C. L. VAN SLUIS CACAO DE ZAAN VAAK IS KOOS MET ZN JONGE HOPPE JONGE HOPPE sinds 1780 Kruidenkracht! Motie van Zeeuwse Staten aan ministerraad De Provinciale Staten van Zee land hebben een_ motie aanvaard, waarin ernstige teleurstelling en verontrusting wordt uitgesproken over de beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat, waar bij geen tdestemming wordt ver leend voor de bouw van een twee de boot voor de veerdiensten over de Westerschelde. Zij zien in de^ beslissing een on voldoende erkenning van de bete kenis van deze veerdiensten voor de Zeeuwse economie en als scha kel in de internationale verbin dingsroute met België, Frankrijk en Engeland. Ged. Staten worden uit genodigd de motie ter kennis van de ministerraad en de beide Ka mers der Staten-Generaal te bren gen. Ingezonden mededeling 5 de donkere l heeft het vólle (Vervolg van pagina 1): Ingebruikneming kerk Ouwerkerk De ingebruikneming Na Schriftlezing en gezamenlijk zingen van Ps. 118 3 en 10, volgde wat men zou kunnen noemen de successievelijke ingebruikneming van het kerkgebouw. De zware statenbijbel werd op de kansel ge legd en opengevouwen, waarna voor het eerst op deze plaats het Woord werd gelezen uit Ps. 33 en 1 Petr. 1 24 en 25. De ingebruik neming van het doopvont geschied de door een meisje en een jongen uit de gemeente. Het meisje goot water in het doopvont, terwijl de tekst geciteerd werd uit Matth. 28 19. Twee leden van de kerke- raad plaatsten broodschaal en beker op de tafel, eveneens onder het uit spreken van toepasselijke teksten. Twee meisjes brachten het kerk boek in het midden der gemeente, onder het uitspreken van een Psalmvers. De vertegenwoordiger van de Orgelcommissie der Gene rale Synode, de heer W. Huisman, speelde daarop een viertal Bach- koralen, waaronder het imponeren de: „Wachet auf ruft uns die Stim- me", waardoor allen een indruk kregen van de kwaliteit van het orgel, dat verder tijdens de dienst werd bespeeld door de heer M. A. Swenne. De predikant bepaalde hierna zijn gehoor bij de woorden uit Ps. 127 la: „Als de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouwlieden daaraan". Spr. stelde, dat zonder de hulp van het Rampenfonds de kerk niet tot stand zou zijn gekomen. Dank baarheid voor kerk en pastorie vooropstellend, zag spr. als een ge vaar dat de offervaardigheid van de gemeente niet genoeg is geprik keld. Misschien is het de laatste ja ren wat te gemakkelijk gegaan en wel dient te worden beseft dat die tijd thans voorbij is. De gemeente zal met het staan op eigen benen een harde dobber hebben, zo meen de de predikant, maar zulks zal niet zo zijn als ieder maar zijn plicht verstaat. De predikant betreurde het dat de jongeren ziéh Tosmaken van de kerktraditie en als dit zich zou doorzetten, „hebben de bouwlieden tevergeefs gezwoegd". Er zal geen zegen Gods zijn als de gemeente zich afsluit voor Gods Woord en de leden zich niet laten gebruiken als bouwstenen in Gods handen. Met klem bond ds. Franke daarom zijn gehoor op het hart, Christus toe gang te verlenen tot eigen leven, want dan zullen ook de kinderen deel hebben aan de rijkdommen van het geloof. De treffende dienst werd besloten met het zingen van Gezang 271 vs. 1 en 2. De receptie Na de dienst volgde in de zaal van de kleuterschool een geani meerde receptie, waarop nog talrij ke sprekers het woord hebben ge voerd. Voor het verslag hiervan even wel mogen wij verwijzen naar het nummer van morgen (vrijdag). In .aptwflord op vragen van de Staterjledog^. P. van Oorschot (P. v.d.A.)en -J, L. Verhagen (v.v.d.) antwoqrdde gedeputeerde M. J. van Poelje, dat minister Algera heeft, meegedeeld, dat om conjuncturele redenen niet kan worden ingestemd met bouw van een tweede boot. Schapen-drieling In en op het schapenbedrijf van W. Meerdink en Zonen te Zierikzee, heeft moeder natuur zich laten verleiden door de voor de tijd van het jaar bijzonder hoge tempe raturen. Dezer dagen nl. aan schouwde een lammerdrie- ling het levenslicht. Moeder en kinderen maken het uit stekend. Evenigel zijn de jonge spruiten - naar wij vernemen - wel ietwat ver langend naar het voorjaar. Een begrijpelijk verlangen overigens. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Mosselvaartuig in aanvaring met pontt Het motormosselvaartuig Bru van schipper C. de Koning, op weg. naar de Waddenzee, kwam gister morgen omstreeks 6 uur op de Dordtse Kil in aanvaring met de pont van de dienst Dordrecht 's Gravendeel. Door de schok die de botsing veroorzaakte kwam schip per de Koning die aan het roer stond te vallen en brak een pols. Ook de Bru 45 werd beschadigd en het schip keerde woensdagavond in de thuishaven terug, nadat de gebroken pols in een ziekenhuis te Dordrecht was gezet. Mevrouw Beatrice Dunn ui Pittsburgh heeft echtscheiding ge kregen, omdat haar echtgenoot haar gedurende tien jaar op een onver-f warmde zolderkamer had laten slapen omdat zij snurkte. De heer Dunn voncLhet zelfs niet goed, dat zij de deur van haar kamer open-t liet, daar er dan „te veel koude lucht naar beneden kwam". Ingezonden mededeling v\ -svVv^\ Ieders vriend 6.75 per liter kelderfles Verkrijgbaar bij: DAM 6 - ZIERIKZEE - TEL. 279. Burgh stelt vijf Oostenrijkse woningen beschikbaar vóór Hongaarse gezinnen Regeling met Haamstede voor ophalen vuilnis voldoet goed Onder voorzitterschap van bur gemeester jhr. A. van Citters kwam de gemeenteraad bijeen. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter het ontzettende gebeuren met het Hongaarse volk en deelde mee, dat b. en w. beslo ten hebben vijf Oostenrijkse wo ningen voor Hongaarse gezinnen beschikbaar te stellen. Verder deelde hij mee, dat een voorstel tot verpachting van het weiland van de boerderij van Beije eerst in januari zal plaats hebben, daar de Herverkaveling dan pas over gegevens beschikt. De schrif telijke gegevens betreffende de wij ziging van de straatverlichting zijn nog niet van de P.Z.E.M., ontvan gen. Een proef tot het gezamenlijk ophalen van vuilnis met de ge meente Haamstede verloopt tot nu toe goed en zal als proef voortge zet worden. Voor een aanbieding van vlotten in bruikleen aan de gemeente zal gebruik worden ge maakt. Over de technische omschrijving van de verbetering van de aanslui ting van de Weeldeweg ontspon zich een uitvoerige discussie, waar na besloten werd dat er scherm- blokken zullen worden gelegd. De begrotingen voor 1956 en 1957 voor de regionale brandweer, als mede de begroting voor 1957 van het Rode Kruis-ziekenhuis worden voor kennisgeving aangenomen, doch de heer L. v. d. Klooster meende dat de gemeenten ontföl- doende in het bestuur van dit kenhuis zijn vertegenwoordigd, terwijl er naar zijn mening ook veel verloop onder het personeel is. De eerste fase van de verbou wing van de Beatrixschool voor B.L.O: te Zierikzee, werd met al gemene stemmen goedgekeurd. De begroting voor de schooltandver- zorging voor het jaar 1956/1957 werd voor kennisgeving aangeno men. Bij de rekening over 1955 en de begroting voor 1957 van de B.B. betoogden de heren L. v. d. Kloos ter en J. Duson, dat hiervoor plaat selijk meer propaganda gemaakt dient te worden. De schoolgeld verordening voor de gemeenschap pelijke kleuterschool, zoals deze door de gemeente Haamstede is ontworpen, werd ook voor Burgh van toepassing verklaard. Tot le den van de adviescommissie voor de kleuterschool werden benoemd de burgemeester en de heer A. J. de Ruijter. Maatschappelijke zorg Tot lid van de burgerlijke instel ling voor maatschappelijke zorg werd de heer Bossers gekozen. Aan deze instelling zal over 1957 een subsidie van f 5.Ö0Ö,worden verL leend voor verzorgings- en verple- gingskosten, alsmede voor kolen- toelagen. De heer v. d. Klooster acht het gewenst aandacht te be steden aan het feit, dat velen een heel jaar werken of zullen werken. De nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de Beatrixschool werd conform het concept m.a.st. aangenomen. Hierna werd de begroting' voor 1956 aan de orde gesteld. De rap porteur van de raadscommissie van onderzoek, de heer W. v. d. Zande, vond het jammer dat deze begro ting zo laat behandeld kon worden, al constateerde hij met genoegen dat de achterstand inzake de f - nantiële administratie met spoe 1 wordt ingeh'aéjd. De commiss e wenst uitbreiding van het