LIEFDES NAZOMER ARBEIDERS MAGGI Anneke is zo pienter SCHEEPVAART VEREENIGING ZUID ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 14 december 1956 no. 18072 Russische „journalistiek" „Britse en Franse tanks, met rode vlaggen, reden door de straten van Port Said. Inwoners van de stad renden op de vechtwagens af en riepen „Russen, Russen". En toen openden de tanks het vuur op deze ongewapenden", aldus meldt de correspondent van de „Prawda", het officiële dagblad der Sowjet- Russische communistische partij, donderdag uit Port Said. Hij voegt hieraan toe: „De be stuurders der Britse en Franse ge vechtswagens wisten, hoe buiten gewoon gezien de Sowjet-Unie on der de Arabieren is. Zij maakten van deze populariteit gebruik voor het bedrijven van deze ongehoord lage misdaad, die de gruweldaden der nazi's in de schaduw stelt", al dus weet de correspondent te Port Said van de „Prawda" aan zijn blad te melden. Kostbare medicijnen naar Hongarije Nu het postverkeer - hoewel ge heel voor eigen risico - met Hon garije weer is opengesteld, heeft de Stichting Hulpactie voor Hon garije te Amsterdam een van haar oude taken weer opgevat en gis teren de eerste veertig, na de Rus sische overweldiging aangevraagde, geneesmiddelen naar diverse plaat sen in Hongarije verzonden. Het betreft hier medicijnen, die door particulieren in Hongarije zijn aan gevraagd. Hoewel de meeste medicijnen vrij kostbaar zijn en de aankomst on zeker geacht moet worden, meende de stichting deze pogingen toch te moeten wagen. Leusden kreeg lucht aanval te verduren Consternatie in gemeentehuis Het dorpje Leusden in de pro vincie Utrecht is gistermorgen op geschrikt door een „luchtaanval". Met enkele harde klappen sloegen des morgens enkele kogels in, die waarschijnlijk afkomstig waren van vier straaljagers van de vliegbasis Soesterberg, die om ongeveer half elf over Leusden vlogen. De ge meentesecretaris, de heer A. F. H. Buining, die in de hall van het ge meentehuis liep, schrok enorm, want op anderhalve meter van hem af sloeg een kogel, waarschijnlijk van lichtspoormunitie, dwars door twee glazen deuren op de grond en veroorzaakte daar een grote vuur bal en schroeiplek. Enkele andere kogels die eveneens door deze glas deur waren gevlogen, veroorzaak ten overal in de hall glasschade. Het secretarie-personeel was zo geschrokken dat het de hall binnen kwam lopen en ook talrijke bur gers, die de klappen hadden ge hoord, stroomden naar het gemeen tehuis toe, waar binnen korte tijd ook de militaire politie arriveerde. Men heeft nog vier kogels kunnen terugvinden. Overal in het rond la gen scherven en stukken die van de muur waren afgesprongen, terwijl ook een deel van de verwarming was beschadigd. De heer D. v. d. Berg, wonend aan de Dodeweg 21 in Leusden, die net het gemeente huis had verlaten en in z'n auto wilde stappen, ontsnapte eveneens aan de dood toen enkele kogels dwars door zijn auto vlogen. De consternatie in Leusden was bij zonder groot. De commandant van de vliegba sis Soesterberg, die telefonisch van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, zegde onmiddellijk een on derzoek toe. LAND- EN TUINBOUW Toepassing radio-actieve stoffen in de landbouw De regering acht het volstrekt noodzakelijk, dat ons land een in stituut krijgt voor de toepassing van radio-actieve stoffen in de landbouw, omdat deze stoffen niet meer als hulpmiddel bij de beoefe ning van de moderne landbouwwe tenschap kunnen worden gemist. Zij meent, dat het instituut te Wa- geningen zal moeten worden geves tigd, daar het geïntegreerd met an dere instituten zal moeten samen werken. „Indien aan het aspect van de toepassing van radio-actieve stoffen in de landbouw thans on voldoende aandacht zou worden besteed, moet worden verwacht dat ons land binnen enkele tientallen jaren op het gebied van het land bouwkundig onderzoek ver achter zou raken", aldus schrijft minister Mansholt de Tweede Kamer in een nota. WIJ OUDERS t i Als je naar Anneke's snoetje kijkt, kun je niet anders, dan tot de overtuiging komen, dat je, zo klein als ze is, met een zeldzaam pienter wezentje te doen hebt. Voor haar vijf jaar is ze klein en tenger, maar ongelooflijk beweeglijk. In het smalle muizensnoetje staan de ronde oogjes geen ogenblik stil. Niets ontgaat die blik; alles zien ze en nemen ze bliksemsnel in zich op. Overal is Anneke als