Het Amerikaanse plan tegen Russische agressie in Midden-Oosten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egypte zegt het Brits- Egyptische verdrag op Makarios naar Malta? EISENHOWER DOET BEROEP OP RUSLAND ISRAEL NIET VOORNEMENS GAZA-GEBIED TE ONTRUIMEN Tante Pos in 1956 MINISTER SUURHOFF REIKTE EERSTE UITKERING A.O.W. UIT STAD EN PROVINCIE Jeugdvogelwacht bereikte vele leerlingen met fraaie films DONDERDAG 3 JANUARI 1957 No. 18081 rgang ZIERIKZEESCHESNIEBWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.90, per week 30 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN J 237 1989 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus rif." 1,'Tët. '32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DB VAATE - Tel. 309. Economische hulpverlening van f 40Q miljoen? - President Elsenhower heeft lei- ders van het Amerikaanse Congres meegedeeld, dat h(j over vyf zes dagen het Congres zal verzoeken om goedkeuring van een nieuwe wet, die beoogt paal en perk te stellen aan een eventuele Russische agressie in het Midden-Oosten. De president heeft vier uur lang met democratische en republikeinse leiders van het Congres gesproken over z(jn verzoek om bijzondere be voegdheden. Congresleiders deelden later mee, dat Eisenhower en diens minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, nog geen besluit hebben genomen over de definitieve vorm van de voorstellen die zij het Congres zul len doen. Eerder was melding gemaakt van toenemend verzet in democratische kringen tegen het plan van de pre sident. In een verklaring van het Witte Huis wordt slechts gezegd, dat Eisenhower het Congres heeft ge vraagd een resolutie te steunen die ontworpen is met de bedoeling de communisten te weerhouden van elke gewapende communistische agressie in het Midden-Oosten. Volgens de verklaring heeft pre sident Eisenhower het Congres ook verzocht zijn goedkeuring te ver lenen aan „een uitgebreid program ma voor economische hulp" in dit gebied door het gebruik van gelden uit het presidentiële noodfonds voor dit doel toe te staan. In de verklaring worden geen be paalde bedragen genoemd, maar volgens eerdere berichten wil de Amerikaanse regering ongeveer 400 miljoen dollar voor deze hulp uit trekken, welk bedrag in twee jaar zal worden uitgegeven. Egypte heeft dinsdag het op 19 oktober 1954 met Groot-Brittannië gesloten verdrag over de basis van het Suezkanaal opgezegd, aldus heeft radio-Cairo gemeld. Egypte beschouwt het verdrag van 31 ok tober 1956 te 18.00 uur af, het tijd stip van het eerste Frans-Britse bombardement op Egypte, als nul en gener waarde. Groot-Brittannië gaat niet ak koord met de eenzijdige opzegging door Egypte van het in 1954 geslo ten Brits-Egyptische verdrag, zo heeft een woordvoerder van het „Foreign Office" woensdag meege deeld. Op de vraag, of dit betekent dat de Britse regering vasthoudt aan de overeenkomst en de daarin vastgelegde rechten, antwoordde hij bevestigend. Volgens gewoonlijk welingelichte Griekse officiële bron, zou de Cy prische aartsbisschop Makarios, die als balling op de Seychellen ver toeft, misschien naar Malta worden overgebracht, waar hij contact zou kunnen opnemen met vertegen woordigers van de Griekse rege ring en de Cyprioten. „De best geklede vrouw" In 1956 is de Amerikaanse me vrouw William Paley volgens het mode-instituut van New York, de beste geklede vrouw geweest, even als in 1954 en 1955. De hertogin van Windsor, komt op de tweede plaats, voor prinses» Gracia van Monaco. Prinses Margaret van En geland deelt met de hertogin van Kent de negende plaats, ver achter Audrey Hepburn en Mariene Diet rich, die samen de vijfde plaats van de ranglijst innemen. Studenten op de Mont Blanc in doodsnood Woensdag is het niet gelukt twee studenten, die sinds elf dagen op 4 000 meter hoogte op de Mont Blanc geïsoleerd zitten, te bereiken. Hun enige kans op redding is nog, dat zij door een hefschroefvliegtuig worden opgehaald. De reddings ploegen, die de studenten langs de helling te hulp wilden komen, moesten tengevolge van het slechte weer terugkeren. De toestand van de twee studen ten, de 24-jarige Fransman Jean Vincedo en de 22-jarige Belg Fran gois Henry, wordt hopeloos geacht. Het is zelfs niet zeker, of zij nog wel in leven zijn- -Op de hoogte, waar zij zich bevinden, heersen temperaturen van twintig tot 35 graden Celsius onder nul. Lawineslachtoffers in Franse Alpen In de Vallee des Merveilles, in het zuiden van de Franse Alpen, zijn dinsdag drie mensen om het leven gekomen en twaalf gewond, toen een groep van 28 skiërs uit Nice door een lawine werd getrof fen. De groep had de oudejaars nacht in een berghut op een hoogte van 2.200 meter doorgebracht en werd op de terugweg door een la wine getroffen. Twee gewonden zijn er ernstig aan toe door be vriezing van handen en voeten. 