Lid van G.S., A. Schout, opende nieuw gebouw openbare lagere school Nederlandse geeft weekblad uit in Canada SWEET Ingezonden mededeling Mevrouw Laura Schippers vloog in 1952 van den Haag naar Canada. Een jaar na aankomst begonnen Mevrouw Schippers en baar man „De Nederlandse Courant voor Canada" uit te geven. Dit blad is nu het voornaamste Nederlandse nieuwsblad in Canada. Mevrouw Schippers rookte na de bevrijding voor het eerst Sweet Caporal. „Ik vind het leuk, dat ze nu weer in Nederland te koop zijn" zegt zij „ik geniet er zelf ook zo van". Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland. CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent NIEUWERKERKSE PRIMEUR Het huizen in holen en spelonken voorbij Van onze redacteur) Voor het openbaar lager onderwijs te Nieuwerkerk is het tüdperk van tochtige gangen en ijskoude lokalen (in die heel slechte periode na de ramp moest soms les worden gegeven bij een temperatuur van 40 gr.) definitief voorbij. Het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, heeft, in tegenwoordig heid van het college van b. en w., voorzitter en leden van de ouder commissie, het personeel der school, hoofden van scholen in naburige gemeenten en talrijke andere genodigden, maandagmiddag het fraaie en massaal aandoende gebouw geopend en daarmede had het herboren Nieuwerkcrk zjjn eigen, nieuwe openbare lagere schooi, die naar opzet en inrichting stellig ten voorbeeld aan andere gemeenten kan worden gesteld. Het is trouwens de eerste nieuwe openbare lagere school die na de ramp op Schouwen-Duiveland werd geopend. En met deze Nieuwerkerkse primeur, hebben de mensen die geroepen waren de wederopbouw van het eiland tot stand te brengen, zich zelf overtroffen. Geen wonder dat een vloed van prijzende woorden en uitingen van bewonderingen, op de dag van de officiële opening is uitgesproken, tijdens een intieme - zij het wat langdurige - bijeenkomst in de nood kerk aan de Stationsstraat. Op deze bijeenkomst opende de heer A. Schout - die bij ontstentenis van de Commissaris der Koningin Ged. Staten vertegenwoordigde - de school symbolisch en na de bijeenkomst deed hij het daadwerkelijk door de deur - na de sleutel in ontvangst te hebben genomen van de loco-burgemeester S. Overbeeke - te .openen en de in de gang opgehangen fraaie koperen schoolbel te luiden. In zijn toespraak gaf de heer A. Schout allereerst uiting aan zijn vreugde, dat burgemeester A. A. van Eeten weer zover is hersteld, dat hij op deze bijeenkomst tegen woordig zijn kon. „Het openen van een school is altijd een feest", aldus spr., die wet betrekking tot de school te Nieuwerkerk wilde spre ken van een „dubbel feest", gelet op de uitzonderlijke omstandighe den waaronder na de ramp les ge geven moest worden. De klassen waren - daar de school was ver woest - over verschillende gebou wen verspreid en thans drie jaar later, heeft de gemeente de beschik king over twee prachtige nieuwe scholen. Spr. was er van overtuigd, dat het een voorrecht moet zijn voor het personeel in een dergelijke school les te mogen geven, want het „huizen in holen en spelonken", zo als spr. zich uitdrukte, moet op de duur een slechte invloed hebben op personeel en kinderen. De practijk heeft uitgewezen, dat de jeugd spoedig de „het-komt-er-niet-op- aan"-stemming Iaat schieten in een nieuwe school en overgaat op de grootste netheid. Met de nieuwe school voor ogen, achtte de heer Schout bewezen, dat de wel eens door de burgemeester geuite vrees „achter het net te zullen vissen" ongegrond is. Straks zult U moeten constateren", aldus de heer Schout: „ze hebben ons niet vergeten". Spr. feliciteerde het gemeentebestuur met de nieuwe aanwinst, alsmede het personeel en ook de schoolarts dokter A. Schilstra en verklaarde daarna symbolisch de school voor geopend. Het „herstel van de patiënt" Tevoren had loco-burgemeester S. Overbeeke in een keurig gecom primeerd betoog de autoriteiten een welkom toegeroepen en de geschie denis van de nieuwbouw de revue laten passeren. Ook de loco-burge- meeSter gaf uiting aan zijn vreugde over het herstel van burgemeester van Eetcn en sprak met betrekking tot de nieuwe o.l.