llliiipj:«ui ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN WEREN ZICH WEER DUCHTIG Europeanen gedood bij treinoverval Algerijnse opstandelingen hebben in de nacht van woensdag op don derdag in west-Algerië de trein van Oran naar Algiers aangevallen. Zes Europeanen zijn daarbij om het leven gekomen; tien mensen wor den vermist. Lijken van vijf slachtoffers zijn verminkt aangetroffen. Vliegtuigen zijn uitgezonden om de aanvallers op te sporen. De treinverbinding tussen Algiers en Oran is ver broken. Bij gevechten in de heuvels ten oosten van Algiers zijn donderdag elf opstandelingen gesneuveld. Tien Algerijnen werden gevangen geno men. Het aantal opstandelingen dat sedert dinsdag gesneuveld is, is hiermee gestegen tot 57. In Algiers, waar o.a. het Mo hammedaanse tram- en busperso- neel staakt, is donderdag een hand granaat in een troleybus geworpen die door een Europeaan bestuurd werd. Eén Europeaan is om het Russische leiders niet naar Denemarken Een woordvoerder van het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag in Kopenhagen meegedeeld, dat het bezoek, dat een delegatie van de Opperste Sowjet in het voorjaar aan Denemarken zou brengen, voorlopig is uitgesteld. „Wereldburger no. 1" in hongerstaking Hy wil niet terug naar de Verenigde Staten Gary Davis, wereldburger no. 1, vertoeft nog steeds in het arres- tantenverblijf op het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Tegen hun eigen verwachtingen in zijn de Nederlandse autoriteiten er nog niet in geslaagd om hem gisteren op transport naar de Verenigde Staten te stellen. Inmiddels heeft een Amsterdams jurist zich met de behartiging van de zaken van de wereld burger, die in hongerstaking is gegaan, belast. Noch het mini sterie van Justitie in Den Haag, noch de politie in de hoofdstad, wensen de naam van deze rechts geleerde, die Davis op verzoek van een van diens vrienden bijstand verleent, bekend te maken. De Amerikaanse consul-genëraal in Amsterdam liet meedelen, dat hij van de zaak-Davis niets meer weet, dan dat er tussen het mini sterie van Buitenlandse Zaken en de ambassade van de Verenigde Staten in den Haag besprekingen over de bestemming van wereld burger no. 1 worden gevoerd. De autoriteiten in Amerika zijn niet op Davis' aanwezigheid aldaar ge- steld. Davis zelf vreest dat, wan neer men hem zal terugzenden naar de Verenigde Staten, hij in een op vangcentrum voor statenlozen zal worden ondergebracht. Het is daar om dat hij weigert terug te keren. Ingezonden mededeling IIIIIKIIIIIHIBSI HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN leven gekomen, elf mensen werden gewond. De staking is een gevolg van de onlusten die zich vorige week bij de begrafenis van een vermoorde Europeaanse burgemeester voorde den en waarbij zes Mohammeda nen door Europeanen vermoord werden. Politie speurt in moordzaak „Chinese Annie" Felle verontwaardiging in de buurt De Amsterdamse politie heeft nog steeds geen licht gekregen bij haar speurtocht naar degene, die zon dagnacht jl. de 31-jarige mejuf frouw A. Z., in de omgeving van het Oudekerksplein beter bekend als „Chinese Annie", heeft ge wurgd. De recherche stuit bij het onderzoek op de typische structuur van deze buurt. Men is er fel ver ontwaardigd over de moord, en uit snel vermoedens. De rechercheurs hebben hun handen vol met het controleren van de vaak vage aan wijzingen. De gangen van verdach te personen worden zorgvuldig na gegaan. Tot nu toe bleken allen over een waterdicht alibi te be schikken. Deze berusten vaak op een verblijf in café's. De politie houdt echter ernstig rekening met de mogelijkheid dat men elkaar, ondanks de felle verontwaardiging, dekt, een in deze kringen niet on gebruikelijke manoeuvre. De motieven, die mogelijk tot de moord hebben geleid, zijn rijk geva rieerd. De politie acht het niet uit gesloten, dat de moordenaar uit minnenijd tot zijn daad is gekomen. De vrouwen