1 PROGRAMMA VAN BELANGRIJKE POLITIEKE BESPREKINGEN TE PARIJS Voortdurende paraat heid nodig Kremlin niet veranderd Zware stormen teisteren Indonesië DE ZIERIKZEESCHE COURANT bij Hoofden van scholen ongerust over gang van zaken bij het onderwijs Overgrote meerderheid derHongacsrse arbeiders irs staking gegaan FRANS-AMERIKAANS CONTACT VERLOOPT UITSTEKEND DINSDAG 11 DECEMBER 1956 wmm ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN Vanmorgen kwam NAVO-raad bijeen De ministers Luns en Staf zijn zondagavond met een aantal leden van de Nederlandse delegatie per trein in Parijs aangekomen, waar deze week behalve de belangrijke conferentie van de Noordatlan- tische raad, nog twee bijeenkom sten worden gehouden: die van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Westeuropese Unie en die van het ministersco mité van de Raad van Europa. De eerste van deze drie confe renties - die van de Westeuropese Unie - is maandagochtend om elf uur op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quay d'Orsay begonnen. Op de agenda staat een tweetal punten: die van de onderlinge politieke consultatie en die van de militaire bijdragen aan de NAVO, waarover een lang durige bespreking tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken der zeven landen niet uitgesloten is. Dinsdagochtend kwamen de vijf tien delegaties van de NAVO-lan- den bijeen voor de conferentie, die, gezien de jongste internationale ontwikkelingen, als een van de be langrijkste in het bestaan van de NAVO wordt genoemd en die de breuk tussen de westelijke Grote AMERIKA EN DE WERELD Het hoofd van de Amerikaanse legerstaf, generaal Maxwell D. Tay lor, heeft maandag verklaard dat de Amerikaanse strategie rekening zou moeten houden met het onvoor ziene om zo „een eenzijdig bewa- peningssysreem ói een eenzijdig standpunt ten opzichte van een toe komstige oorlog te vermijden". De generaal voegde er aan toe dat de Verenigde Staten grond strijdkrachten nodig hebben om oorlogjes van geringe omvang die mogelijk in een wereldconflict kun nen ontaarden, te doen ophouden Zijns inziens heeft „het Ameri kaanse overwicht op het stuk van kernwapens geen gunstige invloed gehad op de burgeroorlog in Grie kenland, - de communistische aan vallen in Korea en Vietnam en de communistische infiltratie in Ma- lakka. Deze superioriteit heeft aan de communistische wreedheid in Hongarije noch aan het bestaan van de vraagstukken in het mid den-oosten een eind gemaakt", al dus generaal Taylor. Lord Ismay, de secretaris-gene raal van de NAVO, heeft verklaard dat de veiligheid het eerste doel van de NAVO moet blijven. De ge beurtenissen in Hongarije hadden aangetoond dat de mannen in het Kremlin nog niet veranderd waren. De NAVO-vergaderin'g die thans gehouden wordt, noemde hij de be langrijkste sinds de bijeenkomst van 1952 in Lissabon. De Russen hadden de grootste breuk in de NAVO veroorzaakt sinds de op richting. De eenheid moest nu her steld en versterkt worden. Drie over de interventie van de Fransen en de Engelsen in Egypte zal moeten herstellen. Een tweede voornaam agenda punt is de bespreking van een rapport, dat „de drie wijze man nen", de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pear son, de Italiaanse minister Gaetano Maritino en de Noorse minister Halvard Lange, op verzoek van de raad hebben opgesteld over de mo gelijkheid om nauwere samenwer king lussen de NAVO-landen te bereiken op politiek, en zo moge lijk ook op economisch gebied. Nederlandse jeugd f. y v hielp Hongarije X t X i Giro 777 van het Nederlandse J. y Rode Kruis heeft de drie en X een half miljoen gulden y overschreden. In dit bedrag «j» X zijn vele tienduizenden gul- Y dens begrepen, die bijeen X X werden gebracht door de y jeugd, die op scholen en in X X verenigingen acties voerde X ten behoeve van de hulpver- *t* y lening aan de Hongaren. X Dank zij de medewerking van de Nederlandse jongeren X kon het Jeugd Rode Kruis •j. direct meedoen, toen het in- X ternationale Jeugd Rode Kruis vroeg Kerstpakketten te maken voor de Hongaarse a y jeugd van zes tot veertien y X jaar in de vluchtelingenkam- X •j«. pen in Oostenrijk. Men wil y X namelijk aan 5.000 kinderen X een pakket zenden, waarin y onder andere schoenen, kle- X ding en enige andere welko- •j' me zaken'zullen worden ver- X pakt. Het Jeugd Rode Kruis •j. in