DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE HONGAARSE COALITIEREGERING VERWACHT Vorming van Hongaarse revolutionaire raa< HET SUEZKANAAL Nehroe over socialisme Conflict tussen Dulles en Stassen? Amerika en het vluchtelingenprobleem S0WJET-TR0EPEN VERLATEN GELEIDELIJK DE HONGAARSE HOOFDSTAD DE ISRAËLISCHE STRIJDKRACHTEN IN SINAI RIJKSBEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT VOOR HET JAAR 1955 Spoorstaking in Canada Tabak en longkanker De hulp aan Hongaarse vluchtelingen VRIJDAG 4 JANUARI 1956 No. 18082 llSó Jaargang ZIGRIKZGESCHEHIEUWSBODI ABONNEMENTEN ENYovERTENfRf Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. y WAARIN OPGENOMEN' REDAKTIP'EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, T^l. 32,"' na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. I37öï7 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Regeringsverklaring voor 15 januari In gewoonlijk goedingelichte kringen in Boedapest verwacht men, dat Hongarije de volgende maand een nieuwe coalitieregering zal heb ben, als de huidige politieke plannen vlot verlopen. Direct na de reeds lang ver wachte publikatie van de politieke verklaring van de regering-Kadar, die reeds tweemaal uitgesteld is, zouden zeven commissies van des kundigen benoemd worden voor het opstellen van politieke program ma's voor de verschillende sectoren van het economische leven. Daarna zouden, over ongeveer zes weken, besprekingen tussen de communis tische en de andere partijen begin nen over een coalitieregering. In sommige politieke kringen acht rrten het zelfs mogelijk, dat Kadar dan als premier vervangen zal wor den door een niet-communist. Het parlement zou dan in speciale vergadering moeten bijeenkomen om een regering te kiezen en een premier aan te wijzen, aldus deze kringen. Men gelooft, dat de regeringsver klaring van Kadar zondag of maan dag, doch in ieder geval voor 15 januari gepubliceerd zal worden Het zou een liberale verklaring zijn over de middelen om uit de huidige politieke en economische chaos te komen. In de commissies van deskundi gen zouden ook niet-communisteh en onafhankelijken zitting hebben. De kosten van de bergingswerkzaamheden De Ver. Staten hebben donder dag aan de Ver. Naties meegedeeld, dat zij bereid zijn vijf miljoen dol lar voor te schieten voor het vrij maken van het Suezkanaal. Noor wegen is bereid een miljoen dollar voor te schieten. Deze landen zijn de eerste, die geantwoord hebben op een verzoek van secretaris-ge neraal Hammarskjoeld aan de V.N.-leden om tien miljoen dollar bijeen te brengen om de eerste kos ten van het bergingswerk te beta len. (In gezaghebbende kringen raamt men de totale kosten van het bergingswerk op circa 20 miljoen dollar). In Londen wordt Hammars- kjoelds verzoek nog bestudeerd. De Zweedse regering heeft de secreta ris-generaal meegedeeld, dat zij in beginsel bereid is het Zweedse par lement om gelden te vragen, doch zij zou eerst willen weten wat voor bijdrage van elk der V.N.-leden verwacht wordt. Denemarken zou een soortgelijk antwoord op Ham- marskjoelds verzoek gegeven heb ben. In goedingelichte V.N.-kringen is vernomen, dat men verwacht, dat de landen, die het meeste belang bij de vaart door het Suezkanaal hebben, geld zullen lenen. Een V.N.- afgevaardigde verklaarde donder dag, dat de hele zaak tot dusver „zeer informeel" behandeld is. Premier Nehroe van India heeft donderdag zijn Congrespartij op een bestuursvergadering in Indore ge waarschuwd tegen het opleggen van een vreemd socialisme aan het land. De gebeurtenissen in Hongarije hebben bewezen, zo zei hij, dat on danks tien jaar communistisch be wind „het opleggen van communis tisch socialisme" daar mislukt is. Dit kwam doordat het communis tische socialisme niet uit de Hon garen zelf voortgekomen was, maar werd opgelegd. De Congrespartij zal moeten streven naar een socialisme dat in overeenstemming is met de Indiase mentaliteit en geschikt voor de verhoudingen in dit land, aldus de premier. Een lid van de boerenpartij en drie van de