Honderden Budapester arbeiders voorkomen arrestatie van kameraden DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZUIDSLAVISCHE NOTA AAN HONGARIJE Meerderheid voor Britse CANADESE GRENZEN BLIJVEN WIJD OPEN VOOR HONGAARSE VLUCHTELINGEN BIJNA 40 MILLE VOOR CULTUREEL WERK IN ZEELAND Amerika moet Europa blijven helpen VRIJDAG 8 DECEMBER 1956 No. 18068 113e ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOD Aoumi»eMcN I i;N EN ADVERTENTIES: Prijs p«r 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 cf. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjos (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN ,1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobel straat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, T< na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het blijft woelig in Hongarije Diepe teleurstelling over uitgesteld bezoek Hammarskjoeld Ongeveer zevenhonderd ongewapende arbeiders te Boedapest hebben donderdag verhinderd, dat drie van bun kameraden uit een fabriek in een oostelijke voorstad van de Hongaarse hoofdstad werden gearres teerd door de Hongaarse politie. De arbeiders legden het werk neer en verzamelden zich voor de fabrieken om de politie te beletten bet gebouw te betreden. Hoewel Russische tanks en pantserauto's voor de fabriek patrouilleerden, weken de Hongaren niet, zodat de politie onverrichter- zake moest terugkeren. Woensdagavond zijn vijftig leden van arbeidersraden van fabrieken in Boedapest gearresteerd, aldus werd van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen. Uit dezelfde bron werd vernomen, dat vele fabrieks arbeiders uit protest tegen deze ar restaties weer wilden staken, maar dat de centrale arbeidersraad van Boedapest hen heeft bewogen aan het werk te blijven. De fabriek waar de politie trachtte de drie arbeiders te arresteren, was de textielfabriek „Dunabia". De ruim vijfhonderd arbeiders van deze fabriek werden bijgestaan door minstens hónderdvijftig ar beidsters van een nabijgelegen sui kerfabriek. Nadat de politie was verhinderd de fabriek binnen te gaan, kwamen twee vrachtauto's met Hongaarse militairen en later Russische tanks en pantserauto's de politie verster ken. Nadat de tanks de menigte een half uur lang met hun geschut had bedreigd, trokken tanks, pantser auto's en de Hongaarse militairen en politiemannen zich terug. Op verschillende plaatsen In de stad hebben Hongaarse en Russi sche militairen, voorzien van pant serwagens, post gevat. Bij het graf van de onbekende soldaat stonden vijf tanks en drie pantserauto's, bij de ingang van de grote staalfabriek van Czepel tien tanks en vier pant serauto's. Ook rondom het parle mentsgebouw is de bewaking ver sterkt. Volgens A.F.P. en Reuter heeft de bekendmaking, dat het be zoek van Hammarskjoeld aan Boedapest wordt uitgesteld, grote teleurstelling gewekt. Er waren woensdag hier en daar aanplakbiljetten gezien, waar op de bevolking werd aange spoord de secretaris-generaal van de Verenigde Naties harte lijk te verwelkomen. Doden en gewonden Tenminste twee personen zijn ge dood bij een schietpartij na het uit breken van een handgemeen tus sen voor- en tegenstanders van de regering-Kadar op de Lenin-boule- vard te Boedapest. Ooggetuigen deelden mee, dat ongeveer honderd nationalistische betogers een even groot aantal aan hangers van Kadar op de boule vard tegenkwamen. De nationalis ten trachtten onder het roepen van „weg met Kadar" de rode vlag te bemachtigen, die de aanhangers van Kadar met zich meedroegen. Het kwam tot een heftig handge meen, waarin zich ook vele ande- Zuid-Slavië heeft donderdag in een nota aan Hongarije ontkend, dat de zaak-Nagy een Hongaarse binnenlandse aangelegenheid is. Zuid-Slavië staat op naleving van de overeenkomst met Hongarye, waarbij aan de oud-premier vrij geleide naar huis werd verzekerd. De Hongaarse regering zegt, dat Nagy op eigen verzoek naar Roe menië is gegaan, nadat hij de Zuid- slavische ambassade in Boedapest, waar hij asiel genoot, had verlaten. Volgens Zuid-Slavië echter, is Nagy door leden van de Sowjetrussische