ZIERIKZEESCHE Verenigde Staten gaan zich intensief bemoeien met Midden-Oosten DE ZIERIKZEESCHE COURANT I De laatste minuut I MAANDAG 31 DECEMBER 1956 abonnementen en advertenties: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdog en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1B89 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6; Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Talrijke belangrijke besprekingen met het jaareinde President Eisenhower zal van daag besprekingen voeren met re publikeinse leiders van het Ame rikaanse congres over zfjn planner voor het Midden-Oosten. Dinsdag zal hy, samen met zijn minister van buitenlandse zaken, Dulles met republikeinse en democrati sche partyleiders besprekingen voeren. In welingelichte kringer verwacht men, dat hy steun zal vragen voor een plan ter regeling van de vraagstukken in het Mid den-Oosten, waarby hy waar- schynlyk machtiging zal vragen om Amerikaanse strijdkrachten ir dat gebied te gebruiken, ais hy dat voor de veiligheid In de we reld nodig acht. Dulles gaat maandag naar New York voor een gedachtenwisseling met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, over de toestand in het Midden-Oosten. In regeringskringen in Washing ton gelooft men, dat president Eisenhower de volgende redenen voor zijn plannen heeft: 1. de Brit se invloed in het Midden-Oosten ic geslonken, waardoor dit gebied voor de Amerikaanse defensie van nog groter belang geworden is. 2. Het mislukken van de Brits- Franse aanval heeft in het Mid den-Oosten een politiek en econo misch vacuum geschapen, waaruit Nederlandse bergers aan het werk in Suezkanaal Bij L. Smit co's internationale sleepdienst is zondagmorgen be richt ontvangen, dat de sleepboot „Tyne" met de bok „Havik", in sa menwerking met een Deens ber gingsvaartuig, inmiddels in de zuidelijke ingang van Het Kanaal (haven van Suez) begonnen zijn met het lichten van een tot zinken gebracht vaartuig. Wat de 14 schepen betreft, waar uit de Nederlandse bergingsvloot zal bestaan, de meeste van hen zijn reeds in Port Said aangekomen Slechts zijn nog onderweg de „Pool- zee" met de bok „Condor" en de Kasper Robert Mueller met tien heftanks en het bergingsvaartuig „Bruinvisch". Zij kunnen binnen een paar dagen eveneens Port Said hebben bereikt. de Sowjet-Unie veel profijt zou cunnen trekken en dat de veilig heid van de Ver, Staten in gevaar :ou kunnen brengen. 3. Washington is niet bereid wer keloos toe te zien als de commu nistische penetratie in het Midden- Oosten in omvang toeneemt als. ?evolg van verslechtering van het geschil van Engeland en Frank- -ijk met Egypte over het Suezka naal en het Arabisch-Israelische geschil. 4. De beste manier om de Ameri kaanse bedoelingen duidelijk te maken is het verkrijgen van for mele machtiging van het congres om indien nodig Amerikaanse troepen te gebruiken. 5. De president zou dan de han den vry hebben en in noodgevallen snel kunnen handelen. Voorts zou president Eisenho wer van plan zijn het congres te vragen om toewijzing van vier miljard dollar voor militaire en economische hulp aan bondgenoten en 500 miljoen dollar voor een twee-jarenplan voor economische hulp aan de Arabische staten en Israël. Eetbare zeep in Enge land aan de markt Naar in Londen bekend is ge worden, zal een Londense firma binnenkort zeep aan de markt brengen, die zonder slechte ge volgen, gegeten kan worden. Deze zeep, die uit suiker is gemaakt, heeft ook andere voor zeep onge bruikelijke eigenschappen. Zij bijt niet, wanneer 2ij in de ogen wordt gewreven en kan bovendien in ge bak verwerkt worden, om het vet gehalte te vergroten. Een woordvoerder van de maat schappij verklaarde, dat dit reini gingsmiddel niet alleen goedkoper zal zijn, maar ook een zegen voor de plaatselijke autoriteiten, die zich ernstig verontrust maakten over de invloed van reinigingsmid delen in de rioleringen. Het valt namelijk in suiker en vetzuren uiteen en reageert gemakkelijk bij de behandeling in rioolzuiverings installaties. Het achteloos wegwerpen van een brandend sigarettenpeukje in een bus bij Poesan heeft donder dagavond de dood van 33 inzitten den veroorzaakt, doordat het een bus benzine in brand deed gera ken. Vijf stoffelijke overschotten waren onherkenbaar. 