DE ZIERIKZEESCHE COURANT m HET HEILIGE LAND WAS NIET ALLE POLITIEKE SPANNING GEWEKEN DE MOEILIJKHEDEN IN INDONESIË STAD EN PROVINCIE CONCENTRATIE VAN POLDERS EN WATER SCHAPPEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND DONDERDAG 27 DECEMBER 1956 ZIERIKZEE SCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max, 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tei 3l^i\ na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 1376W— Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. IIET KERSTFEEST iN HONGARIJE BRANDENDE KAARSEN IN BOEDAPEST OP GRAVEN VAN GEVALLEN STRIJDERS „Stille nacht, heilige nacht" door de radio Radio Boedapest, dat onder toe zicht staat van de communistische regering-Kadar, heeft maandag avond het „Stille Nacht, heilige Nacht" uitgezonden. Verraste luisteraars verklaarden, dat zij voor de eerste maal in de acht jaar, waarin de Hongaarse communisten het heft in handen hebben gehad, via de radio een kerstlied hebben horen uitzenden. Ook het luiden van kerkklokken werd door radio-Boedapest weerge geven. Gemeend wordt, dat deze voor de Hongaarse communistische staatsradio-omroep ongewone ge luiden mogelijk een poging zijn om de bevolking, na de spanning en bitterheid van de opstand, gunsti ger te stemmen Kardinaal Mindzenty, de primaat van Hongarije, die asiel heeft ge zocht in de Amerikaanse legatie te Boedapest, kreeg maandag bezoek van zijn moeder, die buiten de hoofdstad woont. Weer commando- aanvallen op Israël Israël heeft de Verenigde Naties gevraagd een einde te maken aan de hernieuwde aanvallen van com mando-eenheden tegen Israël. Sinds 2 december zijn volgens de Israëlische nota 19 van deze aan vallen vanuit naburige Arabische landen tegen Israël ondernomen. Uit Parijs wordt gemeld dat de Israëlische ambassadeur aldaar op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken een memorandum over de Egyptische commando-ac tiviteit heeft overhandigd. Incidenten aan de Israëlische grenzen De directeur van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft in een verklaring waarin Egypte verantwoordelijk wordt ge steld voor het zondag j.l. opblazen van een legerapotheek in het Isra- elische dorp Joknaam, aan de V.N. om verzekeringen gevraagd „dat de Egyptische oorlogszuchtigheid te land op nieuw begint". „Een zware verantwoordelijkheid rust ook op Jordanië, van welks gebied uit deze nachtelijke aanvallen geschieden aldus de verklaring. Tsjou En Lai naar Polen De Chinese premier Tsjou en Lai zal op uitnodiging van de Poolse regering midden-januari een bezoek brengen aan Polen, al dus een bericht van het Poolse persbureau PAP. Standbeeld De Lesseps opgeblazen Radio-Cairo meldt, dat het stand beeld van Ferdinand de Lesseps, de schepper van het Suez-kanaal, maandagochtend is opgeblazen. Het beeld, dat aan de ingang van het kanaal staat, zal, zoals bekend worden vervangen door een beeld van de „vrijheid". Voorstel tot verhoging van de loongrens Het ligt in het voornemen der regering om, met het oog °P de sedert het einde van het jaar 1954 doorgevoerde verhogingen van de lonen, de loongrens, geldende voor do ziektewet, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet, met ingang van januari 1957 te verhogen tot f 6900,- Een daartoe strekkende wetsvoorstel zal zeer binnenkort .de Staten-generaal bereiken. De staatssecretaris van sociaie zaken heeft de sociale verzeke ringsraad verzocht aan de uitvoe ringsorganen der sociale verzeke ring mede te delen, dat de rege ring het op prijs zal stellen, indien, in afwachting van het tot stand komen van de desbetreffende wet, met ingang van 1 Jan"a^ reeds zal worden gehandeld, alsof de bedoelde wet reeds was tot stand gekomen. Daardoor zal worden bereikt, dat personen niet tijdelijk buiten de werking van de sociale verzeke ringswetten zullen vallen, die daar enige tijd later en met terugwer; kende kracht weer zouden moeten ondergebracht. Kaarsen branden op plaatsen, waar in de straten en op de plei nen van Boedapest verzetslieden zijn gevallen en begraven. Vice-president Richard Nixon heeft dinsdagavond j.l. in een te Washington voor alle grote Ameri kaanse radio- en televisiestations