Eisenhower vroeg congres om machtiging tot gebruik van strijdkrachten DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Koerner van Oostenrijk overleden Toenemende onrust in Bulgariie VERENIGDE STATEN WERKEN AAN NIEUWE RESOLUTIE OVER HONGARIJE IN V.N. 400 MILJOEN DOLLAR VOOR LANDEN IN HET MIDDEN-OOSTEN Nasser heft censuur op De bezetting van de Sinaï Verwarde politieke situatie in Indonesië TEVREDENHEID OVER RESULTATEN NED. SPOORWEGEN IN AFGELOPEN JAAR MAANDAG 7 JANUARI 1957 No. 18083 U&'j&arfMK MRlKZGGSCnNIEUWSBO ABONNEMENTEN ^"AOVERTENllfi:1 Prijs per i maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. waafiih Opgekomen U2Z?1£A2 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikree, Postbus nr. If, "lei. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr| 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h, Lakenman Ojchlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE I- lel. 309. Poging tot stabilisatie toestand in Midden-Oosten President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres zaterdag ver zocht om machtiging tot het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten „tot bescherming van de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid" van ongeacht welk land in het Midden-Oosten, dat dergelijke hulp verzoekt, om verzet te bieden aan „openlijke, gewapende agressie van een land, dat wordt bestuurd door het Internationale com munisme". De president deed dit verzoek op een buitengewone verenigde verga dering van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Hij zei, dat zijn plan voor het Midden-Oosten de Verenigde Staten in staat zullen stellen samen te werken met of steun te geven aan elk land of lan dengroep in het Midden-Oosten bij de ontwikkeling van hun econo mische kracht. Ook zal de regering gemachtigd zijn programma's op zich te nemen van militaire hulp verlening aan of samenwerking met elk land of landengroep, die deze vorm van hulpverlening wen sen. De president gaf de volgende ver zekering: „De Sow jet-Unie heeft in het Midden-Oosten of elders in de wereld niet het minste van de Ver enigde Staten te vrezen, zolang haar regeerders niet als eerste overgaan tot agressie". Economische hulp Eisenhower stelde een uitgebreid programma van economische hulp aan het Midden-Oosten voor. Hij zei het Congres later te zullen ver zoeken om 400.000.000 dollar voor deze hulpverlening in de komende twee jaar. Verder zei hij, dat de voorgestelde maatregelen in over- President Theodor Koerner van Oostenrijk is vrijdag overleden. De president overleed in zijn ambtswoning te Grinzing, een voor stad van Wenen. Zijn dood was een gevolg van een hersenbloeding. Vorige zomer had hij een hart aanval gehad, waarvan hij niet ge heel herstelde. Zijn ambtstermijn zou op twintig juni a.s. aflopen en het werd al enige tijd met het oog op zijn ge- zondsheidstoestand en zijn leeftijd niet waarschijnlijk geacht, dat hij zich herkiesbaar zou stellen. eenstemming zullen moeten zijn met de verdragsverplichtingen van de Verenigde Staten, met inbegrip van die uit het handvest van de Verenigde Naties en de aanbeve lingen van deze wereldorganisatie. „Zij zullen ook, indien er sprake is van een gewapende aanval, onder worpen worden aan het overheer sende gezag van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in over eenstemming met het Handvest". Deze voorstellen worden in de eerste plaats gedaan in verband met de mogelijkheid van directe of indirecte communistische agressie in het Midden-Oosten, aldus Eisen hower. Het is geboden, dat een gebrek aan kracht in dit gebied wordt op geheven, niet door een vreemde macht, maar door de toegenomen sterkte van de onafhankelijke lan den in het gebied. Ongeveer 14.000 koeien en schapen zijn gedood bij een grote bosbrand in het noordwesten van Nieuw-Zuid-Wales (Australië), al dus is vrijdag uit Sydney vernomen. Er is een zuivering aan de gang onder Bulgaarse studenten te So fia, aldus een vrijdag te Wenen ont vangen exemplaar van het Poolse jeugdblad „Sztandar Mlodych". Volgens de correspondent van het blad te Sofia neemt de onrust onder de Bulgaren gestadig toe. Functionarissen van de communis tische partij hebben onlangs op de deuren van hun woningen en van het hoofdkantoor van de partij brie ven gevonden, waarin zij met de dood werden bedreigd. Studenten is de toegang tot de universiteit ontzegd en is het lid maatschap van de jeugdbeweging ontnomen wegens „vijandige op merkingen tegen het communisti sche stelsel", aldus officiële mede delingen. Verhoging van de benzineprijs Naar het A.N.P. verneemt worden als gevolg van de verhoging van het bijzonder invoerrecht en de daarover geheven omzetbelasting de prijzen van benzine ingaande 7 januari (vandaag) met 8 cent per liter verhoogd. V.N.