Zwitsaletten Hongaarse vluchtelingen hebben onze blijvende hulp en steun nodig STAD EN PROVINCIE DAAH IS KOOS met zn jonge hoppe JONGE HOPPE sinds 1780 LAATSTE NIEUWS Een mannensamenleving te Burghsluis Vele „kleinigheden'' vormen samen grootse taak (Van onze redacteur) De inzameling van instrumenten (de actie is nog niet afgelopen) on der de Zierikzeese burgerij voor de Hongaarse vluchtelingen, heeft aar dig succes gehad en burgemeester mr. F. Th. Djjckmeester heeft een eerste zending gebracht in het woonoord Burghsluis. De Hongaren waren hiervan buitengewoon onder de indruk. Dit bleek ook wel dui delijk op de Chopin-avond van Willem Andriessen (woensdag avond te Zierikzee). Een der Hon garen, die dankte voor de invitatie voor het concert, gaf tevens uit drukking aan de gevoelens van grote waardering voor deze zending muziekinstrumenten, die in het woonoord Burghsluis bijzonder goed van pas komen. Nog maar al te zeer immers ont breekt het ons buitenstaanders in tussen aan een goed inzicht in de vele moeilijkheden, die overwon nen moeten worden, voordat men zeggen kan, dat alles werkelijk vlot marcheert en tot in de puntjes is verzorgd in het woonoord Burgh sluis. Een woonoord als het onder havige immers is in geen enkel op zicht te vergelijken met een gewoon „kamp". Hierin huizen arbeiders, die van 's morgens vroeg tot des avonds laat van huis zijn en voor allerlei huishoudelijke zaken terug kunnen vallen op thuis, waar zij tijdens de weekends verblijven. Met de Hongaren is dit niet het geval. Voor tientallen kleinigheden AGENDA Heden (vrijdag) Zierikzee: N.V. Concertzaal, 8 uur, Filmavond Nut; hotel van Oppen, 8 uur, verg. Kon. Ned. Midden standsbond; Ned. Herv. Ver.ge- bouw, 8 uur, lezing met film strook over Israël. Noordgouwe: café Coomans, 8 uur, Ontspanningsavond Cult. Ver. Brouwershaven: 7.30 uur ingebruik neming nieuwe Ger. kerk. Morgen (zaterdag) Zierikzee: N.V. Concertzaal, 8 uur, Michael Strogoff, de koerier van de Czaar (14 j.). Bruinisse: Ver.gebouw, 7 uur, uit voering en bal „Nu met Hope". Noordwélle: café Lokker-van der Zande, 7.30 uur, uitvoering en bal korfbalvereniging DOSKO. Haamstede: Bioscoop hotel Bom, 8 uur, Het mysterie der twee vrou wen (18 j.). Overmorgen (zondag) Zierikzee: N.V. Concertzaal, 3 uur, De duivel van Diablo (14 j.); 8 uur, Michaël Strogoff, de koerier van de Czaar (14 j.). moeten de vluchtelingen wel terug vallen op de dames van het comité in de Westhoek, dat de laatste we ken werkelijk al het mogelijke ge daan heeft. Assistentie zowel prac- tisch als moreel is dan ook drin gend nodig en in dit opzicht - zo vernemen wij van bevoegde zijde te Haamstede - ziet men verlan gend uit naar verdere aktiviteiten van het Zierikzeese comité. Practische hulpverlening Er zijn talloze voorbeelden in de practijk te geven van practische hulpverlening, die dan als „kleinig heden" zouden kunnen worden be titeld. Al deze kleinigheden teza men echter vormen een taak, die bijzonder veel inspanning en zorg vergt. Ieder die zich dus geroepen voelt assistentie te verlenen, kan hierover in overleg treden met het comité zowel in de Westhoek als te Zierikzee. We zullen alleen als voorbeeld noemen de herstellingen die vaak aan kleding nodig zijn. Wie hiervoor iets wil doen, zal gre tig worden geaccepteerd en kan re kenen op de dankbaarheid van de Hongaren, die intussen niets liever begeren dan zo snel mogelijk te gaan verdienen en op eigen benen staan. Ook al zal dit proces van te werkstelling straks krachtig wor den doorgezet, dan