ZWITSALINE gelee Gemeentelijke afwijkingen rijksloonbeleid niet meer toegestaan 2.000 Hongaren via Nederland naar Canada PROV. BEGROTING ZEELAND 1957 SLUITEND VERH0G1NG SALARISSEN RIJKSAMBTENAREN STIJGING SUIKERPRIJS Schouwen en Duivelandse sportspiegel Geen steekhoudende motieven voor 6 per 1 juli De vorige minister van Binnen landse Zaken heeft het niet nodig geoordeeld op te treden tegen de besluiten van gemeenten, waarbij de jongste zes procent loonsverho ging aan gemeente-personeel per 1 juli toegekend werd in plaats van per 1 september, zoals voor het rijkspersoneel was besloten. De tegenwoordige minister meent dat deze beslissing van zijn ambts voorganger niet als een precedent mag worden aangemerkt. Een her haling van een soortgelijke afwij king in de toekomst zal immers, meer dan thans, het karakter van een symptomatisch beleid gaan dra gen en zal mitsdien voor een in grijpen vanwege de centrale over heid in aanmerking komen. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de be groting voor 1957 van het departe ment van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, zegt minister Struycken, dat de motieven, die de gemeenten tot hun van de rijks regeling afwijkende besluit hebben gebracht, ondeugdelijk zijn. Bij het vaststellen van de datum van 1 juli heeft bij de gemeenten als overweging gegolden, dat bij een ingang van de loonsverhoging per 1 september, over 1956 een ge ringere inkomensverhoging zou toe gekend worden dan over 1955 is ge- Oostenrijk verwacht nieuwe stroom vluchtelingen Oostenrijkse ambtenaren hebben donderdag meegedeeld in de ko mende dagen een nieuwe golf vluch telingen uit Hongarije te verwach ten nu de spanning in Hongarije weer is toegenomen. Vluchtelingen hebben donderdag meegedeeld, dat aanplakbiljetten van de regering na een paar mi nuten worden afgescheurd of be krast. De verkopers van regerings bladen moeten toelaten, dat hun voorraad wordt verscheurd of ver brand door de menigte, aldus de vluchtelingen. Anderen deelden mee, dat de Russische soldaten slecht worden gevoed en het zou wel voorkomen, dat zij een revolver of een ma chinepistool ruilen voor een brood. De intergouvernementele com missie voor Europese migratie heeft bekendgemaakt, dat tegen donder dagochtend 116.696 vluchtelingen uit Hongarije in. Oostenrijk zijn aangekomen, van wie 43.979 zijn overgebracht naar andere landen. Kantongerecht Zierikzee Ongeluk met dragline Tot besluit van de langdurige zit ting verscheen voor de balie Th. van 't V., aannemer uit Middelburg, van de aannemingmij. N.V. J. van 't V. uit Hardinxveld. Op 17 april van dit jaar had een in dienst van deze aannemer staande smeerjon- gen een ernstig ongeluk opgelopen toen hij met zijn hand bekneld raakte tussen de draaiende tandra deren van een in werking zijnde dragline, die toebehoorde aan een onderaannemer, de firma A. H. A. de M., die voor 't V. werkzaamhe den verrichtte in de Gouweveer- polder. De smeer jongen, L. F., werd hierbij een groot deel van de hand afgerukt. Hoewel L. F. in loon dienst stond van van 't V., was hij uitgeleend aan de firma de M. De technisch ambtenaar, de J. uit Mid delburg van de Arbeidsinspectie legde ter zitting een verklaring af. Getuige had zich direct na het on geval naar de dragline begeven. Naar zijn mening is de hoofdaan nemer ten alle tijde aansprakelijk voor de veiligheid van zijn werk nemers. Een andere mening was de advocaat van van 't V., mr. A. D. Koppelaar uit Sliedrecht, toegedaan Ook werd nog gehoord de 38-jarige uitvoerder van V. uit Noordgouwe. Voor nader onderzoek en getuigen verhoor werd de zaak aangehouden