27 personen liepen verwondingen op. Nederlandse Onderwijzersvereniging Onderwijsnood verdwijnt niet door het nemen van noodmaatregelen De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen mag geen optimistische geluiden laten horen, zolang er nog zoveel nood op het gebied van het onderwijs heerst", aldus de heer Jac. Lootsma, voor zitter van de Nederlandse Onder wijzersvereniging, in zijn toespraak van de elfde jaarvergadering van deze vereniging, die in het Kur- haus te Scheveningen wordt ge houden. De nood verdwijnt niet door het treffen van noodmaatregelen. Voor het oplossen van alle, huidige pro blemen zijn maatregelen van allure nodig, want het kwaad moet met Eenzaam vertrekt 1956. Alle belangstelling is gericht op het piepjonge kereltje 1957. Zijn glimlach is in ieder geval hoopgevend! wortel en al worden uitgerukt", zeide de voorzitter. „De minister moet het onderwijs niet zien als een dure bijkomstigheid, maar als een zaak van werkelijk levensbe lang, waarvoor het Nederlandse volk zo nodig offers moet kunnen en willen brengen". Reeds eerder in zijn openings woord had de heer Lootsma zijn grieven hierover geuit. „De fysieke gezondheid is zeer belangrijk, maar de belangstelling voor de geeste lijke gezondheid is te schraal. „Deze geestelijke gezondheid is een levensvoorwaarde, nu en steeds meer in de toekomst. Het volk moet helpen de goede geestelijke ge zondheid te bereiken en de kos ten ervan te dragen, anders zakken wij af naar een achtergebleven na tie. In deze nieuwe wereld kan een fysiek gezond volk zich alleen maar handhaven als het geestelijk is op gewassen tegen de problemen van leze tijd". Spr. zeide over het onderwijs dal ?en van dé belangrijkste taken van ie onderwijzer is het bijbrengen /an verantwoordelijkheidsbesef bij le jeugd. Het onderwijs moet gede mocratiseerd worden: karaktervor ming is uiterst belangrijk. Kunstmatige long on De twee Amerikaanse hart- X specialisten C. Walton Lille- X hei en Richard A. Dewall f X zijn er in geslaagd een kunst- matige long te vervaardigen X die bijzonder eenvov.dig van V .j. constructie is en die, naar zij .j. menen, het uitvoeren van be- X paalde hartoperaties aan- X zienlijk zal vergemakkelijken X De Amerikaanse vereniging X voor de bevordering der we- X tenschap heeft de twee ge- X neesheren voor deze presta- X tie de „Ida Gould-prijs" toe- X X gekend. X X De Ford Motor Company heeft ruim 11.000 arbeiders van haar gro te fabriek te Dagenham medege deeld, dat zij van maandag a.s. slechts 3 dagen per week werken Volgens een woordvoerder der maatschappij is de verkorting van de werkduur een rechtsstreeks ge volg van de benzinerantsoenering in Engeland. Bijna het gehele 37.000 man tellende personeel der fabrie ken heeft thans een kortere werk- tyd. i X Directie en personeel van de N.V. Drukkerij v/h LAKEN- MAN EN OCHTMAN wensen U een goed uiteinde en een *j; gelukkig en' voorspoedig nieuwjaar -x-x- 'W-X"!' v-»»»* 'X-:- •;-x* *w* 4- •x-*x-v „HELD VAN BOEDAPEST" ZOU LEVEN EN VECHTEN BIJ BALATONMEER Vele Hongaarse ambtenaren worden ontslagen Radio-Boedapest heeft bekendge maakt, dat op 15 januari een zeer groot aantal ambtenaren uit zui nigheidsoverwegingen ontslagen zal worden. De ontslagen ambtenaren krijgen zes maanden salaris. Zij kunnen aanspraak maken op werkeloos heidsuitkeringen of, als zij dat wen sen, vergunning krijgen om zich als winkelier, handelaar of handswerk man te vestigen. Hongaren te Wenen hebben vrij dag meegedeeld, dat een speciale koerier een brief van generaal-ma- joor Maleter, minister van Defensie in het laatste kabinet van Imre Nagy, naar Wenen heeft gebracht. In de brief schrijft generaal Ma leter dat hij vrij is en