Seer, L- VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 jj|C 113 e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBO^E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: DE ZIERIKZEESCHE COURANT SriürMi2f»SW^ 15 een, pee mm. Succesje* (L." ,5 mm.) <Z pe'Süi' lffl-liij Zierfce. ^LSto"* Vi^u'DeTa'aTE* tSÜl"Mfc CONCENTRATIEKAMPEN IN HONGARIJE OPENLIJK WEDERINGEVOERD Het land opnieuw politiestaat De Hongaarse politie is voortaan gemachtigd personen, die de „open* bare orde en in het bijzonder de produktle in gevaar brengen", tot ten hoogste zes maanden in hech tenis te houden, zonder dat het tot een proces komt. Dit blijkt uit een decreet van de presidentiële raad, dat donderdag ln de staatscourant is gepubliceerd. De Hongaarse pers heeft er tot dus ver geen gewag van gemaakt. De gevangenneming van de be trokkenen kan op voorstel van de politieautoriteiten door de procu reur-generaal worden gelast. Elk geval moet door laatstgenoemde binnen dertig dagen onderzocht worden. De hechtenis mag niet lan ger dan een half jaar duren. Het decreet zal gedurende een jaar van kracht zijn. Waarnemers zijn van oordeel, dat de nieuwe bepalingen overeenko men met het stelsel, dat door de voormalige premier Imre Nagy in 1953 werd afgeschaft. Volgens dit Kerstboodschap van president Eisenhower President Eisenhower heeft don derdagavond de Kerstviering in de Ver. Staten geopend met een rede tot het Amerikaanse volk, waarin hij zijn toehoorders opriep hun goe de wil te bewijzen ten aanzien van de mensen van alle rassen, nationa liteit en geloof en zich er reken schap van te geven, dat allen ge lijk zijn in hun verlangen naar een fatsoenlijk, vreedzaam en nuttig leven. Wij moeten vertrouwen hebben in het feit, dat alle mensen, zoals Lincoln zei, met elkander in vrede kunnen leven, in een geest van mensenliefde, die zich tot allen richt, maar die ook getuigenis af legt van hun vaste wil om hun rechten te verdedigen, aldus de president. stelsel konden personen voor onbe paalde tijd in interneringskampen worden vastgehouden, zonder dat het tot een proces kwam. Duizen den Hongaren hebben op deze wijze jaren lang gevangen gezeten. Toen de kampen werden opgeheven, zijn vele mensen, die om politieke re denen waren geïnterneerd, tot ge vangenisstraf veroordeeld. Volgens radio-Boedapest heeft de algemene procureur-generaal, dr. Geza Szenasi, meegedeeld, dat er een nieuwe politieke politie zal worden opgericht om .misdaden te gen het regime te ontmaskeren en te voorkomen". De A.V.H., de ont bonden staatsveiligheidspolitie, zou echter niet meer terugkeren. Zolang de nieuwe politiemacht nog niet is gevormd, „kunnen er fouten voorkomen, die individueel als zeer ernstig kunnen worden ge voeld", aldus dr. Szenasi. Zijn bu reau werkte echter „dag en nacht" om alle gevallen te onderzoeken. „Onschuldigen zullen altijd in vrij heid worden gesteld", zo zei hij. Verenigd opperbevel Dr. Szenasi voegde hieraan toe, dat er een „verenigd opperbevel" bestaat, dat „plaatselijke Sowjet- bevelhebbers ter verantwoording roept, als zij zich mengen in aan gelegenheden van plaatselijk be stuur". (Volgens waarnemers te Wenen is dit de eerste maal, dat er van een gemeenschappelijk opper bevel over de Russische en Hon gaarse troepen wordt gesproken). Naar radio-Boedapest verder be kendmaakte, heeft de regering be sloten een „voorlichtingsbureau" op te richten om de pers mededelin gen te verstrekken over wetten, de creten en besluiten. Dit bureau zal ook „toezicht op de pers" moeten houden. Het zal vergunningen aan correspondenten geven en con trole houden op de verdeling van papier voor de bladen. „In het be lang van een verdere democrati sering van de pers, zal er aan het bureau een speciale organisatie, be staande uit deskundigen, worden verbonden", aldus radio-Boedapest. