Uit Boedapest wordt de arrestatie van talrijke verzetsstrijders gemeld DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 18 DECEMBER 1956 ZIER1KZEESCBEM Tl ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN iz2z-iüa.s De toestand in Hongarije Aantal mijnwerkers tot de helft geslonken Radio-Boedapest meldt, dat maan dag in Hongarije 200 „contra-revo lutionaire terroristen" zyn gearres teerd. Er wordt een onderzoek naar hun gedragingen ingesteld, aldus de radio. Een naar Oostenrijk gevluchte Hongaarse student heeft meege deeld, dat de Amerikaanse me vrouw Georgette Chapelle, die als fotografe voor het Amerikaanse tijdschrift „Life" naar Hongarije was gegaan, met nog een student die hem vergezelde, gearresteerd is voor zjj de Oostenrykse grens be reiken kon. Het -„Nepszabadsag" heeft zon dag gemeld, dat er van de 84.000 ondergrondse arbeiders van de ko lenmijnen er thans nog 40.000 tot 45.000 over zijn. Radio-Boedapest heeft meege deeld, dat de Hongaarse regering besloten heeft het ministerie voor de verzameling van landbouwpro- dukten en het ministerie van staats boerderijen op te heffen. De regering zal de staatsboerde rijen een grotere onafhankelijkheid dan voorheen toestaan, aldus de radio, die voorts berichtte dat de directies van de abattoirs in Boe dapest en van de mijnen in Tata- banya een overeenkomst hebben gesloten, volgens welke de abat toirs vier wagons reuzel en ge noemde mijnen een wagon kolen per dag zullen leveren. Premier Eden weer in functie De Britse premier, sir Anthony Eden, is maandag voor het eerst sedert zijn rustkuur op Jamaica in het Lagerhuis verschenen. Slechts een gedeelte van zijn Conservatieve aanhangers, naar schatting de helft, juichte hem geestdriftig toe toen hij glimlachend en bruingebrand bin nentrad. Een aantal Conservatieven die zich tegen de „voortijdige te rugtrekking" der Brits-Franse troe pen uit Egypte hebben verzet, nam geen deel aan de demonstratie en ook „linkse elementen" der partij, die van meet af aan tegen de Brits- Franse actie gekant waren, hielden zich stil. Op de Labourbanken heerste een ijzige stilte. Ondanks de ellende van de af gelopen weken hebben de Honga ren niet gebroken met de traditie om op de twee zondagen vóór Kerstmis inkopen te doen. In Boe dapest waren de winkels zondag geopend en er waren veel mensen op de been, doch de kerststemming van de andere jaren ontbrak in de hevig geteisterde stad. In westelijke diplomatieke krin gen verwacht men, dat premier Kadar deze week een belangrijke politieke verklaring zal afleggen. Hoewel de Hongaren over het al gemeen weinig goeds verwachten, doen toch geruchten de ronde vol gens welke de rechtervleugel van de communistische partij van kleine boeren tot overeenstemming zou zijn gekomen over de vorming van een nieuwe coalitieregering binnen een „patriottisch volksfront". Intussen blijft de toestand, on danks de beëindiging van de alge mene staking, ernstig door gebrek aan kolen, elektriciteit en grond stoffen. Vele Hongaren willen naar het westen Lange rijen wachtende Hongaren stonden maandag voor het pas poortbureau in Boedapest, dat voor het eerst sedert ruim twee weken emigratie-aanvragen in behande ling nam. Toen het kantoor opende stond er een rij van vijfhonderd mensen en de gehele dag hield de stroom mensen aan, die de gangen in het gebouw en het trottoir buiten ge heel bezetten. De meeste aanvragen golden westelijke landen. Ambtenaren vertelden, dat er reeds voor de heropenstelling van het gebouw tweeduizend aanvra gen in behandeling waren. Eind november had men door te grote drukte geen aanvragen meer in be handeling genomen. POOLS-RUSSISCHE OVEREENKOMST INZAKE LEGERING VAN TROEPEN Russische militairen worden aan banden gelegd Het officiële Sowjet-persbureau heeft maandagavond bekendge maakt, dat de Pools-Russische over eenkomst, die maandag in War schau ondertekend is, bepaalt, dat de tijdelijke legering van Sowjet- troepen in Polen op geen enkele wjjze inbreuk kan maken op de Poolse souvereine rechten en niet kan leiden tot inmenging van de Russische troepen in de Poolse binnenlandse aangelegenheden. Het aantal Russische eenheden op Pools gebied en de plaatsen waar zij gelegerd worden, zullen worden vastgesteld in speciale over eenkomsten die nog gesloten zullen worden. Russische troepenverplaat singen op Pools gebied kunnen slechts met toestemming van de Poolse autoriteiten geschieden. Ook voor oefeningen van de Russische troepen buiten de garnizoens plaatsen, die niet vallen onder een gezamenlijk uitgewerkt plan, moet eerst Poolse toestemming verkre gen zijn. Misdaden en overtredingen van Russische militairen en hun ge zinsleden zullen als regel door Poolse gerechtshoven behandeld worden. Hiervan