Nieuwe huizen in bouwplan-Buyse bewoond STAD EN PROVINCIE met melk meer mans K.ÏZ CHOPIN-CONCERT WILLEM ANDRIESSEN VERMINDERING NAVO-STRIJDKRACHTEN IN EUROPA THANS ONVERANTWOORD Hollandse Maatschappij van Landbouw stelt „dienst onteigeningen" in Bewoners zo heterogeen mogelijk samengesteld De huizen in de nieuwe straten van het „bouwplan-Buijze" zijn be woond. Daar velen 2ich afvragen „wie woont daar"?, leek het ons - in overleg met de Woningbouwver eniging „Beter Wonen" - nuttig een volledige opsomming te geven van de namen en adressen dergenen die de „nieuwbouw" bevolken. Uit deze opsomming blijkt dat de be volking heterogeen van samenstel ling is, een variatie die men zou kunnen zien als tegenhanger van de uniformiteit der huizen. Marisstraat: H. L. Bosch 2; Jac. Sies 4; J. v. d. Velde 6; L. Broekema 8; R. A. Huneman 10; Jac. Scher- penisse 12; J. C. de Looze 14; O. Smilde 16; L. Berrevoets 18; J. Lok ker 20; M. Boer 22; W. Bil 24; J.de Vos 1; J. Bakkers 3; C. G. Pots 5; H. J. Hendrikse 7; D. Goudswaard 9; J. Quist'll; A. de Looze 13; Wed. K. Goedegebure 15; W. Schraver 17; Th. Bil 19; C. M. van Hekke 21; I. J. Haverhoek 23. H. J. Doelemanplein: J. Mast 1; J. G. Rotte 2; J. Lukus 3; Mej. C. Meester 4; J. v. Ast 5; J. Elenbaas 6; C. J. Jumelet 7; G. Kooijman 9; J. P. v. Duri 10; A. Boogert 11; J. Vroegop 12; J. v. Hakken 13; P. v. Raamsdonk 14; B. v. Droffelaar 15. D'Aillystraat: C. Nieuwenhuijze 21; I. A. Schoonen 19; D. Kleinen- dorst 17; W. F. Schell 15; Joh. Kloet 13; P. v. d. Welle II; H. J. Kesteloo 9; A. Verton 7; P. A. Scherpennisse 5; I. Quaak 3; J. C. Gilden 1; G. Moelijker 2; J. Verspoor 4; J. Ro- zendaal 6; A. L. v. d. Have 8; L. v. d. Berge 10; M. de Looze 12; G. v. d. Vlasakker 14; J. W. Willemse 16; G. J. Verkaart 18; T. Smalheer 20; M. Wieringa 22; Joh. Kaashoek 24; J. C. v. Duivendijke 26; C. Visser 28; J. v. d. Werf 30; C. N. Botting 32; J. Pomper 34; D. de Jonge 36; Joh. Stoel 38; J. Hoekstra 40; O. Vleeshouwer 42; J. Dankers 44; C. Douw 45; H. A. M. Tijsman 48; B. J. L. Willems 50; H. Fierens 52. Slabberswerf: A. P. v. d. Mark 28; H. v. Dijk 30; A. Alburg 32; G. A. Toren 34; C. J. Klaasse 36; C. W. Hendrikse 38. Raveslootstraat: C. v. d. Welle 27; W. Vos 25; L. I. Heijboer 23; C. M. Klink 21; A. W. v. Velzen 19; J. Dekker 17; C. Heijboer 15; E. C. Blommaert 13; Z. Meerdink 11; R. Engelsman 9; J. M. v. Westen 7; W. J. v. d. Maas 5; J. Westerveld 3; A. J. C. v. d. Gouwe 1. Hofferplein: A. Willemse 11; C. J. Th. Wenting 9; C. Struik 7; W. Ravia 5; F. J. Jurgen 3; J. van Strien 1. Raveslootstraat: C. L. Meerdink 2; M. Klink 4; M. J. Wielaard 6; M. Blok 8; P. L. A. Kouwenberg 10; W. Houtman 12; J. B. H. v. Veen 38; H. W. Schimmel 40; J. Blom 42; A. Kramer 44; C. A. Peute 46; G. C. Duson 48; S. J. bij de Vaate 60; J. Legemaate 58; W. v. Burg 56; W. A. Remeeuws 54; J. Willemse 52; L. P. Meerman 50; F. Nauta 36'; G. den Hartog 34; F. W. Avis 32; 30; H. Bolkenbaas 28; 26; Wed. M. Goudzwaard 24; P. C. Willemse 22; R. C. Jobse 20; D. J. Folmer 18; A. J. v. Gin- neken 16; J. C. H. Oole 14. ZIERIKZEE Een tweetal aanrijdingen Gisteren hebben zich te Zierik- zee twee aanrijdingen voorgedaan. Omstreeks half elf gistermorgen reed een bestelauto, bestuurd door K., in de richting van de Zuidha venpoort, komende van de Oude Haven. Tegelijkertijd kwam van de Nieuwe Haven gereden een vracht auto bestuurd door M. Wellicht mede als gevolg van het zeer mod derige wegdek, gleed K. met zijn auto te ver door, zodat hij door de vrachtauto werd aangereden en schade opliep aan de auto. Om half één deed zich een aan rijding voor op de Zuidhavenbrug. Een G.M.C., bestuurd door de B., wilde de stad inrijden. Uit de poort reed een personenauto, bestuurd door W. te Enschedé. W., wel be grijpend dat niet beide wagens te gelijkertijd de brug over konden, zette de wagen zo ver mogelijk aan de kant, maar werd toch nog ge raakt, waardoor schade ontstond. In beide gevallen stelde de politie een onderzoek in. NOORDWELLE Vergadering Landbouwvereniging In café Lokker-v. d. Zande ver gaderde deze week de landbouw vereniging, onder voorzitterschap van de heer C. Steur, die in zijn openingswoord zijn vreugde uit sprak over de goede opkomst. De voorzitter bracht de Z.L.M.