Nederland heeft 250 van X deze Kerstpakketten voor X zijn rekening genomen, die in y de kampen zullen worden X uitgereikt door het Oosten- •J» rijkse Jeugd Rode Kruis. De X waarde dezer pakketten zal •j. ongeveer 80 per stuk be- X dragen en het Jeugd Rode X Kruis in Nederland heeft er y in totaal 18.000 aan be- steed. In het afgelopen weekeinde zijn vele streken van de Indonesische archipel geteisterd door overstro mingen, stormwinden en aardver schuivingen. Zowel van oost- en west-Java, als uit midden-Sumatra stromen de onheilsberichten de hoofdstad binnen. Minstens veertig personen wer den gedood en 7.500 huizen werden vernield of beschadigd door orka nen in het gebied van Banjuwangi, in de provincie oost-Java, aldus een mededeling van provinciale autori teiten in Surabaja. Als gevolg van aardverschuivingen is het rail- en wegverkeer in het betroffen gebied verbroken, waardoor het werk van de reddingsgroepen bemoeilijkt wordt. 1797-1839 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur lel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Ziekenfondspremie blijft 4.2 procent Na advies van de Ziekenfonds raad en van de Sociaal-Economi sche Raad te hebben ingewonnen beeft de minister van Sociale Zaken on Volksgezondheid besloten, de premie van de verplichte zieken fondsverzekering voor het jaar 1957 te handhaven op 4.2 procent. Overheidsdiensten op 24 en 31 dec. gesloten De rijksdiensten en rijksinstel lingen zullen op de maandagen 24 en 31 december a.s. gesloten zijn, voorzover het dienstbelang zich daartegen niet verzet. In beginsel is besloten dat het personeel deze vrije dagen zal inhalen. Aan de gemeente- en provinciale besturen is bericht, dat zij ten deze op gelijke wijze kunnen handelen. Drie doden verkeersongeval Maandagmorgen om half acht is, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, een bestelauto van een aannemersbedrijf te Stads- naal, aan de Meint Veningastraat te Hoogezand in het oude Winschoter- diep geraakt. In deze auto bevon den zich twintig werknemers van het bedrijf. Ze waren op weg naar hun werk te Kropswolde. De auto verdween vrijwel geheel onder wa ter. Door van alle kanten toege schoten hulp mocht het gelukken alle inzittenden uit de auto te ^alen. Drie van hen bleken buiten kennis te zijn. Er werd langdurige '••unstmatige ademhaling toegepast, och het gelukte niet de levens resten weer op te wekken. De slachtoffers zijn: J. Idema, 44 jaar, één kind; J. Leeuwinga, 44 jaar, gehuwd, 'geen kinderen; G. Goeree, 50 jaar, gehuwd, drie kin deren. Alle drie wonende te Bal- i :rmond, gemeente Odoorn. Twee andere inzittenden waren er gis teren nog vrij ernstig aan toe. De hoofdenmarge dient op peil gebracht te worden Het hoofdbestuur van de Vereni ging van hoofden van scholen en het voorlopig hoofdbestuur van de Vereniging van hoofden bü het Protestants ChristelQk onderwas, hebben gezameniyk vergaderd in hotel „Terminus" in den Haag. Besloten werd uit naam van bei de verenigingen een schrijven te zenden aan de leden van de onder- wijs-commissie der Tweede Kamer, waarin met klem de aandacht ge vestigd wordt op de noodzakelijk heid om de 'hoof dmarge, die in (^e loop der jaren is gedaald van 46.9 pet. tot 11 8 pet, voor kleine-, en 16.6 pet. voor grote scholen, en in 1946 niet deelde in de verhoging der onderwijzerssalarissen, op peil te brengen. In deze brief wordt de onrust, die onder de hoofden heerst aange voerd en voorts wordt geklaagd over het verloop naar de u.l.o. en het onvoldoende aantal sollicitanten Het peil, menen de hoofden, daalt, zodat de eisen reeds lager gesteld worden. De hoofden tonen zich verontrust over het standpunt van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, uitgesproken in de me morie van antwoord, waarin wordt ,,.zegd, dat eerst het salaris van de onderwijzer-hoofdaktebezitter be- p uld dient te worden. Gezien het L.ge verloop der onderhandelingen '.armee reeds enige jaren zijn ge moeid, achten de hoofden het nood zakelijk, dat aan het herstel van het onrecht van de hoofdenmarge voorrang wordt gegeven. Door te bepalen, dat de marge een zeker percentage van het salaris van de onderwijzer-ljoofdaktebezitter zal bedragen, is dit zeer wel mogelijk, meende de vergadering. