ZlERÏKZEESWgNIEUWSBODE Nieuw kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente officieel in gebruik genomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT BRITSE PLANNEN VOOR CYPRUS DOOR GRIEKENLAND VERWORPEN Stakingen in Moskou en Leningrad? Nehroe zou ontwapend Midden-Oosten wensen BROODPRIJS GAAT EEN CENT OMHOOG Nieuwjaarswensen STAD EN PROVINCIE DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 113e jaargang I Wrt' ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES:.' Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 3,90,j,per week 30 cent. Losse nummers 10 ctt - Verschijnt'maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN ff T2S£tJ8£2 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel.'Jü^ na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Averoff: „Rapport-Radcliffe onaanvaardbaar'' Averoff, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zeven van de constitutionele voorzienin gen in het woensdag gepubliceerde rapport-Radcliffe over Cyprus als „onaanvaardbaar" van de hand ge- Hij verklaarde zowel het rap port-Radcliffe en de woensdag dooi de Britse minister van Koloniën afgelegde verklaring in het Lager huis „onverenigbaar met de geest en de hoge beschaving van de Cy prioten" De constitutie van Rad- cliffe was gericht op voortzetting van een koloniale status op Cyprus. De constitutie noch de verklaring van Lennox Boyd waarborgden de eerste vereisten voor de uitoefe ning van het zelfbeschikkingsrecht: de voornaamste eis van de Cyprio ten, aldus de Griekse minister. De Griekse regering heeft in een communiqué de voorstellen van Radcliffe als „ondemocratisch en star" bestempeld. De Griekse re gering, aldus het communiqué, was derhalve eenparig van opvatting, dat de voorstellen „geen grondslag bieden voor de oplossing van de kwestie-Cyprus". De voornaamste Griekse bezwa ren gelden het feit, dat de Britse gouverneur bij decreet de bevoegd heid van de autonome regering te niet kan doen, op eigen gelegen heid het parlement kan ontbinden en zich niet hoeft te houden aan de wetten die het parlement goed keurt. Voorts worden o.m. de in dividuele vrijheid van de Cyprio ten en de persvrijheid nit gega randeerd, aldus minister Averoff. Hij waarschuwde voorts, dat ver deling van Cyprus tussen Turkse en Griekse Cyprioten nog moei lijker vraagstukken zou scheppen. Een leider van de Turkse Cyprio ten, Kutehuk, heeft woensdag in Nicosia verklaard, dat hij op de reactie van de Turkse regering wil wachten alvorens het standpunt van de Turkse gemeenschap be kend te maken. Persoonlijk vond hij de voorstellen „verre van be vredigend". De Britse gouverneur van Cyprus Lord Harding, verklaarde woens dag in een radiorede, dat aartsbis schop Makarios niet mag terugke ren zolang de rust op Cyprus niet is weergekeerd. Volgens de Stockholmse corres pondent van het Parjjse blad „France Soir", hebben reizigers uit Rusland bericht, dat er onlangs stakingen zijn geweest in fabrieken te Moskou en Leningrad, een ge rucht, dat ook in diplomatieke krin gen in de Zweedse hoofdstad cir culeert. De voornaamste oorzaak van de ze stakingen zouden klachten van de arbeiders over hun arbeidsvoor waarden en lonen zijn. Maar hier en daar viel toch een ondertoon te beluisteren van protest tegen het militaire optreden in Hongarije en onvoldoende voorlichting over de gebeurtenissen in dat land. Egypte beschuldigt Engeland en Frankrijk Egypte heeft Engeland en Frank rijk beschuldigd van een „flagrante schending van het staakt het vu ren" en van „provocerende daden jegens de bewoners van Port Said". Egypte deed dit in een memoran dum aan Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V.N. Gezegd wordt dat in 36 uur tijds dertig mensen in Port Said zijn ge dood en een groot aantal gewond Arabische wijken warén omsingeld en huis voor huis doorzocht. Er was een groot aantal arrestaties ver richt. De terugtrekkende troepen hadden bezittingen van burgers meegenomen. In het wekelijks bulletin van de Pakistaanse ambassade in Tokio wordt gezegd, dat volgens uit Lon den ontvangen berichten premier Nehroe van India