MAGGI RANG is alleen RANG als er RANG op staat. BERGMANS LIEFDE'S NAZOMER 't Fijnste en feestelijks!® borcfje tcioraf ELKERZEE BESLUIT TOT BOUW VAN ZES WONINGWETWONINGEN STAD EN PROVINCIE Culturele vereniging Renesse start met 229 leden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 20 december 1956 No. 18075 Ingezonden mededeling Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken Verkoop grond aan Coöp. Boerenleenbank ■"SSKSSSSESSU a* De raad van Eikerzee kwam maandagavond in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. De raad kan zich verenigen met de begrotingen 1957 voor het zie kenhuis „Schouwen-Duiveland" 'en de Districtsschoolartsendienst. Op voorstel van b. en w gaat de raad accoord met de gunning van het beplanten van de algemene be graafplaats aan de laagste inschrij ver de heer J. C. Braber te Renesse. Door het college van Ged. Staten is alsnog bouwvolume voor 6 wo ningen toegewezen. B. en w. stel len voor een blok van 6 woningen te bouwen aan de Kerkstraat te Scharendijke. De burgemeester legt aan de raad een schetsplan der woningen over, vervaardigd door de architect H. Kooy. De raad besluit met algemene stemmen tot het bouwen van 6 wo ningwetwoningen en gaat er ver der mee accoord om de aanbeste ding bij uitnodiging te doen ge schieden. Op voorstel van b. en w besluit de raad tot herziening van het raadsbesluit van 28 september 1956 inzake aankoop van grond van de heer J. C. de Vrieze cs. langs de dreef van zijn boerderij. Bij ka dastrale opmeting is namelijk ge bleken, dat het aan te kopen ge deelte belangrijk groter is. In aansluiting op het reeds geno men besluit in de vorige raadsver gadering besluit de raad thans om aan de Coöperatieve Boerenleen bank „Eikerzee" voor het bouwen van een kantoorgebouw met wö- ning te verkopen een perceel bouw grond groot 600 m2. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. besluit de raad aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel een uitkering ineens toe te kennen ten bedrage van 6 pet. van de bezoldiging over Jubilea van burgemeesters Voortaan zal bij het volbrengen van een diensttijd van 25, 40 of 50 jaren in overheidsdienst aan de burgemeesters, ten laste van de ge meentekas, een gratificatie of des- j gewenst een geschenk worden aan- geboden, dan wel een combinatie van beide. De daaraan verbonden uitgaven zullen bedragen: bij een 25-jarig dienstjubileum de helft van de maandelijkse bezoldiging, bij een 40-jarig dienstjubileum een maal het bedrag der maandelijkse bezoldiging. Wanneer dezelfde per soon burgemeester is van twee of meer gemeenten komt de gratifica tie in verhouding tot het inwoner tal ten laste van elke gemeente. Dit besluit werkt terug tot 1 januari 1956. het tijdvak van 1 juli tot en met 31 december 1956. In de rondvraag informeert de heer van Eenennaam wanneer de nieuwe straatverlichting in het we- deropbouwplan zal worden aange bracht. De voorzitter zegt toe bij de P.Z.E.M. op spoed te zullen aan dringen. Op verzoek van de heer Dorre man zal de aannemer van het sloopwerk der oude schuur op de hoek van de Platteweg worden aan gemaand om enkele restanten van puin zo spoedig mogelijk op te rui men. Hierna sluiting. zierikzee Lezing over electrisch las<en Vorige week werd in de Graan- beurs alhier een lezing met film ge houden over het onderwerp „Elec trisch lassen" door de N.V. W. Smit te Nijmegen. Deze firma was verte genwoordigd door de heren Wagen voorde en Pruisen. De heer Wagen voorde gaf hierbij een uiteenzetting over de me'est gebruikelijke en nog niet gebruikte electrodesoorten voor het kleinbedrijf. Ook werd behan deld het automatisch-, het argo- narc- en het Sigma lassen. Na deze belangwekkende inleiding werd de film „Aardwurm" vertoond, waar bij naar voren werd