geheime dienst ontvoerd. EDEN VOLGENDE WEEK TERUG Premier sir Anthony Eden en lady Eden zullen de volgende week vrijdag in Londen terugkeren. Dit is donderdag officieel in de Britse hoofdstad meegedeeld. Zoals bekend, houdt de premier DP Jamaica een rustkuur Donder dagochtend werd bekend gemaakt, dat Eden goede vorderingen maakt in de richting van algeheel herstel In politieke kringen wordt ver klaard, dat sir Anthony maandag 17 december weer in het Lagerhuis zal verschijnen. De afwezigheid van de premier zal, zoals in het voornemen lag, drie weken geduurd hebben. ren mengden. Op een bepaald ogen blik klonk een schot, waarop een Russische pantserwagen, die de voorstanders van de regering-Ka dar begeleidde, met zijn machine geweer over de hoofden van de massa vuurde, die een goed heen komen zocht. Later verenigden de nationalisten zich weer onder het roepen van „weg met Kadar" en „Russen vertrekt". Weer werd het vuur geopend, waardoor een man werd gedood en verscheidene wer den gewond, aldus de ooggetuigen. Een eind verder op de boulevard kwam nog iemand om. Het is nog niet met zekerheid be kend, wie er geschoten hebben. Vol gens één lezing zijn de slachtoffers gevallen na schoten van met auto matische karabijnen bewapende le den der Hongaarse legermilitie - die aanvankelijk in de lucht had den geschoten -, doch volgens an dere berichten werden de fatale schoten door Sowjetrussische pant serwagens gelost. Ook de opgaven van het aantal slachtoffers loopt uiteen. Volgen- een onbevestigd bericht verloren 3! personen het leven. De geestelijke en de wereldlijke leiders van Tibet hebben op uitnodiging van de Indiase regering een bezoek gebracht aan India. O.m. bezochten zij het boedhistisch convent te Delhi. Het laatste deel van hun meer dan 800 kilometer lange reis naar de Indiase grens hebben zij op ponnies afgelegd. - Op de foto ziet men de geestelijke leider, de veertiende Da lai Lama (midden) gevolgd door zijn wereldlijke tegenvoeter, de tiende Pansjen Lama, bij hun aankomst op India's grondgebied aan de voet van het Himalayagebergte. Het Engelse Lagerhuis heeft don derdagavond een motie van ver trouwen in het beleid van de Britse regering ten aanzien van het Mid den-Oosten met 312 tegen 260 stem men goedgekeurd. Een motie van afkeuring van de socialistische oppositie aangaand' dit beleid, werd verworpen met 327 tegen 260 stemmen. In het eerste geval bedroeg d- meerderheid voor de regering 52 stemmen, in het tweede geval 67 Vjjftien Conservatieven hebber» zich bij de stemming over de motie van vertrouwen onthouden. Geen benzinedistributie in België De Belgische minister van Eco nomische Zaken. Rey, h'eeft donder dag in de Kamer meegedeeld, dat de regering heeft besloten geen benzinedistributie in te voeren. Hij zei verder, dat het zondags rijverbod zal worden opgeheven indien het besluit inzake de beper king van de snelheid wordt nage leefd. r Minister Struycken: B.B. heeft gewonnen aan innerlijke kracht De sterkte van de „Bescherming Bevolking" bedroeg per ultimo juni 1956 160.000 personen, dat is 67 pro cent van het benodigde aantal van 238 000 man. Deze sterkte verschilt nauwelijks van die per ultimo 1955. zodat moet worden geconstateerd dat in het eerste halfjaar van 1956 het aantal nieuwe aaimeldingen slechts het verloop heeft kunnen opvangen. Het als verloop aange merkte aantal was in deze periode abnormaal groot, namelijk ongeveer 13.000. Dit is verklaarbaar, doordat in dit tijdvak de consolidatie van de lokale noodwachten krachtig ter hand werd genomen, hetgeen er toe heeft geleid dat vrij veel personen we eens gebleken mindere belang stelling of anderszins werden afge voerd. Gesteld kan dan ook wor den, dat de organisatie in het af gelopen jaar aan innerliike kracht heeft gewonnen. Het verloop bij de BB. is ook thans niet groter dan bij andere vrijwilligers-organisaties Dr. Auguste A. Lindt, perma nent waarnemer v. Zwitserland bij de V.N., is donderdag benoemd tot Hoge Commissaris voor Vluchtelin gen als opvolger van wijlen mr. G. J. van Heuven Goedhart. Zoveel als men er kan plaatsen en