I"jlV* DE ZIERIKZEESCHE COURANT S0WJET-TANKS EN PANTSERWAGENS DOORKRUISEN WEDEROM BOEDAPEST Stakingen in Italië STREVEN NAAR EVENWICHT TUSSEN ECONOMISCHE EN MILITAIRE UITGAVEN NIEUWE FASE IN SUEZ-CRISIS ANDER STANDPUNT VAN ROOD-CHINA TEN OPZICHTE VAN HONGARIJE Overijsselse landbouw in grote moeilijkheden V.N. VEROORDELEN RUSSISCH OPTREDEN IN HONGARIJE u-tf'l DONDERDAG 13 DECEMBE R1956 lbo ft No. 18071 113e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max, 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1257-1889 -REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Rode terreur blijft toeslaan Centrale arbeidersraad telegrafeert Boelganin ledereen, die door de standge rechten in Hongarye schuldig be vonden wordt, krijgt automatisch de doodstraf, aldus heeft radio- Boedapest woensdagavond meege deeld. Volgens de radio hebben de ar beiders in de Hongaarse bioodïa- brieken verklaard dat zij de bevol king ..onder alle omstanctiglieden" brood zullen blijven leveren. Naar te Wenen verluidt, heeft de centrale arbeidersraad van Boeda pest, die zondag op last van de re- gering-Kadar ontbonden is, een te legram aan de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin. gezonden, waarin deze wordt gevraagd een vrijelijk gekozen Hongaarse arbei dersdelegatie te ontvangen tenein de kennis te nemen van de eisen van de arbeiders en op de hoogte te worden gesteld van de toestand in Hongarije. Arrestaties Radio-Boedapest deelde woens dag mee dat Sandor Rae, de voor zitter van de ontbonden centrale arbeidersraad, en een ander lid van deze raad gearresteerd zijn Zij zijn er vqn beschuldigd deze raad te hebben gemaakt tot een „instrument van de tegen-revolu tie" en druk te hebben uitgeoefend op de arbeiders om de regering-om ver te werpen, aldus radio-Boeda- pest, die voorts verklaarde dat men hen verder heeft beschuldigd van het uitlokken van provocaties en de algemene staking en het houden van onwettige bijeenkomsten. Winkels gesloten Volgens in Wenen ontvangen be richten uit gewoonlijk betrouwbare bron heeft de industrie woensdag in Boedapest stilgelegen. Boedapest bleef verstoken van levensmidde lenleveranties. Alle winkels waren dicht en ook de centrale markt was gesloten. Grote aantallen Sow.iet-tanks en pantserwagens patrouilleerden door de straten van Boedapest en overal doken vrachtauto's met Hongaarse Door een staking van 2000 tech nici van de Italiaanse telefoondienst is woensdag vrijwel geheel Italië van telefonisch en telegrafisch con tact met de rest van de wereld ver stoken gebleven. Slechts de radio verbindingen van Rome met Lon den en New York bleven intact. De staking, die 24 uur zal duren, is uitgeroepen door hoge techni sche ambtenaren, die op die manier druk willen uitoefenen op de Ita liaanse regering voor verbetering der salarispositie. Het aantal Hongaarse vluch telingen, dat de Oostenrijkse grens heeft overschreden, bereikte woens dag de 130.000, van wie er inmid dels meer dan 57.000 naar andere landen zjjn gegaan. Dit meldt het intergouvernementele comité voor Europese migratie. Woensdag kwa men slechts 125 vluchtelingen de grens over. De overstromingen in Ind'a hebben dit jaar aan 515 mensen het leven gekost. Ruim 350.000 huizen zijn vernield of beschadigd. politie op, aldus genoemde berich ten, die voorts spraken van een in cident toen leden van de Hongaarse militie gesteund door Russische soldaten met geweld trachtten een trambestuurder aan het werk te krijgen Een menigte probeerde de Russen tegen te houden. Dezen openden toen het vuur; de menigte schoot terug en wierp handgrana- len. De Russen verspreidden de me nigte en de militie maakte een groot aantal arrestanten. 