In grote lijnen is de herverkaveling van „Vier Bannen"-polder gereed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 No. 18072 De oiitwapeningsplaiinen AMERIKA PLEEGT OVERLEG INZAKE „PROGRESSIEVE ONTWAPENING" De Amerikaanse regering is be gonnen overleg te plegen met haar westelijke bondgenoten, die lid zijn van de ontwapeningssubcommissie der Verenigde Naties, om tot een overeenkomst inzake een plan voor progressieve ontwapening te ko men. Men meent te weten dat de Ame rikaanse regering reeds enkele da gen geleden in grote lijnen een plan aan de Britse, Franse en Canadese regering heeft voorgelegd, dat zo wel in een systeem van lucht- als grondcontrole voorziet; voorts in een beperking van de strijdkrach ten fen in een verbod (in twee trap pen) van de atoomwapenproduktie. Voor het eerst schijnt het Ame rikaanse plan niet meer als „con ditio sine qua non" voor de voort gang van het werk der subcom missie de aanvaarding van het be ginsel der „vrije luehtverkenning' te bevatten. Een eventuele versmel ting van de Amerikaanse opvatting en Boelganin's ideeën over een con trolezone van 1600 km breedte in het hart van Europa, schijnt niet uitgesloten te zijn. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft donderdag geen commentaar willen leveren op het bericht van de „New York Post", dat de atoomproeven vol gend jaar beperkt zullen worden tot de proefterreinen in Nevada. Dit zou volgens het blad betekenen, dat er geen plannen bestaan voor grote proeven met waterstofbom men. Ingezonden mededeling Oe afierfiinico fcwsliccic Noorse f-fedi- cinale Levertraan, gei|kc door hcc Rijks- 11 instituut voor dc volksgezondheid te Ha Utrecht, met gegarandeerd vitamine A JBÊ s Dj gehalte. NV. HANDELS V»R. A TEN OOESSCHATE - ZWOLLE Verzuchting van een duinkonijn Wanneer de mens nog ligt in bed, X dan hebben wij de grootste pret. We hollen, springen, buit'len vrij. X Dat maakt ons leven o zo blij. En als de zon in hare pracht, ontworsteld aan een donk're nacht, dan ook nog schijnt en op ons ziet, v ons hare stralen kost'ljjk biedt, X dan zijn we dankbaar en gerust, y zijn angstgevoelens weggesust. X Doch eensklaps klinkt er luid geblaf, er komen honden op ons af, X gevolgd door mannen, jong en oud, begerig naar een vette bout. y We vluchten, want het geldt ons leven, X en zitten in ons hol te beven, y totdat weer alles veilig is. X We snuff'len rond, o welk gemis: We missen zusters, broers en neven. X Het snood geweld deed allen sneven, X ook ooms en tantes, lieve nichten, y zij ook, ze moesten jammerlijk zwichten. 5. 5. Nu treur ik in mijn kleine hol, y v het beukt en hamert in mijn bol. X X Ik vraag mij af: „Mag ik niet leven?" Waarvoor moet ik mijn leven geven? X X Mag ik niet eten, waarvan ik houd? Ben 'k voor de mens alleen maar bout?" y X Wie geeft mij antwoord, mij konijn, X dat niet- geplaagd zou willen zijn. y y Maar 'k krijg geen antwoord op mijn vraag. X X De mens lust daarvoor mij te graag. y y Ik mag niets lusten, voor mij de dood. X Voor mij 't verraderlijk jagerslood. X O, Schepper, Gij die alles schiep, X ook mens en dier tot aanschijn riep, y herschep Uw schepping en maak haar vrij y van laf gemoord en dwing'landij (Hol bij de Vuurtoren Haamstede, december 1956). Mening van Frans blad: Opstand van oost-Duits land zou gevaarlijk zijn Het Parijse avondblad „Le Mon de" schrijft woensdag, dat er een groot gevaar voor een nieuwe we reldoorlog zou ontstaan, indien de Oostduitsers het voorbeeld van de Hongaren volgden en tegen het