ZWITSAL Een rweuu/ jaar Gezonde Bob fes Trots van Nieuwerkerk waren de beide nieuwe scholen, die de gemeente rijk werd in 1956. Hierbij een opname van de o.l.-school, die in december werd geopend. RODE KRUIS HEEFT HULP NODIG Binnenkort wordt verzorging van tweede kamp in Oostenrijk ter hand genomen Reeds voor 3.5 miljoen gulden aan goederen verstrekt Behalve de verzorging van het kamp Judenau, met ongeveer 1.000 Hongaarse vluchtelingen, welke op het ogenblik door het Ned. Rode Kruis geschiedt, zal dit binnenkort nog de verzorging van een tweede kamp op zich nemen. Daarvoor zul len straks nog een twaalftal perso nen door het Ned. Rode Kruis naar Oostenrijk worden gezonden. Naar het zich laat aanzien liggen de moeilijkheden voor het werk van het Rode Kruis met betrekking tot de Hongaarse vluchtelingen, in de toekomst minder in het materiële dan in het personele vlak. Er zal door het Ned. Rode Kruis een be langrijk bedrag moeten worden ge reserveerd, teneinde het mogelijk te maken, dat het personeel tot 1 juli in Oostenrijk kan blijven. In die kosten zijn dan begrepen even tuele loondervingen, verzekering en sociale lasten en andere. Als alles verzonden is over een tiental dagen, dan heeft het Ned. Rode Kruis voor 3% miljoen gul den aan goederen voor de Hon gaarse vluchtelingen verschaft: daarvan werd voor 1 miljoen gul den in natura ontvangen. Van de postrekening werd voor 2Vz mil joen gulden besteed. Amerikaanse mariniers in Middellandse Zee gebied Ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van Defensie hebben vrijdag meegedeeld, dat een ver sterkt bataljon mariniers van 1.S00 man, uitgerust met al het voor een landing benodigd materieel, is toe gevoegd aan de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee. In de ,New York Herald Tribune' van vrijdag wordt gezegd, dat deze mariniers in de eerste dagen van de kwestie-Suez gereed waren zich strijdend een weg naar Cairo te ba nen om de Amerikaanse burgers aldaar te evacueren. Een woord voerder van de Amerikaanse vloot wilde dit bericht niet ontkennen of bevestigen. Nasser naar de Sowjet-Unie President Nasser van Egypte zal volgend jaar een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen, aldus heeft radio-Moskou vrijdagavond gemeld. De president beloofde een afvaar diging van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan irf 1957 naar de Sowjet-Unie te zullen gaan. Bende-activiteit op Celebes Volgens een bericht van het in Makassar verschijnende dagblad „Pedoman Rakjat", hebben opstan delingen in één der districten van Midden-Celebes 3.700 huizen, be nevens een aantal openbare gebou wen in brand gestoken. De schade wordt geraamd op 35 miljoen roepiah. Daar niet wordt verwacht, dat de stroom Hongaarse vluchtelingen in de komende dagen reeds zal ophou den en daar, met de hiervoor ge noemde reserveringen voor het per soneel, er niet zoveel meer op de postrekening van het Ned. Rode Kruis overblijft, zal een verdere sti mulans nodig zijn, om meer gelden op de bekende postrekening 777 te ontvangen. Unieke vondst Een inwoner van Rennes (Frankrijk), een zekere Jean Judin, heeft tijdens zijn Kerstmaaltijd in een oester een gouden Louis uit 1859 aangetroffen. Verhoging van 5.6 aan oorlogsslachtoffers Daar wegens het in werking tre den van de algemene ouderdomswet perl januari de werknemers een loonsverhoging van 5,6 procent ont vangen ter gedeeltelijke compensa tie van de te betalen premie, heeft de minister van Maatschappelijk Werk aan de gemeentebesturen be richt, dat de in de -regeling hulp verlening oorlogsslachtoffers (1940- 