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon brengt op het ogenblik een bezoek aan Oostenrijk, waar hij zich o.m. uitvoerig op de hoogte heeft laten brengen van de problemen van de Hongaarse vluchtelingen en waar de mogelijkheden van transport van een gedeelte van hen naar de Ver. Staten zijn besproken. - Deze telefoto toont Nixon in een kamp van Hongaarse vluchtelingen met een Hongaars kind op de arm, te midden van vluchtelingenkinderen. REDE VAN NEHROE Premier Nehroe van India heeft donderdag in de algemene verga dering van de Verenigde Naties het woord gevoerd. Hij zei o.m dat niets gedaan dient te worden om de haat en verbittering te vergroten. De kwesties Hongarije en het mid den-oosten waren zeer ongelukkige gebeurtenissen maar uit beide zou wellicht iets goeds kunnen voort komen. Volgens Nehroe is oorlog een on mogelijk „iets" geworden. Militaire verdragen en bondgenootschappen hadden thans geen reden van be staan. Ook zag Nehroe niet in waar om militaire bases nodig zijn. Zij waren een uitnodiging voor andere landen om ze eveneens er op na te houden. Uitwisseling van Britten en Egyptenaren? In kringen van het V.N.-leger is donderdag in Cairo vernomen, dat vrijdag of zaterdag 471 Britse bur gers die door de Egyptenaren ge- interneerd zijn, uitgewisseld zullen worden tegen een 400 Egyptische krijgsgevangenen. Er is nog geen officiële bekend making uitgegeven. CYPRUS De Cyprische regering heeft don derdagavond de namen genoemd van zes vooraanstaande Cyprioti sche Grieken, die de gouverneur naar de Seychellen zou willen laten gaan voor overleg met aartsbis schop Makarios. Het zijn twee gekozen Cyprische burgemeesters, twee vroegere leden van de uitvoerende raad en Kran- didiotis, de algemene secretaris van de Etnarchische raad. Vier van de betrokkenen zeiden dat zij via de radio voor het eerst van het plan vernomen hadden en weigerden uitsluitsel te geven of waren negatief in hun reactie. Het hoofdkwartier voor de ber gingsoperaties in het Suezkanaal zal woensdag van Cairo naar Is- mailia verplaatst worden, zo is don derdag in New York officieel be kend gemaakt. Vonnissen in Hongarije Radio-Boedapest meldt, dat twee mensen, die wegens terreur en on wettig wapenbezit ter dood waren veroordeeld, zijn terechtgesteld na dat de presidentiële raad hun ver zoek om gratie had afgewezen. Het üjn Ferenc Gobor en Jozsef Minds- zer. De doodvonnissen van drie an deren zijn door de presidentiële raad'veranderd in levenslang. Een 17-jarige jongen is tot zeven jaar veroordeeld wegens het bezit van een machinegeweer. De vrijmaking van het Suezkanaal De plannen liggen gereed om, on middellijk na het vertrek van de laatste Britse en Franse militairen uit Port Said met het vrijmaken van het kanaal te beginnen De brug bij Ferdan over het Su ezkanaal, die bij het begin van de Brits-Franse aanval op Egypte be schadigd was, is donderdag in het kanaal gestort, zo wordt in Cairo vernomen. Eisenhower en Nehroe zijn het een eindweegs eens President Eisenhower van de V.S. en premier Nehroe van India heb ben donderdag een communiqué uitgegeven over hun besprekingen, waarin onder meer wordt gezegd: „De besprekingen bevestigden, dat er een groot gebied van overeen stemming bestaat tussen India en de V S., die verbonden zijn door krachtige vriendschapsbanden, wel ke het gevolg zijn