communistische bewind in opstand kwamen. Volgens de schrijver van het arti kel, Duverger, zal de verontwaardi ging onder de Westduitsers de Bondsregering nopen in te grijpen en de landen van de NAVO zullen feitelijk gedwongen worden hun bondgenoten te hulp te komen, of zij dit wensen of niet. Westduitse politici zijn zich van dit gevaar bewust en hebben hun broeders in het oosten aangeraden geduld te oefenen. Maar hoe ster ker het Westduitse leger wordt, des te meer zullen de Oostduitsers in de verleiding komen een opstand te beginnen, aldus het artikel. TONEEL EN FILM Michael Strogoff, de koerier van de Czaar De filmweek in de Concertzaal begint met „Michaël Strogoff, de koerier van de Czaar", ons ver plaatsend in het Rusland van 1870, waar de Tartaren de Czaar afval lig zijn geworden. De czaar beveelt Michaël Strogoff de ingesloten troepen van Irkoetsck te hulp te snellen. Zijn weg wordt gekruist door een beeldschone spionne, maar Michaël's belangstelling gaat uit naar een eenvoudig Russische meis je. Hij redt daarna de spionne uit de klauwen van een beer en daar door wordt zijn leven gespaard. Michaël en het landmeisje (Nadia) vervolgen hun weg, maar worden door Tartaren aangevallen, die hen gevangen nemen. Michaël poogt te ontsnappen, maar wordt gegrepen. Dan beginnen voor de koerier de vreselijkste avonturen, temeer daar hij in handen valt van de Tartaren- bevelhebber Ogareff. Alles keert echter ten goede en tenslotte kan Michaël zijn geliefde Nadia als zijn bruid naar Petersburg voeren, als de Tartaren zijn verslagen. De film naar het bekende boek van Jules Verne, biedt een handvol ro mantiek in oud-Russische stijl. Voor de liefhebbers van een Wes tern, is „De duivel van Diablo" een film met vaart, met een op het lijf geschreven rol van Audie Murphie, als een wraakzuchtige spoorwegop zichter op weg naar Santiago. Clay - de spoorwegopzichter - weet de hand te leggen op een beruchte schurk, die door een bende veedie ven is uitgestuurd om hem te do den. Een dubbelzinnige rol in een langzamerhand benarde affaire speelt de sheriff, die Clay uitstuurt voor een gevaarlijke onderneming, met minder eerlijke bedoelingen. Weer echter is Clay hem te slim af en nu eerst komt de liefde om de hoek kijken, die vuriger wordt naarmate de strijd om een partij goudstaven heviger wordt. Een heel rijtje boeven moet dan nog op zij gezet worden, voordat de ge liefden elkaar in de armen kunnen sluiten. Donderdagavond alweer een film met Rita Hayworth: „Affaire in Trinidad", een speurdersfilm van de bovenste plank, die de gerech tigheid handenvol werk geeft, om de misdaad te ontraadselen. Een schilder wordt bij het Britse eiland Trinidad dood gevonden en een schone vrouw wordt ingeschakeld om het mysterie op te lossen. Na vele verwikkelingen ontdekt de vrouw (Chris) dat een verkwanse- laar van staatsgeheimen voorne mens is gestolen plannen voor een super-raket te verkopen, die voor Amerika gevaarlijk zou kunnen zijn. Dan echter dringt de gerech tigheid sterker op in de persoon van Steve, een broer van de over ledene, die niet rust voordat de waarheid aan het licht treedt. Dit gelukt hem, in samenwerking met de politie, die inmiddels ook op speurtocht is gegaan. „Het mysterie der twee vrouwen" is de titel van de hier reeds eerder besproken film, die in hotel Bom gaat. Naar vernomen wordt zouden de drie speelclubs te Baarle voor nemens zijn zo spoedig mogelijk weer te gaan draaien. De „Kleine Kring" zou vanavond misschien reeds weer geopend zijn, „Benelux" en „Woodside" zo spoedig als maar mogelijk is. De clubs overwegen de juridische actie om het in beslag genomen en in Breda opgeslagen speelmateriaal terug te krijgen. In middels heeft men zich al weer zo veel mogelijk nieuw materiaal aan geschaft. Overdenking „Maar God, de HERE, riep de mens en zeide tot hem: waar zijt gij?" Genesis 3 9. Het is de vraag of wij Advent nog opvatten als een vraag op de man af. We kunnen de voorbereiding voor Kerstmis en het Kerstfeest zelf wel aardig versieren, maar midden in al die drukte en beweeglijkheid, ge zelligheid en warmte is het toch wel goed even te denken aan de wijze waarop Adam en Eva hun eerste advent hebben gevierd. Op zijn minst kunnen we hier spreken van een advent met ge mengde gevoelens. Het staat nogal duidelijk in het voorafgaande vers; „En zij hoorden het geluid van God, de HERE, wandelend in de hof in de dag- wind, en de mens verborg zich met zijn vrouw voor God, de HERE, te midden van het geboomte van de hof". Het komen van God heeft hier dus een en ander te maken met het geweten van de mens. En blijkbaar is hier het struik gewas gezocht om een kwaad ge weten te verbergen. Kunnen de bomen dat? Kunnen onze huizen ons verber gen? Is er iets te vinden waardoor de mens zich verschuilen kan tegen over het naderen van God, de HERE? We krijgen uit de gang van zaken die hier getekend wordt de stellige indruk, dat de mens het wel pro beert, maar dat het hem niet ge lukt. Dwars door alles heen klinkt daar de roep: „Waar zijn jullie? De mens moet voor de dag komen En hij doet het ook, zij het schoorvoetend. Dit is op zb'n moment niet leuk. De schaamte trilt tussen mens en God. Hier staat nu die mens, de eer en de kroon van de schepping, tot koning gemaakt in een wijde luis terrijke wereld, hier staat hij nu bang en beschaamd. Waar is zijn eer, waar zijn kroon, waar is zijn koningschap, waar is de eerbiedige onderdanigheid in de wijde natuur? De mens heeft de neiging meteen maar weer onder te duiken in de schamele struikenhut, bang voor die grote koude wereld, bang voor de dreiging rondom, bang voor zijn Schepper. „Mens, waar zijt gij?" Het kan worden tot een vraag van de mens aan zichzelf: waar ben ik beland? Hoevelen stellen zich die vraag? Hoevelen beantwoorden die vraag met een gesmoorde verwensing, om zo terug te duiken in de trooste loze verberging? Advent wil echter een andere kant uit. Het wil zijn de roep van Vader. De dringende roep: Kom te voor schijn in alle schamelheid, in schande en oneer. Ik zal jullie schuld en jullie schande dragen Z. Y. J. T. Bijna 4.000 militairen van de V.N. in Egypte Een Fins contingent van 150 sol daten is op het vliegveld van Aboe Soewier aangekomen, waardoor zich thans 3700 militairen van de V.N. in Egypte bevinden. Het door de V.N. beoogde aantal van 4000 is hierdoor dus bijna bereikt. Mili tairen van alle acht landen, die voh gens het plan van de secretaris generaal der V.N. bijdragen zouden leveren, zijn thans in de kanaal zone. De landen zijn: Finland. Noor wegen, Denemarken, Zuid-Slavië, Columbia, India, Zweden en Ca nada. Omvangrijke taken van het Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis zal opnieuw participeren in twee be langrijke acties (reeds in ons num mer van gisteren gepubliceerd), te weten: 1. de verzorging van 25.000 vluch telingen gedurende de eerstko mende drie maanden, waarvoor door onze organisatie 136.000 kg margarine ter beschikking ge steld wordt; 2. het voorzien in de behoeften van 173.000 kinderen onder de 6 jaar door middel