tot 8 februari a.s. geven. Dit motief is echter niet steekhoudend aldus de memorie, omdat bij een vergelijking met 1955 niet uit het oog moet worden ver loren, dat de 3 procent uitkering over 1955 in 1956 is uitbetaald en dat in 1956 de vakantietoeslag is verdubbeld. Bovendien wordt bij deze redenering de betekenis van de loonsverhoging voor de toekomst buiten aanmerking gelaten. Men kan dus volgens de minister niet stellen, dat de verbeteringen voor 1956 bij die van 1955 ten achter blijven. Nederland en Canada zijn in be ginsel overeengekomen, dat de tweeduizend Hongaarse vluchtelin gen, die tijdelijk in Nederland zul len worden gehuisvest, volgend voorjaar naar Canada zullen wor den overgebracht. Zoals is gemeld heeft de Neder landse regering besloten, behalve de drieduizend Hongaren, die zich definitief in ons land zullen vesti gen, nog tweeduizend Hongaarse vluchtelingen tijdelijk op te nemen. Over de emigratie van deze twee duizend mensen naar Canada heb ben, naar de Canadese ambassade donderdagavond meedeelde, minis ter Suurhoff en de Canadese mi nister van Immigratie, Pickersgill, in principe overeenstemming be reikt. De komende weken zullen de bijzonderheden van dit akkoord na der worden uitgewerkt. TONEEL EN FILM Shakespeare's drama „Romeo en Julia" in de Concertzaal De Concertzaal brengt volgende week Shakespeare's beroemde dra ma „Romeo en Julia" in een film met Laurence Harvey, Susan Shen- tall e.a. De geladen sfeer in het filmwerk wordt bepaald door de wrok, die de Huizen Montague en Capulet tegen elkaar koesteren. Romeo, zoon en erfgenaam van het Huis Montague blijkt verliefd te zijn op een meisje Rosalind, dat niets van hem wil weten. Er wordt een ontmoeting geënsceneerd op een gemaskerd bal, maar als Ro meo Julia ziet, dochter uit het Huis Capulet, is hij spoedig Rosalind vergeten. Tot het schoonste van de poëzie mag gerekend worden de „serenade in verzen", die Romeo zijn Julia brengt. Als beiden in het geheim trouwen, komt de vete tus sen de beide Huizen eerst recht tot uiting, die eindigt met de tragische dood van beide geliefden. In „Konvooi naar Malta" met Alec Guinness en Jack Hawkins, wordt de strijd om het behoud van Malta - belangrijke strategische basis - in de jongste wereldoorlog behandeld. Hevig moet worden ge vochten als een konvooi poogt met nieuwe voorraden het bedreigde eiland te bereiken. In de film wordt de keer van de krijgskansen in beeld gebracht. Ross - een luitenant vlieger van de foto-verkennings- dienst, krijgt echter een gevaarlij ke opdracht en zijn meisje hoort via de radio hoe haar geliefde zich opoffert in 'n harde strijd, gericht tegen Rommels heirscharen. „De eerbiedige lichtekooi" is een verfilming van het gelijknamige boek van Jean Paul Sartre, waarin op indringende wijze het neger- vraagstuk wordt behandeld. Velen in een beschaafde blanke omgeving richten zich tegen een neger, maar het moet uitgerekend een vrouw van de straat zijn, die hem in be scherming neemt op een ogenblik dat zijn leven in gevaar is. In de hoofdrollen Barbara Laage en Ivan Desny. In holfel Bom draait de film „Aan de gestapo ontsnapt" met John Wittig, Astrid Vilaume e.d. Deze film - vervaardigd naar een Deense roman - is gebaseerd op de ware gebeurtenis en heeft als hoofdmo tief de geschiedenis van een be kend Kopenhaags zakenman, die zijn zaken wist te combineren met verzetswerk in grote stijl. Gunstige uitkomst voor 1956 verwacht De begroting van de provincie Zeeland voor 1957 is sluitend, met een post onvoorzien van f 57.600, het geen Gedeputeerde Staten vol doende achten. Het verwerkelijken van de mo