Haamstede besluit tot aankoop van gronden aan de Torendreef Tunnel stort in op circustrein Kruidenkracht! LIEFDE'S NAZOMER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE a dinsdag h december 1956 a no. 18070 Begin januari 1957 vestiging tandarts in Westhoek De raad der gemeente Haamste de kwam donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. R. J. H. Q. Röell in openbare vergadering bijeen, Afwezig met kennisgeving de heren J. van Wa- veren en P. Slagex*. Na opening van de vergadering deelt de voorzitter bij de ingeko men stukken mede dat de begroting voor het dienstjaar 1957 goedge keurd is door G.S., zonder enige op merking, voorwaar een felicitatie waard. Inzake een adres van de heer P. Slager betreffende verstrekking van schoolmelk aan de leerlingen zeggen b. en w. een nader onder zoek toe. Betreffende een adres van de oudercommissie o.l.-school tot toetreding tot de Zeeuwse Muziek school zeggen b. en w. toe de vol gende vergadering met een prae- advies te zullen komen Op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt een kleine wijziging aangebracht in de verordening op de keuring van wa ren in deze gemeente. Op verzoek van G.S. wordt een kleine wijziging aangebracht in het raadsbesluit tot geldverstrekking aan de Regionale Brandweer „Wes telijk Schouwen". Na enige bespreking wordt be sloten aan de heer C. B. Boogerd te Ouwerkerk een perceeltje bouw grond te verkopen aan de Zandweg alhier voor de bouw van een wo ning tegen f 4 per m2. Hierna komt in behandeling een voorstel van b. en w. tot aankoop van de gronden aan de Torendreef alhier van de heer J. J. van Mon- sjou, waarop de zg 69 Oostenrijkse zomerwoningen na de ramp in 1953 zijn ^gebouwd. Het is de wens van het 'gemeentebestuur en het mini sterie van Wederopbouw in deze kwestie zo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. Het gemeente bestuur en/of andere instanties staan thans met de rug tegen de muur. De voorzitter herinnert er aan dat de heer van Mosjou aan vankelijk deze terreinen niet wilde verkopen, doch medewerking gaf. dat de betreffende woningen hier op wel gebouwd zouden kunnen worden. De aanvankelijke voor waarde was dat de gemeente deze gronden aan kon kopen voor f l per m-., te betalen na 10 jaar, dus in 1963. Verder behield de heer van Monsjou zich het recht voor deze woningen in 1963 tegen taxatieprijs over te nemen De voorzitter had tegen deze laatste bepaling geen bezwaar, omdat in dat geval de ge meente van de dan verkregen gel den weer nieuwe woningen zou kunnen bouwen. „Wederopbouw" ging echter met deze bepaling niet accoord. Meermalen werd door de gemeente op afdoening van zaken aangedrongen. De nieuwe eisen van de heer van Monsjou zijn thans een bedrag van f 1 per m~. en in 1963 een herwaardering van deze gron den, waarna een correctie zou moe ten worden toegepast van de prijs, Hieraan kan een bezwaar verbon den zijn omdat niet bekend is hoe de grondprijzen in 1963 zullen lig gen. Hierover is echter het gevoe len van G.S. ingewonnen. Tenein de een einde te maken aan deze kwestie en de betreffende wonin gen op naam van de gemeente te verkrijgen besluit de raad z.h.s tot aankoop van dit terrein op de hier- voren door de heer van Monsjou ge stelde eisen. Hierna komt in behandeling de benoeming van 2 leden in de Com missie van Advies Kleuteronder wijswet, voor de openbare kleuter school. De aanbeveling van b. en w. luidt: 1. M. Evertse en J. D. van Nieuwenhuize; 2. J. van Waveren en P. Slager. De heer A. van Nieuwenhuize vindt het vreemd dat de fractie van de P.v.d.A. hier weer uitgehouden is. Het is - z.i. - meermalen uitge komen dat benoemingen steeds naar „rechts" uitvallen. In verband hier mede wil hij zich van stemming onthouden. Men kent, aldus spre ker, hier geen evenredige