DE ZIERIKZEESCHE COURANT ~^97-1889 Britten en Fransen besluiten voor Kerstmis troepen terug te trekken GEEN WAARNEMERS VAN VER. NATIES IN HONGARIJE FANTASTISCHE ACTIVITEIT VAN RODE KRUIS Gaza-strook bij Israël WEER HONGAARSE STUDENTEN IN OPSTAND TEGEN SOWJET-TKOEPEN NEHROE ACHT „KOUDE OORLOG" IN MEEST INTENSE VORM TERUGGEKEERD STAD EN PROVINCIE Hongaars woonoord te Burghsluis DINSDAG l DECEMBER 195» ZIERIKZEESdE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cant per rnm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 1»?6il7~~ Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Londen wil Israël zien vertrekken uit Gaza De Britse minister van Buiten landse Zaken, Lloyd, heeft maan dag In het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse en de Franse regering tot de conclusie zyn gekomen, dat de terugtrekking van de Brits- Franse strijdkrachten uit het ge bied van Port Said thans zonder venvyi kan worden uitgevoerd. De twee regeringen hebben de bevelhebber van de verbonden strijdkrachten, generaal Keightley, bevel gegeven met de bevelhebber van de strijdkrachten van de Ver enigde Naties, generaal Burns, overleg te plegen over een tijd schema voor de algehele terugtrek king met inachtneming van de be trokken militaire en praktische vraagstukken. Het tijdschema zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld. „In dien alle partijen ter goeder trouw zijn, kan het in korte tijd worden uitgevoerd", aldus Lloyd. De bevelhebber van het pojitie- leger van de Verenigde Naties is verzocht zich verantwoordelijk te 6tellen voor de veiligheid van Fran se en Britse bergingseenheden, die ter beschikking van de Verenigde De Hongaarse regering heeft maandag meegedeeld, dat zij een bezoek aan Boedapest van de se cretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, „op een later tijd stip" toejuicht, maar geen waarne mers van de V.N. in het land zal toelaten. Een telegram van deze inhoud, afkomstig van* de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Istvan Se bes, werd ontvangen kort voordat de algemene vergadering, die herhaalde verzoeken om toela ting van waarnemers heeft gedaan, bijeen kwam om opnieuw het Hon gaarse vraagstuk te bespreken. Naties staan, aldus Lloyd. De secre taris-generaal van de Verenigde Naties heeft zich hiermede akkoord verklaard. Over een regeling op lange ter mijn van de problemen in het mid den-oosten herhaalde Lloyd, dat zijn regering van oordeel is, dat Israël zich van Egyptisch grondge bied zal terugtrekken. „Wat de strook van Gaza aangaat, ons in ziens dient Israël zich daaruit ook terug te trekken en dient de strook onder verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties te vallen". Hongaars-Nederlandse tolken nodig Het Nederlandse bedrijfsleven staat voor de moeilijke taak de ge vluchte Hongaarse werknemers, die hier te lande in het arbeidspro ces worden ingeschakeld, binnen de kortst mogelijke tijd in de ver schillende bedrijven in te leiden. Hiervoor is onontbeerlijk dat in elk van deze bedrijven een Hongaarse tolk aanwezig is. De Hongaarse verenigingen in Nederland zouden het op prijs stel len, indien allen die zowel de Hon gaarse als de Nederlandse taal machtig zijn, en ook in ander op zicht voor deze functie geschikt zijn, als tolk zouden willen optre den. Olie om de Kaap Het vlaggeschip „Caltex Rotterdam" van de Neder landse Pacific Tankvaart Maatschappij, de rederij van de Caltexgroep, is dit week einde met de eerste rond de Kaap naar Nederland ge brachte olie op de Caltex- raffinaderij te Pernis aange komen. Het schip vervoerde een lading van 30.007 ton. De „Caltex Rotterdam" was op 26 oktober van de Iraanse oliehaven Bandar Mashur aan de Perzische Golf ver