O „WIJ HADDEN GEEN AFSPRAAK MET ISRAEL" Eén zinnetje deed straaljager verloren gaan TERUGTREKKING TROEPEN UIT KANAAL ZONE VERGT 2 TOT 3 WEKEN De veranderingen op Schouwen-Duiveland Bevolking mag zich niet opsluiten maar moet wijziging bewust ondergaan De heer D. Eveleens sprak te Nieuwerkerk In de „Meebaal" alhier werd maandag een praatavond gehou den, uitgaande van de Z.L.M. Spr. was de heer D. Eveleens met het onderwerp: „Wat verandert er in de samenleving op het platteland?" De heer J. van Nieuwenhu^jze, voorzitter van de Landbouwvereni- ging opende de bijeenkomst met een welkomstwoord aan de heer Eveleens, de heren Goudriaan, van Iwaarden, Muller en verdere aan wezigen. Helaas was de vergade ring niet druk bezocht. Allereerst bespreekt de heer Eveleens de samenleving op ons eiland, welke zeer aan verandering onderhevig is. Was voor de ramp een reis naar de grote steden geen kleinigheid, straks komt het Delta plan en de stad dichterbij. Nu reeds zien wij de zuigkracht der steden een gedeelte van de jonge werk krachten naar zich toe trekken. Door de herverkaveling zijn onze dorpen veranderd. Woonden voor heen vele kleine landbouwers op het dorp, thans zijn deze bedrijven allen verplaatst naar de polder. Dit zal tot gevolg hebben dat deze men sen zich van de dorpsgemeenschap terugtrekken en hun eigen leven gaan leven. Spreker doet een beroep op deze personen om toch vooral vergaderingen, culturele avonden enz. steeds te blijven bezoeken om op de hoogte te blijven en samen te werken in allé mogelijke vereni gingen. Een ernstig feit is 't dat op ons eiland - waar de mogelijkheden maar betrekkelijk zijn - de intel- lectueleh wegzwerven. De land bouw heeft bij de regering niet de belangstelling die het verdient en wordt feitelijk in het hoekje ge drongen. De landarbeider als vakman De beloning van de boer moet evenredig worden met de industrie en als gevolg daarvan ook de be loning van de landarbeider. Ge beurt dit niet dan zal aanstonds, als er betere verbindingen komen, de arbeider naar de stad trekken. Doch ook de landarbeider moet me dewerken; hij moet vakman wor den. Nu de arbeidstijd verkort is, is er ook gelegenheid voor liefheb berijen. Dit is te bereiken door het deelnemen aan cursussen in motor kennis enz. Een arbeider met mo- torkennis kan in de winter het wa genpark van 'zijn patroon grondig nazien en krijgt daardoor recht op een grotere beloning omdat hij te vens vakman is. Ook de middenstand moet er op rekenen dat het oude voorbij is. De concurrentie zal toenemen als ook de verbindingen beter worden. On ze middenstander moet zorgen dat zijn bedrijf met de tijd mee kan en aan ons de opgave deze zaken te steunen passend in het kader van dorpsgemeenschap, aldus spr. Het Deltaplan verbindt ons vaster aan de stad met de daaraan verbonden gevolgen. Wij moeten ons niet op- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker té Hal- lum (Gr.): A. N. Tonsbeek, a.s. em. pred., Appingedam. Beroepen te Waarder: J. H. Cir kel, Woudenberg; te Barsinger- horn: H. Brouwer, De Wilp (Gr.); te Ter Aa (U.): J. Spelt, Dinteloord, Aangenomen naar Ermelo: J. P. van Roon, Zierikzee; naar Sas van Gent-Philippine: kand. E. E. Stern, Amsterdam; naar Hall: vikaris mr. J. A. Vaandrager, Utrecht; naar Hallum (als hulppred.: A. N. Tons beek, a.s. em.pred., Appingedam. Bedankt voor Middelharnis: J. C. Stelwagen, Hillegersberg. Ger. Kerken Beroepen te Dronrijp: kand. G. H. Gerritsen, Groningen; te Wijhe: kand. H. Starrenburg, Amsterdam; te Hazerswoude: H. Wiersinga, Bleiswijk. Aangenomen naar Schoonhoven- Willige Langerak: Z. C. Versluijs, Giessen-Rijswijk. Bedankt voor Ruinerwold-Koe- kange: J. van Tuinen, Schettens (Fr.). Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Hengelo (O.): K. D. Gerber, Mariënberg; te Dokkum- Wierum: kand. G. Blijdorp, Rotter dam; te Barendrecht-Pernis: N. Bruin, Beverwijk-Santpoort. Chr. Ger. Kerk Tweeta lte Biezelinge: P. J. de Bruijn, Boskoop en W. Meijnhout, Franeker; te Steenwijk: "W. van Heest, Rozenburg en R. Slofstra, Harderwijk, Beroepen te Broek onder Akker- woude: M. Draijer, Drachten. Bedankt voor Emmen: D. van Wilsum, Dedemsvaart. Ger. Gemeenten Beroepen te Werkendam: H. van Gilst, Dirksland. Oud Ger. Gemeenten Beroepen te Scheveningen: H. Wiltink, Doetinchem. sluiten in ons eng begrip, maar de verandering bewust medemaken. Hierna werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen. De heer A. J. v. d. Graaf pleit voor praktische opleiding, evenzo de heer J. H. v. d. Zande en voor theo retische opleiding tot verheffing van de boerenstand. Ook de heer Goudriaan licht met voorbeelden de komende verandering toe. De heer van Iwaarden, adjunct secretaris der Z.L.M. bespreekt de problemen tussen werkgever en werknemer. De werknemer mag geen gevoel van minderwaardigheid hebben, maar moet inderdaad door onderwijs vakman worden. Mevr. Kik-bij de Vaate en de heer C. van den Hoek vragen drin gend om medewerking om te ko men tot aansluiting aan de water leiding. De eerste uit een oogpunt van volksgezondheid, de .tweede om financiële redenen. Medewer king beloofde de heer Muller van de Herverkaveling alsook de voor zitter der landbouwvereniging. Ook de heer van Iwaarden zal deze zaak nog ter sprake brengen bij de ZLM. Hierna dankt de voorzitter na mens de aanwezigen de heer Eve leens voor de zeer nuttige causerie en de sprekers voor hun bijdrage en hoopt dat deze avond nuttige resultaten zal hebben. Volgens een bekendmaking van de stafchef van het Cubaanse leger, generaal Tabernilla, zijn vier personen, onder wie drie politiemannen, gedood en acht politiemannen gewond, toen geüniformeerde „revolu tionaire elementen" aanvallen deden op politiébureaux en het douane- kantodr te Santiago op Cuba. De aanvallers, die een band om de arm droegen, waarop 26 juli stond als datum van een revolutie-poging te Santiago in 1953, bevrijdden 200 gevangenen. - Deze foto laat zien hoe een patrouille van het leger jacht maakte op een sluipschutter, die zich op een dak had verborgen. Het Cubaanse leger schijnt thans de toestand meester te zijn. DEBAT IN BRITSE LAGERHUIS BEGONNEN Selwyn Lloyd: De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft dinsdag gezegd dat aanty gingen als zou Engeland Israël hebben aange zet om Egypte aan te vallen, „vol komen onjuist zyn". „Er bestond tussen ons vooraf geen afspraak. Maar het is waar dat wij ons wel degelijk bewust waren van mogelijke moeilijkhe den", aldus Selwyn Lloyd in zijn openingstoespraak van het twee daagse debat in het Britse Lager huis te Londen, over de Brits- Franse interventie in Egypte en de terugtrekking van de strijdkrach ten op verlangen van de Verenigde Naties. Meer in het bijzonder de batteert men over een motie van de regering, waarin zij goedkeu ring voor haar politiek vraagt en waartegen de Labour-oppositie een amendement indient dat neerkomt op een motie van afkeuring. De uiteindelijke stemming hier over, die zal onthullen hoe velen van de conservatieve regerings