van het zenden van voorlopig 1.000 ton melkpoeder, waarvan een eerste gedeelte, ge zien de dringende nood, onmid dellijk per vliegtuig is verzon den. Tevens is het Internationale Co mité van het Rode Kruis toegezegd dat het Nederlandse Rode Kruis, wanneer deze hoeveelheid ver bruikt is, opnieuw voor dit doel gelden ter beschikking zal stellen. Beide acties zullen vele financiële middelen vergen, hetgeen echter mogelijk gemaakt wordt door de stand van onze girorekening 777, die gisteren f 3.729.115,19 bedroeg.. Vervolgens wordt bericht, dat de gedelegeerde van het Nederlandse Rode Kruis in Wenen een verza- melcentrum voor de thans naar Ne derland vertrekkende vluchtelingen heeft ingericht, waar koffie, soep en brood zal worden uitgereikt. i NIEUWERKERK'S OPENBARE LAGERE SCHOOL GEEFT CACHET AAN GEMEENTE Fraai gebouw maakt massale indruk (Van onze redacteur) De nieuwe (maandag j.l. door het lid van G.S., de heer A. Schout ge opende) openbare lagere school te Nieuwerkerk, mag als voorbeeld gelden van moderne scholenbouw. Al is iedere overdaad vermeden - om de nieuwbouw binnen de finan ciële limiet te houden - daar is toch een geheel verkregen dat uitmunt door een royale opzet en een mo derne verantwoorde inrichting. De school wordt betreden door een stel dubbeldeuren, die toegang geven tot een eveneens met deuren afgesloten portaal. Aan de linker muur van het portaal is het door de oudercommissie aan de school geschonken wapen van Nieuwer kerk aangebracht. Op het portaal volgt de hall, die geheel beheerst wordt door de opentrap, die via een platform toe gang geeft tot het ruime handwerk lokaal In de hall mondt verder uit de brede wandelgang, waarop de drie achter elkaar gebouwde loka len uitkomen. Brede (van onder te openen) tuimelramen, laten licht en lucht gemakkelijk binnen In de breedterichting is loodrecht op de hall geprojecteerd de toegang tot de fraaie gymnastiekzaal. De vloer van deze zaal, die gebruikt zal wor den door beide scholen ter plaatse, meet 200 m2. Ingebouwd is een bergruimte voor de toestellen. De gymnastiekzaal wordt betreden via een kleedruimte, waarop de toegang uitkomt naar een bad- en wascabine, met o.m. wasgoten waarboven diverse kranen. (Eigen foto). De school - naar ontwerp van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft - maakt een massale indruk. Het gebouw is de eerste o.l.-school, die op Schouwen-Duiveland na de ramp in gebruik is genomen. Zij vormt nog geen sluitstuk van Nieu- werkerks wederopbouw,want an dere gebouwen - w.o. een nieuw verenigingsgebouw - wachten op voltooiing. De nieuwe school echter geeft intussen wel een bijzonder cachet aan het vernieuwde dorp, dat steeds „vollediger" wordt. LAND- EN TUINBOUW Produktschap granen, zaden en peulvruchten Het bestuur van het Produkt schap voor Granen, Zaden en Peul vruchten heeft in de gistermorgen gehouden vergadering een tweetal verordeningen, welke betrekking hebben op de regeling voor het verwerken van inlandse tarwe bo ven de verplicht bij te mengen hoeveelheid, nadat enkele kleine wijzigingen waren voorgesteld, met algemene stemmen aangenomen. Verder ging het bestuur accoord met het voorstel de commissie voor exportpropaganda voor het kalen derjaar 1957 een bedrag van f 83.600 ter beschikking te stellen. Dit be drag zal dienen voor exportpropa ganda voor Nederlandse peulvruch ten en zaden en wordt voornamelijk besteed voor de deelneming aan tentoonstellingen in het buitenland en de uitgifte van folders. Verder werd besloten de Stichting