120.000 doden Reizigers die uit Boedapest in Belgrado aankwamen schatten het i^lale aantal doden sedert het be- L'in van de opstand op 120.000. UOO.OOO mensen zouden gewond zijn, van wie een derde deel ernstig. Ve le van de slachtoffers zijn jeugdige personen Volgens de reizigers be vinden zich zeer veel tanks in Zuid- Hongarije, niet ver van de Zuid- Slavische grens. K. P. S. Menon, de Indische am bassadeur in Moskou, heeft van zijn regering opdracht gekregen zo spoedig mogelijk weer naar Boeda pest Ie gaan om zich van de toe stand daar op de hoogte te stellen. Menon is pas zondag in Moskou teruggekeerd na een bezoek van een week aan de Hongaarse hoofd stad. A Hongaren blijven buren Drie Hongaarse gezinnendie y in Boedapest in dezelfde X straat hebben geuioond, zul- «i- y len binnenkort weer dicht bij *i* elkaar komen te wonen. Hel gemeentebestuur van Haar- *t* lem heeft drie flats van een X complex aan de Schipholweg v in Haarlem-oost voor de X X vluchtelingen beschikbaar •J* gesteld, met de bedoeling deze Hongaarse gezinnen, die thans in de gemeente Rave- stein (Gld.) verblijven, daarin X A onder te brengenDe flats 't' komen begin januari gereed. Een actie-foto van de Zierikzeese vrijwillige brandweer, toen déze maandag werd gealarmeerd voor de brand op het achterterrein van de Graanbeurs. Enkele mannen aan het werk bij een ingang van de bouw vallige schuur, die ten prooi is gevallen aan de vlammen. Twee en twintig vaten olie lagen in de schuur opgeslagen, toen drie jongetjes daar met lucifers gingen spelen en de brand staken in een partijtje verpakkingsmateriaal. Economische ineenstorting dient voorkomen Naar Reuter meldt, heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, bü de NAVO- besprekingen in Par ijs de ministers gewaarschuwd dat zij op de ver gaderingen van deze week voor het moeilijke vraagstuk van de handhaving van het evenwicht tus sen economische en militaire uit gaven komen te staan. „De vrije landen moeten geen economische ineenstorting uitlok-, ken", zo zei Dulles,' die voorts be toogde dat het naar Amerikaans inzicht mogelijk is een aanvaard bare economische standaard te handhaven naast een voldoende defensieve sterkte om Sowjet- agressie af te schrikken of - zo nodig - terug te slaan. Dulles acht het voornaamste af schrikmiddel de macht om met kernwapens te vergelden, maar het Westen mag niet geloven dat dit afschrikmiddel alle militaire pro blemen oplost. „De geschiedenis bewijst dat het onmogelijk is met stelligheid de Egypte heeft hulp nodig (Van een bijzondere berichtgever van Belga) Nu de ontruiming van Port Said door de Frans-Britse troepen haar einde nadert, gaat de crisis van het Suczkanaal een nieuwe fase in treden. Politieke waarnemers in de Egyp tische hoofdstad zijn van oordeel, dat de betrokken partijen, onmid dellijk nadat de laatste soldaat van de landingsstrijdkrachten de Egyp tische bodem zal hebben verlaten, tegenover een soortgelijke toestand zullen komen te slaan als eind juli, na de nationalisering van de ka naalmaatschappij, met dit verschil echter, dat Egypte zich thans in een veel kritiekere toestand bevindt dan vijf maanden geleden. Egypte bevindt zich in een cri sis. die het niet zonder buitenland se hulp zal kunnen te boven komen, aldus waarnemers. Zijn jonge in dustrie zal spoedig stilliggen als zij niet de grondstoffen en de uitrps- Leiders verbaasd over reacties in Azië Alle kranten in communistisch China hebben