Zierikzees' comité „Hulp aan Hongaarse vluchtelingen" opgericht DE ZIERIKZEESCHE COURANT HONGAARSE TRAGEDIE VOLKOMEN Marionetten-regering Kadar kondigt voor het land staat van beleg aan Aanhangers van het regime worden bewapend Bijeenkomst van westelijke Grote Drie Naar herstel der westerse eenheid BOODSCHAP VAN HAMMARSKJULD OVER DE RECHTEN VAN DE MENS Spoedvergadering gemeenteraad Kerkwerve NEDERLAND WIL HONGAARSE DELEGATIE NIET WEREN UIT V.N. LAATSTE NIEUWS Allereerst zal een collecte worden gehouden MAANDAG 10 DECEMBER 1956 ZUKZEES ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs pttr 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1,;Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Radio-Boedapest heeft bekendgemaakt, dat in Hongarije de staat van beleg is afgekondigd. Pre sident Istvan Dobi heeft order gegeven, speciale rechtbanken op te richten oin standrechtelijk over misdrijven als „gewapende actie", moord en plun dering te oordelen. Maandagochtend om 7.25 uur zond radio-Boedapest een mededeling uit, waarin „alle aanhangers van het volksregime die in staat zijn wapens te dragen", opgeroepen werden zich onmiddellijk te melden „voor het afslaan van de openlijke aanval van de tegen-revolutie". De verdere mededelingen vati de radio waren door storing van een andere zender, niet verstaanbaar. De regeringszender deelde voorts mee, dat de centrale arbeidersraad te Boedapest en alle, andere arbei dersraden wegens „onwettige acti viteit" buiten de wet zijn gesteld. Deze maatregelen waren nood zakelijk geworden, doordat „zich nog grote hoeveelheden wapens in handen van de bevolking bevin den". De afgelopen dagen hadden zich talrijke botsingen voorgedaan tussen groepen contra-revolutio nairen en eenheden van de pqlitie Hierbij waren doden en gewonden gevallen. Als haarden van verzet werden Tatabanya en Sargotayan genoemd. In laatstgenoemde plaats hadden zaterdag gewapende benden de po litie aangevallen. Het radiostation maakte voorts bekend, dat „een ieder, die weet waar wapens zijn verborgen, dit aan de politie moet melden, als hij geen zware straf wil oplopen". Uitspraak van Eisenhower Volgens het decreet van het pre sidium van de Hongaarse republiek, dat door Istvan Dobi en Istvan Kristol is getekend, is het, tenge volge van „het binnendringen van De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is zaterdagavond uit Was hington naar Parijs vertrokken, waar hij de dinsdag a.s. beginnende halfjaarlijkse bijeenkomst van de raad van ministers der NAVO zal bijwonen. Voor zijn vertrek verklaarde Fos ter Dulles tegenover verslaggevers er op te vertrouwen, dat op de ko mende bijeenkomst de eenheid der westerse bondgenoten zal worden versterkt. De minister oefende kritiek op het „meedogenloze Sowjet-Russi- sche optreden in Hongarije". contra-revolutionairen in de arbei dersmilitie, noodzakelijk geworden het dragen van wapens in deze mi litie te regelen". Daamm moeten de leden van de arbeidersmilitie, die wapens bezit ten, zich voor twaalf december middernacht bij de politie melden Anders zullen zij zich voor speciale krijgsraden moeten verantwoorden. Degenen, die zich melden, zullen tot nader order hun wapens mogen behouden. President Eisenhower heeft in een verklaring ter gelegenheid van de dag van de rechten van de mens, gezegd, dat „de terreur over Hon garije vrijwel elk artikel in de ver klaring van de rechten van de mens loochent en negeert". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag verklaard, dat er te gen het einde van januari in de V S. misschien een bijeenkomst van de westelijke grote drie zal worden gehouden. In antwoord op vragen op een persconferentie zei hij, dat dit het resultaat was van een gedachten- wisseling tussen de Amerikaanse regering en de Britse en Franse ambassadeurs te Washington, Particulier secretaresse H.M. de Koningin Het particulier secretariaat van HM de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft de tijdelijke waarneming van de functie van haar particulier secretaresse opge dragen aan mevrouw W. A. Repe- laer van Driel, geboren van der Willigen, dame du palais. „Acht jaren zyn er voorbijge gaan, sinds de universele verkla ring van de rechten van de mens werd uitgeroepen als „het gemeen schappelijk door alle volkeren en alle naties te bereiken ideaal", als het doel, waarnaar alle mannen en vrouwen ter wereld behoren te streven", aldus een boodschap van secretaris-generaal Dag Hammars- kjuld van de V.N. op de „Dag van de rechten van de mens" (10 de cember). Het is van belang ons de bakens te herinneren, die ons in het ver leden hebben geleid en die ons ook in de toekomst nog kunnen leiden naar een internationale orde, waar in vrijheid en gerechtigheid de overhand hebben. De universele verklaring is zulk een baken. Het is geen formeel ver drag, doch de verklaring van 's-mensen vertrouwen in zichzelf, van zijn geloof in de menselijke waardigheid en van zijn streven naar een morele orde. Deze ver klaring vaardigt in woorden de rechten en vrijheden uit die 's-men sen hoogste goed zijn en die de machtigen der aarde beloofd heb ben te bevorderen. Wanneer deze rechten en vrijheden worden ver loochend en wanneer „de waardig heid en de waarde van de mens" Bouw van 12 woningen werd aanbesteed Op 6 december kwam de raad der gemeente Kerkwerve in spoed eisende vergadering bijeen in het gemeentehuis, onder voorzitter schap van burgemeester S. Francke. Na de opening deelde de voor zitter mede, dat wethouder D. van der Wekken met kennisgeving af wezig was, terwijl de heer M. de Jonge, die buiten het eiland werk zaam is, waarschijnlijk geen ge legenheid meer heeft gehad om tij dig aanwezig te zijn. De bouw van de 12 woningen, welke in de vorige raadsvergade ring reeds werd besproken, heeft vaster vorm aangenomen. De wo ningen zijn reeds aanbesteed. De voorzitter kan mededelen, dat mei de eigenaren van de grond bespre kingen zijn gevoerd over verkoop aan de gemeente. Met alle eigena ren is overeenstemming bereikt, zo dat b. en w. de raad voorstellen de benodigde grond aan te kopen, waartoe de raad zonder hoofdelijke stemming besluit. Tevens besluit de raad z.h.s. om de aangekochte grond weer door te verkopen aan de rampslachtoffers die in het uit breidingsplan hun woning her bouwen. Van de zijde van de Herverkave ling is inmiddels de medewerking verkregen om de plannen uit te voeren, zodat als Ged. Staten hun goedkeuring verlenen, de zaak doorgang kan vinden. Getracht zal worden deze goedkeuring spoedig te verkrijgen. In een vorige vergadering werd het krediet in rekening-courant voor het jaar 1957 bepaald op f 50.000. Voor de maand januari '57 zal dit krediet f 100.000 te laag zijn. Gebleken is, dat voor dit bedrag geen kasgeldlening kan worden ge sloten, daar kasgeld niet te krijgen is. Mitsdien besluit de raad voor de maand januari 1957 het krediet in rekening-courant te bepalen op f 150.000. Vervolgens besluit de raad z.h.s. tot verkoop van een negental wo ningwetwoningen. Bij de rondvraag blijkt nog, dat het Groene Kruisgebouw gereed is gekomen. Opdracht is reeds ver strekt voor de inrichting van het gebouw, terwijl het bestuur het voornemen heeft het gebouw in ge bruik te nemen in 1957, als de ver eniging 40 jaar bestaat. Hierna volgt sluiting. verloren gaan, dan kan er geen vrede zijn. Nog onlangs zijn wij hardhandig aan deze waarheid herinnerd. Vol keren