Belangrijke mededeling wicks 4e --s—s s: - COOP. LANDBODWVERENIGING „C. ET C." HAAMSTEDE Samenwerking nodig door terugloop van percentage agrariërs Mr. Schlingemann: „Landbouw moet aan kadervorming doen" Op de jongste vergadering van de coöperatieve landbouwvereni- ging „C. et C." - waarover wij reeds berichtten - is het woord ge voerd door de algemeen secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlin gemann. Spr. wees erop dat de om standigheden in de landbouw de laatste tijd wat minder gunstig zijn geworden. Nederland leeft in een tijd van hoogconjunctuur. In tegen stelling met het bedrijfsleven even wel profiteert de landbouw door allerlei oorzaken minder van deze gunstige omstandigheden. Deze tijd van hoogconjunctuur is eigenlijk begonnen met de oorlog in Korea. De landbouw moet wel de hogere kosten betalen, die hier van het gevolg zijn, doch kan niet van de hogere prijzen profiteren. Toch houdt deze tijd weer de kie men in zich voor een crisis, omdat nu hogere lonen betaald worden, die weer prijsstijgingen met zich brengen, terwijl er ook hoe langer hoe meer gebrek aan werkkrachten komt, vooral in de industrie, waar door zg. zwarte lonen betaald wor den. De regering wil alleen loons verhoging toelaten, als daartegen over productieverhoging staat, doch het is haar niet gelukt de loon- en prijspolitiek in de hand te houden. Zo is bv. de laatste loon- ronde van 6 pet. te hoog gegrepen, wat gebleken is uit het rapport van de S.E.R. aan de regering waarin meegedeeld is, dat 700 miljoen gulden bezuinigd zal moeten wor den. Uitvoerig stond spr. stil bij de loon- en prijspolitiek van de rege ring, in welk verband hij er voor waarschuwde niet te vlug zwarte lonen te betalen, wat in Zeeland vrij veel gebeurt. Door verschillen de oorzaken zit de landbouwsector erg moeilijk, zodat verschillende bedrijven geholpen zullen moeten worden willen zij rendabel kunnen blijven. Dit geldt meer in het bij zonder voor de gemengde bedrijven op de zandgronden. Dit kan o.a. door op deze bedrijven structurele wijzigingen aan te brengen. Hierna deelde spr. o.a. mee, dat in de landbouwsector een zo groot mogelijke samenwerking moet zijn, omdat het percentage agrariërs steeds kleiner wordt en men alleen Ingezonden mededeling Verlicht Baby's KOUsterwijl hij slaapt! W VapoRub Kerstfeest Koninklijk gezin De Koninklijke Familie zal dit jaar het Kerstfeest vieren met het personeel van H.M. de Koningin en de gezinnen in het koetshuis van de koninklijke stallen te Den Haag op zaterdag 22 december te 17 uur. Muziekkorps op de „bon" In de bijna absolute stilte welke door het rijverbod 's zondags over het platteland komt, valt het des te meer op, als de zondagswet wordt overtreden. Dat moest zondag het tamboerkorps uit Siebengewald er varen, toen men aldaar in de vroe gere noodkerk aan het oefenen was en de instructeur de verleiding niet kon weerstaan om ook even buiten het gebouw te oefenen. Een waak zaam politieman stond gereed om het gehele korps te verbaliseren. Vierde extra trein haalt Hongaarse vluchtelingen Dinsdagavond om 19.07 uur is uit Utrecht de vierde extra trein in de richting Wenen vertrokken om Hongaarse vluchtelingen te halen. Het rijdend materieel was wederom ter beschikking gesteld door de Ne derlandse spoorwegen, een slaap- rijtuig en een restauratierijtuig had de Wagon-Lits hiervoor geleverd. De bemanning bestond weer uit vrijwilligers, die allen in opgewekte stemming vertrokken. De techni sche staf bestaat uit studenten van het Nederlands Bureau voor Bui tenlandse Studentenbetrekkingen te Leiden. De Nederlandse vereni ging voor reisbureaux die hier voor het technisch personeel der eerste drie treinen had gezorgd, kon na melijk wegens de toenemende drukte in de Kerstdagen geen per soneel meer vrijmaken. De Hongaarse organisaties in ons land hadden wederom voor een groep ervaren tolken gezorgd, die na hun werkzaamheid in de op vangcentra nu opnieuw klaar ston den voor een reis naar Wenen; ve len van hen doen dit reeds voor de derde keer. Een team van Rode Kruishelpsters kwam in Venlo in de trein, ook zij hadden reeds eer der deze transporten