gebracht het lassen en leggen van de aardgas leidingen in het noorden van ons land. Alles samenvattend was het een leerzame avond, waarvoor jam mer genoeg, mede door de slechte weersomstandigheden, weinig be langstelling bestond. renesse Vekeerscursus Plaatselijke afdeling Bond voor Veilig Verkeer opgericht In het dorpshuis werd een ver- keersexamen gehouden waaraan 17 candidaten deelnamen. Deze heb- |ben een volledige cursus, afgelopen, welke onder leiding stond van de wachtmeester le klasse der rijks- ipolitie, de heer Lindhout De exa mencommissie, welke bestond uit 'de heren burgemeester van Renes- ■se, M. de Roo, wethouder en de heer Visser van het Verbond voor Veilig Verkeer kon aan de volgen de personen het Verkeersdiploma toekennen: de dames: mevr. Elen- baas, mevr. Kouman, mevr. Krij ger, mevr. Borgmeijer, mevr de Vroomen en de heren: C. Elenbaas, J. A. Kouman, J. Krijger, G. Horst, W. J. Kooman, J. W. de Jonge, H. A. de Roo, I de Meij, S. W. v. d. Hoek, C. A. de Vroomen. Twee can didaten werden afgewezen. Na afloop gaf de heer Visser, voorzitter van de Bond voor Veilig Verkeer afd. Zeeland, een uiteen zetting over het doel en strekking van deze Bond. Na zijn uiteenzet ting werd besloten tot oprichting van een afdeling Renesse van de Bond voor Veilig Verkeer waarvan alle aanwezigen lid werden. In het voorlopig bestuur werden gekozen: mevr. Borgmeijer, mevr. Krijger, J. A. Kouman, C. A. de Vroomen, H. A. de Roo en J. Lindhout. De bur gemeester van Renesse werd be noemd tot ere-voorzitter. nieuyverkerk Kerkzangdienst Herv. en Geref. Gemeente Zondag 23 december wordt des avonds in het kerkgebouw van de Herv. gemeente een Kerstzang- dienst gehouden. Voorgangers zijn dr. J. H. Becker, ger. predikant en ds. M. G. Westerhof, herv. predi- kantalhier. Medewerking verleent de chr. gemengde zangvereniging „Eén Naam is onze hope", onder leiding van de heer J. Schouls. Aan vang 7 uur. Bij de uitgang zal een collecte voor het Ned. Bijbelgenoot schap worden gehouden. bruinisse Kerstverrassing voor Hongaren Herinnert u zich nog het zo juist achter ons liggende St. Nicolaas- feest, met zijn pakjes, zijn verras singen, zijn surprises? Natuurlijk. Welnu, wat het Sinterklaasfeest bij ons is, is een deel van het Kerst feest voor de Hongaren. Uit het werkcomité voor de Hongaarse vluchtelingen in het kamp Stoof- polder te Bruinisse heeft zich een klein comité gevormd, bestaande uit burgemeester Michaëlis, dokter Quaak, kampleider de Vogel en de sociale werkster mej. Erasmus, om pakjes in ontvangst te nemen, die maandag 24 december onder de Kerstboom zullen worden uitge reikt. Mensen in Bruinisse of overig Duiveland, die een pakje willen maken, die iets beschikbaar willen stellen voor de Hongaarse vluchte lingen, die een aardig idee hebben om dit Kerstfeest te doen slagen, kunnen zich in verbinding stellen met één der vier genoemde comité leden. Natuurlijk werkt Bruinisse hieraan mee en overig Duiveland blijft niet achter. Calamiteuze Waterschap Bruinisse Te Bruinisse werd dinsdagmiddag een vergadering van Ingelanden ge houden van het calamiteuze water schap „Bruinisse", onder leiding van de dijkgraaf de heer P L. Kre- pel. Na een woord van deernis voor het Hongaarse volk liet de heer Ki'epel de laagconjunctuur in de landbouw de revue passeren. De begroting 1957 werd aangenomen met een ontvangst en uitgaaf van 3 863,05, waarin begrepen is een bedrag van f 43.474,53 dat recht streeks aan de waterkering moet worden betaald. Het is niet meer mogelijk de begroting sluitend te krijgen zonder lastenverhoging Be sloten werd daarom deze lasten met f 2 per ha. te verhogen voor het ongebouwd en 0.4 pet. voor de ge bouwde eigendom, waardoor de las ten per ha. daardoor worden bijna f 73,50 per ha. en voor het onge bouwd 