DE ZIERIKZEESCHE COURANT POSITIE VAN HUIDIGE COALITIEREGERING ONHOUDBAAR GEWORDEN Nehroe sprak met Adenauer HONGAARSE REIZIGERS MAKEN MELDING VAN ONRUST IN SOWJET-STEDEN Nieuwe waterschap „Schouwen-Duiveland" wordt verdeeld in acht districten EISENHOWER EN HET MIDDEN-OOSTEN Gemeente Bruinisse geeft medewerking bij onrendabele elektriciteitsaansluitingen VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 No. 18079 113e Ja&rg&nf ZIEMSZEESCBWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm, - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN izaz^jBsji REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. De toestand in Indonesië Ook machtsovername in zuid-Sinnatra De gematigde Islamietische re geringsparty in Indonesië, de „Ma- sjumi", is tot de conclusie gekomen dat het huidige coalitiekabinet van dr. Ali Sastroamidjojo niet langer gehandhaafd kan worden. Vo'.gcns gezaghebbende bron Is men op het partijcongres te Ban dung eenstemmig tot deze uit spraak gekomen. Naar verluidt heeft de voorzitter van de Masjumi, Mohammed Natsir zich tot de vroegere vice-president Mohammed Hatta gewend en hem gevraagd of hij bereid zou zijn een nieuwe regering te leiden indien de Masjumi in staat zou zijn de an dere coalitiepartijen er van te over tuigen dat het aftreden van de hui dige regering noodzakelijk is. Gisteren heeft de minderheids partij van aanhangers der onafhan kelijkheidsverklaring haar minister Kansen op vorderingen In Oost-Wcst-betrekkingen De Indische minister-president, Nehroe, en de Westduitse bonds kanselier, Adenauer, hebben don derdag op het vliegveld van Düs- seldorf ruim vijf kwartier gespro ken over gebeurtenissen in het Midden-Oosten en midden-Europa. Adenauer zei later, dat Nehroe en hij het met elkaar eens bleken te zijn. Hij zei in de toekomst gaarne nogmaals de gelegenheid te willen hebben met Nehroe van ge dachten te wisselen. Ook Nehroe zei de Westduitse bondskanselier gaarne van tijd tot tijd te willen ontmoeten. Diplomatieke waarnemers noem den het veelbetekenend, dat Ade nauer met nadruk heeft betoogd zijn contact met Nehroe te willen blijven onderhouden. De gebeurte nissen in het Midden-Oosten en Hongarije hebben Adenauer ervan overtuigd, dat er zich nieuwe ge legenheden zullen voordoen voor vorderingen in de betrekkingen tus sen Oost en West, zo werd gezegd. uit het kabinet teruggetrokken en aangedrongen op de vorming van een nieuwe regering onder Hatta. Regeringsman in noord-Sumatra Radio Djakarta heeft donderdag middag gemeld, dat luitenant-kolo nel Djamen Ginting het commando over het eerste militaire territori um - bestaande uit de provincies Noord- en Midden-Sumatra - van kolonel Maludin Simbolon heeft overgenomen. Volgens radio Dja karta zou Djamin Ginting gepor teerd zijn voor het onderhouden van normale betrekkingen met de centrale regering. Overste Ginting werd zaterdag jongstleden door de centrale rege ring benoemd tot opvolger van ko- 'onel Simbolon, die na zijn staats greep in Noord-Sumatra tijdelijk /an zijn post werd ontheven Volgens donderdag laat in Dja karta van Zuid-Sumatra ontvangen berichten, zou het leger ook het be stuur over deze provincie hebben overgenomen. Prinsessen in Oostenrijk aangekomen De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteren in de Oos tenrijkse wintersportplaats Sankt Anton aangekomen. Zij logeren daar in hotel Pqst. Twee ton door operatie „Goed zo" Tijdens de uitzending van de .Steravond" heeft de heer G. H. Hoek, programmaleider van de N.CR.V., namens deze omroepver eniging aan de penningmeester van het Nationaal Comité Hulpverle ning Hongaarse volk, mr. Kern kamp, een cheque overhandigd met de opbrengst van de eerste drie we ken der radio-actie „Operatie Goed Zo", die was omgeschakeld ten bate van het Hongaarse vluchtelingen kind. Deze cheque was groot f 196.352,23. Door dit bedrag, zo d'eelde mr. Kernkamp in zijn dank woord mede, is giro 999 de vier mil joen met ruim f 70 000 overschre den.