vertegen woordiging, zoals wel in andere ge meenten. De voorzitter merkt op dat het hier een aanbeveling be treft, zodat daarbuiten gestemd kan worden. Hierna worden tot. vertegenwoordigers in deze com missie gekozen de heren M. Evertse en J. van Waveren. Hierna komt ter vergadering mevr. Romeijn, die als tuinarchi- tecte opdracht heeft verkregen van de gemeente tot het vervaardigen van plannen tot aanbrengen van beplantingen op diverse punten in de kom der gemeente en een plan te ontwerpen voor aanleg van een nieuwe algemene begraafplaats De door mevr. Romeijn gemaakte voor- lDpige plannen worden toegelicht en zullen nader worden uitgewerkt. Inzake de normale verhuur van de Oostenrijkse zomerwoningen (niet als zomerwoning) wordt na enige discussie besloten deze huren vast te stellen naar de drie types van woningen, te wéten een week- huur van f 6.50, f 7,50 en f 8,50 zonder waterleiding, ingaande 1 januari 1957. Als zomerwoning blijft de huur voor 1957 bepaald op Ingezonden mededeling Juist op het moment, dat de cir custrein passeerde, stortte - op de weg van Palermo naar Messina - een tunnel in. Er ontstond een pa niek. Hulpgeroep weerklonk in het donkerolifanten trompetter den, leeuwen en tijgers brulden. Het was een chaosGelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de dompteur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waaronder die met de belangrijkste onderdelen van de nieuwe tent, bleken zwaar beschadigd. Tijdens het opnieuw inladen van de circustrein barstte een hevig on weer los: een kaoonnade van don derslagen, oogverblindend weer licht en een kletterend geweld van hagelstenen. Als men aan voor tekenen geloofde, kon het niet er ger. De olifanten dreigden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verpletteren, de roofdieren sprongen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post, sjouwde en zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijf Belééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus. Lees de boeiende en afwis selende geschiedenis van 't circus van voor onze jaartelling tot heden. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven 't voor u; het standaardwerk „De bonte droom van het Circus". Met leuke pentekeningen en prachtige kleu renplaten. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw room- boterleverancier of rechtstreeks be stellen bij het Kantoor „Roomboter- album", Postbus 47, Den Haag. Ver meld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, on der rembours. Er is ruimte voor nog meer kleurenplaten en tref fende fotoreprodukties, die u gra tis krijgt voor rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! onderwijs uit noodkreet Hogere ambtenaren krijgen meer salaris leraren V.H.M.O. niet De raad van leraren van Voor bereidend en Middelbaar Onder- wijs is met haar actie om ook voor de leraren, directeuren en rectoren een salarisverhoging te verkrijgen zoals die gegeven wordt aan hogere ambtenaren vanaf de rang van re ferendaris, opnieuw in de open baarheid getreden. De raad heeft op een persconfe rentie met vertegenwoordigers van landelijke dagbladen een uitvoerig overzicht gegeven van wat ge noemd wordt „de lijdensweg van de salarisregeling, van de leraren V.H.M.O." en vrijdag begaf het college zich naar den Haag voor een persoonlijke bespreking met de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, dit alles in ver band met de komende debatten over de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Op de persconferentie werd ge memoreerd hoe de regering beslo- en heeft dit jaar de salarissen van le hogere ambtenaren aanzienlijk ip te trekken, maar hoe zij daar aan de leraren heeft uitgesloten, •imdat de salariscorrectie van 1953 /oor de leraren geschied zou zijn terwille van een