1956 Wankelende Welvaart Midden-Oosten een brandpunt en een zee van zorgen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 31 december 195e no. isoso GEBEURTENISSEN 1956 IN EUROPA EN HET MIDDEN-OOSTEN [wést j [duits- ilanoj gedwongen i uit egypte j jdb:o- ^SLAVIE [gespannen verhouding] SPANJE ALGERII AFGHANISTAN iconflict |i*raei-eovpte| I bloedige anti fransel onluit eh eot pt c: saoeol arabii Het jaar 1956 kenmerkte ziek in ons land door een spreken over en genieten van de welvaart, die men algemeen achtte aanwezig te zijn. Intussen hebben leidende en verantwoordelijke personen niet nagelaten, bij herhaling waarschuwend de vinger op te heffen. Korte inhoud van het vermaan: „landgenoten, vergist u niet. Wij zijn niet zo rijk als het schijnt. Ontwaakt uit deze welvaartsroes. De top van de berg is bereikt, ja reeds zijn wij aan de afdaling begonnen. Zet u schrap. Vermindert uw uitgaven. Beperkt uw bestedingen. Zo kan een niet gezien, niet ge wenst en niet vermoed economisch debacle voor land en volk worden voorkomen". Overigens kende ons land ook in het afgelopen jaar moeilijkheden, moeiten en zorgen genoeg. Voor sommige problemen werd een gelukkige of redelijke oplossing gevonden, aan andere wordt nog steeds gewerkt of zij verdwenen na het bewandelen van soms moeizame wegen op on bevredigende en teleurstellende wijze uit de wereld. Krachtproef voor het koninkrijk Dit jaar zette in met traag vor derende Nederlands-Indonesische onderhandelingen in Genève. De voornaamste struikelblokken ble ken wel te zijn de kwestie-Nieuw Guinea en de zaak van de Neder landse arrestanten en hun verdedi ging in Indonesië. Nadat de Indo nesische delegatie plotseling was teruggeroepen werden de onderhan delingen weliswaar na een paar we ken hervat, maar het einde bleek toch één grote mislukking. En dat niet alleen, maar al spoedig ver scheen in de pers het bericht, dat de Indonesiërs eenzijdig het met Nederland bestaande Unie-verdrag hadden opgezegd, zonder dat de In donesische regering het fatsoen op wist te brengen, de Nederlandse re gering officieel en bij voorrang van dit besluit op de hoogte te brengen. En, alsof het nog niet erg genoeg was, werden dra alle overeenkom sten van de rondetafelconferentie eenzijdig opgezegd, hetgeen aan Den Haag de commentaar ontlokte: „een ernstige zaak, die haar prece dent in het internationale verkeer nog niet kent". Ten aanzien van de Nederlandse gevangenen in Indonesië staan ons allen nog helder voor de geest het dramatische verloop van het proces Jungschlager, benevens de veroor deling tot levenslange gevangenis straf van de heer Schmidt, alsmede de moedige en bekwame verdedi ging van onze landgenoten door mevrouw Bouman, nadat mr. Bou- man naar Nederland had moeten terugkeren. Oost-west, thuis niet best Ten aanzien van de status van Nieuw Guinea nam de Nederlandse regering een duidelijk standpunt in, maar de oproep tot bezinning in zake dit Nederlandse gebiedsdeel vanwege de generale synode der Ned Herv. Kerk bracht vele ge moederen in beweging. In verschillende Ambonezenkam pen hier te lande ontstond onrust en ging men in werkstaking als ge volg van het ministerieel besluit, de Ambonezen voortaan zelf voor het bereiden van hun maaltijden te la ten zorgen. In augustus kwam het zelfs tot ernstige ongeregeldheden, doordat verschillende Ambonezen strooptochten gingen ondernemen in de omgeving van hun kampen, teneinde zo voedsel te verzamelen Een en ander maakte politie-optre- den hier en daar noodzakelijk. De nieuwe rechtsorde voor het koninkrijk regelde ook de positie van de West in het verband van het geheel. Niettemin ontstonden enige moeilijkheden tussen de Ne derlandse gouverneur daar ter plaatse en de Antilliaanse regering, die echter op gelukkige wijze kon den worden opgelost. Parlementaire perikelen Gedurende vier maanden hebben wij een droevig staal te zien gege ven van wat een democratie-in- verval is, door ons onvermogen op korte of zelfs maar binnen redelij ke termijn een kabinet tot stand te brengen. Na veel loven en bieden - het was niet minder dan een uit gebreide koehandel - kwam er uit eindelijk een ministerie tot stand, dat in zijn signatuur slechts mini maal verschilde van zijn voorgan ger. En dat alles na verkiezingen, die weliswaar een opmerkelijke, doch