met hun menslievende arbeid gesteund. door samenwerking wat kan be reiken. In dit verband deelde hij mee, dat sedert 1950 het ledental van de Z.L.M. met 1100 is toegeno men. Ook wees hij er op, dat de landbouw voor kadervorming zal moeten zorgen, daar deze anders bij andere bedrijfstakken ten achter zal komen. Speciaal is hier een taak voor de jongeren weggelegd. Het onderwijs is hier de basis, waarop gebouwd zal moeten worden. Hij vergeleek hierbij het landbouw- huishoudonderwijs op Schouwen- Duiveland met zijn 2 scholen en 14 lokalen en het landbouwonderwijs met 1 school met 1 lokaal, wat dus in het nadeel van het onderwijs aan de jongens uitvalt. Na een korte pauze beantwoordde de heer Schlingemann enkele vragen, waar na de voorzitter spr. dankte voor zijn inleiding. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Auto's botsten Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur zijn op de Mol twee personen auto's in botsing gekomen. Eén der wagens (van de heer C. L. v. S. uit Zierikzee) werd hierbij ernstig be schadigd aan de voorzijde, de an dere (bestuurd door J. A. v. W. uit Haamstede) in geringere mate. De heer v. W. kwam gereden vanaf de Oude Haven en wilde de Mol op draaien doch kwam hierbij voor het 's-Gravensteen in botsing met C. J. v. S., die hem tegemoet kwam gereden. Waarschijnlijk was de gladheid van de weg oorzaak van het gaan „schuiven" van de wagen van v. W., waardoor de botsing ont stond. De politie maakte proces verbaal op. NOORDGOUWE Vrolijke avond „Culturele Vereniging" Voor de Culturele Vereniging zal op vrijdag 14 december optreden het gezelschap Rien de Jonge uit Kloetinge. Het gezelschap is hier niet geheel onbekend, aangezien het twee jaar geleden een samen komst met de bejaarden alhier op geluisterd heeft. Het programma schijnt inmiddels aanmerkelijk te zijn uitgebreid en het gezelschap is o.m. aangevuld met „De zingende zusjes". Opgemerkt dient nog te worden, dat de cantine niet kan worden ge bruikt, zodat met een wat nauwere zaalruimte genoegen genomen zal moeten worden. Het verdient der halve aanbeveling tijdig aanwezig te zijn. NOORDWELLE Toneeluitvoering korfbalver. „D.O.S.K.O." Zaterdag 15 december a.s. hoopt de plaatselijke korfbalvereniging DOSKO haar jaarlijkse toneeluit voering te geven in café Lokker van der Zande alhier. Opgevoerd zal worden het toneelspel in 3 be drijven „De strijd van dr. Benders", van de bekende schrijver Wijnand Nijland. Verder wordt nog een be kende klucht opgevoerd en na af loop is er gelegenheid voor het ma ken van een dansje. Er mag voor deze avond op voldoende belang stelling worden gerekend, als de weersomstandigheden wat willen meewerken. OOSTERLAND S. de Waard sprak voor Cult. Veren. De Conferentiekamer was dins dagavond goed bezet toen de heer Simon de Waard op zijn'bekende boeiende wijze voor de Culturele Vereniging over zijn reis naar Ma rokko heeft verteld. Ingeleid door de voorzitter, burgemeester Lau- rense, nam de heer de Waard zijn gehoor mee naar dit mooie sub tropische land. Na een boottocht landde men in Casa-Blanca, van waar de reis naar het zuiden een aanvang nam. De kleurige licht beelden en later de prachtige film, hebben deze avond tot een evene ment gemaakt, zoals zelden werd vertoond. De stad Agadar met de mooie poorten, de bergstad Meknes, de oude Berberstad, gelegen in het Atlas-gebergte, en vele andere plaatsen kwamen op het witte doek Buitengewoon was ook de fraaie verzameling portretten van de ver schillende bewoners van Marokko, terwijl ook de flora en fauna van dit gedeelte van Noord-Afrika bij zonder de aandacht trok. De parade van het Marokkaanse leger voor de sultan boeide ongemeen. Resume rende kan gezegd worden dat deze avond buitengewoon geslaagd heten mag. Burgemeester Laurense was dan ook de tolk van alle aanwe zigen toen hij de heer de Waard hartelijk dankte voor het gëbodene, en hem een welgemeend tot weer ziens toeriep, waarna de sluiting volgde. Naar wij van de zijde der kampleiding van het werkkamp „Oosterland" vernamen, zijn de ge ruchten, als zouden er ook hier in het kamp Hongaarse vluchtelingen binnenkort worden