van het feit, dat zij gemeenschappelijke doelen na streven en de hoogste beginselen van vrije democratie aanhangen". Eisenhower en Nehroe zeggen er van overtuigd te zijn, dat het gro tere begrip van eikaars politiek, dat tijdens de besprekingen is ontstaan zal helpen bij hun pogingen om een vreedzaam en vriendschappelijk verkeer tussen de landen in over eenstemming met de beginselen van de V.N. tot stand te brengen. De bemanning van het Neder landse schip „Plancius" heeft don derdag bij het Oostzee eiland Wisby de piloot van een Zweeds sport- vliegtuig gered, die in zee was ge stort. Het S.E.R.-rapport REGERINGSNOTA REEDS BEGIN JANUARI Een regeringsnota naar aanlei ding van het S.E.R.-rapport inzake de bestedingen, zal naar alle waar schijnlijkheid begin januari aan de Tweede Kamer worden aangebo den. Dit verneemt het A.N.P. uit doorgaans goed ingelichte kringen. Minister Hofstra (Financiën) be loofde toezending van deze nota verleden week tijdens de debatten in de Tweede Kamer over omzet belasting van textiel en suiker, het accijns op gedistilleerd en het bij zonder invoerrecht op benzine. Verwacht kan worden, dat in deze nota de omvang van de voor genomen beperking van overheids bestedingen en investeringen be kend zal worden gemaakt. Ook zul len daarin nieuwe belastingmaat regelen worden aangekondigd, al dus wordt vernomen, tesamen met andere maatregelen, die beperking van partikuliere bestedingen en in vesteringen alsook prijsstabilisatie beogen. Blijkens de toezegging van minister Hofstra zal deze nota ook de problemen van de landbouw be handelen, met inachtneming van de door het Landbouwschap geformu leerde wensen inzake kostprijsbe- ALLE HONGAREN IN WOONOORDEN De laatste Hongaren hebben gis terochtend de Jaarbeurshallen ver laten en zijn vertrokken naar hun woonoorden. Voordat de hallen weer voor hun oorspronkelijke be stemming worden ingericht is er een door de regering en het hoofd bestuur van het Rode Kruis be legde afscheidsbijeenkomst gehou den in de Julianahal. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. mr. M Klompé, dankte hier namens de regering allen, die Sitn het vluchtelingenwerk hebben deelgenomen, voor de liefdevolle wijze waarop zij hun werk hebben gedaan. De minister zeide dat de regering bijzonder blij is over de reactie die uit alle kringen van het volk is ge komen. Kras koor Een aantal leden van het Baarnse zg. bejaardenkoor - het jongste lid is 65, het oud ste 95 jaar - gaat deelnemen aan een cursus in de Engelse f taal. Het U.V.V. dat dit koor heeft gesticht eh het patroni- seert heeft aan veler wens tegemoet willen komen in contact te treden met hun (kinderen en) kleinkinderen in verschillende emigratie- landen. De bergingswerkzaam heden in het Suezkanaal Volgens een hoge Britse marine officier hebben alle bemanningsle den van de Britse bergingsvloot erin toegestemd ook na het terug trekken der verbonden strijdkrach ten, in Port Said te blijven voor het bergingswerk. De vloot bestaat uit tien Britse schepen met 1100 bemanningsleden. Twee grote Duitse bergingsvaar tuigen, die in het noordelijke deel van het Suezkanaal hebben gehol pen, zullen op verzoek van de be manning het gebied bij Port Said verlaten en naar de zuidelijker ge legen bestandslinie bij El Cap va ren, omdat zij vreest dat er de eer ste dagen na de terugtrekking on rust zou kunnen ontstaan. De bur gerleden van de Britse bemannin gen hebben om gevarengeld ver zocht. Schiphol geschikt voor zwaarste vliegtuigen Voorlopig behoeven wij ons niet ongerust te maken op Schiphol voor het ontvangen van