RANG is alleen KANG als er RANG op staat. f 68 ccnt Tragische brand bij olifanten LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 DECEMBER 1936 No. 18071 Ingezonden mededeling Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken Afgelopen jaar gunstig voor Zeeuwse Harmonie- en Fanfarege/elschappen Ook muzikaal geen wezenlijke achterstand (Van een medewerker) Op de zaterdag j.l. te Goes ge houden Prov. vergadering van de Kon. Ned. Federatie van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen, wa ren verenigingen uit alle delen van Zeeland vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer P. C. Kerk- hove, betoogde dat het afgelopen jaar zeer gunstig is geweest. Het aantal aangesloten korpsen in Zee land groeide van 44 tot 48, terwijl het hoofddoel: het verheffen van de Zeeuwse korpsen en het op lan delijk peil brengen daarvan, meer bereikbaar wordt. De prov. afde ling is thans verreweg de sterkste organisatie in Zeeland. Verder werd melding gemaakt van twee in mu zikaal opzicht ten zeerste geslaagde concoursen, waarbij niet minder dan drie eerste prijzen met lof en drie gewone eerste prijzen werden toegekend. Wie de maatstaven van de K.N.F. kent, zal wel niet kunnen ontkennen dat hier geen sprake is van achterstand. Bijzonder veel lof was er voor O.K.K. uit Sehoon- dijke, dat met een klein korps 118 van de 120 te behalen punten ver overde en daarmede het hoogste aantal punten van de sectie har monie uit het gehele land behaalde, met de daaraan verbonden trofee. Aan provinciale subsidie bleek in 1955 en 1956 in totaal te zijn ge geven voor de muziekgezelschap pen f 1750,Dit moest worden verdeeld tussen de afd. Zeeland van de Kon. Ned. Federatie, de Zeeuwse Bond en R.K. Diocesane Bond afd. Zeeland. Toen het kontakt met de zuster organisaties niet vlot verliep heeft de Federatie zelf een voorstel tot verdeling en bestedingsplan inge stuurd bij de Provinciale Griffie, hetwelk daar instemming vond en ook de goedkeuring kon wegdragen van de Stichting Zeeland v. Maat schappelijk en Cultureel Werk. Aan de hand van de aangesloten korp sen kreeg de afd. Zeeland K.N.F. nu 54,2 pet. van het bedrag of f 948,52 in totaal. De besteding is als volgt: 50 pet. vorming Concoursfonds, 20 pet. Dirigentencursus, 20 pet. Mu- ziekexamens en solistenconcoursen en 10 pet. als Reservepost. Besloten werd aan „Ons Genoegen" uit Vlis- singen f 350 uit dit Concoursfonds toe te kennen als tegemoetkoming in het tekort van het gehouden con cours, dat door regen een financiële strop werd Bij de leden zal verder rondgevraagd worden wie een diri gentencursus volgde om zodoende tot een tegemoetkoming in de kos ten te geraken uit het betreffende fonds. Het opleiden van de dirigen ten en leerlingen door de Zeeuwse Muziekschool ondervond nog kri tiek, waarom werd besloten de di- rekteur van deze school, de heer Stam, op de voorjaarsvergadering uit te nodigen, teneinde met de af gevaardigden van gedachten te kunnen wisselen. Het hoofdbestuur is voornemens aan de Muziekschool een bescheiden subsidie te verlenen, in verband met de goede verwach tingen die men van deze Stichting in de toekomst heeft. Met algemene stemmen werden herkozen de Prov. Secretaris de heer J. v. d. Velde te Zierikzee en de Thoolse vertegenwoordiger de heer A. F. Goedemondt. Zeeuws- Vlaanderen houdt volgend jaar weer een concours, terwijl de voor zitter ook zeer aandrong op een concours op Schouwen-Duiveland. Ingezonden mededeling de lekkerste chocoladekorrels van échte chocola 150 gram Eind deze week arriveert vierde transport Hongaarse vluchtelingen Veel waardering voor Nederlandse colonnes Tussen het internationaal comité van het Rode Kruis te Genève en de Verenigde Naties is een over eenkomst tot stand gekomen inza ke de hulpverlening in Hongarije, voorts heeft het comité een pro gramma opgesteld" voor de verde ling van voedsel in Boedapest, waarbij 173.000 kinderen onder de 6 jaar dagelijks een rantsoen van 100 gram melk zullen ontvangen, terwijl aan 50.000 tot 150.000 school kinderen van 6 tot 16 jaar dagelijks een warme maaltijd zal worden verstrekt. Het Nederlandse Rode Kruis zal aan deze arbeid deelnemen door het zenden