PHILIPS RADI01957 Radio Weltevreden WIE BEPAALT DE Tito - Molotov - Eden - Nasser of Eisenhower Schouws Comité hulp aan Hongaren Men kan het als vaststaand re kenen, dat de leiding van Sowjet- Rusland uit handen van het twee tal Chroesjtsjov-Boelganin is over gegaan in die van het tweetal Ma- lenkov-Molotov, dat daarbij de steun geniet van de steeds meer op de voorgrond tredende Soeslov, geen uitgesproken pro- of anti- Stalinist. Weliswaar heeft Chroesj- tsjov op de feestelijkheden ter ere van de Poolse missie in Moskou een bedenkelijk op de voorgrond tredende rol gespeeld tegen de Westerse diplomaten, maar mis schien was het de nieuwe beheer ders niet onaangenaam, dat hij zich in de ogen van deze nog meer on mogelijk maakte dan vroeger reeds geschied is. De Polen zijn, Gomoelka in het biezonder, als ware volkshelden bij hun terugkomst geëerd; zij hebben inderdaad - althans op schrift - de souvereiniteit en onafhankelijk heid van Polen, de gelijkheid van de Poolse met de Russische staat verkregen, hun grote schuld aan Rusland is geschrapt, leningen zijn hun toegewezen. Maar zij moeten berusten in de aanwezigheid van Russische troepen in en om Polen, zulks met het oog op de belang rijke verbindingslijn die Polen met oost-Duitsland vormt. Wanneer men rekening houdt met de wijze waarop de Hongaarse regering Kadar door de Russen in staat is gesteld haar woorden ten opzichte van Nagy en zijn gezél schap jegens Joegoslavië (niet) na te komen, dan zal het toch wijs zijn voor de Polen zich niet al te zeer op het standpunt te stellen, dat het einddoel reeds bereikt is! Hun sympathie met Tito, ook in zake zijn houding jegens Rusland, waarover hij door de „Prawda" is gekapitteld, geven wel biezonder duidelijk uiting aan de gevoelens die in Polen leven. Tito weer in westelijk kamp Het lijkt niet verstandig van de Russische bewindhebbers dat zij hun woord ten opzichte van Nagy zo duidelijk hebben gebroken. Het heeft Tito een blijkbaar reeds door dezen gezocht middel verschaft om zich weer van het oosten af te ke ren naar het westen. Dit is zelfs zo duidelijk geschied, dat er wordt gesproken van pogingen om de reeds in verre staat van ontbin ding zijnde Balkanbond Joegosla- vië-Griekenland-Turkije opnieuw te bevestigen. Dit zou daarom van belang zijri, omdat dan de geschil len tussen Griekenland en Turkije over Cyprus binnenskamers zouden kunnen worden opgelost en dit voor Engeland een andere houding mo gelijk zou maken. De Engelse gou verneur is naar Londen om met de regering te overleggen, ook ten aan zien van de grondwet, die opnieuw voor Cyprus is uitgewerkt. Resoluties zonder nut In de assemblee der Verenigde Naties heeft het aan krachtige re soluties jegens Hongarije niet ont broken. Opvallend daarbij is, dat India de scherpe kanten er van trachtte af te vijlen, hétgeen echter niet verhinderde, dat ook de zeer scherpe Cubaanse resolutie met voldoende meerderheid werd aan genomen. Bij beide is echter op te merken, dat vrijwel geheel het Azi- atisch-Arabische blok zich ont hield, hoewel deze landen toch steeds de mond vol hebben van eigen soevereiniteit. Hetgeen te denken geeft, wanneer men bere kent, dat door de nieuwe leden van de Ver. Naties dit blok dermate is aangegroeid dat het, samenwerkend met de Oost-Europese groep, elke meerderheid van 2/3 in de verga dering kan verhinderen. Ook deze week is in de assem blee de weg van de minste weer stand de beste geacht. Zulks onder leiding opnieuw van Amerika. Op ietwat hoge toon heeft Hammars- kjoeld, Amerika achter zich weten de, aangedrongen op onmiddellijke ontruiming van Egypte door Enge land, Frankrijk en Israël. Er is over die resolutie een heftig debat ge voerd, waarbij