Oudstrijders over de gehele wereld hielpen Schouwse boer op paard LIEFDE'S NAZOMER STAD EN PROVTNflF. Verlichting van de KOU begint direct! SANOSTOL r\ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag e december 1956 no. isoct Wereld Veteranen Federatie hielp Aan de Zwaardweg staat een nieuwe boerderij (Van onze redacteur). In het hart van Schouwen om precies te zyn aan de vernieuwde Zwaardweg woont een gelukkige boer. Het is de heer J. Boot, die de herinnering aan de ramp nog wel niet kwyt is, maar die op het punt van vergoedingen er prachtig doorheen gerold is. Beter dan zyn col lega's elders in de polder en op Schouwen-Duiveland. Het geheim van dit succesje ligt in drie letters besloten, n.l. W.V.F., hetgeen de afkorting vormt van Wereld Veteranen Federatie. In de W.V.F, z\jn tientallen oud-stryders organisaties over de gehele wereld gebundeld. Het Neder landse draadje naar de W.V.F. loopt via de Bond van Militaire Oorlogs slachtoffers en als wy vertellen dat de heer Boot van deze organisatie lid ls, wordt het „mysterie van de vergoeding" daar aan de Zwaardweg al heel wat duidelijker. Om dan meteen alles te verklappen, het ver schil tussen oud en nieuw de aftrek dus geldend volgens de bekende oud-voor-nieuw-clausule heeft boer Boot cadeau gekregen van de Wereld veteranen. En h Ij zo goed als de gehele familie is daar erg trots op en niet minder dankbaar voor. Boer Boot is de ramp nog niet kwijt. Hij werkt op grond, die het produktievermogen nog niet hele maal volledig terug heeft en soms als de wind opsteekt, hoort hij nog het klagelijk schreeuwen van het paard, dat verdronk in de duistere en bittere rampnacht. Maar boer Boot heeft toch een flinke stoot in de goede richting gekregen en om het allemaal precies te begrijpen, moeten we terug naar het mobilisa tiejaar 1939. Gedurende de uitoefe ning van zijn dienst kreeg de heer Boot - die zoals zovelen met hem - onder de wapenen was geroepen, een stevige koude te pakken, zeer waarschijnlijk opgedaan tijdens een oefening. Die kou zette door en thuis met verlof, kon de dienst plichtige Boot nlet meer terug naar zijn garnizoen, maar moest maan denlang thuis worden verpleegd Hij was oorlogsslachtoffer gewor den, en na de oorlog lid van de Bond van Militaire Oorlogsslacht offers. De ramp Aan deze periode in zijn leven heeft de heer Boot stellig niet meer kunnen denken, toen hij daar drijf nat in de stormachtige rampnacht op een wagen probeerde veiliger oorden te bereiken. Landerijen, slo ten en wegen waren echter tot een grijze diffuse massa geworden en het was te gevaarlijk om verder door te rijden in de richting Brou wershaven. De familie is toen te ruggekeerd naar huis en heeft met spanning de gebeurtenissen afge wacht. De trouwe viervoeter is nog met één sprong op de gevulde hooi tas gesprongen, maar helaas toch nog verdronken, doordat de schuur het begaf. Met anderen heeft de familie Boot de redding afgewacht, die kwam toen Urker vissers via de haven Flaauwers het bedreigde gebied binnenvoeren. Zeventien man - w.o. de familie Boot - wer den in een boot naar de op de rede liggende kotter afgevoerd. Via Ber gen op Zoom ging het naar het eva- kuatie-adres. De heer Boot keerde terug in november 1953 en bewoon de toen een Oostenrijkse woning bij de vuurtoren Van juli 1955 tot juli 1956 woonde de familie op Schutje en in juli kwam de nieuwe boerderij klaar. Initiatief W.V.F. Tot zover zou alles „gewoon" ge noemd kunnen worden, even los gezien van het feit dat evak,uatie Giro 999 en giro 777: ruim zes miljoen De stand van giro 999 van het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse volk te Amsterdam, is woensdag gestegen tot f 2.794.786,99 