van voedsel en door het deelnemen aan de colonnes, die de voorraden naar Boedapest brengen. Uit berichten die het hoofdbestuur uit Wenen ontving blijkt, dat in Oostenrijk grote waardering be staat voor de colonnes van het Ne derlandse Rode Kruis die daar werkzaam zijn en die door hun gro te plichtsbetrachting, correcte hou ding en discipline als voorbeeld zijn gesteld. Een vierde transport Hongaarse vluchtelingen zal naar alle waarschijnlijkheid aan het eind van deze week in Nederland arri veren en wederom door het Neder landse Rode Kruis in de Jaarbeurs hallen worden ontvangen. Het laat ste transport vluchtelingen zal ver moedelijk nog voor Kerstmis aan komen. Honger in oost-Borneo Transmigranten verkopen hun kinderen Transmigranten in oost-Borneo zijn „gedwongen" gewo/den hun kinderen te verkopen om geld te krijgen, teneinde voedsel te kun nen kopen, aldus is door de plaat selijke autoriteiten in Samarinda, op de oost-kust van Borneo, mede gedeeld. Zij zeiden, dat de mensen hun kinderen aan Chinezen hadden ver kocht voor prijzen, variërende van 75 tot 100 rupiah. De resident van oost-Borneo heeft de autoriteiten van het transmigra tie departement er van beschuldigd de gelden, die voor de Javaanse ko lonisten waren bestemd, te hebben verduisterd. De ongeregeldheden, die door hen waren begaan had het uitbreken van hongersnood bij de nieuwe kolonisten veroorzaakt en velen van hen gedwongen hun kin deren te verkopen. De Brits-Franse bergings schepen te Port Said hebben thans zeven wrakken geborgen, aldus heeft de Britse admiraliteit bekend gemaakt. Tot El Cap is weer een vaargeul, welke alleen niet geschikt is voor zeer grote schepen. WANORDELIJKHEDEN IN POLEN Te Szczecin (Stettin), in Polen, hebben zich wanordelijkheden voorgedaan, waarbij ruiten van het Sowjet-Russische consulaatsgebouw ter plaatse werden ingeworpen. De ordeverstoorders poogden ook het gebouw zelf binnen te dringen, docht dit werd hun door de politie belet. De ordeverstoringen begonnen, toen een Poolse militieman een dronken man arresteerde. Omstan ders bevrijdden de arrestant en vielen de miiitieman aan. Er vorm de zich een vertoornde menigte, die een van de grootste wegen van Szczecin blokkeerde, de ruiten van verscheidene tramwagens inwierp en verscheidene militiemannen een pak slaag toediende. STATUUTDAG 1956 Zaterdag 15 december zal van alle regeringsgebouwen in het land de vlag wapperen ter feestelijke herdenking van het in werking tre den van het Statuut van het Ko ninkrijk der Nederlanden op 29 de cember 1954. Als herdenkingsdatum is gekozen de 15e december, de dag waarop het statuut door H.M. de Koningin werd bevestigd. De vie ring van deze dag, die in Suriname en de Antillen reeds vorig jaar met feestelijk vertoon geschiedde, zal dit jaar ook in Nederland plaats hebben, teneinde in bredere kring meer begrip te wekken voor de nieuwe rechtsorde in het Konink rijk. Onbekend wanneer Suez- kanaal bevaarbaar is „Ik kan zelfs bij benadering niet zeggen, wanneer het Suezkanaal weer bevaarbaar kan zijn gemaakt" aldus heeft de Amerikaanse gene raal Raymond Wheeler, die door de Verenigde Naties is belast met het toezicht op de opruimingswerk zaamheden in het kanaal, op een persconferentie te Cairo verklaard. Hij voegde hieraan toe tien dagen nodig te zullen hebben om een goed inzicht te verkrijgen in de omvang der bergingswerkzaamheden Generaal Wheeler, die verklaar de dinsdag naar Port Said te zullen gaan, verklaarde dat hij zou onder zoeken of het mogelijk zo,u zijn Britse bergingsschepen, met niet- Britse bemanningen, te gebruiken Hij besloot met de mededeling dat de opruimingswerkzaamheden zul len beginnen, wanneer de Brits- Franse strijdkrachten uit Port Said zijn teruggetrokken. Het Kindernoodfonds van de V.N. heeft besloten voorraden ter waarde van 700.000 dollar ter be schikking te stellen van Hongaar se moeders en kinderen in Honga rije en Oostenrijk. Voorts zal het fonds goederen ter waarde van 110 duizend dollar naar Egypte zenden ten behoeve van moeders en kin deren, die uit Port Said zijn* ge ëvacueerd. Boeken en Brochures „Brommen zonder brokken" „Brommen zonder brokken" is de titel van „een handleiding voor el ke bromfietser die zich veilig in het verkeer wil bewegen" die de heer A. M. Koppejan, hoofdinspek- teur van politie te Amsterdam o a. belast met de verkeersvoorlichting en het verkeersonderricht, heeft samengesteld. Het boekje bevat practische raadgevingen en theore tische richtlijnen voor de brom- fietsberijders, het in ons land nog steeds groeiende deel van de weg gebruikers. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 11 dec. Aanvoer 2972 stuks vee (weektotaal 4753) t.w 500 vette koeien en ossen; 730 stuks gebruiksvee; 80 vette kalve ren; 183 graskalveren; 852 nuchtere kalveren; 119 varkens; 212 biggen; 88 paarden; 3 veulens; 191 schapen en lammeren; 14 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,04-3,20, f 2,90-3,00, f 2,80- 2,90; vette kalveren f 3,00-3,20, f 2,80-3,00, f 2,60-2,80; slachtpaar- den f 2,35-2,20-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-350-275; nuchtere kalveren f 63-55-45; biggen f 57-48-40; scha pen f 135-110-100; lammeren f 130- 110-95; kalf- en melkkoeien f 1100- 950-725; varekoeien f 800-700-600; vaarzen f 775-675-475; pinken f 540- 440-340. Ingezonden mededeling Voor men het kon verhinderen, vatte het dekzeil vlam van de oli- fantenstal. In een oogwenk was de ruimte gevuld met rook en vonken, het stro onder de dieren begon te smeulen, stukken brandend zeildoek vielen hen op de rug. Luid trom petterend rukten de dieren aan hun kettingen. Men wierp hen natte de kens over de rug, terwijl men met man en macht trachtte hen los te maken. Frieda, de grootste en sterkste van de vierentwintig wist zich met inspanning van heel haar titanenkracht te bevrijden. Nog een paar anderen konden zich, over dekt met zware brandwonden, in veiligheid stellen en toen was het te laat. Sarassani, hun toegewijde meester, die huilde als een kind en de nagels tot bloedens toe in de palmen van zijn handen drukte, moest het aanzien dat enkele van zijn lievelingsdieren in de vlammen hun einde vonden. Op ditzelfde moment trachtten de geredde die ren, die in het wilde weg hadden rondgehold, zich terug te storten in de vuurzee om hun achtergebleven kameraden te helpenslechts met de grootste moeite konden zij worden weerhouden. Zo vertelt het enige Nederlandse circusboek: „De bonte droom van het Circus". De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven het voor u: boeiend en afwissel.end u belééft die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus! Voor slechts f 2,50 kunt u het kopen bij uw roomboterleve- rancier, of rechtstreeks bestellen bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Denkt u er aan, duidelijk uw naam en volledig adres te vermelden....? U krijgt het album dan per om gaand toegezonden, onder rem bours. Met leuke pentekeningen en ruimte voor prachtige kleurplaten en fotoreprodukties die u gratis krijgt voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er een aan Neem 'n pakje extra voor de zondag! SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zondag 16 december luidt: le klasse B: Brouwershaven I- Burgh II (half 3, scheidsr. J. Hoy- koop); Dreischor I-Zierikzee I (half 3, scheidsr. J. Jacobs). 2e klasse C: Dreischor II-Zierik- zee III (half 3, scheidsr. N. Speel man) Brouwershaven II-Zonne- maire I (half 1, scheidsr. P. J. Rie- teco); SVOWK I-Renesse II (half 3, scheidsr. A. de Looze). Zaterdagmiddagcompetitie 15 december 2e klasse C: MEVO I-Yerseke III (half 3, scheidsr. G M. v. d Wielen) Bevelanders I-Wolf aartsdijk I: Goes IV-Kloetinge I; SVD I-Kats I: Heinkenszand I-Wissekerke I. 2e klasse D: Bruse BoysT-Duive- Iand I (half 3, scheidsr. J. de Wit); Burgh III-MEVO II (half 3, N; Speelman scheidsr.). Juniorencompetitie: MEVO B I- Dreischor B I (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende); Zonnemaire B I- Zierikzee B I (3 uur, scheidsr. Th. Sies); Brouwershaven B I-Zierik- zee B II (3 uur, scheidsr. J. de Jonge). KERKNIEUWS Ere-doctoraat voor ds. J. J. Buskes De senaat der universiteit van Amsterdam heeft in zijn gehouden zitting besloten o.a. het ere-docto- raat te verlenen aan ds. J. J Bus kes te Amsterdam in de faculteit der godgeleerdheid. Chr. Ger. Kerk ZIERIKZEE. Donderdag 