wij ouders Overdreven bezorgdheid LIEFDE'S NAZOMER STAD EN PROVINCIE ontvouw nu alle mogelijkheden van klanktechniek Radio Weltevreden PHILIPS RADIO 1957 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 21 december 1956 no. i8076 Stoutjesdijk-van der Wielen. Mevr. Westerhof las een Kerstverhaal uit de tijd der bezetting Het koor zong nog verschillende mooie toepasse lijke liederen. Tussendoor werden verschillende versnaperingen ge serveerd, o.a. wafels, Kerstkrans, chocolademelk enz. Mevr. v. Eeten dankte de bejaarden voor de op komst en hoopte dat zij de volgen de bijeenkomst nog meer kennissen mee zullen brengen. Zij dankte de dames die deze middag hebben ver zorgd en hebben doen slagen voor alles wat zij gedaan hebben. Eén der aanwezigen die juist op die dag zijn 81ste verjaardag vierde werd door mevr. van Eeten hartelijk ge feliciteerd. OOSTERLAND Vrachtrijder A. W. Dorst be-eindigt bedrijf De tijden veranderen op alle ge bied, ook wat betreft de dingen van alle dag. Sedert onheuglijke tijden zijn er in onze gemeente twee vrachtrijders geweest, die de dienst Oosterland-Zierikzee uit hebben geoefend. De vele leveranciers, die zelf tot aanschaf van een wagen zijn overgegaan, zomede de veran derde vervoersomstandigheden zijn oorzaak, dat ook in dit bedrijf min of meer de klad is gekomen. Zo doende is één der beoefenaren van het oude bedrijf de heer A. W. Dorst, er toe overgegaan de vracht- dienst te beëindigen. Bijna 30 jaar heeft de heer D. de dienst uitge oefend, nadat hij de zaak had over genomen van vrachtrijder L. van der Werf. BRUINISSE Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Bruinisse zal op maandag 24 december in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staan onder andere voorstellen van b. en w. tot wijzi ging van de gemeentebegroting in verband met de salariëring van het gemeentepersoneel, wijziging van de precariorechtenverordening en medewerking aan de oprichting van een zg. beschutte werkplaats voor minder validen op Schouwen-Dui- veland. De verlening van mede werking inzake het aanleggen van electriciteitsaansluitingen in onren dabele gebieden is een punt waar op de landbouwende bevolking in de polder Bruinisse met ongeduld wacht. Het betreft 19 woningen die nog van electriciteit moeten wor den voorzien. Van wethouder W. van Gilst is een verzoek ingekomen tot afschaffing van de jaarlijkse kermis, waarin wordt betoogd dat met de toenemende spanningen in de wereld de kermis dient te wor den afgeschaft. Wethouder van den Berg-Beekman is dezelfde mening toegedaan. Kerstviering Vrouwen- en Meisjesver. Ook de Ger. vrouwenvereniging „Tot arbeid geroepen", hield in combinatie met de meisjesvereni ging „Sursum Corda" in de consis toriekamer der Ger. kerk haar Kerstavond, onder leiding van me vrouw Quaak-Sieling. Hierbij werd gebruik gemaakt van een Kerstde- clamatorium van de Bond van M.V. op G.G. „Komt laten wij aanbid den". Nadat dit declamatorium af gewerkt was, las mej. C. W. van der Sluis een prachtig Kerstverhaal terwijl verschillende anderen een gedicht voordroegen. Mej. IJzelen- berg-Olree leverde weer een ge dicht van eigen fabrikaat. De zeer FEUILLETON Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Ben Goerion over Gaza De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft Woensdag in het knesset (parlement) verklaard, dat „Israël er onder geen enkele omstandigheid in zal toestemmen, dat de Egyptische indringer in de strook van Gaza terugkomt". Hij zei dit in antwoord op een schriftelijke vraag naar aanleiding van persberichten, volgens welke de Israëlische ambassadeur in de V.S., Abba Eban, gezegd heeft, dat Israël geen aanspraak op de strook van Gaza en omgeving maakt. Ben Goerion zei: „Ik wil er op wijzen, dat niemand gemachtigd is noch toestemming heèft een derge lijke verklaring namens de Israëli sche regering af te leggen". 