Lodge, de Ameri kaanse woordvoerder opmerkte, dat hij blijkbaar met onmiddellijk alles bedoelde, wat niet inderdaad on middellijk was! Er is een conferentie geweest tussen de Engels-Franse bevelheb bers en generaal Burns, de leider van het zg. UNO-leger, en daar is overeengekomen, dat naarmate het leger der Ver. Naties wordt ver sterkt, Engels-Franse troependelen zullen worden ingescheept. In een interview met het Amerikaanse weekblad „Newsweek" verklaarde Eden's plaatsvervanger Butler ech ter, dat ieder die menen zal dat En geland zijn troepen volledig uit Egypte zal terugtrekken, zich ver gist Loos alarm De Arabische staten blijven roe rig, dat brengt blijkbaar hun posi tie mede. Syrië, dat volgens Enge land vol met Russische tanks zit, sprak opgewonden over het samen trekken van Britse, Franse en Is raëlische eenheden aan zijn gren zen. Een onmiddellijk daarop ge volgd onderzoek van waarnemers der Ver. Naties heeft bewezen, dat er niet het minste van waar was. Het ware misschien wel gewenst geweest dat deze waarnemers ook eens gekeken hadden naar de ver melde Russische tanks. Irak-heeft nu met medewerking van de an dere ondertekenaars van het Bag- dad-pact Amerika's hulp ingeroe pen tegen Russische infiltratie. Pax Amerika? De Westeuropese wereld staat voor een dreigend olietekort. Frankrijk wordt daarbij, tengevol ge van gebrek aan voorraad, wel- Op initiatief van de burgemeester van Haamstede heeft zich alhier een comité gevormd dat zich ten doel stelt zoveel moge lijk hulp te verlenen aan- en de belangen te behartigen van de Hongaarse vluchtelingen in de Westhoek van Schouwen en in het woonoord Burghsluis in het bijzonder. In het comité, waarin de voornaamste levensbeschouwelijke richtingen vertegenwoordigd zijn en voorts een bijzondere plaats is ingeruimd voor de afdeling Westelijk Schouwen van het Ned. Rode Kruis en de Ver. Het Groene Kruis, hebben onder meer zitting genomen: uit Haamstede mevr. M. Stenger-Jansen, mevr. van Waveren-van Egmond en de heer M. C. Malipaard; uit Burgh mevr. N. Boot-Fokker, Jhr. A. van Citters en de heer N. H. Lij sen en uit Renesse mej. A. C. Houtman en dr. H. J. Simons. Het comité, dat over het algemeen een coördinerende taak heeft, wil een schakel vormen tussen onze Hongaarse gasten en de kampleiding van het woonoord enerzijds en de bevolking anderzijds. Het spreekt vanzelf dat geldelijke bijdragen en giften in na- tura zeer welkom zijn. Stortingen via Rotterdamse Bankvereni- ging of de Coöp. Boerenleenbank te Haamstede. Voor de goede gang van zaken zal het op prijs gesteld worden, indien plannen bij de verenigingen en bewoners van ons eiland zouden opkomen iets voor de Hongaren alhier te doen, contact gezocht wordt met het comité, waarvan secretaresse is mej. A. C. Houtman (overdag bereikbaar onder tel. 8, gemeentehuis te Haamstede). licht het meest getroffen. Maar in Engeland zijn, gelijk ook in ons land, voorzorgsmaatregelen geno men, die nodig zijn, indien de be- vaarbaarmaking van het Suezka- naal langer zou duren dan men verwacht. Amerika heeft tussen de regels door té verstaan gegeven, dat geen hulp van Amerikaanse olie is te verwachten, voordat Egypte ont ruimd is. Dit gaat gelijken op een Pax Amerika, nadat wij vroeger een Pax Brittannica hebben ge kend. De laatste had echter het voordeel dat zij, in het bezit van de macht zijnde, die macht ook uit oefende, terwijl Amerika er blijk baar prijs op stelt die macht uit te oefenen via de Verenigde Naties, die nu niet bepaald daartoe het aangewezen lichaam zijn. Trouwens, onder welke druk ook, Nasser wordt kalmer. Hij wil met Engeland over het Suezkanaal en met Israël over de vrede onderhan delen. Dat kan enige verbetering brengen! Maar hij is eveneens in staat Engelsen, Fransen en Joden, in Egypte gevestigd, weg te jagen zonder tijd hun bezittingen mede te nemen! (Nadruk verboden). KERKNIEUWS Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Opperdoes: J. M. Visser, Dokkum. Chr. Geref. Kerk Bedankt voor Barendrecht-Per nis: K. Brüning, Rijnsburg. Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, wordt vrijdag verwacht voor een onderhoud met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd, zo wordt van gezaghebben de zijde te Londen vernomen. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat bij hun besluit van 26 november 1956 aan de N.V. Rotterdamsche Tram- weg Maatschappij te Rotterdam vergunning is verleend voor de uit oefening van een autobusdienst binnen deze gemeente. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. MULDER, secretaris. Egypte meldt luchtaanvallen In Cairo is donderdag officieel bekend gemaakt, dat twee vijande lijke vliegtuigen donderdagochtend een Egyptische stelling bij Ismailia hebben aangevallen. Volgens generaal Amin Hilmy, een Egyptische verbindingsofficier bij de politiemacht van de V.N. te Aboe Soeweir, hebben twee straal vliegtuigen van het type „Venom" bij Ismailia vrachtauto's en lucht doelgeschut beschoten. Later vlo gen twee „Mystère"-toestéllen over hetzelfde gebied. De communistische invloed in Syrië Brits-Turks overleg De Turkse waarnemende minis ter van Buitenlandse Zaken Ethem Menderes en de secretaris-generaal van het Turkse ministerie van Bui tenlandse Zaken Uuri Birgi zijn donderdag te Londen aangekomen, waar zij, volgens gewoonlijk wel ingelichte kringen, met Britse mi nisters van gedachten zullen wis selen over de toenemende commu nistische invloed in Syrië. De twee Turkse staatslieden, die het afgelopen weekeinde uit Istan bul waren vertrokken, hebben eerst twee dagen te Parijs besprekingen gevoerd. Men verwacht, dat zij te Londen overleg zullen plegen met de minis ter van Buitenlandse Zaken, Sel wyn Lloyd, en met vertegenwoor digers van de ministeries van Oor log en Marine. Volgens Britse kringen had Tur kije om deze besprekingen verzocht teneinde een algemene gedachten- wisseling over vraagstukken be treffende het midden-oosten te hebben. ontvouwt de verrassende mogelijkheden van de techniek Het is de moeite waard om uiterst precies te zijn op het merk koffie, dat U koopt. LEKKERE koffie,.- dat is Douwe Egberts Koffie... het fijnste van de plantagesmet zorg behandeld... op een speciale wijze gebrand, en door de grote vraag altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar. Zoals de deugdelijkheid van een hor loge afhangt van de kwaliteit van het uurwerk, zo wordt de betrouwbaarheid en de levensduur van een radiotoe stel bepaald door het „innerlijk". Koop daarom een PHILIPS radiotoe stel. Van een Philips toestel weet u immers, dat het inwendige technisch perfect is! Luistert u maar: wat een prachtige, kristalzuivere weergave van muziek en gesproken woord. Dit geeft u elk Philips radio-apparaat, van groot tot klein, mede dank zij de door Philips ontwikkelde en geperfectioneerde ,,Bi-Ampli" techniek, waardoor ge luidsvervorming wordt voorkomen. Komt u eens bij ons kijken en luiste ren? Wij zijn altijd gaarne tot uw dienst met een uitgebreide, vakkun dige demonstratie. Bovendien hebt u de zekerheid, dat u steeds gebruik kunt maken van onze snelle, degelijke service, zowel binnen de garantie als daarna. Prijzen: f80,—, f98,—, f108,—, f148,—, f158,—, f198,—, f248,—, f278,—, f298,—, ƒ378,—, f398,—, f438,—, f498,—, f528,—, enz. telefoon 199, Zierikzee Speciaalzaak vaar radio en televisie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6