DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rouwende vrouwen van Boedapest hielden overtuigende demonstraties l' i Rioolwaterzuiveringsinstallatie te Bruinisse officieel in gebruik gesteld DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 ZIM1KZ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18,00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee - Bedakteur: M, J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. ONDANKS RUSSISCHE TANKS Ingrijpen van Rassen onder ogen van Indische zaakgelastigde Russische tanks hebben woens dag te Boedapest een einde ge maakt aan nieuwe betogingen van Hongaarse vrouwen. Tweemaal werd met machinegeweren ge schoten. Ruim duizend vrouwen met zwarte rouwvlaggen en Hongaarse nationale vlaggen trokken in de richting van een standbeeld van de dichter Sandor Petoefi, de held van de revolutie van 1848. Zij wilden bloemen leggen by het standbeeld, zoals zy dat dinsdag btf het graf van de onbekende Hongaarse sol daat hadden gedaan. Ongeveer een half uur voordat de plechtigheid zou worden gehou den, stelden vijf Russische tanks zich rondom het standbeeld op. La ter kwam nog twee pantserauto's met Russische soldaten bij het mo nument aan. De vrouwen, die inmiddels in de onmiddellijke omgeving van Let beeld waren gekomen, werden door met karabijnen gewapende Hon gaarse soldaten teruggedreven. Later hebben 200 vrouwen nog maals geprobeerd het monument te bereiken. Het merendeel werd door Hongaarse soldaten tegengehouden, maar drie van de vrouwen kregen toestemming kransen aan de voet van het standbeeld te leggen. Een derde poging, eveneens door tweehonderd vrouwen, werd door het ingrijpen van twee Russische tanks die recht op de betooggters inreden, verhinderd. Inmiddels hadden acht gevechtswagens post gevat bij het standbeeld. Ook op andere plaatsen in de stad werden betogingen gehouden Een groep vrouwen trachtte het parlementsgebouw te bereiken, maar de straten in de omgeving waren afgezet door tanks en infan- .eristen. In de buurt van de Kilian- kazeme, waar tijdens de opstand hevig is gestreden, werd tweemaal machinegeweervuur gehoord. Naar verluidde, werd in de lucht gescho- „en en zijn er geen slachtoffers Later verzamelden zich bijna duizend personen, mannen, vrou- vven en kinderen, op het Vrijheids plein, voor het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Boe dapest, waar zij zongen en leuzen riepen. Een dozijn Sow jet-tanks en even- zeel met infanterie bemande pant serwagens stonden rondom het plein opgesteld, waarbij hun ge schut op de betogers was gericht. De Russen grepen echter niet in. Later kwamen ongeveer twee honderd man Hongaarse politie in .wee vrachtauto's ter plaatse, waar na via een luidspreker de order werd uitgevaardigd dat het plein ,ter wille van de veiligheid van het Amerikaanse gezantschapsgebouw" binnen twee minuten ontruimd moest zijn. Op de achtergrond stond een Sowjet-Russische officier, die de bevelen gaf. De politiemannen mengden zich onder de betogers en drongen deze met de kolven van hun automatische karabijnen ach teruit. Terwijl dit alles geschiedde, reed de Indische zaagelastigde, I. Rahman, in een auto, die de vlag van India voerde, het plein rond. Rahman voegde zich later bij de twee Indische diplomaten, de am bassadeur te Moskou, K. P. S. Me nen, en de persoonlijke vertegen woordiger van premier Nehroe, dr. Jagan Nath Kosla, die zich thans in Hongarije bevinden, om de toe stand aldaar te bestuderen en hier over rapport bij Nehroe uit te bren gen. Hammarskjoeld nog niet naar Hongarije Radio-Boedapest heeft omgeroe pen van gezaghebbende zyde ver nomen te hebben, dat de Hongaarse regering de secretaris-generaal der V.N. beeft medegedeeld dat zij „niet in staat is hem zestien dezer te Boedapest te ontvangen",, doch dat hy „welkom is op een later tijd stip". De voorgestelde datum van zestien december „komt de Hon gaarse regering niet gelegen". Het nieuws van de verwerping door Hongarije van Hammars- kjoeld's voorstel heeft onder vele delegaties naar de Verenigde Na ties verontwaardiging gewekt. Men ziet hierin niet slechts een nieuwe Hongaarse „slag in het gelaat der volkerenorganisatie", doch men be schouwt het bovendien als een „persoonlijke belediging van de se cretaris-generaal". Sowjet-Unie weigert bij drage kosten V.N.