Neder lands Graancentrum voor het ka lenderjaar 1957 een subsidie te ver lenen van f 139.650. Mutatie ten liove Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft met in gang van 1 januari 1957 op haar verzoek douairière A. A. Baronesse van Heeckeren van Molecaten ge boren jkvr. Groeninx van Zoelen, op de meest eervolle wijze en on der dankzegging voor de vele en gewichtige diensten haar bewezen, ontheven uit haar functie van grootmeesteres. H.M. de Koningin heeft douai rière A. A. Baronesse van Heecke ren van Molecaten geb. jkvr. Groe ninx van Zoelen benoemd tot groot meesteres-honoraire en tot groot kruis in de huisorde van Oranje". STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Men verzoekt ons te willen mede delen, dat het spreekuur van bur gemeester mr. F. Th. Dyckmeester van dinsdag 18 december 10 uur, is verzet naar maandag 17 de cember (eveneens 10 uur v.m.). Ingezonden stukken Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het verslag van de brand in de oude landbouw- schuur alhier, wil ondergetekende opmerken, dat de zeer geringe druk waarmede water werd gegeven, te wijten was aan een misverstand bij de bediening van een brandkraan. Ten onrechte kan uit het verslag worden geconcludeerd, dat de druk in het buizennet van de Waterlei ding Maatschappij ontoereikend zou zijn geweest. Dat zulks niet het ge val was, bleek duidelijk tegen het einde van de brand, toen een twee de kraan in gebruik kon worden genomen. Directeur NV. Waterleiding Mij. „Schouwen-Duiveland", Ir. J. L. VAN SLOTEN. Ingezonden mededeling OMUPERKTE CL lllllllllllllll HEZETEABRIEKEN Tfi ZEVENBERGEN Vergadering „Aller Belang" Ouiverkerk Er zijn vier soorten rampgronden De Coöperatieve Landbouwver- eniging „Aller Belang" te Ouwer- kerk vergaderde deze week onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Stolpe. Causerie dr. ir. van Beekom Als spreker was voor deze avond uitgenodigd dr. ir. van Beekom, die een voordracht hield over „Proble men rond onze landbouwgrond en wat er verder mee te maken heeft". Spr. zei, dat geadviseerd is: hoge fosfaatgifte bij de bemesting. Dit is' noodzakelijk om tot hogere pro ductiecapaciteit te komen. De kali is niet van blijvende aard. Het ge halte daalt snel is vooral bij lich te grond vlug uitgespoeld. Hierop moet bijzonder gelet worden. Er zullen regelmatig monsters worden genomen. Hierna behandelde spr. 4 typen grond. De eerste categorie behoort tot de „lichtste patiënten", nl. de grond, welke op zijn plaats geble ven is. De grond gaat bij veel regen „glimmen". Op plm. 20 cm. koint men op een verdichte laag. Dit is mede een gevolg van het ondiepe ploegen en de zwaard ere werktui gen. Er moet vooral niet ineens te diep worden geploegd, maar regel matig wat dieper en dan langza merhand verder De tweede cate gorie zijn de afgeslagen gronden, die niet bekleid zijn. Hiervoor geldt hetzelfde, alleen moet hiermee nog meer geduld in acht worden geno men en nog voorzichtiger behande ling is nodig. Waar mogelijk moet groenbemesting plaats hebben. Van lucerne moeten echter geen won deren verwacht worden.Ook gips is nodig. Van belang is, de gips aan te vullen met organische bemesting De derde categorie zijn de gronden, die door de cultuurtechnische wer ken zijn „bedorven". Voor deze" gronden geldt hetzelfde als bij no. 2 Men moet uiterst voorzichtig zijn en zeker niet diep bewerken. Zo lang de grond nog in deze conditie is, moet het water worden afge voerd. Gebeurt dit niet, dan belem mert dit het herstel in ernstige