GROTEN DER AARDE GEVEN HUN VISIE OP ONTWIKKELING IN HET KOMENDE JAAR Voor kerkelijk Brouwershaven was de 5e juni belangrijk. Ds. PL. Schuddebeurs legde de eerste steen voor de nieuwe gereformeerde kerk. In december was de bouw voltooid. De kerk vormt een waardige afslui ting van het Bostonplein. Op 20 augustus werd de adoptie afgesloten van Nieuwerkerk en Ouwer- kerk. Een Enschedése delegatie, o.w. burgemeester van Veen, bracht een bezoek aan de algemene begraafplaats te Nieuwerkerk. 10 september was een grote dbg voor Bruinisse. De adoptie door de ge meente Gorssel werd afgesloten, met de overdracht van een nieuwe 'muziektent. Staande voor de tent hield de burgemeester van Gorssel een toespraak, waarin al de feitelijkheden van de adoptie werden ge memoreerd. De zeemansvrouwen van de Kon. Rotterdamse Lloyd boden de ge meente Ouwerkerk een fraai wand tapijt aan, dat ramp, sluiting van het dijkgat en het herstel in beeld brengt. De dag daarop (19 novem ber) was een droeve, want een deel der Hongaarse vluchtelingen nam zijn intrek in het woonoord Stoof- polder te Bruinisse en het woon oord Burghsluis. Dadelijk al wer den initiatieven ontwikkeld, om het verblijf in de woonoorden voor de van huis en haard verdrevenen zo aangenaam mogelijk te maken. Op 29 november opende Jhr. Röell het nieuwe Groene Kruis-gebouw te Oosterland. DECEMBER De maand opende goed voor Brouwershaven, de „smalstad", die vaak in het nieuws was in 1956. De overdracht vond nl. plaats van de Bostonwoningen, die aan het ge lijknamige plein staan als voor beelden van vooruitstrevende be jaardenzorg. De bouw werd moge lijk door adoptiegelden verstrekt door de Amerikaanse stad Boston. Op 4 december werd Schouwen- Duiveland de eerste rioolwaterzui veringsinstallatie rijk. De appara tuur werd te Bruinisse in gebruik gesteld en spoedig zullen andere in stallaties volgen, omdat de polders om begrijpelijke redenen bezwaar gaan maken tegen het afvloeien van sterk verontreinigd water. Decem ber, aan gebeurtenissen zo rijk, zag ook de komst van de Wereldvetera nen, die op de 8ste aanwezig waren bij de onthulling van het embleem van de W.V.F. op één der hekpalen van de boerderij van de heer J. Boot aan de Zwaardweg. Het em bleem werd aangebracht als her innering aan de financiële hulp, die de heer Boot mocht ontvangen van de W.V.F. bij de wederopbouw van zijn bedrijf. Op 10 december opende het lid van G.S. de heer A. Schout de nieuwe fraaie openbare lagere school te Nieuwerkerk, Op 14 de cember vertrokken alweer een vijf tigtal in het woonoord Burghsluis ondergebrachte Hongaren naar el ders (Limburg en Enschedé). Op de vergadering van het Waterschap Schouwen werd kritiek uitgeoefend op de handelwijze van Rijkswater staat, maar met voldoening werd vastgesteld, dat de contacten thans zijn hervat en wat minder stroef zijn geworden. Versterking van de buitenste weringen blijft echter pa rool voor de waterschapsmensen op het eiland. Op 19 december werd de nieuwe gereformeerde kerk aan het Bostonplein te Brouwershaven of ficieel in gebruik genomen. Twee maal kraaide de rode haan in de cember en wel te Noordgouwe, waar een barak een prooi der vlammen werd en te Zierikzee, waar een woonhuis in de Poststraat ernstig door het vuur werd geteisterd. Ei kerzee nam het kloeke besluit lot de bouw van zes woningwetwonin gen en Renesse startte met een cul turele vereniging, die reeds 229 le den telt. Plannen voor verbouwing van de Beatrixschool kunnen een nieuwe wending krijgen door een besluit, genomen door de raad van Brouwershaven, waarin wordt voorgesteld het straks vrijkomende ziekenhuis te Noordgouwe te be stemmen voor onderbrenging