1945) vermelde maximum normale weekinkomens - zoals deze nader zijn gewijzigd - met ingang van 30 december 1956 eveneens met 5,6 procent worden verhoogd. Kalenders in velerlei grootte en uitvoering verschenen Verschillende kalenders in diverse formaten en uitvoeringen werden ons toegezonden. Royaal en opvallend van formaat is een kalender met kleu renfoto's van de Pan American World Airli nes. De schoonste plek jes ter aarde zijn in rag- scherpe foto's op deze kalender verwerkt, die werkelijk een lust voor het oog is. Deze maand- kalender maakt inder daad een Amerikaanse indruk. Het echtpaar Luttge - Deetman ver zorgde met vlotte teke ningen de kalender van de Nederlandsche Lloyd. Ook enkele Zeeuwse schetsen zijn in deze be schaafde kalender opge nomen. Verfijnd is ook de kalender van de Ned. Reisvereniging, met re- produkties van land schapsschilderijen uit binnen- en buitenland. Zeer bijzonder is een reproduktie van het stuk: „Een zomerdag in het Zwarte Woud", van W. Haseman. De N.V. Provinciale Zeeuwse Elek- triciteits Maatschappij volhardt in reprodukties uit de collectie Pieter A. Scheen. Op deze kalender vindt men kleurenreprodukties van wer- «Owwv*.» a!«££x« r? Y?"? ÜÜBsïEJ >1 <KT»U« 2 au MCMUW zo deed Ford het ken der schilders K. Karsen, B. C. Koekoek en C. Springer. De Neder landse Spoorwegen brengen ook een kunstkalender uit, waarop als op andere jaren weer afbeeldingen voorkomen van kunstwerken, die betrekking hebben op het spoor. Royaal van formaat en in meer kleurendruk uitgevoerd is de ka lender van de D.A F. te Eindhoven, die de auto tonen in stad en land schap. Een geslaagd kalendergrapje brengen de Fordfabrieken, die een zg. aardewerkkalender uitgeven, met tekeningen van Jo Spier. DE HERVERKAVELING Schouwen-Duiveland biedt wat grond betreft nog het somberste beeld Rond Haamstede ontstond modern fruitteeltgebied De Herverkavelingscommissie Zee land heeft, zoals gewoonlijk op het eind van het jaar, de balans weer opgemaakt. Veertig miljoen gulden werden besteed voor de herverka veling Zeeland en negen miljoen voor de herverkaveling Walcheren. Daarbij komt nog een bedrag van f 1.330.000 voor de gewone cultuur technische werken. Het grootste deel van het ver werkte bedrag is besteed aan de egalisatiewerken. Voor de herver kaveling Zeeland was dat een be drag van 21,4 miljoen. Voor scha devergoeding gaf de herverkave ling Zeeland 2,4 miljoen uit. De normale cultuurtechnische werken omvatten in totaal 187 objecten, waaronder enige ruilverkavelings- gebieden. Schouwen-Duiveland biedt nog het somberste beeld *van de gevol gen van de ramp.De grond is hier nog behoorlijk „ziek". Ook de natte zomer heeft niet ueel goed gedaan. LAND- EN TUINBOUW Definitieve oogstraming akkerbouwgewassen 1956 Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de uitkomsten gepu bliceerd van de definitieve raming van de oogst 1956. Over het alge meen geven deze cijfers ten op zichte van de in september jl ge houden voorlopige raming slechts geringe afwijkingen te zien. Over de gewassen waarvan in september nog geen of slechts een gering aantal oogstresultaten be- Het aantal vluchtelingen in Oostenrijk Volgens uit Wenen in Nederland ontvangen berichten zijn nu sinds 28 oktober 153 690 Hongaarse vluch telingen in Oostenrijk aangekomen. Daarvan zijn er 85.469 afgevoerd naar andere landen. Amerika heeft er tot nu toe 18.405 opgenomen, En geland 12 851, Duitsland 10.934 en Zwitserland 10.300. In Nederland zijn er tot nu toe 2.920 opgenomen In totaal hebben tot nu toe 24 landen in alle delen van de wereld Hongaarse