in deze omgeving zijn nog al eens het slachtoffer van mis handeling, wanneer zij van „vriend" wisselen, geeft dat meestal aanlei ding tot hevige wrijvingen. Het is daarom dat de politie, hoewel zij de mogelijkheid van een moorde naar van buiten-af niet terzijde schuift, geneigd is de dader binnen het kleine wereldje rond de oude Sint Nicolaaskerk te zoeken. Het gerechtshof van Miami heeft donderdag beslist, dat de wetten van de staat Florida en de gemeenteverordeningen van Miami, inzake dê rassenscheiding in open bare vervoersmiddelen, in strijd zijn met een desbetreffende uit spraak van het oppergerechtshof der Verenigde Staten. Staat van oorlog voor geheel Sumatra Het hoofdkwartier van het leger in Djakarta deelde vrijdag mede, dat de staat van oorlog en beleg, die thans van kracht is in zuid- Sumatra en twee districten van noord-Sumatra, geleidelijk aan voor het gehele eiland Sumatra van toe passing zal worden verklaard. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Woensdagmiddag is tussen Venraij en Blerik een kjmi uit de trein gevallen en, nadat dooT- een reiziger aan de noodrem was getrokken, dood langs de spoor baan gevonden. Volgens een mede deling van de spoorwegen zou de sluiting van de deur in orde zijn bevonden. De politie van Venlo heeft de zaak in onderzoek. GRONINGEN. Twee-en-twintig Oostduitse vluchtelingen-studenten zullen van 5 tot 24 januari gast vrijheid genieten bij een aantal particulieren in de stad Groningen. Het werkcomité dat de zorg voor hen op zich heeft genomen, is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de Vereniging van ex politieke gevangenen uit de bezettingstijd, de Bond van militaire oorlogsslacht offers, de Stichting 1940-1945 en twee studentenorganisaties. De „Belga"-correspondent in Egypte meldt dat een woordvoer der der Verenigde Naties te Port Said heeft meegedeeld, dat het stof felijk overschot van de 11 december j.l. in deze plaats door Egyptenaren ontvoerde luitenant Moorehouse, is geïdentificeerd' aan de hand van uit Engeland verkregen gegevens over het gebit van de dode. ROTTERDAM. Acht emigranten, van wie zeven met hun gezin, zijn gistermiddag met het Duitse m.s. „Santa Teresa" teleurgestel'd uit Brazilië in Nederland teruggekeerd. Het zijn vroegere technici van de Caltex, de B.P.M. en de Standard Oil. Zij kwamen destijds in dienst van een Braziliaanse maatschappij, die zich echter niet aan de contrac tuele verplichtingen hield. Elektrisch horloge De te New York gevestigde Hamilton horlogefabriek heeft hetgeen zij noemt het eerste polshorloge dat op elektriciteit, voortgebracht door een batterij loopt, in de handel gebracht. De batterij, die ongeveer even zwaar is als een normaal polshorlöge. is aan het schakelrad beves tigd en maakt de grote veer overbodig. Financiële middelen van het Gemeentefonds zouden toereikend zijn Ruim f 135 miljoen beschikbaar Minister Hofstra en minister Struycken delen in hun Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over de begroting van het Gemeente fonds voor 1957 mede: Over de vraag of de verwachting gewettigd is, dat de gemeenten met het bedrag ad f 135.368.900, dat vol gens de begroting in 1957 meer be schikbaar zal zijn dan in 1956, in staat zullen zijn haar taken op ver antwoorde wijze te vervullen, ves tigen zij de aandacht op de. in de nota van wijzigingen gedane mede deling, dat de gevolgen nog niet kunnen worden 'berekend van de in 1957 te verwachten salarismaat regelen, welke zullen worden ge troffen in samenhang met de in voering van de algemene ouder- domsverzekering en met een in dat jaar te verwezenlijken huurverho ging, alsmede van de in overweging zijnde wijzigingen in de pensioen wetgeving. Hoewel dus nog geen duidelijk beeld van de behoeften der ge meenten in 1957 kan worden ver kregen en aan de andere kant ook nog niet bekend is, welke bijdrage de gemeenten zullen moeten leve ren aan de voorgenomen