Brouwershavense raad wil Beatrixschool onderbrengen in ziekenhuis Noordgouwe DE ZIERIKZEESCHE COURANT N00RD-SUMATRA SCHEIDT ZICH AF VAN HET CENTRALE GEZAG DE VIER BANNEN VAN DUIVELAND sloot haar begroting af zonder schuld Noodwet ouderdoms voorziening uitgeluid RUSSEN IN HONGARIJE ZOUDEN ZICH AFZIJDIG GAAN HOUDEN TESAMEN MET PALEISPERSONEEL VIERDE KONINKLIJKE FAMILIE KERSTFEEST MAANDAG 24 DECEMBER 1956 No. 18077 113e ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1197-T-1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1,1 YêL 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677^,1.Jj.} Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE -fTeF."3B9. 1 f 'i- t Grote opschudding in Djakarta Kolonel Simbolon, de territoriaal commandant van Noord- en Mld- den-Sumatra, heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat Noord-Suma- tra zich heeft afgescheiden van de centrale regering en niet langer het kabinet. AH Sastroadmidjojo er kent. Deze bekendmaking werd ge daan ln een uitzending via radio- Medan. Zoals bekend, heeft luitenant-ko lonel Ahmed Hussein donderdag het bestuur over de provincie Mid- den-Sumatra overgenomen. De provincies Midden- en Noord- Sumatra, die tot de rijkste gebie den van de Indonesische archipel behoren, staan onder één militaire territoriale commandant, i.e. kolo nel Simbolon. Het nieuws over Noord-Sumatra, na het voorbeeld van Midden-Su- matra, bracht Djakarta in opschud ding. Vooraanstaande Indonesische figuren in de hoofdstad noemden zaterdagmorgen, tegenover de cor respondent van het A.N.P., de ont wikkelingen van de afgelopen 48 uren een tragisch drama. Zilveren gulden populair In de memorie van antwoord, over de begroting van het Staats- muntbedrijf voor 1957 deelt de mi nister van Financiën mede van oor deel te zijn dat de invoering van de nieuwe zilveren guldens inder daad in een behoefte van het pu bliek voorziet. Uit reacties die zijn departement sedert de invoering van deze munt bereikten, uit be richten in de dagbladen en uit in lichtingen recentelijk verkregen van instanties, die op intensieve wijze de gedragingen van het publiek in dit opzicht hunnen waarnemen, is hem gebleken, dat de zilveren gul den in brede lagen der bevolking grote populariteit geniet. Van klachten over deze munt is daarbij niet gebleken, behoudens dan dat de hoeveelheid in omloop nog niet voldoende is. Wel werden en wor den klachten over de muntbiljetten ontvangen. In de belde provincies liggen tal van rubber-, tabak- en oliepalm- ondernemingen. De grootste thee onderneming in geheel zuidoost- Azië, de onderneming „Kaju Aru", die Nederlands eigendom is, is in Midden-Sumatra gelegen. De Cal- tex oliemaatschappij heeft onge veer tachtig miljoen dollar geïnves teerd in de olievelden nabij Pan- kanbaru, eveneens in Midden-Su matra. Kerstboodschap van H.M. de Koningin H.M. de Koningin zal op Eerste Kerstdag om 13.00 uur per radio over beide zenders een Kerstbood schap uitspreken. A.O.W. geheel in werking Bij Kon. Besluit van 11 december 11. is bepaald, dat de nog niet in werking getreden zijnde artikelen van de algemene ouderdomswet met ingang van 1 januari 1957 in wer king zullen treden. De premie, waarvan de heffing bij wijze van inhouding geschiedt, wordt geheven over loontijdvakken, welke na 31 december 1956 eindigen en, voorzo ver die inhouding plaats vindt op tantièmes, gratificaties en andere beloningen, welke in de regel slechts eenmaal 's jaars worden toegekend, over beloningen, welke na 31 december 1956 