3 doden bij auto-ougeluk In het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht is maandag de 48-jarige heer G. J. Dekkers overleden, die de auto heeft bestuurd welke vo rige week te De Bilt in volle vaart tegen een autobus botste. De in de auto zittende twee kinderen van de heer D. zijn op de dag van het ongeval overleden. Overwerken voor Hongarije De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft tot 1 februari 1957 aan hoofden of bestuurders van onder nemingen vergunning verleend, in fabrieken of werkplaatsen op één dag gedurende èén uur, dan wel op twee dagen gedurende een half uur, langer te werken, indien de op brengst van dit overwerk wordt be stemd voor het Fonds Nationaal comité hulpverlening aan het Hon gaarse volk. Hond redde paard De landbouwer G. van Ekris te Woudenberg is zijn.hond wel heel erg dankbaar. Het dier blafte dezer dagen zo erbarmelijk, dat de heer van Ekris ging kijken wat er aan de hand ivas. Tot zijn schrik zag hij toen, dat de hond de wacht hield bij een stam boek-paard, dat tot aan het hoofd in de modder oan eeY, sloot was weggezakt. Met hulp van buren is men er in geslaagd, het dier weer op het land te krijgen. Het bleek dat het paard met een der benen in schrikdraad was ge raakt en niet meer uit de voeten kon. Vier paren van de Hongaarse vluchtelingen, die zijn onderge bracht in het internationale jeugd- hotel te Scheveningen zijn op het stadhuis in Den Haag getrouwd. Zij moesten voor het begin van de plechtigheid een eed afleggen dat zij diegenen waren voor wie zij zich uitgaven omdat zij geen identiteits papieren konden overleggen. Slechts streven naar ontwapening binnen het kader van de V.N. President Eisenhower heeft een beroep gedaan op de Sowjct-Unie .binnen de organisatie der V.N." liever dan door middel van een vy'f mogendhedenconferentie, zoals onlangs door de Sowjet-regering werd voorgesteld, naar ontwape ning te streven. Dit is de kern van een antwoord van Eisenhower op een boodschap, die premier Boelganin van de Sow- jet-Unie hem 17 november gezon den heeft. Boelganin stelde toen voor een ontwapeningsconferentie te beleggen, waaraan de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en India zouden deelnemen. In zijn antwoord liet president Eisenhower echter de deur open Egyptische benden zouden opnieuw beginnen „De Israëliërs zullen liever op nieuw ten strijde trekken, dan het gebied van Gaza door hun troepen laten ontruimen", aldus heeft de Israëlische minister voor gods dienstzaken en maatschappelijk welzjjn, Mosjie Sjapiro, die thans een reis-met-iezingen door Noord- Amerika maakt, te Toronto In Ca nada, verklaard. Hij voegde hieraan toe: „De Is raëlische regering heeft niet ver klaard, dat er gevechten zouden uitbreken, indien de Israëlische troepten in dat gebied gelast werd zich terug te trekken. Doch elk voorstel van deze aard zou het Is raëlische volk in woede doen ont steken". Sjapiro verklaarde dat het terug trekken der Israëlische troepen uit Gaza zou betekenen, dat de Egyp tische benden, die aan de grens van Israël hebben geopereerd, en die in de afgelopen acht jaar 1.500 Israë liërs hebben vermoord, in de ge legenheid zouden worden gesteld opnieuw hun slag te slaan. voor het houden van een derge lijke conferentie in de toekomst. Hij verklaarde: „Ik zou met een bij eenkomst kunnen instemmen als de omstandigheden het bereiken van een resultaat van betekenis waar schijnlijk maken". Hij maakte het verder duidelijk, dat naar zijn mening de tijd voor een dergelijke conferentie der grote mogendheden nog niet is aange broken. Door de stijgende kosten zal het financiële resultaat van de P.T.T. over 1956 ongunstig zijn in verge lijking met 1955. Zeer waarschijn lijk zal deze tendens zich in 1957 voortzetten. Zonder tariefsverho gingen zullen door ontstane of te verwachten kostenverhogingen de bedrijfsresultaten in aanzienlijke mate verlies te zien geven, aldus de directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. v. d. Toorn, in zijn nieuwjaarsrede. In het Jaar 1956 zijn 156.400 personen uit Oostduitsland naar west-Berlijn