juiste functione- ••ing van de dienst in verband met het personeelstekort. De raad is van mening, dat deze motivering in flagrante strijd is met de fei ten". In 1953 speelde volgens de raad ten departemente het leraren tekort nog geen rol. Thans wordt ian hogere ambtenaren een verho ging verleend op grond van het feit dat de rijksdienst wegens perso neelstekort niet goed kan functio neren. Dit argument kan echter volgens de raad minstens zo sterk gelden voor het V.H.M.O., het kweekschoolonderwijs en het M.N. O. f 500, inclusief de woonforensen- belasting. De heer A. van Nieuwenhuize deelt mede dat door bewoners van de Scheepswerfstraat achter hun woning dammen in de sloot zijn ge legd, wat de waterafvoer erg be lemmert. Daar deze sloot een peil- sloot is van het Waterschap Schou wen, zal aan het waterschap ver zocht worden deze bewoners aan te schrijven deze dammen te verwij deren. De heer Evertse vestigt de aan dacht er op dat aan de J. J. Boeijes- weg een noodwoning leeg staat. De eigenaar zal worden aangeschreven deze noodwoning te verwijderen, zoals voorwaarde was bij de plaat sing. De heer Goudswaard deelt mede dat de verharding van het nieuwe gedeelte Lagezoom en fietspad langs de nieuwe begraafplaats zeer primitief wordt uitgevoerd. De voorzitter zegt dat dit geen kwestie voor de gemeente is, doch voor de Herverkaveling. Wethouder den Boer zal dit punt ter plaatse nader bespreken. Tenslotte deelt de voorzitter mede dat het nu definitief is dat zich be gin januari 1957 in deze gemeente een tandarts zal vestigen voor de Westhoek van Schouwen. De raad juicht deze vestiging ten zeerste toe. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de verga dering. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE -Zeer geslaagde uitvoering Ger. jeugdclubs Vrijdagavond jl. vond in de zaal van het Ned Herv. Ver.gebouw, een zeer geslaagde uitvoering plaats verzorgd door de gereformeerde meisjesclub „Lydia" en de jongens club „Benjamin". Medewerking werd verleend door M. Berrevoets, die de verschillende nummers voor zag van een pianistische begelei ding. Hoogtepunt van het pro gramma was o.m. het optreden van een blokfluit-ensemble, dat veel succes oogstte door beheerst en welluidend spel. Bijzonder raak getroffen was de uitbeeldingswed strijd door meisjes. Verschillende liedjes kregen een eigen „levende" illustratie en de dames in de zaal kregen tot taak te raden om welke liedjes het ging. Pittig in elkaar gezet en enthousiast uitgevoerd werd de „Jaarfeest-operette", naar muziek van Franz von Suppé. Bij gebrek aan een orkest, zorgden de executanten voor hun eigen instru mentale begeleiding, bestaande uit de meest vreemdsoortige (geluid loze) voorwerpen. De operette werd uitgevoerd onder leiding van mej R. Borgdorf. Niet minder amusant was het spel: „Wie raadt het?", waarin verschillende historische figuren door de jongelui werden uitgebeeld. Na enkele Kerstliederen gespeeld door het blokfluit-ensem ble, werd de zeer geslaagde uitvoe ring besloten met samenzang. Het geheel stond onder leiding van mej Borgdorf en de hêer P. G. Rotte. ST. PHILIPSLAND Prijzen winkelweek bekend gemaakt Vorige week had in de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te Sint Philipsland de bekendmaking plaats van de prijswinnaars van de win kelweekactie, welke werd georga niseerd door de afdeling St. Phi- lipsland-Anna Jacobapolder van de K.N.M.B. „Het verheugt ons", aldus de voorzitter van de2e afdeling, de heer C. M. Stouten, dat op deze avond velen van hun belangstelling blijk geven. Ook de jeugd ontbrak deze avond niet, want ook voor hen waren er zes prijzen. Van de 106 prijzen viel de hoofdprijs, een 24- delig eetservies, aan de heer G. Noorthoek, Oostdijk, Sint Philips land. Tijdens deze bekendmaking werd