-leger De Sowjet-Unie heeft woensdag vierkant geweigerd by te dragen in de kosten voor het onderhoud van de politiemacht van de V.N. in Egypte en geëist dat „de agres sors" fEngeland, Frankryfe en Is raël) deze kosten volledig betalen. Zaroebin, de Sowjet-ambassa- deur in de Verenigde Staten, deelde dit mee in een uiteenzetting van het standpunt van zijn land in de begrotings-commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. De Sowjet-Unie zou een resolutie van de Algemene Vergadering, waarin wordt aangedrongen op verdeling van de kosten onder leden, naast zich neerleggen, evenals een des betreffende aanbeveling van secre taris-generaal Hammarskjoeld. In Israël is het op het ogenblik zeer druk met komende en gaande mensen. Door Nassers uitwijzing van Egyptische Joden komen er weer vele vluchtelingen in Israël aan. Anderzijds worden de zwaar gewonde Egyptische krijgsgevangenen naar Egypte gebracht. - In de haven van Haifa kwam een schip met uitgewezen Egyptische Joden aan (foto rechts), terwijl op het vliegveld Lydda bij Tel Aviv gewonde Egyptische krijgsgevangenen in een Italiaans vliegtuig werden geladen voor re patriëring. Gevechten Volgens het partijloze Oosten rijkse blad „Neuer Kurier" heeft men woensdag aan de Oostenrijks- Hongaarse grens nabij Szent Got- thard een vuurgevecht zien afspe len tussen militairen en Hongaarse opstandelingen. Een eenheid in een kazerne scheen te.pogen zich strij dend een weg uit het gebouw, dat door militairen werd aangevallen, te willen banen. De afloop kon van de grens af niet worden vastge steld, aldus de „Neuer Kurier". Radio-Praag meldde woensdag avond uit Boedapest te hebben ver nomen, dat er zo nu en dan nog in de straten van de Hongaarse hoofd stad wordt geschoten. Het uitgaans verbod in de nacht is nog steeds gerechtvaardigd, „omdat bandieten en ontsnapte gevangenen mensen op straat aanvallen" aldus radio- Praag. Politie en leger zijn bezig met het onschadelijk maken van deze benden. Vrijheidsdrang van een koe Maandagmiddag is tijdens een transport op de Gusto- weg te Rotterdam een koe op hol geslagen. Sterke man nen, die het beest in zijn vaart wilden stuiten, werden tegen de grond gesmakt. Vervolgens holde de koe een terrein van Burger aan de IJsselhaven op en nam daar de 50-jarige havenarbeider J. de Neij uit de Vlieger straat op de horens. Het slachtoffer werd gelukkig niet ernstig gewond, wel moest zijn kunstgebit er aan geloven. Ten slotte rende het vrijheidminnende rund een loods binnen en liep daar klem tussen enige pakken papier. Personeel van het abattoir moest er aan te pas komen om het wilde dier ter plaatse voor de consumptie te bestemmen. Verhoging sociale uit keringen met 10 pet.? De regering heeft bij de Tweede Kamer een aantal wetsontwerpen ingediend tot verhoging van een aantal sociale uitkeringen met 10 procent. Deze verhogingen worden voorgesteld wegens de stijging van het «loon- en prijspeil. De regering volgt hiermee een advies, dat door de Stichting van de Arbeid is uit gebracht. Voorgesteld wordt de uit keringen te verhogen van de Kin derbijslagwet, de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, de Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen, de Invaliditeitswet, de Ongevals uitkeringen en de Noodwet ouder domsvoorziening. Wegens het aflo pen van deze laatste wet per 1 ja nuari a.s. stelt de regering voor, de uitkering voor de ouden van dagen, die onder deze wet vallen, te bepa len op 50 procent van de maande lijkse uitkering voor eenmaal. In de wetsontwerpen wordt te vens voorgesteld, de inkomensgren zen van de verschillende wetten bij de nieuwe toestand aan te pas sen en ze iets te verhogen. Vorige