blijft hulp on verminderd noodzakelijk, daar het er wel naar uitziet, dat vertrekken- den door andere vluchtelingen zul len worden vervangen. Het gaat hier om een zaak op lange termijn en juist het woonoord Burghsluis is zo gevoelig, omdat het hier een exclusieve mannensamenleving be treft. Alles dient derhalve te wor den gedaan om de Hongaren zo veel mogelijk te helpen. Het is een beroep op de naastenliefde van de Schouwen-Duivelandse bevolking, dat - wij zijn daar volledig van overtuigd - niet voor niets zal wor den gedaan. NOORDWELLE Mannen van de vrijwillige brandweer legden examen af Allen behaalden bet diploma Gisteren was het voor de vrijwil lige brandweer een belangrijke dag: er moest examen worden afgelegd voor het diploma brandweerman 2e klas. De examèn-kommissie, die bestond uit de heren Kortes en Visser, begon met het theoretische gedeelte. Het examen werd bijge woond door de burgemeester en wethouder A. P. Akkerdaas, als mede de heer van de Velde namens de regionale brandweer. Deze laat ste heeft de brandweer gedurende twee winterperioden voor het exa men opgeleid. Stuk voor stuk werden de man schappen aan de tand gevoeld. Het bleek echter dat zij behoorlijk goed met de stof op de hoogte waren. Men moest niet alleen alles weten, maar ook het waarom kunnen ver klaren. Ook bij het practische ge deelte wisten de mannen - zij het dat de zenuwen ook een rol speel den - het héél aardig te klaren. Diverse strikvragen werden nog af gevuurd en speciaal werd gelet op de behandeling van het materiaal. In het leslokaal liet de heer Kor tes de mannen niet lang in het on zekere: hij kon de manschappen allen feliciteren met het gehaalde diploma. Hij feliciteerde ook de burgemeester met het actieve korps. Nog zeer weinig plaatsen op het eiland hebben dit diploma als korps brandweer behaald. Spr. dankte de heer v. d. Velde voor zijn bereid heid om het korps gedurende vele uren les te geven. Op zijn beurt sprak de burge meester een dankwoord tot de exa- Ingezonden mededeling Man in kooi van koningstijger Nerveus van opwinding snelde de bewaker naar de woonwagen van de familie: „Komt u toch allemaal kijken. De heer Martin van hier naast is in de kooi bij de grote ko ningstijger!" Het klonk als een alarm en in de verwachting van iets vreselijks, dat zich had afge speeld, holde alles naar de Mena gerie. Wat zich daar vertoonde deed de familie verstomd staan. Dergelijke spannende en romanti sche verhalen leest u te kust en te keur in het enige Nederlandse cir- cusboek: „De bonte droom van het Circus", een meesterlijk geschreven geschiedenis van het circus door de kenners Fred Thomas en J. van Doveren. Een boek, dat u heel wat genoegelijke uren zal bezorgen. Het is een prachtig kerstcadeau vol leuke pentekeningen, prachtige kleurenplaten en ruimte voor nog meer platen, die u gratis krijgt in ruil voor de rijksbotermerken op elk pakje roomboter. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek werk kopen bij uw roomboterleve- rancter of rechtstreeks onder rem bours bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en adres. Doe het nu, dan hebt u uw kerstcadeau op tijd in huis! Enneem ook een pakje roomboter extra voor dé feestdagen. De Keukenhofkrijgt van een scheepvaartmaatschappij een windmolen aangeboden, die, geheel gerestaureerd, het bloemenpark zal opfleuren. Op deze fotocombinatie zien we links boven de molen, zoals deze nu nog in het Groningse plaatsje Harkstede staat; rechts boven zien we een molen van hetzelfde type zoals de