Port Said aan V.N.-troepen overgedragen DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE WILDE MEER SATELLIET- LANDEN IN HET MIDDEN-OOSTEN Spaak opvolger van Ismay Hongarije gaat emigratie toestaan Nehroe in Washington OP DRIFT GESLAGEN „STATENDAM" BEHOUDEN THUIS Egyptische aanvallen op politie-eenheden BURNS PROTESTEERT ISRAËLIËRS IN SINAI ZULLEN ZICH VERDER TERUGTREKKEN MAANDAG 17 DECEMBER 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. f, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 113^677"' Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman C/Éflfman," Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eden terug in Londen Premier sir Anthony Eden en I dus Eden - Is het vormen van meer zijn echtgenote zijn vrijdagavond satellietlanden, dit keer in het mid- per vliegtuig van Jamaica in Lon den teruggekeerd. De Britse premier was opgewekt en maakte grapjes met zijn vrien den - waaronder zijn plaatsver vanger Butler - die hem kwamen afhalen. Eden verklaarde tegenover ver slaggevers: „Wy zullen een eens gezinde regering blyven om het hoofd te bieden aan de moeilijk heden d'c er in ons land en het buitenland bestaan". Hij zei dankbaar gestemd te zijn jegens Butler en zijn andere colle ga's voor de wijze waarop zij tij des zijn afwezigheid het werk had den voortgezet. „Zij hebben mij van alle belang rijke beslissingen op de hoogte ge houden en ik ga met elke genomen beslissing akkoord", aldus Eden, die voorts verklaarde, dat men in Canada en de Ver. Staten de Brits- Franse actie tegen Egypte steeds beter begrijpt. Eden zei dat de vorming van de politiemacht der Ver. Naties een keerpunt in de geschiedenis van deze organisatie kan betekenen. „Is er iemand die meent, dat deze strijdmacht gevormd zou zijn zon der het Brits-Franse optreden?", aldus Eden Hij zei verder, dat de Sowjet-Unie wapens aan de landen van het midden-oosten levert, om dat Rusland weet dat de ambities van de Egyptische dictator met zijn eigen plannen overeenkomt. De be doeling van de Sowjet-Unie - al- De NAVO-raad heeft vrijdag de 57-jarige Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, („mr. Europe") benoemd tot secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. Spaak volgt in april 1957 lord Ismay (Groot-Brittannië) op, die sedert 1952 secretaris-generaal van de NAVO Is. Het officiële Hongaarse persbu reau M T.I. me.ldt, dat personen boven de 50 jaar met toestemming van het ontvangende land kunnen emigreren. Aan mannen beneden de 45 jaar zal slechts in uitzonderings gevallen een emigratiepas worden verstrekt. Vrouwen boven de 45 jaar kunnen in alle gevallen een pas krijgen. Voor jongere vrouwen zal elk geval afzonderlijk beoor deeld moeten worden. Wel zullen steeds vrouwen hun mannen mo gen vergezellen als hij toestem ming tot emigratie krijgt. Ook min der j ire kinderen mogen mee. Belangrijke besprekingen met Eisenhower Premier Nehroe van India is zon dag in Washington aangekomen voor besprekingen van vier dagen met president Eisenhower. Hij werd met militaire eer ontvangen toen hij uit het vliegtuig van president Eisenhower stapte, waarmee hij hel laatste deel van zijn reis, van En geland naar Amerika, had afge legd. Nehroe werd namens Eisenhower begroet door vice-president Nixon De Indiase premier verklaarde dat de Verenigde Staten en India hoewel zij ver uiteen liggen, veel gemeen hebben. Zijn bezoek kwair. op een belangrijk en misschien zelf; kritiek ogenblik in de geschiedenis. De laatste maal dat Nehroe dr Verenigde Staten bezocht was in 1949. Waarnemers geloven, dat Eisen hower en Nehroe in het Witte Huis en op Eisenhower's boerderij in Gettysburg voorname lijk de kwes ties van het Midden-Oosten, com munistisch China en oost-Europa zullen bespreken, doch zij verwach ten geen opzienbarende besluiten of overeenkomsten. Storm in Het Kanaal Verscheidene treilers, onder wie vijf Nederlandse, zijn in het week einde de haven van Cherbourg bin nengelopen met het oog op een storm in het