-school een: „ein delijk is het dan zover". Spr. ver geleek de wederopbouw van een rampgetroffen gemeente als Nieu werkerk met het herstel van een zieke. Wie zo nu en dan de patiënt bezoekt zal opmerken dat er ge stage vooruitgang is, maar zij die bij de zaak zijn betrokken, staan voortdurend te trappelen van onge duld. Zo is het ook gegaan met de scholenbouw, die aanvankelijk werd achtergesteld bij de woning bouw. De laatste moest naar inzicht van het gemeentebestuur prevale ren. Spr. wilde niet te lang stil staan bij het verdrietige verleden, maar meende dat juist de herinne ring aan die donkere tijd, op een dag als deze reliëf geeft aan de dankbaarheid. Spr. feliciteerde het personeel met de aanwinst van de nieuwe school en noeïnde het ge reedkomen een enorme stap op de weg naar verbetering van het on derwijs. Ook de oudercommissie betrok hij in zijn felicitatie en hij hoopte dat de dankbaarheid van de ouders onvermengd zal zijn, ook al is er in het verleden wel enige cri- tiek geweest op de plaats, die de school kreeg toegewezen. Ondanks deze critiek meende het gemeente bestuur te moeten persisteren bij het genomen besluit dé school te bouwen aan de Weststraat. Gelegen naast het sportveld is daar thans een mooi passend geheel verkregen, aldus spr., die het ar chitectenbureau Rothuizen en 't Hooft zeer roemde voor het ge maakte ontwerp. De naam van dit bureau is nauw verweven met de wederopbouw van Nieuwerkerk en de heer Overbeeke was er van overtuigd, dat de ontwerpers met de nieuwe, school alle eer hebben ingelegd. Spr. prees ook de dagelijks op zichter de.heer Verburg, de aanne mer de Raat (St. Philipsland) en de uitvoerder de heer F. Nuts. Ook de onderaannemers, ow. de h.h. W. A. Lievense (elektriciteit) en de heren A. S. Flikweert en J. Tanis (stof fering en meubilering) kregen een dankwoord. De eerste paal voor de nieuwe school werd op 6 december 1955 geslagen. De vorst heeft nog al wat ver traging in de bouw veroorzaakt. De school bevat drie lokalen en een op de tweede verdieping gelegen handwerklokaal. Bijzonder fraai is de aangebouwde gymnastiekzaal (200 m2. vloeroppervlakte), die voor beide scholen zal worden gebruikt. Spr. hoopte tenslotte dat God de school voor verdere rampspoed zal bewaren. „Alles anders" Het „alles is anders geworden" was thema van een brief, die de in specteur bij het l.o. mr. Wolf ver zond, waarin hij mededeling deed door ziekte niet aanwezig te kun nen zijn bij de openingsplechtig heid. Herinnerend aan de erbarme lijke noodhuisvestingen na de ramp was mr. Wolf er van overtuigd, dat het nieuwe schoolgebouw een gun stige invloed zal hebben op de jeugd en het personeel. Het woord werd verder nog ge voerd door de consulent voor de li chamelijke oefening, de heer Klom- pe, die er met klem op wees, dat de vloer in de nieuwe gymnastiek zaal het best op blote voeten kan worden betreden. De heer J. v. d. Zande H.Cz,, voorzitter van de oudercommissie, vertolkte de gevoelens van de ouders en bracht dank aan de heer Schout, het college van b. en w., de aannemer en alle medewerkers. Spr. schetste de toestand van der tig jaar geleden en trok een verge lijking