aanhangers tegen de regeringspo- litiek voor het midden-oostèn zijn, zal hedenavond geschieden. Beschuldiging van Bevan Na de toespraak van Selwyn Lloyd beschuldigde Aneurin Bevan namens de Labourpartij de rege ring er van voortdurend de redenen voor haar optreden in Egypte te veranderen. „Het is werkelijk wen- selijk dat als het ene land ten strij de trekt tegen het andere, het dui delijk behoort te zijn waarom het zo doet en het moet niet bij het voortgaan van de tijd de redenen Dr. G. J. Scherphuis verlaat Gasthuis te Goes De gemeenteraad van Goes heeft na een langdurige bespreking met gesloten deuren besloten de ge neesheer-directeur van het Gast huis te Goes, dr. G. J. Scherphuis, eervol te ontslaan. Tussen de "betrokken geneesheer directeur enerzijds en de gemeente raad en het bestuur van het Gast huis anderzijds, zijn dermate grote ernstige meningsverschillen gere zen, dat de raad uiteindelijk tot de conclusie is gekomen hem te moe ten ontslaan. Inzake het voeren van een beleid bestaat sedert jaren een contro verse tussen de geneesheer-direc teur en het bestuur van het Gast huis. Aanvankelijk was het nog mogelijk tot overeenstemming te komen, maar later was dr. Scherp huis niet bereid zijn beleid te her zien. Met het gevolg dat de ge meenteraad het bovenvermelde be sluit nam. Naar vernomen wordt, is dr. Scherphuis niet van plan met het ontslag akkoord te gaan. Waar schijnlijk zal hij zijn zaak voorleg gen aan het ambtenarengerecht. OLDEBROEK. Gisteravond is de 65-jarige gehuwde timmerman aannemer J. van Olst, wonende te Oldebroek, op de Zuiderzeestraat weg bij -het per rijwiel oversteken van de weg door een passerende personenauto gegrepen en op slag gedood. 's-GRAVENHAGE. Op St. Nico- laasavond is de 43-jarigo bedrijfs leider H. J. G. P. uit 's-Gravenhage overleden, doordat zijn auto, die hij van achter had opgecrickt van de crick afgleed en op hem terecht kwam. P. lag onder de wagen om enige reparaties uit te voeren. Zijn borstkas werd door het gewicht van de auto ingedrukt. blijven veranderen", aldus Bevan„ Bevan noemde het Britse optre den in Egypte „imbeciel". Charles Waterhouse, de leider van een groep conservatieven, die steeds tegen de terugtrekking van de Brit se troepen is geweest, verklaarde dat hij van plan is zich donderdag avond van stemming te onthouden. Hij acht de „dwalingen" van de regering gedurende de laatste vier jaren in het midden-oosten „zo uitgemaakt en duidelijk" dat hij haar niet kan steunen. Indien we bij het uitbreken van dé crisis vol doende parate strijdkrachten had den gehad en dus „in staat waren geweest in die eerste dagen van Nassers agressie, de naasting van het Suezkanaal, toe te slaan, zou het beeld vandaag volkomen anders geweest zijn", aldus Waterhouse. 25 jaar gewacht Op 11 februari 1931 werd in Wilno in Polen het lixiwelijk tussen Epiilio Sokolowsky en Maria Sobolowska vol trokken. Zes dagen daarna vertrok de bruidegom naar Argentinië en het duurde tot 1956 voordat hij het geld bij elkaar had om zijn, bruid in het nieuwe vaderland te laten overkomen. Hij kwam hiervoor bij de K.L.M. en betaalde in Argentinië de passagiersprijs voor zijn vrouw. Het paar is nu her enigd. Emïlio is al die jaren overwegwachter op het sta tion van Salta, in de pro vincie Buenos Aires geweest. WOENSDRECHT. Om half twee uur woensdagmiddag heeft de 7- jarige Meta Burgerhout, het jongste dochtertje van de heer H. A. Bur gerhout, zoon van de oprichter van „Aviolanda", maatschappij voor vliegtuigbouw