propaganda maakt voor een topconferentie over een demilitarisatie van het gehele Midden-Oosten. Hij had hierover met Eden gesproken en zou waar schijnlijk hetzelfde met Eisenhower doen. Als het denkbeeld voor het Wes ten aanvaardbaar zou zijn, zou Nehroe er bij de Sowjet-Unie op aandringen de wapenleveranties aan het Midden-Oosten te staken. Het bulletin acht dit streven van Nehroe gevaarlijk voor Pakistan, omdat het dan geen wapens meer uit het westen zou kunnen ontvan gen en Nehroe zijn „invloedssfeer" zou kunnen uitbreiden. Voor het zesde achtereenvol gende jaar kreeg Rotterdam een kerstboom aangeboden, die ook nu weer een plaats voor het raadhuis heeft gekregen. De boom, waarvan, zoals bekend, het plaatsen nogal wat voeten in aarde heeft gehad, is zeventien meter hoog, dat is twee en een halve meter hoger dan die van verleden jaar. Daardoor waren ook tweehonderd lampjes meer no dig voor de verlichting, die nu 878 lichtjes telt. Koningin en Prins naar Amsterdam Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin en Z.K H. de Prins der Nederlan den zaterdag aanwezig te zijn bij de plechtige overbrenging van de Hongaarse verzetsvlag naar het koninklijk paleis op de Dam. Ook H.K.H. Prinses Wilhelmina hoopt bij deze plechtigheid aanwezig te zijn. Gerben Sonderman posthuum onderscheiden De naam van Gerben Sonderman, die op 20 oktober van het vorige jaar in de Verenigde Staten bij een demonstratievlucht van een Fok ker S 14-machine om het leven kwam, is toegevoegd aan de rij van zeer vooraanstaande Nederlan ders, die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor de lucht vaart en deswege met de gouden Generaal Snijders-medaille zijn on derscheiden: de oud-opperbevel hebber van land- en zeemacht ge neraal Snijders zelf in 1932, dr. A. Plesman in 1935, dr. ir. M. H. Damme in 1938, Prins Bernhard in 1950 en de president-directeur der K.L.M. de heer I. A. Aler in 1953. Gistermiddag waren de laatstge noemde drie in de vergaderzaal van Fokkers kantoorgebouw op Schip hol aanwezig, toen mevrouw de weduwe A. Sonderman-Speerstra de posthume onderscheiding voor haar man in ontvangst nam. Ook haar beide kinderen, de 15-jarige Gerby en haar 14-jarig broertje Wouter, waren bij de plechtigheid aanwezig. Alle broodsoorten worden met in gang van heden (20 december) één cent per 800 gram duurder. Deze verhoging geschiedt na diepgaand overleg tussen de minis ter van Economische Zaken, diens medewerkers en vertegenwoordi gers van de bakkerijstichting. De prijsverhoging geldt dus zo wel voor het witbrood, het bruine brood als het volksbrood. Vernietiging oester- besluit gevraagd Vijf oesterkwekers uit de drie Zeeuwse bedrijfsverenigingen, te weten Oesterbelangen, Vebo en Zeeuwse Oester, hebben zich na mens het merendeel van de bij deze bedrijfsverenigingen aangesloten kwekers tot het college van beroep voor het bedrijfsleven gewend met het verzoek te bepalen, dat het be stuur van het Bedrijfschap voor Visserijprodukten zijn besluit tot vaststelling van de exportpercenta ges, genomen in de vergadering van 20 september 1956, zal vernietigen. Mocht vernietiging van het besluit niet mogelijk zijn. dan wordt ver zocht alleen een quotering uit de laatste drie jaren naar keuz§ vast te stellen, zonder herleiding naa 100 pet De uitspraak van het col lege van beroep is bepaald op woensdag 6 februari 1957. Wqepsdagmiddag werd, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernharcl- inae vergadering van Fokkers kantoorgebouw op Schiphol de gouden Generaal Snijders-medaille uitgereikt aan mevrouw A. Sonderman- Speerstra, echtgenote van wijlen de heer Gerben Sonderman, in leven vlieger en adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Ko ningin. - Op de foto ziet men v.l.n.r. dr. ir. M. H. Damme, die in zijn functie van voorzitter van het bestuur van de stichting „Generaal Snij ders-Fonds" de gouden medaille uitreikte, mevrouw Sonderman, Z.K.H. de Prins en de 15-jarige Gerby Sonderman, dochter van de overleden vlieger, na de uitreiking van de medaille. „Bloemfontein" had aanvaring Woensdagavond omstreeks acht uur werd op de