een partisa- winkelier, handelaar of handwerks- nenoorlog in het Bakonywoud ten noorden van het Balatonmeer or ganiseert. De brief zal op 5 januari worden voorgelezen op de eerste bijeen komst van de wereldvereniging van om politieke redenen vervolgde Hongaren, aldus de Hongaren te Wenen. De bijeenkomst wordt te Straatsburg gehouden. •I' I Als in de laatste ure van het jaar de klok bij twaalf een ogenblik blijft staan, de starre wijzers boven bij elkaar u vragend: wat hebt gij dit jaar gedaan Dan zit ge stug en stil beschaamd temeer, dan flitst dit jaar voorbij als in een droom. Alleenhet neemt geen werkelijke keer; het lijkt een nachtmerrie, een schril fantoom. We zien de schrikbeelden van 's levens leed opeengeperst in één minuutje tijd en ieder spijt te laat wat hij misdeed en wat verzaakt werd aan de eeuwigheid: Wij willen terug soms naar die éne week, die dag, dat uur, dat over moet gedaan Maar 't is een uur, dat dit jaar reeds verstreek er is geen terug, we moeten verder gaan. Nog weifelen de wijzers vóór de streep *t* en ziet de klok ons stil verwijtend aan. We zijn gevangen in de gruwe greep j; van Vader Tijd, die ons komt gadeslaan. Dramatisch jaar, je bracht een wilde klucht, daar slaat de klok, nu word je uitgeluid Een jaar vergleed vol vreemd en boos gerucht, doch beidt uw tijd, de wijzer springt vooruit (Nadruk verboden) dr. ELLEN EECKHOFF December 1956 1' I Dit nummer bestaat uit 16 pagina'a Keer het gelaat niet anders naar het verleden dan om te leren hoe gij de toekomst te- gemoet moet gaan. Foto's nieuwjaarskrant Wat betreft de foto's in deze spe ciale Nieuwjaarskrant, dient men de toevoeging te lezen: „Eigen foto's", met uitzondering van de opname van de omhoog gevaren provinciale boot (foto Feijter) en de foto van de harmonie te Haamstede (foto Berge). Jonge vrouw vermoord in Amsterdam In de afgelopen nacht omstreeks 2 uur is'in het perceel Oudezijds Voorburgwal 60 te Amsterdam een jonge vrouw, die in dit huis het in deze buurt bekende vrouwelijke beroep uitoefende en er bekend was onder de naam „Chinese An nie", levenloos aangetroffen. Ui terlijke tekenen van geweld wezen er op, dat zij vermoord is. De recherche van het bureau War moesstraat was vanochtend met het onderzoek bezig. Slachtoffers veronge lukte Firefly gevonden Naar de marinevoorlichtings dienst bericht, zijn de stoffelijke overschotten van de twee inzitten den van de „Firefly" gevonden. Zij zijn overgebracht naar Vlaar- dingen en van daar uit naar het marine-hospitaal „Overveen". De stoffelijke overschotten zullen van daag ter aarde worden besteld. Agrarisch congres van de P.v.d.A. Het agrarisch congres van de P.v.d A., dat op 9 en 10 januari te Tiel zal worden gehouden over het centrale onderwerp „Structüurpro- blemen in de landbouw", is on derverdeeld in „de structuur van de bedrijfstak" en „de structuur van de afzet". Zoals gemeld zal minister Mansholt het laatstge noemde onderwerp bespreken. Bij het onderdeel „de structuur van de bedrijfstak" zal, behalve de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer, die een inleiding zal hou den onder de titel „Naar gezonde bedrijven", de heer P. de Vries uit Amsterdam, secretaris van het N.V.V., spreken over „Vakbekwame mensen". Oosterland neemt deel aan gemeenschappelijke regeling Beatrix-school Geen financiële medewerking aan Zeeuwse Muziekschool Donderdagavond kwam de raad dézer gemeente in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester Laurense. Afwezig met kennisgeving de heer Bolle. Besloten werd de bouwverorde ning aan te vullen met bepalingen i.v m. het maken van uitwegen over gemeentegrond. Deze verordening werd verder nog aangevuld i.vm. de wijziging van het Besluit schuil plaatsen bij bouw van woningen. Het krediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten werd voor 1957 vastge steld op f 100 000,-, verhoogd tot 25 januari a s. met f 450.000. Af wijzend werd beschikt op het ver zoek van