ZIERIKZEE Sflli: W NIE UWS BOD DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAD EN PROVINCIE VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN STAKING SCHIJNT BEëINDIGD Rechterhand van Maleter („held van Boedapest") wijkt uit naar Oostenrijk Volgens het Oostenrijkse onaf hankelijke blad „Die Prcsse" is ge neraal Bela Kiraly, die onder het bewind van premier Nagy comman dant van Boedapest was, donder dag naar Oostenrijk uitgeweken. Generaal Kiraly, die de naaste medewerker van generaal Maleter, „de held van Boedapest", was, is verscheidene malen genoemd als leider van een groep verzetsstrij ders, die bij Bakony opereerde. Het Zuidslavische blad „Borba" maakt melding van geruchten over onderhandelingen tussen de Hon gaarse communistische partij en enige andere partijen over een ver breding van de basis van het ka- binet-Kadar. De correspondent van „Borba" te Boedapest meldde, dat de staking van twee dagen in de Hongaarse hoofdstad is geëindigd en dat de winkels weer open zijn en de open bare vervoermiddelen weer rijden. De Hongaarse regering heeft, blij kens een door radio-Boedapest om- Rusland beschuldigt de Verenigde Staten De Sowjet-Russische afgevaar digde bij de Ver. Naties, Wasily Koeznetsof, heeft woensdag in de agendacommissie van de Ver. Na ties verklaard, dat de Amerikaanse „inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden" van de Oosteuropese landen zo groot is geworden dat zij een ernstige bedreiging voor de vrede vormt. Hij legde deze verklaring af tij dens een debat over het Russische verzoek om op de agenda een punt te plaatsen aangaande deze „in menging" en „ondermijnende acti viteit" jegens de communistische landen. De agendacommissie besloot de algemene vergadering aan te be velen een debat te openen over het door Rusland voorgestelde agenda punt. De Russen in Hongarije Eisenhower gaat vragen om terugtrekking van troepen Functionarissen in Washington hebben te kennen gegeven dat pre sident Eisenhower de Sow jet-pre mier Boelganin waarschijnlijk schriftelijk zal verzoeken de troe pen uit Hongarije terug te trekken om een betere atmosfeer te schep pen voor besprekingen over ont wapening. Verwacht wordt dat de ze besprekingen begin volgend jaar in de V.N. beginnen. De brief van Eisenhower aan Boelganin is al een maand in over weging en zal het antwoord zijn op een schrijven dat Eisenhower vo rige maand ontving over de ont wapening. President Eisenhower heeft be sloten de hulp die in het kader van het program van wederzijdse bevei liging is verleend aan Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Italië, te hand haven, aldus heeft het hoofd van de dienst voor internationale samen werking, Hollister, donderdag mee gedeeld in een brief aan het Ame rikaanse Congres. geroepen communiqué, besloten, dat de vierde april, de dag waarop Hongarije in de tweede wereldoor log door de Russen werd bevrijd, geen nationale feestdag meer zal zijn. Daarentegen zal de 15de maart, waarop vóór het bewind van Ra- kosi en Geroe de Hongaarse re volutie van 1348 werd herdacht, weer als nationale feestdag worden beschouwd. Anna Kethly sprak over haar land in nood Slechts v(jf procent communisten Anna Kethly, voormalig socialis tisch minister in Hongarije, heeft donderdagavond in Londen een vergadering van de Britse Labour- partij toegesproken. Zij zei eraan te twijfelen of de communisten vijf procent van het aantal stemmen zouden krijgen als er op het ogenblik vrije verkiezin gen in Hongarije gehouden zouden worden en zij vond het opmerke lijk dat de vakverenigingen, die voor het grootste deel onder com munistische controle staan, de eer ste zijn geweest die tegen het re gime