aantal brandblusappoiiaten, o.a. een in hét Duinweegje bij de Noorse wonin gen. GbvVaagd werd waarom de vastrechttarieven van de straat verlichting1 niet gelijk zijn, waarop de voorzitter antwoordde dat hét Gemeente Zierikzee neemt deel aan Stichting Werkplaats Schouwen-Duiveland Vertegenwoordiger van de gemeente aangewezen Op-de dinsdagavond onder voor- zitteiichap van burgemeester mr. F. Ttfc Dijckmeester gehouden ver gadering van de gemeenteraad, is uitvoerig gesproken over de Stich ting Werkplaats Schouwen-Duive- land. Enkele omschrijvingen in de statuten werden critisch bezien, maar vooropgesteld werd dat de stichtingsvorm een tijdelijke zal zijn. Het ligt in de bedoeling de stichting zo spoedig mogelijk om te zetten in een gemeenschappelijke regeling. De heer Verheyen maakte de wens hiertoe kenbaar en informeer- de tevens of de administratie van de stichting zal blijven gaan via Sociale Zaken. Wethouder den Boer lichtte toe, dat in het laatste geen wijziging zal worden gebracht. Vol gens de voorzitter dient het bestuur te beslissen of een secretaris-pen ningmeester als aparte kracht zal worden benoemd. Het gaat er om dat de Beschutte Werkplaats zo spoedig mogelijk zijn organisatori sche vorm krijgt. Mr. Keuningvond de stichtingsvorm een riskante zaak én drong ook zijnerzijds aan op een spoedig omzetting tot gemeenschap pelijke regeling. De voorzitter wees er nog op dat b. en w. het voorstel van de commissie uit de Vereniging van B. en S. op Schouwen-Duive- land, hebben overgenomen. De be doeling van de werkplaats is de mensen een scholing te geven voor plaatsing in het vrije bedrijf. Het besef van arbeidsongeschiktheid dient té worden weggenomen, jaldus wethouder den Boer. De voorzitter gevoelde overigens niet voor wij ziging der organisatorische opzet, die vooral mr. Keuning beoogde, gelet op het eventuele gevaar, dat met gelden der gemeente te gemak kelijk zou worden omgesprongen. In dit opzicht vormt de samenstel ling van het bestuur (directeur, ar beidsbureau, 3 vertegenwoordigers van werkgevers- en 3 vertegen woordigers van werknemerszijde) een waarborg aldus de voorzitter, hetgeen mr. du Croo onderstreepte. Deze spr. zag geen gevaar, dat roe keloos met geld zal worden omge gaan. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 3.15 uur, Kerstfeestviering be jaarden (U.V.V.); 'Huis van Nas sau, 8 uur, Vrouwenbond Partij van de Arbeid, Jaarwisselings bijeenkomst; aula lyceum, 8 uur, Z.V.U., lezing van de heer Th. J. Laagland over Rafaël; N.V. Con certzaal, 8 uur „Affaire in Trini dad" (18 j.). Morgen (vrijdag) Zierikzee: Huis van Nassau, 2 uur, algem. ledenverg. kring „Schou- wen-Duiveland" der Z.L.M. contract oud is en vernieuwd zal worden. De commissie wenst ver der, dat de toegekende subsidies niet aan het eind van het jaar, doch ongeveer in het midden betaald zullen worden. Besloten werd naar aanleiding van een verzoek van de commissie, in 1957 een begraaftoe- stel aan te schaffen. De commissie wenst, aldus de rapporteur, haar waardering uit te spreken voor de verificateur, voor de snelle afwer king der begroting en de duide lijke uiteenzetting tijdens de com- missievergadering1^ In aansluiting op het rapport om trent de begroting, merkte de heer v. d. Klooster op, dat de kosten voor de verificateur een aanzien lijke uitgave vordert, terwijl de se cretaris veel weg is, waarom hij een instructie voor de secretaris nodig acht. De voorzitter zei, dat hij zelf geen voorstander is van de combinatie. Het Duinweegje Bij de rondvraag deelde wethou der Bolkenbaas mee, dat hij grond voor verbetering van het Duin weegje in bestelling heeft, daar de polder hieraan niets doet. Verwacht wordt dat de polder hierin 50 °/o zal bijdragen. De heer Duson is hier tegen, doch de voorzitter zei dat door de bewoning het Duinweegje meer tot de kom is gaan behoren en dat deze weg erg slecht is. De heer v. d. Zande zei dat hij klachten had gehoord over het cafetaria, waarop de voorzitter meedeelde, dat dit een zaak van de politie is, doch dat dit zijn volle aandacht heeft. De heer Bouwman informeerde naar de bouw van het gemeente huis van de door de