vervoeren De Canadase minister van Immi gratie, mr. J. W. Pckersgill, heeft in een persconferentie medege deeld, dat Canada, zolang als mo gelijk is, vluchtelingen uit Hon garije zal opnemen. Canada zal er zoveel opnemen als men kan ver voeren en plaatsen voor hen kan vinden. Er wordt voor hen geen selectie toegepast. Het transport komt geheel voor rekening van de Canadese regering Dit zal een grote uitgave voor Ca nada vergen „maar hier is sprake van een groot humanitair probleem, waarvoor dringend een oplossing moet worden gevonden". Wij zijn van mening, aldus de Canadese minister, dat wij ons aandeel van de gehele last moeten dragen. Niet sprekende als minister, maar namens het gehele Canadese volk, zei hij: „Canada is een groot en rijk land. Wij moeten zoveel als moge lijk is Hongaarse vluchtelingen op nemen. Wij hebben ook immigran ten nodig voor onze steeds uitbrei dende economie. Nog dagelijks overschrijden een paar duizend Hongaarse vluchelingen de Oosten rijkse grens. Wij moeten dringend helpen". Er zijn reeds vele Hongaarse vluchtelingen naar Canada per vliegtuig vervoerd of per schip on derweg. Men verwacht, dat er nog voor het einde van dit jaar meer dan 6000 Hongaarse vluchtelingen in Canada zullen zijn opgenomen. De aandacht van Canada op de gewone immigratie blijft evenwel onverminderd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's - .J - f ~K"-> Ie Port Said zijn 65Q. manschappen uit Joegoslavië gearriveerd als bij drage aan de politiemacht van de Verenigde Naties. Van Port Said zijn zp door de frontlinie naar El Cap vertrokken. - Op de foto ziet men de gemotoriseerde troepen in gevechts- en vrachtwagens Port Said verlaten P.Z.E.M. raamt verlies van drie ton Gedeputeerde Staten hebben de Provinciale Staten voorgesteld voor 1957 een bedrag van f 39.700 uit te trekken voor de subsidiëring van cultureel werk. De Zeeuwse Cul turele Adviesraad had geadviseerd f 47.500 beschikbaar te stellen, maar Ged. Staten willen f 7.800 schrap pen. Voor 1956 werd f 31.500 uitge trokken. Blijkens de begroting voor 1957 van de N.V. Prov Zeeuwse Elek triciteitsmaatschappij is een ver- .iessaldo geraamd van f 293 000, dat is f 12.000 minder dan voor dit jaar Aan stroomopbrengst wordt een bedrag van f 15.380.000 opgevoerd, aan kosten van produktie en in koop f 9.350 000. Ofschoon de baten belangrijk zullen stijgen door toe neming van stroomverbruik en de verhoging der tarieven, laat het zich aanzien, dat de lasten in gro tere mate zullen toenemen. Het totaal der nadelige exploita- tiesaldi voor 1957 van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland wordt geraamd op f 3 963.030. Een bedrag van f 3.464.350, nl. de ver liezen op de Westerscheldeveren komt voor rekening der provincie. De nadelige exploitatiesaldi worden als volgt geraamd: Vlissingen- Breskens f 1.468 000, Terneuzen- Hoedekenskerke f 340.000, Kruinin- gen-Perkpolder f 1 656 350, Zierik- zee-Katseveer f 343 500, Kortgene- Wolphaartsdijk f 120.700, Veere- Kamperland f 34.480. Hongaarse bijbels worden in Nederland herdrukt Het Nederlands Bijbelgenoot- schap te Amsterdam heeft besloten binnen korte tijd 20.000 Bijbels en 30.000 Nieuwe Testamenten in het Hongaars te laten herdrukken. Dit is nodig doordat de in het Bijbel huis te Amsterdam aanwezige voor raad Hongaarse bijbels zeer snel is geslonken vanwege het grote aan tal dat aan de vluchtelingen in Oos tenrijk is gezonden. Ook aan de Hongaren in Nederland heeft het genootschap gratis bijbels uitge reikt. De Franse minister met stand plaats Algiers, Robert Lacoste, heeft donderdag op een lunch van de vereniging van de Franse diplo matieke pers verklaard, dat Frank rijk in Algerië geen uitroeiingsoor log, maar een actie om de vrede te herstellen voert: er wordt niet ge schoten op onschuldige personen en er worden ook geen bommen op hen gegooid. De minister verklaarde voorts, dat het Algerijnse probleem al lang zou zijn opgelost, indien het Franse leger al zijn vuurkracht had ingezet. Geen opheffing kleine gemeenten op grote schaal Minister Struycken is niet van plan voorstellen te