woensdag de volle dige rede van maarschalk Tito ge publiceerd, waarin deze de vorige maand felle kritiek leverde op de Stalinistische stromingen in de kringen der Russische en andere Oosteuropese leiders. Deze publikatie heeft veel opzien gebaard, aangezien de Chinese pers dinsdag slechts een uittreksel uit Tito's rede opnam, vergezeld van commentaren uit andere commu nistische landen, waarin kritiek op de rede en de Zuidslavische poli tiek werd geuit. Buitenlandse waarnemers in Pe king geloven, dat deze ommekeer mogelijk een teken is van een ver anderende houding van de Chinese leiders ten aanzien van Hongarije. Volgens bepaalde berichten die in ■de Chinese hoofdstad zijn ontvan gen, hebben krachtige reacties van niet-communistische Aziatische landen tegen de Russische inter ventie in Hongarije, de Chinese de legatie, die onder leiding van pre mier Tsjou En Lai een rondreis door Azië maakt, verbaasd. ting ontvangt, die zij vroeger uit het westen betrok. De overhaaste inbeslagneming van de onderne mingen en bezittingen van de staatsburgers van vijandelijke lan den. alsmede de opvordering van de bedrijven van neutrale landen, hebben een massale uittocht ver oorzaakt van de buitenlandse han delsgemeenschappen, welker acti viteit van het hoogste belang was voor het economisch leven van het land. aard van een toekomstige oorlog te voorspellen; we mogen niet alles op één kaart zettenaldus Dulles. NACHTELIJK DRAMA OP BOERDERIJ In de vorige nacht heeft zich op een aan de Loevenhoutsedijk aan de rand van Utrecht gelegen boer derijtje een familiedrama afge- sjöéeid, waarbij een der zoons zijn slapende broer met een hamer de schedel heeft ingeslagen. Hij heeft daarna zelf de politie gewaar schuwd, die het slachtoffer in vrij wel. hopeloze toestand aantrof. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Sterfte aan longontsteking sterk verminderd In slechts vijftien jaar is de sterfte aan longontsteking in N e- derland afgenomen met 64 pro cent voor mannen en 60 procent voor vrouwen. Dit blükt uit een statistisch rapport van de Wereld gezondheidsorganisatie. Eenzelfde ontwikkeling heeft zich - zij het in mindere mate - in vele andere landen van de wereld voor gedaan. De Wereldgezondheidsor ganisatie schrijft dit toe aan de uit vinding van penicilline en andere antibiotica en aan het -op ruime schaal beschikbaar komen van deze middelen. Ondanks deze snelle vooruitgang behoort de longontsteking toch nog altijd tot de tien voornaamste doodsoorzaken in de wereld en zelfs tot de drie voornaamste doodsoorzaken bij kinderen bene den de leeftijd van 'één jaar. Indianen wonnen Een patrouille Nederlandse militairen, die bij Albina in Suriname een tocht door het bos maakte, is twee dagen verdioaald geweest. Indianen werden uitgezonden om de onfortuinlijke woudlopers op te sporen én per vliegtuig werd geprobeerd hen vanuit de lucht te ontdekken. De Indianen hadden meer succes dan de vliegers en brachten de verdwaalden weer op het rechte pad en veilig thuis. Engeland zegt in een brief aan de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, dat het de behan deling der Britse onderdanen in Egypte voor de V N.