zijn uitgezonderd misdaden tegen de Sowjet-Unie of andere Russische militairen. Russische soldaten die schuldig bevonden zijn aan schending van de Poolse wetten, zullen, als de Poolse autoriteiten dat wensen, te ruggetrokken worden. Materiële schade die Russische militairen aanrichten, zal worden vergoed. In Boedapest is de rust nog altijd niet weergekeerd. - In de stad worden werkmensen in vrachtwagens van het Russische leger opgehaald voor werkzaamheden aan Russische legerinstallaties (foto boven). - Rond de stad concentreren de Russische troepen zich. De onderste foto toont een tankdepót in de heuvels in de omgeving van de Hongaarse hoofdstad. Moeilijkheden in Nieuw-Guinea „Normaal" bij pacificatie van elk primitief volk Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de recente min of meer alarmerende berichten uit buitenlandse bron omtrent onrust in het Wisselmeren-gebied in Ne derlands Nieuw-Guinea betrekking hebben op het voorgevallene te te Onbano op 4 november j.l. Uit Hollandia werd reeds op 6 en 8 november bericht, dat te Onbano aan het Paniai meer een Ambon- nese zendingsonderwijzer en zijn gezin en een papoea politieagent werden vermoord. Het zendingsvliegtuig werd ver nield en de zendingsgebouwen in brand gestoken. Er zijn bij de zen ding geen verdere slachtoffers te betreuren dan de reeds gemelde. De streek om het Paniai Meer is nog onrustig. Er wordt intensief gepatrouilleerd door de politie, waarbij steun wordt ontvangen van welgezinde Kapukou's. De achtergronden van de moei lijkheden zijn geen andere dan die, welke men verwachten kan bij de pacificatie van elk primitief volk. Eeuwenlang is de bevolking van het Centrale Bergland gewend ge weest aan eigen rechtsopvattingen en aan het toepassen van Barbaar se gebruiken als het verminken en vervolgens het doden van over- speligen, het doodpijlen van we duwen, enz. Elke inmenging op dit gebied van bestuur of zending en missie ontmoet weerstand en kan aanleiding geven tot locale uit barstingen. De openbare aanklager bij het Westduitse hooggerechtshof te Karlsruhe heeft maandag tegen dr. Otto John, het voormalige hoofd van de contra-spionagedienst, een straf van ten hoogste twee jaar tuchthuis, met aftrek van een jaar voorarrest geëist. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobefsiraat 6, Zierikzee, Postbus nr.! 1, Tel, 32* na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening! nr. 1376Z7— Uitgave: N.V. Drukkerij v./b. Lakenman Ochiman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het s.s. „Statendam", op een werf in Schiedam in aanbouw voor de Holland Amerika Lijn, dat zaterdagochtend voor zijn technische proef- t jjo-rt de Noordzee opvoer, is maandagochtend met machineschade de Nieuwe Waterweg weer opgesleept om op de werf in Schiedam te wor den gerepareerd. - Deze luchtopname toont de lamgeslagen „Staten dam" tijdens de sleeptocht naar Schiedam op de Waterweg. HET SUEZ-KANAAL Onderhandelingen over oprniiningswerken vlotten niet naar wens De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag in het Lagerhuis ver klaard, dat de onderhandelingen inzake de opruimingswerkzaamhe den in het Suezkanaal tot zijn leed wezen niet zo goed verlopen, als hjj had gehoopt. Hij zei, dat er voorgesteld was, de Frans-Britse bergingsvloot, die bij Port Said een „schitterend suc ces" had behaald door twee vaar geulen vrij te maken, te splitsen. De Britten en Fransen hadden aan geboden deze vloot onder auspiciën van de V.N. te gebruiken met bur gerpersoneel, op voorwaarde dat de veiligheid van het materieel en de opvarenden zou worden gewaar borgd. Dit aanbod was echter nog niet aanvaard. De dood op de weg UTRECHT. Op de Vleutenseweg te Utrecht is gisteravond de 87-ja- rige voetganger M. van der Ven uit Utrecht bij het oversteken door een vrachtauto gegrepen. De bestuur der van de vrachtauto, de 22-jarige C. J, N B., trachtte nog te remmen, maar kon niet voorkomen dat de man door de voorbumper werd ge schept. Met een schedelbasisfrac- tuur werd het slachtoffer naar het Antonius-ziekenhuis overgebracht, waar hij in de loop van de avond overleed. 