•gcAnfr" ELK DOOSJE SPENCER BEVAT 20 VAN DE BESTE SIGARETTEN TER WERELD TOBACCO COWPANy REM OP OLIE-EXPLOITATIE Knaapjes pleegden Ingezonden mededeling Grote maatschappen durven geen geld meer steken in ontwikkelingsplannen In een bericht aan de „New York Times" uit Beiroet wordt medege- deld. dat de toekomstige ontwik keling der olie-industrie in het Midden-Oosten wordt geschaad door de nationalisatie van het Suezkanaai door Egypte. Medegedeeld wordt, dat de Ara bian American Oil Co. (Aramoo) heeft besloten tot een drastische herziening van haar vele mi'joenen dollars kostende ontwikkelings plannen en dat andere maatschap ptfen dit voorbeeld waarschijnlijk zullen volgen. De situatie kan mogelijk leiden tot een nieuwe politieke vijandige stemming onder de Arabische lan den, daar Egypte van de situatie profiteert, terwijl Irak en Saoedi- Arabië er financieel zwaar door worden getroffen. De Aramco heeft besloten haar uitgaven in 1957 met één miljoen dollar te beperken, terwiil verdere beperkingen worden overwogen. Het vertrouwen van de grote oliemaatschappijen is geschokt. Zij hebben ervaren hoe moeilijkheden in het Midden-Oosten haar export capaciteit kunnen treffen en heb ben stemmen gehoord uit Arabische nationalistische kringen over ont eigening van de olie-eigendommen op dezelfde wijze als president Nas ser dit heeft gedaan met de Suez- kanaalmaatschappij Geen redding voor studenten op Mont Blanc De hoop op redding van de twee studenten op de Mont Blanc is donderdag opgegeven na een ver kenningsvlucht met een hefschroef- vliegtuig. Het hoofd van de reddingsopera ties, majoor Le Gall, zei te Cha- monix: „Zij zijn dood. Wij staken de operaties". De communistisch-Chinese premier en minister van Buiten landse Zaken Tsjou En Lai, die ver schillende Zuidoostaziatische lan den bezocht heeft, is donderdag met zijn gezelschap in Peking te ruggekeerd, aldus meldt „Nieuw- China". Het is onwaarschijnlijk, dat de maatschappijen haar huidige pro- duktie zullen verminderen zolang zij kunnen uitvoeren, doch zij over wegen naar verluidt het annuleren van plannen voor een omvangrijke expansie, waarvan vooral president Nasser of iemand anders in de eer ste plaats de voordelen zouden on dervinden. Terwijl de maatschappijen, aldus het betreffende bericht, haar ge dachten over de situatie laten gaan, hebben zij een halt toegeroe pen aan alle ontwikkelingsprojec ten welke niet reeds ver gevorderd zijn. «X"X"t"X»-X"X»-X"X"X,**X~X"X Geen perforoties Opnieuw zijn in Groot-Brit- tannië bladen postzegels van twee pence zonder perforatie ontdekt. Een ambtenares van het postkantoor te Dart fort in Kent heeft de bladen gekocht en verkocht aan een postzegelhandelaar. De Brit se posterijen hebben bekend gemaakt, dat de ambtenares berispt zal worden. Pogin gen om de postzegelhande laar te bewegen de postze gels terug te geven, zijn mis lukt. De man zei de zegels te hebben betaald en reeds in onderhandeling te zijn over de verkoop aan een grote Londense zaak. Frankrijk wil slechts praten via de Ver. Naties „De Franse regering meent niet, dat het thans het geschikte tijdstip is voor een bijeenkomst der hoogste leiders van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en India, om over ontwapenings vraagstukken te spreken. Zij meent, dat dit het best via de Verenigde Naties kan geschieden", aldus heeft de Franse premier Mol- let zijn Sowjetrussische ambtgenoot maarschalk Boelganin, in antwoord op een Russische nota, waarin een dergelijke bijeenkomst werd voor gesteld, medegedeeld. LAND- EN TUINBOUW Ontwikkelingsprogramma voor de agrarische bevolkingsgroep Het actiecomité der Groninger en Drentse boeren in vergadering bij een met diverse groeperingen uit Overijssel, Gelderland, Zuid-Hol land, Zeeland en Friesland, heeft besloten nogmaals een schrijven te richten aan alle landbouworgani saties in Nederland. Het schrijven bevat een pro gramma, waarin een negental pun ten zijn vervat: 1. De agrarische bevolkingsgroep dient een rechtmatig deel van het nationale inkomen te ont vangen. Zowel in tijden van hoog- als van laagconjunctuur dient een evenredige beloning van boer en landarbeider te worden gega randeerd. Niet door steun of toeslag, doch door juist gestelde productenprijzen. 