doen tot ophef fing van kleine gemeenten op grote schaal. Hij heeft ook niet het voor nemen, naar een stelselmatige her ziening van gemeentegrenzen te streven. Alleen in gevallen waarin voor h'em vaststaat, dat uitsluitend langs die weg bestaande problemen kunnen worden opgelost zal hij grenswijziging bevorderen. De minister schrijft dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het departement van Binnen landse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelijk* Bedrijfsorgani satie voor 1957. De Verenigde Staten hebben donderdag aangekondigd dat zij on middellijk besprekingen zullen be ginnen om te bepalen welk optre den van de Verenigde Naties het meeste succes zal oogsten tegenover de klaarblijkelijke Hongaarse wei gering Hammarskjoeld op 16 de cember te ontvangen. f Woorden, waar het hart in i is, wekken weerklank. Zeer hoge defensiekosten Generaal George Decker, onder bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, heeft ver klaard dat Amerika nog lange tijd een belangrijke bijdrage in de kos ten van de Europese verdediging zal moeten leveren. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog, zei hij, heeft Amerika voor een bedrag van vijftig miljard dollar aan economische en mili taire hulp aan Europa verstrekt. Sedert de ondertekening van het Atlantische verdrag in 1949 was de zeemacht van de NAVO-landen verdubbeld. Het aantal divisies te land was van 12 op 100 gebracht. De NAVO-luchtmacht telde in 1949 riechts 400 toestellen, nu verschei dene duizenden. Er waren nu 140 /liegvelden, tegen 20 in 1949. Zwarte Piet verloor cadeautjes Toen St. Nicolaas in een huis te Rotterdam-zuid met ge zang werd binnengehaald, vermoedde niemand, dat eni ge ogenblikken later het ge zang zou verstommen om plaats te maken voor tranen met tuiten. Want toen Sint aanstalten ging maken om de presentjes uit te delen, waren deze zoek. Zwarte Piet, misschien door slaap overmand, had onderweg de zak met geschenken verlo ren. Gelukkig wist Sint raad en in hoogst eigen persoon draaide hij het alarmnum mer van de politie 9.4. De politiemannen aan de andere kant van de draad konden de goedheiligman meteen vertellen, dat hij zich geen zorgen behoefde te maken, want op de Groenedaal was de zak met geschenken ge vonden. Weldra was een auto van de politie op weg naar de Sint en de tranen van de huilende kinder schaar waren toen spoedig gedroogd. Geen uitbreiding aantal benzinepompen in Zeeland Tal van Zeeuwse benzinehande laren en garagehouders, die aan vragen hebben ingediend voor het plaatsen van een benzinepomp, zul- .en er rekening mee moeten houden dat voorlopig van de plaatsing niets komt Tussen een aantal grote oliemaat schappijen in Nederland en de bond van garagehouders (Bovag) is nl. _>en regeling getroffen, waarbij is oepaald, dat voorlopig het aantal pompen niet zal worden uitgebreid. Je Bovag heeft bij de oliemaat schappijen aangedrongen op het in het leven roepen van een beperken de bepaling voor de plaatsing van de pompen De maatschappijen hebben hierin toegestemd. Commissaris der Koningin naar Schouwen-DuiveJand Wij vernemen dat ook de Com missaris der Koningin in de provin cie, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voornemens is aanwezig te zijn bij de plechtigheid, die zaterdagmid dag door de Wereld Veteranen Fe deratie wordt georganiseerd op de boerderij van de heer J. Boot aan de Zwaardweg, waarover wij in het nummer van donderdag uitvoerig hebben bericht. Na afloop van deze plechtigheid zal het gezelschap een bezoek brengen aan de gemeente Ouwerkerk. Zoals men zich zal her inneren heeft de W.V F. in deze ge meente de financiering van een deel der beplanting voor zijn rekening genomen. Do arbeidsmarkt op Schouwer-Oyiveland Op 1 december stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zie rikzee ingeschreven 61 mannelijke werkzoekenden. Daar stonden te genover 206 aanvragen van werk geverszijde Voor vrouwen bedroe gen deze aantallen respektievelijk 13 en 43. Er was vraag en aanbod In verschillende branches.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1