777 en 999 Op girorekening 999 ten name van het nationale comité hulpver lening Hongaarse volk is tot giste ren ontvangen f 3.700.242,25; het Nederlandse Rode Kruis ontving op haar speciale girorekening no. 777 f 4.051.089,18. In de V.S. zuilen er dit jaar naar schatting 39 miljoen Kerstbo men worden verkocht, twee mil joen meer dan het vorige jaar. De bomen kosten gemiddeld een dollar per stuk. Er zullen ook bomen van plastic en andere synthetische ma terialen te koop zijn. NIEUWERKEKK Bejaarden vierden kerstfeest Op woensdagmiddag 19 decem ber werd alhier in de Ger. nood kerk een contactmiddag gehouden voor de bejaarden met een speciaal programma als Kerstwijding. Ruim 40 bejaarden waren aanwezig. In de zaal heerste een echte Kerst sfeer, de tafels waren versierd met dennetakken en hulst, terwijl bran dende kaarsen in met rood papier omwikkelde blakers een gedempt doch feestelijk licht verspreidden. Mevr. van Eeten opende de bijeen komst met het lezen van het Kerst evangelie, waarna gezongen werd Gezang 14 1, 2 en 3. Het koortje zong daarna „Zij gaat u voor". Ge zamenlijk werd gezongen „Stille Nacht". Het koor zong „Een roze fris ontloken", waarna gezamenlijk nog „Vol van pracht" werd gezon gen. Mevr. van Eeten las een Oude- jaarsavondsprookje van Andersen. Gedeclameerd werd door mevrouw De klok heeft zes geslagen; het is winter en al donker buiten. Half vijf uiterlijk is de tijd, dat Rob van school thuis kan zijn en nu is hij er nog niet. De onrust is om kwart oyer vier al begonnen. Rob is enig kind; een vader heeft hij niet meer. Geen wonder dus, dat hij de oog appel is van zijn moeder. Ze zou hem wel in de watten willen leg gen en hem geen ogenblik uit haar ogen laten gaan. Als ze haar hart kon volgen, zou ze hem, in haar overgrote bezorgdheid, alles willen verbieden: niet fietsen door de drukke stad; niet zwemmen; niet schaatsenrijden. Niet dit en niet dat, want ze sterft elke dag dui zend doden van ongerustheid. Gelukkig heeft ze toch nog zo veel gezond verstand, dat ze zich zoveel mogelijk weet te beheersen. Ze houdt zich voor, dat ze voor het geluk van haar jongen wat moet offeren. Veelal lukt haar dit, juist omdat ze zoveel van hem houdt. Ze móét de jongen vrijheid geven. Be wust beredeneert ze met zichzelf, dat hij zich anders niet vrij en on geremd kan ontwikkelen en ont plooien. Maar haar innerlijke on rust en uiterlijke reacties verande ren er niet door. Die heeft ze niet in haar macht; vaak is ze zich er zelfs niet van bewust. Nu heeft ze al van 10 minuten over half 5 voor het raam gestaan, om in de don kere straat naar Rob uit te kijken. Bij elke fiets, die ze ziet naderen, begint haar hart te bonzen. Nu zal het Rob toch wel zijn Eerst probeerde ze zichzelf ge rust te stellen met de gedachte, dat hij zeker school moest blijven of even met een vriendje mee naar huis is gegaan. Maar als de tijd ver strijkt, is dit niet meer vol te hou den. Zó lang houden ze de kinderen niet na op school. En Rob weet, dat ze zich dodelijk ongerust maakt, als hij te lang bij een vriendje blijft hangen. Dat dóét hij dus niet. Een ongeluk De vreselijkste visioenen spoken door haar heen. Ze ziet hem be bloed en gewond op straat liggen. Aangereden door een auto. Er móét iets gebeurd zijn! Als de school om 4 uur uitgaat en hij is er nu nóg niet, móét hem een ongeluk over komen zijn. Een andere verklaring is er niet. Wat moet ze doen? De politie bel len of het ziekenhuis? De tranen stromen over haar wangen. Ze windt zich zo op, dat