overigens toch altijd maar een geringe verschuiving te zien gege ven hadden aan het politieke front. Een hele serie grondwetswijzigin gen werd door de beide Kamers der Staten-Generaal goedgekeurd. Ten gevolge hiervan komt de Tweede Kamer sinds november met 150, de Eerste Kamer met 75 leden bijeen. Hoewel het zittende kabinet nog steeds demissionair was, werd Prinsjesdag in alle luister gevierd. De troonrede moest - gezien de bin nenlands-politieke situatie - wel een sober karakter dragen. Daaren tegen leek de regeringsverklaring, die minister-president dr. Drees na het totstandkomen van het nieuwe kabinet aflege, veel op een troon rede. Door veelszins uit de lucht gegre pen, althans opgeblazen, publicaties in enkele buitenlandse bladen werd geknaagd aan de Nederlandse kroon Intussen stelde een daartoe be noemde commissie van drie terzake een onderzoek in èn bracht rapport uit, als gevolg waarvan onder meer enkele mutaties ten hove hebben plaats gevonden. Onze kroonprinses vierde haar achttiende verjaardag en werd dientengevolge geïnstalleerd als lid van de Raad van State. Loonstrijd en pensioenvreugd Het niet overeenstemmen tussen werkgevers- en werknemersorgani saties inzake de richtlijnen, die ge volgd moesten worden bij de even tuele invoering van een vrijere loonvorming, leidde begin 1956 tot een breuk in de Stichting van de Arbeid. "Via regeringsbemiddeling kwam men echter tenslotte toch tot een volledige overeenstemming Over 1955 zou een uitkering ineens van maximaal 3 pet mogen worden verleend, terwijl bedrijfstaksgewij- ze een loonsverhoging van ten hoogste 6 pet. tot stand zou komeh. Vrijwel algemeen vonden deze loonmaatregelen toepassing, hoewel dit in enkele gevallen met niet langdurige stakingen gepaard ging. De wet- op de algemene ouder domsvoorziening, ter vervanging van de noodwet Drees, vond in de Kamers een gul onthaal en zal per 1 januari 1957 van toepassing wor den. Indonesisch drama Woningmisère Formatie-weeën Verkeerschaos li- Loon- en prijsproblemen Hongarenleed Het huurbeleid vormde mede in zet van de kabinetsformatie. De voorgenomen huurverhoging, ge bonden aan enkele beperkende be palingen, zal vermoedelijk per 1 juli 1957 worden ingevoerd. Het kwaad van de afbetaling, dat catastrofale vormen dreigde aan te nemen, werd door een ministeriële beschikking beteugeld. In verband met het aanzienlijke tekort op de betalingsbalans wend de de regering zich tot de Sociaal Economische Raad om advies. Een beperking van de bestedingen met minstens 700 miljoen gulden werd door dit lichaam noodzakelijk ge acht, wil men een evenwichtige verhouding tussen uitgaven en mid delen tot stand worden gebracht. Woningnood en verkeersproblemen Nationale noden bij uitstek wa ren en blijven wel het woning- en verkeersvraagstuk. Ook het nieuwe kabinet is van mening, dat aan de woningbouw een hoge prioriteit zal moeten worden verleend. Het bouwprogramma voor 1957 is be groot op 75.000 woningen Wegens de strenge vorst lag echter de bouw in de afgelopen winter gedurende vele weken stil. Maatregelen zijn in overweging, waardoor althans bij lichte vorst voortaan zal kunnen worden doorgewerkt. Een voorlopige balans van de wo ningtelling wees uit, dat Nederland 30 juni 1956 nog 250.000 woningen te weinig bezat. Dit betekende een vermindering van haar tekort met 40.000 vergeleken bij mei 1947. Het Hongarije en de Hongaarse vluchtelingen aangedane leed in spireerde ons volk tot het voeren van een krachtige hulpactie. Mede in verband met de woningnood, kon de regering echter het toegelaten aantal van 2.000 vluchtelingen niet verhogen. Het na de tweede wereldoorlog in enorme mate toegenomen gemo toriseerde verkeer - en verwacht wordt, dat het aantal motorvoer tuigen, dat de Nederlandse wegen onveilig maakt, in 1970 nog twee keer zo groot zal zijn als vandaag - stelt de verantwoordelijke personen voor moeilijke, zo niet somtijds vrijwel onoplosbare problemen. Eerst werd een maximumsnelheid Verbroken verstarring in Oost-Europa geeft risiko's en kansen 1956 messt bewogen periode na 1945 Na de bevrijding In 1945 Is bet rumoerig gebleven In de wereld. Span ningloos is de aardbol nimmer geweest, maar de verwachting dat een lange periode van betrekkelijke rust voor de deur stond na de jongste wereldoorlog, is wel op heel