partij van kleine grondbe zitters zouden uitgenodigd zijn het voorzitterschap van enige Commis sies op zich te nemen, doch zij zou den eerst de regeringsverklaring willen afwachten. Het Amerikaanse tijdschrift, ,The Reporter" heeft donderdag melding gemaakt van een zich toespitsend conflict tussen de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Fos ter Dulles en Harold Stassen over het handhaven van de Amerikaanse troepen in west-Duitsland. Volgens het blad overweegt men in Wash ington tot terugtrekking van deze troepen over te gaan als er een overeenkomst met de Russen kan worden gesloten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag te Washington meegedeeld, dat tussen 31 december 1953 en 31 de cember 1956 189.967 vluchtelingen asiel hebben gevonden in de Ver. Staten. Zij kregen toegang tot Ame rika in het kader van het buiten gewone hulpprogramma voor vluchtelingen, dat president Eisen hower in 1953 aan het Congres heeft voorgelegd. Dit programma voorziet in de toelating van 214.000 vluchtelingen uit de gehele wereld. i eM-'n. Ongeveer veertig vertegen' dlgers van politieke partyen ganlsaties, die deelgenomen h< aan de opstand In Hongarye, zuli.-n een 3-daagse conferentie ln Straats burg houden, teneinde te komen tot vorming van een Hongaarse revo lutionaire raad. De conferentie begint zaterdag. De te vormen revolutionaire raad zal zich ten doel stellen Hongarije te verlossen van het Sowjet-juk. De voorzitter van de commissie van voorbereiding, Alexander Kiss, die lid van de partij van kleine grondbezitters en voorzitter van de boerenbond ln Hongarije is ge weest, verklaarde donderdag op een persconferentie te Parijs, dat het Hongaarse volk de strijd om zijn onafhankelijkheid nog steeds voortzet. Volgens hem zal het eerste doel van de revolutionaire raad zijn: het zoeken van een oplossing van het Hongaarse vraagstuk met behulp van de Verenigde Naties, de be langhebbende mogendheden en de wereldopinie. Amerikaanse dollars verkwist Een subcommissie van het Ame rikaanse Congres heeft donderdag gevraagd om een omvangrijk on derzoek naar de Amerikaanse hulp aan het buitenland. De commissie stelde deze vraag na publikatie van een verslag, waarin wordt gezegd, dat de miljoenen dollars die Ame rika aan Perzië heeft verstrekt, „op een slordige en onzakelijke manier" zijn beheerd. Deze hulp was aan Perzië ver leend om de economische crisis in het land, die een gevolg was van de naasting van de „Anglo-Iranian Oil Company", een halt toe/te roe pen. Geketende gevangenen naar Rusland Volgens het Beriynse blad „Tele- graf" zouden twaalf arbeiders te Felmenet zün terechtgesteld, om dat zg opstandelingen zouden heb ben toegelaten tot een geheime wa penopslagplaats. Ook zouden volgens het blad op de Kerstdagen acht spoonvegry- tuigen met geketende gevangenen bij Zahony de Sowjet-Unie zUn binnengereden. De Sowjetrussische troepen ver laten geleidelijk aan de Hongaarse hoofdstad, aldus heeft radio-Boeda- pest meegedeeld. Sedert enige tijd, aldus de radio, hebben zij aan geen enkele militaire operatie meer deel genomen. De bewaking van de bruggen en de spoorwegen wordt door de Hongaarse autoriteiten ver zekerd. De toestand in Boedapest In Boedapest staan lange rijen voor de winkels. Er zijn genoeg levensmiddelen, behalve thee, kof fie, cacao en dergelijke, maar aan Meer dan 3.000 arbeiders van de Fordfabrieken te Dagenham (Essex) zijn donderdag in staking gegaan uit protest tegen een nieu we regeling voor samenstelling van de nachtploegen. Woensdag hebben het Neder landse bergingsschip „Arend" en een Frans bergingsvaartuig de tot zinken gebrachte sleepboot „Ar dent" uit de haven van Port Said gelicht. Eerste fase terugtrekking 7 januari afgesloten Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag verklaard, dat het eerste stadium van de te rugtrekking der Israëlische strijd krachten van het schiereiland Sinaï 7 januari zal zün afgesloten. Daarna zullen er geen strijd krachten meer zijn ten westen van El Arisj. Dit ligt aan de