8.4 pet. Geen enkele polder op ons eiland heeft zulke hoge las ten en besproken werd of bij sa menvoeging van polders deze lasten zullen dalen. Verschillende inge landen waren echter van mening dat er eerder een stijging in de na burige polders te verwachten is, dan verlaging van lasten in Brui nisse. Jubileum dr. Anthon van der Horst Ter gelegenheid van het feit dat dr. Anthon van der Horst 25 jaar geleden dirigent werd van de Ne derlandse Bachvereniigng zal op 29 december a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam een jubileumconcert worden gegeven. Aan dit concert zullen meewerken het koor van de Nederlandse Bachvereniging, het Concertgebouworkest, en de solis ten Annette de la Bije, Wilhelmina Matthes, Tom Brand en David Hollestelle. Onder leiding van dr. van der Horst zelf zullen het Weih- nachtsoratorium (cantate 1-3) en het Magnificat van Bach worden uitgevoerd. Gevarieerd winterprogramma samengesteld In het Dorpshuis vergaderde voor de eerste maal de Culturele Vereni ging. De voorzitter van het voorlo pig bestuur, de heer J. M. de Nooij- er sprak in zijn openingswoord har telijke woorden van dank tot hen die de ledenwerfactie tot een on gekend succes hebben gemaakt. Niet minder dan 229 personen ga ven zich als lid op. „Hieruit blijkt wel", aldus de voorzitter, „dat met het oprichten van de vereniging in een behoefte wordt voorzien. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van een definitief be stuur. Gekozen werden mevr. Dale- bout-Kooman, mevr. Horst-Paauwe en de heren J. M. de Nooijer, H. J. Simons, J. C. Braber, M. de Feiter en A. C. Dorreman. Uitvoerig werd hierna van ge dachten gewisseld over de samen stelling van het komende winter programma. Als eerste zal op 7 ja nuari a.s. de heer Willem van Iependaal een lezing houden over taal, volkstaal en humor (dit in sa menwerking met de Cult. Ver. te Noordgouwe). Voor 21 januari is bij de Z.V.U. in bewerking een popu lair concert, te geven door een bla zers-kwartet van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. 3 februari wordt een toneelstuk gebracht door een toneelgroep van het Rode Kruis Deze avond wordt georganiseerd door de Cult. Ver. In maart zal door de Zeeuwse vereniging uit Rotter dam een toneelstuk worden ge bracht, terwijl verder de heer Toxopeus van de Z.H. Reddings maatschappij een spreekbeurt zal vervullen. Daar er veel belangstelling be staat door leden der vereniging om een toneelstuk op te voeren, werd een commissie benoemd die zich met de werkzaamheden hiertoe zal belasten, bestaande uit mevr. Horst- Paauwe en de heren M. de Feit.er en A. C. Dorreman. feuilleton 50 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK De zeven andere aandeelhouders bleken geen van allen bepaald in telligente mensen te zijn. Voor zo ver Tom het kon bekijken, waren het stuk voor stuk heren, die een beetje te veel geld hadden en dit in allerlei kleine bedrijfjes hadden gestoken om er beter van te wor den In stilte dacht hij: „Ik ver onderstel, dat geen van de heren ooit in zijn leven heeft gewerkt. Alleen maar vergaderen en winst opstrijken. Of verlies natuurlijk". Tom weigerde aan het verzoek te voldoen, om de voorzitterszetel te bezetten. „Laat één van de heren maar de leiding nemen", zegt hij. „U begrijpt, dat ik totaal vreemd tegenover dit alles sta". De oudste aandeelhouder opent dus de vergadering en veel van wat hij vertelt, weet Tom al van de ad vocaat, die als negende aanwezige zich bepaalt tot luisteren en slechts spreekt als een der heren wat vraagt. En Tom weet nu een beetje meer Het komt er dus op neer, dat officieel gevraagd wordt, of de heer Boornberger voorlopig het be heer over de fabriek op zich wil ne men. Hij kan rekenen op de volle medewerking van advocaat van der Sanden en