-ambtenaren vertoeven in Boedapest De Verenigde Staten werken aan een nieuwe resolutie over Honga rije, waarin de algemene vergade ring van de Verenigde Naties wordt verzocht een bijzondere commissie van onderzoek in het leven te roe pen, die gegevens zal moeten ver zamelen over de Hongaarse op stand, aldus Is in welingelichte kringen te New York vernomen. De resolutie, die naar men ver wacht door Groot-Brittannië zal worden gesteund, zal waarschijnlijk in het begin van volgende week op een voltallige bijeenkomst van de algemene vergadering worden in gediend. Het plan-Eisenhower Arabische landen zouden voor het plan zijn Gezaghebbende kringen in Wash ington hebben meegedeeld, dat het bedrag dat president Eisenhower zaterdag aan het Congres heeft ge vraagd voor hulpverlening aan de landen van het Midden-Oosten, die aan Sowjetrussische infiltratie blootstaan, in de buurt van de vier honderd miljoen dollar ligt. De Iraakse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. Moessa Al Sjabander, heeft vrijdag in Fort Lauderdale in Florida gezegd, dat Eisenhower's plannen voor een nieuwe politiek in het Midden-Oos ten, door bijna alle Arabische na ties worden begroet als een weg, die leidt naar vrede in het Midden- Oosten. Een dergelijke politiek moet „krachtig, positief en recht vaardig" zijn om iedere aanval, of die van de Sowjet-Unie of een an der land komt, te beteugelen. Dr. Sjabander zei de voorstellen van de president met andere diplo maten uit het Midden-Oosten te hebben besproken en „bijna allen" waren ervoor. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag opeen persconferentie in Parijs Eisenhower's plannen voor het Midden-Oosten, zoals die door de Verenigde Staten aan de Britse en de Franse regering zijn mede gedeeld, toegejuicht. De woordvoerder zei, dat Frank rijk het eens is met de Ameri kaanse opvatting, dat de levens standaard in het Midden-Oosten verhoogd moet worden. De Ver. Staten kunnen daaraan belangrijk bijdragen. De Britse suggestie om de strook van Gaza te internatio naliseren „ziet er goed uit" volgens de Franse regering. Paul Ignotus, bestuurslid van de Vereniging van Hongaarse schrij vers, heeft vrijdagavond op een persconferentie te Parijs verklaard, dat de opstand in Hongarije voor alles de mislukking van de opvoe dingsmethoden van de regering Ra- kosi heeft aangetoond. Deze me thoden zouden er toe geleid hebben dat de gehele Hongaarse jeugd zich tegen de regering keerde. Functionarissen van de V.N. heb ben vrijdagavond te New York meegedeeld, dat vier ambtenaren van de V.N. o.l.v. de assistent-se cretaris voor economische aangele genheden bij de V.N., Philippe de Seynes, vrijdagavond in Boedapest zijn aangekomen voor het maken van een rapport over de hulp aan Hongarije. Radio-Boedapest heeft zaterdag omgeroepen, dat de politieke ge vangenen die in mei 1956 veroor deeld zijn tot zes maanden gevan genisstraf, maar die in october 1956 zijn bevrijd, gratie-verzoeken kun nen indienen „mits zij niet hebben deelgenomen aan de revolutie en geen onwettige daden hebben be dreven". Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Boedapest zou oud-pre mier Imre Nagy Roemenië, waar heen hij na het aan de macht ko men van Kadar was gevoerd, heb ben verlaten en zich wellicht op de Krim in de Sowjet-Unie bevinden. PRES. EISENHOWER BEGROET HONGAARSE VLUCHTE LINGEN OP HET WITTE HUIS. Een groep Hongaarse vluch telingen, die uit Oostenrijk per vliegtuig waren overgebracht, wordt door president Eisenhower op het Witte Huis ontvangen De jongste van de groep toont, daartoe aangemoedigd door zijn ouders, de president het identiteitsplaatje dat hij op de revers van zijn jasje draag. Zoals bekend maakte de heer Isaac Geelhoed te Dreischor in december van het vorig jaar een reis naar Amerika, op uitnodiging van zijn vriend Harry Morgan, die in 1953 te Dreischor als vrijwilliger heejt gewerkt. De heer Geelhoed maakte de reis in gezelschap van het Amsterdamse onderwijzeresje Doortje Jongsma. Beiden werden in Amerika overstelpt met een hartelijke belangstelling en vertelden over Schouwen-Duive- Idnd voor radio en televisie. De foto toont het tweetal op Schiphol, terug van de verre reis. (Foto welwillend afgestaan door dagblad „Het Parool"). President Nasser van Egypte heeft de censuur op de pers, die twee maanden geleden werd inge steld. opgeheven. De censuur was ook van toepassing op perstele grammen naar het buitenland. Generaal Burns, de bevelhebber der V.N.-troepen, heeft met de Is raëlische stafchef, Mosje Da jan, ge sproken over de verdere terugtrek king der Israëlische troepen uit de Sinai en hun vervanging door V.N.- eenheden. Generaal Burns verklaarde later, dat Indiase eenheden langs de westkust van het schiereiland Sinai in zuidelijke richting oprukken en tot bij de oliestad Ras Soedar zijn gevorderd. Andere V.N.-eenheden volgen de Israëlische troepen in westelijke richting, Deense en Noorse eenhe den die uit Suez vertrokken zijn, hebben, op weg naar het noorde lijke uiteinde van de Golf van Aka- ba, de Mitlapas bereikt. Over de vorderingen van de Zuidslavische troepen tussen Kantara en El Arisj wilde generaal Burns geen mede delingen verstrekken. Weer Hongaren (tijdelijk) naar ons land Binnenkort zal opnieuw een gro te groep Hongaarse vluchtelingen in Nederland aankomen om na een tijdelijk verblijf in ons land naar Canada door te reizen. Hun eerste verblijf zal wederom door het Ne derlandse Rode Kruis geregeld wor den en zal vermoedelijk iets langer duren dan in Utrecht het geval was. Nu de jaarbeursgebouwen'niet langer ter beschikking staan in ver band met de voorbereidingen voor de komende voorjaarsbeurs en ook elders de benodigde ruimte niet kon worden gevonden, zullen deze vluchtelingen tijdelijk worden on dergebracht in het kamp Budel bij Eindhoven. De verongelukte bergbeklimmers De bekende alpinist Lionel Ter- ray, die de leiding had van de eer ste vergeefse poging om de twee studenten op de Mont Blanc te voet te bereiken, heeft in een interview met een krant verklaard, dat de slachtoffers hadden kunnen worden gered als er tijdig een expeditie te voet was uitgezonden. Hijzelf was op de dag dat alarm werd geslagen niet in Chamonix. Toen hij daar op 29 december aan kwam, was hij verbaasd dat er nog geen reddingsploeg was vertrok ken, omdat men een hefschroef- vliegtuig als de enige reddingsmo gelijkheid beschouwde. Hij had die zelfde dag een reddingsploeg wil len samenstellen, maar kreeg geen vergunning omdat het te gevaarlijk werd geacht. Nieuwjaarsreceptie Koninklijk paar H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen op 16 januari te 12 uur in het koninklijk paleis op de Dam het corps diplo matique zullen op 6 en 7 februari jaarsreceptie. De diners voor het corps diplo matique zulen op 6 en 7 februari a.s. in het Huis ten Bosch te Den Haag worden gegeven. De politieke toestand in de Indo nesische hoofdstad werd verwarder dan ooit sedert de opstandige be wegingen op Sumatra, toen be kend werd, 'dat de leiders van de regeringspartijen geen overeen stemming bereikten over het lot van het kabinet. De. leiders van de zeven partijen, die deelnemen in het coalitie-kabi net van Ali Sastroamidjojo, heb ben een vergadering op het hoogste niveau gehouden om te pogen tot gezamenlijke actie te komen, ten einde de huidige crisis te overwin nen. Doch zij stemden blijkbaar al leen overeen inzake het houden van een nieuwe vergadering op later vast te stellen datum. Nu de Mas- jumi niet alle andere partijen heeft kunnen overtuigen, dat het kabinet moet worden vervangen door een sterk extra-parlementair kabinet onder leiding van de vroegere vice- president, Moh. Hatta, werd in be voegde politieke kringen verwacht, dat de partij in de „nabije toe komst" haar vijf ministers uit het kabinet zou terugtrekken. De edelste vraag is: kan ik goed doen?" Zondagsrijverbod wordt niet opgeheven Horeca teleurgesteld