N.V., de eerste^ steen gelegd voor de nieuwe hangar met werkplaatsen en magazijn van Aviolanda's vestiging te Woens- drecht. Prof. mr. P. J. Oud zeventig jaar Aan prof. mr. P. J. Oud, die gis teren 70 jaar werd, is door een kleine delegatie van de V.V.D. te zijnen huize een door Sierk Schro der van hem geschilderd portret aangeboden. Vrijdag 7 dec. zal de heer Oud te Rotterdam aanzitten aan een diner, aangeboden door het dagelijks bestuur van de partij en zijn Rotterdamse kennissenkring, zaterdag 15 december te Den Haag aan een diner met het hoofdbe stuur, de Kamerfractie en verte genwoordigers van de partij uit het hele land. „HENK, JE KIST STAAT IN BRAND" (f 1.7 miljoen) Bij het onderzoek naar de onge vallen die dinsdag met twee F-S4-F „Thunderstreaks" van de Konink lijke Luchtmacht nabij Eindhoven zijn gebeurd, is, naar de Lucht machtvoorlichtingsdienst thans be richt, een merkwaardige samenloop van omstandigheden aan het licht gekomen. Te 13.55 uur taxiede de tweede luitenant vlieger Henk van Dom melen op de idiegbasis Eindhoven naar de startbaan. Zijn toestel raakte, om nog niet bekende rede nen, in brand. Hij kreeg van de vlieger die achter hem taxiede over de radio de waarschuwing: „Henk, je kist staat in brand". Luitenant van Dommelen verliet onmiddellijk zijn toestel. De brand was niet ernstig en werd snel ge blust. Te zelfder tijd bevond zich een formatie van 2 „Thunderstreaks" in de lucht. Een van de vliegers toas de reserve-luitenant-vlieger Henk Vendrig. Bij het horen van de waar schuwing voor luitenant van Dom melen, trok luitenant Vendrig de conclusie, dat deze waarschuwing voor hem bestemd toas en afkom stig van de tweede man van zijn formatie. Hij nam geen risico en sprong onmiddellijk. Zoals bekend is, geschiedt de ra dio-communicatie in de militaire luchtvaart in het Engels, evenals in de burgerluchtvaart, en heeft ieder vliegtuig een eigen roepnaam. Het is, aldus de LUVO, geenszins uitgesloten, dat door het plotseling gewaarworden van een acuut en gevaarlijk verschijnsel, alsmede de menselijke drang bij het geven van de waarschuwing, de tweede vlie ger van de taxieënde formatie in een opwelling van direct te willen handelen, op zijn 'moedertaal, het Nederlands is overgegaan, in plaats van de officiële procedure te vol gen. De waarde van het verloren ge- gane toestel bedraagt f 1,7 miljoen. „Landbouwherstel" heeft in Zeeland indrukwekkende staat van dienst Dienst regelde het gehele agrarische herstel Zoals is gemeld, is by Koninklyk Besluit de Ryksdienst voor land bouwherstel met ingang van 1 de cember opgeheven. De afwikkeling van zaken, waarmee de dienst was belast, is opgedragen aan de cul tuur technische dienst. Vooral in Zeeland heeft „Landbouwherstel' zoals deze dienst in de volksmond wordt genoemd, buitengewoon be langrijk werk verricht. Aanvankelijk was de dienst be last met de registratie e.d. van oor logsschade. Na de stormramp op 1 februari 1953 moest de dienst op nieuw opgezet en uitgebreid worden daar ten tijde van de ramp de werkzaamheden ten einde liepen. Een afdeling watersnoodschade kwam er bij voor de agrarische sector. De totale agrarische schade bedroeg, blijkens de rapporten, 82 miljoen gulden. Na de ramp bleek, dat in Zeeland 35.000 ha. cultuur grond door zout water was over stroomd. De Dienst Landbouwher stel kreeg tot taak het gehele agra rische herstel te regelen. Daartoe werden vijf regionale bureaux in het leven geroepen. Van de agrarische schade tenge volge van de ramp waren de