uitgeweken. In 1955 kwamen er 153.693 vluchtelingen over de grens. Een tekenaar uit Bordeaux, Henry van Pee, heeft verklaard, dat dinsdagavond in Lourdes, waar hij dikwijls heengaat, Maria aan hem verschenen is. Zij heeft hem opgedragen een leger van Christus en een grote krant op te richten, Van Pee, die in Bordeaux gunstig bekend staat, heeft de Paus tele grafisch hiervan op de hoogte ge bracht. Onder overweldigende belangstelling van pers, film en fotografen heeft de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken, woensdagochtend in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste uitkeringen ■an de A.O.W. uitbetaald. - Op de bijgaande foto zien we de minister, terwijl hij één van de eerste begunstigden de hand drukt na de over handiging. De eerste maal Totale jaaruitkering bedraagt f 765 miljoen Met een persoonlijke handdruk en enkele vriendelijke woorden heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, gisterochtend in het gebouw van de Raad van Arbeid it ^Amsterdam, de eerste van de JXn 700.u00 uitkeringen van de Al gemene Ouderdomswet overhan digd aan een dertigtal bejaarden. De allereerste, die onder het wa kend oog van de minister een kwi tantie tekende en het pensioen uit handen van de heer Suurhoff ont ving was de 70-jarige gepensio neerde belastingambtenaar, de heer A. Bakker uit de Boterdiepstraat te Amsterdam. De bejaarde dames W. C. Hanekamp (78) en F. van Dijk (74), die altijd haar „uitkering van Drees" van de administrateur van het Karthuizerhof je in het hart van de Jordaan ontvingen, kregen nu de uitkering in nieuwe vorm per soonlijk van de minister. Ze dank ten de minister hartelijk voor „al hetgeen hij heeft gedaan voor de ouden van dagen". De voorzitter van de Raad van Arbeid Amsterdam, de heer A. W. Rengelink, deelde mee, dat is be gonnen met de uitkeringen van een pensioensbedrag aan circa 715.000 personen, waaronder 285.000 ge huwde mannen. Hiermee is een jaarlijkse uitkering gemoeid van ongeveer 765 miljoen gulden. De verhoging der P.T.T.-tarieven Het bestuur van de Nederlandse organisatie van tijdschriftuitgevers (N.O.T.Ubeeft zich tot de minis ters van Verkeer en "Waterstaat, van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gewend over de voorge stelde tariefsverhoging van de P.T.T. Het bestuur van de N.O.T.U. stelt, dat een zo breed mogelijke verbreiding van cultuurwaarden door middel van het tijdschrift als een van de belangrijkste verwor venheden en bestaansvoorwaarden van een hoogontwikkelde maat schappij moeten worden beschouwd Het bestuur vertrouwt er daarom op, dat de voorgestelde aanzienlij ke verhoging van het nieuwsblad tarief niet zal worden verwezen lijkt. Het bestuur meent, dat het nieuwsbladtarief ongewijzigd zou moeien worden gelaten en dat even- füeel het brieventarief met meer dan 20 pet. zou moeten worden verhoogd. De daaruit voortvloeien de lastenverzwaring zou dan ko men rusten op de gehele bevolking en het gehele bedrijfsleven. De opgesloten schepen in het Suezkanaal Kolonel Joenis, het hoofd van de Egyptische Suez-kanaalmaatschap- pij, heeft woensdag gezegd, dat de dertien schepen die sinds het be gin van het Brits-Franse optreden tegen Egypte tussen El Cap en El Ballah in het kanaal opgesloten zijn, vermoedelijk binnen vier da gen Port Said zullen bereiken, al dus meldt radio-Cairo. Het zijn een Russisch, een Zweeds, een Nederlands schip, drie Italiaanse, twee Noorse, twee Pa namese en drie schepen van Li beria. Ere-voOrzitter an het C.N.V. begraven Woensdag is onder grote belang stelling op de derde algemene be graafplaats te Utrecht ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de zaterdag op 81-jarige leeftijd overleden ere-voorzitter en oud- voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, de heer K. Kruithof. De begrafenisplechtig heid is naar de wens van de over ledene zeer sober ghouden. In de aula sprak de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, die het rotsvast geloof en de ver diensten van de oud-voorzitter ten opzichte van het C.N.V. en van de Christelijke vakbeweging in het licht stelde. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie niet streeft naar voor uitgang heeft geen ernstige levensopvatting. ZIERIKZEE Substituut-officier van Justitie geïnstalleerd Bij de aanvang der zitting van het kantongerecht te Zierikzee is gisteren de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, door de kantonrechter mr. J. Moolenburgh ;eïnstalleerd tot substituut officier van justitie in het arrondissement Middelburg. *Nadat de benoemingsbesluiten waïfen voorgelezen door de heer M. M. de Raat, griffier, sprak mr. Moo lenburgh namens het gehele kan tongerecht een feliciterend woord, waarin hij o.m. zijn vreugde uit sprak over het feit dat mr. Schen kenberg door deze benoeming voor het arrondissement behouden is ge bleven. Zangrecital in Muziekschool Morgen (vrijdag 4 januari) vindt in het gebouw van de Muziek school een zang-recital plaats, dat wordt verzorgd door de zangeres Maria Wanders. De directeur van de Zeeuwse Muziekschool de heer Henk Stam begeleidt op de piano. Gebracht wordt een zeer exclu sief liederenprogramma, o.m. van W. A. Mozart, Joh. Brahms, Rich. Strauss, G. Fauré, C. Saint Saëns en van de heer H. Stam zelf. Met opzet is een keus gemaakt uit een wat minder bekend liederenreper toire, daar ook hier juweeltjes in voorkomen, die een grotere bekend heid meer dan waard zijn. Gedach tig aan vorige „huis-concerten" aan de muziekschool, staat weer een stijlvolle - ditmaal vocale - avond te wachten. NOORDGOÜWE De Culturele Vereniging Voor maandag 7 januari a.s. staat een derde avond van de Culturele Vereniging ter plaatse op het pro gramma. Deze zal worden verzorgd door de schrijver Willem van Iependaal. Het bestuur hoopt dat de leden in grote getale aanwezig zullen zijn. Ook andere belangstel lenden zijn uiteraard welkom. AANDACHT VOOR DE VOGELS De jeugd gaat straks opstellen schreven (Van een medewerker). Op één van de laatste dagen van december heeft de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" een grote activiteit ontwikkeld in de West hoek van Schouwen, door het or ganiseren van fraaie en leerzame filmprogramma's voor de jeugd. Speciaal de Jeugdvogelwacht kreeg deze films aangeboden en de heer luaugh., bekend TadiospTeker, ver bonden aan de Ned Vereniging tot Bescherming van Dieren, lichtte de films op onderhoudende wijze toe. Wat betreft de vertoning van de films kreeg de school te Scharen- dijke de primeur. Ruim 75 kinderen uit deze gemeente werden ander half uur bezig gehouden, in tegen woordigheid van de wachtmeester der Rijkspolitie ter plaatse. De nieuwe school beschikt over een fraai scherm, terwijl de lokaliteit gemakkelijk volledig kan worden verduisterd, zodat het vertoonde uitstekend tot zijn recht kwam. Voordat een begin werd gemaakt met het vertonen van de films, imi- leerde de heer Ivangh eerst een aantal vogelgeluiden, waarnaar de kinderen mochten raden De kleu renfilms „Op de wieken" en „Gou den Handen" gingen er bij de jeugd in als koek. Na afloop deelde de heer N. H. Lysen stencils uit, waarop in het kort doel en streven van de Jeugdvogelwacht stond aan gegeven. In overleg met het hoofd der school, de heer Nieboer, werd aan de kinderen verzocht een opstel te maken over de film: „Gouden Han den". De beste opstellen zullen met prijzen worden beloond. De films wérden ook vertoond te Burgh voor alle schoolkinderen, o.w. velen van de beide Haamsteedse scholen. Hierbij was het bestuurslid van de Vogelwacht, de adjudant Kouwen tegenwoordig. De heer Ivangh ver telde uitvoerig over de schutkleu ren van de vogels, over de schrik- houding, over camouflage, winter- voedering e d. Er verschenen o.a. op het doek: verschillende mezensoorten. de kor hoen, gele en witte kwikstaart, strandplevier, groenling en zwanen en eendachtigen. Zeer geslaagd wa ren ook de opnamen van de fraai® herfsttinten in verschillende par ken. In de middaguren was de gehele schooljeugd van Renesse, Seroos- kerke en Ellemeet de gast van de Vogelwacht in het dorpshuis te Re- nesse Een deel van de voorstelling hier werd bijgewoond door de bur gemeester en de arts de heer Si mons. De inspekteur van het l.o. verleende zijn medewerking, door afwijking van het lesrooster toe t® staan, in verband met deze film voorstelling, terwijl ook de hoofden van scholen akkoord gingen met de ze uitgebreide propaganda-dag van de Vogelwacht voor de jeugd. Straks zal uit die opstellen blijken hoe de jeugd dit alles heeft onder gaan. Het is zeer te hopen dat in de verschillende gemeenten een groot aantal kinderen zich zal wil len melden voor de Jeugdvogel wacht. Te Burgh, Haamstede, Re- nesse en Noordwelle zijn reeds 160 jeugdleden ingeschreven. De aan de leerlingen uitgereikte formulie ren kunnen bij de hoofden van scholen worden ingeleverd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1957 | | pagina 1