* De heer Hoek deelde voorts mede dat de totale opbrengst van „Goed zo" gedurende de eerste zes weken f 502.320,27 is, zodat reeds ruim drie ton bijeen is voor het oorspronke lijke doel: de door kinderverlam ming en andere ziekten getroffen kinderen. Gistermorgen is in Tel Aviv bekendgemaakt, dat in de nacht van woensdag op donderdag twee aanslagen zijn gepleegd ten noor den van Tel Aviv. De daders kwa men uit Jordanië. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. De Franse autoriteiten in Al- gerië hebben bij wijze van kerst amnestie vijfhonderd politieke ge- interneerden vrijgelaten. President Coty heeft de doodstraf van vijf opstandelingen veranderd in ge vangenisstraf. De opstandelingen hebben op hun beurt twee Fransen vrijgelaten. Deze verklaarden niet slecht behandeld te zijn. Kief zon er erger uitzien dan Boedapest Bladen te Boedapest hebben woensdag gemeld, dat de Hon gaarse vredesraad heeft aangedron gen op terugtrekking van de Sow- jet-strüdkrachten uit Hongarije, aldus hebben uit Boedapest ge komen reizigers donderdag te We nen meegedeeld. De vredesraad was op 22 decem ber bijeengekomen ter bestudering van een onlangs door de wereld- vredesraad afgelegde verklaring over de toestand in Hongarije. Op de bijeenkomst werd het woord ge voerd door drie vooraanstaande schrijvers, alle drie medestanders van de afgezette premier Imre Nagy. Er werd een resolutie aan genomen, waarin wordt gezegd dat iedereen instemt met de wens, tot uitdrukking gebracht door de we- reldvredesraad, dat de Sowjet- strijdkrachten uit Hongarije wor den teruggetrokken. Deze reizigers deelden voorts mee dat in Hongarije wordt gezegd, dat er onrust heerst in een aantal Sow- jet-steden, in het bijzonder in Kief. Een Hongaar, die onlangs uit de Sowjet-Unie was teruggekeerd, had gezegd dat Kief er erger uitziet dan Boedapest. Minder vluchtelingen In de afgelopen 24 uur zijn slechts 505 Hongaarse vluchtelin gen naar Oostenrijk uitgeweken. Men schrijft dit geringe aantal toe aan de slechte weersomstandighe den, die thans boven het Oosten rijks-Hongaarse grensgebied heer sen. Deze hebben ook de dood ver oorzaakt van een kindje van negen maanden, dat zich met zijn uitge weken ouders aan boord van een bootje op het Meer van Neusield bevond. Deze onfortuinlijke vluch telingen hebben dertig uur rondge varen, voor zij de Oostenrijkse oever hadden bereikt. Woensdag is het beeld van de ontwerper van het Suezkanaal, de Frans man Ferdinand de Lesseps, dat bij de haveningang van Port Said stond opgesteld, verwijderd. - Nadat het beeld - na een mislukte opblaaspo- ging - achterover was getuimeld zwermde een juichende menigte om de sokkel waar tot voor kort het standbeeld van De Lesseps had gestaan en waar mettertijd een Egyptisch vrijheidsbeeld zal verrijzen. Twee kinderen gedood bij verkeersongeval Een botsing tussen een personen auto en een autobus van de Neder landse Buurtspoormaatschappij op .de rijksweg Utrecht-Zeist heeft donderdagavond het leven geëist van twee kinderen. In de personenauto, bestuurd door de heer D bevonden zich zijn iwee zoontjes, de 9-jarige Peter en de 10-jarige Marius Dekkers en een vriendje, de 9-jarige Gerard Knot- nerus uit Zeist. Door tot nu toe on bekende oorzaak vloog de auto, die jit de richting Zeist kwam, plot seling op een uit tegengestelde ichling komende N.B.M.-bus op. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 9-jarige Peter was op slag dood, 'erwijl zijn broertje tijdens het ver voer naar het ziekenhuis in Utrecht '•verleed. De heer D. werd in zorg wekkende toestand naar het zieken huis te Utrecht vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De 9-jarige J. G. Knotnerus werd eveneens le vensgevaarlijk gewond en naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht overgebracht. DE SAMENVOEGING VAN POLDERS EN WATERSCHAPPEN Zetel van het bestuur komt te Zierikzee II Het nieuw te creëren waterschap „Schouwen-Duiveland" zal ver deeld worden in acht districten. Het eerste district omvat de polders Oosterenban, Westerenban, Burgh en Westland en een deel van de polder Schouwen; het tweede dis trict omvat de polders Christoffel, Geest- of Willem Gijssen, Groot St. Jacobs, Keet, Noorder Nieuwland, delen van de polder Schouwen en Zuider-Nieuwland bij Brouwersha ven. De zuidelijke grens volgt de noordelijke grens van de beper kingswaterkering tot de Provinciale weg Zierikzee-Serooskerke-Haam- stede en vervolgens langs de zuid westelijke grens van deze weg tot de grens met het eerste district. Het derde district omvat delen van de polders Schouwen voor zover niet behorend tot de andere districten en Zuider-Nieuwland bij Brouwers haven, voor zover niet behorend tot het tweede district Het vierde district omvat een deel van de pol der Schouwen en de polders Gooi- kens Nieuwland en Zuider Nieuw land zonder de scheidingsdijk met het zesde district; het vijfde dis trict omvat de polder Borrenbrood Kijkuit, Nieuw Bommenede, Nieuw Nataars, Bloois en Oud Bommenede Zonnemaire, Dreischor, Nieuwe of Jonge Polder van Dreischor of Bel- laert, Adriana Johanna, Jonge, Nieuwe Veer, Maarland, Galge, Groot Bettewaerde, voor zover niet ingedeeld bij het zesde district en het voormalige Dijkwater, zonder de omringendebinnendijken, met uitzondering van de scheidingsdijk met de polders Groot St. Jacobs, Zuider Nieuwland bij Brouwersha ven en Schouwen. Het zesde dis trict omvat de polders Noordgou- we, St. Jodst, St. Jeroen of Bantam en Nieuwe of Suzanna, Verbrande man, St. Jacobs, Henriëtte, Gouwe- veer, Zelke, het voormalige Dijk water, Al te Klein, Klein Bette waerde of Sas, Groot Bettewaerde (gedeeltelijk) en een klein deel van de polder Schouwen met inbegrip van de omringende binnendijken met uitzondering van de scheidings dijk met het zevende district. Dit laatste district omvat de polders Oude Nieuwland en Vier Bannen van Duiveland, met inbegrip van de omliggende binnendijken Het achtste district omvat de polders Bruinisse, Stoof, Sirjansland, Oos- terland en Groot en Klein Beijeren, ronder de scheidingsdijk met het zevende district en met inbegrip van de dijk langs het voormalige Dijkwater. Zetel en bestuur De zetel van het bestuur wordt gevestigd te Zierikzee, evenals de griffie, de kantoren van de ontvan ger en van het hoofd van de tech nische dienst. De griffier, de ont vanger en het hoofd van de tech nische dienst moeten in Zierikzee woonachtig zijn, tenzij de algemene vergadering daarvan ontheffing verleent. Het dagelijks bestuur be paalt voor de overige ambtenaren hun stand- of woonplaatsen, welke in het belang van het waterschap in zijn gehele gebied verspreid kun nen zijn. De algemene vergadering wordt gevormd door de dijkgraaf, acht gezworenen en veertig hoofdinge landen, van welke laatste acht de stembevoegde ingelanden voor de gebouwde eigendommen vertegen woordigen. Ieder district kiest vijf hoofdingelanden, waaronder één /oor het gebouwd. De dijkgraaf en ie acht gezworenen vormen het da gelijks bestuur. Stembevoegde ingelanden Stembevoegd voor de ongebouw de en gebouwde eigendommen zijn de ingelanden die naar de burger lijke wet meerderjarig zijn. Als volle eigenaren, erfpachters, opstal houders of vruchtgebruikers van .enminste 5 ha. schotbaar in het waterschap gelegen land en zullen voorts het volgende meervoudige stemrecht gelden