gehouden korte toespraak een be roep gedaan op zijn medeburgers hun giften voor de Hongaarse vluchtelingen te verdubbelen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Rustig zette zich een duif neer op de zwarte platte pet van de commandant Maritieme middelen Amsterdam, toen deze roerloos en saluerend stond bij het nationaal monument op de Dam, waar het Hongaarse volkslied weerklonk ter ere van de overbrenging der Hongaarse ver- zetsvlag naar het koninklijk paleis. APELDOORN. Een automobi list in een sloot langs de Deventer- straat te Apeldoorn ontdekte het stoffelijk overschot van de 39-ja- rige H. de W. uit Teuge. Een on derzoek van de politie heeft uitge wezen, dat de man waarschijnlijk onwel is geworden en door ver drinking om het leven is gekomen. SON. Te Son bij Eindhoven is de 37-jarige heer Klink van zijn bromfiets gevallen. Hij brak een halswervel en overleed. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. ZEIST. Koningin Juliana heeft, vergezeld van de vier prin sessen, Beatrix, Irene, Margriet en Marijke een bezoek gebracht aan het studentencentrum „Heerenwe gen" te Zeist, dat door het univer sitair Asylfonds als ontvangstcen trum is ingericht voor de Hongaar se vluchtelingen die in Nederland gaan studeren. AMSTERDAM. In de Utrecht sestraat te Amsterdam is een 20- jarige militair aangehouden, die in de omgeving van het Frederiks- plein op heterdaad was betrapt bij het stelen van een motorfiets. Eerst nadat de politieagent, die de diefstal had zien plegen, zes scho ten uit zijn revolver had gelost, gaf de weggevluchte militair zich over. Hij werd niet getroffen. In een vraaggesprek met „Al Ahram" heeft een Egyptische functionaris verklaard, dat Egypte besloten heeft, deelneming van Britse schepen aan het bergings werk in het kanaal te aanvaarden op voorwaarde, dat deze schepen onbewapend zijn, in dienst van de V.N. gesteld worden en de vlag van de V.N. voeren. Dit besluit vloeit voort uit de wens, de scheep vaart door het kanaal zo spoedig mogelijk hersteld te zien. Prinsessen naar het buitenland De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn gisteravond per trein uit Utrecht naar Oostenrijk ver trokken, waar zij tien dagen zullen Toorbrengen in Sankt Anton Prin ses Marijke is met dezelfde trein naar Zwitserland vertrokken. Zij '.al er in een kindertehuis verblij ven. Nationale veteranen- herdenking 1956 Het Veteranen Legioen Neder land heeft woensdagmiddag bij het nationaal monument op de Dam te \msterdam de na 1945 in Indonesië, Korea en elders ter wereld gesneu velde Nederlandse militairen her dacht. Autoriteiten en deputaties van organisaties legden kransen. De heer B. H. J. Doppen, voorzitter van het Veteranen Legioen, hield sen toespraak. Hierin zei hij om,, dat in het afgelopen jaar een schrijn met aarde van verschillende erevelden buiten Nederland aan de legering ter bijzetting in het mo nument op de Dam is aangeboden. „Niets staat nu meer de overheid in de weg om op vier mei alle ge vallenen ook de na 1945 gesneuvel den te herdenken". De heer Dop pen deelde mede, dat de regering bereid is dit te doen mits het „voor malig verzet" toestemt. De plechtigheid op de Dam werd besloten met een taptoe en een de- filé van de deelnemers. Kolonel Cyril Banks, een lid van het Britse Lagerhuis, heeft dinsdag te Beiroet verklaard, dat president Nasser hem had medege deeld, dat de Britse tweede luite nant Anthony Moorhouse, die twee weken geleden te Port Said werd ontvoerd, is gedood door een groep Egyptenaren, die hem had aange houden. De Kerstviering in de wereld Voor Hongaarse vluchtelingen vrijheid als kerstgeschenk Duizenden Pelgrims hebben deel genomen aan de kerstviering in de geboortekerk te Bethlehem In. tc- geboortekerk te Bethlehem. In te- het aantal toeristen echter gering, zulks als gevolg van de jongste ge beurtenissen in het midden-oosten. Het corps consulair in het Israë lische deel van Jeruzalem woonde officieel de nachtmis te Bethlehem niet by uit protest tegen het ver bod van de Jordaanse autoriteiten om van de traditionele weg tussen beide plaatsen gebruik te maken. Bethlehem ligt op Jordaans ge bied. De Jordaniërs verklaarden, dat zy het verbod om veiligheids redenen hadden uitgevaardigd. Onder de Pelgrims bevonden zich ongeveer 1700 Arabische chris tenen uit Israël, die voor de plech tigheden toestemming hadden ge kregen de grens te overschrijden en eventuele verwanten in Jorda nië op te zoeken. In het heilige land was echter niet alle spanning geweken. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken beschuldigde Egypte er van, dat het „zijn politiek van agressie tegen Israël intensiveert." Een woordvoerder verklaarde, dat Arabische overvalgroepen hun aan vallen op Israëlisch grondgebied hebben hervat en dat de V.N. openlijk worden uitgedaagd". Radio-Cairo maakte bekend, dat president Nasser aan de staats hoofden van een aantal landen, waaronder de V.S. en Nederland kerstgroeten had gezonden. De troepen van de V.N. in Port Said vierden het kerstfeest in hun kazernes. Het merendeel van de Ook in andere delen van het rijk brokkelt Soekarno's macht af De openlijke rebellie van de twee troepencommandanten in noord en midden-Sumatra bergt een groot gevaar in zich voor de jonge re publiek, aldus uitten zich politieke waarnemers tegenover de corres pondent van het A.N.P. te Dja karta. Naar hun mening beperkt zich de ontevredenheid onder de bevolking met de huidige econo mische en andere omstandigheden, en die jegens het kabinet van Ali Sastroamidjojo, niet tot Sumatra, doch het verschynsel doet zich overal in het eilandengebied voor. In een dinsdagavond gehouden radiorede heeft president Soekarno verklaard, dat de opstand op Su matra „de grondslag van ons leger en van de staat heeft geschokt en de eenheid van de staat in gevaar heeft gebracht". DE POSITIE VAN DE MIDDENSTAND Dr. E. J. Tobi in causerie: „Bij laag water komen klippen boven water" Eén zo'n klip is... prysstabUisatie Tijdens de jaarvergadering van de lerarenvereniging van het Insti- uut voor Middenstandsontwikke- 'ing, die te Arnhem in „Musis Sacrum" is gehouden, heeft dr. E T. Tobi in een causerie, getiteld ,Bij laag water komen de klippen joven", gesproken over de moei- ijkheden die de middenstand in de komende jaren nog op zijn weg cal vinden. Er is thans een groot verschil met de jaren dertig, zeide hij. Toen stootte de industrie krachten af, die lot overbezetting in de midden stand aanleiding gaven, doch thans cuigt zij de krachten uit de mid denstand weg. Dit, vervolgde dr. fobi, heeft verschuivingen tot ge volg; in sommige branches afname van het eenmansbedrijf, welke ten dens door het komende ouderdoms pensioen nog versterkt zal worden, doch in andere juist toename we gens de personeelsmoeilijkheden Ook de systemen van de zelfbedie ning en de supermarkt zijn hier een gevolg van, meende hij. Als men hier echter een grotere verkoop van verwacht, is dit een illusie, en hij noemde als voorbeeld dat de ver koop van kippen in Nederland zal toenemen, door deze bij anderen, dan poeliers verkrijgbaar te stel len. Dr. Tobi vreesde, dat paral- lelisatie zal leiden tot verzwakking van de kunde en de voorlichtings mogelijkheid der verkopers. Het be leid der organisatie zal voor wat betreft het kleine bedrijf, gericht moeten zijn op samenwerking en bij het grotere bedrijf op meer koopmanschap, op de ondernemers opleiding, concludeerde hij. Een van de klippen, die de mid denstand in de naaste toekomst zal moeten proberen te ontgaan, ver volgde spreker, is de prijsstabilisa- tie. Hij stelde echter voorop, dat het tegengaan van de inflatie een gebiedende eis des tijds is, maar meende, dat als men dit wil doen door het, wat hij noemde „kunst matig", tegengaan van prijsverho gingen als gevolg van de stijging van grond- en hulpstoffen, waar onder benzine en lonen, in zekere zin onjuist is. Dr Tobi betreurde het tenslotte, dat de middenstand veelal weinig heeft gezorgd voor een goede prij- zendocumentatie, een goede voor lichting op het gebied van de cal culatie en voor eigen boekhoud- bureaus. Radio-Medan heeft inmiddels ook een verklaring uitgezonden van de inlichtingendienst van Simbolon, volgens welke het voor de weer macht niet mogelijk is, zich buiten de politiek te houden, wanneer het land wordt bestuurd door een re gering „die niet waardig is, - door haar te worden verdedigd". Zowel in Medan als in Padang is bij herhaling verklaard, dat de afgetreden vice-president, dr. Moh. Hatta, de leider is die het hoofd ener nieuwe regering dient te wor den. Ook West-Java Nieuwe moeilijkheden voor de regering dreigen uit Priangan in west-Java. Daar heeft het „com mando van het Soendanese jeugd- tront" een verklaring het licht doen zien, waarin wordt geëist dat de militaire commandant van west- Java, kolonel Suprajagi, zal wor den vervangen door een Soenda- nees, en dat de gouverneur van de provincie west-Java, Sanusi, zal worden vervangen door een man die wordt gerespecteerd door het Soendanese volk. Fantastische gift 'k X T .i. Bij een van de predikanten *t* •j» van de Ned. Herv. gemeente X te IJsselmonde kwam van een onbekende gever een gift X binnen van veertienduizend gulden, waarbij bepaald X werd, dat vijfduizend gulden er van bestemd is voor het X „Stipendium Bernardium", X een fonds voor de studie van y Hongaarse theologen aan de X rijksuniversiteit te Utrecht, y .X«X"X"X"X~X»X«X"X"X«X"X»: Premier David Ben Goerion heeft in „Esjkoloth", het orgaan van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, een studie gepubliceerd over „de kwestie van de slavernij in de werken van Plato". Ben Goe rion heeft deze studie geschreven, toen hij zich in 1954 enige tijd uit de staatszaken had teruggetrokken Kardinaal Stefan Wyszynski, de primaat van Polen, heeft een Kersttoespraak gehouden, ivelke door de radio werd uitgezonden. De kardinaal roept hierin op tot na tionale eenheid en legt de nadruk op de noodzaak van sociale hervor- bergingsvaartuigen in de haven was feestelijk verlicht, evenals 12 van de 13 schepen, die nabij Is- mailia in het Suezkanaal noodge dwongen voor anker liggen. He1 enige schip, waarop geen feest werd gevierd, was een Russische tankboot. In Oostenrijk verklaarden velen van de 794 Hongaarse vluchtelin gen, die pas over de grens waren gekomen, dat het slagen van hun ontvluchtingspoging het beste kerstgeschenk was, dat zij zich konden wensen. In Rome riepen dinsdag meer dan twintigduizend Pelgrims pau< Plus de twaalfde kerstwensen toe toen deze voor het raam van zijn studeervertrek aan het St. Pieters plein verscheen. BROUWERSHAVEN Kerstviering Zondagsschool Op eerste Kerstdag werd in he Herv. Jeugdgebouw te Brouwers haven Kerstfeest gevierd' samer. met de Zondagssehoolkinderen. Ds Groot ging voor in gebed, waarna de gemeente zong Gezang 15. De Kerstliturgie uit Mattheus 2 en Lu cas 2 werd afwisselend door de pre dikant gelezen en door de twee oudste groepen leerlingen der Zon dagsschool bezongen uit „Kinderen van één Vader". De zang stond on der leiding van mevr. Groot, die ook het Kerstverhaal las. Door een viertal meisjes werd het schetsje „De Kerstboom" goed gespeeld. Na zang door de kleintjes nam een 9- tal leerlingen, t.w. Joke Stouten, Catrien Jonker, Tannie v. Nieuwen- huize, Betsie v. Nieuwenhuize, Bep- pie Duinhouwer, Katie van Ast, Maja v. d. Velde, Kees de Moor en Wim van Ham afscheid van de Zon dagsschool. Ds. Groot sprak elk kind apart toe, waarbij tevens als herinnering een bijbel werd over handigd. M'et zang door de gemeen te (Gezang 18) werd deze Kerst feestdienst besloten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina'a doorlopende school. Het mensenleven Is een W. v. d. Berg-Beekmon f Te Bruinisse overleed op 76-ja- •ige leeftijd de heer W. van den terg-Beekman, sinds 1953 wethou- ler van deze gemeente en lid van le gemeenteraad sinds 1945 (nood- lemeenteraad). Wijlen de heer van den Berg- le'ekman is geboren te Viane, ge meente Ouwerkerk, maar zijn voor ouders zijn afkomstig van Brui- -ïisse. De heer van den Berg was •eeds op zeer jeugdige leeftijd chipper op het zeilklipperschip Dana Adriana", dat thans nog zijn 'igendom is, maar op rijpere leef- ijd gaf hij het roer uit handen en *ing te Bruinisse wonen. Naast de bandel in basalt en grint oefende hij daar tot voor kort ook het aan nemersbedrijf uit. Zijn gezondheid was vele jaren uitstekend, totdat rnn het begin van dit jaar een ongeneeslijke kwaal het sterke ':chaam sloopte. Van 1942 tot 1952 was