de stand van giro 777 van het Ne- derlandsche Roode Kruis te Den Haag tot f 3.209.416,24. Een bijzonder fotoboek Hulp voor het kind van Hongarye Ten bate van de hulpverlening aan de Hongaarse vluchtelingen zal zeer binnenkort in Nederland, als eerste in een rij van landen, een fotoboek het licht zien, dat tegen kostprijs is vervaardigd en waar van de netto-opbrengst bestemd zal zijn voor giro 999. De foto's, in dit boek afgedrukt, zijn gemaakt door twee vrouwelijke Amsterdamse fo tografen, Violette Cornelius en Ata Kando, die geruime tijd aan de Hongaarse grens en in de vluchte lingenkampen in Oostenrijk zijn ge weest. Uit hun omvangrijk mate riaal zijn de 80 beste foto's gekozen. Het boek is dezer dagen door een aantal drukkers op de pers geno men en zal nog vóór de Kerstda gen in de Nederlandse boekhandel verkrijgbaar zijn. (De verkoopsprijs is vastgesteld op f 5). Het Britse hoofdkwartier te Port Said heeft dinsdagavond be kend gemaakt, dat ongeveer 2 000 militairen woensdag zich op het troepentransportschip „Dilwara" hebben ingescheept, hetgeen de eer ste stap is in de ontruiming van Egypte. altijd verschrikkelijk ongewoon is, maar de tijd had niet stil gestaan en in de verstreken tijd hadden de mannen van de Wereld Veteranen Federatie niet stil gezeten. De the saurier generaal van de W.V.F. - de Nederlander rar. W. C J. M. van Lanschot - werd ingeschakeld en een lijst werd opgemaakt van alle rampslachtoffers-leden van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. De W.V.F. wilde nl. de leden niet in de koude van een kale polder la ten staan, maar daadwerkelijk hel pen. Zo kreeg op een heel goede dag de heer Boot de verheugende mededeling, dat het aanvullend be drag - dus hetgeen Boot aan de ramp tekort komt - wordt gefinan cierd door de W.V.F. Het geld hier voor was door de over de gehele wereld verspreide afdelingen, bij een gebracht. Onthulling embleem Een zo uitzonderlijke vorm van hulpverlening kan niet zonder plechtigheid worden afgesloten. Daarom zal zeer binnenkort een hoog gezelschap naar de Zwaard weg reizen en te gast zijn bij de fa milie Boot. Onder het gezelschap zullen zich bevinden de thesaurier- generaal mr. van Lanschot en de secretaris van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke. Het fraaie door leerlingen van de nijverheidsschool te Terneuzen ontworpen embleem van de W.V.F. - geplaatst op een der hekpalen voor de boerderij - zal officieel worden onthuld en als herinnering aan de oorzaak van boer Boot's vreugde zullen groot en duidelijk zichtbaar op het hek de letters W. VF. te zien zijn. Oude strijdmak kers laten elkaar niet in de steek. In de altijd winderige Zwaardweg staat het duidelijk en onloochen baar bewijs. BRUINIKSE Hongaren krijgen Nederlandse les Door het hoofd der chr. school, de heer B. F. J. Brilmann wordt aan de in het kamp Stoofpolder verblijvende Hongax-en Nederland se les gegeven. De Hongaai-se voet baltrainer, die tot de bewoners van het kamp behoort, zal op zijn beurt nog deze week een begin maken met de training van de Bruse Boys, zodat verwacht mag worden, dat deze club meer nog dan voorheen spoedig een woordje zal meespre ken in de eilandelijke competitie. „Ez Hollandia" Ten dienste van de vele eentra voor Hongaarse vluchtelingen heeft de N.V. Filmfabriek Polygoon te Haarlem belangeloos een filmstrip vervaardigd orn de Hongaren een indruk van Nederland te geven. De strip, die 114 beelden bevat, heeft als titel „Dit is Holland" („Ez Hol landia"). Bij elk beeld is een Hon gaarse vertaling toegevoegd. De strip begint in Hongarije. Verder worden beelden vertoond uit Oos tenrijk en west-Duitsland en uit Utrecht, waar de Hongaren een voorlopig