tussen de povere behuizing van toen en de nieuwe school van thans. Spr, sloeg vooral hoog aan het bezit van de fraaie gymnastiek zaal. Namens de ouders bood hij het wapen van de gemeente Nieu werkerk (in uitvoering van de fa. Chr. C. Timmerman te Zierikzee) aan, dat inmiddels reeds een plaats je heeft gevonden in de hall van de school. Een schoolbel De voorzitter van het „Max Braamfonds", de heer J. J. van Dijk, vertelde nog eens de geschie denis van het fonds, dat dank zij een milde testamentaire beschik- Jcing van wijlen de heer Max Braam in Amerika - oorspronkelijk afkom stig van Nieuwerkerk - kon wor den ingesteld. Het bestuur van het Max Braamfonds vond het in over eenstemming met' de doelstelling van wijlen de heer Braam, een be drag te reserveren, waarvoor een fraaie koperen schoolbel is aange kocht, die de heer van Dijk daarop aanbood. De bel is reeds opgehan gen in de hall van de school. Ds. M. G. Westerhof zag als ide aal één school voor Nieuwerkerk. Dit ideaal bestaat echter niet, maar spr. was dankbaar dat althans de Ned. Hervormde ouders hun kin deren aan de openbare school wil len toevertrouwen. Spr. meende dat er op deze school een - wat hij noemde - echt christelijke geest heerst en hij wenste, dat deze geest zal worden bewaard. Namens de Federatie Zeeland van "Volksonderwijs sprak de heer van der Veen, terwijl ook het woord werd gevoerd door ir. 't Hooft, die wees op de sobere inrichting van de school. De oplossing van de bouw is in alle nuchterheid gevonden, zo zei spr., maar in die nuchterheid is getracht het geheel zo goed en zo strak mogelijk te krijgen. De boek houder van de firma de Raat uitte zijn dankbaarheid voor de goede samenwerking tijdens de bouw, ter wijl namens de onderaannemers de heer J. Tanis de hoop uitsprak, dat de nieuwe school tal van jaren tot nut zal zijn voor de Nieuwerkerkse jeugd Namens de onderaannemers overhandigde spr. een set met op gezette vogels, ten dienste van het onderwijs. Verder werd nog het woord ge voerd door de heer M. J. Kosten, hoofd der o.l.-school te Oosterland, die o.m. sprak namens de Vereni ging van Onderwijzers en Onder wijzeressen op Schouwen-Duive land, de heer N. Slingerland, hoofd der Bijzondere school te Nieuwer kerk. Tot slot was het woord aan de heer Buijse, hoofd der school, die zich onzegbaar dankbaar toonde voor de nieuwe school, waarin reeds enkele weken les wordt gegeven. Al het verloren gegane is mooier en veelvuldiger vervangen, aldus spr., maar nimmer keren de elf kinderen van de school weer, die bij de ramp om het leven kwamen. Spr. dankte voor de geschenken en bloemstukken (w.o. een van mej. v. d. Wielen, de schoolschoonmaak- ster). Tot slot sprak de burgemeester zelf nog een enkel woord, uiting gevend aan zijn dankbaarheid, dat hij de openingsplechtigheid na zijn ziekte mocht bijwonen. Wethouder Overbeeke dankend voor zijn voor treffelijke leiding, roemde spr. het gebouw, een lof die mag worden doorgegeven aan allen, die mede werkten aan de totstandkoming. Spr. hoopte dat Gods zegen op het nieuwe gebouw zal mogen rusten. Na de officiële opening maakten allen een rondgang door de nieuwe school. In één der ruimten van de school werd de erewijn aangeboden. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Op de vorige week te Goes ge houden veetentoonstelling heeft slagerij J. Berrevoets alhier, met het oog op de komende feestdagen van de veehandelaar J. Blokpoel een met de eerste prijs bekroonde os aangekocht met 4 brede tanden. Prof. I. A. Diepenhorst sprak voor A.R.-Kieskring Voor de A.R.