be langrijkste posten: grondschade 11 miljoen, schade aan boomgaarden, 13 miljoen, verdronken vee 11 mil joen, schade aan machines, inven taris e.d. 10 miljoen en schade aan landbouwvoorraden 10 miljoen. Bovendien bleek, dat de eerste jaren na de ramp de oogsten op het land dat onder water had ge staan, beduidend lager waren dan normaal. Deskundigen hebben deze schade getaxeerd, waarna ieder jaar een vergoeding voor mindere opbrengst werd toegekend, nu reeds tot een bedrag van 13 miljoen gul den. Het totaal aantal getroffen' agra riërs bedroeg in Zeeland 5700. Zij hebben door middel van de Dienst Landbouwherstel voorschotten ge kregen, hetgeen door de gedupeer de landbouwers zeer werd gewaar deerd. Voor de verbetering der gronden is voorts een enorme hoeveelheid gips aangevoerd, in totaal ruim 200 duizend ton. Uit deze globale op somming blijkt duidelijk, dat Land bouwherstel, vooral na de ramp, van grote betekenis is geweest voor de Zeeuwse agrariërs. AMSTERDAM. De redactie van „De Tijd" heeft ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest het initiatief genomen tot het houden van een grote internationale kunstveiling ten bate van Hongaarse kinderen. Zij heeft een grote groep interna tionaal bekende kunstenaars uit genodigd en bereid gevonden, gra tis kunstwerken af te staan, die door het dagblad zullen worden geveild. Duitsers in Polen mogen naar west-Duitsland Duizenden Duitsers die in en ron dom Szczecin (Stettin) wonen, zul len toestemming krijgen zich naar west-Duitsland te begeven, aldus heeft het Poolse persbureau P.A.P. woensdag gemeld. De Poolse regering heeft plaat selijke autoriteiten gemachtigd uit reisvergunningen te verstrekken, aldus het persbureau. Kardinaal Mindszenty werd vreselijk gemarteld Kardinaal Mindszenty heeft in een vraaggesprek met een verte genwoordiger van het Amerikaanse tijdschrift „Look" verklaard, dat de communistische geheime politie hem in 1949, na zijn arrestatie op beschuldiging van spionage, gedu rende 29 dagen en nachten had ge marteld. De kardinaal zei, dat men hem zijn kleren had ontnomen en da genlang met een rubber slang had geslagen. Om zijn zwakke longen te irriteren, had men hem in een koude, vochtige cel opgesloten. Voorts was hij gedwongen ge weest, te kijken naar obscene or gieën. Voortdurend had de politie hem ondervraagd zonder hem rust te gunnen. Wanneer hij het bewust zijn verloor, was hij onmiddellijk weer bijgebracht. De geheime po litie had echter geen verdovende middelen gebruikt om hem te dwingen op het proces een (valse) bekentenis af te leggen. Benzine-liamsteraars in Zweden Het Zweedse ministerie van Han del raamt, dat de Zweedse auto- en motorbezitters sedert het ontstaan van de Suezkanaalcrisis bijna 50 miljoen liter benzine hebben ge hamsterd. Deze hoeveelheid is voldoende om de normale behoeften van alle Zweedse particuliere automobilis ten en motorrijders gedurende een maand te dekken. De benzine is in Zweden niet op de bon, maar er geldt een rijverbod voor het week einde van zaterdag 18 uur tot maandag 05 uur. Door radio Stock holm is gewaarschuwd, dat moder ne benzine met hoog octaangehalte niet houdbaar is. Men werd aange raden de gehamsterde benzine zo spoedig mogelijk te gebruiken. NIJMEGEN. Nu de winter nadert blijken er weer wilde zwijnen uit de Duitse grensgebieden, 'welke zeer bosrijk zijn, af te dwalen naar zuid-Gelderland, tussen Maas en Waal. De vorige week werd door een jager tijdens een dx'ijfjacht na bij Bergharen een zwaar wild zwijn neergelegd. Reeds enige da gen zwierf dit dier in de bossen WAT tlQT Dl t>\LT Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Aanvankelijk vooral in het noor den en midden opklaringen; over wegend droog weer met in de och tend op enkele plaatsen mist; tot zwak afnemende wind; weinig ver andering in temperatuur. 