trokken, dus nog vóór de sluiting van het Suezkanaal. Toen kort daarop het kanaal gesloten werd, dirigeerde men het schip naar Aden, waar het op de 31e oktober aankwam. Het schip heeft vandaar de reis om de Kaap voortgezet, waarbij het in Durban heeft gebunkerd op 11 november. m De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft de bevelhebber van het po- litieleger van de Verenigde Naties in Egypte, generaal Burns, maan dag bevel gegeven schikkingen te treffen voor een zo spoedig moge lijke voltooiing van de terugtrek king van de Brits-Franse strijd krachten uit Egypte. Zeven wagons voedsel naar Wenen Aan het eind van de afgelopen week heeft het Nederlandse Rode Kruis, naar het mededeelt, zeven wagons levensmiddelen verzonden naar het Internationale Rode Kruis in Wenen. Daaronder waren drie wagons margarine als resultaat van de actie die in Friesland werd gevoerd, een wagon appelen van de vereniging van groentenexporteurs en twee wagons met rijst en vlees, die het comité Amsterdam helpt Hongarije Dit houten Prefabhuis, uitgerust met een „vliegende kamer", die negen m.eter voorbij de laatste pijler uitsteekt, won een prijs bij een hui^en-ontwerp-wedstrijd in Chicago. Het bouwsel moge er niet zo solide uitzien, het heeft toch maar twee Amerikaanse orkanen zonder een schrammetje doorstaan, en dat wil toch wel wat zeggen. Wij vinden het geen onaardig idee voor onze badplaatsen: zo van de woonkamer het water in. ter verzending aanbood. Aan het begin van deze week werd een wa gon tarwebloem verzonden, bene vens op maandag en dinsdag tel kens drie wagons met 3.000 bedden. Deze bedden zijn hier te lande aan gekocht door de intendance van het Nederlandse Rode Kruis voor re kening van het ministerie van Bin nenlandse Zaken in Oostenrijk. Er zullen nog 2.000 stuks volgen. In het begin van deze week zul len de „Pan American Airways" nog 5 ton koffie en 1.5 ton thee naar Oostenrijk vervoeren als re sultaat van de activiteit van het comité Amsterdam helpt Hongarije Het Jeugd Rode Kruis heeft ruim 1.300 geschenkpakketten, ter waar de van f 11.000 verzonden voor de jongeren die in de vluchtelingen kampen in Oostenrijk verblijven. De Israëlische autoriteiten heb ben maandag alle transacties met Egyptisch geld in de zone van Gaza verboden. Het Israëlische geld is nu het enige officiële betaalmiddel. De wisselkoers is ten gunste van het Israëlische pond gewijzigd. Waarnemers zien in deze maat regel een stap in de richting van inlijving van de strook van Gaza bij IsraëL AMSTERDAM. Er zal een kerke lijk maandblad in Brailleschrift worden uitgegeven voor blinden van alle protestants-christelijke richtingen in Nederland. Reeds lang leefde bij vele blinden de wens hiernaar. Er is een comité gevormd uit blinden en zienden, die deze zaak ter hand heeft genomen. Gedurende de wintermaanden zal door het K.N.M.I. een weerbericht uitgegeven worden, dat speciaal bestemd is voor de bouwvakken. Drie maal daags zal voor ons land, dat hiertoe in zönes verdeeld is, een be richt worden opgesteld. De fotograaf van het A.N.P. toog op de eerste dag, dat deze regeling van kracht is naar Nieuw West in Amsterdam waar hij een metselaar knipte, die, voor zijn arbeid te beginnen, eerst het bericht opnam, om te zien „of het de moeite loont". Reeds 110.000 vluchtelingen Volgens door Hongaarse vluchte lingen ontvangen berichten zijn 1.500 studenten van de stad Saros- patak, in het noordoosten van Hon garije, tegen de Sowjet-troepen in opstand gekomen. Zij zouden zich van het stadhuis en de voornaam ste gebouwen hebben meester ge maakt. Sarospatak is een oude universi teitsstad en het belangrijkste cen trum voor Calvinistisch onderricht in Hongarije. In totaal zijn tot dusver bijna 