onderdak vonden. Wij vei-nemen dat t.z t. deze film strip ook ter beschikking komt van de Hongaai-se kampen op Schou wen-Duiveland. Ingezonden mededeling Jntloop die pijn tfan brandend maagzuur. Staem Sennios Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroox*zaakt over tollig maagzuur. De remedie is eenvoudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zon der water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand! De boerderij van de heer J. Boot aan de Zwaardweg in de polder Schouwen. In juli kwam de boerderij - waarvan de financiering een zo bijzonder verloop had - gereed. (Eigen foto). ZIERIKZEE C.C.-spaarzegefsysteem ingesteld Wij vernemen dat de Consumen tenclub is gestart met een spaarze- gelsysteem met rode C.C.-zegels, waarbij de consument f 7,50 terug krijgt bij inlevering van een boekje met 500 rode C.C.-zegels. Om in het bezit te komen van de f 7,50 (of veelvouden daarvan bij inlevering van meer dan één boekje) is niet nodig zich in het bezit te stellen van een cheque bij een bank. Het volgeplakte boekje kan rechtstreeks bij de aangesloten winkeliers wor den ingeleverd, waarna men voor f 7,50 kan besteden. De winkelier reikt daarna een nieuw boekje uit. Vooral voor hen die nog in het be zit zijn van blauwe zegels, is het gewenst zich nu direct te laten in schrijven als lid van de C.C., h'et- geen geschiedt door inzending van tien blauwe zegels. HAAMSTEDE Geslaagd St.-Nicolaasfeest Afd. W. Schouwen Ver. van Huls vrouwen In hotel Bom te Haamstede vier de de afdeling Westelijk Schouwen van de Ned. Ver. van Huisvrou wen, dinsdagmiddag een gezellig St. Nicolaasfeest, zulks in afwijking van de traditie, daar meestal een Kerstmiddag werd georganiseerd. De presidente verzocht de aanwe zige leden mede te willen werken, bij het maken van pakjes voor het St. Nicolaasfeest, dat gistei'avond werd gehouden in het Hongaarse vluchtelingenkamp te Burghsluis. Hierna werd St. Nicolaas „himself" inmiddels gearriveerd - welkom geheten De presidente verzocht St. Nicolaas de aanwezige dames als kinderen te willen beschouwen, want op bepaalde tijden zijn grote mensen immers nog als kinderen, hetgeen Sint beaamde. Hierna reik te hij „door de leden, voor de leden" meegebrachte pakjes uit. De bijge sloten rijmen - die hardop werden voorgelezen - gaven vaak aanlei ding tot algemene vrolijkheid. De Zeeuwse schets „Joas speelt voor Sinterklaas" werd in de pauze voorgedragen door mevr. Dekker- Roelse. De presidente dankte daar op St. Nicolaas hartelijk voor de prettige wijze, waarop hij de mid dag verzorgde en bood hem daarop een geschenk aan. Tot slot werd een St. Nicolaas-geschiedenis uit het Amsterdam van voor 50 jaar voorgedragen door mevr. Lysen- Beerends, waarna sluiting van het gezellige St. Nicolaasfeest volgde. BURGH Sazor Sportver. „Burgh" Men deelt ons nog mee, dat de door de Sportver. „Burgh" op vrij dag en zaterdag jl. gehouden bazar, die mede bedoeld was gelden bij elkaar te brengen voor sportarti kelen van de op Burghsluis verblij vende Hongaren, wel geslaagd is, doch beneden de verwachtingen is gebleven, vooral gezien het doel waarvoor deze bazar mede was ge organiseerd. De opbrengst bedraagt netto ongeveer f 300, wel een aar dig bedrag, dat vrijwel alleen op zaterdagavond bijeengebracht werd, doch dat zeker hoger was geweest, wanneer ook vrijdag wat meer be zoek was geweest. NIEUWERKERK Opening nieuweo.l.-school Het nieuwe gebouw der o.I.