nog een prijs op de bestuurs tafel gedeponeerd die als troostprijs uitgereikt zou worden. Het lot hier voor viel op de heer J Bosman, eveneens te St. Philipsland. Door de erevoorzitter der afdeling, burge meester L. J. de Jonge, werden de nummers getrokken. In zijn slot woord dankte de voorzitter de win kelweekcommissie, in 't bijzonder de heren C. Kosten en P. de Raat. die hierin het leeuwenaandeel had den geleverd. Ingezonden mededeling uêêmpmm Nieuwe kleuterschool te Kerkwerve nadert zijn voltooiing Ontwerp voor nieuw uitbreidingsplan gereed De raad der gemeente Kerkwer ve kwam onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke in open bare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevon den zich o.a. de, goedgekeurde ver ordening op de straat belasting, als mede een goedgekeurde wijziging van de legesverordening. De voorzitter deed mededelingen omtrent de kleuterschool te Kerk werve. Nu het gebouw zijn voltooi ing nadert, heeft de voorzitter een bespreking gehad met de inspec- trice van het kleuteronderwijs. Over het aan te schaffen meubilair zal half december een bespreking worden gehouden. Alhoewel het op roepen van een kleuterleidster voor de school een aangelegenheid is van het college van b. en w., wil dit col lege hiertoe toch niet overgaan, na dat de raad hierin is gekend. Een twaalftal personen, die nog in het bezit zijn van een herbouw- plicht voor een verwoeste woning tengevolge van de stormvloed wil len deze woningen in het dorp Kerkwerve herbouwen. Omdat het wederopbouwplan is volgebouwd dient een nieuw uitbreidingsplan met spoed te worden verwezenlijkt Met de bouw van deze woningen dient voor 1 januari 1957 een aan vang te zijn gemaakt. Een ontwerp uitbreidingsplan is reeds gereed ge komen. Dit ontwerp kan de goed keuring van de raad wegdragen, zodat burgemeester en wethouders van Kerkwerve worden gemachtigd om pogingen in het werk te stellen om de benodigde gronden aan te kopen. Men hoopt de zaak vlot te kunnen afwerken, zodat nog tijdig met de bouw van de woningen kan worden begonnen. De commissie van advies inge volge de woonruimtewet werd voor het jaar 1957 herbenoemd. In de vacature ontstaan door het ver trek van de heer P. de Jonge werd benoemd de heer Z. M. Verhage. Vervolgens besloot de raad z.h. st. om, behoudens de vereiste toe stemming, de naam van H.K H. Prinses Irene aan de nieuw te bou wen openbare lagere school te ver binden. De gewijzigde gemeenschappelij ke regeling van de Beatrixschool te Zierikzee werd z h.st. aanvaard, terwijl eveneens z.h.s. het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage voor het jaar 1957 werd bepaald op f 50.000. Bij de rondvraag vroeg de heer M. L. den Boer naar het verplaat sen van de gemeentekraan naar het kerkterrein in de Ring De voorzit ter kon mededelen, dat hierover nog geen overleg met het kerkbe stuur heeft plaats gehad. Op een desbetreffende vraag kon de voor zitter mededelen, dat de brandspuit begin december zal worden afgele verd. Ingezonden mededeling Id kruiden rit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz.. zijD het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. FEUILLETON 43 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK Na een week liggen, slapen, eten, drinken en denken komt Tom ot de slotsom, dat zuster de Vries zijn leven heeft gered. Nu kan hij zich enigszins voorstellen, wat het zijn moet om in een sneeuwstorm te verdwalen. Het herstel vordert. Poe kan het ook anders, met zoveel goede zor gen om zich heen. Greet wipt en kele malen daags de trap op met allerlei lekkernijen. In de keuken is ze pas in haar element en wat ze daar klaarstooft, is doorgaans een delicatesse. Ja, ze is een genie in het vak. Als die later geen goede huis vrouw wordt Behalve zuster de