-begro- ting in bespreking. Dit jaar zal nog geen contributieverhoging nodig zijn. De leden, die de Z.L.M.-ver- gadering zullen bijwonen werden aangewezen. Hierna sprak de heer de Lange van de Z.L.M. over het onderwerp: „W.A.-verzekering en vrijwillige ongevallen- en ziekte verzekering der zelfstandigen", zulks in verband met de op handen zijnde wijziging na 1 januari 1957. Spr. sprak verder nog over de wet telijke ouderdomsvoorziening, waar verschillende vragen over werden gesteld, die door spr. werden be antwoord. Tot slot werd een twee tal films vertoond, nl. over Nieuw- Zeeland en de verwerking van vlas tot linnen. Na een dankwoord volg de sluiting. NIEUWERKERK Lbde van Gent sprak op culturele avond De tweede culturele avond in het seizoen werd gehouden in de „Mee- baal" en verzorgd door de heer Lode van Gent. De voorzitter de heer J. J. van Dijk sprak een wel komstwoord en uitte zijn vreugde over de goede opkomst. Spr. stelde het op prijs dat de heer van Gent zich voor Nieuwerkerk heeft kun nen vrijmaken. Lode van Gent sprak over het onderwerp „Tussen vulkanen en wilde dieren" naar aanleiding van een filmstrook in kleuren. De heer van Gent ver richtte wetenschappelijk werk on der de inboorlingen van de Belgi sche Congo, waar ook de film is op genomen. De Congo is 70 maal zo groot als Nederland. Vanuit de hoofdstad Leopoldsville maakte spr. een reis door de binnenlanden. De karavaan bestond uit een blanke en 63 negers, die leeftocht en ten ten meevoerden. De film toonde de prachtige plantengroei op de hel ling der vulkanen. Imponerend slotstuk was de vulkaan in wer king. Een zeer aandachtig publiek heeft de heer'van Gent met stijgen de interesse beluisterd. Aan het slot dankte de voorzitter spr. voor zijn prachtige voordracht en noem de de avond een der mooiste tot dusver beleefd. De voorzitter deel de nog mede, dat onvoorziene om standigheden voorbehouden, op 16 januari e.k. hoopt op tb treden de voordrachtskunstenares Aafje Top. ST. PHILIPSLAND Uitvoering muziek vereniging „Concordia" Door de muziekvereniging „Con cordia" te St. Philipsland werd, met medewerking van de toneel vereniging K.A.J. uit Steenbergen, in de bovenzaal van hotel „De Drui ventros" te St. Philipsland een mu ziekuitvoering gegeven. Deze werd met een kort woord geopend door de voorzitter van „Concordia", de heer F. P. Feleus. Vóór de eerste pauze werden door de secr. van „Concordia", de heer M. Everaers, enkele mededelingen gedaan be treffende de komende festiviteiten in 1957, ter herdenking van het 55- jarig bestaan der vereniging. En kele leden die 25 of 50 jaar lid der vereniging zijn, waaronder ook de voorzitter, zullen dan gehuldigd worden. Verder is het de bedoeling in juli een muziekavond te organi seren met medewerking van ver enigingen van omliggende gemeen ten. Het is tevens de bedoeling in juni een bazar te organiseren, waartoe een beroep op de ingeze tenen werd gedaan een comité te vormen. De juiste datum is 25 fe bruari 1957. De toneelvereniging K.A.J. voer de op „Pinky, een blank neger meisje". Ook werd nog een solo nummer ten beste gegeven door de heren M. en S. Everaers, met me dewerking van de heer C. Delhez, piano. De ten gehore gebrachte muziek, zowel als het opgevoerde toneelstuk, werden uitstekend ver tolkt. RODE KRUIS HULP AAN HONGARIJE Twee dringende verzoeken om hulp zijn gistermiddag kort na el kaar binnengekomen bij het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Het eerste kwam van de verte genwoordiger bij het Internationale Rode Kruis te Wenen en betrof de voeding van de aldaar onderge brachte vluchtelingen. Het tweede verzoek werd gedaan door het Internationale comité van het Rode Kruis te Genève, dat na mens zijn gedelegeerde in Boeda pest hulp vroeg