gelijkheden, die het Deltaplan de provincie Zeeland zal bieden, zal het uiterste vergen van de provin ciale financiën, aldus schrijven Ge deputeerde Staten in de begeleiden de brief bij de begroting. Het be nutten van deze mogelijkheden is een taak der Zeeuwen gemeen schappelijk. Gedeputeerde Staten wijzen er in dit verband op, dat de medewerking van de gehele Zeeuw se samenleving nodig is. Medegedeeld wordt, dat de ge wone dienst 1955 een batig saldo zal opleveren van f 186.808,89, waar van ruim f 177.000 als gevolg van een hogere uitkering uit het Pro vinciefonds. Ook 1956 zal, voorzover zich laat aanzien, een gunstige uit komst vertonen. Bij het ontwerpen der begroting voor 1957 deed zich de wel buitengewoon gunstige om standigheid voor, dat de uitkering uit genoemd fonds f 570.000 hoger kon worden gesteld dan voor 1956. Aangezien de reserve voor het we- genonderhoudsfonds door uitblij ven van een definitieve wettelijke regeling is ingeteerd, moest de ex tra bijdrage der provincie van dit fonds van f 500.000 tot f 770.000 worden verhoogd. Deze last zal in de naaste toekomst nog groter wor den, hetgeen voor het college aan leiding is geweest de wegenfinan ciering voor de provincie in studie te nemen. BOTTICELLI: belangrijk portretschilder Hoogtepunt en afsluiting Florentijnse schilderkunst Voor een aandachtig gehoor heeft gisteravond de heer Th. J. Laag land zijn lezingenreeks, die onder auspiciën van de Z.V.U. gehouden wordt in de aula van het lyceum, over de Renaissance voortgezet met een boeiend betoog over Botti celli. Sandro Botticelli (1444-1510), Ita liaans schilder, had de eigenlijke naam Alessandro Filipepi, Zijn bij naam, die „het tonnetje" betekent, heeft hij geërfd van zijn oudere broer. Het werk van Botticelli was typisch voor zijn tijd. Het leven in die dagen was als een roes van vreugde en heerlijkheid. De mid deleeuwse levensopvatting (de ver achting van het aardse) leek wel helemaal vergeten. Botticelli begon zijn artistieke loopbaan als goudsmidsleerling, la ter werd hij leerling van Filippo Lippi en van Verrocchio. Zijn figuren hebben het tere, fijne aristocratische en dikwijls ook het kwijnende en de melancholie die in deze hoog opgevoerde cultuur, al weer het verval scheen aan te kon digen. Die melancholie vinden we zowel in zijn vele Madonna's (dik wijls in Tondo-vorm gecomponeerd, als de prachtige Magnificat-Ma donna en de Madonna met de Gra naatappel in de Uffizi), als in zijn mythologische figuren, zoals de Venus en de Primavera. Ook in zijn portretten leeft een hevig innerlijk leven dat veelal tot het zwaarmoe dige neigt. Meer nog dan de kleur is het de lijn in Botticelli's werk, die oneindig boeit. Botticelli's belangrijkste werk ligt in de jaren 1475 en 1490. Zijn zwaarmoedige natuur werd diep getroffen door de boetepredikingen van Savonarola, die opkwam tegen de weelde en ij delheid en de hei dense levensvreugde van Florence. Botticelli werd een volgeling van Savonarola en uit die tijd zijn en kele diep tragische werken van zijn hand, als bijv. het Goddelijk Strafgericht over Florence. Dr. J. J. Westendorp Boerma sprak aan het einde van de avond een dankwoord tot de heer Laag land. De voorzitter deelde nog mede dat de laatste avond vastgesteld is op 20 december a.s. waarop Rafaël behandeld zal worden. VAN STOFZUIGER TOT VEE-REINIGER. Er zijn wel b oer en geweest, die de stofzuiger in de stal gingen proberen. Al spoedig bleek dat een gewone stofzuiger - voor huishoudelijk gebruik - dat wrek niet aan kan en bovendien niet voldoende veiligheid biedt. Elektrische apparaten vocrr de stal moeten namelijk