worden toege kend. De invoering van het nieuwe systeem voor afgifte van kenteken bewijzen, waarbij men het in prin cipe mogelijk hoopt te maken, dat de koper van een nieuw motorrij tuig het dan voortaan tweedelige kentekenbewijs nog op de dag van aankoop in zijn bezit zal kunnen krijgen zal, niet, zoals in de bedoe ling lag, per 1 januari a.s. geschie den, zo meldt de A.N.W.B., zij is voorlopig opgeschort tot 1 februari 1957. (Van een medewerker). Slechts 12 ingelanden waren aan wezig op de vergadering die zater dagmiddag in „de Meebaal" te Nieuwerkerk werd gehouden onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer H. C. van de Zande. Met het bestuur konden 17 stemmen worden uitgebracht. Ontvanger- griffier is de heer A. C. Boogert. Na opening herinnerde de voor zitter aan de gemaakte afspraak om in de herfst geen inspectie op de sloten te houden, maar ingelan den de hele winter de kans te ge ven de sloten goed te onderhouden en te trachten de bodemdiepte te houden op het peil zoals deze op het ogenblik is. De samenvoeging van de polders In grote trekken gaf daarop de voorzitter een resumé van de voorstellen van Ged. Staten aan de Staten van Zeeland wat betreft de samenvoeging van de polders op het hele eiland, voorstellen die na de ramp van de eilandbewoners naar voren zijn gebracht. Schou- wen-Duiveland zal één polder wor den, verdeeld in acht districten met aan de top een dijkgraaf en acht gezworenen. De verkiezing der 40 hoofdingelanden zal trapsgewijze geschieden door de ingelanden. Elk der acht districten vaardigt plm. vijf hoofdingelanden af. De zetel van het bestuur wordt in Zierikzee gevestigd, evenals de griffie, de kantoren van de ontvanger en van het hoofd van de technische dienst. Het dagelijks bestuur van het nieuwe waterschap bepaalt voor de overige ambtenaren hun stand- of woonplaatsen, welke in het belang van het waterschap in zijn gehele gebied verspreid kunnen zijn. Van de 40 hoofdingelanden worden er acht gekozen voor vertegenwoordi ging van de gebouwde eigendom. De stemming geschiedt districtsge- wijze. De oude besturen blijven tot aan de dag van samenvoeging. De ambtenaren komen dan op wacht geld. Na deze mededelingen werden enkele circulaires van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen. In de Rampaartsedijk is een installa tie aangebracht in gezamenlijk overleg met de polder Ooster- en Sirjansland. De bij Ouwerkerk ge legen 30.000 kubieke meter zand wenste men voor zich te behouden met het oog op eventuele repa raties. Bij K.B. is de heer J. van de Stolpe benoemd tot gezworene, in plaats van de heer J. J. Stols. Op voorstel van G.S. werd besloten de arbeiders in vaste dienst een jaar geld toe te kennen van f 3200-3600, met vier jaarlijkse verhogingen van f 100. Ingaande 1955 werd hun in komen vastgesteld op f 3500. Aan de heer J. J. van Dijk, ma chinist van het motorgemaal te Stevensluis, werd op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend, met ingang van het in werking treden van het nieuwe electrische gemaal( streefdatum 1 april 1957), dat aan de zuidkant bij Willemsbrug komt te staan. In een volgende vergadering zal gelegen heid worden gegeven om officieel afscheid van de heer van Dijk te nemen. In diens plaats werd ge kozen de heer C. J. Zoeter te Ouwerkerk. De polders „Oosterland" en de „Vier Bannen" zullen door het nieuwe gemaal bediend worden, waarbij de aansluiting van „Oos terland" tegen het normale tarief zal geschieden; 17/<2 voor „Ooster land en 25/<2 voor de „Vier Ban nen". Na artikelsgewijze behandeling werd de begroting voor het vol gend dienstjaar goedgekeurd met in ontvang en uitgaaf op f 212.307,10, met een post van onvoorzien van f 23.382.26. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 35 per hectare en de totale opbrengst geraamd voor 1957 op f 86.508.56 dijkersland, vroon- en vrijlanden. Het is nog nimmer voorgekomen op enige be groting, dat de schuldenlast van de polder nihil bedraagt. Na de gebruikelijke omvraag volgde sluiting. De V.N. en de Sowjet- interventie in Hongarije Nunez Portuondo, de Cubaanse vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties, heeft zaterdag gezegd dat zijn delegatie de V.N.-assem- blee na het Kerstreces zal verzoe ken economische en politieke actie te ondernemen tegen de Sowjet- Unie wegens haar tussenkomst in Hongarije. Cuba zou ook verzoeken Kadars vertegenwoordigers uit de assemblee te stoten. Gouden ere-medaille voor scheidende mr. d'Ailly Burgemeester d'Ailly, die gedu rende zijn tienjarige ambtsperiode zo menigmaal deze onderscheiding heeft uitgereikt, is zelf begiftigd met de gouden eremedaille van de stad Amsterdam, toen hij voor de laatste maal in de raadzaal van het hoofdstedelijk stadhuis de voorzit tershamer hanteerde tijdens een bijzondere raadsvergadering, die ter gelegenheid van zijn afscheid was belegd. De loco-burgemeester, mr. A. de Roos, overhandigde de scheidende burgemeester de medaille, nadat hij een afscheidsrede had uitgesproken. De gemeenteraad bood mr. d'Ailly namens de burgerij een historische wereld(platen)atlas aan van de be roemde Spaanse hofcosmograaf Abr. Ortelius, verschenen in het jaar 1612 te Antwerpen bij Plantijn. Korte redevoering bij de jaarwisseling Op Oudejaarsavond, maandag 31 december, zal mr. H A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, kort voordat men de twaalf klok slagen zal horen van de dom te Straaatsburg, een korte toespraak houden voor één der Nederlandse omroepverenigingen (Vara). Kerstboodschap van de Paus Paus Pius XII heeft zondag in een Kerstboodschap, die door radio- Vaticaan werd uitgezonden, gepleit voor grotere saamhorigheid van de Europese landen. Hij waarschuwde de katholieken in de wereld voor „ontmoetingen" en „samenspraken" met de communisten. Om de vrede tegen de huidige gevaren te beschermen moeten wij zeggen waar het gevaar schuilt en wat de tactiek van de vijanden van de vrede is, aldus de paus. Slechts eenstemmig en moedig optreden van allen die de vrede en het goe de liefhebben, kan en zal de vrede bewaren. Het onlangs vergoten bloed en de vele levens die een gemarteld volk heeft geofferd, dienen de men sen die ondanks de ervaringen van de afgelopen tien jaar nog twijfe len, nu toch eindelijk te overtuigen, aldus de paus. Dr. Drees: Nieuwe wet betekent wezenlijke vooruitgang „Ik vind het prettig dat wij nu afscheid kunnen nemen van de noodwet ouderdomsvoorziening", zeide de minister-president dr. W. Drees op een buitengewone verga dering van de Haagse afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in de dierentuin, waarin deze wet werd uitgeluid. „Toen ik aan het bewind kwam had ik twee vraagstukken welker oplossing voorrang genoten: een einde maken aan de bestaansonze- kerheid en de instelling van de werkloosheidswet" „Ik was mij er wel van bewust", zo zeide dr. Drees voorts in zijn dankwoord voor het bloemstuk dat hem was aangeboden, „dat de nood wet slechts voor een sobere bijdra ge zorgde ter leniging van de nood van ouden van dagen. De nieuwe wet, die 