ze zich ziek voelt van ellende. De klok begint 6 uur te slaan. Dit is het allerlaat ste wat haar strak gespannen ze nuwen kunnen verdragen. Er moet iets gedóén worden. Ze moet hem gaan zoeken. Hoe kan ze hier wer keloos staan wachten! Ze rent naar de gang, slaat haar mantel jachtig om. Op dat ogen blik gaat de bel. Ze rukt de deur open. Daar komt Rob binnen, heel gewoon, heel opgewekt, totaal niet schuldbewust. Slaan „Ik ben een beetje laat, hé mam", zegt hij onschuldig. En om dit ge wone, dit lachende en vooral om het simpele zinnetje, dat bewijst, dat hij er zich geheel geen rekenschap van geeft, wat zij het laatste uur heeft doorstaan, laait er zó'n uit zinnige woede in haar op, dat zij hem een klinkende klap in het ge zicht geeft. Eén ogenblik staat de 12-jarige jongen verstomd. Nog nóóit heeft moeder hem geslagen. „Wat heb ik gedaan?" stamelt hij. „We hebben alleen staan kijken bij een auto, die door een kraan uit het water werd getrokken. Toen was het in eens zo laat geworden Op hetzelfde ogenblik zakt haar drift weg Ze kan huilen om haar onbeheerstheid, want de oplossing was zo simpel Ze ziet zijn niet-be grijpende ogen. Ze ziet ook de rode vlek op zijn wang. MARCELLE. (Nadruk verboden). Ook de vertegenwoordiging laat te wensen over. Er blijken vijf men sen dagelijks op pad te zijn om or ders te verzamelen. Zaterdagsmor gens deponeren ze hun bestellingen maar van een rapport is geen sprake. Voorlopig ziet Tom dit alles rus tig aan. Als er een maand verstre ken is, heeft hij een lang gesprek met van Vliet, die al aardig opschiet met zijn werk. Maar wat de man reeds nu weet, is niet bepaald hoop vol. Zes weken zijn verlopen, sedert Tom zijn mandaat kreeg. En dan is hij klaar. Van Vliet heeft een lij vig rapport samengesteld en Tom is ook aan het werk geweest. Hij roept op korte termijn de aandeel houders op ter vergadering En als de dag aanbreekt, dat hij medede lingen zal doen over de toestand van de fabriek, zetelt hij wel op de voorzittersstoel. Alle heren hebben een afschrift gekregen van het rapport van ac countant van Vliet. Bovendien een afschrift van de bevindingen, die hij zelf heeft samengesteld. De vergadering duurt de hele morgen en middag. En het gaat er heet toe. Tom zegt kort en bondig, dat hij niet van plan is verder te gaan. Uit het rapport van van Vliet blijkt, dat de laatste jaren een wan beleid is gevoerd. Orders voldoen de, maar all^s wordt tegen veel te lage prijzen geleverd. Het winstper centage is in feite geen voordeel meer, maar een nadeel. Het tekort bedraagt ruim een miljoen. De re serves kunnen het op geen stukken na dekken. De machines zijn ver ouderd en er is te veel personeel. De bedrijfsleider is onbetrouwbaar, de vertegenwoordigers reizen hoog stens twee of drie dagen per week en voor de rest doen ze niets, be halve hoge onkostenrekeningen schrijven. De electriciteitszaak, die juffrouw Peetoom met het geld van de N.V. in zijn dorp is begonnen, heeft ook niets dan verlies opge leverd. In feite is het gehele bedrijf bankroet. De schuldeisers dringen aan op betaling Bij tal van fabrie ken zijn geen grondstoffen meer te krijgen dan tegen kontante beta ling. Het is praktisch een failliete boel. Tom zegt dit alles duidelijk en kernachtig en hij besluit met zijn conclusie, dat hij er geen gat meer in ziet. Wie zal er nog geld durven steken in dit bedrijf? Er wordt lang en breed over de kwestie gesproken. En er vallen harde woorden onderling. Waarom, zegt Tom, heeft men niet eerder rekening en verantwoording ge vraagd van het beleid van juffrouw Peetoom? Dan had het nooit zover hoeven komen. Maar uit het ant woord der heren blijkt, dat ze alle maal, stuk voor stuk, een