bittere wijze de bodem ingeslagen. Toch kwamen er na het bevrijdingsjaar perioden voor waarin met een zekere gelijkmatigheid de ontwikkeling in de wereld zich door zette, maar niet alzo in het bijna vervlogen jaar 1956, waarin politiek en militair uitzonderlijk veel is gebeurd, met ais hoofdbrandpunten het Midden-Oosten en oost-Euripa, waar de str\jd om de macht met onverminderde hevigheid werd voortgezet en in een stadium kwam te verkeren, die de gedachten aan een grote en de gehele wereld om vattende oorlog opriep. Zover is het gelukkig niet gekomen en staande aan het eind van 1956, is er aanleiding enkele kanttekeningen te maken bij hetgeen de wereld in beroering hield. Op grond van deze terugblik Is het niet wel doenlijk de toekomst met een stralend optimisme tegemoet te zien; anderzijds zijn er aspecten aan de ontwikkeling, die de grond voor de diepste neerslachtigheid ontnemen. Het gebied van het Midden-Oos ten was wel uitermate gunstig voor een explosie, die tot in de uithoe ken van de wereld zou worden ge hoord. Frankrijk deed (en doet) al le mogelijke moeite zijn positie in dit gebied te handhaven en zag zich geplaatst tegenover een voortdu rende guerillastrijd in Algerije, waarvan Parijs het bezit essentieel acht voor het bestaan van de natie. Een bondgenootschappelijke rege ling met Tunis en Marokko (men herinnert zich de sultan-affaire), lag ook niet gemakkelijk in de praktijk. Dat tezamen wa» een brokstuk onrustig Midden-Oosten Aan de andere zijde hield de Egyp tische dictator Nasser het vuurtje warm. Dromend van een machtpo sitie in de Arabische wereldwas hij vooral actief in de richting van het in het nauw gedreven Israël, dat te recht opkwam voor eigen bestaans recht. Tevens werd gestookt in de Algerijnse kwestie en hoe de gue rilla's daar aan wapens komen laat zich in het licht van het boven staande wel verstaan. Maar Nasser had nog heel andere pijlen op zijn boog. In de zomer maakte hij de naasting van het Suezkanaal be kend en een rotsblok in een stille vijver had geen groter beroering teweeg kunnen brengen, want de landen betrokken bij het Suezka naal voorzagen ernstige moeilijkhe den, omdat niets gevaarlijker is dan machtswillekeur rond een zo be langrijke verkeersslagader als het Suezkanaal. Nasser motiveerde de naasting met op te merken, dat het Suezkanaal Egyptisch eigendom was en bovendien was er geld no dig voor de bouw van de Assoean- dam, waarvoor Amerika een lening had geweigerd. De omstandigheden waren gunstig omdat even tevoren de Engelse troepen de Suezkanaal- zóne hadden ontruimd. De kwestie van 40- km. per uur voor bromfiet sen ingêvoerd. Later stelde de mi nister een maximumsnelheid van in het algemeen 50 km. per uur voor motorvoertuigen binnen bebouwde kommen in uitzicht, alsmede enkele bepalingen ter bescherming van de voetgangers. Het gebrek aan par keerruimte werd op vele plaatsen nijpend. Met het oog op een dreigend ge brek aan benzine voerde de minis ter een zondagsrijverbod in, het geen aanleiding gaf tot protesten'in de Horeca- en vervoersbedrijven. Bont allerlei De felle kou in de maand febru ari legde niet alleen huizenbouw en scheepvaart stil, maar belemmerde ook het verkeer en maakte het bud get voor de toch al dure kolen ex tra hoog, terwijl de vogels het zwaar te verantwoorden hadden. De bijzonder natte zomer beteken de een ernstige schadepost voor on ze landbouwers en veehouders, daar vele landerijen en weidegebieden onder water kwamen te staan. On danks het slechte weer was het toeristenbezoek aan ons land enorm De Rembrandt-tentoonstellingen te Amsterdam en Rotterdam trokken zeer grote belangstelling, zowel uit binnen- als buitenland. Gedurende verschillende maanden moest een meer dan normaal aantal gevallen van kinderverlamming worden ge constateerd. De viering van de 5e mei, de spelling, de zaak-Schokking en de beperkende maatregelen van minis ter Cals ta.v. de universitaire stu die brachtén verscheidene pennen in beweging en ontketenden met name wat het laatste betreft een storm van protest. Het voortdurende tekort aan on derwijzers en leraren deed hier en daar op onderwijsgebied een be paald zorgelijke toestand ontstaan. Door noodopleidingen en tegemoet- komendemaatregelen werd hierin enigermate voorzien. Het defensiebeleid en met name de uitgaven