-kieskring sprak maandagavond in een geheel ge vuld Ned. Herv. Verenigingsgebouw de bekende hoogleraar en radio spreker prof. I. A. Diepenhorst, die in zijn rede: „Waar staan wij nu?", in kort bestek een inzicht heeft ge geven in de geweldige problema tiek, die op het politiek terrein zich aan de kiezers opdringt. Spr. was van mening, dat er een dalende po litieke belangstelling valt te con stateren, die vaak ook is terug te voeren op de weinig verheffende dingen, die in het buitenland op po litiek terrein geschieden. Prof. Diepenhorst gaf een scherpe ana lyse van de oorzaken, die hebben geleid tot de verontrustende ach teruitgang van de A.R. partij. Te weinig belangstelling werd aan de dag gelegd voor organisatorische arbeid. Er was te weinig ijver en vurig geloof. Diep ging spr. in op het ingewikkeld karakter, dat de parlementaire werkzaamheid heeft gekregen, zo zelfs dat de deskundi gen de grootste moeite hebben de zaken uit elkaar te houden en ob jectief te beoordelen. Spr. zag ook als ernstige oorzaak van 't falen, de versnippering op kerkelijk gebied. Door de verbijzondering van de kerken, wordt de reformatorische kracht gebroken. Uiterst moeilijk is de positie van de kerk in de grote stad. Het werk moet worden gedaan door overbelaste predikanten en kerkeraadsleden. Spr. constateerde ook een gebrek aan liefde voor de beginselen en was van mening dat de gedachte van de „doorbraak" niet nieuw is, maar reeds in de be gintijd van de A.R. partij aan de orde werd gesteld. Prof. Diepen horst zinspeelde er op, dat het on billijk is de A.R. partij alleen maar te zien als partij van de behoud zucht. In het partijverleden zijn vele voorbeelden aan te wijzen, dat bv. met betrekking tot de sociale paragraaf en de mondigheid van het toenmalige Ned Indië vooruit strevende gedachten leefden. Zo pleitte dr. Kuyper reeds in 1874 voor een wetboek van de arbeid. Spr. was er van overtuigd, dat de Nederlandse samenleving er heel anders zou hebben uitgezien, indien de talrijke christelijke organisaties eens niet op het maatschappelijke en politieke leven hadden inge werkt. Spr. voerde tenslotte een trits van problemen aan als Deltaplan, oude dagsvoorziening, de verstedelijking en het noodzakelijk geworden maatschappelijk werk. Wat dit laat ste betreft drong spr. aan op eigen organisaties, zodat het budget van het ministerie van Maatschappelijk Werk evenrediger over de verschil lende bevolkingsgroepen kan wor den verdeeld. Tenslotte pleitte prof. Diepenhorst voor het toepassen van eigentijdse methoden. Als het Pro testantisme achteraan hinkt, zal het worden overspoeld, aldus spr., die besloot met de opmerking dat de A.R. partij als in het verleden wil blijven uitkomen voor de belij denis van het evangelie. BRUINISSE Auto in de sloot Gladheid van de weg was oor zaak dat vrijdag aan de Dorpsweg te Bruinisse, bij het uitwijken een autb, die regelmatig werkvolk te Bruinisse afhaalt, in dienst van een aartnemers maatschappij, in de sloot terecht kwam. De chauffeur kwam gelukkig met de schrik vrij, de auto werd licht beschadigd. Het biefenvervoer In de week van 1 tot 8 decem ber werden in de haven te Brui nisse niet minder dan 9 schepen met bieten geladen, wat een nieuw record is. 2 schepen waren bestemd voor Dinteloord en 7 schepen voor Puttershoek. DREISCHOR Lezing over de diepzee voor „Nut en Beschaving" Mej. Jeanne A. W. Warners te Oosterbeek heeft vrijdagavond j.l. in Dreischor voor de vereniging ,Nut en Beschaving" een causerie gehouden over schelpen, koralen, enz. uit de diepzee. Uit haar zee museum had zij een kleine ten toonstelling meegebracht, die op duidelijke en overzichtelijke wijze het gesproken woord verduidelijkte. Spreekster nam de toehoorders mede tot zesduizend meter onder zee en