- school alhier zal op maandag a.s. officieel worden geopend. Aan de opening zal een bijeenkomst vooraf gaan in het noodgebouw der Gere formeerde kerk aan de Stations straat. Veeregat en Zandkreek toekomstige recreatie gebieden „De uitvoering van de Deltawer ken zal gelegenheid "bieden om nieuwe recreatiegebieden te schep pen Het Veeregat en de Zandkreek zullen een rustig binnenwater wor den, dat de langste plas in Neder land zal zijn voor het bevaren met kleine vaartuigen", aldus de heer M. Ruytenschildt, hoofd van het bureau voor watertoerisme A.N.W. B.-K.V N.W.V. (Koninklijke Ver bonden Nederlandse Watersport Verenigingen) - N.K.B. (Nedeidand- se Kano Bond) te Amsterdam, tij dens de dinsdag te Domburg ge houden vergadering van de prov. centrale „Walcheren" van de Pro vincial e Zeeuwse V.V.V. Deze lang ste plas zal 22 km lang en 200 tot 1500 meter breed worden en wat de lengte betreft 3V2 maal de West einder en 2 maal het. Heegermeer en de Fluesen tezamen. FINANCIEEL NIEUWS Nufsspaarbank Zierikzee Bij de Nutsspaarbank te Zierik zee werd in de maand november 1956 ingelegd f 93.908,72 nov1955 f 72.430,48) Terugbetaald werd in hetzelfde tijdvak f 96.158,69 (nov. 55 f 99.727,57). Per 1 december '56 oedraagt het inleggerskapitaal f 3.824.295,82 (1 december 1955 f 3.384.178,43). Het aantal rekeninghouders ver meerderde in de maand november 1956 met 50, terwijl door vertrek en jpname 15 rekeningen werden af gevoerd. Ontsparing bij de R.P.S. Bij de rijkspostspaarbank werd in november 1956 ingelegd f 42,9 min. en terugbetaald f 62,4 min., hetgeen een spaax-verschil opleverde van f -19,5 min. (vorige maand f +3,9 min.- en in november vorig jaar f +21,8 min.). In 1956 is tot dusver bij de R P.S. gespaard f 173,3 min. tegen f 133,5 min. in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per ultimo no vember '56 bedraagt f 1870 min. (vorige maand f 1890 min en ultimo november vorig jaar f 1636 min.). SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 9 december a.s. luidt: 3e klasse C: De Schutters-Zierik- zee; Veerse Boys-Heusden; RKD- VC-RWB; Dongen-VES '35. 4e klasse p: Burgh-DHV (half 3); Nieuw Borgvliet-Steenbergen; Hal- s teren-Noord hoek; Kaaise B oys- DEVO; SC Gastel-NSV. Afdeling Zeeland le klasse B: Brouwex-shaven I- Zierikzee II (half 3, scheidsr. M. Daane); Dx*eischor I-Bux-gh II (half 3, scheidsr. J. v. d. Werf). 2e klasse C: Brouwershaven II- Zierikzee III (half 1, scheidsr. P. J. Rieteco); Zonnemaix-e I-Renesse II (half 3, scheidsr. N. Speelman). Zaterdagmiddagcompetitie 8 december 2e klas C: Kloetinge I-MEVO I (half 3, scheidsr. F. Huijbrechts); Bevelanders I-Heinkenszand I; Goes IV-WoIfaartsdijk I; Yerseke III Kats I; Wissekerke I-SVD I. 2e klasse D: MEVO II-MEVO III (half 3, scheidsr. Th. Sies); Bruse Boys II-Duiveland I (half 3, N. Speelman scheidsr.). Juniorencompetitie: MEVO B I- Burgh B I (tijd en scheidsr. nader (e bepalen); Zonnemaire B I-Zie- rikzee B II (tijd en scheidsr. nader te bepalen); Brouwershaven B I- Zierikzee B I (tijd en scheidsr. na der te bepalen). DAMMEN Om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland De uitslagen vaxx de 6e ronde hoofdklasse luiden: F. Branden- burg-L. Anderson 1-1; J. Blom-O Scherp 2-0. Andere partijen uitge steld. De stand luidt thans: I. F. Bran denburg 10 pnt. (uit 6); 2. J. Blom 6 pnt. (uit 5); 3 en 4 L. Anderson en J Sinke 5 pnt. (uit 4); 5 en 6 W. Heijdra en L. Goedbloed 5 pxxt. (uit 5); 7. A. Schuitema 3 pnt (uit 4); 3. Joh. de Smet 2 pnt. (uit 4); 9. O. Scherp 1 pnt. (uit 5). In zijn partij tegen Anderson wist Brandenburg ongeslagen te blijven. Na een goed gespeelde ope ning (34-30) stond hij tot in het ver gevorderde middenspel steeds beter maar in de stand 9-9 moest hij een 3 om 3 toelaten met voor beide een doorbraak naar dam. In het eind spel had Anderson de beste kansen, maar na 20 minuten bedenktijd vond Brandenburg de remisestand, die er in zat. Hoewel Anderson Brandenbux-gs remise-aanbod af sloeg moest hij na ruim 5 uur spe len, met remise genoegen nemen. Brandenburg moet nu nog 2 par tijen spelen en wel tegen Sinkc en Schuitema. Deze partijen zullen in januari a.s worden gespeeld. Als Brandenburg zijn huidige vorm kan handhaven maakt hij ongetwij feld een goede kans op het kam pioenschap. DUTVENSPORT Tentoonstellingen P.D.