geschonken molen die op de „Keukenhof" komt. mencommissie en hij feliciteerde de mannen van zijn korps met het behaalde resultaat. Namens de manschappen sprak de commandant, de heer J. van Sluijters. Hij richtte zich inzonder heid tot de heer van de Velde voor de prettige wijze van les geven. De heer v. d. Velde sprak er nog zijn verheugenis over uit dat op de les sen altijd alle manschappen aan we-, zig waren, hetgeen voor hem een bijzondere stimulans betekende. Evenals de heer Kortes wees spr. er op dat de aandacht niet zal mo gen verslappen en dat paraatheid steeds geboden is, wil de brandweer werkelijk aan zijn doel beantwoor den. Na afloop van dit officiële ge deelte bleef men nog enige tijd in gezellig samenzijn bijeen. De di ploma's zullen binnenkort door de burgemeester worden uitgereikt. ZIERIKZEE Filmavond Nut Hedenavond belegt het departe ment Zierikzee van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen (vrij-! dag) een filmavond in de Concert-! zaai. Vertoond zal worden o.a. de; - geheel onder water opgenomen - film „Tussen zeespiegel en zeebo dem". Ook komt in vertoning een film over Canada. BRUINISSE De toekomst van Israël In het Ned. Herv. verenigingsge bouw alhier heeft de heer van Duuren uit Driebergen donderdag avond een causerie gehouden over „De toekomst van Israël in het licht van de Bijbel". De heer van Duuren bepaalde zijn gehoor bij de laatste gebeurtenissen in hetland Israël en de geschiedenis van deze jonge staat. Aan de hand van verschil lende bijbelteksten wees hij op ver schillende plaats gehad hebbende gebeurtenissen. Lantaarnplaatjes verduidelijkten het gesprokene. De avond werd gesloten door ds. van Dijk, vicaris der Ned. Herv gemeente te Bruinisse. Bond Ouden van Dagen De Bond van Ouden van Dagen afdeling Bruinisse hield woensdag haar jaarvergadering in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Uit de jaarverslagen bleek, dat de afde ling zeer veel leden telt, n.l. ruim 80. Enkele leden overleden, maar andere traden toe, zodat het leden tal constant bleef. Gesproken werd over de ko mende ouderdomsvoorziening en over de toelagen die nog te ver wachten zijn onder de vigex-ende noodwet. Zondagsdienst doktoren Zierikzee Zondag 16 dec. dokter Vogelaar. De V.N.-troepen in Egypte Het hoofdkwartier van de V.N.- troepen heeft donderdagavond vol gens het Egyptische persbureau be kend gemaakt, dat de Brits-Franse troepen „elk ogenblik" Port Said kunnen verlaten. De Britse en Franse troepen hebben zich tien ki lometer naar het noorden terugge trokken. Er bevinden zich nu 1.545 man V.N.-troepen in Port Said: De nen, Columbianen, Zweden en No ren. Deze contingenten zullen niet verder versterkt worden. Aldus een woordvoerder van het V.N.-hoofd- kwartier. Ingezonden mededeling Ieders vriend 6.75 per liter kelderfles Verkrijgbaar Q. L. VAN SLUIS Telefoon 279 Het „gevaar" van het viswater „Het Kil" in de polder Walenburg op Texel - een snoek van 18 pond met een lengte van 109 cm. - was het haasje, toen hij in een fuik be landde, uitgerekend op de dag, dat de zoetwatervisserij beëindigd werd en de fuiken gelicht werden om te drogen. De eigenaar lachte in zijn fuikje! Koude dreigt .in Hongarije Radio-Boedapest heeft vrijdag ochtend bekend gemaakt, dat er per dag slechts een klein deel van de 7.500 wagons kolen, het normale dagelijkse verbruik in Hongarije, geproduceerd wordt. De ziekenhuizen in de hoofdstad hebben nog slechts voorraden voor drie of vier dagen, daarna zullen de zieken kou moeten lijden. De