en naties wendden zich toen tot de Verenigde Naties, teneinde hun stem te doen horen. De jaardag van de verklaring van de rechten van de mens be hoort ons te herinneren aan de toe wijding, die èen leven in vrijheid vereist, en aan de beloning, die zij ons in het vooruitzicht stelt. Als secretaris-generaal der Ver enigde Naties doe ik op deze dag een beroep op alle volkeren, waar ook ter wereld, dat zij zich bij al hun handelingen laten leiden door de eerbied voor de fundamentele rechten van de mens, zoals deze zijn neergelegd in de universele verklaring". Bijzondere surprise Op pakjesavond ontving een gouverneur een paar hand schoenen met daarin een gladde ring. Aangezien deze verrassing niet van Sint Ni- colaas afkomstig bleek, ging hij naar de politie, waar reeds aangifte van de ver missing was gedaan door de heer J. A. Vonk uit Bode graven. Deze was, na een bezoek aan Gouda, thuis tot de ontdekking gekomen, dat hij zijn trouwring miste. De oplossing van de onverwach te surprise was toen snel ge vonden. De heer Vonk had bp een firma in Gouda hand schoenen gepast, die hem te klein bleken. Bij het uittrek ken ervan bleef zijn ring er in achter Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft aangekondigd, dat het een nieuwe lening van on geveer 1 miljard dollar zal sluiten. Volgens waarnemers dient deze le ning ten dele voor het bestrijden van de kosten van mogelijke fi nanciële hulp aan Engeland. Het door de Ver. Naties aan gezochte gezelschap bergingsdes kundigen voor het Suezkanaal - de Amerikaanse generaad Wheeler en vertegenwoordigers van verschei dene firma's, o.a. uit Nederland - wacht thans te Athene op toestem ming van de Egyptische autoriteiten om naar Cairo te komen. Het officiële Sowjet-Russische persbureau „Tass" heeft in een za terdag te Moskou uitgegeven ver klaring gezegd, dat de „volledige terugtrekking der Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten uit Egyp te vanzelfsprekend tevens een op lossing betekent van het vraagstuk van het vertrek van Sowjet-vrijwil- ligers naar Egypte". Maatregel zou meer kwaad dan goed doen Argentinië, Australië, België, Cu ba, Denemarken, San Salvador, Ierland, Italië, Nederland, Noorwegen, Pakistan, Peru, Zwe den, Thailand en de Verenigde Sta ten, zyn er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen Inzake een resolutie die ten doel moest hebben de Hongaarse delegatie tij delijk de toegang tot de vergade ringen van de Verenigde Naties te ontzeggen. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat Nederland, Groot- Brittannië, Australië en de Skan- dinavische landen tegen het indie nen van deze resolutie waren, om dat zij menen dat een dergelijke re- MARKTBERICHTEN Eierprjjzen V.E.C.E. In de week van 3 december tot 12 december heeft de V.E.CE. Co- op. In- en Verkoop Centrale voor Eieren uitbetaald aan pluimvee houders f 2,12 per kg. Voor vuil- schalige en gewassen eieren werd 1 ct. per stuk minder uitbetaald. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijeveen (toez.): vi- karis C. W. Schlingemann, Een rum; te Op- en Neer Andel: kand. M. J. G. v. d. Velden, Soestdijk. Ger. Kerken Tweetal te Sellingen: kand. J. v. d Klaauw, Noordwijk aan Zee en kand. G. H. Gerritse, Groningen. Beroepen te Grijpskerke (Zld.): kand. A. J. Jelsma, Amsterdam. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepbaar verklaard: kand. C. Bakker, Leerdam. Ger. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: H. van Gilst, Dirksland en J. B. Bel, Krab- bendijke. Beroepen te Moerkapelle: A. Ver- gunst, Corsika (U.S.A.). Evang. Lutherse Kerk Aangenomen naar Deventer: J. C. Hamel, Monnikendam-Amsterdam noord. OOSTERLAND. Op woensdag avond 12 december a.s. om half acht hoopt voor de Ger. Gemeente alhier op te treden ds. Heerschap van Borssele. Ger. Gemeenten In Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 13 dec. om half 8 ds. Mallan van Brui solutie het Hongaarse volk meer kwaad dan goed zal doen. De ontwerp-resolutie, waarin de Sowjet-Unie wordt veroordeeld, wordt gesteund door alle landen die de vergadering van zaterdag bijgewoond hebben. Men neemt aan dat Frankrijk en Engeland in de vergadering voor deze resolutie zullen stemmen. Russische zuiverings operatie in Hongarije In Belgrado zijn zondagavond be richten ontvangen over een groot scheepse Russische zuiveringsope ratie in het gebied langs de Oos tenrijks-Hongaarse grens. Er zou den 1.700 arrestaties verricht zijn. Bij gevechten met verzetsgroepen in de buurt van Komaron en Szom- bateli zijn 15 mensen om het leven gekomen en 50 gewond. Kolonel Pal Maleter, de held van Boedapest, zou volgens geruchten de verzetsgroepen leiden. Te Du- japentele hebben de arbeiders be toogd, aldus deze berichten, die in Belgrado ontvangen zijn. Canadees passagiers vliegtuig vermist Een vliegtuig van de „Transca nada Airlines", dat zondagmiddag plaatselijke tijd met 59 passagiers en drie bemanningsleden uit Van couver in oostelijke richting was vertrokken, wordt vermist. Het toe stel zou volgens nog onbevestigde berichten bij Penticton in Brits- Columbia zijn neergestort. De „Transcanada Airlines" hi^ bekendgemaakt, dat het toestel?op 160 km van Vancouver motorsto ring kreeg en naar Vancouver zou terugkeren. LAND- EN TUINBOUW Fruitaanvoer loopt terug De aanvoer van fruit op de Zeeuwse fruitveilingen is de laatste weken vrij sterk teruggelopen. De voorraden die nog zijn opgeslagen in de bewaarplaatsen en schuren der telers zijn zeer gering gewor den. Wel zijn er in de Zeeuwse vei lingkoelhuizen nog veel appels op geslagen maar deze kunnen daar de gehele winter worden bewaard, tot diep in het voorjaar en hiervan wordt voorlopig nog niet geruimd. Het is in feite enkel nog de veiling in Goes waar sprake is van een flink aanbod van fruit en dan spe ciaal appels. In Kapelle en in Krab- bendijke worden maar enkele dui zenden kisten per veilingdag aan gevoerd. f Niet voor de school maar i voor het leven leren wü. Inwilliging aanvraag bijzonder onderwijs Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de raad dier gemeente op 28 novem ber 1956 heeft besloten medewer king te verlenen aan een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van do Parochie van de H. Willibrordus, vormende het bestuur van de pa rochiale lagere school, Hoge Molen straat 41 te Zierikzee, om ingevolge artikel 72 der Lager-onderwijswét 1920 gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de aan schaffing van 4 handwasbakken met bijbehorende onderdelen ten behoeve van voornoemde school. Herinnerd wordt, dat binnen do bij artikel 76, 2e lid, der Lager-on- derwijswet 1920 bepaalde termijn ieder ingezetene en het schoolbe stuur van genoemd besluit bij ge deputeerde staten in beroep kan komen. Gedurende die termijn liggen allo bescheiden, op de aanvrage van het schoolbestuur -betrekking hebbend, kosteloos voor een ieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Zierikzee, 7 december 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DlJCKMEESTER, burgemeester. MULDER, secretaris. Inwilliging aanvraag bijzonder onderwijs Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de raad dier gemeente op 28 november 1956 heeft besloten, medewerking te verlenen aan een verzoek van het bestuur van de Vereniging tot be vordering van christelijk school onderwijs onder de zinspreuk: „Laat de kinderkens tot Mij komen" te Zierikzee, d.d. 