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee In café Pankow hield de post duivenvereniging „Gevleugelde Vrienden" te Zierikzee twee ten- Ingezonden mededeling toonstellingen van duiven, waar voor, zowel wat het aantal inzen dingen als het bezoek (vooral tij dens de 2e tentoonstelling) betreft, goede belangstelling bestond Keur meester was de heer H. Slagboom uit Zierikzee, die het ingezondeix materiaal over het algemeen als van goede kwaliteit oordeelde. De prijzen bestonden uit een groot aantal nuttige, smakelijke en ge bruiksvoorwerpen, door Zierikzee- se winkeliers geschonken. De uitslagen luiden: 1ste tentoon stelling. Oude doffers: A. Bakker 1, 4; H. Koster 2; F. D. Hillebrand 3, 6, 9, 10; C. Seijbel 5; C. Krijger 7; F. Maijs 8; C. M. van Westen- bi-ugge Z.E.V. Jarige doffers: A. Bakker 1, 8; J. A ten Haaf 2; H. P. Maijs 3; J. Verwest 4, 10; F. D. Hillebrand 5; J. W. Leijdekkers Wz. 6; C. v. d. Hoek 7; F. Maijs 9; Gebrs. Dalebout Z.EV.; C. Berre- voets E.V. Jonge duiven: A. Bakker 1, 2, 3, 7, 13, 14; C. v. d. Hoek 4; H. P. Maijs 5, 8; J. A. ten Haaf 6, 11; L. Simmers 9, 24; J. Verwest 10; Gebrs. Dalebout 12; C. M. v. Wes- tenbrugge 15; W. v. d. Ende Pz 16; F. D. Hillebrand 17, 18; Jac. Dekker 19; H. Koster 20; C. Seijbel 21; A, Hagesteijn-J. M. Feleüs 22,23. De heer A. Bakker werd tentoonstel lingskampioen met een oude doffer. 2e tentoonstelling. Oude duiven: F. D. Hillebrand 1, 3, 9; G. Krista- lijn 2; C. Seijbel 4; C. v d. Hoek 5; F. Maijs 6; J. A. ten Haaf 7; J. Wil- tenburg 8. jarige duiven: Gebrs. Dalebout 1; C. Seijbel 2; C. v. d. Hoek 3; F. D. Hillebrand 4, 7; F. Maijs 5; P. Merle 6; J. W. Leijdek kers Wz 8; W. v. d. Ende Pz. Z E. V. Jonge doffers: A. Bakker 1, 4, 5, 7; C. v. d. Hoek 2, 6, 9, 19; J. A. ten Haaf 3; W. v. d. Ende Pz. 8, 11; C. Seijbel 10; J Peute 12, 14; F. D. Hillebrand 13, 21; J. Verwest 15: A. Hagesteijn-J M. Feleüs 16; J. Bolier 17; H Koster 18; J. Wilten- burg 20; C. M. van Westenbrugge 22; F. Maijs 23. Ook op deze ten toonstelling werd de heer A. Bak ker kampioen, nu met een jonge doffer. De laatste avond vond de prijs uitreiking plaats door de voorzitter, de heer J. A. ten Haaf. die in het bijzonder de heer Bakker geluk wenste met de door hem behaalde successen en hem de wisselbeker overreikte. Hierna x-iep hij de na men van de prijswinnaars met het hoogste aantal punten per drietal af. die daarop hun keuze konden maken uit de werkelijk schitteren de collectie prijzen Ten slotte richt- e de voorzitter een woord van dank aan het adres van de winkeliers, die de prijzen hadden geschonken, tot de leden, die de prijzen hadden opgehaald en de familie Pankow voor haar medewerking' om de ten toonstellingen te doen slagen. „Ge vleugelde Vrienden" kan weer met voldoening terugzien op deze ten toonstellingen. Ingezonden mededeling /typn exen, Septetfafeb órt Mee te Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer qfe» het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers FEUILLETON 40 Oorspronkelijke roman door HENK VAN HEESWIJK „Nog een geluk, dat er geen sneeuw ligt", bromt hij, als hij het dorp uitrijdt, het smalle fietspad op, dat dwars door de heide loopt. Mag eigenlijk wel niet met een bromfiets, maar'dat karrepad is he lemaal onbegaanbaar. We zullen dus van de nood een deugd moeten