1 januari a.s. in werking treedt, betekent een wezenlijke vooruitgang. Het is een mijlpaal in een lange strijd, waaraan ook tien tallen jongeren hebben meegedaan" Het Brits-Franse opperbevel te Port Said heeft vrijdag 386 Egyp tische gevangenen vrijgelaten in ruil voor 450 geïnterneerde Britse technici, die bij het Suezkanaal hebben gewerkt. Een woordvoerder van het me teorologisch instituut te Tokio heeft zaterdag verklaard dat de Russen op 14 december ergens in Siberië een „groot" kernwapen tot ontplof fing hebben gebracht. „Monsterproces" tegen Racz? Volgens welingelichte kringen te Boedapest vormt de organisatie van het proces tegen Sandor Racz, de 21-jarlge voorzitter van de centrale arbeidersraad, op het ogenblik een onderwerp van discussie tussen de regering-Kadar en de Russische be zetters. De Russen willen volgens deze kringen, van het proces tegen Racz een soort „monsterproces" maken. Oostenrijkse bladen hebben be richt, dat er, volgens inlichtingen van vluchtelingen uit Hongarije, sterke aanwijzingen bestaan dat de Russen van plan zijn zich niet meer te mengen in Hongaarse aangele genheden. De Russen zouden in Hongarije eenzelfde gedragslijn willen volgen als in Polen, n.l. het stationeren van enkele elite-een heden buiten de grote steden, ge volgd door een overeenkomst hier over als er een krachtige commu nistische regering in Hongarije is gevormd. Volgens de bladen hebben de vluchtelingen, die het laatst in Oos tenrijk zijn aangekomen, verklaard dat grote aantallen Sowjet-soldaten per trein naar Rusland terugkeren en vervangen worden door gemo toriseerde eenheden. „Wij worden gedwongen het hart te openen" Met zachte stem las H.M. de Ko ningin het Kerstevangelie. Z.K.H. Prins Bernhard en de vier prinses sen luisterden toe en met hen nog ongeveer 380 genodigden, het in den Haag en omstreken woonach tige personeel van H.M. en hun ge zinnen. Het was stil in het koetshuis van de koninklijke stallen In den Haag, waar zaterdagavond de koninklijke familie met het personeel het Kerstfeest vierde. Het was zo stil, dat toen tijdens het voorlezen de microfoon uitviel, de zachte duide lijke stem van H.M. overal in het hoge, grote koetshuis helder was te horen. Nadat het Kralingse meisjeskoor, dat bij de boom opgesteld stond, „O Kindeke klein" had gezongen, een kwartet een andante van Mo zart had gespeeld, trad Prins Bern- Dlt nummer bestaat uit 6 pagina's Liefde is het wezenlijkst* van alle din ff en. hard naar voren om zijn toespraak te houden. Zijn woorden gingen recht naar de harten van de aanwezigen. Het waren woorden van bezinning en opwekking. „Het gebeurt nu een maal vaak bij ons, kleine, domme mensen, dat we de dingen bekrom pen en egoïstisch zien, dat we voor onszelf meer wensen en verwach ten dan voor anderen, dat we voor onszelf op iets anders, op een bij zondere zegen, op een wonder ho pen in de letterlijke zin van bet woord", zei de prins. „Al derge lijke gevoelens nu, die klein en weinig christelijk en daarom zo menselijk zijn, krijgen ieder jaar bij het vieren van Jezus' geboorte een kans getoetst te worden aan het wonder van de kerstgeschiede nis met zijn blijde boodschap.. Ik wil natuurlijk helemaal niet zeg gen datde kersttijd de enige tijd Is waarop dit kan gebeuren. Iedere dag van het jaar, onder alle om standigheden en op iedere plaats is dit mogelijk en zal het licht van Christus kunnen doordingen". De prins zeide dat, als het Kerst feest waarlijk wordt beleefd, wij min of meer gedwongen worden ons hart te openen. Dan