radio zond een oproep van de vakvereniging van mijnwerkers uit, waarin vroegere mijnwerkers ver zocht werd hun oude beroep weer op te nemen. Tweede Kamer aanvaardt belastingvoorstellen De Tweede Kamer heeft de be lastingvoorstellen van minister Hofstra in gewyzigde vorm aan genomen. De V.V.D. wilde geacht worden te hebben tegengestemd. De wijziging betrof de belasting verhoging van het byzonder in voerrecht op benzine. Deze verhoging zal 1 januari 1959 vervallen volgens een door dr. Lu cas (K.V.P.) ingediend amende ment, dat met 83 tegen 45 stemmen werd aangenomen. Tegen stemde alleen de P.v.d.A. In het voorstel van de minister was deze belas tingverhoging niet als tijdelijk ge noemd. Ex-president van Finland overleden De vroegere Finse president Juho Paasikivi is vrijdag in Helsinki op 86-jarige leeftyd overleden. Juho Paasikivi werd op 27 no vember 1870 in Tampere als zoon van een koopman geboren. Hij stu deerde in Rusland, Stockholm, Up- sala en Leipzig. In 1897 huwde hij met Anna Matilda Forsman, die in 1931 overleed. Paasikivi heeft verschillende ver- antwooi'delijke functies in het fi nanciële en bedrijfsleven bekleed; o.a. was hij voorzitter van de Finse afdeling van de Internationale Ka mer van Koophandel en directeur van enkele bankinstellingen. Paasikivi was doctor in de rech ten en lid van de Academie van Wetenschappen. In 1908 trad hij op als Fins mi nister van Financiën. In 1918 werd hij minister-president. Veel wind Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk regen, later opkla- ï-ingen. maar ook enkele verspreide buien. In het binnenland krachtige tot harde zuidwestelijke wind, langs de kust tijdelijk storm tussen zuid west en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuui-. 15 dec. Zon op 8.44, onder 16.31. Maan op 14.47, onder 5.51. 16 dec. Zon op 8.45, onder 16.31. Maan op 15.34, onder 7.02. 17 dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op 16.34, onder 8.08. Volle maan: 17 dec. te 20.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 dec. 0.58 v.m. 16 dec. 1.51 v.m. 17 dec. 2.41 v.m. 13.18 n.m. 14.11 n.m. 14.58 n.m. 12.51 n.m. 13.38 n.m. 14.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 dec. 0.27 v.m. 16 dec, 1.17 v.m. 17 dec. 2,06 v.m. Springtij: 20 december. Doodtij: 26 december. HET WEEROVERZICHT Het zeer onbestendige weer heeft nog niet zijn hoogtepunt bereikt. Op de oceaan volgen de depressies elkaar in een snel tempo op en de snelheid waarmee zij zich verplaat sen is uitzonderlijk groot. De be langrijkste voor het weer van mor gen nadert met een snelheid van ongeveer 60 km per uur het zeege bied tussen Schotland en IJsland. De luchtdruk in de kern was van morgen 955 mb. Het koufront ervan zal vanavond en vannacht, verge zeld van regen, het gehele land pas seren en de wind zal weer tot krachtig of hard en langs de kust tot storm tussen zuidwest en west aanwakkeren. In de temperatuur- verdeling komt over het algemeen niet veel verandering. Een nieuwe oceaandepressie is New Foundland gepasseerd en zal waarschijnlijk met nog grotere snelheid de oceaan oversteken. Burgerlijke stand - Zierikzee Geboren. 