week arriveerden Hongaarse vluchtelingeji in het kamp „Stoof- polder" te Bruinisse en in het kamp te Burghsluis. Op de foto ziet men de aankomst te Burghsluis. Op de voorgrond de kampleider de heer Schilp in gesprek met een tweetal tolken. Daarachter enkele Hongaren, die de hel van hun land ontvluchtten, om - zij het van alles beroofd - hier in vrijheid te kunnen leven. (Eigen foto). Protest bij V.N. tegen behandeling van onderdanen in Indonesië „Onderworpen aan dwang en zelfs aan martelingen" De Nederlandse permanente ver- tegenwoordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schiirmann, heeft Dag Hammarskjoeld der Verenig de Naties een nota ter hand ge steld, waarin de Nederlandse re gering protesteert tegen de be handeling, die Nederlandse onder danen in Indonesië van Indonesi sche gerechtelijke autoriteiten heb ben ondervonden. De Nederlandse regering zegt in de nota over inlichtingen te be schikken dat een aantal gearres teerde Nederlanders is onderwor pen .aan onduldbare dwang en zelfs aan martelingen, om bekentenissen af te persen, waaraan zij toevoegt: „Hierover zijn verscheidene malen, zonder dat dit tot resultaat leidde, stappen gedaan bij de Indonesische autoriteiten. De Nederlandse regering staat dientengevolge geen andere weg open dan de aandacht der volke renorganisatie te vestigen op de ernstige schending der menselijke rechten, waarvan een aantal harer onderdanen in Indonesië het slacht offer is geworden". „In dit .verband", aldus de nota, ,moet melding worden gemaakt van laakbare handelingen als mishan deling van gevangenen arrestatie zonder opgaaf van redenen het af dwingen van valse getuigenissen door kwelling weigering van vol-e doende rechtsbijstand en het druk uitoefenen op en bedreigen van ge tuigen". De Indonesische regering was verzocht de competentie van het Internationaal Gerechtshof in deze te erkennen en de Nederlandse re gering hoopte dat daardoor een on partijdige uitspraak kon worden verkregen. Dulles confereert met ambassadeurs Ambassadeurs van vier landen van het pact van Bagdad, Irak, Turkije, Perzië en Pakistan, hebben woensdag geconfereerd- met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles. De ambassadeurs hebben Dulles in kennis gesteld van de bezorgd heid van hun regeringen naar aan leiding van de jongste gebeurte nissen in het midden-oosten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een dag, die wij bedorven hebben, komt nooit weerom. jen Terreur tegen Joden in Egypte Joodse vluchtelingen die uit Cairo en Alexandrië in Haifa zijn aange komen, hebben dinsdag verklaard dat alle Joodse eigendommen, kost baarheden en zaken door de Egyp tische overheid verbeurd zijn ver klaard. Voorts zouden vele familie leden en vrienden naar concentra tiekampen zijn gestuurd, waarna men niets meer van hen had ver nomen De toestanden in de kam pen zouden „verschrikkelijk" zijn. Volgens Israëlische functionarissen in Haifa hebben in totaal meer dan 1200 Joodse vluchtelingen Europese havens bereikt. Meer dan 400 van hen hebben de wens te kennen ge geven, naar Israël te emigreren. Eden had instorting Zondagavond, naar in Kingston verluidt, is een dokter ontboden voor de Britse premier, sir Antho ny Eden, die zich onverwacht niet geheel wel voelde. Wat Eden ge mankeerd heeft, is niet bekend ge maakt. De arts bezocht Eden maan dagochtend weer. De premier had maandag een goede nacht Prov. boot vaart beperkt op zondag Teneinde te komen tot een be sparing op het olieverbruik op zon dagen, heeft het Provinciaal Be stuur besloten de dienst op de veren Vlissingen-Breskens, Krui- ningen-Perkpolder en Zierikzee- Katsche veer des zondags tydelyk in te krimpen. Mede met het oog op de zeer ge ringe aantallen reizigers die van onderstaande bootreizen gebruik maken, zullen van zondag 9 decem ber 1956 af de volgende reizen uit vallen: Vertrek Vlissingen 6.15; vertrek Breskens 6.45; vertrek Kruiningen 6.50; vertrek Perkpolder 7.20; ver trek Zierikzee 13.00; vertrek Kat- sche Veer 