wordt de juiste weg bijzonder sterk verlicht. De verkondiging van de geboorte van Christus, die ons het Evangelie bracht, is alles wat wij nodig hebben. Groene Kruis koopt tandarts-uitrusting aan De raad der gemeente Brouwers haven kwam vrijdagavond in spoed eisende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Afwezig met kennisgeving waren mevr. Ever- wijn-v. d. Velde en de heer P. de Moor. De raad gaat akkoord met de vaststelling crediet in rekening courant voor het jaar 1957, voor een bedrag van f 50.000, bij de Bank van Ned. Gemeenten. Z.h.st. wordt de wijziging bouw verordening aan de nieuwe veror dening aangepast. Hierna volgt een bespreking over de gunning bouw van de nieuwe burgemeesterswoning in het Slin- gerbos. De voorzitter deelt mede, dat de eerste begroting (f 43.000) veel te hoog lag, zodat een nieuwe tekening werd vervaardigd, behel zende de bouw van een bungalow. Tevens deelt de voorzitter mede dat openbare inschrijving heeft plaats gehad, zulks n.a.v, een overeen komst in een der vorige vergade ringen door de raad gemaakt. Al vorens nadere gegevens worden verstrekt, gaat de raad in besloten zitting over. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat de bouw is gegund aan de firma Gebr. Slager te Brouwershaven voor de som van f 31.500 exclusief f 1.500 aantrek- kingskosten vreemde arbeiders. Zitting tandarts ln wtfkgebouw Dan is aan de orde een garantie verklaring lening Groene Kruis. De voorzitter licht toe, dat de tand arts, de heer De Kup, die zich bin nenkort te Haamstede vestigt, in Brouwershaven wekelijks twee halve dagen zitting zal houden in het nieuwe Groene Kruisgebouw. Door het Groene Kruis zal een tandarts-uitrusting worden gekocht, waardoor de gemeente de beschik king zal kragen over een tandver- zorging welke de vele bezwaren, welke thans kleven aan een bezoek aan de tandartsen te Zierikzee, zoals verlet, schoolverzuim e.d., ge heel opheffen. De raad juicht deze mededeling ten zeerste toe en enkele raadsle den laten zich gunstig uit over dit bereikte resultaat. M.a.s. wordt dan ook besloten de geldlening ad f 5500 te garanderen. De Beatrixschool Het volgende agendapunt behelst een schrijven van de commissie van beheer voor de Beatrixschool te Zierikzee inzake de uitbreiding van die school. Dit punt ontlokt aan de raadsleden een discussie, waaruit naar voren komt dat de raad una niem tegen dit voorstel is. Het betreffende voorstel behelst een verzoek van genoemde commissie aan alle gemeenten om op de be groting van 1958 een post uit te trekken van 67 cent per inwoner per jaar, om tot de eerste fase van de verbouwing der school over te kunnen gaan. Wethouder van Nieuwenhuize (V.V.D.) kant zich tegen deze ver bouwing en zou graag een andere oplossing zien. Z.i. ligt een betere en goedkopere verwezenlijking van dit plan door rhet vrijkomende zie kenhuis te Noordgouwe (in mei '57) tot B.L.O.-school om te bouwen. De voorzitter geeft hierop een nadere toelichting en zegt dat de bouw, zo als die thans te Zierikzee wordt voorgesteld, een bedrag zal vergen van plm. f 900.000, terwijl met de ombouwing van het ziekenhuis te Noordgouwe een bedrag gemoeid zal zijn van plm. f 200.000. Dit grote financiële verschil mag niet ver waarloosd worden en spreekt zeer zeker een hartig woordje mee in deze materie, aldus de voorzitter. Door het vervoer met bussen heeft de ligging te Noordgouwe geen bezwaren, zodat dit voor de leerlingen hetzelfde blijft. Weth. Dekker (P.v.d.Avraagt zich af, wanneer de bouw der school te Zierikzee gerealiseerd zal zijn. Op deze voortgang door bouw in drie fasen wordt dit wellicht 1962, terwijl het ziekenhuis Noordgouwe uiterlijk 1 januari 1958 voor dit doel beschikbaar gemaakt zal kun nen zijn. Spr. schetst het weeshuis te Zierikzee als een donker hol, waar licht zeer schaars is. Hoewel de raadsleden doordron gen zijn van de noodzaak ener B.L.O.