in verzet kwamen. In Hon garije - aldus Anna Kethly - zijn vier soorten levensmiddelenwin kels. In de beste, waarin alleen de Russen mogen kopen, zijn de prij zen slechts éénvierde van die welke gevraagd worden in de winkels voor de arbeiders. Op de Russische beschuldiging dat de opstand in Hongarije een „tegen-revolutie" is, antwoordde zij: „Als 98 procent van het volk de wapens opneemt, kan men zeker niet spreken van een fascistische opstand". Aanrander gearresteerd De aanranding van het 10-jarig meisje te Terschuür heeft niet al leen in Terschuur', doch in de ge hele gemeente Barneveld grote be roering gewekt. De dader, de 22- jarige H. H uit Barneveld heeft in middels bekend. Nog vijf andere gevallen van aanranding zijn naar aanleiding van het misdrijf in Ter- schuur aan het licht gekomen. Een van die aanrandingen zou H. op dezelfde dag hebben bedreven als de aanranding te Terschuur. Hij '.ou ook deze vijf gevallen van aan landing aan de politie bekend heb ben. Auto met 5 inzittenden te water Twee inzittenden vermist Bij de nieuwe pont in de Waal ;e Ochten is gisteren in de avond uren een volkswagen komend van Kesteren met vijf inzittenden met grote snelheid de rivier ingereden De inzittenden, die de zwemkunst niet machtig waren, blijken onder water de auto te hebben verlaten. Twee inzittenden, de heren G. A. R. uit Mi lien, M. T. uit Haps, kon den met moeite worden gered. M. I\, die bewusteloos uit het water werd gehaald, kon door onmiddel lijke hulp van de arts Driel uit Ochten in redelijke toestand naar het St. Andreas ziekenhuis worden vei'voerd, evenals G. A. R. Na en kele uren slaagde het veer-perso- neel er in de auto op de kant te krijgen. De wagen was echter leeg. De drie inzittenden, de heren C V. uit Mill (N.B.), A. S. eveneens uit Mill en de chauffeur A. S. afkom stig uit Zeeland bij Mill worden vermist. Men vreest dat zij ver dronken zijn. Nader wordt nog gemeld dat één van de drie inzittenden in de loop van de nacht door de politie te wa ter vlak bij de plaats van het on geluk is opgedregd. Minister Staf: EUROPESE STRIJDKRACHTEN HEBBEN ATOOMWAPENS NODIG Russisch militair potentieel niet precies te schatten Op de vergadering van donder dagmiddag van de NAVO-raadf heeft de Nederlandse minister van Defensie, ir. Staf, aldus een woord voerder verklaard, dat het van groot belang is, dat de NAVO- strijdkrachten worden uitgerust met tactische atoomwapens. Het is noodzakelyk een waarborg te krij gen voor de levering van atoom wapens aan de strijdkrachten. Het probleem van het verkrijgen van atoomwapens is „uiterst gecompli ceerd" door wettelijke beperkingen in de landen die de wapens bezit ten, in het bijzonder de Verenigde Staten. Volgens minister Staf die nen deze wapens in Europa aanwe zig te zijn, al zou het eigenlijke be heer in handen blijven van de atoomwapens producerende landen. Op de vergadering van donder dagmiddag hebben de ministers voorts een rapport aangehoord over de militaire kracht van de Sowjet- Unie. De in dit rapport genoemde cijfers over de Russische strijd krachten zijn niet bekendgemaakt. Wel werd medegedeeld, dat het volgens dit rapport niet mogelijk is, te bevestigen of te ontkennen, dat het militaire apparaat van de Sowjet-Unie inderdaad met twee miljoen man is verminderd. Be paald onjuist is het volgens dit rap- Het gist de laatste tijd weer op de grens van Ierland en Ulster: hom aanslagen, beschietingen en brandstichtingen vinden steeds weer plaats Op deze foto ziet men technici van de P.T.T. bezig met het herstellen van lijnen, die bij het vernielen van een brug verbroken werden. port te stellen, dat de potentie van de Russische strijdkx'achten is ver