voor: 6 ha of meer, doch minder dan 16-ha., 2 stemmen; 16 ha. of meer, doch minder dan 31 ha., 3 stemmen. De „Prawda", het officiële dag blad der Sowjet-Russische commu nistische partij, meldt Üat er van officiële zijde over wordt geklaagd dat de invloed der communisten in bepaalde Russische universiteiten en wel met name in die te Moskou, minder is geworden Dit is begon nen, nadat op het jongste congres der Sowjet-communistische partij stelling werd genomen tegen de „persoonsverheerlijking". Dr. Louis Gailland, vertegen woordiger van het Rode Kruis in Israël, heeft donderdagavond mee gedeeld, dat de Israëlische regering heeft aangeboden 5 580 Egyptische krijgsgevangenen uit te wisselen tegen vier Israëlische gevangenen, die door de Egyptenaren worden vastgehouden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een goede daad gaat nooit i verloren, ook al lijkt het dik- wij Is zo. De betekenis van de P.B.O. voor de mosselvisserij Op de jongste vergadering van de vissersvereniging „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse is het woord gevoerd door de secretaris van „Zevibel", drs. Cambier, die een causerie hield over de P.B.O. en de betekenis daarvan voor de mosselvisserij. Ordening in de mosselvisserij blijft nodig en spreker ging na hoe die ordening in de dertiger jaren iOt stand kwam en wat zal veran deren onder de nieuwe omstandig heden. Het Produktschap dat betrekking heeft op produklie en handel is een verticaal orgaan, men vindt er ver enigd de verschillende schakeringen *n net bedrijf, die lopen van produ cent naar consument; het Bedrijf schap verenigt de mensen uit een bepaalde bedrijfstak Nieuw is de vertegenwoordiging van de werknemers in deze orga nisaties, ook de invloed van het be drijf zelf zal echter groter worden. Jammer dat in de Sociaal Econo mische Raad de visserij wereld geen zetel heeft. Tot voor kort was dit wel zo, toen dr. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Nederlandse Re- dersvereniging daarin een door de Kroon te benoemen zetel bezette. De zetel van dr Kiewiet de Jonge werd ingenomen door prof. Sam- kalden, de tegenwoordige minister van Justitie. Besloten werd te adviseren het Kantoor voor Mosselzaken te Ber gen op Zoom in de mosselkwekers- branche te behouden, in het geheel van de P.BO. Hierna sluiting. De „New York Times" meldt uit Washington dat president Eisenho wer overweegt het Congres om machtiging te vragen, zoveel Ame rikaanse strijdkrachten te gebrui ken om de vrede in het Midden- Oosten te handhaven als hij nood zakelijk acht. Volgens het blad zal Eisenhower de leiders van het Con gres hierover op 1 januari polsen. Voorstel afschaffing kermis verworpen (Slot). Wijziging bouwverordening m.b.t. de bouw van schuilplaatsen bij wo ningen, voorstel tot afwijzing sub sidieverzoek van de Z.V.U. in ver- oand met kindertoneelvoorstelling cn een interne begrotingswijziging 1957 ontmoeten geen bezwaren, op ie jongste raadsvergadering van 3ruinisse Eveneens wordt besloten mede te .verken aan de in oprichting zijnde geschutte werkplaats te Zierikzee, ïadat door wethouder van Gilst is uiteengezet, dat subsidie-aanvragen )m de minder valide personen hier s winters werk te geven, binnen- cort niet mteer zullen worden goed gekeurd. Het voorstel van b. en w. tot het /erlenen van medewerking inzake iet aanleggen van electriciteitsaan- luitingen in onrendabele gebieden leeft aller instemming, maar men naakt bezwaar tegen de voor de jemeente hieraan verbonden kos- en. Het is onmogelijk deze bijzon- 'ere uitgaven nog in de gewone litgaven van de begroting op te iemen, zonder deze met een tekort e doen sluiten. Het betreft 19 per celen en de kosten voor de gemeen- e zijn f 22 240 Met de stemmen 'an de P.v.d A.