vertelde van de weekdieren, schaaldieren en de koralen die daar te vinden zijn. Van oudsher heeft men getracht de diepten en wat er zich onder de zeespiegel bevindt, te onderzoeken. In het begin moest dit op een zeer primitieve wijze ge- scttieden, doch hoe verder de tech niek voortschreed, hoe verder men hiermede kwam. Zo bestaat thans de mogelijkheid door middel van geluidsgolven de diepten te bepalen en zelfs scholen vissen op deze wijze op te sporen. Verder gaf mej. Warners een overzicht van de zoutgehalten in de verschillende zeeën in verband met de mogelijkheden van de flora en fauna. Het was zeer interessant te vernemen op- welke wijze de di verse dieren zich tegen hun vijan den verdedigen en welke verdedi gingsmiddelen zij bezitten. Uitvoe rig stond zij stil bij hetgeen aan onze eigen stranden is te zien wan neer men er maar oog voor heeft. Aan de hand van enige kleuren dia's vertelde zij van haar reizen naar verschillende eilanden in de Middellandse Zee en de oceanen die zij heeft bezocht om haar ken nis en collectie te kurfen uitbreiden. De aanwezigen hebben van haar vertellingen veel kunnen leren en de voorzitter, de heer J. L. Bi-aber, dankte mej. Warners aan het slot namens allen voor de zeer interes sante causerie en raadde allen aan zo mogelijk een bezoek te brengen aan haar museum te Oosterbeek. Concert „Scheldeklanken" De mandolinevereniging „Schel deklanken" te Zierikzee heeft za terdag j.l. in café „Centrum" alhier een concert gegeven. Het gezel schap, bestaande uit 25 deelnemers, o.l.v. de heer van Houte, voerde een zeer wisselend en uitgebreid pro gramma van 22 nummers uit. Het bestond uit mandoline, zang, accor deons en twee toneelschetsjes. Het werd vlot uitgevoerd en had de be langstelling van de zaal. Vooral de accordeonisten werden luide toege juicht. In de pauze sprak burgemeester Vermeulen enige propagandistische woorden voor een te houden col lecte ten bate van de Hongaren, waaraan prijzen waren verbonden die door de plaatselijke winkeliers welwillend beschikbaar waren ge steld. De opbrengst bedroeg f 40, die bestemd zal worden voor de kampen op dit eiland. Vergadering gemeenteraad De raad dezer gemeente komt donderdag 13 december a.s., des avonds 19.30 uur, in openbare ver gadering bijeen. Aan mej. J, Boot te Zierikzee is op haar verzoek met ingang van 1 januari 1957 eervol ontslag ver leend als hoofd der openbare kleu terschool dezer gemeente. Voor hulp aan Hongarije zijn in totaal aan nagekomen giften ter secretarie ontvangen f 90,26. De to tale opbrengst bedraagt thans f 1357,79. HAAMSTEDE Vergadering Coöp. Landbouw- vereniging „C. et C." De Coöp. landbouwvereniging „C. et C." hield maandagavond in hotel Bom onder leiding van de voor zitter, de heer P. L. Vis, een leden vergadering die goed bezocht was. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter in het bijzonder de al gemeen secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, mr. J. F. G. Schlingemann, terwijl hij zich ook tot de nieuwe secretaris-pen ningmeester, de heer W. E. Quaak, richtte en hem nog geluk wenste met zijn benoeming en de hoop uit sprak op een vruchtbare en pret tige samenwerking. Na de notulen deelde de voor zitter mee, dat er bericht was ont vangen dat de vereniging geen ven nootschapsbelasting hoeft te beta len, zoals aanvankelijk was meege deeld. Hierna volgde een bespreking van de agenda voor de op maandag a.s. te Middelburg te houden algemene vergadering van de Z.L.M. Vooral de begroting werd post voor post opgelezen, waaruit bleek dat de contributie weer op hetzelfde be drag van vorig jaar zal worden be paald. N.a.v. enkele vragen over de begroting