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een groot carillon - geschonken door Nederland - zal één dezer da gen in Washington de nieuwe ambtstermijn van president Eisen hower en vice-president Nixon in luiden. - Deze dagen vond een re petitie op het klokkenspel plaats door een van Amerika's bekendste beiaardiers - Charles T. Chapman - die we hier (rechts) zien, terwijl hij de beiaard bekijkt in gezelschap van de perssecretaris van de Ne derlandse ambassade in Washing ton, de heer A. de Vries. Eduard van Beinum doctor honoris causa Met een rede over de verhouding ussen de overheid en de voornaam ste orgahen van muziekbeoefening heeft Eduard van Beinum gister middag zijn piaats ingenomen in de rij van doctores honoris causa van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Het ere-doctoraat werd hem verleend ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als diri gent van het Concertgebouw-or kest. Prof. dr. K. Ph. Bernet Kem- pers was promotor. ONDANKS STAAT VAN BELEG Reactie verzetsstrijders: „Wij zijn van niemand bang" Waar wilskracht is, daar leven. Tijdschrift voor Hongaarse vluchtelingen De Italiaanse afdeling van de „Unie van oud-verzetstrijders voor oen verenigd Europa" zal binnen kort haar blad „Europa Libera" in de Hongaarse taal uitgeven. Deze Hongaarse editie zal worden toege zonden aan de Hongaarse vluchte lingen in alle bij de Unie aange sloten landen van west-Europa. Voor distributie van het blad in Nederland is contact opgenomen met de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet in Neder land. Vette prijs Terwijl iedereen de laatste tijd dacht, dat het helemaal was afgelopen met de „vette" prijzen, won een wedder in de vijfde, gecombineerde Duitse voetbalpool maandag ruim een half miljoen mark, dat is meer dan 450.000 gul den. De gelukkige, die maar 2 mark (f 1,80) had ingezet, woont in noord-west Duits land. Toen hem werd aange kondigd, dat hij eerstdaags de stroom geld kon verwach ten, verklaarde hij spontaan, dat hij een zeer belangrijk bedrag zal afstaan voor de hulpverlening aan Hongarije. Bovendien wil hij enkele vluchtelingen persoonlijk adopteren. Angelo la Marca, de Amerikaanse taxi-chauffeur, die op Long Island bij New York de baby Peter Weinberger uit zijn kinderwa gen roofde met de bedoeling losgeld te eisen, maar, in het nauw gedreven het kind langs de weg in een bosje legde, waardoor het stierf, is door het gerechtshof van Nassau Couty te Mineola op Long Island veroordeeld tot de dood op de elektrische stoel, nadat de jury, geheel beslaande uit vaders van ge zinnen uit de omgeving, zijn verzoek om gratie, gegrond op zijn ver meende ontoerekenbaarheid, had afgewezen. - La Marca wordt na zijn veroordeling door politiemannen weggeleid.. Reizigers die maandag uit Boe dapest in Wenen aankwamen, ver telden dat men aanneemt dat de overgrote meerderheid der Hon gaarse arbeiders - ondanks de af kondiging van de staat van beleg en de arrestatie van arbeiderslei- ders - zal staken. Volgens hen zullen de arbeiders niet hun toevlucht nemen tot ge wapend verzet, maar een eampagne van "burgerlijke ongehoorzaam heid" beginnen om van hun verzet tegen de regering te getuigen. In Wenen beschouwt men de of ficiële ontbinding van de arbei- bersraden en de nieuwe arrestaties van arbeidcrsleiders als een laatste wanhopige poging van de Hon gaarse regering om de macht van de raden te vernietigen. Als de Hongaarse regering hier in niet slaagt, zouden de Russen wel eens openlijk de macht in han den kunnen nemen om te trachten de orde in het land te herstellen. Genoemde reizigers verklaarden voorts, dat de meeste mensen ln Boedapest nog steeds het Kossuth- embleem of rozetten met de Hon gaarse nationale kleuren dragen, teneinde hun verzet tegen de re gering te tonen. Volgens deze reizi gers zijn de Hongaarse boeren eveneens vastbesloten hun verzet tegen Kadar voort te zetten. Zij zouden de mijnwerkers en de ver zetsstrijders - die hun tegenstand tegen Kadar en de Russen in de bossen blijkbaar nog steeds vol houden - van voedsel voorzien. De voornaamste centra van het verzet zijn de heuvels van Matra en Mecsek, maar des nachts kan men ook af en toe schoten horen uit het heuvelgebied bij Boeda en Gellert in de omgeving van Boeda pest. Van een radiozender der verzets strijders in centraal Hongarije heeft men verscheidene keren het vol gende opgevangen: „Wij zijn voor niemand bang. Als het voor onze vrijheid nodig