110 duizend Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen, van wie er ruim 35 000 reeds naar het bui tenland zijn vertrokken, aldus Nederlandse experts naar Suezkanaal Bij L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst te Rotterdam en Svit- sers Bjernings-enterprise te Ko penhagen is thans van de Uno het verzoek binnengekomen een team van experts naar Egypte te sturen Vanmorgen vertrok een door de Uno gecharterd vliegtuig van Schiphol met de Deense en Neder landse experts via Athene naar Egypte. EEN HUIS PER DAG Om te bewijzen dat de Britse arbeider nog steeds „de beste ter wereld" is hebben veertig bouwvakarbeiders in Birmingham in tioaalf uur tijds een huis met vijf ka mers gebouwd, 's Morgens om 7 uur werd de eerste steen gelegd, 's avonds om 8 uur was het huis kant en klaar, geschilderd en behan gen en voorzien van gas, wa ter en elektriciteit. Argentinië heeft bekendge maakt, dat het bereid is duizend Hongaarse vluchtelingengezinnen - ongeveer vier tot vijfduizend per sonen - en duizend wezen op te nemen. Woordbreuk Russen in Hongarije „ernstige zaak" Premier Nehroe van India heeft maandag bjj de opening van het debat over de buitenlandse politiek in het Indische hogerhuis ver klaard, dat de wereld is terugge keerd tot de koude oorlog In z(jn meest intense vorm. Sprekend over Hongarije noemde Nehroe het verbreken van de be lofte van vrijgeleide, die de rege- ring-Kadar aan oud-premier Nagy en zijn medewerkers had gedaan, ,een zeer ernstige zaak". Nehroe heeft verklaard, dat men het Hongaarse volk moet toestaan zelf zijn toekomst te bepalen en dat alle buitenlandse strijdkrachten het land moeten verlaten. Hij achtte het zeer ongelukkig, dat de rege- ring-Kadar de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld, niet toestaat naar Boedapest te komen. „Het natuurlijk gevolg is, dat de mensen beginnen te denken dat de beschuldigingen inzake deportatie en andere aanklachten geheel of gedeeltelijk juist zijn", aldus Nehroe. meldt de intergouvernementale commissie voor Europese migratie. In de afgelopen nacht bereikten bijna 3.000 Hongaren Oostenrijk. ZIERIKZEE Woningbouwvereniging „Befer Wonen" Zoals gisteren door ons reeds is gemeld gaat de woningbouwver eniging „Beter Wonen", wederom een aantal eengezins- en galerij wo ningen bouwen. Nader hebben wij nog vernomen dat thans 216 leden bij de. vereniging zijn aangesloten, alsmede 149 aandeelhouders. In de 150 woningen, gelegen om. aan de 'noordzijde van het oude complex, wonen 297 volwassenen en 192 kin deren Deze cijfers illustreren wel dat aan die zijde van Zierikzee een wat men zou kunnen noemen nieuw dorp is verrezen. Fer 1 december zijn 8 garages, gelegen aan de Ra- veslootstraat in gebruik genomen. St.-Nicolaasfeest Bejaardensociëteit Voor alle bejaarden boven 65 jaar organiseert de afdeling van de U.V.V. een gezellige St. Nicolaas- avond op vrijdag 7 december a.s De bijeenkomst wordt gehouden in de foyer van de Concertzaal en is ook toegankelijk voor hen, die niet gewend zijn de bijeenkomsten van de bejaardensociëteit te bezoeken O.m. zal een poppenspel worden vertoond. Vergadering smalfilmclufc „Schouwen-Duiveland" Onder voorzitterschap van dhr J. de Raaij kwam de kortgeleden opgerichte smalfilmclub „Schou- wen-Duiveland" in „Mondragon" te Zierikzee bijeen. Na een geani meerde bespreking werd eén aan trekkelijk werkprogramma opge steld, w.o. het opnemen van een do cumentaire film over Zierikzee. Be sloten werd om bij voldoende deel name op 12 december a.s. een be zoek te brengen aan de gecombi neerde vergadering van de film clubs Roosendaal en Tilburg die te Roosendaal wordt gehouden. De heer van Schelven te Brou wershaven bracht enkele mooie do cumentaires