's-GRAVENHAGE. Een plotse ling de Bezuidenhoutseweg over stekende voetganger, de 68-jarige J. J. K., is door een personenauto, bestuurd door de 56-jarige F. J. B. gisteravond aangereden en zo ern stig gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis Zuid- wal aan de gevolgen van de aan rijding is overleden. KORTGENE. Maandagavond is te Geersdijk, gemeente Wissekerke een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een driejarig meisje het leven heeft gekost. Een vrachtauto pas seerde om ongeveer vier uur het dorp Geersdijk, toen plotseling het meisje de weg overstak De vracht auto kon het kind ondanks krach tig remmen niet meer ontwijken. Met ernstige hoofdwonden is het meisje naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar het die avond is overleden. Lloyd was van oordeel, dat deze bergingsvloot met hulp van ande ren in zeven weken een vaargeul door het gehele kanaal zou kunnen vrijmaken. Zonder de Britse en Franse schepen zou dit minstens tweemaal zoveel tijd kosten. Vestiging van Krupp in Nederland De Westduitse firma Krupp voert informatieve besprekingen over een vestiging in ons land, en wel op het eiland Rozenburg of in het IJ-mondgebied. Naar het zich thans laat aanzien gaat de voorkeur van Krupp uit naar de IJ-mond. Ben spiegel is beter dan een rij familieportretten. Nieuwjaarswensen Tn ons nummer van maandag- 31 lecember geven w(j wederom ge- 'egenheid tot het plaatsen van Vieuwjaarswensen tegen het be kende speciale tarief. Ipgaven dienen uiterlijk zaterdag 22 december in ons bezit te ztfn. De administratie. Eisenhower en Nehroe onderhandelen President Eisenhower en premier Nehroe hebben dinsdag op Eisen hower's boerderij te Gettysburg- in z uid-Pennsylvanië vrijwel de ge hele dag informele besprekingen gevoerd. In gezaghebbende kringen ver wacht men, dat de president aan Nehroe nieuwe belangrijke econo mische hulp zal aanbieden. Zondag, kort na zijn aankomst in Washington, verklaarde Nehroe reeds, dat de president hem nadere bijzonderheden over het tweede In diase vijf-jarenplan had gevraagd. Bij de uitvoering van dit plan zijn moeilijkheden gerezen, o.m. als ge volg van de blokkering van het Suezkanaal. Autobusje botst tegen truck Eén dode, vier gewonden Een busje met arbeiders uit Enk huizen en Bovenkarspel, die te Wormerveer werken, is maandag avond op de Jaagweg te Avenhorn op een aan de kant staande truck met oplegger gebotst, waarvan de chauffeur bezig was de achterlich ten te repareren. De gevolgen waren verschrikke lijk. De bus werd totaal vernield en de 46-jarige chauffeur-eigenaar A. Mos uit Enkhuizen, die zwaar ge wond werd, overleed kort na het ongeval. Ernstig gewond werden de arbeiders J. de Boer (59), J. Lub (26) en J. Groes en T. Klein, beiden ongeveer 50 jaar. De slachtoffers werden naar twee ziekenhuizen in Hoorn vervoerd. De chauffeur van de truck, die bijtijds weg kon springen, heeft nog met een lantaarn gezwaaid om te waarschuwen, doch dit mocht niet baten. Het onafhankelijke Duitse blad „Die Welt" meldt, dat Bonds kanselier Adenauer van plan is be gin volgend jaar een bezoek aan Washington te brengen voor be sprekingen met president Eisen hower. Dit bericht is nog niet offi cieel bevestigd. Zowel Britse als Ierse militai ren hebben in het weekeinde stel lingen betrokken langs de grens tussen Ulster en de Ierse republiek om grensoverschrijdingen door het illegale „Ierse republikeinse leger" ,te verhinderen. Algemene vergadering Z.L.M. Terugslag als verlangens landbouw niet worden ingewilligd Ongunstig moment voor invoering loondifferentiatie „Wanneer aan de redelijke ver langens van de landbouw niet vol daan kan worden en de conjunc tuur zich niet snel ten gunste wijzigt, moet men rekening houden met een zodanig slechte rentabili teit in deze bedrijfstak, dat er een algemene terugslag zal ont staan met onherstelbare gevolgen voor de levenskracht van ons platteland". Dit verklaarde gister middag Ir. M. A. Geuze, voorzitter der Zeeuwse Maatschappij van Landbouw in zijn openingsrede op de algemene vergadering. Ir. Geuze zei dat het in een tijd van hoogconjunctuur voor de land bouw vrijwel niet doenlijk is, de industrie bij te houden. Er is zijns inziens geen ongeschikter moment te denken geweest om een op zich zelf verdedigbare loondifferentia tie in te voeren. Men eet nu een maal niet meer aardappelen en brood omdat men meer verdient. Wij zullen veel meer onze aandacht moeten richten op stimulering van de behoefte aan eigen produkten, met de verschuivingen die zich daarbij in de keuze voordoen, dan op de produktieverhoging, aldus ir. Geuze. In deze vergadering werd een fo rum gehouden waaraan ondermeer deelnam de heer H. D Louwes, voorzitter van het Landbouwschap. Hij zei o.a. dat wat het Landbouw schap enige tijd geleden heeft ge vraagd geheel ligt in de lijn van hetgeen minister Mansholt in zijn befaamde rede van 27 augustus jl. in Kampen heeft gezegd over de herziening der uitgangspunten bij het landbouwbeleid, wat betreft de kostprijsberekeningen door het Landbouw Economisch Instituut. „Wij moeten nu afwachten en vertrouwen, dat de minister voor zijn woorden zal staan. Zo niet dan zal een ernstige vertrouwenscrisis ontstaan. De voorstellen van de ge organiseerde landbouw zijn recht vaardig en uitstekend gemotiveerd".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1