beperking der overheidsbestedingen, bestaat bij de ministers, ook wanneer zij deze beperking hier buiten be schouwing laten, toch de verwach ting, dat de gemeenten met de ge raamde middelen in staat zullen zijn haar taken op verantwoorde wijze te vervullen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Loop der bevolking in 1956 Op 31 december 1955 bedroeg het aantal inwoners van deze gemeente 7199 (3574 m. en 3625 vr.). Dit aan tal vermeerderde door vestiging met 341 (147 m. en 194 vr.) en door geboorten met 158 (75 m. en 83 vr.). Het aldus verkregen aantal vermin derde door vertrek met 409 (203 m. en 206 vr.) en door overlijden met 66 (33 m. en 33 vr.). Het aantal in woners per 31 december 1956 be droeg derhalve 7223 (3560 m. en 3663 vr.). Er werden 50 huwelijken •Krokken. Er vonden 2 echtschei- V54 dingen plaats. M delel Lam M» v g „Stad en Lande" verzoekt ons mede te willen at de lezing voor „Stad en gesteld op 9 januari a.s., zal-worden gehouden in de boven zaal van „Mondragon" en dus niet in de foyer van de Concertzaal, zo als aanvankelijk medegedeeld. RENESSE Willem van lependaal voor Culturele Vereniging De kortgeleden opgerichte Cul turele Vereniging start op dinsdag 8 januari met zijn programma. De ze avond zal worden verzorgd door de bekende schrijver Willem van lependaal. Gezien het aantal leden mag op een grote opkomst worden gerekend. Ook niet-leden zijn uiter aard van harte welkom. DREISCHOR Bejaardensociëteit opgericht Een voorbereidingscomité, be staande uit leden van de Platte landsvrouwen, de Vrouwenvereni ging van de Partij van de Arbeid en de Vrouwenvereniging van de Nederlands Herv. Kerk in deze ge meente hebben een sociëteit voor bejaarden georganiseerd, waarvan de eerste bijeenkomst is bepaald op woensdag 16 januari a.s. om 3 uur. Omdat nog geen geschikte lo kaliteit aanwezig is, is de kerk voogdij van de N.H. kerk bereid als tijdelijke- oplossing de consis toriekamer voor dit doel af te staan Om le beginnen zullen eerst alle 70-jarigen en ouderen worden uitgenodigd. Het ligt in de bedoe ling deze bijeenkomsten'te houden om de 14 dagen, 's woensdags van 3 tot 5 uur. Dreischor krijgt zijn Veilig Verkeersdag In het kader van de landelijke actie voor veilig verkeer zal op woensdag 9 januari a.s. in deze ge meente een Veilig Verkeersdag plaats vinden. Op die dag zal een propagandawagen van het Verbond voor Veilig Verkeer een rondgang maken door de gemeente, afgewis seld door muziek en verkeerswen- ken. 's Middags zal een filmvoor stelling worden georganiseerd voor de leerlingen van de openbare la gere school, terwijl 's avonds in het café Centrum een propaganda-film- programma zal worden vertoond voor personen boven 18 jaar. De toegang is gratis. In de gemeente zal op diverse plaatsen propagan damateriaal worden verspreid. De plaatselijke harmonievereniging „Crescendo" zal ook haar mede werking verlenen. Het weer in december De maand december was in oos telijk Duiveland een droge maand, waardoor de landbouwers op vele dagen goed konden ploegen en de achterstand in de werkzaamheden enigszins konden worden ingehaald. Er viel volgens de regenmeter op het proefbedrijf „Scheldemonden" 34 mm. neerslag, tegen 63 mm. nor maal voor deze maand. Op 11 de- Donderdagavond is te Cairo het stoffelijk over schot van de Britse lui tenant Anthony Moor- fiouse overgedragen aan de politiemacht van dc Verenigde Naties, die voor het transport naar Engeland zullen zorgdra gen. Luitenant Moorhou- se is indertijd om het le ven gekomen toen En gelse troepen de Arabi sche wijk doorzochten en 'le luitenant in een stalen kast zat opgesloten. - Op de foto ziet men soldaten van het politieleger van de volkerenorganisatie, die de kist met het stof felijk overschot in een legerwagen laden. cember viel de grootste hoeveel heid, nl. 11.7 mm. in 24 uur. Vorst kwam voor op 26 en 27 december en wel iedere nacht 4% graad. OOSTERLAND Het