vluchtelingen opgeno men. - Radio-Warschau heeft vrijdag gemeld dat vele Poolse hoogleraren die in het verleden ten onrechte zijn ontslagen, thans in hun ambt zijn hersteld. Zes professoren van de rooms-katholieke universiteit van Lublin zijn onlangs door de Poolse minister van hoger onder wijs naar de universiteit terugge roepen. ZAAK DER EUROPESE EENWORDING DRINGENDER DAN OOIT Plneau: Hongarije keerpunt in de geschiedenis De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, heeft in een radiorede verklaard het te betreu ren, dat de VN. en de secretaris generaal van de volkerenorganisatie zich met meer hardnekkigheid en energie met de Brits-Franse inter ventie in Egypte hebben bezig ge houden dan met de toestand in Hongarije. Hij was echter van me ning, dat „hoewel de V.N. niet bij machte waren, de vrijheid in dat deel van de wereld te handhaven, de gebeurtenissen in Hongarije na die in Polen desalniettemin een keerpunt in de geschiedenis zullen vormen Pineau zei voorts, dat, als de lan den van Europa hun krachten niet samenbundelen, „zij vroeg of laat zullen opgaan in een van de twee blokken, die er naar streven de we reld te verdelen, zonder echter hierdoorde vrede te waarborgen". „Het is meer dan ooit noodzakelijk de Europese eenwording tot stand te brengen. Voor Frankrijk is dit misschien een zaak van leven en dood, het is tenminste een kwestie van nationale onafhankelijkheid", aldus de Franse minister. kend waren en die derhalve niet in de voorlopige raming waren op genomen kan het volgende worden meegedeeld. De gemiddelde opbrengst per ha. van korrelmais is 34 pet. lager dan in 1955. Door inkrimping van het areaal is de totale opbrengst nog meer teruggelopen, nl. met 62 pet. De produktie van bruine en witte bonen bedraagt thans plm. 7.900 ton, hetgeen 30 pet. lager is dan verleden jaar. De totale opbrengst van suiker bieten wordt geraamd op 2.525.000 ton tegen 2.984.000 ton in 1955 (-15 pet.). Ook voederbieten, kool- en knol rapen en landbouwwortelen geven een aanzienlijk lagere totaalop brengst. De gemiddelde opbrengst van chichorei is iets hoger dan vorig jaar, plm. 1 pet., doch door een sterke inkrimping van de opper vlakte bleef de totale opbrengst 46 pet. beneden die van 1955. Over het algemeen kan worden geconstateerd, dat de hectare-op brengsten vrijwel over de gehele lijn beneden het niveau van 1955 lagen (voor peulvruchten zelfs aan zienlijk). Een uitzondering hierop maken alleen de zaaiuien, waarvan de gemiddelde opbrengst die van 1955 met 35 procent overtrof. Rekening houdend met de werk loosheid heeft de herverkavelings commissie het werk aan de arbeids gelegenheid aangepast. De machinale uitvoering van de werken is dit jaar opgelopen tot 95 pet. Alles wordt echter niet met machines gedaan. In april en mei waren in de herverkavelingsgebie- den 250 man aan het werk, 270 draglines, 30 bulldozers, meer dan 200 auto's en 20 draineermachines. Van de totale oppervlakte der her- verkavelingsgebieden (37.260 ha.) bij elkaar 33 850 ha cultuurgrond omvattend, is 13.760 ha. gereed, 2400 ha. in uitvoering en 17.690 ha. wachtend op uitvoering. Een gebied van geheel andere aard is het fruitteeltgebied rond Haamstede. De fruitteelt hier is ge heel gemoderniseerd en het areaal kon met 35 ha. worden uitgebreid. Er is thans sprake van een modern fruitteeltgebied. De totale begroting voor 1957 be loopt een bedrag van f 200 miljoen; hiervan is f 106 miljoen verwerkt. Voor 1957 is er een bestedingsplan van f 40 miljoen: Schouwen f 22 miljoen; Tholen f 11 miljoen; zak van Zuid-Beveland f 6,7 miljoen en Waarde f 0,3 miljoen. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Kachel sprong uit elkaar Vrijdagavond is een kachel in de woonkamer van de familie H. J. Capelle aan de Langeweg alhier, door onbekende eorzaak, met een hevige knal uit elkaar gesprongen. De stukken vlogen in het rond en beschadigden het meubilair. De ruiten werden door de explosie uit de sponningen gedrukt en gaten sloegen in het plafond. Aan tafel zaten enkele kidneren te spelen. Eén van de kinderen kreeg een gat in het hoofd, terwijl van een ander kind het haar verschroeide. Een begin van brand ontstond, doordat het vloer- en tafelkleed vlam vat ten, maar dit kon gelukkig snel ge blust worden. MARKTBERICHTEN CoBp. Tuinbouwveiling der Z.B.K. Zlerlkzee Veiling van 28 dec. 1956. Witte kool f 4; Rode kool f 12- 15; Boerenkool f 20; Breekpeen II f 4; Kroten f 16; Prei f 28-32; An dijvie (glas) f 63-71; Witlof II f 73; St. Remy f 23; Rietpeer f 33; B. A. Lukas f 32-39; Golden Del. f 49- 61; Jonathan K. f 15-22; Zoete Al- feston f 37; per 100 kg. Knolselderij f 3-4 per 100 stuks. SPORT Burgh-Hongaars elftal 1-10 Een met enkele invallers uitko mend Burgh heeft het in de ont moeting met de Hongaren zwaar te verduren gehad. Met vloeiende combinaties, vlak langs de grond en staaltjes van fraai individueel spel rukten de Hongaren de thuis club steeds weer opnieuw uit haar verband. Niettemin probeerde Burgh op lofwaardige wijze, met lange passes, steeds weer het spel te verplaatsen. Door onzuiver plaatsen echter werd geen succes geboekt. De Hongaarse stopper was door zijn uitstekend opstellen en rustig ingrijpen een groot struikel blok voor de Burgh-aanvallers. Na flink aanpakken van Burgh, direct na de aftrap, kregen de Hongaren al spoedig het spel in handen. Burgh moest zich beperken tot en kele uitvallen. De eerste goal voor de Hongaren nam de linksbinnen voor zijn rekening en wel van de rand van het strafschopgebied, de tweede werd geboren uit een straf schop. Aan de andere kant kreeg linksbuiten van Nieuwenhuize een kansje, maar zijn schot ging naast. Hierna werd het door de linksbin nen met een laag schuin schot 0-3 voor de gasten. Burgh verzette zich dapper en het was Th. van Nieu wenhuize die de Hongaarse doel man wist te passeren en die de eer redde (1-3). Nog voor de rust werd het 1-4. Na de hervatting was het de kleine, actieve linksbuiten van het Hongaarse elftal die, na een fraaie solorush, de score bracht op 1-5. De rechtsbuiten maakte er 1-6 van en even daarna 1-7. Voor de Burgh-doelman v. d. Pol was het vrijwel onbegonnen werk de ballen te onderscheppen. Na een algeme ne aanval, waarbij de bal van spe ler naar speler ging, scoorde de rechtsbinnen van dichtbij (1-8). Ver volgens waren het de linksbinnen en rechtsbuiten die de eindstand brachten op 1-10. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Mijlpaal - Gloeiwijn - „Openingen" - Schakels Dwaze sprong en Leven GESPREKKEN VAN EILANDMAN Zo gaan we dus weer maar sa men een mijlpaal passeren. We hebben het - om het geheugen even op te frissen - allemaal te danken aan paus Gregorius XIII, die tegen het einde van.de 16e eeuw de hui dige kalender invoerde, met als pi kante bijzonderheid, dat de eeuwja ren geen schrikkeljaren zijn, tenzij deze door 400 deelbaar zijn. Zo komt het heus allemaal netjes uit en zitten we dus op de 31e (zeer waarschijnlijk) met een glaasje gloeiwijn de twaalf toch wel ener verende slagen af te wachten. En dan de balans opmaken. We willen wel weten hoe het allemaal uiteindelijk is geweest. Eilandman hoopt van goed, want er was ook weer