De minister van Economische Za ken heeft op het verzoek van het Bedrijfsschap Horeca tot opheffing van het zondagsrijverbod afwijzend beschikt. Het voorgestelde systeem van beperking van het benzine ver bruikend vervoer tot de eigen pro vincie noemt de minister niet uit voerbaar omdat daardoor het za kenvervoer mede sterk zou worden getroffen, zulks in tegenstelling tot het zondagsrijverbod, dat in hoofd zaak het particulier verbruik van benzine beperkt. Een snelheidsbe perking voor alle motorrijtuigen tot bijvoorbeeld 70 km per uur levert niet voor alle auto-typen besparing op en is moeilijk controleerbaar, al dus de minister. De minister zal met de belangen van de Horeca be drijfstak steeds gaarne rekening blijven houden. KORTE BERICHTEN DIT HET BINNENLAND UTRECHT. De rechtstreeks® treinverbinding tussen Bremen en Nieuweschans (Gr.), zal eerst in 1958 tot stand kunnen komen. Dit deelde de president van de Neder landse spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander te Utrecht mede. Hij merkte op, dat getracht zal worden de verbinding eerder in dienst t® stellen, maar voorlopig ziet dit er, volgens hem, niet naar uit. GOUDA. De 24-jarige ongehuwde chauffeur J. Vink en de achtjarig® Tonnie Tuis, beiden uit Zwammer- dam, zijn te Gouda om het leven gekomen, toen de vrachtwagen, waarin zij zaten in een diepe sloot terecht kwam. De chauffeur wild® drie fietsers inhalen en kwam daar bij met de linkervoorwielen van d® vrachtwagen in de berm van d® weg terecht. De auto zakte weg, sloeg om en kwam op zijn kop ln de brede diepe sloot terecht. AMSTERDAM. Uit de voormalig® synagoge aan de Nieuwe Uilenbur gerstraat te Amsterdam, waar oud® ornamenten en historische sierwer ken van de dienst der Publieke Werken liggen opgeslagen, zijn niet minder dan 68 ballusters, gietijze ren palen bestemd voor de ver fraaiing van het stadsbeeld, gesto len. De totale waarde van deze sier- masten bedraagt ongeveer f 2700. AMSTERDAM. Gary Davis is in het hoofdbureau van politie te Am sterdam onder medisch toezicht ge steld van de gemeentelijke genees kundige- en gezondheidsdienst. Hij is nu bijna twee dagen in honger staking. De politie-ambtenaren be steden alle mogelijke zorg aan d® wereldburger, die vanaf oudejaars avond hun gast is. Gary Davis ge draagt zich zeer rustig in het ar- restantenverblij f ROTTERDAM. Door gasverstik- king is de 23-jarige Griekse zeeman D. S. uit Tokidos (Griekenland) om het leven gekomen. De man was naar Rotterdam gekomen om t® monsteren en had zijn intrek geno men in een hotel aan de Nieuw® Binnenweg. Toen de vrouw van de hotelhoudster hem vond lag hij le venloos op zijn bed en stond de kraan van de niet-brandende gas haard open. Vermoed wordt, dat d® Griek bij het aansteken van de ka chel een fout heeft gemaakt. Treinen voorlopig niet sneller dan 120 km/uur De president van de Nederlandse Spoorwegen, dr. Ir. F. Q. den Hol lander, is niet ontevreden over de resultaten van de spoorwegen over het afgelopen jaar. Dit deelde hij mede tijdens een te Utrecht gehouden nieuwjaarsbij eenkomst. Hij zei, dat de Neder landse spoorwegen in het afgelo pen jaar geen eenvoudige taak ge had hebben. Het begin van 1956 leek opgewekt, doch geleidelijk aan begonnen de moeilijkheden, maar het jaar besloot bevredigend. Het jaarverslag over 1956 van de N.S. zal ongeveer eenzelfde eindcijfer vertonen als dat over 1955. Een enquête, gehouden onder de reizigers van de Nederlandse spoor wegen heeft uitgewezen, dat het Nederlandse reizende publiek voor stander is van comfort, snelheid, punctualiteit en korte rijtijden, ruim 11.000 reizigers hebben het en quête formulier ingezonden. D® president van de Nederlands® spoorwegen toonde zich over dit resultaat tevreden. Hij zei, dat de spoorwegen ernstig rekening hou den met de wensen van het reizen de publiek. De snelheid die thans in Nederland 120 kilometer per uur bedraagt kan voorshands niet ver hoogd worden. Voorlopig meent men het snelheidsplafond bereikt te hebben, hoewel de toekomst hier uiteraard wijzigingen in kan bren gen, aldus ir. den Hollander, dl® voorts opmerkte, dat hogere snel heden kosten met zich brengen door remwegenslijtage etc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1