-assemblee zal brengen als er geen verbetering in de toestand komt. Ir. J. Baas: „Bittere armoede in ons gewest" „Wanneer wij de ontwikkeling van ons economische bestel volgen, dan vragen wij ons af, of men wel voldoende oog heeft voor de positie van de landbouw. Wij zijn een in tegrerend deel van ons economisch bestel. Geen blok aan het been van de rest, geen groep die zich niet één voelt met het grote geheel, maar ,een onmisbaar element in ons nationaal bestel. Wij willen dat met grote nadruk vaststellen. Het is merkwaardig het te moeten stellen in een periode van zo sterke soci ale bewogenheid. Juist in deze door techniek evoluerende maatschappij moet men de ontwikkeling in de landbouw nauwlettend volgen, op dat het fundament van de voedsel voorziening van ons volk niet in gevaar gebracht wordt". Aziatische amendementen verworpen De amendementen, die door Bir ma, Ceylon, India en Indonesië zijn ingediend op de door twintig lan den -ingediende resolutie, waarin het Russische optreden in Hon garije wordt veroordeeld, zijn woensdagavond met overweldi gende meerderheid door de Alge mene Vergadering verworpen. Deze amendementen hadden ten doel de veroordeling van de Sow- jet-Unie te schrappen en de secre taris-generaal te verzoeken pogin gen in het werk te stellen om met de Russen en Hongaren, zowel te New York als te Moskou, te onder handelen om een oplossing van de kwestie te bevorderen. Na verwerping van deze amen dementen heeft de Algemene Ver gadering de resolutie van de 20 landen aangenomen. De uitslag van de stemming over de resolutie in haar geheel was 55 stemrfien voor, 8 tegen bij 13 onthoudingen. De Sowjet-Unie en de andere commu nistische landen stemden tegen. Jordanië, Marokko, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Jemen, Zuid-Slavië, Afghanistan, Cambodja, Egypte, Finland, India en Indonesië hebben zich onthouden. Hongarije, Zuid- Afrika en Haïti waren afwezig. Onmiddellijk na de stemming deelde de Indische vertegenwoor diger Menon mee, dat, nu al zijn amendementen waren verworpen, hij niet zou aandringen op stem ming over de resolutie, waarin de inhoud van de amendementen was vervat. Ierse nationalisten roerig De Ierse republikeinse organisa tie „Sinnfein" en het ondergrondse „Ierse republikeinse leger" hebben te Dublin verklaringen uitgegeven, waarin zij alle'Ieren oproepen te ijveren voor de totstandkoming van een onafhankelijk verenigd Ierland. De aanslagen, die woensdagoch tend vroeg op een aantal plaatsen in nooi-d-Ierland waren uitgevoerd, waren gericht tegen installaties van de „Britse bezetting", aldus de op roep. Dit verklaarde vanochtend de voorzitter van de Overijsselse Landbouw Maatschappij, ir. J. Baas in zijn openingsrede op de algemene vergadering van de maatschappij in Zwolle. Ir. Baas stelde, dat 1956 voor de landbouw, speciaal die in Overijssel een rampspoedig jaar is geweest, als gevolg van de slechte weers omstandigheden. Er wordt in ons gewest bittere armoede geleden, zo zei hij. Spreker stelde, dat de landbouw dreigt vast te lopen en dat hier voor enkele „knelpunten" zijn aan te wijzen. Eén ervan is de bedrijfs- grootte. De al te kleine bedrijven moeten verdwijnen, opdat een eco nomisch verantwoord uitgangspunt voor kostprijsberekening wordt ge vonden. Verder pleitte ir. Baas voor ver sterking van de positie van de veenkoloniale bedrijven door ver betering van de bedrijfsstructuur, en besprak hij de kolonisatie van de Zuiderzeepolders, de verzeke ring en de samenwerking met an dere organisaties. Schedel van steppen- wisent gevonden Het natuurhistorisch museum te Maastricht heeft in bruikleen ont vangen de schedel met hoornpitten van de steppenwisent, behorende tot de variëteit langhoornigen De steppenwisent leefde in de ijstijd. Deze gave schedel werd, naar thans eerst bekend is geworden, in de tweede wereldoorlog opgebaggerd uit de Maas bij Linne en bevond zich tot nu toe in particulier bezit Het is de eerste schedel