van de Beatrixschool. De raad van Bruinisse ondersteunde de sugges tie van Brouwershaven. Zierikzee vernam dat de Rijksgoedkeuring voor de bouw van een sluis nog niet is afgekomen. Serooskerke deed van zich spreken door de opening van een eigen fonkelnieuwe lagere school, aan het hoofd waarvan een onderwijzeres komt, \9ant door te rugval van het aantal leerlingen wordt de school een eenmansschool. Een ernstig probleem werd het eiland voorgelegd op de Kringver gadering van de Z.L.M., waarop bleek dat talrijke nog niet op het waterleidingnet aangesloten boer derijen, met ernstige moeilijkheden hebben te kampen. Aangedrongen werd op het nemen van een nood maatregel. Zo verging het Schouwen-Dui- veland in 1956. Een overzicht - hoe zorgvuldig ook opgesteld - kan nim mer volledig zijn, want een scribent moet zich uiteraard houden aan de grote lijnen. Ook uit de summiere opsomming evenwel krijgt men een indruk van de respect afdwingende hoeveelheid werk, die op het eiland werd verzet. Temidden van een on rustige wereld, was het dit gebied beschoren te werken aan een ont wikkeling, die voor vele jaren in de toekomst bepalend zal zijn. Schouwen-Duiveland's herstel en vernieuwing naderde de voltooiing en op oudejaarsavond staande ach ter de dingen van het jaar, kan het wel niet anders of er heerst dank baarheid onder de bevolking van dit gewest, dat veel goeds tot stand zag komen. Op hetgeen tot stand kwam, zal stellig in het nieuwe jaar met dezelfde energie worden ver der gewerkt. Moge het zijn onder een gunstig gesternte in een we reld van welvaart en vrede. Wat zal 1957 brengen Dulles: „Verlangen naar vrijheid houdt zeker gevaar in" In het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" heeft een aantal staatslieden ter gelegenheid van de jaarwisseling zijn mening over de internationale toestand gegeven. De Ameerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, toonde zich niet onverdeeld optimistisch. Zijns inziens kan het verlangen naar een grotere indivi duele vrijheid, dat in de Sowjet- wereld aan de dag treedt, een ze ker gevaar inhouden. „Wanneer een despotisch bewind, dat geen morele remmingen kent en dat over een zo grote militaire en materiële macht beschikt, der gelijke moeilijkheden ontmoet als waarvoor de Sowjetheersers zich thans geplaatst zien, dan kunnen zijn leiders er toe gebracht worden, risico's te nemen, in de hoop door successen in het buitenland - op economisch, politiek of territoriaal gebied - voor hun frustratie com pensatie te vinden", aldus Dulles. Premier Menzies van Australië was van oordeel, dat de jongste gebeurtenissen in het gebied van het Suezkanaal het gevaar van een grote oorlog hebben doen toenemen maar hij geloofde niet, dat het in 1957 tot een dergelijk conflict zal komen. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, verklaarde dat de hoop op een vreedzaam naast-elkaar-bestaan in enkele we ken teniet is gedaan. Naar zijn oordeel zal een oorlog kunnen wor den vermeden, als een verenigd westen met werkelijkheidszin en vastberadenheid" optreedt. „De Sowjet-Unie vreest de verschrikke lijke gevolgen van een atoomoor log evenzeer als de westelijke we reld dat doet", aldus Pineau. Dit staridpunt wordt gedeeld door premier Ben Goerion van Israël. „Ondanks de huidige spanning, die er bestaat in meer dan een kwart van de wereld, kan de vrede wor den gehandhaafd, als de vrije we reld zich verenigt", aldus Ben Goe rion. „Het jaar 1957 zal onze Duitsers in de door de Sbwjets bezette zóne misschien nog niet de vervulling van onze gemeenschappelijke har- tewens - de hereniging - brengen, maar het zal deze vervulling wel nabij brengen", zo