Kanaal. den-oosten, Het zou noodlottig ge weest zijn de dingen maar op hun beloop te laten, zoals dat het geval is geweest tussen de beide wereld oorlogen. ANNA KETHLY Mevrouw Anna Kethly, de vroe gere Hongaarse minister, die tijdens de opstand naar het westen uit week, heeft zondag een beroep op de Vex-enigde Naties gedaan in Hongarije te doen „wat zij in Suez hebben gedaan" en wel een inter nationaal politieleger zenden. Me vrouw Kethly betoogde tegenover verslaggevers in New York dat de V.N. de Hongaarse delegatie van Kadars regering moeten uitstoten omdat die „klaarblijkelijk niemand anders dan het Kremlin vertegen woordigt". Porselein van visgraten Bij laboratoriumproeven in een porseleinfabriek te Pors- grund in Noorwegen is men er in geslaagd, beenderpor- selein te maken van visgra ten. Beenderporselein wordt op het ogenblik vooral in Engeland gemaakt. As van dier enb eender en (calciumfos- faat) is een van de grond stoffen voor dit product. Er worden vooral exclusieve en dure voorwerpen van gebak ken. Vijfde transport Hongaarse vluchtelingen vertrokken Gisteren is de vyfde extra-trein met Hongaarse vluchtelingen uit Wenen naar Nederland vertrokken, aldus meldt de persdienst vluchte lingenhulp. Als ook deze groep in Nederland is binnengekomen, zul len In totaal 3.000 vluchtelingen in ons land toevlucht hebben gevon den, waarmede het door de Neder landse regering gestelde cijfer Is bereikt. Ook deze vluchtelingen, die In de loop van vandaag (maandag) in ons land worden verwacht, zullen in eerste aanleg in de Jaarbeurshal len in Utrecht door de dienst van het Nederlandse Rode Kruis wor den opgevangen. Daarna zullen de Hongaren door bemiddeling van de Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp naar de ontvangst centra in ons land worden overge bracht, waar zij de plaatsen gaan innemen van landgenoten, die reeds in de Nederlandse maatschappij een plaats hebben gevonden. Hongaarse verzetsvlag naar Paleis op de Dam HM. de Koningin heeft aan de commandant der voormalige bin nenlandse strijdkrachten de re se I' ve generaal-majoor H. Koot de op dracht verleend de haar, tijdens haar bezoek aan de Hongaarse vluchtelingen in de Jaarbeurshal len te Utrecht, overhandigde Hon gaarse verzetsvlag te doen over brengen naar het Koninklijk paleis op de Dam. Ter uitvoering van deze opdracht zal op zaterdag 22 dec. a.s. te 14.15 uur in Amsterdam een korte bij eenkomst worden gehouden in de Nieuwe Kerk waar mr. A. J. An dree Wittens, één van de leiders van het voormalige Nederlands studentenverzet, zal spreken. Hedenmorgen te Hoek van Holland gearriveerd De „Statendam", het nieuwe I één aan de achterkant, maar deze schip van de Holland-Amerika-lijn, verhouding is omstreeks half^ acht is op 80 mijl zuid-zuidwest van ÏJmuiden op drift geslagen. Het schip had met een machinestoring te kampen, waardoor een schroef buiten werking wei-d gesteld. Uit Hoek van Holland is onmiddellijk de sleepboot „Maas" van L. Smit Co. ter assistentie uitgevaren; uit ÏJmuiden drie sleepboten van de firma Weismuller. Daarna ver- trokken nog „De Brandenburg" van L. Smit Co en de Belgische sleepboot „Scaldis" uit Vlissingen. De „Statendam" was op een tech nische proefvaart. De directie van de Holland-Ame- rikalijn, die de technische proef vaart van de „Statendam" mee maakt, heeft het kantoor van deze lijn in Rotterdam het volgende te- elgram gezonden: „Hoofdmachines werken niet geheel bevredigend. Weshalve besloten schip door Weis muller te laten assisteren. Vermoe delijk maandag 10 voormiddag voor de kant Wilton. Verder alles wel". De „Statendam", gesleept door vijf sleepboten en omringd door nog ettelijke slepers, kwam van morgen te omstreeks 2.30 uur in het zicht van de Semaphoor te Hoek van Holland. Het schip be vond zich toen nog op een afstand van tien mijl benoorden de Nieuwe Waterweg. Omstreeks vijf uur vanmorgen lag de „Statendam" „voor gat" met vier sleepboten aan de voorkant en Te Marcinelle zijn in de Bois du