beetje bang waren voor de grootste aan- geslaagde vergadering, waarbij ook een aantal genodigden tegenwoor dig waren, werd door mej. Jo Haeck met dankzegging gesloten. Uit de aard der zaak werden ook verschil lende Kerstliederen gezongen. KERKNIEUWS Evangelisatie ZIERIKZEE. Heden (vrijdag) 7.30 uur, bovenzaal Hui* van Nassau, evangelisatie-samenkomst SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 23 december a.s. luidt: 3e klasse C: Zierikzee-VES '35; RWB-De Schutters; WSC-Dongen; Heusden-RKDVC; Virtus-RKC; HERO-Veerse Boys. 4e klasse G: DEVO-Burgh; DHV- NSy; RSV-SC Gastel; Noordhoek- Kaaise Boys; Nieuw Borgvliet- Halsteren. deelhoudster, die tevens directrice was van het bedrijf. Het wordt avond en nog is men niet tot een besluit gekomen. De aandeelhouders doen een dringend beroep op hem om te blijven. Al leen hij kan de fabriek van een al gehele ondergang redden. Iemand, die in ruim twintig jaar een be hoorlijke electriciteitszaak kan op bouwen en het bovendien ook nog een paar jaar uithoudt tegen een felle concurrent, is iemand, die or ganiseren kan. Zo iemand hebben ze nodig. Wil hij het bedrijf nu in de steek laten? En de financiën zijn van minder zorg. De heren zijn bereid nog wat geld in de fabriek te steken, als de heer Boomberger bijvoorbeeld voor één jaar voorlopig de algehele lei-, ding op zich wil nemen. Met radi cale verandering van de werkme thoden en vermindering van per soneel moet het toch mogelijk zijn de fabriek rendabel te maken. Tom vraagt een paar dagen be denktijd. En dat wordt natuurlijk toegestaan. Hij krijgt ook de be schikking over de kleine auto, die Bep Peetoom altijd gebruikte. De wagen is het eigendom van de N.V. Het is al laat, als Tom terug gaat naar het dorp. Nu in de auto van de fabriek. Inplaats van naar huis te rijden gaat hij naar zijn aan staande vrouw. Ans heeft tot half acht in de zaak gewacht, maar is toen naar huis gegaan. Vader en moeder de Leeuw, die nu weten, dat hun dochter van Tom houdt, begroeten hem op hartelijke wijze. Al is Tom ,dan een stuk ouder ze willen alleen het geluk van hun kind. Daarom zullen ze hem als schoonzoon accepteren. (Wordt vervolgd). De Philips radioserie '57 ontvouwt voor u alle mogelijkheden van klanktechniek! Kom eens bij ons luisteren, dan kunt u zich zélf overtuigen van de unieke kwaliteiten van de Philips radio-apparaten: warme, klankvolle muziek, waarbij iedere ïuance volledig tot zijn recht komt en een techni sche perfectie, die resulteert in een grote betrouwbaarheid en lange levensduur. Bovendien is elk Philips radiotoestel een sieraad voor uw interieur. Welk toestel u ook kiest, Philips geeft u de hoogst moge lijke waarde voor het bedrag dat u besteedt! Natuurlijk kunt u altijd rekenen op snelle, degelijke service. Wij staan met onze lange ervaring en ons vakmanschap te allen tijde voor u klaar, zowel binnen de garantietermijn als daarna! Prijzen: f 80,—, 158,- f 98,—, 108,—, 148,- 198,—, 248,—, 278,- 298,—, f 378,—, f 398,—, f 438,— f 8,—, f 528,- Telefoon 199 - Zierikzee ontvouwt de verrassende mogelijkheden van de techniek In deze tijd peinst vaak de man Wat of hij .Haar* eens geve Een schitterend cadeau ligt klaar: Geef SETTER SETS! Geef een piir paar! Wit garandeert dat SETTER merk? Ze zijn solied en chic en sterk; Prozais op het éérste gezicht. Maar voor de vrouwen: een gedicht. Oingt Dnrtnbtn Fa. A. L. BAKKER Fa. F. HANSMA Dorpsstraat B 14, Havenpark 11, Telefoon 50 - Burgh Telefoon 201 - Zierikzee „DE MAGNEET" Fa. H ROUKEMA Kerkstraat 276, Korte Ring 2, Tehf. 255 - Nieuwerkerk Telefoon 273 - Bruinisse Fa. J. STOEL Haven B 18, Telef. 15 - Brouwershaven I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 9