speciaal zijn beveiligd. De Nederlandse industrie heeft dan ook elektrische vee-reinigers ontworpen die afdoende zijn beveiligd en zozeer tegen hun taak zijn opgewassen, dat ze door deskundigen niet alleen werden goedgekeurd, maar ook aanbevolen. DrTh. de GrootLector voor Veeteelt aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, verklaarde reeds in maart 1953: „De dieren ondergaan de behandeling zonder enig verzet. Geschoren zowel als ongeschoren dieren zijn met een elektrische vee-reiniger schoon te krijgen, mits de mest die aan de haren kleeft is opgedroogd. Het vee dat geregeld op een derge lijke wijze wordt behandeld wordt rustiger, doordat allerlei jeukprikkels zijn verdwenen. De dieren worden werkelijk tot op de huid toe schoon, iets dat aan de produktie ten goede moet komen. Immers, hoe schoner de huid, hoe beter deze functioneert. Men kan aannemen dat de pro duktie het hoogst is, wanneer de levensfuncties normaal verlopen". SINT NICOLAAS LIET ZICH NIET ONBETUIGD OP SCHOUWEN-DUIVELAND Bezoek aan verschillende scholen (Van onze correspondenten) St. Nicolaas heeft zijn best ge daan op Schouwen-Duiveland. Zo veel is wel gebleken uit nagekomen 5-december berichten. Op de kleu terschool te Bruinisse werd Sint welkom geheten door de secretaris van het bestuur, de heer J. Huibers. Vanzelfsprekend deelde Sint ver maningen uit of prees die leerlin gen, naar het uitkwam. Een alge mene klacht was het niet netjes ge noeg opbergen van de schoenen of pantoffels, die men aankrijgt, wan neer men in de school speelt. De kinderen kregen een presentje (ser vies je'S), terwijl ook het personeel, t.w. mevr. van Dijke, mej. van der Gijp, mej. Nederhand en mej. Bal werden bedacht. Personeel en oudercommissie van openbare school en kleuterschool te Dreischor ontvingen Sint, waarna de Sint zich niet onbetuigd liet en kwistig met presentjes strooide. In de gymnastiekzaal werden de leerlingen van de le en 2e klas "van SPORT VOETBAL Renesse I-IIongaars elftal. Het Hongaarse elftal dat zateiv dagmiddag te Renesse tegen het eerste elftal van Renesse in het veld komt, zal door een groot aantal supporters worden vergezeld, daal de R.T.M. voor gratis vervoer zal zorgen voor de bewoners van het kamp Burghsluis. Daar de baten geheel ten goede komen voor de aankoop van sportartikelen voor de hier verblijvende Hongaren, zal door de gemeente geen vermake lijkheidsbelasting worden geheven. De aanvang van de wedstrijd is bepaald op 3 uur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (toez.); H. Cirkel, Woudenberg. Aangenomen naar Anloo (toez.): A. J. Hollander, Deinum. de lagei-e school en de kleuters be dacht. Een „sprookjeszakdoek", een stukje speelgoed en lekkernij en vormden de goede gaven van Sint. De oudercommissie en het personeel maakten er een echt feest van. Te Sirjansland arriveerde Sint per auto aan de o.l.-school. Het hoofd der school de heer Heule dankte Sint voor zijn komst en de jeugd zong daarna dat het een lieve lust was. Niet minder dan 49 kin deren kregen een cadeautje, dat Sint overhandigde met een prijzend of vermanend woord. Elk kind ont ving verder nog een zakje snoep. Onder luid hoera-geroep verliet Sint de school. Tweede Kauier De regering overweegt, in over eenstemming met het advies van de Sociaal Economische Raad, de sub sidie op suiker geheel af te schaf fen. .Een beslissing is evenwel nog niet genomen. Door de eventuele afschaffing van de consumenten subsidie zal de prijs van de suiker met enige centen per kilo stijgen. Dit deelt de minister van Finan ciën, de heer Hofstra, mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp tot vrijstelling van de omzet belasting voor textielgoederen en tot verhoging van de benzinebelas ting en van de gedistilleerdaccijns. De regering heeft de overtuiging, dat de salarissen van de hogere en hoogste rijksambtenaren al te ver achterliggen bij die, welke in het bedrijfsleven worden betaald voor functies van vergelijkbare zwaarte en verantwoordelijkheid. Zij acht hier een zéér grote discrepantie aanwezig en heeft daarom de Twee- Een huis voor een vluchteling Hedenmiddag zal de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé in tegenwoordigheid van burgemeester Bührmann een door de gemeente Weesp beschik baar gestelde woning overdragen aan het gezin van een Hongaarse vluchteling. Het betreft hier een staalgieter, die in zijn oude beroep zal worden herplaatst en voor zich, zijn vrouw en vier kinderen een nieuw bestaan hoopt op te bouwen. AMERSFOORT. De inspectie Amersfoort der Belastingen heeft dit jaar de restitutie van belasting gelden zo kunnen regelen, dat de gelukkigen op Sinterklaasavond wisten, wat zij terugontvingen. de Kamer voorgesteld de salarissen van deze categorieën ambtenaren met ingang van 1 september 1956 te verhogen. Deze verhoging zal de schatkist in 1957 tien miljoen gulden kosten. De tegenwoordige behoefte der gemeenten aan uit de belastingop brengsten te betrekken algemene middelen kan globaal worden ge steld op 1700 miljoen gulden. Daar van moet rond 1500 miljoen worden gedekt uit de opbrengst van de be lastingen die door de centrale over heid worden geheven. Het aantal vacatures bij de ge meentelijke politiekorpsen geeft minister Struycken geen reden tot ongerustheid. Voor een noodvoor ziening bestaat geen enkele reden, omdat in het algemeen de behoefte aan personeel wordt gedekt. Dit schrijft de minister in de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over zijn begroting voor 1957. U brengt uw radio toch ook niet 's avonds bij de buren Neem de Zierikzeesch Nieuwsbode voor U ALLÉÉN Winstkansen voor MEVO I en Zierikzee I. „Interlandont moeting" te Renesse. Burgh I kan de voUe winst behalen. Zware opgave voor Brouwershaven I MEVO I is zaterdagmiddag bij het bezoek aan Kloetinge I niet ge heel kansloos. Bevelanders blijft baas in eigen huis tegen Heinkens- zand. Wolfaartsdijk kan bij Goes IV de volle winst halen evenals Kats bij Yerseke III. Wissekerke krijgt een zware opgave tegen SVD waarbij zij echter niet geheel kans loos is te achten. In 2 D gaat ME VO II van het derde elftal winnen. Duiveland is goed voor de volle winst tegen Bruse Boys II. Bij de junioren gaat Burgh in Zierikzee van MEVO winnen. Zonnemaire zal weinig moeite hebben met Zierik zee II. Brouwershaven krijgt Zie rikzee I op bezoek. Hier mag een spannende wedstrijd worden ver wacht, waarbij de verliezer voorlo pig is uitgeschakeld voor de bezet ting der bovenste plaats. Om gelden bijeen te brengen voor de aankoop van sportartikelen voor de op ons eiland verblijvende Hongaren, speelt Renesse I een vriendschappelijke wedstrijd tegen een sterk Hongaars elftal. Zondag gaat Zierikzee bij de hekkesluiter De Schutters op bezoek. Gezien, de puntjes niet mee naar huis werden gebracht. Veerse Boys kan thuis van Heusden winnen. RKDVC kan tegen RWB een deel van de winst bemachtigen. Dongen zal wel alles in het werk moeten stellen om VES er onder te houden. In de 4e klasse G staat voor Burgh in de thuiswedstrijd tegen DHV veel op het spel. Geheel kansloos is Burgh zeker niet, maar dan dient er van het begin tot het einde hard aange pakt te worden. Nieuw Borguliet is favoriet tegen Steenbergen. SC Gastel kan zijn