13 dec. om half acht spreekt ds H. Toor- man uit Den Haag in de Chr. Ger. kerk. Op het paleis van Buckingham zijn twee Hongaarse vluchtelingen, een bediende en een kapster, te werk gesteld. Vergadering NAVO-raad DULLES ACHT HET MOGELIJK DAT RUSSEN MEER RISICO'S GAAN NEMEN Reeds gemeenschappelijk inzicht in kwestie van het Midden-Oosten De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, beeft in zijn rede op de ochtendverga dering van dinsdag verklaard, dat het voor de NAVO van zeer groot belang is haar sterkte te handha ven en er geen onzekerheid over te laten bestaan, dat zij zo nodig haar militaire kracht zal gebruiken. „Al leen dan kunnen w(j er zeker van zyn, dat de tanks van het rode leger, die Boedapest zijn binnenge reden, niet west-Europa binnen rijden". De moeilijkheden waarvoor de Sowjet-machthebbers zich zien ge plaatst, kunnen tot gevolg hebben dat de Russische leiderè „enig risi co in de buitenlandse betrekkin gen nemen en op deze wijze de oor logskansen vergroten", aldus Dul les. Minister Pineau sprak de hoop uit, dat in de toekomst het in over- VLAARDINGEN. Op het terrein van de Eerste Nederlandse Coöpe ratieve Kunstmestfabriek te Vlaar- dingen is een bedrijfsongeval ge beurd, dat aan een persoon het le ven heeft gekost en waarbij een tweede werd gewond. Bij werk zaamheden in een loods schoten twee pijpdelen van elkaar, ten ge volge waarvan twee arbeiders, die op een ladder met deze werkzaam heden bezig waren, kwamen te val len De 27-jarige A. S. uit Vlaar- dingen was er het ergste aan toe, hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overgebracht waar hij is overleden. eenstemming brengen van de poli tiek der NAVO-landen ook andere gebieden zal betreffen. Tussen de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Drie - zo bleek uit antwoorden van de woordvoerder op hem gestelde vra gen - bestaat een gemeenschappe lijk inzicht in de thans ontstane toestand in het Midden-Oosten, n.l. dat er thans voor de Verenigde Na ties een mogelijkheid is een oplos sing op lange termijn te vinden voor de daar bestaande vraagstuk ken. Ingezonden mededeling Als Uw maag la lieliter laaie raakt ,au Brandend Ilaaemnr geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk ta bletje te smeljen op Uw tong, of Je brand bedaart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, én de natuurlijke wij- ;e waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutrali seert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al GOES. De plannen voor de bouw van een nieuwe technische school ie Goes zijn klaar, maar het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ze nog niet definitief goedgekeurd. Aangezien nog niet bekend is of er in de na bije toekomst een lagere technische school op protestants-christelijke grondslag zal worden gesticht. ISRAEL WIL SLECHTS VREDE EN EEN GARANTIE TEGEN AGRESSIE Direete vredesonderhandelingen gewenst Mevrouw Golda Meir, de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken, heeft dinsdag in een rede te Washington verklaard, dat de meest doeltreffende bijdrage die de Ver. Naties kunnen leveren voor een blyvénde regeling tussen Israël en de Arabische landen „het bijeen roepen van Israël en zijn buren voor onmiddellijke vredesonder handelingen" is. Zij wees erop dat Israël reeds zijn verplichting tegenover de Ver. Naties, om de Israëlische troepen terug te trekken, gedeeltelijk is na gekomen. „Maar het punt waarop steeds wordt gehamerd moet worden is dat inwilliging van het desbetref fende verzoek van de Ver. Naties, de vrede in de toekomst moet waar borgen, aldus mevr. Meir, die voorts verklaarde, dat Israël een werkelijke garantie tegen agressie moet krijgen en dat er vrijheid van scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba voor alle volkeren moet zijn. Er moet geen enkele mogelijkheid bestaan dat Egypte Israël bedreigt vanuit po sities die het Egyptische leger vroe ger innam, aldus mevr, Meir. De Israëlische permanente afge vaardigde bij de Ver. Naties, Abba Eban, deelde secretaris-generaal Hammarskjoeld mee, dat Israël be reid is zich verder uit het schier eiland van Sinaï terug te trekken, teneinde de