Middel- landse-zeekust, ongeveer 60 km van de Israëlische grens. Generaal Burns, de bevelhebber der internationale politiemacht, en generaal Mosje Dayan, de Israëli sche stafchef, zullen hedenochtend verdere besprekingen voeren over de algehele terugtrekking der Is raëlische strijdkrachten uit Sinaï. Premier Ben Goerion van Israël heeft op een bijeenkomst te Tel Aviv verklaard, dat Israël dankzij de campagne in Sinaï verzeker" is van verscheidene jaren vrede. Wat er ook gebeure, de toestand van vóór de Israëlische actie zal niet weerkeren, aldus dé premier. goederen als textiel, kleding, huis houdelijke artikelen, meubelen, zeep en dergelijke is tekort. Steen kool voor huisbrand wordt steeds moeilijker te vinden. De Synodale vergadering van de Hongaarse Gereformeerde Kerk heeft een commissie benoemd voor onderhandelingen met de regering- Kadar over de kwestie der betrek kingen tussen kerk en staat, aldus M.T.I. Deze besprekingen zullen dezer dagen beginnen. De Italiaanse filmactrice Gina Lollobrigida heeft donderdag Rome meegedeeld, dat zij in juli een kind verwacht. Weinig toelichting op belangryke verlagingen Het heeft de aandacht van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat getrokken, dat op de vaak zeer belangrijke verlagingen, die het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het departe ment van Verkeer en Waterstaat voor 1955 inhoudt, nauwelijks enige toelichting gegeven wordt. De Staten-Generaal hebben de oorspronkelijke aangevraagde be dragen toegestaan, omdat zij de noodzakelijkheid van deze uitgaven inzagen. Zowel de Staten-Generaal a'-j de belanghebbenden mochten De „Canadian Pacific Railway" deelt mede, dat 64.000 man perso neel niet kan werken als gevolg van een woensdag in het gehele land begonnen staking van de bond van stokers. Een woordvoerder van deze bond zei, dat er nergens treinen rijden. Het geschil gaat over de werkwijze op de emplacementen, waar de maatschappij het zonder stokers wil doen. De „Canadian Pacific" is de grootste particuliere spoorwegmaat schappij. Strijd tussen stammen in Australisch Nw.-Guinea Er woedt een felle strijd tussen volksstammen in het afgelegen berggebied van Sepik in Australisch Nieuw-Guinea en men gelooft, dat er zware verliezen zijn, aldus een bericht van de Australische radio- omroep. Het hoofd van de afdeling in heemse zaken in Port Moresby, A. Pfcberts, deelde mede, dat een func tionaris van het plaatselijk bestuur een onderzoek in het gebied in stelde. De afdeling Nieuw-Guinea van het departement van Territo ria in Canberra verklaarde.dat zij nog geen enkel bericht over de strijd had ontvangen. Het gebied van Sepik ligt in het noordwestelijk deel van Australisch Nieuw-Guinea bij de grens van Ne derlands Nieuw-Guinea. De zestien afzonderlijke onder zoeken, die in zeven landen zijn verricht naar de rookgewoonten van meer dan 6.000 longkankerpa tiënten, hebben aangetoond dat net risico om longkanker te krijgen toeneemt in verhouding tot de hoe veelheid tabak - in het bijzonder van sigaretten - die gebruikt wordt Aldus een mededeling van dokter Wynder uit New York in een arti kel in het Britse medische tijd schrift. Dokter Wynder verklaarde dat mannen meer vatbaar zijn voor longkanker dan vrouwen, maar da' vrouwen die evenveel roken als mannen deze ziekte waarschijnlijk ook zullen krijgen. dan ook verwachten, dat getracht zou worden de bedoelde werken uit te voeren in het tempo, dat bij vol ledige verwerking van de toege stane bedragen zou kunnen worden bereikt. Dat het hier over niet ge ringe sommen loopt, blijkt o.a. uit de vermindering van twee keer één miljoen op een totaal van resp. ruim acht en ruim tien miljoen voor rivier- en kustverdedigings- werken. Weliswaar heeft de begroting naar Nederlands staatrecht het ka rakter van een machtiging, ver leend aan de regering, óm ten hoog ste de toegestane bedragen uit te geven en Is de regering tot het doen van die uitgaven dus niet verplicht, maar het is in vele gevallen toch teleurstellend, indien toegestane