hij ouder- 'ing in de Ned. Herv. gemeente, tot oan zijn dood was hij vele jaren 'oorzitter van het college van no tabelen. Zeer vele jaren was hij bovendien bestuurslid van de afde- 'ing Schouwen-Duiveland van de schippersvereniging „Schuttevaer". Tragisch is wel dat hij juist een lag tevoren afscheid had genomen ols wethouder, maar nog hacl toe gezegd te zullen" aanblijven tot zijn opvolger was benoemd. Bij de verkiezing van ambts dragers in de Geref. Kerk alhier werd de heer L. S. Abrahamse als ouderling herkozen. In de vacature E. Bij de Vaate (niet herkiesbaar) werd tot diaken gekozen de heer 3. Beekman. Maandag voor Kerstmis wer den door de diaconie van de Ned. Herv. kerk traditiegetrouw aan zie ken en eenzame ouden van dagen 36 fruitpakketjes uitgedeeld, resp. per post verzonden. 9 pakjes wer- d bovendien bezorgd in het kamp Stoofpolder voor de daar wonende Hongaarse gezinnen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de Provinciale Staten voorstellen doen toekomen betreffende de samenvoeging van de polders of waterschappen op Schouwen-Duiveland tot één wa terschap. De ramp van 1 februari 1953 heeft duidelijk aangetoond, dat één zwakke schakel in de keten van zeeweringen van een bepaald ge bied, fatale gevolgen kan hebben voor een groot gebied. Tengevolge van dykbreuk is meermalen niet zlleen de betrokken polder inge vloeid; ook neven- en achterlig gende polders moesten vaak mede 4e gevolgen van een doorbraak dragen. De binnendijken bleken veelal evenmin in staat om het op dringende water voldoende te ke- ~en. De ramp accentueerde het grote belang hetwelk een uitgebreid ge bied heeft bij een goede zeewering. Duidelijk is gebleken dat door het onmiddellijk en eensgezind optre den tegen het water veel onheil '-on worden voorkomen, dan wel, dat aangebrachte schade op zeer korte termijn kon worden hersteld. Dit bleek mogelijk bij de grotere waterschappen in Zuid Holland, waar reeds eerder concentratie van bet dijksbeheer had plaats gevon den. Ged. Staten zijn derhalve van oordeel dat ook in Zeeland meer ^enheid in het dijksbeheer dient te komen. Niet alleen echter de kwes tie van het dijksbeheer, doch ook andere problemen gevolg van de meer moderne gebruiksmethoden in de landbouw, maken concentra tie van polders of waterschappen gewenst. Men denkë hierbij aan waterbeheersing, het tegengaan dér verzilting en het belang van mingen in overeenstemming met de een gehele streek bij een goed christelijke leer. wegennet. Alleen grotere eenheden zullen op doelmatige wijze de no dige maatregelen kunnen treffen en zich aanpassen aan de steeds zich wijzigende omstandigheden. Bestaande polders worden opgeheven Ged. Staten stellen aan de Pro vinciale Staten voor: a. de bestaande polders of wa terschappen op Schouwen-Duive- 'and op te heffen; b. een nieuw, waterschap, ge- "ïaamd „Schouwen-Duiveland", op 'e richten, omvattende alle gron- len en wateren van de op te heffen polders of waterschappen op Schou- ven-Duiveland, alsmede de in 1954 bedijkte gronden in het voorma- ige Dijkwater; c. in te trekken de thans gel lende bijzondere reglementen voor le op te heffen polders of water- chappen; d. een reglement vast te stellen 'oor het op te richten waterschap Schouwen-Duiveland"; e. de calamiteuze polders als zo- lanig en de waterkeringen voor die salamiteuze polders eerst op te hef- 'en met ingang van de dag waarop ie wet van 1870 wordt vervangen, net dien verstande dat de calami teuze polders reeds thans worden ipgenomen in het waterschap Schouwen-Duiveland"; f. het bijzonder reglement voor bet bestuur en beheer der water kering van het calamiteuze water schap „Bruinisse" en het bijzonder ■eglement voor het bestuur en be heer der waterkering van de cala miteuze polder „Burgh-en-West- land" eerst in te trekken met in gang van de dag waarop die water keringen worden opgeheven; g. het bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der water kering van het calamiteuze water schap „Bruinisse" en het bijzonder reglement voor het bestuur en be heer der waterkering van de cala miteuze polder „Burgh-en-West- land" te wijzigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1