de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool, het tekort ad f 244,37, veroorzaakt door de uit deze ge meente bij deze stichting ingeschre ven leerling over het cursusjaar 1 september 1955 —31 augustus 1956, aan de stichting ter beschikking te stellen. Een tweetal verzoeken om ontheffing voor het betalen van reinigingsrechten voor 1956 werd ingewilligd. Op verzoek van Ged. Staten werden enkele formele wij zigingen aangebracht in het besluit van 24 oktober 1956 betreffende de verkoop van enige percelen grond aan C. M. v. d. Berge en J. van Dijke. Vastgsteld werd een besluit tot verkoop van ongeveer 120 ca grond liit het kadastrale perceel sectie A no. 516, voor de prijs van f 7,50 per ca, aan de P.Z E.M. voor de stich ting van een transformatorstation te Sirjansland. Eveneens werd vast gesteld een besluit tot verkoop van 510 m2 bouwrijpe grond f 7,50 per m2 aan W. Boogert. Vervolgens werd een wijziging aangebracht in het Bezoldigingsbe sluit 1955. De werklieden werden gebracht in groep 5 van de betref fende tabel. Toegevoegd werden de concierge van het gemeentehuis en de schoolschoonmaaksters. Daarna werd besloten met de an dere gemeenten op Schouwen-Dui- veland en St.-Philipsland een nieu we regeling aan te gaan ten be hoeve van de Beatrixschool. Tot vertegenwoordigers der ge meente op de vergaderingen der waterleidingmaatschappij in 1957 werden opnieuw benoemd de voor zitter en de heer Zeijler. Voorts werden tot leden der com missie van onderzoek der gemeen tebegroting 1957 benoemd de heren Beije, Boogert en van der Maas, plaatsvervanger de heer Bolle. Geen bezwaar bestond, dat de 6 pet uitkering-ineens met ingang van 1 juli 1956 wordt uitbetaald aan de secretaris, de ontvanger en de ambtenaar van de burgerlijke stand. Verder werd vastgesteld een be sluit tot ruiling en verkoop van grond tussen de gemeente en de heer J. Stouten Hz. De rondvraag Bij de rondvraag ontving de heer Bal (c h.) inlichtingen over het on derhoud van de burgemeesterswo ning en de herbeplanting en on derhoud van de bijbehorende tuin. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat een en ander behoort tot het karakter van de ambtswo ning en dat de herbeplanting Is uitgevoerd conform aanwijzingen van Staatsbosbeheer. De heer Bal verzocht beperking van de verlichting vóór het ge meentehuis. De voorzitter zegt dit toe. De heer van der Maas (g.b.) ver zocht de aandacht voor het telkens voorkomen van het branden van enige lantaarns der straatverlich ting te Sirjansland. De heer Beije (v.v d.) informeer de naar de vorderingen van het plan voor de restauratie van de Conferentiezaal Het is de voorzit ter bekend, dat dit plan in een ver gevorderd stadium van voorberei ding verkeert. Voornoemd lid vroeg namens de heer P. Kesteloo uitbaning van diens terrein naar de markt. Dit is, volgens de voorzitter, een aange legenheid tussen de Ambachtsheer en de belanghebbende. De heer van der Maas (g.bver zocht een officiële aanstelling van mevr. Wed. Krabbe als schoon- houdster van het verenigingsge bouw te Sirjansland. Door B. en W. zal na overleg met de betrokkene een daartoe strekkende overeen komst met haar worden aangegaan. De heer Boogert (s.g.pinfor meerde naar de mogelijkheid van het plaatsen van een straatlantaarn in de omgeving bij de heer L. M. van der Maas en de familie Krakeel De voorzitter zal dit onderzoeken. De heer Zeijler (v.v.d.) verzocht aandacht voor het schoonhouden van de Weststraat De heer Stout- jesdijk (c.h.) voor het stukgereden straatgedeelte bij de begraafplaats. Dit lid wenste ook nog ingelicht ta worden over de grootte van de schade-claim der door de ramp ver loren gegane straatlantaarns. De voorzitter zal zulks doen nagaan. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat opdracht is verleend tot het plaatsen van een gedenksteentje in het verenigingsgebouw te Sir jansland en dat voorbereidingen voor de opening van dit gebouw worden getroffen. Daarna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1