20 september 1956, om, ingevolge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920, gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de aanschaffing van nieuwe leermiddelen ten behoeve van de christelijke school voor u.l.o. aan het Kerkplein Nz. 8 te Zierikzee. Herinnerd wordt dat ingevolge artikel 76 der Lager-onderwijswet 1920, binnen 30 vrije dagen, te re kenen vanaf heden, ieder ingeze tene en het schoolbestuur van ge noemd besluit bij gedeputeerde sta ten in beroep kan komen. Gedurende die termijn liggen alle bescheiden op de aanvrage van het schoolbestuur betrekking hebbend, kosteloos voor een ieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Zierikzee, 7 december 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. MULDER, secretaris. In de koffiekamer van het „Huis van Nassau" is vrijdagmiddag een vergadering gehouden van verte genwoordigsters der verschillende vrouwenverenigingen, om te komen tot oprichting van een comité „Hulp aan Hongaarse vluchtelingen". De vergadering werd gepresideerd door mevr. Dvjckmeester-gcb. jvr. de Brouw. Mede aanwezig was ds. Y. J. Ticmersma, als vertegenwoordi ger van de Prov. Raad voor de Vluchtelingen, de secretaris van de Rode Kruis-afdeling de heer H. U\jl, en de heer P. D. Verstrate. De presidente deelde mede dat een eerste en belangrijke taak van het comité zal zijn een collecte te organiseren De opbrengst van deze collecte zal het comité besteden voor de vluchtelingen in de woon oorden te Burghsluis en te Brui- nisse. Naar mevr. Dijckmeester me dedeelde bestaat de mogelijkheid, dat ook in het woonoord Zeikepol der te Zierikzee vluchtelingen zul len komen. Een hulpverleningsactie wordt daardoor des te noodzakelij ker. Vooral te Burghsluis - waar mannen en jongens zijn opgenomen - moet veel gedaan worden voor de rekreatie, ook al zal een deel der inwoners vertrekken naar Limburg waar zij worden tewerk gesteld in de mijnen. Ds. Tiemersma onderstreepte de noodzaak, dat instrumenten be schikbaar komen voor de vluchte lingen. Het vormen van een eigen bandje kan de muzikale zelfwerk zaamheid bevorderen en dit is te meer nuttig, daar de Hongaren zeer muzikaal zijn. Besloten werd daarop een beroep te doen op de burgerij eventuele instrumenten, die toch maar weinig worden gebruikt, voor het goede doel af te staan. Een nauw contact zal worden onderhouden met het reeds in de Westhoek opgerichte comité. De heer Uijl zegde namens het Rode Kruis een bedrag van f 259 toe als voorschot voor het nieuwe comité, dat zich niet zal beperken tot het organiseren van een collecte maar verschillende initiatieven zal nemen. Nadat het geld binnen is, zal een soort verlanglijstje worden opgemaakt. De U.V.V zal met Kerstmis voor gebakjes zorgen. Be sloten werd een buscollecte te hou- Inzameling instrumenten Het nieuw opgerichte comité „Hulp aan Hongaarse vluch telingen" heeft besloten te pogen voor de in de woon oorden vertoevende vluchte lingen muziekinstrumenten beschikbaar te stellen. Uit gegaan wordt van de ge dachte dat onder de burgerij nog wel instrumenten aan wezig zijn, die toch niet zo druk worden gebruikt Een beroep wordt derhalve op de inwoners gedaan gebruikte instrumenten beschikbaar te willen stellen. De instrumen ten kunnen worden ingele verd bij de heer P Verstrate, Kraanplein, Zierikzee. den De collecte zal gehouden wor den op woensdag 12 en donderdag 13 december a s Over de bestem ming van de gelden zal nog nader worden gesproken, maar het is ze ker dat het geld wordt besteed voor de hier vertoevende vluchte lingen. Het nieuw opgerichte co mité zal opnieuw vergaderen op maandag 17 december a.s. (3 uur).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1