-leden tegen wordt ia uitgebreide discussie tenslotte het voorstel van b. en w. aangeno men, Van wethouder W. van Gilst is een schrijven ingekomen tot af schaffing van de jaarlijkse kermis. Ook wethouder van den Berg heeft zich daarvoor verklaard. De kerke- raad der gereformeerde gemeen+e betuigt aan dit schrijven haar ad hesie. De leden menen dat het on derwerp „jaarlijkss kermis" lang zamerhand is doodgepraat. zodat men niet opnieuw daarover in dis cussie wil treden. De heren van Po- pering en van den Berg (arben de Koning en van Vessern zijn tegen het voorstel van wethouder van Gilst, zodat dit voorstel is verwor pen en de kermis ook in 1957 zal doorgaan. De rondvraag Bij de rondvraag spreekt de heer van Popering over de geluidsinstal latie, die nog steeds niet in orde is gemaakt, over het vele prikkel draad dat langs verschillende open bare wegen nog wordt aangetroffen, over het in het leven roepen van een parkeerverbod voor de Prinses Margrietstraat en over grensschei dingen achter de nieuwe woningen aldaar. De heer de Koning (vrijhklaagt over het ontbreken van rioolputjes aan woningen in de Noordstraat en over uitbaning van percelen in de Nieuwstraat. De heer Hoogerheijde vraagt naar herstel van verschillende trappen (opgangen) tegen de Noorddijk en de dijk langs de Steinstraat. De heer van Vess'em stelt voor enige straatnamen te veranderen. In de Schoolstraat staat geen school meer, in de Kerkstraat geen kerk •neer. Hij stelt voor de Schoolstraat Kerkstraat te noemen en de Kerk straat voortaan Mevr Bouwman straat. De voorzitter vreest voor ver warring bij de P.T.T.. Besloten wordt de naam van mevr Bouw man in de toekomst voor een mo gelijke nieuwe straat te gebruiken Op voorstel van wethouder van Gilst zal aan de firma Landestrie worden opgedragen de beschadigin- j gen die aan het huis van de heer L. van der Bij] zijn aangebracht, in verband met het aanleggen van alarminstallatie voor de rioolwater zuiveringsinrichting te herstellen. Wethouder van den Bergt Woensdagmorgen 26 december is te Bruinisse overléden wethouder van den Berg, .zoals wij reeds heb ben bericht in het nummer van donderdag j.l. Des te treffender is daardoor geworden het afscheid dat wethouder van den Berg nog heeft kunnen nemen op de jongste raads vergadering. Wethouder van den Berg gaf tij dens deze vergadering nog een overzicht van hetgeen in 1956 in samenwerking met de gemeente raad kon worden verricht. Veel is tot stand gekomen, voornamelijk de afsluiting van oorlogs- en ramp- schadewerken. De wethouder gaf daarna te ken nen zijn functie te willen neerleg gen. Hij dankte allen met wie hij mocht samenwerken en hoopte dat hij afscheid mag nemen als vriend. De voorzitter noemde het aftre den van de wethouder een slag voor het gemeentelijk leven van Brui nisse. Als wethouder was de sa menwerking met spr. bijzonder hartelijk geweest en grote dank is de gemeente, volgens spr. verschul digd aan wethouder van den Berg. Ook de heer van Vessem - die zijnerzijds verklaarde voornemens te zijn na afloop van de zittings periode zich niet meer kandidaat te stellen voor het raadslidmaat schap - liet zich in deze geest uit. Wethouder van Gilst had zich veel voorgesteld van de samenwer king met wethouder van den Berg, maar het is al te kort geweest. De heer van den Berg, sprekend namens de P.v.d A., roemde de on partijdigheid van wethouder van den Berg. Hij stond boven de par tijen en bij hem prevaleerde het gemeentebelang. De P.v.d.A. achtte bij de heer van den Berg het wet houderschap in goede handen. In zijn dankwoord bracht nu wij len wethouder van den Berg nog zijn verlangen tot uiting als raads lid enige tijd de gemeente te willen dienen, maar het heeft helaas niet mogen zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1