op de bedrijfsleider van de fabriek. Wanneer de heer Boorn berger van mening is, dat hij ook nog een andere adviseur nodig heeft dan heeft hij het maar voor het zeggen. Tom, goed geïnstrueerd door zijn dorpsgenoot-advocaat, spreekt kort maar kernachtig. „Uit de cijfers, die de heer voorzitter bekend heeft gemaakt, blijkt, dat dit bedrijf de laatste jaren met verlies heeft ge werkt. Daarvoor moet natuurlijk een oorzaak te vinden zijn. Ik ben geen financiële expert. Voorlopig wil ik de opdracht accepteren, mits ik zelf een accountant mag benoe men, die een nauwgezet onderzoek instelt naar de financiële toestand van het bedrijf". De vergadering duurt niet lang. Binnen twee uur zijn de heren het met elkaar eens. Zij hebben duide lijk laten doörschemeren, dat zij al hun hoop gevestigd hebben op de heer Boornberger. Hij krijgt voor lopig een blanco mandaat, mits hij binnen twee of drie maanden het resultaat meedeelt en rekening en verantwoording van zijn beheer wil afleggen. Opdat men daarna opnieuw kan gaan overleggen. En dat vindt Tom uitstekend. Als de heren uiteengegaan zijn, leidt advocaat van der Sanden Tom door het bedrijf. Er werken een kleine honderd man. De bedrijfslei der, die hen vergezelt, put zich uit in allerlei strijkages, als hij van de advocaat hoort, dat dit voorlopig de nieuwe baas is Een prima bedrijf, maar de omstandigheden zijn niet mee. Zware konkurrentie van an dere fabrieken. Tom zegt niet veel. Van de hele fabricatie heeft hij geen verstand, maar hij kan als leek zien, dat de machines verouderd zijn en de werkmethoden niet deugen. En de bedrijfsleider vindt hij hoogst on sympathiek. Tegen de avond keert hij weer in zijn dorp terug. Thuis belt hij van Vliet, de accountant op. „Ik heb een karweitje voor je", zegt hij, „en niet zo'n kleintje. Wanneer kan ik het met je bepraten?" „Als het moet, dadelijk". „Mooi, met een half uurtje ben ik bij je". Tom laat de thee in het kantoor tje brengen en als Greet weer ver trokken is, vertelt hij aan Ans in korte trekken, wat er aan de hand is en wat er van hem wordt ge vraagd. „Dat betekent, Ans, dat ik me voorlopig weinig met de zaak zal kunnen bemoeien. Jij krijgt, meer nog dan tijdens mijn ziekte, de algehele leiding. En er moet een tweede knecht bij komen. Als je eens iemand weet „Ik zal er met Joop over praten", zegt ze. „Hij kent meer mensen dan ik". „Mooi, en omdat we binnenkort toch gaan trouwen, zal ik je een permanente bank-machtiging geven Dan kun je ook alle financiële aan gelegenheden zelf afhandelen". Het onderhoud met van Vliet, de accountant duurt ook niet lang. Tom vertelt van de opdracht, die hij heeft ontvangen. „Ik wil precies weten, hoe de fabriek er financieel voorstaat En hoe er de laatste ja ren geboerd is. Aan de hand daar van zal ik mijn conclusies trekken". Reeds dinsdag begint van Vliet aan zijn omvangrijke taak. Met zijn medewerkers zit hij iedere dag in één der kantoren van de fabriek te cijferen. Tom zetelt dagelijks in het privékantoor en probeert zich in de voor hem onbekende materie in te werken. Dagelijks maakt hij een rondgang door de fabriek en hij ziet dingen, die hem lang niet aanstaan. De bedrijfsleider is een vleier en na een paar weken staat het bij Tom vast, dat deze man in hoofdzaak de belangen van de arbeiders behar tigt en in het minst niet die van de fabriek. Tom heeft van matrassen- fabricage geen verstand, maar be grijpt na die veertien dagen wel zo veel van het werk, dat minstens tien man overbodig zijn. Hij zwijgt evenwel en laat de bedrijfsleider praten. Al ontgaat hem niets. (Wordt vervolgd). SOEPEN ZIJN ECHTE SOEPEN BABU UITZET VON: Leesbrillen Leesglazen Verrekijkers grote sortering Zierikzee Abonneert U op dit streekblad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 9