voor de Hongaarse kinderen. Dank zij het bedrag, dat gestort is op giro 777, heeft het Neder landse Rode Kruis direct kunnen antwoorden dat het aan beide aan vragen zal voldoen. Voor de Hongaarse vluchtelingen in Wenen werd heden 136.000 kg. margarine aangekocht, zodat nu voor drie maanden een dagrant soen van 60 gram verzekerd is voor 25.000 vluchtelingen. Voor de kinderen in Hongarije is 1.000 ton melkpoeder aangekocht, door bemiddeling van het In- en Verkoopbureau van de Zuivel. Dank zij de vlotte medewerking, die het Nederlandse Rode Kruis van diverse zijden, o.a. van spoor- en luchtvaartmaatschappijen on dervindt, zullen ook deze grote partijen zeer snel op hun bestem ming kunnen komen. LAND- EN TUINBOUW Akkerbouwconferentle van de C.B.T.B. De Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond zal op 16 en 17 januari in het conferentie-oord „Woudschoten" te Zeist" een ak kerbouwconferentle houden. Op de eerste dag zullen twee in leiders spreken: ir. A. J. Louwers uit Emmeloord over „Hoe moet on der de huidige omstandigheden het akkerbouwbedrijf worden gevoerd" en ir. L. Troost uit Hoofddorp over „De betekenis van de kostprijsbe rekeningen voor de akkerbouw". Op "de tweede dag zal ir. T. P. Huisman, voorzitter van het hoofd- produktschap voor akkerbouwpro ducten spreken over „Enkele vraag stukken rond het akkerbouwbe- leid". Duizenden arrestaties in Bulgarije In zeer betrouwbare kringen in Belgrado is vernomen, dat in de af gelopen maanden in Bulgarije drie tot vier duizend men sen zijn gear resteerd. De meesten zijn naar con centratiekampen op een eiland voor de Bulgaarse kust en een eiland in de Donau gezonden. In Varna en Boergas zijn in de afgelopen weken Russische mili taire deskundigen aangekomen. Ook zijn Russische tanks voor het Bulgaarse leger gearriveerd. Aan de Grieks-Bulgaarse grens wordt een groot radarstation gebouwd. Onder de Bulgaarse leiders zou eni ge spanning bestaan als gevolg van Stalinistische en anti-Stalinistische stromingen. Doch het volk zou kalm zijn en waarnemers geloven niet dat het tot een opstand zal komen. De politie is sterker dan ooit en in staat onmiddellijk alle ongeregeld heden de kop in te drukken. Ingezonden mededeling 8Jt r.bllkon. NAM Z.KUb.r». -i Onn.i.10». 77 De boerenleider Gicher, die reeds jaren gevangen zit, heeft geweigerd deel te nemen aan een met verte genwoordigers van boeren uitge breide communistische regering, al dus deze kringen. Financiën en Economie Russische goudverkopen in Zwitserland In financiële kringen te Londen wordt vernomen, dat de Sowjet- Unie momenteel omvangrijke goud verkopen op de Zwitserse markt verricht. Als gevolg van deze ver kopen geven de goudvoorraden van de Nationale Zwitserse Bank de af gelopen twee weken een stijging aan van 65 miljoen Zw. frank. De Sowjet-Unie beoogt met deze goud verkopen het verkrijgen van trans ferable sterling, welke in alle lan den, behalve het dollargebied, kan worden gebruikt. In Londense city kringen is men van mening, dat de Sowjet-Unie de aldus verkregen sterling gebruikt voor de aankoop van voedingsmiddelen in Europese landen, welke voedingsmiddelen bestemd zouden zijn voor Hongarije en Polen. Z.V.U.-AVOND TE ZIERIKZEE Chopin-avond kreeg bijzonder accent door aanwezigheid van Hongaren In meer dan één opzicht is het woensdagavond door de Z.V.U. ge organiseerde Chopin-concert van Willem Andriessen geworden tot een bijzondere manifestatie. Daar was allereerst de doorleefde - zij het niet immer ragfijne - vertol king van enkele treffende Chopin- werken, daar was verder de aan wezigheid van de Hongaren uit het kamp Burghsluis, die juist door de keuze van de composities, een bij zonder reliëf gaf aan deze op som mige ogenblikken zelfs ontroerende avond. Willem Andriessen liet zich als in zijn vorige concerten, kennen als de kunstenaar, die de vele techni sche problemen inderdaad „spelen derwijs" overwint en die ondanks zijn leeftijd, bezieling in de vertol king wist te leggen, die een dank baar