is dat wij weer de wapens opnemen, zullen wij dit doen, zelfs als onze strijd hopeloos is". De Russen Volgens berichten uit Boedapest schijnen de Russen zich thans op de achtergrond te houden en hei aan de steeds sterker wordende mi litie van Münnich, de Hongaarse minister van Defensie, over te la ten het verzet te bestrijden. In Boedapest deed maandag hard nekkig het gerucht de ronde dat de Sowjet-vice-premier Malenkof vrij- j en zaterdag jl. opnieuw de Hongaarse hoofdstad heeft bezocht en dinsdag alweer terug zou ko men. Dat zou dan naar de mening van waarnemers geschieden om Kadar te helpen het hoofd te hie len aan de 48-uurs stakers, die Algemene staking teniet te doen werd. Zij herinneren er aan dat hel eerste bezoek, dat Malenkof zou hebben gebracht, samenviel mei een onbuigzame houding tegenover de arbeiders en dat zijn tweede mo gelijke bezoek vlak aan de ontbin ding van de centrale arbeidersraad vooraf ging. Volgens hetzelfde on bevestigde bericht heeft Malenkof besprekingen gevoerd met Zoltan Tildy, voorzitter van de partij der kleine boeren en minister van Staat in Nagy's voormalige kabinet. Kadars regering heeft intussen al haar propagandistische kracht ingespannen om de afgekondigde algemene staking teniet te doen. Radio-Boedapest verzocht de arbei ders de oproep te negeren en ver meldde oproepen van „verscheide ne fabrieken", die naar zijn zeggen besloten zouden hebben aan het werk te blijven. „Geen glimp van verwijt" Volgens Amerikaanse kringen is de maandagmiddag te Parijs ge houden bespreking tussen de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en zjjn Britse ambt genoot Selwyn Lloyd, „nuttig" ge weest. Zü voegden hieraan toe dat beide staatslieden „werkelijke voor uitgang" hebben geboekt. Pineau zei tegen verslaggevers: „Onze bespreking bewees de on verbreekbare solidariteit tussen Frankrijk en de Verenigde Staten waar de gemeenschappelijke belan gen van beide landen worden be dreigd. Wij bespraken de vraag stukken van het Nabije Oosten en andere problemen. Geen ogenblik is er een glimp van verwijt geweest over gebeurtenissen uit het ver leden. Een Franse woordvoerder deelde voorts mede dat Dulles tijdens deze bespreking heeft aangedrongen op hervatting van de onderhandelin gen met Egypte over de toekom stige werking van het Suezkanaal. De internationale politiemacht Te Cairo is bekendgemaakt, dat de Israëlische strijdkrachten zich tot op 120 mijl (ruim 190 km) van het Suezkanaal hebben terugge trokken. De Zuidslavische eenheden van de internationale politiemacht zijn langs de weg van Ismailia naar Al Arisj ongeveer vijftig km opgerukt, maar elders in de woestijn van Sinaï bevinden zij zich tengevolge van mijnenvelden en andere ob stakels pas 35 km ten oosten van 't Suezkanaal. Zij hebben de hulp van de Egyptische genie ingeroepen om de mijnenvelden te lokaliseren. b De Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel heeft de heer L. A. Verburg, burgemeester van IJsselmuiden, met ingang van 11 december 1956 belast met de waarneming van het burgemees terschap der gemeente Urk. Zoals bekend is de burgemeester van Urk dezer dagen gearresteerd. De directeur-generaal van het Kindernoodfonds van de Verenigde Naties, Maurice Pate, beveelt na een bezoek aan Hongarije en Oos- .enrijk het bestuur van deze orga nisatie aan 700.000 dollar ter be schikking te stellen voor hulpver lening aan Hongaarse moeders en kinderen in Hongarije en Oosten rijk. Het bestuur komt vandaag (11 december) bijeen. Bij acclamatfe is de Zwitser Auguste Lindt door de algemene vergadering van de V.N gekozen tot Hoge Commissaris voor Vluch telingen. Hij had deze functie sinds het overlijden van mr. G. J. van Heuven Goedhart al tijdelijk ver vuld. Na negen jaar X Een gouden ring met dia- mant ter waarde uan onge- veer f 200 die een inwoon- X ster van Den Haag negen y jaar geleden op haar verlo- X vingsdag kwijt raakte, is te- recht. Bij controle van op- X kopers vond de politie deze ring. Na veel speurwerk, X toant de eigenaresse had geen aangifte van vermis sing gedaan, bleek dat de toenmalige werkster van de eigenaresse, de nu 42-jarige P., de ring had weggenomen. De vrouw had de ring negen jaar bewaard, voordat zij hem verkocht. De vrou to mocht, nadat zij verhoord was, weer naar huis gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1