2. De grondslag van de berekening der productenprijzen dient on middellijk drastisch te worden herzien. De vaststelling van prijzen dient de voornaamste producten te omvatten. 3. Een eenmalige vergoeding van f 200 per ha. aan alle landge- bruikers en aan de eigenaren. 4. De pachten dienen onmiddellijk te worden herzien. 5. Drastische maatregelen tegen de reeds te ver voortgeschreden plattelandsvlucht en verarming zijn geboden. 6. De classificatie, welke het plat teland achterstelt, is misdadig indien men van een gemeen schap wil spreken. Eveneens dient aandacht te worden geschonken aan de ves- tiginseisen, welke aan de platte landsmiddenstand worden ge steld. 7. Voor een goede en rationele be drijfsvoering is de aanwezigheid van telefoon, electra en water leiding een eerste vereiste. 8. Ingrijpende belastingherziening is zeer urgent. 9. Voortdurende voorlichting en beïnvloeding van de publieke opinie, door overheid en door da organisaties, ten aanzien van agrarische problemen is drin gend noodzakelijk. Tnvornnden medfdpHne inbraken in scholen KANTONGERECHT ZIERIKZEE „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 73. „Welnu, zeg uw krijgers de strijd te staken", beveelt Aram bars, terwijl hij dreigend de punt van zijn zwaard op de borst van de officier zet„Laat de wapens zakken", roept de officier tot zijn soldaten, terwijl hij Aram een blik vol haat toewerpt. Met zichtbare tegenzin volgen de krijgers van Kalief Mansoer dit be vel op. Kletterend vallen de zwaarden en speren op het dek. „Zet de soldaten aan de riemen", roept Aram zijn medestrijders toe, „en dan zo snel mogelijk het roer omgegooid! We moeten terug naar Barranca!" Bij de steiger van het kasteel Barranca staat Aram's schildknaap Presto en krabt zich verwonderd achter het oor. „De galeien zijn verdwenen", zegt hij verbaasd tot zichzelve, „zou heer Aram hier misschien de hand in hebben?" Twee 14-jarige Amsterdammertjes - die inmiddels bekend hebben on geveer twintig schoolinbraken op hun geweten te hebben - zijn be trapt, toen zij met een valse sleutel probeerden een school in de hoofd stad binnen te dringen. Zij zijn in gesloten op het bureau van de kin derpolitie aan de Overtoom. Ver moedelijk zullen zij voor de offi cier van justitie moeten verschij nen. Sinds september van het vorige jaar zijn de twee vriendjes op het dievenpad. Zij namen uit de scholen die zij aandeden, alles mee wat van hun gading was: filmpjes, potloden, geld en schriften. Deze goederen zijn in de woningen van hun ouders aangetroffen en in beslag genomen. Bij de landbouwer H. B. te Re- nesse waren 25 augustus een drie tal paarden uitgebroken. Nadat de ze weer opgevangen waren zag B aanleiding om met de dieren via het rijwielpad terug naar de stal te gaan. Een der trouwe viervoe ters werd het smalle pad blijkbaar te eng en verdween door een gat in de heg op de rijweg, waar hij in aanraking kwam met een brom fiets De berijder hiervan kwam te vallen en er ontstond schade, die evenwel vergoed is. De officier sprak van een gevaarlijke manier van optreden en requireerde f 10 of 2 dagen en f 20 of 4 dagen. Mr. Moolenburgh toonde zich milder en het vonnis werd uiteindelijk f 8 of 4 dagen en f 15 of 6 dagen. Pa. F. te Nieuwerkerk had op 13 september haar auto zonder ver lichting geparkeerd op de Rijksweg te Zierikzee, onder een brandende lantaarn maar buiten de bebouwde kom.Deze zaak werd aangehouden tot de volgende zitting. De landarbeider A S. te Renesse reed de 14e september te Duiven- dijke met paard en wagen over de Looperskapelleweg. Hierdoor was klei op de rijweg gevallen, daar verd. vergeten had de wielen schoon te maken. De officier re quireerde hiervoor een geldboete van f 15 subs. 3 dagen, waarvan mr. Moolenburgh maakte f 12,50 of 6 dagen. De chauffeur C. H uit Etten reed de 12e oktober met een 10-wielige vrachtwagen over de Rijksweg te Oosterland. Hem werd ten laste ge legd niet voldoende rechtshouden en niet op de juiste wijze linksaf- slaan. De zaak