Boulevard te Vlis- singen een harde klap gehoord. Twee schepen op.de Westerschelde bleken als gevolg van de mist (het zicht was ongeveer driekwart mijl) met elkaar in aanvaring te zijn ge komen Eén der schepen, de 10.473 urt. metende „Bloemfontein" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij te den Haag, welke varende var. Zuid- Afrika naar Rotterdam, op weg was naar de tussenhaven Antwer pen, raakte een anker kwijt en liep lichte boegschade op. Het schip ging op de Westerschelde, even ten oosten van de Vlissingse havenin gang, voor anker. DE VIER MILJOEN OVERSCHREDEN Gisteren heeft giro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis de vier miljoen gulden overschreden. Dit gironummer, dat door het Nederlandse Rode Kruis altijd gebruikt wordt voor inzame lingen voor hulpverlening bij grote rampen, werd eind oktober geopend voor bijdragen ten behoeve van het Hongaarse volk. Hoogtijdagvoor Ouwerkerk Extra verrassing: Toren mag worden herbouwd (Van onze redakteur) „Dit huis werd U ter eer gesticht, opdat G' er met Uw liefd' en licht, zoudt wonen in ons midden". Zo klonk jubelend het stemmenkoor der gemeente uit gezang 273, tijdens de woensdagmiddag speciaal belegde dienst, waarin de over dracht en aanvaarding van de nieuwe kerk der Ned. Hervormde ge meente te Ouwerkerk plaats vond. Voor het eerst na de oorlog had Ouwerkerk daarmede weer een officieel eigen kerkgebouw, dat thans het centrum van de gemeente beheerst door zijn opvallende bouw. De overdracht geschiedde door de adviseur van het Nationaal Ram penfonds, de heer YV. J. A. H. vnn Berkel, de man die zich uitzonderlijk veel moeite heeft gegeven om de bouw tot stand te brengen, een om standigheid waarvoor hy gisteren vele dankwoorden in ontvangst mocht nemen. Een bijzonder reliëf kreeg de ingebruiknemingsdienst door de aan wezigheid van de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote en schoonmoeder. Het moderamen der Generale Synode was vertegenwoordigd door mr. G. A. J. ter Linden. De dienst wefcl begonnen met een welkomstwoord tot de gemeente en de zeer talrijke genodigden, van de president-kerkvoogd de heer P. Hack, die daarop een kort gebed uitsprak. „Het lijkt zo eenvoudig, de kerk en de pastorie staan er en daai'me- de zou alles gezegd kunnen zijn, maar zo eenvoudig is de totstand koming toch niet geweest", aldus de h'eer van Berkel in zijn toespraak die er aan herinnerde dat de bouw reeds teruggrijpt tot in de bezet tingstijd, toen het probleem zich voordeed de kerkelijke gemeenten, door oorlog er> inundatie in moei lijkheden geraakt, te helpen. Na de ramp hebben de protestantse ker ken de minister van Maatschappe lijk Werk gevraagd of er een rege ling kon worden getroffen de ker ken te helpen. Van dit initiatief is het kerkje aan het Beijersdijkje het eerste begin geweest en nadien kon dan geleidelijk de nieuwe kerk tot stand komen, ih samenwerking met de Bouw- en Restauratiecommissie van de Generale Synode. De heer van Berkel feliciteerde de architect - ir. Klokke te Middelburg - met het ontwerp. Na zijn felicitaties te hebben ge richt tot het kerkbestuur, deed de heer Van Berkel de verheugende mededeling, dat de Centrale Di rectie van de Wederopbouw heeft bericht, dat ook de toren mag wor den herbouwd. Ouwerkerk krygt dus een kant-en-klaar-projekt aan geboden. In h'et vervolg van zijn toespraak wees spr. er nog eens op, dat de gelden voor hel Rampenfonds met ..gelden van Jantje en Pietje" bij De nieuwe „ronde" kerk van Ouwerkerk. Een typiscl} voorbeeld van zg. cenlraalbouw. Ook de in de oorlog verwoeste toren zal worden vervangen door een nieuwe. elkaar zijn gekomen en dit legt een verantwoordelijkheid op, die zeer nauwgezet in acht dient te worden genomen. Na veel gegoochel met cijfers, is thans een fase afgesloten en het doel is bereikt, nl. een plaats te creëren als samenkomst voor de gemeente. Spr. achtte de bouw ge slaagd en hoopte dat de zegen van de Allerhoogste op het kerkgebouw zal mogen rusten. Symbolisch droeg de heer van Berkel daarop het kerkgebouw over aan de president kerkvoogd de heer P. Hack, onder het