zei Bondskanse lier Adenauer in een radiorede tot de bewoners van west- en oosl- Duitsland. Dit is een beeld van het wandtapijt, door vijftien zeemansvrouwen van de Rotterdamse Lloyd in de loop van anderhalf jaar vervaardigd en dat 28 november officieel aangeboden werd aan het Ouwerkerkse gemeente bestuur in persoon van burgemeester J. Romeijn. - Er werden 221.100 steken in en uit, dus in totaal 442.200 „prikken" aan ten koste gelegd Op 10 september werd te Schuddebeurs een nieuw padvinderstroephuis, gebouwd door de Nothelfergemeinschaft der Freunde E.V. uit Duitsland, overgedragen aan de „Mr. Bakkergroep" te Zierikzee. De foto geeft een beeld van de bouw. Zierikzee kreeg zijn „Laan van St. Hilaire". Op 15 oktober werd het naambordje onthuld,dat herinnert aan de „jumelage" met de Franse stad St. Hilaire du Harcouét. Brouwershaven kreeg zijn Bostonwoningen. De echtgenote van wijlen de voorzitter van het Amsterdams comité „Boston helpt Brouwershaven'', mevr. C. M. Sanders-van der Werff, onthult hier de gedenksteen die de herinnering levendig houdt aan de na de ramp door de Amerikaanse stad Boston aan Brouwershaven verleende hulp. Op 30 augustus presenteerde het harmoniekorps „Witte van Haemstede" zich in fonkelnieuwe uniformen, die uitmunten door een keurige snit. Om de burgerij te tonen, hoe het nieuw aangeklede korps er uit zag, werd een „muzikale wandeling" door de gemeente gemaakt. (Foto Berge). AUG STUS k Augustus, de, vakantiemaand bij uitstek, laat veel droeve en vooral natte herinneringen achter, want behalve de „bouwvakweek" wilde het met het weer eenvoudig niet lukken. Het bleef nat tot septem ber. Temidden van die plonsende wereld kreeg Zierikzee „vochtig" nieuws van heel wat prettiger soort. De oorspronkelijk door het Ram penfonds beschikbaar gestelde 100 duizend gulden voor een jeugdhuis, mocht worden bestemd voor de aanleg van een zwembad. In augus tus was trouwens Zierikzee een vrijwel onbegaanbare stad door de heraanleg van de straten. Helaas p 'erdwenen niet alle „kinderkopjes", maar het plaveisel kwam toch beter te voorschijn uit de kuur, vooral ook door invoeging van veel nieu we klinkergedeelten. Een droevig licht werd geworpen op het Ambo- nezenvraagstuk, toen een groep Ambonezen te Burghsluis, behoren de tot degenen, die zich niet kon den en wilden neerleggen bij de zelfverzorgingsregeling ingesteld door de regering, door honger ge dreven de landerijen begonnen af te stropen, waardoor de politie ge dwongen werd in te grijpen. Ongeveer medio augustus kreeg Brouwershaven weer een tentoon stelling van beeldende kunst bin nen zijn muren. Een appetijtelijk nieuwtje voor de voetballiefhebbers was de komst van de ex-doelman van' het Nederlands elftal Piet Kraak naar Zierikzee. 20 augustus was weer eens een grote dag voor Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Toen sloot de gemeente Enschedé de adoptie officieel af. Haamstede vierde feest op 29 augustus toen de hoogste magistraat der gemeente, Jhr R. J. H. Q. Röell het zilveren ambtsjubileum mocht vieren en be noemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Witte van Haemstede" was uiteraard van de partij en dat wel in fonkelnieuwe uniformen, die trots aan de burgerij werden getoond. Zierikzee zag een sluitende begroting geboren worden maar het sluitend maken ging met veel pijn gepaard. Zuinigheid bleef het parool. ^SEPTEMBER Begin september was het te Haamstede alweer feest in verband met het zilveren jubileum van wet houder M. den Boer, een man wiens verdiensten op een bijzondere raadsvergadering in het licht wer den gesteld. De heer J. van der Doe te Dreischor vierde zijn zilveren ju