internationale politie macht van de volkerenorganisatie gelegenheid te geven verder naar het oosten op te rukken. FEUILLETON Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Ze stond op en trok haar jurk uit. Misschien kwam Wim vanavond nog wel aan de achterdeur. Ze zou haar mond wel houden over Ans en paps. Ans had haar al een paai maal gezien met Wim. En ze was er van overtuigd, dat Ans net zc min haar mond zou opendoen. Nee: Ans was een fijne meid. Als de maand maart twee dagen oud is, loopt Tom voor het eerst weer naar beneden. Een beetje dui zelig. Maar best gehumeurd. De pantoffels nog aan. Voor het eers: na vijf weken zit hij weer in zijr. leunstoel bij de haard. En Gree' trakteert op taartjes. „Ja", zegt ze als ze met de koffie binnenkomt dat moeten we vieren. Ans, kom je hier koffie drinken?" In een wip is Ans ook in de ka mer. „Haha, daar is de baas weer Ziezo, nog een paar dagen en v kunt het roer in handen nemen". „Neem een zit en een gebakje", nodigt Greet uit. Ans kijkt naar de heerlijkheden „O, en ik moet nog wel aan m'n lijr denken". Doch ze kiest een room soes uit en zit weldra te smullen. De winkelbel gaat en Ans wip' overeind. Maar het is zuster de Vries en die weet de weg wel. „Zo, de patiënt beneden geko men? Dat is een goed teken. En vader Boornberger, hoe voel je je nu?" Tom lacht eens en nodigt haai met een handgebaar uitte gaar zitten. „Hoe ik me voel? Met drie van die bekoorlijke dames om me heen? Een prins zou niet meer kun nen verlangen". Zuster de Vries buigt spottend en iccepteert in dank de koffie, die Ans in een slleltreinvaart uit de .eeuken heeft getoverd. „Neem een aartje, zuster", nodigt Greet uit ,Of moet u ook aan uw lijn den- .ten?" „Daar zorgen mijn patiënten wel voor", pareert zuster de Vries. „Druk?" informeert Tom. „En of. Blij, dat ik vanaf vandaag -veer één minder heb. Je ziet er pa- ent uit, Tom. En nu zou ik die jrommer maar weggeven en een mtootje kopen". „Die brommer.goeie help, die taat nog steeds op de boerderij ir /eenburg", schrikt Tom op. „Die heeft Herman na de dooi op gehaald", zegt Greet. „Hij was he emaal verroest". „Zal ik 'm behoorlijk laten op- tnappen", belooft Tom. Nog een weekje kalm aan en dar taat Tom weer aan de slag. Op- ileuw zit het tweetal in het kan- oor en af en toe grijpt Tom dc land van Ans. Soms staan ze dich: egen elkaar en zoenen. „Zaterdag ga ik met je vader en loeder praten, Ans. Wat zou je e •an denken, als we in mei trou- ven?" „Ik vind het best", zegt 't meis-je ilozend. „En zullen we het dan maar eens an Greet vertellen?" „Wacht tot zondag dan, hé? Ik •ind het leuker, als mijn vader en noeder het 't eerst weten". „Heb je nog nooit met hen over ons tweeën gesproken?" Ansschudt verontwaardigd haar hoofd. „Natuurlijk niet. Dan zou ik het jou toch eerst gevraagd heb ben?" ,s Avonds, toen Ans haar mantel al aan had en gereed stond om naar huis te gaan, kust hij haar ten af scheid. Een ogenblik houdt hij haar ■n zijn armen. „Houd je genoeg van me om met me te trouwen, liefje?" Ze kijkt ernstig in zijn donkere )gen, in het gezicht, dat haar lief s. Al ziet ze wel, dat zijn haar bij le slapen grijs begint te worden. Maar rustig knikt ze. „Ja, Tom. Ik ïoud van je en wil je vrouw wor den". Vrijdagmorgen is er bij de post :en aangetekende brief. Van een idvocaat uit de stad. Tom, die aan zijn bureau zit en le post sorteert - rekeningen gaan echtstreeks naar Ans, die sedert Pom's ziekte de hele boekhouding 'erzorgt - draait de enveloppe een laar maal om. Een advocaat? Wat noet die van hem? Er zijn toch '.een moeilijkheden? Hij denkt na. Nee, niets, dat hij veet. Hij heeft nog nooit met een idvocaat te maken gehad. Wat zou >r nu aan de hand zijn? Zijn hand beeft enigszins, als hij le enveloppe los snijdt. Het is maar •en kort epistel, dat er uit komt: Weledele heer. Ik zal het op prijs stellen, als u zo spoedig mogelijk ten mijnen kantore zult willen komen voor het bespreken van belangrijke aangelegenheden. Indien mogelijk, zal ik het op prijs stellen, als uw bezoek nog deze week plaats kan vinden. Hoogachtend, Mr. J. van der Sanden, advocaat en procureur. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5