Vries, die prac- tisch geen dag overslaat, is daar ook nog Ans de Leeuw. Nu de baas wat aan de beterende hand is, ge beurt het meermalen op een dag, dat ze even naar boven gaat om wat te vragen, of verslag uit te bren gen van de werkzaamheden van Joop, of een bankadvies te laten tekenen Vboraf krijgt Greet een gilletje: „Let je even op de winkelbel, Greet?" En na het toestemmend: „Joe", gaat ze de trap op. „Daar heb je m'n schat nummer één", zegt Tom dan, als ze de deur achter zich gesloten heeft. Meestal komt ze even op de rand van zijn bed zitten. Maar als Tom half over eind is, met de kussens achter zijn rug, dan trekt hij het meisje naar zich toe om haar weer eens ouder wets te zoenen, zoals hij dat zegt. Dat zijn prettige ogenblikken, die nooit lang kunnen duren, want Greet kan niet tegelijk in de keu ken en in de winkel zijn. Boven dien is er ook nog de telefoon en die kun je in de keuken helemaal niet horen. Meestal gaat Ans dan weer na een paar minuten weg, maar met de belofte: „Ik kom straks nog wel even, hoor!" Op de gang maakt ze vlug haar kapsel weer een beetje in orde, want Greet is ook niet achterlijk. Die ziet alles. Nee, achterlijk is Greet beslist niet. Ze zegt nooit veel, maar haar ogen en oren staan steeds wijd open. Zo ook die vrijdagavond, toen de winkel al op slot was en Ans nog even bij haar vader was. Het brood-eten was gedaan en ze had alles afgewassen. Herman was naai zij n vriend en Greet had zin om zich te verkleden. Dus ging ze ook naar boven. En terwijl ze de deur van vader's slaapkamer passeerde, hoorde ze giechelen. Dat was Ans. Maar ze hoorde een ander bekend geluid, dat nu niet bepaald gere kend kan worden tot de zakelijke aangelegenheden, die een winkel juffrouw met haar baas heeft te behandelen En dat geluid was het min of meer klappen van een zoen Misschien wel meer. Natuurlijk liep Greet door. Spio neren lag niet in haar lijn Maar ze kwam knikkend haar eigen ka mer binnen alwaar ze een ogenblik op een stoel ging zitten om haar conclusies te trekken. Vandaar na tuurlijk wel eens die hoogrode kleur op Ans' wangen als ze naar beneden liep. Vandaar natuurlijk die streepjes op paps voorhoofd, toen ze hem op een morgen z'n kof fie kwam brengen. Ans was juist tevoren bij haar vader geweest. Zonder meer had ze met haar zak doekje de twee verraderlijke streepjes lippenstift weggeveegd. „Een vliegje", had ze gezegd. En daarom liep Ans om de haverklap naar boven: „Greet, let je éven op de winkel?" En Greet was natuur lijk zo mesjokke, om die twee ge legenheid te geven elkaar éven t© zoenen. Gek was dat. Paps, die al over de veertig was, en Ans, amper twin tig. En mam was nog niet eens twee jaar dood. Had paps wel van mam gehouden? Ach ja, dat wist ze zelf ook wel. Al gebeurde het maar zel den, dat paps en mam elkaar in het bijzijn van haar of Herman zoen den. Natuurlijk, moeder was een schat. Altijd hard werken voor de zaak. Maar paps zat ook niet stil. Ze had wel eens een boek gelezen van een man, die jong weduwnaar werd en kinderen had. En later weer hertrouwde. Wat niet naar de zin was van de kinderen.^ Nou, zij zou zo niet zijn. Als paps "met Ans wilde trouwen, zij vond het best. Misschien zou Herman er wel wat lelijks van zeggen. Die had immers dat leuke fotootje van mam laten vergroten en in zijn kamer staan. Eigenaardig, Herman had meer van mam gehouden en zij? Ja, als ze eerlijk was: meer van paps. Paps had het slechter kunnen treffen. Ans was ideaal voor de winkel. En een leuke meid Goeie, als die twee gingen trouwen, dan werd Ans haar stiefmoeder, om je naar te lachen! Ans twintig en zij bijna negentien. Liepen ze samen door het dorp: „Mag ik je even voorstellen? Mijn stiefmoeder, een klein jaar ouder dan ik". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5