van de steppenwisent die in Limburg is gevonden. Het Britse ministerie van Oorlog heeft donderdag bekendge maakt, dat 10.000 reservisten die naar het midden-oosten gezonden waren, voor Kerstmis thuis zullen zijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niet de mens met de beste aanleg, maar die zijn vermo gens het best gebruikt, beklimt de hoogste top. Tandarts in de Westhoek van Schouwen Naar wij vernemen zal zich zeer binnenkort - vermoedelijk in de loop van de volgende maand - een tandarts in Haamstede vestigen, waarmee in een lang gevoelde be hoefte voor de bewoners van de Westhoek voorzien zal worden. Het is te hopen dat het publiek er aan zal medewerken dat zo spoedig mo gelijk een behoorlijke practijk kan worden opgebouwd. P.T.T. Openstelling radiotelefoondienst op feestdagen Op dinsdag 25 en woensdag 26 de cember 1956, alsmede op dinsdag 1 januari 1957 zullen alle Nederlandse radiotelefonische-verbindingen ge sloten zijn met uitzondering van die met New York, welke doorlo pend geopend zijn. Met betrekking tot Curagao en Aruba wordt mede gedeeld, dat deze bestemmingen op bovengenoemde dagen tegen het daarvoor geldende tarief via New York bereikbaar zijn en wel: Cura gao van 00.00-00.30 en 13 30-24.00 en Aruba van 13.30-15.00 en '18'.30- 21 00. Over deze route kunnen even wel geen familiegesprekken wor den afgewikkeld. 777 en 999 De twee grote acties voor hulp aan de Hongaren hebben tezamen nu een bedrag van meer dan 7 mil joen gulden opgebracht. De stand van de girorekeningen was van ochtend: 777 f 3.729.115,19; 999 f 3.271.545,59. Het motorrijtuigenpark op 1 oktober 1956 Volgens berekening van de K.N. A.C. bedroeg het aantal geregi streerde motorrijtuigen in Neder land op 1 oktober 1956: 330.750 (267.888) personenauto's; 7.280 (6.722) autobussen; 111.550 (97.699) vracht auto's en bestelauto's; 4.750 (4.275) trekauto's; 5.250 (4.944) speciale voertuigen; 163.200 (146.171) motor rijwielen inclusief scooters; 654.000 (503,421) bromfietsen; 310 tractoren (dit zijn alleen de zogenaamde weg- tractoren, in Nederland zijn onge veer 46.000 landbouwtractoren) en 12.650 (11.294) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) bedroeg dus per 1 oktober 1.289.740 stuks. Rode Kruis-convooi te Csepel Verklaring van Nehroe Naar het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, zijn woensdag 25 vrachtauto's en een autobus van het Internationale Rode Kruis te Csepel bij Boedapest aangekomen. Zij vervoerden 58 ton levensmid delen uit Zwitserland en 79 ton uit Zweden. George Meany, de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond A.F. L.-C.I.O., heeft verklaard, dat de Verenigde Staten minstens honderd duizend Hongaarse vluchtelingen zouden moeten opnemen. Meany voegde hieraan toe, dat de Ameri kaanse arbeidersbeweging dit voorstel steunt. (De Amerikaanse regering heeft zich bereid verklaard 21.500 Hon gaarse uitgewekenen toe te laten). Premier Nehroe van India heeft donderdag verklaard, dat de „na tionale revolutie" in Hongarije naar raming 25.000 Hongaren en 7.000 Russen het leven heeft gekost. Hij zei dit in de Raad van Staten, de Indiase Eerste Kamer, toen hij verslag uitbracht van het bezoek dat de Indiase ambassadeur K. P. S. Menon onlangs aan Boedapest heeft gebracht. Menon heeft in een voorlopig verslag over zijn bezoek verklaard, dat de toestand in Boedapest doet denken aan de campagnes van bur gerlijke ongehoorzaamheid, die in dertijd tpgen het Britse bestuur in India zijn gevoerd, aldus de pre mier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1