10 dec.: Nelly, d. van Leendert Berrevoets en Pieternella Cornelia Willemse; 12 dec.: Albei-- tus Cornelis, z. van Hendrik Willem Schimmel en Lena van der Schoor. Gehuwd. Pieter Adriaan van Leersum, 25 j. en Jannie den Boer, 18 j. Overleden. Hendrik de Graaf, 72 j., echtgenoot van Hendrika Bogerd. - Op een vergadering van me taalarbeiders te Poznan is donder dag geëist, dat de Russische troe pen zich uit Hongarije terugtrekken en dat er naar dat land een politie macht van de V.N. wordt gezonden, zoals dat ook in Egypte is geschied. Voorts eisten de arbeiders vrije verkiezingen in Hongarije. Zij ver oordeelden de politiek van de re- gering-Kadar en de wegvoering van Hongaren. Ingezonden mededeling Bestrijd UW PIJNEN met: Verlaat Strooigoed - Veren - Letter - Tragedie Bitter en Klakkeloos GESPREKKEN VAN EILANDMAN Hier nog wat verlaat 5-december- strooigoed, alles (nog) onder het motto: „Wie zoet is krijgt lekkers". Of „niks" zoals de onderwijzers van mening zijn. Een klein be deesd priemeltje van een ventje moest bij St. Nicolaas komen. De kleuter kon geen woord uiten, want Sint „himself" stond daar in al zijn bisschoppelijke waardigheid en uitte vermaningen, die hoofd zakelijk betrekking hadden op het thema: vlugger eten. Na afloop van de voorstelling werd het inwitte jongmens gevraagd, waarom hij St. Nicolaas geen zoentje had dur ven geven. Hij zei: „Nou papa, hij had veren aan zijn kinnetje". Dan was er een bakker die een prachtige boterletter had gebakken. Uitwendig was die boterletter wer kelijk uitdagend van een bijna wulpse lekkerte. Maar van binnen zat de zaak niet hélemaal pluis, want de letter was bestemd voor de talage en dus niet met „gevuld" gevuld, maar met een niet-eet- bare substantie, zo maar voor de show. Een man, belust op grapjes, heeft die houten-ham-boterletter meegenomen 'en opvallend neerge zet in de dorpssmederij, waar in de avonduren jongelieden plegen sa men te komen, die de dingen van de dag bespreken in het schijnsel van het bijna gedoofde vuur. De letter was keurig ingepakt en de smid speelde zijn rol met verve. Dra immers was de belangstelling gewekt voor de doos en de jonge mannen begonnen aan te dringen. „Nee, die is voor moeders", ?noet de smid hebben gezegd, maar ten langen leste „bezweek" hij onder de aandrang, opende de doos, haal de een mes en gaf aan de jongelui een moot letter. Met graagte werd in het baksel gebeten en het effect is heel best geweest, naar Eiland man vernam. Wilt u nog meer we ten? Wel, de letter mas afkomstig uit Noordgouwe. Ja, er schijnt toch meer loos te zijn rond St. Nicolaas dan de roe van Piet en de klette rende pepemoten. De ontroerendste belevenis van de week is dan stellig geweest dat warme en spontane dankwoord van die Hongaar op het toneel in de Concertzaal en de vertaling van het radde Hongaars door een van tra nen verstikte stem. Men moet die zwijgende stille rijen jonge man nen hebben gezien, om als in een flits zich bewust te worden van de onpeilbare menselijke tragedie, hierin besloten. De bitterste belevenis was het verhaal van een man, die meende dat de Hongaren vooral niet in de watten mogen worden gelegd, voor al geen Nederlandse huizen mogen krijgen, omdat we toch al zo over bevolkt zijn. Dit komt dus onder ons ook nog voor. Het is al even ergerlijk als hef. commentaar dat wordt „weggege ven" bij het spreekuur van de wo ningcommissie te Zierikzee. Er zijn huizen tekort en dat brengt moei lijkheden met zich mee. De laster lijks te verdachtmakingen echter worden klakkeloos geuit, als zou er oneerlijk spel gespeeld worden, als zou „alleen meneer" een huis krij gen enz. Vaak wordt dit fraais ge uit door blagen die voor het eerst een meisje hebben gezoend en op grond van deze prille belevenis da delijk naar het woningbureau om een huis rennen. Wat staat er ook weer in de Spreuken over de tong">

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2