vliegtuigen van tweehonderdduizend tot driehon derdduizend kilogram. Aldus heeft de heer U. F. M. Dellaert, direc teur van de luchthaven Schiphol, medegedeeld in een lunchvergade ring van het Nederlands Verkeers- instituut, welke in de Statenzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage werd gehouden. Bij uitgebreide proefnemingen die door het grondmechanisch la boratorium van publieke werken van Amsterdam zijn verricht, is ge bleken, dat tot een belasting van zestig ton per enkel wiel nog geen breuk in de landings- en start banen van Schiphol optrad. rekeningen en beloning van de landarbeid. Op grond van genoemde onder werpen beoogt de regering de be talingsbalans van 's Rijks schat kist op gezonde basis te brengen. Opgemerkt werd, dat prijsstabi lisatie niet wil zeggen, dat prijs verhogingen, welke door in rede lijkheid aangetoonde omstandighe den noodzakelijk worden, niet zou den worden toegestaan. DE ONTRUIMING VAN EGYPTE Generaal Burns, de bevelhebber van de politiemacht der V.N., heeft medegedeeld, dat een Zuidslavische compagnie zich thans ongeveer 75 km. ten oosten van het Suezkanaal op het schiereiland Sinaï bevindt, dat door de Israëliërs wordt ont ruimd. Burns maakte ook bekend, dat het vliegveld Gamil in Port Said donderdag door de Engelsen aan de V.N. is overgedragen. Dodelijke verkeersongelukken GRONINGEN. De 25-jarige stu dent D. Mulder is met een auto, die hij van een garagehouder in zijn woonplaats had geleend, in het Van Starkenborghkanaal te Groningen gereden en verdronken. Vermoede lijk heeft de mist hem misleid. APELDOORN. Op de Zutphense- straat te Apeldoorn is donderdag middag de 73-jarige wielrijder F. G. W. B. door een personenauto, bestuurd door de heer C. I. G H. G. uit Hengelo, gegrepen, toen hij plot seling van het fietspad de rijbaan opzwenkte om een zijweg in te slaan. De heer B. werd naar het Julianaziekenhuis overgebracht, en is daar later aan zijn verwondingen overleden. 's-HERTOGENBOSCH. Het drie jarig meisje M de G te 's-Herto- -jenbosch is donderdagmiddag, om- ;treeks vijf uur op de Graafse weg, oen het plotseling de rijweg over- tak, door een personenauto gegre pen. Het kind werd naar het Groot- •.iekengasthuis vervoerd, waar het n de loop van de avond aan de be- comen verwondingen is overleden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'» Die vrij wil zijn, moet wijs zijn en goed. De administratieve commissie 'an de Verenigde Naties heeft he loten dat de eerste tien miljoen lollar van de kosten van het poli- ieleger in Egypte door alle leden- -taten zullen worden gedragen naar ato van hun normale contributies. Nieuwjaarswensen In ons nummer van maandag 31 december geven w(j wederom ge legenheid tot het plaatsen van Nieuwjaarswensen tegen het be kende speciale tarief. Opgaven dienen uiterlijk zaterdag 22 december in ons bezit te zijn. De administratie. De winkelsluiting op 24 december De commissie van overleg der middenstandsvakcentralen, waarin samenwerken de Christelijke Mid denstandsbond, de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, heeft tot de bij deze drie organisaties aangesloten be drijven het verzoek gericht, indien dit geen al te grote bezwaren ont moet, geen gebruik te maken van de mogelijkheid om op 24 december a.s. de winkels langer dan tot 18.00 uur open te houden. Hongaar schildert portret van H.M. de Koningin De gemeente Ootmarsum heeft een in Nederland opgenomen Hon gaarse kunstschilder, Joszef Ba- logh opdracht gegeven tot het schilderen van een portret van Ko ningin Juliana. De schilder ver blijft in het vakantieoord