ma te. Dan is er nog een (kleine) 4e categorie: de verzilte gronden. Dit is het allermoeilijkste geval. Er moet een zeer nauwe (6-8 m.) en ondiepe drainage plaats vinden en een zeer voorzichtige bewerking. Het bouwplan moet afgestemd worden op de behoefte van de vee stapel. De heer C. P. Kuijper zou nog een vijfde categorie willen onder scheiden. Hij heeft grond, waarvan de bouwvoor geheel verdwenen is; de gronden zijn nog net eender als in 1954 en spreker vraagt zich af: komt deze grond wel ooit goed? De waarde zal zeer weinig zijn. De heer Sinke vertoonde hierna zijn film: „Het leven en werken van jonge boeren op Tholen" in 1955". Hierna besprak de heer Bergeijk de veevoeding. „Zorg", aldus spr „dat het vee zo veel mogelijk uit het eigen bedrijf gevoederd kan worden". Als norm gaf spr. aan: 20 kg. voederbieten, 15 kg. koppen, 3 kg. weihooi, 3 kg. lucernehooi en 3 kg. stro. Verder waarschuwde spr,, alvorens over te gaan tot aan schaffing van een tractor of kunst meststrooier, allereerst te overwe gen: zijn deze voor mijn bedrijf rendabel? Samenwerking is in deze van groot belang. Naar aanleiding hiervan zei de heer C. P. Kuijper, dat de arbeids uren duur zijn en moeilijk te ver vullen. Tijdelijke hulp is dikwijls moeilijk te verkrijgen Door een tractor kan men soms deze hulp missen. De heer C. W. Romeijn merkte hierbij nog op, dat met werktuigen meer te bereiken zal zijn dan met een tractor. Voorts maakte de heer Bergeijk attent op het aanschaffen van schuimaarde en de mogelijkheid, dit gesubsidieerd te krijgen. Dc Z.L.M. Iandbouwdagcn De voorzitter deelde mede, dat in de a.s. zomer (plm. begin juli) de landbouwdagen zullen worden ge houden te Zierikzee, vermoedelijk op het industrieterrein in de Zuid hoek. Verder vond instemming het ver zoek van het Kringbestuur, om een bijdrage voor de Hongaarse vluch telingen beschikbaar te stellen. Belangstellenden voor de ver volgcursus motorenkennis kunnen zich bij de penningmeester opgeven. De voorzitter zei vervolgens nog, dat de herverkaveling van de „Vier Bannen" in grote lijnen klaar is. Hij raadde met klem aan, gebre ken, wensen en verdere moeilijk heden aan de Cultuurtechnische Dienst door te geven. Hij achtte het van groot gewicht, voortdurend te attenderen op de ernstige gevallen. Er zal getracht worden, alsnog gips- verstrekking te verkrijgen, nu Landbouwherstel is geliquideerd. Dit standpunt van het bestuur kan niet genoeg worden toegejuicht en is voor de toekomst dringend nodig. De voorzitter zei verder, het ge wenst te achten, klaverzaad-orders zo spoedig mogelijk op te geven, omdat dit steeds duurder wordt. De heer Bergeijk beval aan, bij hem op te geven bestellingen voor drain-reinigingsapparaten, waar van de kosten naar verhouding zeer weinig zouden zijn. De heer C P. Kuijper heeft in het Landbouwblad van 24 nov. het artikel gelezen „Paardenmiddel", waarin sprake is van een mini- mum-bedrijfsgrootte van 12 ha ak kerbouw en 15 ha gemengd bedrijf. Hij achtte het wenselijk, dit ook voor de „Vier Bannen" op die grootte te brengen. De voorzitter antwoordde, dat er vanwege de Landbouwvereniging met nadruk Ae aandacht op zal worden geves tigd. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 16 december a.s. luidt: 3e klasse C: Zierikzee-HERO (half 3); VES '35-De Schutters; Vir- tus-Veerse Boys; Heusden-RKC; WSC-RKDVC; RWB-Dongen. 4e klasse G: NSV-Burgh; DHV- Nieuw Borgvliet; Steenbergen-Hal steren; DEVO-SC Gastel; RSV- Kaaise Boys.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5