de kippen bij. Je moet dikwijls om Anneke la chen. Ze is zo vermakelijk in haar bedrijvige bereddering. Minder vermakelijk -zouden de grote men sen het misschien vinden, als ze be seften, hoe dikwijls Anneke „ge bruik" van hen maakt. Haarfijn voelt ze hun zwakheden, toegeef lijkheden, hun gemakzucht en ge- préoccupeerdheid aan en trekt er voordeel voor zichzelf uit. Dan is Anneke niet alleen pienter. Dan is ze geslépen. Ze heeft ook ontdekt, dat als ze de lachers op haar hand heeft, ze alles kan winnen. Daar om speelt ze met opzet de paljas. Ze slaagt erin de mensen, vooral haar ouders, doorlopend te verma ken en daardoor te ontwapenen. Maar haar eigen waakzaamheid slaapt nooit. Als ze het eenmaal zover heeft, dat ze om haar scha teren en er geroepen wordt: „Moet je die gewiekste, kleine duvel zien! Nou daar groeit een diplomaatje uit!" dan weet ze, dat er niet veel meer onmogelijk is van wat ze be reiken wil. Naar de hebzucht Haar verhalen worden steeds overmoediger en fantastischer. Iedereen weet natuurlijk, dat het niet wéér is, wat ze ophangt; maar het is zo leuk om naar haar te luis teren. Het kind is zo geestig en vindingrijk. Maar niemand beseft, dat alles wat Anneke zegt, een voorop gezet doel heeft en een zui ver berekend effect beoogt. En als ze dan zonder mankeren dit doel bereikt, omdat je aan zo'n onweerstaanbaar grappig en pien ter kind niets kunt weigeren; als ze altijd maar weer succes heeft en er steeds harder om haar „vond sten" gelachen wordt, dan is het geen wonder, dat Anneke tenslotte gaat denken, dat het doel alle mid delen heiligt. Wat nu alleen nog maar vermakelijk, parmantig en onschuldig raffinement is, zal later uitgroeien tot berekenende heb zucht, diplomatieke huichelarij en misschien wel tot koelbloedige on eerlijkheid. Hierop zouden Annekes ouders zich bijtijds moeten bezin nen. Ik denk aan die keer, toen de fa milie bij een verjaardag rondom de tafel zat. Er werd druk en vrolijk gepraat. Anneke deed af en toe een duit in het zakje, maar méér aan dacht hadden haar kraaloogjes voor alles, wat er aan lekkers op tafel stond. Ze wist precies, wie nog wat voor zich had. Kleine dievegge Zo lag er op het schoteltje van tante Leen, die naast haar zat, nog een heerlijk chocolaadje. Het klei ne handje schoof ongemerkt, als een zacht poezenklauwtje over het tafelkleed, telkens een beetje dich terbij. De schitterende oogjes daag den uit. Het kleine handje bewan delde zijn eigen, door niemand op gemerkte weg. Tot ze het choco laadje te pakken had en het snel en triomfantelijk naar zich toe haalde. Op dat ogenblik betrapte moeder haar. Ze sloeg zich op de knieën van plezier. Iedereen moest dade lijk horen, hoe handig die Anneke nu toch weer geweest was. Tante Leen knikte vertederd: „Eet maar lekker op hoor; je hebt het eerlijk gepakt!" En Anneke koesterde zich in de algemene bewondering. Als haar kleine hersentjes het hadden kunnen formuleren, zou ze gedacht hebben: „Wat een kunst! Je beduvelt ze, waar ze bij zitten en ze vinden het nog mooi ook!" Nu lachte ze alleen maar met inni ge, zonnige voldoening. Marcel le. (Nadruk verboden). Ingezonden mededeling FEUILLETON 45 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Tom herleest de brief nog een keer en draait zich dan naar Ans. Hij geeft haar het epistel en zegt: „Wat denk jij hiervan?" Ans leest het schrijven en kijkt dan haar baas aan. „Geen idee", zegt ze. „We hebben toch met geen van de klanten of leveranciers moeilijk heden, wel?" Ans schudt haar hoofd. „Ik zou niet weten met wie". Hij neemt de brief terug en draait zich om. Je weet nooit, wat er in die vijf weken gebeurd kan zijn. Maar nee, dan zou Ans het zeker veteld hebben. Hij weet, dat hij haar ten volle kan vertrouwen. Toch heeft hij geen rust en in de loop van de morgen belt hij de ad vocaat op. „Wat is er aan de hand?", vraagt hij, als hij gezegd heeft, dat hij zo juist de brief gelezen heeft. „Iets, wat niet door de telefoon besproken kan worden. Kunt u van middag niet komen?" „Als het moet altijd. Betreft het mijn zaak?" „Zijdelings. Maar verdere bijzon derheden vertel ik u vanmiddag dan wel. Ik verwacht u gaarne om half drie. Kan dat?" „Ik ben er om half drie", ant woordt Tom en legt de hoorn op de haak. „Vanmiddag ga ik naar de stad, naar die advocaat", zegt hij tot Ans. „Ik moet eerlijk bekennen, dat ik razend