uitspreken van zijn welgemeen de gelukwensen. De heer Hack sprak de wens uit dat de gemeente tot in lengte van jaren van het kerkgebouw zal mogen profiteren en droeg daarna zijnerzijds het ge bouw over aan de voorzitter van de kerkeraad, ds Franke. Toespraak jhr. mr. de Casembroot De Commissiaris der Koningin, Jhr. mr. de Casembroot, noemde het gebouw zeer mooi, een feit waarmede hij de architect compli menteerde. Spr. uitte zijn dank baarheid over de toezegging voor de torenbouw en schetste dit als een - wat hij noemde - ongelofelijk suc ces in deze tijd van investerings moeilijkheden. In vroeger tijd ston den kerk en toren van Ouwerkerk reeds op de scheepskaarten, maar niemand in die tijd heeft wel kun nen denken, welk lot Ouwerkerk zou treffen Ziende op kerk en toren noemde de Commissaris dit een symbool van de goede samenwer- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Grote zielen willen, andere I willen slechts willen. In ons nummer van maandag 31 december geven wjj wederom ge legenheid tot het plaatsen van Nieuwjaarswensen tegen het be kende speciale tarief. Opgaven dienen uiterlijk zaterdag 22 december in ons bezit te zijn. De administratie. ZIERIKZEE Bevorderd Aan de r.k technische school te Roosendaal zijn in de cursus leer- ling-handzetter bevorderd van de 2e naar de 3e klasse de heren Th. Kramer en P. Pannekoek. De heer P. Gillesse werd bevorderd van klasse 1 naar klasse 2. Allen zijn woonachtig te Zierikzee en werk zaam op de drukkerij v.h. Laken man Ochtman. BRUINISSE Kerstwijdingsavond Herv. Vrouwenvereniging De Hervormde vrouwenvereni ging „Helpt Elkander" was dit jaar de eerste vereniging die een Kerst- wijdingsavond organiseerde in het Ned Herv. Verenigingsgebouw op dinsdag 18 december. De bijbelin leiding werd verzorgd door mej. wed de Waal-Jumelet, terwijl aan de hand van een Kerstliturgie van de Herv vrouwengroep van de C.J. V.F. een programma werd afge werkt. Kerstliederen werden gezon gen en de traktatie was iets uitge breider dan gewoonlijk. Reis om de wereld Met ruim 1000 passagiers, onder wie 934 emigranten, is woensdagmiddag de „Siba- jak" van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd naar Nieuw. Zee land en Australië vertrokken. De reis gaat via Curagao en het Panamakanaal naar Wel lington, Sydney, Melbourne en Freemantle. Op de terug reis worden Indonesië en, indien het Suezkanaal dan nog niet gebruikt kan wor den, Kaapstad én Las Palmas aangelopen. Het komt er dus op neer, dat dit een rond-de- wereld-reis wordt. Dit is de laatste reis, welke dit schip in charter voor de Neder landse regering vaart. king, die heerst in de gemeenschap Ouwerkerk, een gemeenschap die de ramp droeg met verdriet, maar ook met berusting en vertrouwen. Spr. haalde hierna herinneringen op aan zijn bezoeken aan Ouwer kerk na de ramptijd en zeide steeds getroffen te zijn door de sfeer van hartelijkheid en saamhorigheid, die hier heerst. Voor de houding der bevolking in de ramptijd, sprak de Commis saris zijn grootste bewondering uit en spr. was er van overtuigd, dat 't vertrouwen en de moed der bevol king te danken is aan het vertrou wen op God. Spr. hoopte tenslotte dat in de nieuwe kerk tot in lengte van jaren Gods Woord zal mogen worden gepredikt. Verder gaande met Gods hulp, aldus besloot de Commissaris, in een sfeer zoals die heerste na de ramp, wordt hulde gebracht aan de nagedachtenis van hen, die bij de ramp omkwamen. Burgemeester J. Romeijn herin nerde aan de toezegging van het Rampenfonds voor de bouw van kerk en toren in de zomer van 1953. Nu het geschenk is overgedragen, stempelt dit ook voor de burger lijke gemeente de dag tot een blij de. In goede samenwerking met de kerkvoogdij, heeft de gemeente voor de bouw van de kerk grond afge staan. Herbouw op dezelfde plaats was niet mogelijk Ouwerkerk is zeer gelukkig met deze fraaie en practische kerk, die goed ls van akkoestiek. Hopende dat het Woord in de nieuwe kerk geopende har ten zal mogen vinden, bood de heer Romeijn tenslotte zijn gelukwensen aan gemeente en kerkcolleges aan. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1