werd ver voerd. MAASTRICHT. Op de bodem van een liftkoker van een flatge bouw te Luik is het lichaam van de 62-jarige stucadoor Z. uit Bunde ontdek. Nadat men de man naar boven had gebracht, bleek dat hij reeds was overleden. 's-GRAVENHAGE. De A.N.W.B. heeft tezamen met de Kon. Ver bonden Ned. Watersportverenigin gen de aandacht van het college van Gedep. Staten van Utrecht ge vraagd voor de vervuiling, waar aan de Vecht lijdt. AMSTERDAM. Woensdag 9 jan. a s. zal wethouder de Roos als waarnemend burgemeester van Amsterdam zijn handtekening on der een schriftelijke groet plaatsen, die de burgemeesters van een groot aantal steden in west-Europa zen den aan de burgemeester van Tokio ter gelegenheid van de eerste vlucht van de S.A.S. over de Noord pool naar Tokio. Deze vlucht be gint op 24 februari a.s. 's-GRAVENHAGE. In de ouder dom van 58 jaar is na een langdu rige ongesteldheid in het St. An ton iuszickenhuis te Utrecht over leden, de heer A. Voorhoeve, uit gever te Bussum. De heer Voorhoe ve trad in 1932 op als mede-direc teur van J. M. Briedé's boekhandel en uitgeversmaatschappij te Rot terdam. Later zette hij deze firma onder eigen naam voort, eerst te Rotterdam, later te Bussum. chef was gestoken in een nieuw gala-uniform. Toen de Koningin reeds in haar auto gezeten was trachtte een on geveer 45-jarige dame uit het pu bliek haar een brief te overhandi gen. Een particuliere rechercheur, die er niet direct in slaagde haar van dit voornemen af te brengen, kreeg assistentie van een Baarnse inspecteur van politie die de dame meenam naar het politiebureau. Foster Dulles vraagt steun Eisenhower's plan Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag aan de commissie voor buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden steun ge vraagd voor Eisenhower's, hulppro gramma voor het Midden-Oosten. Dulles zei, dat een' communis tische doorbraak in hét Midden- Oosten de Sow jet-leiders zal aan moedigen overal een agressievere politiek te voeren. Hij verklaarde dat alleen al het Congres snel een einde maakt aan de twijfel en een afgerond pro gramma voor economische en mi litaire hulp aan het Midden-Oosten goedkeurt, het alles wat in zijn macht ligt gedaan zal hebben om de vrede en de vrijheid te bewaren. ,Het doel van de voorgetelde re solutie - aldus Dulles - is vrede en niet oorlog". Dulles'zei, dat als het Midden- Oosten in de greep van het inter nationale communisme zou kómen, dit voor de landen van dit gebied zowel een politieke als een econo mische en religieuze ramp zou be tekenen. Eerste Amerikaanse olie in Nederland Het tankschip „Caltex Neder land" is te Pernis binnengekomen met de eerste ruwe aardolie uit Amerika ten behoeve van de Cal- tex-raffinaderij. Het schip ver voerde een lading van 15.000 ton. Buziau tachtig jaar Gisteren vierde Johan Buziau, die jaren lang als komiek grote successen in de Nederlandse revue heeft gevierd, zijn tachtigste ver jaardag. Reeds in de morgen mocht de heer Buziau uit alle delen van het land gelukwensen ontvangen in de vorm van bloemstukken, feli citatiebrieven en gelukstelegram men. 1 Houdt geen lange tweespraak 1 1 met uw vrees, maar spreek 1 kort en bondig met uw moed. Mr. Kolfschoten tot burgemeester van 's-Gravenhage benoemd Bij Koninklijk Besluit van 7 januari is de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, met ingang van 10 februari benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage. Gehuwde ambtenares in dienst der provincie Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de Provinciale Staten voor gesteld over te gaan tot intrekking van de in het ambtenarenreglement Zeeland voorkomende bepalingen, welke het dienstverband van de ge huwde vrouw in de weg staan. Hoe wel het college in het algemeen van oordeel is, dat de gehuwde vrouw als regel niet buitenshuis dient te werken, is het na ampele overweging niettemin van oordeel, dat de beantwoording van de vraag of de vrouwelijke ambtenaar ook na haar huwelijk haar functie in dienst der provincie kan blijven be kleden in de eerste plaats behoort aan de echtgenoten zelf. In Parijs is de wieg voor de erfge naam van de troon van Monaco gereed gekomen. Er is ongeveer 300 uur gevlochten voor de rotanwieg klaar was. De bekleding, ook ge heel met de hand vervaardigd, be staat uit goudgele zijde en tule en is voorzien van borduurwerk. - Mo menteel wordt de wieg bewonderd in een Parijs warenhuis door de winkelende dames. Woningvoorraad in Zeeland nam in 1956 toe met tweeduizend eenheden Een-en-vijftig financieringen van boerderijen op Schouwen-Duiveland De woningvoorraad in Zeeland is vorig jaar met ruim 2.000 eenheden toegenomen. De herbouw wegens oorlogsschade en Watersnood is na genoeg voltooid. Men neemt aan, dat op het grote aantal gereedgekomen woningen van invloed is geweest de sedert 1 maart 1956 van kracht ztfnde rege ling, waarbij in feite zoveel wonin gen mogen worden gebouwd als er plaatselijk of regionaal bouwcapa citeit aanwezig is. Tot eind decem ber ontving de provinciale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid 1338 aanvragen tot bouw ingevolge de genoemde re geling. Op ruim 1100 aanvragen werd tot dat moment een gunstige beslissing genomen. Bij de herbouw wegens oorlogs schade hebben maar zeer weinigen de laatste kans (voordat op 1 mei 1956 de rente- en financieringsstop van kracht werd) voorbij laten gaan. Er konden 583 gevallen van herbouw wegens oorlogsschade ge financierd worden, waarvan 68 met een bedrijf. Apart werden gefinan cierd 26 bedrijfsgebouwen. De to tale bouwkosten beliepen ruim f 9.714.000. Nog 360 herbouwgeval- len blijven te financieren over. De watersnoodschade Ook de herbouw wegens water snoodschade is grotendeels vol tooid. Er werden 186 financieringen verzonden, met een rijksbijdrage van ruim f 1.792.000. Er resten nu nog enkele tientallen gevallen. De herbouw van boerderijen wegens oorlogsschade kreeg goeddeels zijn beslag. Er werden 23 gevallen ge financierd (aannemingssom van f 846.372) en er blijven nu nog 7 gevallen over. Wat de herbouw van boerderijen wegens watersnoodschade betreft, kan worden medegedeeld dat vorig jaar 59 bouwnummers werden ge financierd, waarvan 51 op Schou- wen-Duiveland. De aannemingssom bedroeg f 2,971.308. Nog 57 boer derijen wachten op herbouw. Daar van zijn er 27 overgenomen door de Stichting Beheer Landbouw gronden en het is nog niet bekend of deze zullen worden gerealiseerd. Aan rijksgoedkeuringen beneden de ton werd tot een totaalbedrag van ruim f 6.425.000 toegestaan en aan rijksgoedkeuringen boven de ton een bedrag van f 15.846.450. Het gemeenschappelijke com muniqué over de Sowjet-Oostduitse besprekingen is maandagmiddag ondertekend, zo meldt radio-Mos kou. De ondertekening werd bijge woond door premier Boelganin, partijsecretaris Chroesjtsjef, minis ter van Buitenlandse Zaken Sjepi- lof en anderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1