in kleuren op het wit te doek, terwijl de heer Ensing te Zierikzee zijn eerste opgenomen filmspoel langs het beeldvenster liet glijden. De heer Du Croo te Zierikzee stelde zijn Eeuwfeestfilm ter vertoning beschikbaar, waar door het verleden weer voor het oog herleefde. De heer Verhage be sloot deze projectie met enkele fa miliefilmpjes in kleuren. Het gehal te van de geboden films was goed. Besloten werd in één van de vol gende bijeenkomsten de techniek van een goede filmmontage in stu die te nemen. Na een dankwoord tot de aanwezigen sloot, de voorzit ter deze mooie en leerzame aVond. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Beginnen is iets, maar vol houden is meer. i OOSTERLAND De exploitatie van het badhuis Naar de badmeester, de heer van Dijke heeft medegedeeld, zijn er in het pas geopende badhuis, vrijdag :n zaterdag 133 baden genomen. Het betrof hier 73 personen boven le veertien jaar en 60 kinderen beneden die leeftijd. Voor het be- *in kan dit aantal bevredigend ge noemd worden. Het badhuis is geopend elke vrij dag van twee tot half zes, en van balf zeven tot negen uur n.m. Za- erdag van negentot twaalf uur. Op deze genoemde tijden voor per- onen van iedere leeftijd. Verder iedere zaterdag van één tot zes uur n.m. voor personen boven de veer- lien jaar. (Ingezonden) Het voltallige comité Hulp verlening Hongaarse vluchtelin gen te Haamstede, kwam j.l. vrij dagavond onder leiding van Jhr. Röell, burgemeester van Haam stede, bijeen. Voorgelicht door de heer Win dig, algemeen sociaal kampleider, werden de vele problemen, die uiteraard verbonden zijn aan de opname van een groot aantal jon gelieden en mannen in het woon oord Burghsluis, uitvoerig be sproken, zoals geestelijke verzor ging, tewerkstelling, culturele ontwikkeling en contact met de bevolking. In „den Haag" is men zeer er kentelijk voor de hulp, in het bij zonder van een groot aantal da mes, die onder leiding van de heer en mevrouw Schilp, kamp leider, zich zo verdienstelijk ge maakt hebben met de voorberei dende werkzaamheden, n.l. het schoonmaken en verder inrichten van het woonoord. Het behoeft wel niet gezegd te worden dat de ontvangen schenkingen in natura, zoals vruchten, koekjes, cigaretten enz. ook zeer van pas kwamen. Maar er is heel veel nodig het enige bezit van onze gasten zijn de kleren die zij aan hebben. Dank zij de van verschillend© zijden toegezegde medewerking en met behulp van de beperkte ten dienste staande geldmiddelen kon reeds in het een en ander worden voorzien, zoals in de allernoodzakelijkste kleding en schoeisel. Maar er is nog zeer veel nodig. Ten behoeve van onze 151 Hongaarse gastenwaarvan de leeftijden variëren van 15 tot 50 iaar, hebben wij ons eerste ver langlijstjeopgemaakt. Wat daarop alzo voorkomt Oude doch bruikbare rijwielen, hengels, voetbalschoenen, dassen, een naaimachine, strijkplank met ijzer, (vooroorlogse) Hongaarse lectuur, goede grammofoonpla ten, (schaak)spelen, cigaretten, paprikapoeder en versnaperingen. Indien U ons aan een en ander kunt helpen, zouden wij dit gaarne van U vernemen. Dit kan ook telefonisch (Burgh-Haam- stede nr. 8). Onze secretaress©, mej. Houtman, is tussen 9-12.30 en 13.30-17 uur steeds bereik baar. Verzendadres: gemeente huis, Haamstede. Nu de feestdagen weer aan breken en wij nog zo gelukkig zijn van onze eigen huiselijke haard te kunnen genieten, mogen we onze gasten, die reeds veel leed doormaakten en onbeschrijf lijk veel moeten missen, niet ver- geten. Bij de Coöp. Boerenleenbank, girono. 147796 en Rotterdamse Bank N.V., girono. 3822 te Haam stede, is een rekening geopend ton gunste van Hulpverlening Hongaarse vluchtelingen. R. R.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1