minderd. Deze is in tegendeel gro ter geworden, o.a. door uitrusting met atoomwapens. De aangekon digde vermindering van de Sow- jet-troepen in oost-Duitsland wordt geschat op minder dan tien procent. Daarentegen zijn duizenden nieuwe en modernere tanks - het juiste aantal werd niet opgegeven - dit gebied binnengekomen. Als één van de grote winstpun ten van de conferentie heeft mr, Luns het feit genoemd, dat er tus sen de Verenigde Staten en Euro pese landen een nieuw besef is ge komen van de grote onderlinge ver bondenheid der wederzijdse be langen. „De uiteenlopende reacties in Amerika en in west-Europa na de gebeurtenissen in het Midden- Oosten zijn weer grotendeels recht- gestreken", verklaarde hij. „De vo rige week liet het zich nog aan zien, dat de grote Westeuropese landen zo geïrriteerd waren, dat Te NAVO zou worden verzwakt en de Verenigde Staten een afzijdiger houding zouden gaan innemen. Ik heb kunnen constateren, dat dit liet is gebeurd. Dank zij deze con ferentie is een scheuring voorko men". De terugtrekking der Israëlische striidkrachteii De Israëlische afgevaardigde bij ie V.N., Abba Eban, heeft secreta ris-generaal Hammarskjoeld don- ierdag meegedeeld, dat zijn rege- ing heeft bevolen, dat de Israë- 'ische strijdkrachten, die zich uit 3inaï terugtrekken, zich moeten onthouden van vernietiging van wegen e.d. Eban zei verder, dat een kaart, waarop mijnenvelden zijn aangege ven, aan generaal Burns, de bevel hebber der internationale politie macht, ter hand is gesteld. Er wa ren sindsdien geen mijnen gelegd. Vier- tot vijfduizend mensen heb ben donderdagavond in de straten van Jeruzalem een betoging ge houden, ingevolge een oproep van de extreem-nationalistische partij „Heroeth". Zij eisen, dat de Israë lische troepen zich niet uit Sinaï en Gaza zullen terugtrekken. Het waren voornamelijk jeugdige oud militairen. Premier Ben-Goerion weigerde een delegatie te ontvan gen. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: 1 InVW' Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. *32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uilgave: N.V. DrukKerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De nationale bevrijdingsdag 1957 Inzake het verzoek van enige le den om in het beleid ten aanzien van de 5e mei een wijziging aan te brengen, sluit de minister van Al gemene Zaken zich aan bij het standpunt van verscheidene andere leden, die deze aandrang afwezen op grond van de destijds breedvoe rig door regering en Kamer te ber- gebrachte argumenten. Hij ver wijst naar hetgeen laatstelijk is ge zegd in de vergadering van 17 april 1956. Intussen doet zich in 1957 de bij zondere omstandigheid voor, dat de 5e mei op.zondag zal vallen. Ter wijl dientengevolge de dag zelf minder in aanmerking komt voor het organiseren van grote feeste lijkheden, mag op een waardige herdenking in de kerken en in an dere samenkomsten worden ver trouwd. Dit deelt de minister van Algemene Zaken mede in de nota naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de rijksbe groting voor 1957 van zijn departe ment. Twee Nederlanders doctor honoris causa Koningin Elizabeth van België heeft donderdagmiddag in de aula van de Brusselse universiteit de academische vergadering bijge woond, waarop 15 buitenlandse professoren het ere-doctoraat, werd uitgereikt. Prof. mr. dr. R. Kra nenburg, professor aan de universi teit van Leiden en oud-lid van de Nederlandse Raad van State, wei'd benoemd tot doctor honoris causa in de rechten en prof. ir. dr. C B. Biezeno, lid van de Nederlandse Koninklijke Academie van Weten schappen en hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft, ont ving het ere-doctoraat van de fa culteit van toegepaste wetenschap pen. Nog geen verhoging P.T.T.