publiek gemakkelijk aansprak. Het concert werd geopend met de tamelijk apart staande Sonate opus 35 in bes, met als derde deel de marche funèbre, die Andriessen op weergaloos knappe wijze ten gehore bracht. Ook in het Sphinx- achtige Presto - een staal van mu zikaal impressionisme - steeg de kunstenaar tot grote hoogte, die ge handhaafd werd in Barcarole opus 60, waarin wij een andere Chopin ontmoeten. Italiaanse motieven in het middendeel verraden Chopin's belangstelling voor de Italiaanse opera. Van de Parijse composities speel de Andriessen na de pauze o.m. Nocturne opus 15 no. 2, waarin de volle klankschoonheid van de com ponist tot uitdrukking werd ge bracht. In de Mazurka's - waar van er twee werden gespeeld - heeft Chopin op verfijnde wijze gebruik gemaakt van Poolse volks melodieën. Wel bijzonder passend in de sfeer van de avond - door de aanwezigheid van de Hongaarse vluchtelingen - was de beroemde Polonaise opus 53, die Chopin schreef, toen hij als in een koorts visioen de bevrijding van zijn ge liefd Polen doorleefde, het land dat hij na de opstand in 1830 als ban neling moest verlaten. Het is als 't ware een dubbele hymne aan het vaderland, een hymne aan de vrijheid, die de aanwezigen - door de briljante vertolking - bijzonder aangreep. Chopin vergat bij deze compositie als 't ware dat hij voor piano schreef en gaf dit instrument de functie van gecomprimeerd or kest. Toen de laatste toon was ver klonken, besteeg een der Hongaren het toneel en dankte de kunstenaar hartelijk voor het concert, dat voor zijn landgenoten een bijzondere er varing is geweest. In vertaling van een der vrouwelijke tolken, dankte de Hongaar verder voor het aanbod door de Z.V.U. gedaan het concert bij te wonen, het vervoer waarvoor de Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland" zorgde en de door de N.V. Kon. Zeelandia aangeboden verversing. De voorzitter van de werkgroep dr. J. J. Westendorp Boerma sprak nog een kort woord, waarin hij het eveneens bijzonder gelukkig achtte, dat de Hongaren juist bij deze Chopin-avond aanwezig konden zijn. Spr. gaf de Hongaren de ver zekering, dat de Nederlanders zich werkelijk solidair voelen met hen, die thans zo zwaar moeten lijden. Na een warm applaus liet Willem Andriessen zich verleiden tot een toegift. Het werd de Revolutie étude, waarin Chopin als twintig jarige jongeman zijn opstandigheid heeft neergelegd, over het onrecht zijn land aangedaan. Geen wonder dat ook deze étude „Anklang" vond op deze merkwaardige Chopin- avond. Willem Andriessen gaf voor de te spelen werken een mondelinge toe lichting. Verschillende punten daaruit zijn in dit verslag verwerkt. Ongeregeldheden in Polen Het Westberlijnse blad B.Z. (zie pagina 2) maakt voorts melding van botsingen tussen Polen en Rus sische militairen te Zoppot, waar een menigte voor een Russische ka zerne had betoogd. In Liegnitz ver nielden betogers de rode sterren van de gebouwen die door de Rus sen gebruikt worden. Voor 't hoofd bureau van de communistische partij ih Liegnitz werden borden met communistische leuzen ver brand. Op zes plaatsen langs de Pools- Russische grens in het vroegere oost-Pruisen werden borden met Russische leuzen verbrand. Op de muren van Russische kazernes kalkten betogers de opschriften „Russen, verdwijnt', ,en wij willen onze oostelijke provincies terug", aldus deze berichten. B.Z. verklaarde voorts vernomen te hebben, dat de vroegere Poolse procureur-generaal Podlaski, die onlangs door Gomulka ontslagen werd, woensdag zelfmoord gepleegd heeft. Woensdagavond jl. verzamelde zich een aarttal jongelieden voor hetzelfde restaurant in Stettin, waar zich ook de twee vorige avon den wanordelijkheden hebben voor gedaan. Leden der Poolse militie dreven deze „straatschenders", zo als zij door de plaatselijke corres pondent van „Trybuna Ludu", het orgaan der Poolse communistische partij, werden genoemd, uiteen, waarbij zij, volgens deze correspon dent, door omstanders werden toe gejuicht. De Poolse militie, die