ondergebracht, nog van alle grond ontbloot. P.T.T. Het verzenden van naamkaartjes Van de zijde der P.T.T. wijst men er op dat in verband met de ko mende jaarwisseling weer veel naamkaartjes zullen worden ver zonden. Deze naamkaartjes kunnen slechts worden doorgestuurd, wan neer zij de minimale afmeting heb ben van 7 bij 10 centimeter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. H.K.H. Prin- ses Beatrix heeft het voornemen, de doopplechtigheid van het stoom schip „Statendam" van de Holland Amerika Lijn te verrichten. Deze doopplechtigheid geschiedt gedu rende de officiële proeftocht van het schip, die zal worden gemaakt op 23 en 24 januari. AMSTERDAM. Op woensdag 2 januari a.s., des morgens om 10 uur, zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in het gebouw van de Raad van Arbeid, Rhijn- spoorplein 1 te Amsterdam, aan een aantal gerechtigden de uitkering krachtens de op 1 januari a.s. in werking tredende algemene ouder domswet persoonlijk overhandigen. MAASTRICHT. Een vierjarig jongetje van de familie R. uit Maastricht is bij het spelen in het water van het bassin aan de Bosch poort geraakt en verdronken. |f§[lllü)l WW De boer in de Biesbosch heeft radio en telefoon maar leeft geisoleerd (Van een medewerker) Met de motorboot langs banken vol watervogels Hoeveel bewoners van ons eiland kennen de Biesbosch? Hun aantal zal niet groot zijn. Wellicht herinneren sommigen zich het verhaal uit hun schooljaren, dat in november 1421, bij de Sint Elizabethsvloed, de Grote Waard werd overstroomd en de geschiedenis of legende van de kat, die op een wieg, waarin een kind, het biezen vaartuigje in even wicht hield, waardoor het kind behouden aan de Noord aanspoelde. De plaats waar dit feit plaatsgreep, zou „Kinderdijk" genaamd zijn. Maar bij deze wetenschap zal de kennis van de Biesbosch wel ophouden. Slechts weinigen kennen het gebied: uit de tyd der evacuatie en enkele watersportliefhebbers. De unieke gelegenheid ons dezer dagen geboden om eens een bezoek te brengen aan de Brabantse Bies bosch hebben we met beide handen aangegrepen, omdat het ook voor ons „terra incognita" was. Een snelle rit voerde ons door West- Brabant naar Drimmelen, bij de jachthaven aan de Amer, die op de kaart maar een smal stroompje lijkt, maar in werkelijkheid een breed vaarwater is. Daar werd een motorboot beklommen en koers ge zet naar een van de vele polders die men in de Biesbosch aantreft, waar na een half uur varen aange legd kon worden aan een kleine steiger. In enkele minuten was een flinke boerderij bereikt, de enige in die polder, Anno-Polder, waar we die dag gulle gastvrijheid geno ten in een Brabants boerengezin, dat radio en telefoon bezit en sinds kort waterleiding dat uit een diepe put wordt opgepompt, maar overi gens volkomen geïsoleerd ligt en alleen per boot is te bereiken. Alles wat men op een grote boerderij (de bezochte was plm. 60 bunder bouw en weiland) vindt aan landbouw machines, was ook daar aanwezig, terwijl met man en macht werd ge werkt aan de inrichting van een moderne veestalling, daar een deel van de veestapel toen nog des nachts in de open lucht moest ver toeven. Het „boeren" in zo'n polder brengt grote risico's mee, welke te voren niet te overzien zijn, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten Ingezonden mededeling van aan f Coniité's, Verenigingen, Clntos, eni- wijding, die bestuur en leden uitvoering komen dle """"beschikking te steUen. door gebrek aan geldimddelen^^^ voor een bepaald symp. gevormd om gelde rrr—:-r: tussen bovengenoemde 6 gingsplan" geboren, hetgeen b Pré willen persil en - beunen! Ut® Dit „Vercnigingsplan' schept de mogelijkheid gelden te verkrijg011' bestemd voor de be- i.l. belangrijke andere wijze cumité's, en, op snelle ^e gmueu „„gde doeleinden. In - dusverre op bedragen hiervoor besclukb g b£6teed. aan propaganda-akt.es voor plichten; hoe dit „Veremgingsplan worden. Gaarne willen «1» sneUerkan liw kasPOSl™ V"llandsche Persil Maatschappij li.»" volledige inlichtingen. "T:"' dat bij een hoge vloed de hele oogst verloren gaat. Wanneer de winter stormen losbreken en het water hoog wordt