Cazier op een verdieping van 1035 meter nog twee lijken ontdekt. Het beti'eft hier die van de Neder landse ingenieur Jan Stroom en van de Fransman Marceau Caillard. Britse militairen zijn in Port Said tot de aanval overgegaan, nadat zaterdagavond een Britse officier door machinegeweervuur van de Egyptenaren was gedood. In het gevecht, dat drie uur duurde, en waarin Britse tanks van hun machinegeweren gebruik maakten, werden ver scheidene Egyptenaren gedood. Tevoren hadden Egyptenaren in de loop van zaterdag verscheidene xanvallen gedaan, niet alleen op Britse en Franse militairen, maar Dok op patrouilles van de interna- :ionale politiemacht der V.N. De Britse bevelhebber in Port Said, uitenant-generaal Stockwell, had xaar aanleiding hiervan verklaard, dat zijn troepen tot actie zouden moeten overgaan, als de Egyptische aanvallen voortduurden. Overdracht Troepen van de V.N. hebben zon dag de controle over geheel Port Said overgenomen, met uitzonde ring van het met prikkeldraad af gezette bruggehoofd, vanwaar de 'aatste geallieerde troepen zullen vertrekken. Alle Britse troepen 'lebben zich binnen dit gebied te ruggetrokken. De Egyptische regering heeft een •ommissie voor herstel van Port Said ingesteld. De commissie staat mder toezicht van de minister voor le staatsplannen, Boghdadi. Het .vederopbouwplan voorziet in de xouw van 3 200 nieuwe huizen. Vol- jens een voorlopig onderzoek zou- len duizend gebouwen in Port Said (oor oorlogshandelingen vernield •ijn. Radio-Cairo verklaarde zondag, lat de Egyptische regering alle ver antwoordelijkheid voor de gebeur- enissen in Port Said afwijst. De Egyptische autoriteiten hebben de- e week politietroepen naar de ;tad willen sturen, doch de Britse niiitaire autoriteiten verzetten zich laartegen, zo voegd^ de radio hier- xan toe. De alg. vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag de Sowjet-klacht over Amerikaanse inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden in Oosteuropese com munistische landen verwezen naar haar bijzondere politieke commis sie Na behandeling in de commis sie zal de klacht door de algemene vergadering in voltallige zitting worden besproken. Beschuldiging Het hoofd van de Egyptische voorlichtingsdienst, Abdel Kader Hatem, heeft zondag de Brits- Franse troepen er van beschuldigd, dat zij alle auto's van Egyptische burgers in Port Said gestolen heb ben. De Egyptische regering zal de ze kwestie in de Ver. Naties ter sprake brengen en schadevergoe ding eisen, zo verklaarde hij vol gens radio-Cairo. Generaal Stockwell maakte zon dagavond bekend, dat hij op ver zoek van generaal Burns, de bevel hebber der V.N.-troepen, er mee heeft ingestemd dat 350 Egyptische politiemannen dinsdag naar Port Said komen om de plaatselijke po litie te versterken. „Als zij zich goed gedragen" zullen twee dagen later nog 350 politiemannen toege laten worden, aldus Stockwell. De Egyptische politie in Port Said telt op het ogenblik circa 800 man. De „New York Times" schrijft maandag uit welingelichte bron in Washington vernomen te hebben dat president Eisenhower van plan is president Tito van Zuid-Slavië voor een bezoek aan de Verenigde Staten uit te nodigen. Generaal-majoor Burns, opper bevelhebber van de politiemacht der V.N. in Egypte, heeft bij de Egyptische autoriteiten een krach tig protest ingediend tegen aan vallen die in Port Said op Noorse en Zweedse patrouilles der politie macht zijn gedaan. Er vielen geen doden of gewonden. Burns vroeg, dat maatregelen zullen worden, ge nomen om herhaling te voorkomen. Er waren vrijdagavond 3 hand granaten gegooid naar de Noren, die ook werden beschoten. De Zweedse patrouille was zaterdag ochtend beschoten. Een woordvoerder van de Egyp tische regering zei, dat deze laatste niets weet van de incidenten, „daar de verantwoordelijkheid voor het handhaven van recht en orde in Port Said nog steeds bij de Britten berust". Bestel kolen vroegtijdig De bond van Nederlandse han delaren in brandstoffen verzoekt