normaal slechts met revolvers is uitgerust, heeft na de wanordelijkheden van de afgelopen dagen ook de beschik king over gummistokken gekregen. Het Britse Hogerhuis heeft woensdagavond een regeringsmotie over de politiek aangaande het Suezkanaal met 120 tegen 37 stem men goedgekeurd. Eerder waren twee moties, waarin de regerlngs- politiek inzake de Siiezkwestie ge kritiseerd werd, verworpen; één van Labour met 136 tegen 39 en één van de Liberalen met 122 tegen 14 stemmen. Het proces tegen de Neder lander H. de Braai, die terecht staat op beschuldiging van subver sieve activiteit tegen de Indonesi sche regering, zal op maandag, 17 december worden voortgezet. Ook Amerika handhaaft zijn troepen In doorgaans welingelichte krin gen te Parijs wordt vernomen, dat Engeland het plan om enkele van de vier Britse divisies van het vasteland van Europa terug te trek ken, zal opgeven, als men het in de kosten tegemoet zal komen. Hier over is in principe overeenstem ming bereikt tussen Dulles, Pineau, Selwyn Lloyd en Von Brentano. Besprekingen over de verdeling van de kosten over de staten-leden van de NAVO zullen gevoerd wor den op een conferentie van verte genwoordigers van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en W. Duitsland die waarschijnlijk bin nenkort te Bonn zal worden ge houden. Dulles heeft zijn Franse collega Pineau direct bij de aanvang der besprekingen tussen beide staats lieden de verzekering gegeven dat de Ver. Staten absoluut trouw zul len blijven aan de strategische plan- De Amerikaanse, Franse en West- duitse vertegenwoordigers in de NAVO waren het er over eens, dat vermindering van de NAVO-strijd- krachten in Europa op het ogenblik onverantwoord is, gezien de toe stand in de Oosteuropese landen. Daarom hebben zij druk uitge oefend op de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, om elke gedachte aan vermindering van het Britse contingent op het vasteland van Europa op te geven. Zij erkenden echter tevens dat Groot-Brittannië, als het zijn troe pensterkte handhaaft, voor een zware financiële last staat en dat het billijk is dat de voornaamste belanghebbende leden van de NA VO deze last helpen verlichten. Dulles kreeg van von Brentano de belofte, dat de regering te Bonn een belangrijke bijdrage van West- duitsland in deze kosten welwillend in overweging zal nemen. Dit voor al - aldus von Brentano - omdat de Westduitse bijdrage aan de strijdkrachten van de NAVO nen ter verdediging van Europa te- laat geleverd wordt en omdat van gen een Russische aanval. Dulles alle staten-leden van de NAVO al- verzekerde Pineau dat Amerika zijn leen de Bondsrepubliek een verla- .eigen Europese contingent troepen ging van haar nationale begroting voor de NAVO in Europa zal laten, heeft kunnen aankondigen. Garantieprijs voor melk dient verhoogd In de te Amsterdam gehouden vergadering heeft de Hollandse. Mij. voor Landbouw besloten tot het instellen van een „dienst ont eigeningen". Deze dienst zal des kundigen aantrekken die bij de onteigeningen van bedrijven voor de betrokkenen schaderapporten zullen samenstellen. De vergadering sprak voorts als haar mening uit, dat een garantie prijs voor melk dient te worden vastgesteld, waarin niet alleen de gestegen kosten, maar oob^de hoge eigenaarslasten zijn verdisconteerd. De garantieprijs zou moeten wor den verhoogd met ten minste vijf cent per kg melk. Het toeslag systeem dient naar het oordeel van de vergadering te worden afge schaft. Ten aanzien van de garantieprijs voor aardappelen, werd gesteld dat deze moet overeenkomen met 75 van de werkelijke kostprijs. De sui- kerbietenprijs zal met ruim f 10, per ton moeten worden verhoögd. De tarweprijs zal in het vervolg ten minste f 29,75 per 100 kg moe ten bedragen. „Margriet" het frisse hlad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal leneressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erhj want... „Margriet" is véél gezelliger I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3