opgestuwd, bestaat de mogelijkheid dat de Biesbosch weer in 't nieuws komt, zoals in februari 1953 en bij de vloed van 23-24 de cember 1954, toen deze streek op nieuw werd getroffen. Het grootste deel van de landbouwpolders in dit gebied werd geïnundeerd, waarbij vele kaden doorbraken. Het is daarom gewenst dat tot afsluiting van de Biesbosch wordt overgegaan ter bescherming van de landbouw gebieden. Want het zijn niet overal rietvelden en grienden die de vele kreken omzomen, beveiligd door kaden, die aanvankelijk laag wer den gehouden, plm. 2 meter plus N.A.P. Maar bij hoge waterstanden liepen de polders vol, zodat men, omdat het invloeien te dikwijls plaats greep, de beschermende rand hoger ging maken. Voor iedere ka de werd nadien door de Rijkswater staat een maximum hoogte vastge steld, terwijl afdammingen slechts na verkregen vergunning mochten worden uitgevoerd. Het arbeidsprobleem speelt in de zuidelijke Biesbosch een grote rol. In de eerste plaats door de afgele gen ligging, zodat er weinig animo bestaat daar te gaan werken in de tweede plaats het afvoeren van werkkrachten naar de vaste wal van Brabant omdat men steeds met de getijdeverschillen te maken heeft en in de derde plaats het on derdak verschaffen van de arbei ders, speciaal in de oogsttijd. On danks het feit dat de regering spe ciale toeslagen toestaat blijft het werkkrachtenprobleem moeilijk. Het lijkt dan ook gewenst dat, in het kader van het Deltaplan, zo snel mogelijk de Biesbosch in te dijken, rekening houdend met de recreatiemogelijkheden in de rand gebieden. Na indijking komt auto matisch herverkaveling aan de beurt waardoor grote landbouw gebieden kunnen ontstaan. Pioniersgeest Men moet een flinke dosis pio- niesgeest bezitten om in de be zochte streek te wonen en zijn be drijf uit te oefenen. Wanneer de kinderen uit het gezin de leerplich tige leeftijd hebben bereikt komt voor hen al een afscheid van vader en moeder, want scholen bestaan er niet, evenmin dorpskernen, waar die scholen zouden zijn gevestigd, dusnaar de vaste wal voor lange tijd, totdat de vakantie komt en het gezin herenigd wordt. Wat een verschil met de jeugd hier, die hoewel nog in een rampgebied wo nend, dagelijks per fiets of bus naar school kunnen. De post is een wel kome verschijning op de eenzaam gelegen boerderij. Natuurlijk komt de man per boot. Met roeiboot of motorvaartuig. Bij hoog water kan hij van de laatste gebruik maken, maar wanneer de eb is ingetreden, moet hij eerst een kwartier met een roeiboot naar'dieper water varen, waar dan de motorboot ligt te wachten om man en postzakken over te nemen. Onze weg terug ging dan ook op deze vrij frisse wijze onder de toen grijze vrieslucht. Langs drooggeval len banken waarop vele watervo gels verbleven, zaagbekken, Denen, eenden aalscholvers, langs de ruige met hoge rietvelden omzoomde eilandjes, werd de wachtende mo torboot bereikt, die ons na een tocht van een half uur weer te Drimmelen aan land zette. K. Vandaag en morgen zal het Franse parlement een regerings voorstel behandelen dat betrekking heeft op de administratieve orga nisatie van de Franse Sahara, waar mede beoogd wordt de zo snel en ratione'el mogelijke exploratie der minerale rijkdommen van dit ge bied. „DE GOUDSCHATTEN VAN BAGDAD' 63. Zodra de galei in open zee is, beveelt Aram de roeiers in noordelijke lichting de kustlijn te volgen. Dan ontneemt hij de soldaat van de Kalief de tang en begint eigenhandig de ketenen der slaven los te breken. Terwijl Aram hiermee bezig is, ziet de Arabier zijn kans schoon en haastig sluipt hij naar de railing. Een waarschuwende kreet van een der roeiers doet Aram verrast op kijken, maar hij kan niet meer voorkomen dat de slavendrijver behendig op het boord springt en in de golven duikt! Met krachtige slagen zwemt de ontsnapte krijger in de richting van het kasteel en ondanks de sterke stroming slaagt hij erin de steiger te be reiken. „Snel", schreeuwt hij de soldaten toe van de Kalief, „in de galeien en hen na! De blanke ridder is aan boord en hij heeft alle slaven van hun boeien bevrijd!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6