- en spoortarieven Over verhoging van de P.T.T.-ta- rieven en die van de spoorwegen, is nog geen enkele beslissing gevallen Dit heeft de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J Zijlstra, medegedeeld in de jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, welke is gehou den te Utrecht. Minister Zijlstra deed deze mede deling na het uitspreken van zijn rede toen in een hierop volgende diskussie een der aanwezigen de vraag stelde, waarom enerzijds de overheid zich uitspreekt voor prijs- stabilisatie en aan de andere kant ariefsverhoging door overheidsbe drijven toelaat. Minister Zijlstra wees er op, dat er een onderscheid gemaakt dient te worden tussen hetgeen gebeurt en gebeurd is. In noord-Ierland is vanoch tend (vrijdag) weer een reeks aan slagen gepleegd. De aanvallers, die waarschijnlijk uit de Ierse repu bliek afkomstig waren, traden op in het graafschap Fermanagh, na bij de Ierse grens. Deportaties van Joden De Israëlische radio heeft be kendgemaakt, dat de Sowjet-auto- riteiten volgens berichten van Is raëlische vertegenwoordigers ir Wenen en Warschau, op grote schaal Joden wegvoeren uit de Oekraïne en de Baltische staten. Vluchtelingen, die kortgeleden uit de voormalige Poolse gebieden in het westelijke deel van de Oekraine naar Warschau waren uitgeweken, hadden meegedeeld, dat er uit dit gebied alleen al on geveer vijfduizend Joden waren gedeporteerd. Sowjet-nota aan west-Duitsland De Sowjet-Unie heeft in een no ta west-Duitsland opnieuw ver zocht aan autoriteiten van de Sow- jet-ambassade toe te staan contact op te nemen met ontheemden van Russische afkomst teneinde „hen te helpen naar huis terug te keren", aldus meldt radio-Moskou. In de nota is een lijst van 4.000 personen, die in Duitsland zouden zijn opgenomen. De Duitse autori teiten wordt verzocht deze op te sporen. Dit is een nieuwe lijst. De Sowjet-Unie had in een eerdere nota reeds verzocht, dat de West- duitse regering ruim 3.000 'andere personen van Russische afkomst zou doen opsporen. RADIO EN TELEVISIE De oudejaarsavond op het beeldscherm Op oudejaarsavond zal de Neder landse Televisie Stichting een ex tra-uitzending verzorgen, waarin o.m. een rechtstreekse reportage uit de Scala in Milaan wordt uit gezonden van het tweede gedeelte van Tsjaikowsky's ballet de Noten krakersuite, met medewerking van Margot Fonteyn en Michaël Somes. In deze uitzending zijn eveneens reportages opgenomen uit een gas fabriek, een kraaminrichting en een plaats waar Hongaarse vluchtelin gen zijn ondergebracht. Verder om vat de uitzending o.m. een speciaal samengesteld cabaret-programma en een journaal-overzicht over 1956. i Maandag 17 december a.s. zal de Amsterdamse schilder Jan Sluy- ters de 75-jarige leeftijd hebben bereikt. In verband met zijn ge zondheidstoestand is er die dag geen receptie, ook geen bezoek. Tijdens een vrij onbetekenende brand in het huis van de arts G. E. Rutgers op het Stationsplein te En schedé is de 68-jarige huishoudster, mej. G. de Vries, om het leven gekomen. Dr. Mahmoed Fawzi, de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag in Wash ington meegedeeld, dat er in Egypte ,om deugdelijke redenen van pu blieke veiligheid" 1.573 Britten, Fransen en Joden geïnterneerd zijn. Sir Anthony Eden en zijn echtgenote zijn dondei'dag per vliegtuig van Montegobay op Ja maica naar Londen vertrokken. Zij hebben een vakantie van drie we ken op het eiland doorgebracht. De slijpsteen kan het mes wel slijpen maar niet de snee daaraan geven als er geen staal in zit. ZIERIKZEE Vergadering Christe'ijke Plattelandsvrouwenbond De