-school, wordt unaniem be sloten (gezien het grote financiële verschil) een voorstel van de heer Duinhouwer (P.v.d.A.) te steunen en wel: „De raad der gemeente Brou wershaven is unaniem tegen het schrijven der commissie van beheer der Beatrixschool en stelt voor de school te verplaatsen naar het vrij komende ziekenhuis te Noordgouwe. Tevens zal aan ieder gemeentebe stuur een afschrift van dit voor stel en raadsbesluit worden toege zonden. De voorzitter bespreekt vervol gens de gemeenschappelijke rege ling (b l.o.-schoo)l welke Ier goed keuring aan de raad wordt voorge legd. Na ampele discussies besluit de raad deze regeling te aanvaar den behoudens lid 3 artikel 7, wat wat behelst dat de schoolarts en het hoofd der school niet als advi serende leden in de bestuursver gadering aanwezig zullen zijn. Voor de bouw van een woning met garage aan de Zuidwal ver koopt de raad z.h.s. een stuk grond ter grootte van 420 m2. aan de heer H. Slager alhier voor de prijs van f 2735. De voorzitter deelt mede, dat de straatherstellingen practisch gereed zijn in de Noordstraat, Nieuwstraat en hoek Zuidwal Begrind werden Zuidhavendijk en Spuislop; het Trampad werd van een laag com- pomac voorzien. De Grachtweg is provisorisch verbeterd. De bouw van 5 woningwetwonin gen werd gegund aan de fa Schutte en Ooihorst (goedkeuring G.S. werd ontvangen). Via de haven werden dit seizoen 24.000.000 kg. bieten ver voerd, hetgeen bij de keersluis geen moeilijkheden opleverde. De deu ren hangen thans in de sluis en men is bezig de damwand er uit te ha len, welke straks weer geplaatst wordt om de vleugels te storten. Het scheepvaartverkeer zal dan door de sluis gaan. Bijzonder ver meldenswaard aldus voorzitter van Leeuwen is de opbrengst der geza menlijke collecten voor de Hon gaarse vluchtelingen. De totaalop brengst bedroeg plm. f 2900, het geen neerkomt op f 2,50 per inwo ner. De stichting muziekvormend onderwijs in deze gemeente is ge start met een tweetal klassen van 15 leerlingen, hetgeen zeer is toe te juichen. Bij de rondvraag informeert de heer Duinhouwer, wanneer er een kleedlokaal op het sportterrein komt. De voorzitter zegt, dat de be doeling is dat in 1957 de houten burgemeesterswoning naar het sportveld zal verhuizen, wanneer de stenen woning er staat. De heer v. d. Wekken wijst we derom op de deplorabele staat waarin de nieuwe Noordstraat ver keert, veroorzaakt door het zware verkeer. Omlegging is practisch niet mogelijk, aldus de voorzitter, daar anders niet op de haven ge lost kan worden. Wanneer deze straat is „ingereden" wordt ze her- bestraat, zodat dit euvel groten deels verholpen zal worden. De heer v. d. Wekken zoekt de grootste oor zaak bij de R.T.M.-bussen, waar voor de voorzitter een bespreking zal voeren met de directeur dezer maatschappij, teneinde te verzoe ken de bussen langzaam te laten rijden door de straten. In antwoord op een vraag van de heer Jonker deelt de voorzitter mee dat naar een noodoplossing zal wor den gezocht voor een wachtgelegen- heid voor de bussen. Hierover zal contact worden ongenomen met de heer van Zuijlen te Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1