nieuwsgierig ben". „Pak u dan maar goed in", zegt ze. „De wind is nog guur. U gaat toch met de bus?" Hij draait zich om en lacht naar het meisje. „Bezorgd, liefje?" „Natuurlijk. U bent pas ziek ge weest „Nou, maak je maar niet onge rust, hoor. Ik zal drie overjassen aan doen". „Ach, u HOOFDSTUK 14. Belangrijk nieuws voor Tom. „Mijnheer Boornberger, zoals ik u al schreef, betreft het een bijzon der belangrijke aangelegenheid. Anders zou ik u niet gevraagd heb ben om op korte termijn bij mij te komen. U bent weduwnaar, niet waar?" Tom knikt. „Inderdaad". „Wilt u me een paar bijzonder heden vertellen? Over uw vrouw en zo". „Zij is bijna twee jaar geleden gestorven „Ja, dat is me bekend. Hoe was de eigen naam van uw vrouw?" „Elly Peetoom". „Peetoom, dat was indertijd de matrassenfabrikant, nietwaar?" „Jawel. Mijn schoonvader is al enige jaren dood". De advocaat knikt. „Apropos, wilt u roken? Sigaar of sigaret?" „Graag een sigaar". „Bedien u zelf. Hebt u nog fami lie? Ik bedoel van uw vrouws kant?" „Jazeker. Elly had één zuster, Bep, Bertha heet ze voluit. Zij volg de haar vader op als directrice in de matrassenfabriek". De advocaat knikt opnieuw. „U begrijpt, meneer Boornberger, dat dit enkele routinevragen zijn. Dat, wat u vertelt, weet ik natuurlijk. Ik moet alleen controleren, of u in derdaad Thomas Boornberger bent. U hebt wellicht legitimatiepapieren bij u?" „Alleen een bewijs van Neder landerschap. O ja, en ook m'n rij bewijs. Toen m'n vrouw nog leefde, gingen we wel eens een keertje naar België". De advocaat beziet de beide docu menten. „Hebt u een wagen? Een auto, bedoel ik?" Tom grijnst. „Nee, zover heb ik het nog niet gebracht. Vroeger reed ik wel voor mijn baas, toen ik nog niet getrouwd was. Het rijbewijs heb ik sindsdien steeds op tijd laten vernieuwen. Het is altijd gemakke lijk". De ander geeft de papieren terug en kijkt zijn bezoeker aan. „Ja, u bent inderdaad Thomas Boornber ger. Dat staat voor mij thans wel vast. Nu iets anders. U weet na tuurlijk, dat u mede-firmant bent van de N.V., voorheen Peetoom's matrassenfabriek". Tom kijkt de advocaat met grote ogen aan. „Wat zegt u?" „Kijk eens, meneer, de heer Peet oom was de stichter van de fabriek. Later, bij de uitbreiding, heeft hij kapitaal moeten lenen en toen is zijn bedrijf omgezet in een naam loze vennootschap. Dus met enkele aandeelhouders. De heer Peetoom had een en vijftig procent van de aandelen, zeven andere heren de rest. Toen de heer Peetoom kwam te overlijden, heeft hij de aandelen bij testamentaire beschikking ver deeld: vijf en twintig en een half procent voor juffrouw Bertha Peet oom, en vijf en twintig en een half procent voor mevrouw Elly Boorn berger, geboren Peetoom. Dat is u toch bekend?" (Wordt vervolgd). VERMICELLI SO EP is overal de soep. NUMMER ÉÉN ZIEHIER WAAROM: Bouillon, getrokken van zuiver, mals rundvlees Vermicelli van de beste tarwebloem Fijngesneden, tuin- verse peterselie Uitgelezen kruiderijen Ideaal als basis voor andere soepen MAGGI MAGGI biedt U het rijkste soopen-assorfimenf I Vermicelli 38 cent Groente 48 cent Kippenbouillon 48 cent Z IJ N ECHTE SOEPEN! Tomaten 58 cent Crème de champignons 58 cent Erwten 58 cent I Crème d'asperges 65 cent Kalfsbouillon 58 cent Ossestaart (met I stukjes vlees) 68 cent. horlogerie ,,De Witte Swaen heeft voor U de bekende levenslang gegarandeerde A.S. Verlovingsringen Tevens nuttige geschenken in: ZILMETA GERO: bij ZILVIUM geboorte verloving huwelijk Onze etalage is te klein om U alles te tonen, komt U dus gerust vrijblijvend binnen kijken. J. VAN DER MAAS HAVENPARK 1 Telef. 109 Zierikzee Bij de kunnen geplaatst worden voor WERK in de Rotterdamse haven op goede loon-, arbeids- en andere sociale voorwaarden. Zij, die hiervoor gevoelen, kunnen de hieronder genoemde voorlichtingsavonden bezoeken. Een FILM over de haven zal worden vertoond VRIJ TOEGANG Offk vrouwen en verloofden zijn welkom Nadere inlichtingen worden ook gegeven door het Gewestelijk Arbeidsbureau ter plaatse. ZIERIKZEE: „Huis van Nassau", aanvang 8 uur, op 17 december 1956 BRUINISSE: Verenigingsgebouw, Poststr., aan vang 8 uur, op 18 december 1956 HAAMSTEDE: Hotel „Bom", aanvang 8 uur, op 19 december 1956 BROUWERSHAVEN: Hotel „Jacob Cats", aan vang 8 uur, op 20 december 1956. Abonneert U op dit streekblad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 9