bileum als raadslid. Op 6 september werd de gemeenschappelijk ge-ex ploiteerde kleuterschool te Burgh- Haamstede officieel in gebruik ge nomen. Een nieuw door de Duitse hulporganisatie „Nothelfergemein schaft der Freunde E.V." gebouwd troephuis voor de „Mr. Bakker- groep" van het N.P.G. te Zierikzee werd te Schuddebeurs in gebruik genomen. Een nieuwtje voor Zie rikzee was de opening van een ten toonstelling van werken gemaakt door stedelijke amateurschilders Heel wat - al te lang verborgen - pikturaal talent kwam aan het licht. Zierikzee raakte zijn zand- zakkendam eindelijk kwijt, hoewel niet zo volledig als aanvankelijk ge dacht werd. Het kwam neer op een afronding van de dijk. Te Nieuwer kerk werd op 25 september de eer ste heipaal geslagen voor een nieuw te bouwen rioolwaterzuiveringsin stallatie. De fokveedag te Zierikzee werd tot een jaarlijkse traditie en het puikje van de Schouwen-Dui- velandse stallen was op deze ten toonstelling te zien. Teleurstelling heerste te Ellemeet, dat een post kantoor werd onthouden. Een Zie- rikzeesche padvinder werd uitver koren - als vertegenwoordiger van Nederland - deel te nemen aan de Scout Mix in Zweden, een soort jamboree, waarvan hij enthousiast terugkeerde De kantonrechter mr. Van den Belt nam afscheid van Zie rikzee, in verband met zijn vertr< naar Terneuzen. OCTOBER In oktober verdween de oude, vertrouwde eendenkooi te Ooster land, maar een nieuwe is alweer ingericht. Een op 15 oktober gehou den Efficiency-dag leverde talrij ke bijzonderheden op over het Del taplan, dat het aanzien van provin cie en streek drastisch zal wijzigen. Om eer te betuigen aan de stad van de „jumelage", St. Hilaire du Har couét, werd te Zierikzee de nieuw gecreëerde uitvalsweg, aansluitend op de Hoofdpoortstraat, „Laan van SI. Hilaire" gedoopt. Noordwelle zag de wederopbouw in grote lijnen voltooid en al is nog niet alles naar wens, daar zijn ook in deze ge meente toch talrijke verbeteringen totstand gekomen, die het dorp een nieuw en fris aanzicht gaven. Het zelfde geldt trouwens voor de an dere rampgetroffen dorpen, die in grove lijnen de wederopbouw zagen voltooid. Op 27 oktober werd de nieuwe bijzondere lagere school te Nieuwerkerk officieel geopend, een fraai bouwwerk Later zou de o.l.- school volgen en met beide gebou wen verkreeg de gemeente een scholencomplex waarop het trots mag zijn. NOVEMBER Begin november trad de Beatrix school naar buiten en werd nog eens overduidelijk aangetoond, tot welke opmerkelijke prestaties de leerlingen - zelfs de motorisch ge stoorde leerlingen - in staat zijn, dank zij deskundig onderwijs. 9 no vember was de grote dag voor de Drukkerij N.V. v.h. Lakenman Ochtman te Zierikzee. Op het ter rein aan het Jannewekken werd de eerste paal geheid voor het nieuwe bedrijfsgebouw door de president commissaris de heer S. R. H. F. Ochtman. Mr. F. Th. Dijckmeester en een delegatie bestaande uit en kele veedeskundigen, bezochten de „foire", de jaarlijkse veemarkt te St. Hilaire du Harcouét De burge meester legde een krans op het oor logsmonument in de Franse zuster stad en ontving de zilveren ere penning. Op 17 november mocht de voorzitter van het Provinciale Groe ne Kruis, Jhr. R Röell, het nieu we wijkgebouw te Ouwerkerk offi cieel openen. Een novum voor Schouwen-Duiveland was de op richting van de Stichting Eilandge meenschap, die verschillende taken ten algemenen nutte wil aantrek ken. Een belangrijke stap op de weg naar de telefoonautomatisering werd gezet op de 20ste, toen burge meester mr. Dijckmeester de tele fooncentrale te Zierikzee opende. 6 MOV. 1QS3 DUKEN DICHT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 15