7 dec. Zon op 8.36, onder 16.31. Maan op 11.36, onder 21.55. Eerste kwartier: 10 dec. te 12.51. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 dec. 6.10 v.m. 18.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 dec. 5.42 v.m. 17.54 n.m. Springtij: 20 december. Doodtij: 12 en 26 december. HET WEEKOVERZICHT De afgelopen dagen lag ons land in een zuidwestelijke luchtstroming die voor de tijd van het jaar bijzon der zachte lucht aanvoerde. De ge middelde temperatuur was in De Bilt meer dan 6 graden boven de normale waarde. Vooral de nachten waren warm. Een oceaandepressie die over Schotland naar Denemar ken is getrokken, heeft een einde gemaakt aan déze warme-lucht- aanvoer. Aan de achterzijde van deze storing voeren noordwestelij ke winden minder zachte lucht aan. Deze lucht bereikte donderdagmor gen het noorden van ons land. Ze heeft een lager vochtgehalte, zodat er flinke opklaringen in voorkomen. Intussen trekt de depressie verder naar het oostzuidoosten weg. De luchtdruk in onze omgeving en ook in Scandinavië stijgt vrij snel, waardoor de wind verder 2al gaan afnemen. Daardoor zal de tempera tuur minder bepaald worden door aanvoerprocessen dan wel door be wolking en mogelijke uitstraling gedurende de nacht. De regenkan sen nemen af. ZIERIKZEE Op het dezer dagen te 's-Gra venhage gehouden examen ter ver krijging van het diploma le gedeel te Gemeentefinanciën, slaagde o.m. de heer I. Haverhoek te Zierikzee. Generaal Burns voert besprekingen met Israël over terugtrekking uit Sinai-gebied. De correspondent vau „Belga" te Cairo meldt dat in een woensdag avond door de commandant van het internationale politieleger uit gegeven bekendmaking is medege deeld, dat de bevelhebbers der Blitse en Franse troepen in dc Sucz-kanaalzonc, hun ambtgenoot der V.N., generaal Edison Burns, hebben medegedeeld dat zy twee tot drie weken nodig hebben voor het terugtrekken hunner troepen en materieel. Een en ander Is in sterke mate afhankelijk van dc omvang der ter beschikking staande schcepsruimtc. Een woordvoerder der Verenigde Naties heeft er met nadruk op ge wezen, dat de terugtrekkingsope ratie woensdag is begonnen. Generaal Burns vertrok vandaag naar Israël, waar hij met de Is raëlische militaire leiders zal spre ken over de ontruiming van het schiereiland Sinai. De geallieerde bevelhebber in Port Said, luitenant-generaal sir Hugh Stockwell, heeft, woensdag verklaard te verwachten dat zich, op het tijdstip der terugtrekking van de Britse troepen, een 2.500 man van het politieleger der V.N. in het gebied van Port Said zullen bevinden. Hij voegde hieraan toe generaal Burns verzocht te heb ben erop toe te zien dat geen Egyp tische troepen Port Said binnen trekken, voordat de laatste Britse en Franse militairen zijn vertrok ken. ROTTERDAM. De 43-jarige be tonwerker H. Bogaarts, wonende op de 's-Gravenweg te Rotterdam, is in de Waalhaven verdronken. Hij was bij pier 1 bezig een werkbakje, dat in het water lag, te verhalen. Dit bakje liep vol, waardoor hij te water raakte en verdronk. Het stof felijk overschot van de man is door de rivierpolitie met drfcggcn opge haald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2