met het bestellen van brandstoffen niet tot het laatste moment te wachten, doch dit zo vi-oegtijdig mogelijk te doen, teneinde het be zorgen van kolen met een minimaal gebruik aan benzine mogelijk te maken. Verklaring van Burns „Deze week zullen de Israëlische strijdkrachten in het gebied van Sinaï zich verder terugtrekken", zo heeft generaal Burns, de opperbe velhebber van de internationale po litiemacht, zondag te Lydda ver klaard na afloop van een bespre king met de Israëlische opperbe velhebber, generaal Mosje Dajan. In afwachting daarvan zal het Zuidslavische contingent van de V.N. niet verder oprukken dan 50 km van het Suezkanaal, de afstand waarmee de Israëliërs akkoord zijn gegaan. De Zuidslavische eenheden die deze afstand hebben overschre den, hebben order gekregen zich terug te trekken, aldus generaal Burns. Generaal Dajan verklaarde, dat de Zuidslaven zaterdag in contact waren gekomen met een Israëlische eenheid. In een zeer hartelijke sfeer hadden zij de avond samen doorgebracht. Volgens de Israë lische opperbevelhebber had bij vergissing een Israëlisch patrouille vliegtuig boven het Zuidslavische contingent gevlogen. gewijzigd wegens het binnenlopen te Hoek van Holland. Eén van de sleepboten aan de voorzijde van de .Statendam" heeft gelost en weer vastgemaakt aan de achterzijde. Geleid door de loodsboot „Betel- geuze" begon de „Statendam" te kwart voor acht aan de laatste etappe van zijn reis naar Rotter dam. Nieuw ziekenhuis te Rotterdam Voor radio-therapie en reuma-bestrij ding Het Radio-therapeutisch Insti tuut en de Stichting Reumacentrum hebben te Rotterdam een gemeen schappelijk ziekenhuis ontworpen nabij het Zuiderziekenhuis. De ra ming van de stichtingskosten wijst een totaal ongedekt aan van vier miljoen 688.000 gulden. Mocht het Rijk zijn bijdrage tot de eigenlijke bouwkosten beperken en deze derhalve niet uitstrekken tot de inrichtingskosten, dan zou dit bedrag tot f 4.950.000 stijgen. B. en w. van Rotterdam stellen nu voor een gemeenschappelijke garantie toe te zeggen voor een ten behoeve van de stichting van dat gemeenschappelijk ziekenhuis door beide instellingen aan te gane geld lening van ten hoogste f 5.000.000 en voorts in principe te besluiten voor dit project, het zij om niet, het zij tegen een symbolische ver goeding, bouwterrein van circa 15.000 viei'kante meter nabij het Zuiderziekenhuis beschikbaar te stellen. Particuliere verzekering langdurige verpleging Opgericht is een stichting waar bij particulieren met ingang van 1 januari a.s. zich kunnen verzeke ren tegen de kosten van langdu rige verpleging, voor die ernstige gevallen welke buiten de normale ziekenhuiskostenverzekering (ver plicht of vi'ijwillig) vallen (Stich ting Onderlinge Verzekering tegen langdurige verpleging, Mariastraat 26, den Haag). Verpleging wegens: geestesziekte, zwakzinnig-, blind- en doofstom heid, en lichamelijke gebrekkigheid valt (met uitzondering misschien van een beperkt aantal dagen) bui ten de verstrekkingen die de nor male verzekering aan verzekerden vergoed. Tot dusver was het vrij wel niet mogelijk zich tegen de ge noemde risico's te verzekeren en dit was dan ook de reden - aldus het bestuur - om de stichting op te richten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Volharding en vertrouwen beheersen een moeilijkheid en j overwinnen een schijnbare on- mogelijkheid. Prinses Wilhelmina bij kerstviering H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft in gezelschap van haar dame du palais, mevrouw H. J, de Savornin Lohmann, in de paleiszaal van Het Loo een gedeelte van een Kerstvie ring bijgewoond, die door de „Wel- fare"-afdeling van het Rode Kruis te Apeldoorn werd gehouden voor een groot aantal chronische patiën ten. De Prinses onderhield zich ge ruime tijd met enige van de patiën ten en toonde zeer veel belangstel ling voor het „Welfare"-werk, waarover zij zich het nodige liet vertellen. Défilé voor kroonprinses Met een zo mogelijk nog grotere militaire