gemeente aan gekochte boerderij, waarop de voorzitter zei dat ir. van 't Hooft hierover geraadpleegd zal worden. De heer v. d. Klooster vroeg of het niet juister is, wanneer de raad officieel zijn goedkeuring hechtte aan de verhuring van vijf Oosten rijkse woningen aan Hongaarse ge zinnen, waartpp. dan ook met alge mene stemmej? werd besloten. De heer W. Jonker informeerde of er ook vergoeding betaald wordt voor het stallen van auto's in de schuur van de gemeente, waarop de voorzitter toezegde deze kwes tie in b. en w. te zullen bezien. Wethouder den Boer gaf nog een toelichting op de historische ont wikkeling van de werkplaats en deelde mede dat voorlopig nog slechts eenvoudig soort werk kan worden gedaan, als zakken stoppen, pitrietwerk, matten vlechten e.d. Uitbreiding der werkzaamheden ligt in de bedoeling. Op dit punt echter moet de werkplaats self-sup porting worden. Zo dient ook bv. de aanschaf van machines uit de opbrengst van de verkochte pro ducten te worden gefinancierd. Het voorstel tot deelneming in de Stich ting en het voteren van f 10 werd daarna aangenomen. Mr. Keuning verzocht om aantekening van zijn bezwaren in de notulen. Hierna werd overgegaan tot aanwijzing van een vertegenwoor diger van het college in het be stuur der stichting. De voorzitter stelde voorop dat de stemming vrij is, maar beval wethouder den Boer aan, daar deze van meetaf aan be last is geweest met de zorg voor de werkplaats. De heer Verheyen vond het beter als de wethouder van sociale zaken met deze taak wordt belast. Wet houder Catshoek deelde mede, des tijds te hebben ingestemd met de benoeming van wethouder den Boer omdat hij - gezien zijn leeftijd zich niet meer met deze taak wilde belasten. Maar in feite is het vol gens spr. niet in de haak. Wethou der den Boer herinnerde er aan, bij de functieverdeling destijds de wens te kennen te hebben gegeven, belast te worden met de zorg voor de beschutte werkplaats. De voor zitter merkte op, dat de taakver deling der wethouders een zaak is, die buiten de raad omgaat. De heer de Moor herinnerde er aan, dat men vrij is te stemmen, wie men wil. De heer den Boer werd hierop met 8 stemmen gekozen als vertegenwoor diger. De rondvraag Bij de rondvraag vestigde de heer de Moor de aandacht op de Kade- weg. Opdracht tot verbetering is gegeven, aldus de voorzitter. Mr. Keuning kreeg als antwoord op een desbetreffende vraag, dat de plannen voor de keersluis nog wachten op de rijksgoedkeuring. De voorzitter zei de indruk te heb ben dat Rijkswaterstaat wel alles doet om de zaak te bespoedigen. Mr. du Croo sprak de wens uit voor een apart telefoonnummer voor het politiebureau, dat soms moeilijk bereikbaar is. De heer Simmers uitte een klacht over de te smalle straten in het bouwplan-Malta. Dit blijkt ver band te houden met de financiering van het uitbreidingsplan. De heer bij de Vaate merkte op, dat het hier een kwestie van grondfinan- ciering betreft. Later zou eventueel verbreding der wegen mogelijk zijn omdat de straten niet zo ingeklemd liggen als in de binnenstad. De gebeurtenissen in Hongarije Het blad „Nepkarat" van de vak beweging van Hongarije eist, al dus heeft radio-Boedapest woens dag gemeld, inkrimping van het Hongaarse leger, beperking van de zware industrie en uiterste inspan ning tot vergroting van de produk- tie van consumptiegoederen. Hier door zal het inflatiegevaar afne men en een scherpe daling in de levensstandaard worden voorko men. De uitgaven voor het Openbaar Ministerie, de strijdkrachten en de investeringen dienen te worden besnoeid en de hiermee bespaarde gelden zullen moeten worden ge bruikt voor de produktie van consumptiegoederen. Uitvoer van consumptiegoederen moet alleen dan worden toegestaan, indien zulks nodig is voor de in voer van zeer belangrijke goede ren. De vakbonden eisen verder, dat de arbeidsraden verantwoor delijk worden gesteld voor de waarden die hun zijn toevertrouwd Laatste bieten verlieten het eiland Woensdagmiddag vertrok te Brui- nisse het motorschip „Gerardus Marinus" van schipper P. Dekker uit Papendrecht met de laatste bieten van ons eiland. Was in ande re gedeelten van het