uitgaven achterwege blijven. De commissie zal ln ieder geval gaarne alle voorgestelde verlagin gen nader toegelicht zien. Midden-Nederland opgeschrikt door knallen Midden-Nederland, o.a. Utrecht, Nijmegen en Arnhem-zuid, is gis termiddag tegen half vijf opge schrikt door enige hevige knallen. In Utrecht, waar twee knallen zijn gehoord, waren om tien minu ten over half vijf al meer dan twintig gevallen van gesprongen ruiten bij de politie aangegeven. In Nijmegen sprongen in som mige huizen deuren open. Ook in Zeist en in Den Dolder zijn ver schillende ruiten gesneuveld. Op de vliegbasis Soesterberg wordt geen toestel vermist. De seismograaf van het K.N.M.I. te De Bilt heeft een luchttrilling ge registreerd. Naar men mededeelde behoeft dit neg niet te w:jzen op een natuurverschijnsel. Ook tijdens de oorlog werden dergelijke explo sies geregistreerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wijs zijn zij, die leven om zich vrij te maken van hun fouten. De op 30 november door de Ver enigde Naties gedane oproep om tien miljoen dollar bijeen te bren gen voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk, heeft tot dusver aan bijdragen van rege ringen slechts 4.400.000 dollar opge leverd. Een actie van het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen heeft tot nu toe 1.900.000 dollar inge bracht. Jeugdige dievenbende ontmaskerd De politie te Nijmegen heeft een tiental kinderen van tien tot vijf tien jaar, die onder aanvoering van een ouder meisje verscheidene dief stallen hadden gepleegd, ontmas kerd. Zij heeft processen-verbaal opgemaakt. Tevens maakte zij pro ces verbaal op tegen drie jongens van omstreeks dertien jaar, die in scholen inbraken en diefstallen pleegden in warenhuizen. Financiën en Economie De Rgkspostspaarbank in 1956 Bij de Rijkspostspaarbank werd in december 1956 ingelegd f 51.9 miljoen en terugbetaald f 51.6 mil joen, hetgeen een positief spaar- verschil opleverde van f 0.3 miljoen (vorige maand f 19.5 miljoen en in december vorig jaar f 24.1 miljoen). In 1956 is tot dusver bij de Rijkspostspaarbank gespaard f 173.6 miljoen tegen f 157.6 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het j saldo-tegoed per ultimo december 1 1956 bedraagt f 1871 miljoen. HONGAARSE MIJNWERKERS PASSEN ZICH (NOG) MOEILIJK AAN Vluchtelingen slaags met Italianen De laatste dagen is het in de oude mynstreek enigszins rumoerig on der Hongaarse mynwerkers toege gaan, nadat het op het einde van 1956 in het Gezellenhuis te Eygels- hoven tussen een aantal Hongaarse mijnwerkers tot een uitbarsting ge komen was, waarby het mes te pas kwam en een ontboden arts zelfs werd aangevallen, is het te Heerlen in een café tussen Hongaarse en Italiaanse mynwerkers tot een vechtparty gekomen. Een rechercheur van de Heerlen- se politie, de heer E., die de rust wilde herstellen en daar aanvanke lijk in slaagde, werd na de vecht partij door de Hongaren door de etalageruit van een winkel gegooid. De Hongaar V. T. is gearresteerd en opgesloten. Hongaren die voor het politiebureau te Heerlen wil den demonstreren, zijn tot de orde geroepen. In de mijnstreek betreurt men het optreden van de Hongaren, maar men heeft begrip voor deze jonge mannen, die in hun vaderland wel een en ander hebben meegemaakt. Er wordt een parallel getrokken tussen het optreden indertijd van Poolse mynwerkers, die in het le ger van generaal Andersson had den gevochten en in het begin van hun verblijf in de mynstreek ook met moeilijkheden te kampen heb ben gehad. Het kostte hen aanvan- keUjk moeite zich aan het normale leven aan te passen. Een lange rij arbeiders wacht geduldig in de koude besneeuwde straat in Boedapest op een van de weinige trams, die er op het ogenblik rijden. Heel langzaam begint het normale leven van alle dag weer op gang te komen - althans uiter lijk. Tengevolge van het gebrek aan brand- en grondstoffen kunnen echter vele fabrieken niet werken terwijl ook de huisbrandvoorziening vrijwel nihil is

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1