gaf de heer Schlinge mann daarop een uitvoerige toe lichting, vooral over het landbouw- huishoudonderwijs. Na deze be spreking werd de begroting goed gekeurd, waarmee de afgevaar digde naar de algemene vergade ring rekening kan houden. Hierna was het woord aan de heer Schlingemann, die een cause rie hield over „De landbouw in gunstige tijden" en niet zoals was aangekondigd over „De landbouw in ongunstige tijden". Op de rede van mr. Schlingeman komen wij nog nader terug. Schouwen en Duivelandse sportspiegel Verdienstelijke overwinningen van MEVO I en Burgh I. Zie rikzee I stelde teleur, maar de junioren deden het goed. 9 Re- nesse maakte kennis met buitenlands voetbal. Spannende wedstrijd te Brouwershaven leverde gelijk spel op. Renesse II scoorde dubbele cijfers. In de 2e klas C van het zaterdag- voetbal maakte MEVO een beste beurt door Kloetinge in eigen huis met 6-0 te kloppen, -waardoor het een plaatsje op de ranglijst klom. Leider Kats ondervond bij Yerseke III weinig moeilijkheden (1-6). Wol- phaartsdijk zette zijn opmars tegen Goes IV voort (1-3). SVD schijnt wel veel aan kracht te hebben in geboet, want bij Wissekerke werd met 3-2 verloren. Heinkénszand mocht het genoegen smaken, het eerste doelpunt in deze competitie te scoren, maar Bevelanders stelden hier van haar kant zes tegenover. MEVO II kon in 2 D door een 6-3 overwinning op het derde elftal en een groter aantal gespeelde wed strijden dan het nog ongeslagen Bruse Boys I de leiding weer ne men. Duiveland nam door een 6-2 zege op Bruse Boys II de puntjes mee naar Oosterland. Bij de junioren behaalde Zierik zee I een kostbare 1-0 overwinning bij Brouwershaven. Zonnemaire doet het, voor de eerste maal in deze competitie, lang niet gek, nu werd van Zierikzee II met 4-0 ge wonnen. Burgh kon zich door een 8-0 zege op MEVO tot de derde plaats opwerken. Te Renesse kon men kennis ma ken met het Centraal Europese voetbal, dat met zijn korte passes en schijnbewegingen prachtig was om te zien, maaronproductief. De Hongaren gaven de indruk al samenspelend de bal in het doel van de tegenstander te willen leg gen. Hopelijk zijn spoedig meerdere verenigingen in de gelegenheid de ze Hongaren op hun terrein te ont vangen, ivaardoor zij tevens hun medewerking kunnen verlenen om deze mensen aan een volledige sportuitrusting te helpen. Renesse dat prachtig tegenstand bood, ver loor op eervolle wijze met 4-2. Zierikzee zou Zierikzee niet meer zijn als het niet meer voor verras singen zorgde, zij het nu voor een minder aangename. Het is toch wel erg als van een ploeg als De Schut ters, die nog geen enkele punt had, met 2-0 wordt verloren. Veerse Boys kraakte Heusden met maar liefst 8-1. Dongen kon het thuis te gen VES niet bolwerken (1-4). HE RO kwam in de lift door een 4-2 overwinning op Virtus. RKDVC hield de puntjes tegen RWB thuis (3-1). In de 4e klas G deed Burgh ver dienstelijk werk door DHV met lege handen naar huis te stureii (2-1). SC Gastel kreeg tegen NSV zijn eerste verliespuntje te noteren (2-2). Na een doelpuntenloze wedstrijd deelden Steenbergen en Nw. Borg- vliet de puntjes. Halsteren gaf Noordhoek geen kans (6-3). Kaaise Boys zorgde er voor dat DEVO niet boven Burgh kon komen (4-1). hi de le klas B van de afd. Zee land kwam Broitwcrshaven weer met een verrassing uit de bus. door Zierikzee een puntje af te snoepen (2-2). Dreischor slaagde er tegen Burgh II in haar eerste puntje in de wacht te slepen (2-2). In de 2e klas C werd Zonnemaire het tiende slachtoffer van Renesse II (11-1). Zierikzee III kon zich door een 7-3 zege op Brouwershaven II de 2e plaats bemachtigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3