genoeg narigheid in de we reld en vele mensen zijn er stellig ook niet zonder kleerscheuren door heen gekomen. Wat zal men anders kunnen hopen, dan dat de bedroef den getroost worden en de blijden uit hun vreugde kracht putten om weer verder te gaan. Want de tijd is als een „gezwinde grijsaard", die „op wakk're wieken altijd vaart voor de wind en zonder zeil te strijken, stort staten en konink rijken". Eilandman is blij dat het er weer op zit, ook al is hij - met alle an deren - een jaartje ouder gewor den, maar een jaar vol „eiland mannetjes" geeft soms hoopjes zor gen en heus zo komisch is het alle maal niet op Schouwen-Duiveland, als men zou menen. Intussen is 1956 gebleken het jaar van de „openingen" te zijn. Wat is er al niet geopend. Het ging alles aan de lopende band, Groene Kruis wijkgebouwen, scholen en kerken. En overal waren sprekers, als U het niet geloven zou. Soms vijf sprekers als het meeliep, maar soms ook vijftien of twintig sprekers, die allemaal erg blij bleken te zijn, dat de school, de kerk of het wijkge- bouw er was en „nu" open was. Maar ondanks al dat praatwater, bloeide het eiland verder op uit de rampontwrichting, ook al zit alles nog niet snor, zo gezegd. De „ver plaatste boeren" zuchten, omdat ze geen waterleiding hebben. Enkele kinderen dronken slecht water en werden ziek en het vee moet ge drenkt worden met tankwagen en emmer. Een heel troosteloos kar wei, maar hopelijk komt het in 1957 allemaal terecht. Hetzelfde ware te hopen van de buitendijken, want alle schakels van de verdedigingsketen zijn nog niet even sterk. En de grond doet het ook overal nog niet zo best. Er is nog veel struktuurverval en een nieuwe schreeuw om gips is al ver nomen, zowel voor de zware als de lichte gronden. Bij al deze problematiek, die nog op een oplossing wacht, hoopt Eilandman toch dat er als het even tjes kan, gelegenheid zal zijn voor een goed woord en een kwinkslag, voor een (niet te) dwaze sprong en een gulle lach, voor een volksdans feest op een groot plankier waar ook in Schouwen-Duiveland, voor een beetje bruin bakken in de zon en wat dolfijns spelen in het koele nat van moeder Noordzee, voor een ja, ieder moet het maar op zijn wijze aanvullen, want de een houdt van bromfietsen en de ander van postzegels verzamelen. Dat het alle maal mag gaan in pais en vree, dal niemand aan iemand een hekel mag hebben, dat we zonder al te veel zwaarwichtigheid door het leven mogen gaan en elkaar niet verket teren om futiliteiten, dat we meer mogen liefhebben dan haten, meer genegenheid en vriendschap mogen opbrengen dan korzelige wrevel en zo over alles en door alles heen iets van het zoet mogen smaken, dat soms als een geheimenis komt tot degene, die zich openstelt voor dit raadselachtige Leven. „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD" 71. Op de galeien van Kalief Mansoer woedt nog steeds een felle strijd tussen de krijgers van de Kalief en de door Aram aange voerde roeislaven. Als de nog vastgeketende slaven hun makkers te hulp komen en de krijgers des Kaliefs met rake klappen van hun lange roeispanen in de rug aanvallen, krijgen Aram en de zijnen spoedig de overhand. De jonge ridder, die op het tussendek reeds talrijke tegenstanders gevloerd heeft, ziet plotseling de hoofdman der Arabieren, met een grpot kromzwaard in de vuist, op zich toe- stormen. „Sta, blanke hond, en verdedig je", schreeuwt de officier en de kracht, waarmee zijn zwaard op Aram's wapen neerbeukt is zo groot, dat deze met een verraste kreet achteruit wankelt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6