Chr. Plattelandsvrouwenbond hoopt op dinsdag 18 december in samenwerking met de Chr Meis- jesbond, een Kerstmiddag te orga niseren voor de leden in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. De ze Kerstmiddag zal geheel door eigen krachten worden verzorgd. RENESSE Bij Koninklijk Besluit is be- J noemd tot gezworene van de polder - Oosterenban van Schouwen, de heer M. C. v. d. Bout te Renesse. Nu de benzine en andere motorbrandstof in Frankrijk zo schaars ge worden is, zijn de Franse spoorwegen juist op tijd uitgekomen met een nieuw soort wagon: een lage, lange platte wagen, waarop auto's gemak kelijk te rijden en te verankeren zijn. Op deze wijze kunnen vracht auto's en tankicagens met een snelheid van meer dan 100 km./u. vervoerd worden - met hun lading - zonder dat dit benzine kost. SCHARENDIJRE Simon de Woord sj5rak over Marokko Op de vierde avond in dit sei zoen, begroette de voorzitter der Culturele Vereniging „Elkerzee-El- lemeet-Scharendijke", de heer L. F. van Wijck, woensdagavond in het jeugdgebouw alhier ditmaal de be kende cineast Simon de Waard. Op boeiende wijze nam de heer de Waard de aanwezigen mee naar Marokko. De kleurenlichtbeelden, welke hierbij vertoond werden, wa ren van bijzonder goede kwaliteit. Dwalend door verschillende steden en landstreken werd een indruk gekregen van de vele problemen waarmee dit mooie land, dat nog maar kort zelfstandig is, worstelt. Niet alleen heeft men er rassen discriminatie doch de anti-westerse geest schept vele moeilijkheden bij de ontwikkeling. Het analfabetis me viert er hoogtij. De heer de Waard was er op succesvolle wijze in geslaagd verschillende karakte ristieke volkstypen op de plaat te krijgen. Na de pauze vertoonde de heer de Waard zijn prachtige kleu renfilm over Marokko. Aan het slot sprak de voorzitter een bijzonder woord van dank tot de heer de Waard en hoopte hij in de toekomst nog eens een beroep op diens medewerking te mogen doen. De belangstelling voor deze bij zondere avond was om onbegrijpe lijke reden slechts matig. De voor zitter sprak in zijn openingswoord hierover reeds zijn teleurstelling uit. Laten de leden, wil de Cultu rele Vereniging haar activiteit in de toekomst kunnen blijven ont plooien, toch ook vooral hun be langstelling tonen. ELLEMEET Openbare verlichting gereed Sedert enige dagen is de nieuwe openbare verlichting door de P.Z. E.M. gereed gemaakt. De verlich ting met de H.P.L.-lampen kan een grote verbetering worden genoemd. Ook de nieuwe woonwijk heeft thans zodoende eindelijk zijn ver lichting gekregen. NIEUWERKERK Bejaarden vierden (verlaat) St.-Nicolaasfeest Alhoewel St. Nicolaas reeds ver moedelijk in Spanje terug is, werd in de laatst gehouden bijeenkomst voor de bejaarden alhier, toch nog de goedheilig man herdacht. De op- comst was zeer bevredigend. On der leiding van mevr. van Eeten met haar helpsters werd het een 2eer gezellige middag. Allereerst werd getracteerd op beschuit met muisjes, een tractatie van een der dames, die nu niet te genwoordig kon zijn, maar die voorheen een toegewijde helpster was. Als gewoonlijk werden aller lei spelletjes gedaan. De tractatie bestond voor deze dag uit melk ;n een stukje banketletter. Wel was St. Nicolaas reeds een week ver trokken, doch hij had de bejaarden niet vergeten en voor allen een pakje achtergelaten. Achtereenvol gens ontvingen allen uit de hand van de vertegenwoordigster van St. Nicolaas een cadeautje: voor de mannen een doos sigaren en voor de vrouwen een zakdoek en een flesje eau de cologne. Het is een zeer gezellige middag geweest, waarvoor de dames-leidsters een woord van hulde toekomt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1