op dit gebied vormden tijdens de kabinetsformatie een be langrijk geschilpunt. Belangrijke winstpunten waren, dat de dijk om oostelijk Flevoland werd gesloten, terwijl de luchtha ven Rotterdam en de tunnel bij Velsen werden geopend. Nederland gaat het nieuwe jaar tegemoet, terwijl vele moeilijkhe den om een oplossing blijven vra gen. Het nieuwe kabinet heeft een uitvoerig program opgesteld, waar van naar wij hopen een groot aantal punten in het komende jaar verwe zenlijking zullen vinden. Temidden van een wereld die woelt en gist en terwijl vele volken gebrek lijden of worden geknecht, is Nederland nog een eiland van weelde, waar vrijheid heerst. Voor die schone gaven mogen en moeten wij God dankbaar zijn. Laten wij de Koning der koningen bidden, dat deze uitzonderlijke toestand ook in het komende jaar onzes Heren ne gentien honderd zeven en vijftig bestendigd moge blijven. (Nadruk verboden). kwam voor de Verenigde Naties, maar de wereldorganisatie nam maatregelen, die Londen en Parijs niet ver genoeg gingen en zo kwam het tot een militaire actie, die wei nig vrucht opleverde, omdat de V.N. tussenbeide kwam. Het was een toevallige samenloop van om standigheden, dat Israël het plagen van Egypte moede, zelf tot actie was overgegaan en een Egyptisch leger in de woestijn van Gaza voor zich uitjoeg. Het Engels-Franse op treden werd scherp afgekeurd in de VN. en zij het na aarzeling onder wierpen beide landen zich aan de resolutie, die terugtrekking van troepen eiste. De Sowjet-Unie dreigde Engeland met raketten te zullen bestoken, als de troepen uit Egypte niet werden teruggeroepen.. Hoe wankel en onstabiel dus, zijn de V N. er toch in geslaagd de vrede te bewaren, maar de wereldorgani satie maakte een crisis door, die het bijna niet te boven kwam. Ernstig was ook de kloof teweeg gebracht tussen de westelijke grote mogend heden. Amerika immers hield' zich afzijdig en stemde in de V.N. tegen Engeland en Frankrijk. Op de N.A. T.O.-conferentie nadien te Parijs gehouden echter werden de ern stigste barsten weer gelijmd. Oost-Europa 1956 is dan verder het jaar van de openlijke opstand tegen het ty- rannieke gezag van Sowjet-Rusland zoals het in onthutsende barbaars heid in oost-Europa aan de dag treedt. De verstarde fronten, waar- [op in vorige jaren zoveel beschou wingen te pletter liepen, kwamen in beweging Polen dwong conces sies af en zag Gomulka terugkeren, die een eigen weg van het commu nisme voorstond. Schril en naakt kwam de uitbuitingspolitiek van de machthebbers in het Kremlin aan het licht. Polen blijkt dodelijk arm te zijn, ondanks de schone schijn van staatsballetten en cultuurge bouwen. En in Hongarije was het nog erger. Daar nam de getergde bevolking zelfs geen genoegen meer met een gematigd communisme naar Tito's model, maar verbrak de ketenen in een vrijheidsstrijd, die bijna weergaloos is in de we reldgeschiedenis. Toen terugtrek king van de Russische troepen ge- eist werd, zorgde Moskou voor een verrassing, die de geschiedenis in zal gaan als verraad van de ergste soort. De Russische troepen verwij- 1 derden zich van de hoofdstad om terug te keren voor het aanrichten van een bloedbad, dat in de wereld een ongekende reactie teweeg bracht. In Hongarije zelf werd een marionettenregering onder leiding van Kadar ingesteld, die vrijwel geen macht heeft. Waar mensenrechten zo met voe ten zijn getreden, ligt voor 1956 wel een erg bittere conclusie voor de hand, ware het niet dat zoveel he roïsche offers niet tevergeefs kun nen zijn. De miljoenen slaven ram melen aan hun ketenen en eenmaal zullen zij worden verbroken. Van allen die de vrijheid minnen wordt daarom voortdurende paraatheid gevraagd en een evenwichtige en taktische politiek. Geen uitdaging en geen onbesuisde daden, maar wel een doelbewuste politiek en een gesloten front, waarbinnen een „Hongaarse" offerbereidheid. Als zo de vrije wereld 1957 ingaat, kan het nieuwe jaar stijgende vredes- kansen met zich meebrengen. Het verbreken van de verstarring bergt risico's in zich, maar anderzijds mogelijkheden, waarvoor men niet blind blijven mag, als het gaat om een analyse van de goede en kwade kansen, die de wereld heeft. HET BEELD VAN NEDERLAND IN 1956" i I ii W 1 i OOAU .AiX>*AAlA>ia.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 9