Badhuis In de eerste maand, dat het bad huis alhier in gebruik is, zijn er ongeveer 560 baden genomen. Dit kan echter nog niet als maatstaf dienen, daar de kinderen deze maand nog gratis gebruik van de badinrichting hebben kunnen ma ken. Dit is nu afgelopen, a.s. vrij dag en zaterdag moeten ook de kinderen gaan betalen. Gladiolenteelt in het komende seizoen Naar wij vernemen, zullen er in het komende seizoen door verschil lende landbouwers in onze gemeen te gladiolen worden geteeld. Dit is nog niet veel gebeurd, zodat men op dit punt nog niet over ervaring kan beschikken. Naar men zegt, moet dit gewas op de geïnundeerd geweest zijnde gronden goed ge dijen. Laurensweegje wordf opgeknapt Momenteel wordt door de firma de Oude en de Jonge, aannemers te Zierikzee, het Laurensweegje onder handen genomen. Door middel van zand, dat aangevoerd wordt uit de Groeneweg, wordt het wegdek aan merkelijk opgehoogd. Wanneer dit gereed gekomen is, zal hierop het wegdek worden aangebracht. Ook zal er binnenkort een duiker moe ten worden gelegd over de nieuwe watergang bij de Rampaartsedijk, omdat de nieuwe weg aan zal slui ten aan de Zonnemansweg, die ge legen is in de Vierbannenpolder. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1956. Geboren: 26. Helena, d. van F. Mallan en B. Bakker. Overleden: 3. Joost Wesdorp, 79 j., echtg. van Maria Hoek; 7. Abra ham Johannes van den Berg, 67 j., echtg. van J. M. Toussaint; 14. Eli zabeth Nieuwenhuize, 77 j., wed. van A. C. Lambrechtse; 26. Wil lem van den Berg, 76 j., echtg. van Wilh Beekman. Gehuwd: 21. Cornelis van den Bos, 24 j. j.m. en Elizabeth W. Schilperoort, 26 j. j.d.; 21. Jacob Pieter Knop, 24 j. j.m. en Maria Martina Jansen, 24 j. j.d. Ingekomen: Franciscus J. Gilis- sen en gezin uit Leiden; Adriaan Albers en gezin uit Delft; Marcelis Aarnoudse en gezin uit Zierikzee. Vertrokken: Neeltje de Koning naar Hilversum; Jacob P. van de Velde en gezin naar Schoonhoven. ANNA-JACOBAPOLDER Jeugdorkest „Con Amore'' Dat niet alleen de ouderen, maar ook de jeugd van St. Philipsland weet wat musiceren is, heeft het jeugdorkest „Con Amore", onder de bezielende leiding van de heer de Bruin, weer bewezen op haar laatste uitvoering. Het muziekmin- nend deel der gemeente, dat in zeer grote getale was opgekomen, zodat de bovenzaal van „De Druiven tros" propvol was, heeft zich niet behoeven te beklagen dat ze deze avond was komen luisteren. Ook hier kan gezegd worden dat het ten gehore gebrachte goed werd ver tolkt, het muzikale gedeelte alsook het toneelstukje, dat door eigen leden werd opgevoerd. ST. PHILIPSLAND Klaprooscollecte De U.V.V. organiseerde in de laatste week van december de jaar lijkse klaprooscollecte. De op brengst was f 117,32, te weten: St. Philipsland f 57,32 en Anna Jaco- bapolder f 60. Bloed vloeide in St.-Philipsland De afdeling St. Philipsland van het Ned. Rode Kruis heeft een bloed-actie gevoerd ten bate van het Centraal Laboratorium van het N.R.K. te Amsterdam. De actie werd een succes, want niet minder dan 277 flessen bloed konden voor Amsterdam worden gereserveerd. Dit aantal opgeteld bij de flessen, die in juli 1956 konden worden ge vuld, komt men op een totaal van 542 flessen. Zestig donors namen aan de actie deel. De getallen zijn de afdeling, die ook in 1956 weer ging strijken met de zijden erewim- pel, waardig. De zij den ere wimpel wordt verstrekt voor de hoogste landelijke opbrengst en het (even eens verworven) campagnebord voor de hoogste provinciale op brengst. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn slechts 265 Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnenge komen. Dit geringe aantal wordt toegeschreven aan drastischer op treden van de Hongaarse grenspo litie, die thahs zonder aanzien des persoons op vluchtelingen vuurt en ve^jNUldig met fakkels werkt. Een groep van tien uitgewekenen voer de het lijk van een vijftigjarige vrouw uit Boedapest mede, die door schoten van de grenswacht was ge dood. Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend zacht Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, langs de kust tijdelijk mist, overwegend krachtige zuid westelijke wind; zacht voor de tijd van het jaar. 5 jan. Zon op 8.50, onder 16.46. Maan op 10.23, onder 21.49. 6 jan. Zon op 8.49, onder 16.47. Maan op 10.42, onder 22.54. 7 jan. Zon op 8.49, onder 16.48. Maan op 11.01, onder Eerste kwartier: 9 jan. te 8.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 jan. 5.46 v.m. 18.13 n.m. 6 jan. 6.19 v.m. 18.43 n.m. 7 jan. 6.50 v.m. 19.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 5.18 v.m.. 17.32 n.m 5 jan. 6 jan. 7 jan. 5.53 v.m. 6.28 v.m. 18.05 n.m. 18.40 n.m. Doodtij: 11 en 25 januari. Springtij: 18 januari. HET WEEROVERZICHT In de nacht van donderdag op vrijdag passeerde een rug van hoge luchtdruk met opklaringen ons land. Daarna begon zeer zachte lucht binnen te stromen, waarin temperaturen van ongeveer 10 gr. voorkomen. Het binnendringen van de zachte lucht gaat met regen en motregen gepaard. Op de oceaan heerst nog eén grote depressie-activiteit. Deze krachtige zuidwestelijke luchtstroming, waarin de storingen zich met grote snelheid verplaat sen, breidt zich steeds verder naar het Europese continent uit. Eén van de storingen, die zich ten zuidwes ten van Ierland bevindt, trekt met een snelheid van ongeveer 100 km per uur in noordoostelijke richting naar Schotland. Deze zal boven de Noordzee en waarschijnlijk ook in het Waddengebied stormachtige winden veroorzaken. Het zachte en onbestendige weer zal ook morgen voortduren, waar bij de wind tot krachtig of hard kan toenemen. N.Y. „De Concertzaal" Tennessee Williams verfilmd toneelstuk „The Rose Tattoo" In de Concertzaal te Zierikzee komt in vertoning de film „The Ro se Tattoo", naar het gelijknamige toneelstuk van Tennessee Williams, met in de hoofdrollen de Italiaanse ster Anna Magnani en Burt Lan caster. In het bijzonder Anna Mag nani is geprezen over de prima ver tolking van haar rol in deze film. Serafina delle Rose, blijft ontroost baar als haar man - van wie zij veel houdt - bij een botsing met de politie wordt gedood. De man ech ter is minder serieus in zijn bedoe lingen geweest, maar Serafina wil dit niet geloven. Zij leidt een klui zenaarsleven en verplicht daartoe ook haar dochter Rosa. Bij haar aan huis komen echter dames, die de mond voorbij praten en zo komt Serafina het onstuimige leven van wijlen haar echtgenoot te weten. Zij gelooft echter niets van de praatjes en zoekt steun bij de gees telijkheid. In deze fase komt Sera fina in contact met de vrachtrijder Alvaro, die van pure trots zijn borst laat versieren met een roos, die precies eender blijkt dan de roos, die wijlen Serafina's echtgenoot vroeger als tatouage bezat. Het tweetal graaft verder in het verle den en komt tot trieste conclusies, waardoor bij Serafina een op illu sies gebouwde verering ineenstort. „Aasgieren van Texas", is een „Western" van het bekende soort, vol wild-west-elementen, die de liefhebbers van het genre gemakke lijk aanspreken. „Singin' in the rain" is een hier reeds eerder vertoonde musical met Gen Kelly in de hoofdrol. Hotel Bom te Haamstede brengt „Ondeugende vrouwtjes", een film. waarvan de inhoud beter is dan de misleidende titel zou doen vermoe den. LAATSTE NIEUWS Prins Beruhard weer naar Nederland Prins Bernhard is na een niet- officieel bezoek van twee dagen aan Wenen vanmorgen om 9 uur met de regerings-Dakota van het vliegveld Schwechat vertrokken. De Prins bestuurde zelf het toestel. Bij het vertrek waren op het vliegveld aanwezig de Nederlandse gezant, dr. Star Busmann, en leden van de Nederlandse legatie. Prins Bernhard, die tijdens zijn verblijf in Wenen in hotel Sacher zijn intrek had genomen, reist rechtstreeks naar Nederland terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 2