maken. Na een goed kwartier rijden, ar riveert hij op Heidezicht. Gelijktij dig vallen de eerste sneeuwvlokken uit de lucht. „Dat mankeert er nog maar aan", zegt hij, ais hij de bromfiets op de deel plaatst. Dwars door de donkere stal, waar links en rechts de koeien hem met haar lodderige ogen aanzien, loopt hij naar het voorhuis. De boer gaat hem voor naar het electriciteits- kastje. Tom draait zijn automati sche zekering er in, maar die springt ook dadelijk terug. Dat zal dus zoeken wox^den. Eerst maar eens naar de motoren. De watei-pomp blijkt in orde, de bietenmolen eveneens en de melk machine schijnt ook oké te zijn. Dan loopt hij door de verschillende vertrekken en kijkt naar de leidin gen, die hier allemaal nog tegen het plafond of langs de wand lopen. Op de ruime zolder is een vrouw bezig met dweilen. En dan midden in de winter. „Meid, je maakt er een ijsbaan van", zegt hij. De dienstbode kijkt lachend op. „Dat zal wel loslopen. Hieronder wordt gestookt", zegt ze. Met zijn zaklantaarn gaat hij de leidingen langs en komt ten slotte bij een kontaktdoos, die half open staat. Eén der schroeven is er uit. „Heb je hier ook gedweild?" vraagt Tom aan de meid. Ze staat op en komt naar hem toe. „Vanzelf". „Nou, dan mag je blij zijn, dat je nog leeft, zus. Kijk eens". Hij richt zijn zaklamp op de kontakt- 'doos, waarin men de blanke dx-aad kan zien. Die ligt helemaal in het water, „Wat zou dat dan?" vraagt de jonge vrouw nuchter. „Dat betekent, dat je met je natte dweil de kortsluiting hebt veroox*- zaakt. En wees maar blij, dat er meteen sluiting kwam, want andex*s had jij de stroom via je dweil in je lichaam gekregen. Voox-taan een beetje opletten en dweil dan maar om de leidingen heen, maar niet meer er overheen, zoals je nu ge daan hebt". Tom opent de kontaktdoos ge heel en legt de beide draden van elkaar. Daarna droogt hij met een doek zo goed en zo kwaad als het kan de doos en de dragen en om wikkelt ze daax-na met isolatieband, waarna hij de doos sluit, xnaar nu stevig vast. Een minuut larte zit er weer eexx stop in en hoort Tom de motor van de waterpomp aanslaan. Ziezo, dat is weer gefikst. De boer is tevreden, dat de elec- tricien het lek zo gauw gevonden heeft. Harkema zit er goed bij, maar hij is erg op de penning. Tom vertelt van het euvel en voegt er aan toe: „Als ik je een goeie x-aad mag geven, Harkema, laat dan van 't voorjaar je leidingen vernieuwen. Dat is beslist niet voor de tijd". „Man, dat kost me een kapitaal!" „Dat zal wel meevallen", ant woordt Tom droogjes. „Maar je moet het natuurlijk zelf weten. Als je liever brand hebt „Nou, als je het een beetje chris telijk met me maakt, moet het dan maar. Kom even in de keuken, een bakkie thee drinken". Tom kijkt door het raam naar de sneeuwjacht. „Laat ik dat niet doen Harkema, anders kom ik misschien niet eens meer thuis". „Ben je gek, die vijf minuten Hij laat zich bepraten en gaat even bij het warme fornuis zitten, om thee te drinken Maar een twee de kopje slaat hij af. Een paar mi nuten later start hij voor de terug- x-eis. In het uurtje, dat Tom bezig was bij Hax-kema, is het fietspad on zichtbaar geworden. Maar hij weet in deze contreien goed de weg. Het beroerde is dat hij nu de felle storm tegen heeft. Als venijnige naalden slaan de grote sneeuwvlokken in zijn ge zicht. Tom stopt even om de mo- torbril goed over zijn gezicht te sluiten. Dan gaat hij weer verder, de moeilijke weg terug naar het dorp. Het valt toch niet mee. Af en toe raakt hij van het smalle fietspad af en komt door de mulle sneeuw in een bardbevroren karrespoox'. Dan moet hij stoppen én naar het pad terug. fWordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5