Zuidwestelijk kleigebied, de bietencampagne vo rige week al geëindigd, allerlei factoren hadden er toe meege werkt, dat in Duiveland de leve ring wat langer aanliep en nog juist voor het afdraaien van de fabrieken mochten worden verla den. Waren de eerste vrachten bieten uit de polder Oosterland af komstig (de heer Biemond), ook de laatste vracht bieten was uit Oos terland. Hekkensluiter was hier de heer L. W. Boogert. In totaal werden via de haven te Bruinisse 74 schepen suikerbie ten verladen, n.l. 53 voor Putters- hoek en 21 voor Dinteloord. Vorig jaar 'Cvaren- er 70 schepen, maar de schepen waren toen veelal niet zo groot als thans. Rustig weer Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk mist en bijna overal droog weer; zwakke tot ma tige veranderlijke wind; weinig verandering in temperatuur. 21 dec. Zon op 8.48, onder 16.32. Maan op 21.49, onder 10.55. Laatste kwartier: 24 dec. te 11.10. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 dec. 5.37 v.m. 18.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 dec. 5.09 v.m. 17.30 n.m. Springtij: 20 december. Doodtij: 26 december. HET WEERO VERZICHT Het weer in Nederland stond het laatste etmaal onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, die zich langzaam van zuid-Engeland naar noord-Duitsland verplaatste. De hierin aanwezige mist wist zich ook in de afgelopen nacht en van ochtend op tal van plaatsen te handhaven. Een kleine, boven noord-Frank rijk aanwezige storing trok naar het noordoosten en bracht in Eind hoven 4 en op het vliegveld zuid- Limburg 2 mm regen. Op. het midden van de oceaan bevindt zich thans een zeer diepe depressie, die in zijn centrum een barometerstand van ongeveer 955 mb. vertoont en in een uitgestrekt gebied zware stormen veroorzaakt. Deze depressie stuurt opnieuw warme subtropische lucht in de richting van Europa. Waarschijn lijk zullen deze warme luchtmas- sa's morgen Nederland niet kunnen bereiken. Het weer hier te lande blijft de eerstkomende 36 uur nog onder in vloed van hogedrukgebieden, zo dat er weinig verandering in het nu heersende weertype is te ver wachten. Een langzame verdere daling van de temperatuur is ech ter waarschijnlijk. VARA-speelgoedactie omvangrijk Dit jaar heeft Sint Nicolaas als gevolg van de nog omvangrijker hulp en medewerking aan de VA RA-speelgoedactie dan het vorige jaar, ruim 32.300 kinderen van 321 instellingen gelukkig kunnen ma ken. Verleden jaar hebben 26.300 kinderen van 280 instellingen van alle gezindten geschenken ontvan gen. Ingezonden mededeling In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor tnena en dier DE bron. óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist- les. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. NOORDGOUWE Brand in woonbarak Woensdagavond omstreeks acht uur werd de Zierikzeese brandweer per sirene gealarmeerd. De melding bleek te zijn gekomen uit Noord- gouwe, waar in de woonbarak van de Ned. Heide Maatschappij - be woond door het uit vijf personen bestaande gezin van de heer R. Laan - brand was uitgebroken. De leiding van de brandweer ver gaderde juist op het stadhuis, zo dat de tijd tussen alarmering en spuiten zeer kort was. Toen de brandweer arriveerde stond de ba rak reeds in lichter laaie. In het hout van het huis vond het vuur gretig voedsel. Daar spoedig water kon worden gegeven, brandde hét huis toch niet geheel uit, maar wat overbleef is toch niet noemens waard. De inboedel waarvan slechts enkele stukken konden worden ge red, is verzekerd. De Zierikzeese brandweer had het vuur bedwon gen toen de brandweer van Noord- gouwe arriveerde. Dit vindt echter uitsluitend zijn oorzaak in een te late (en feitelijk foute) alarmering. Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd, dat iemand met een bran dende sigaret in de buurt is géweest van een vat benzine. Het Hongaarse persbureau MTI meldt, dat duizenden - arbei ders van de uraniummijnen In het gebied van Pecz naar de kolenmij nen gezonden zullen, worden. In de uraniummijnen zulien voorlopig slechts onderhoudswerkzaamheden worden verricht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2