ongeslagen positie tegen NSV handhaven. Halsteren en Kaaise Boys hebben de beste pa pieren tegen Noordhoek en DEVO. In de le klas B van de afd. Zeeland krijgt Brouwershaven het weer niet gemakkelijk nu Zierikzee II op be zoek komt. Als Zierikzee zich aan het kleine terrein weet aan te pas sen ligt een kleine overwinning in het verschiet. Dreischor kon tegen Burgh II wel eens voor een verras sing zorgen. In de 2e klasse C zal Zierikzee III weinig moeite heb ben met Brouwershaven II. Renes- II kan tegen Zonnemate de krachtprestatie welke Zierikzee winst mee naar de duinstreek ne- afgelopen zondag heeft geleverdlmen. zou het ons tegenvallen als de 1) Ingezonden mededeling voor mooie, zacl Geluksgevoel - Gevaarlijk - „Snoepje" Overhemd - Wekker en van Chocolade GESPREKKEN VAN EILANDMAN Groot is hA geluksgevoel als St. Nicolaas weer maar is afgezeild, want hij moge dan goed en heilig zijn, op de duur gaat het toch weer vervelen. Nu zijn alle kleutertjes blij en misschien de grote mensen ook en St. Nicolaas kan dus weer met een gerust hart zich in Spanje nestelen, om zich een jaar lang te voeden met strooisel. De Piet in de Westhoek zal het minder rustig hebben. Die Piet kwam onder de muziektent terecht en dat werkelijk niet door een te veel aan suikerbeesten. Piet bleek te diep in 't glaasje gekeken te heb ben en dat is ook voor Pieten ge vaarlijk. Of misschien wel juist voor Pieten. Bijna was ook de St. Nicolaas- vreugde van een Zierïkzeese fami lie in diggelen gegaan. Mevrouw deed boven de bedden in de aan looptijd voor de komst van St. Ni colaas. Toen volgde een knal, die het huis deed schrikken. De knal kwam van beneden. Beneden zat een peuter te spelen. Mevrouw snelt omlaag en ziet de peuter met kringetjes rook, die uit zijn mondje komen. De kleine had als „snoepje" gebruikt een - wat Eilandman zou willen noemen - „oudejaarsavond- klappertje". Bij het doorbijten van het snoepje volgde een explosie. En het kind? Geschrokken, maar ge zond. De stofjas dichtgeknoopt heeft een textielwinkelier alhier een zg. verfspuit gebruikt. De winkelier spoot dapper, als was het zijn da gelijks werk. Onder de stofjas zat een wit overhemd met boord. De stofjas ging (door de inspanning van de amateur-spuiter) wat open en verfdruppeltjes zetten zich vast op het boord. De spatten waren niet te ueriüüderen. De eerste klant die binnen kwam vroeg om een over hemd. Gevraagd naar het dessin zei hij: „zo'n soort spikkeltje als u draagt". Zoonlief moest naar „Holland". Zo noemen wij immers een reis over ivater. De wekker had slechts één wijzer (pas nog maar), maar moest nog maar eens dienst doen. De wekker werd zorgvuldig gezet en deed inderdaad zijn plicht. Moe stommelt het bed uit en zoonlief maakt zijn preparatieven. Na het ontbijt (hij nam de eerste verbin ding) wilde hij naar buiten stappen en zyn eigen horloge gelijk zetten. Geen enkele klok in huis wees de juiste tijd. Er was in huis nog een man .Die sliep met het polshorloge aan. De man werd gewekt en het bleek zuiver kwart over twaalf te zijn. Deze vreemde zaken spelen zich af rond de St. Nicolaastyd, hetgeen Eilandman merkwaardig vindt. Zeer ondoordacht heeft hij in een vorige „Eilandman" een woord la ten vallen (van chocolade), dat niet gerekend worden mag tot het da gelijks vokabulair. Van alle kan ten zijn dievan chocolade hem toegestroomd en hij mag er wel vriendelijk dank voor zeggen. Hij wist niet dat Sint daar zo tuk op was, maar volgens Gottfried Bomans hebben we liet de Sint Nicolasólogie nog niet ver gestuurd als volk. Dat bleek ook nu weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2