14.30. De eerste op Schouwen-Duiveland Reeds lang bestaande plannen eindelijk gerealiseerd De nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie gebouwd aan het Steenen Pad te Bruinisse de eerste op Schouwen-Duiveland is onder grote belangstelling dinsdagmiddag in werking gesteld door de dykgraaf van het calamiteuze waterschap Bruinisse, de heer P. L. Krepel. Vooraf gegaan aan de inwerkinstelling van de apparatuur, memoreerde de heer Krepel enkele feiten uit de geschiedenis van de installatie. Juist in ver band met het feit dat het hier de eerste inrichting van die aard op Schouwen-Duiveland betrof; waren bjj de ingebruikstelling vrywel alle burgemeesters van gemeenten op het eiland aanwezig. Deze werden door burgemeester Michaëlis in de raadzaal hartelijk verwelkomd, evenals de vertegen woordigers van het R.I Z A. (Rijks Instituut Zuivering Afvalwater), de heren Argelo en Boot en de verte genwoordigers van de firma's die aan de bouw hadden medegewerkt, te weten de firma van Splunter uit Ridderkerk (beton en andere bouw werken), Savelkouls, Rotterdam (lavabed voor oxydatietank) en Landestrie (machinerieën enzals mede de vertegenwoordigers van het Polderbestuur. Spreker herinnerde aan het begin van de plannen, om na de bouw van de nieuwe wijken woningwetwonin gen, die met waterclosets direct op de riolering loosden, een zuive ringsinstallatie te bouwen, reeds voor zijn ambtsaanvaarding hier. Daarna kwamen diverse brieven van 't polderbestuur om op spoed aan te dringen, maar er waren ver schillende oorzaken waardoor de uitvoering van de plannen stag neerde. Hij bracht dank aan de heren Argelo en van Herwaai^Jpn, de laatste van het RIZA, die over het werk de directie hadden ge-^ voerd. De uitvoerders van het werk dankte hij voor het degelijke werk, dat was opgeleverd. Het polderbe stuur dankte hij voor het betoon de geduld, terwijl hij er zijn vreug de over uitsprak dat dit nu alles verleden tijd was en de installatie nu in gebruik kon worden genomen. De heer A. J. Argelo gaf hierna een technische uiteenzetting, die vele interessante punten bevatte. In het volgend no. komen wij op deze uiteenzetting terug Daarna begaven allen zich naar de rioolwater-zuiverings-installatie waar de apparatuur in werking ge steld werd. Hierna werd een rond gang gemaakt langs de verschillen de afdelingen waaruit een rioohva- ter-zuiverings-installatie bestaart. De apparatuur De gewone pomp heeft een capa citeit van 20 m3. per uur, bij een overvloedige regenval gaat automa tisch een grotere pomp werken met een capaciteit van 80 m3. per uur. Op een grafiek wordt de stand van het rioolwater en de werking van de pompen opgetekend, terwijl in het pompgebouw ook op een schaal te zien is, hoe de stand is. De heer Argelo wees er op, hoe de wasdag en andere belangrijke feiten uit de curve zijn af te lezen. Achtereenvolgens werden de ver schillende tanks en andere inrich tingen bezocht, waarvan in de tech nische verhandeling van de heer Argelo sprake was. Bij ieder onder deel gaven de heren Argelo en Ju- melet (de machinist en onderhou der van de verschillende kanalen en lozingsapparaturen), technische aanwijzingen, zodat de burgemees ters in wier gemeente min of meer vergevorderde plannen tot het stichten van een zuiveringsintallatie op stapel staan, een beeld kregen van de werking van een dergelijk© installatie. Het gezelschap begaf zich na d© rondwandeling naar hotel Storm. De mosselen die daar zouden wor den gegeten, waren echter door een misverstand niet aanwezig. Niette min bleef men nog enkel© ogen blikken gezellig bijeen. „Wij zijn geneigd te geloven dat de campagne van valse voor lichting over Syrië begint op t© houden en wij verklaren dat da door Syrië gevolgde gezonde poli tiek het land de gelegenheid zal ge ven alle moeilijkheden te boven te komen en de vrede in het midden oosten te bewaren", aldus heeft de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Bitar, verklaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1