nauwkeui'igheid dan an dere jaren reeds het geval was wannaar zij tijdens het jaarlijkse Assaut voor hun feeën en de Hel- derse bevolking een mars door de stad maakten, hebben de adelbor sten van het Koninklijk Instituut voor de marine zaterdagochtend ge defileerd voor hun koninklijke gast van dit jaar, Prinses Beatrix. Voorafgegaan door vaandel en vaandelwacht marcheerden de adelborsten aan de prinses, die op het bordes van de marineclub stond en gekleed was in een lichtbruine japon met daarover een kort bruin bont jasje, voorbij, tehrwijl de Ma rinierskapel van de Koninklijke Marine, onder leiding van Gijsbert Nieuwland, de defileermars ten gehore bracht. Direct na het de- filé keerde de prinses, na de saam- gestroomde menigte te hebben toe gewuifd, terug naar het Instituut voor de Marine. Afscheid dr. Wagenaar te Goes Welk een grote plaats de direc teur van de Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland, dr. G. Wagenaar, inneemt in de harten van de Zeeuwse veehouders, is vrijdagmiddag gebleken tijdens de afscheidsreceptie in „De Prins van Oranje" te Goes, gehouden ter gelegenheid van het aanstaand ver trek van de directeur. Dr. Wage naar zal nl. vertrekken omdat hij benoemd is tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Alle schakeringen van de Zeeuwse vee houderij waren op de receptie ver tegenwoordigd. In hartelijke bewoordingen heeft men dr. Wagenaar hulde toege zwaaid voor zijn ijver, betoond in het belang van het Zeeuwse vee en hem dank gebracht voor de vele door hem genomen initiatieven. Verschillende toespraken gingen vergezeld van cadeaux. WONINGBOUWVERENIGING „BETER WONEN" - ZIERIKZEE De heer L. Koot, opzichter van „plan-Buijse" nam afscheid Op een vrijdagmiddag- in „Mon- dragon" gehouden intieme bijeen komst is - in verband met zijn ver trek - op hartelijke wijze afscheid genomen van de heer L. Koot, die zich als dagelijks opzichter in dienst van de Woningbouwvereni ging „Beter Wonen" grote verdien sten heeft verworven bij de bouw der huizen van het bouwplan- Buijse. De scheidende opzichter werd hartelijk toegesproken door de voorzitter van „Beter Wonerï", de heer J. Coumou, die hoog opgaf van de kwaliteiten van de heer Koot, die zich zeer nauwgezet van zijn taak heeft gekweten en zich ook ontpopt heeft als een bekwaam financier. Spr. karakteriseerde de heer Koot als een man van „de oude stempel", die feitelijk meer gaf dan hij strikt genomen geven moest en gedreven door liefde voor het werk, alles tot in de kleinste details verzorgde. De woningbouw vereniging is daarom de heer Koot veel dank verschuldigd. Als stoffe lijk blijk van waardering bood de heer Coumou een grote kist sigaren aan. De architect, ir. Compter te Am- sterdam, merkte op hoe hij aan vankelijk met betrekking tot de aanstelling van de heer Koot als opzichter had geaarzeld, maar ach teraf blijkt het werk bij de heer Koot in zeer goede handen geweest te zijn, hetgeen voor spreker een verlichting betekende in de prak tijk van de bouw. Spr. overhan digde de heer Koot een zeer gun stig luidend getuigschrift en bood een werk aan over woningbouw in Zwitserland. Namens „Panagi-o" sprak het di rectielid de heer Groot, die al even veel waardering bleek te hebben voor het werk van de scheidende opziehtei'. Spr. deed zijn dank woorden en goede wensen voor de toekomst vergezeld gaan van een sigarenaansteker. Namens de gemeente Zierikzee sprak de heer Van Ommeren, die gewaagde van de prettige contac ten in het verleden tussen de heer Koot en de gemeente. Voor de goede woningen, onder leiding van de heer Koot gebouwd, wilde spr. namens de gemeente dank zeggen. Tenslotte sprak een der uitvoer ders, de heer Zwaan, die ook een presentje overhandigde aan de heer Koot, die zijnerzijds dankte voor de gesproken woorden en de ont vangen geschenken en zijn vertrek uit Zierikzee motiveerde met de opmerking: „het is weer mooi ge weest, maar nu is het welletjes".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1