van de P.T.T. bij Ootmarsum, „De Kuiper- berg". De gemeenteraad van Oot marsum heeft een bedrag van f 750 voor het werk beschikbaar gesteld. Vandaag zal in het Waaggebouw te Almelo een tentoonstelling van werken van de heer Balogh, die hij uit Hongarije mee heeft kunnen nemen, geopend worden. Het carillon dat Nederland indertijd aan de Verenigde Staten schonk als dank voor het Ameri kaanse aandeel in de bevrijding van Nederland, zal op 21 januari a.s. de tweede ambtstermijn van presi dent Eisenhower inluiden. De klok ken zullen luiden als de president de eed aflegt. Het gelui en het daar opvolgende carillonspel - door de Amerikaanse carillonspeler Char les Thomas - zal door de radio over de gehele wereld uitgezonden wor den. Schouwen-Duiveland telt slechts 112 inwoners per vierkante kilometer Toenemende vlucht uit de landbouw te wachten Ook te Bruinisse is woensdag avond een praatavond gehouden aver de toekomstige veranderingen op ons eiland, waarbij behalve de spreker de heer D. Eveleens, hoofd der landbouwschool te Zierikzee, aanwezig waren de heren van Iwaarden, adj. secretaris der Z.L. MJ. A. van Nieuwenhuijze uit Nieuwerkerk als kring vertegen woordiger en de heer Vroegop als vertegenwoordiger van de Dienst Herverkaveling. Velen waren opgekomen, om de zeer vlotte causerie van de heer Eveleens te beluisteren, toen de voorzitter van de landbouwvereni- ging de spreker inleidde. Ons eiland is vergeleken bij ove rig Nederland dun bevolkt. Is het gemiddelde voor ons land 326 in woners per vie.rkante kilometer, voor Schouwen-Duiveland is dat maar 112 per vierkante kilometer. In 12 gemeenten op ons eiland wo nen 21.000 zielen en deze mensen zijn bijzonder hokvast, want van 2/3 van de bevolking woonden de voorouders al eeuwen lang hier. Terwijl in Nederland 1/5 van de be volking in het agrarisch bedrijf werkt, geeft deze bedrijfstak op ons eiland aan de helft van de bevol king werk. Behalve in de Westhoek groeide de bevolking de laatste halve eeuw zeer weinig, Duiveland blijft stationair, terwijl midden- Schouwen zelfs achteruit loopt. In deze mensenmaatschappij nu komt de Herverkaveling met zijn ingrijpende veranderingen Mensen die tot dusver in de dorpskom ge woond hebben, krijgen een bedrijf verschillende kilometers soms van de dorpskom verwijderd. Dit brengt een veranderde mentaliteit met zich mee, niet alleen voor het be trokken landarbeidersgezin maar ook voor de gehele samenleving; het Deltaplan zal zeker in het open bare leven van ons eiland nog meer zijn stempel zetten, dan de Herver kaveling bezig is te doen. De mogelijkheid dat in de toe komst door deze veranderde sa menleving de arbeidsmoeilijkheden groter zullen worden dan ze nu al zijn, is zeker niet denkbeeldig. De mentaliteit van de landarbei der verandert en zal nog verder veranderen, zodat te vrezen is, dat de nu reeds begonnen vlucht uit de landarbeid naar andere beroepen nog zal gaan toenemen, wanneer niet tijdig maatregelen worden ge nomen. In alle politieke partijen zal het boerenbelang dringender aan de orde moeten worden gesteld en op alle mogelijke manieren zal voorlichting moeten worden gege ven. De heer van Iwaarden besprak in het kort de aanleiding van de thans in de landbouw heersende neergang in de prijzen, waarbij voor Schouwen-Duiveland dan nog ko men de nadelige gevolgen van de uitvoering van de herverkaveling. Over de nadelige gevolgen van de in uitvoering zijnde herverka veling kwamen daarna de tongen los en individueel blijken er nogal wat klachten en wensen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1