werd aangehouden voor nader onderzoek, daar tijdens de zitting deze zaak in een geheel ander licht kwam te staan. De Zierikzeese transportarbeider J. P. W. was bij het achteruitrijden op het Havenplein in botsing geko men met een personenwagen. De officier sprak van „beter uitkijken" en requireerde een geldboete van f 15 of 3 dagen. Het vonnis werd f 15 of 6 dagen. Aangehouden werd de zaak tegen J. S. te Nieuwerkerk die op 24 september te Duivendijke met zijn vrachtwagen zeer dicht langs een stilstaande wagen was gereden en hierbij met de klep van zijn laad bak een uitstekend schot van de geparkeerde wagen had geraakt. De Zierikzeese chauffeur H. O. van G. werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 6 dagen daar hij op 10 oktober met een vracht wagen op de Grote Zelkeweg te Zierikzee bij het achteruit rijden in aanraking was gekomen met een personenwagen. De eis was f 15 subs. 3 dagen. De Goesse chauffeur L. H. v. d. W. reed de 17e juli met een met bouwmaterialen geladen vracht auto over het trottoir bij het Bos tonplein te Brouwershaven, dat hierdoor beschadigd werd. Dit werd bestraft met een geldboete van f 15 subs. 6 dagen hechtenis. Mr. Schenkenberg had gerequireerd f 15 te vervangen door 3 dagen Ook de Zierikzeese chauffeur C M. v. d. V. was bij het achteruitrij den in aanraking gekomen met een personenwagen Dat geschiedde de 7e november te Renesse De officier requireerde een geldboete van f 10 of 2 dagen Ook in dit geval streek mr. Moolenburgh de hand over het hart en het werd tenslotte f 8 of 4 dagen. SPORT VOETBAL Standenlljsten Zaterdagcompetitie t/m 31 december 1956 2e klasse C i 2 4 Wolfaartsdijk I 9 8 0 16 40-15 Kats I 9 7 1 15 47-13 Kapelle I 7 5 1 11 30-10 MEVO I 9 5 3 11 45-21 Bevelanders I 11 5 5 11 41-41 S.V.D. I 7 4 0 3 8 28-25 Wissekerke I 8 3 1 4 7 22-32 Kloetigne I 9 2 1 6 5 15-38 Yerseke III 8 2 0 6 4 17-32 Goes IV 6 1 0 5 2 6-20 Heinkenszand I 7 0 0 7 0 4-48 2e klasse D MEVO II 6 5 0 1 10 47-18 Bruse Boys I 5 4 1 0 9 24-10 Duiveland I 5 3 1 1 7 24-15 Bruse Boys II 5 2 0 3 4 16-36 Burgh III 4 1 0 3 2 9-15 MEVO III 5 1 0 4 2 14-30 Zierikzee IV 4 0 0 4 0 8-18 Voetbaltoto in K.N.V.B.-verband Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft in zijn spoedbijeenkomst van 2 januari jl. besloten aan de Bondsvergade ring voor te stellen een voetbaltoto te organiseren uitsluitend voor de leden van de KN.VB. Donateurs zijn van deelneming uitgesloten. Dit bestuursvoorstel, om een voetbaltoto in KNVB-verband te organiseren, zal worden behandeld in de buitengewone Bondsvergade ring, die op zaterdag 26 januari in Krasnapolsky te Amsterdam zal worden gehouden. Ook de districts vergaderingen zijn bijeengeroepen en wel tegen zaterdag 12 januari. De verenigingen die aan het be taalde voetbal deelnemen komen gewestelijk bijeen op vrijdag 11 januari. Volharding-Entre Nous 10-12 Te Burgh is een wedstrijd ge speeld tussen de teams van „Vol harding" en „Entre Nous" uit Zie rikzee. De gasten behaalden een kleine overwinning, nl. met 12-10. De gedetailleerde uitslag luidt: J. Kik (gem. 2,23)-Joh. Snijders (gem. 2,90) 0-2; K. Bakker (gem 2,45)-A. Krijnse Locker (gem. 2,41) 0-2; W. Rothuizen (gem. 1,87)-M Haze (gem. 1,43) 2-0; J Straaier (gem. 1,84)-B G. Moermond (gem. 1,50) 0-2; St. Bom (gem. 1,65)-C. L. Meerdink (gem 2,09) 0-2; B. La- scher (gem. 1,51)-D. Feijtel (gem. 1,41) 2-0; J de Fouw (gem. 1,44)-A. F Schiettekatte (gem. 0,80) 2-0; J. Rademaker (gem. 1,05)-M. Wilten- burg (gem. 1,41) 2-0; M. Groen (gem. 2,22)-A. H. Ratelband (gem. 0A0) 2-0;' J. Stenekens (gem. 1,29)- Joh. Snijders (gem. 2,22) 0-2; J. de Graaf (gem. 0,30)-B. G. Moermond (gem. 1,60) 0-2. Aanvullende sociale voorzieningen en A.O.W. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebe sturen bericht, dat de lonen en uit keringen ingevolge de complemen taire sociale voorzieningen, waar van premie voor de Algemene Ouderdomswet wordt ingehouden, worden verhoogd met 5.6 °/o ter ge deeltelijke compensatie van die premie Dit betreft de sociale werk voorzieningsregelingen voor hoofd en handarbeiders en de sociale voorziening A.B. AMSTERDAM. Ruim 19.500 on gevallen zijn in het afgelopen jaar de Amsterdamse politie ter ore ge komen; dat is ruim 1.200 meer dan in 1955. Vorig jaar ging de ver- keersvlag in Amsterdam 74 maal halfstok, omdat er eenzelfde aantal keren een dode bij een verkeerson geval was te betreuren. In 1955 zakte de vlag 76 maal. Gelukkig daalt het aantal doden van jaar tot jaar, ondanks de stijging van het aantal ongevallen. UTRECHT. De machinist van een militaire, trein voelde woens dagavond om half negen tussen Wijchen en Nijmegen een schok. Nadat in Nijmegen hiervan was kennis gegeven, vond men bij on derzoek het lijk van een man langs de spoorbaan. De politie van Nij megen stelt een onderzoek in. Voornemens, Droom en Vervulling, „Ploertje", Zeekraal-actie en Twee Kwartjes Van de oliebol naar de ernst is voor Eilandman altijd een hele stap, maar hij troost zich met de gedachte niet alleen te zijn. Het be gin van het nieuwe jaar is altijd een beetje onbestemd en men weet niet precies waar naar toe te zeilen, met zoveel goede voornemens aan boord. Want natuurlijk zijn die er dit jaar ook weer geweestals daar zijn minder snoepen voor de cor- pulenten, minder roken voor de nerveuzen en vroeger naar bed voor de „nachtbrakers". Natuurlijk zal er allemaal wel weer verschrik kelijk weinig van terecht komen, want de zwakke mens pompt zich niet met oliebollen op, tot een toon beeld van wilskracht en zelfbe heersing. Intussen heeft de jaarwisseling het gebenedijde voordeel, wensen te mogen koesteren. Of die wensen zullen uitkomen, doet niet zoveel ter zake, want volgens heel oude (Chinese) wijsheid, is immers de droom (en daarmede het in de droom gesublimeerde verlangen) meer vreugde schenkend, dan de vervulling. Zowel voor twaalf uur en na twaalf uur, heeft Eilandman daarom volop zitten wensen. Er waren eerst klimatologische ver langens. Hij wil een zomer met - hij zou haast zeggen - „keiharde" zonneschijn. Laat het maar eens een keer een koperen ploert zijn, niet al te koper natuurlijk en dan niet te lang. Laten we zeggen een klein heet ploertje, afgewisseld met een mals buitje. Speciaal in de vakantietijd moet dit ploertje neer- ketsen op een blauwe Noordzee en een geel strand. In de zinderende zonnehitte wordt de wereld immers wat milder, wat anders, wat lomer en dat kan geen kwaad, want teveel bloeddrukken zijn al te hoog van het hollen en vliegen. Voorts de wens, dat er minder spraakwater zal vloeien op ons goede eiland en daar buiten. Als die wilde bruisen de stroom vol stronken en rots blokken nu eens vervloeide tot een lief kalm beekje. Schouwen-Duiveland moet dan verder eindelijk zijn bomen eens krijgen. Laat men er maar een soort oerwoud van maken want de kater als gevolg van landschappe lijke kaalheid, heeft reeds lang ge noeg geduurd. Nu maar geen ge zeur meer over grondstruktuur en zoutgehalte, maar bomen in de grond. Het moet hier groener wor den, desnoods door middel van een zeekraal-actie. Zeekraal als over heersende tint in het eilandelij k kleurenmozaiek, waarin papavers en margrieten het ook wel zullen doen. Natuurlijk geen delingsdijken in 1957. Er zijn nu dijken genoeg, alleen moeten de bestaande wor den verzwaard. Voor Zierikzee dan natuurlijk een keersluis in de haven en voor Schouwen-Duiveland een doorge trokken weg langs de zuidkant naar de Westhoek. Schouwen zal nooit echt Schouwen meer zijn, als die weg ontbreekt. Overigens loont als kleine vergoeding een der zijwegen te nemen van de nieuwe weg Noordwelle-Haamstede en naar de Plompetoren te rijden. Ja, de Plom- petoren staat er nog hoor, helemaal net als vroeger, maar het oude beestje ziet niet veel meer langs rijden. Overigens hierjnet als vroe ger) een opale zee met de kartel- lijn van.de duinen rechts en heel ver aan de „overkant" de torens moet betrokken worden in de-voor van Zierikzee. Kijk, dit „kijkje" de-hand-liggende trip van en naar de duinstreek. Daar zou V.V.V. de credieten maar eens aan moeten besteden. Welja, wellicht zeggen „die van V.V.V." wel: „kom jon gens, daar gooien we nu eens twee kwartjes tegen aan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 6