n ZHZEESCHE EUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT TROEPEN VAN DE V.N. ALS BUFFER TUSSEN BRITTEN EN EGYPTENAREN AMERIKAANSE OLIE VOOR EUROPA Nederlands aanbod voor Hongaarse vluchtelingen DE KERK IN POLEN ENGELAND TEGEN „ONVERWIJLDE TERUGTREKKING" VAN TROEPEN Rusland's bedoeling blijft penetratie en uitbreiding machtssfeer AMERIKA WAARSCHUWT Twee Nederlanders vrijgelaten Hartelijke ontvangst van Hongaren in kampen te Bruinisse en Burghsluis TBIJDAG 30 NOVEMBER 1950 No. 18061 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers J0 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN f1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32,1' na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677:- Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 3Q9.\Vcih. Deense compagnie in niemandsland De opperbevelhebber van de po litiemacht van de V.N., generaal Burns, en de Britse bevelhebber In Egynte. generaal Stockwell, zijn donderdag te Port Said overeenge komen, dat eenheden van de inter nationale politicmacht in het ge bied van het Suezkanaal een „buf fer" zullen vormen tussen de Britse en de Egyptische troepen. Als de Egyptenaren hiermee ak koord gaan, zal een Deense com pagnie, die zich thans aan de Egyp tische zijde van de bestandslijn be vindt, in de komende dagen het „niemandsland" ongeveer 35 km ten zuiden van Port Said binnen trekken. Generaal Burns deelde mee, dat de ruim zevenhonderd Zuidslaven, die donderdag per schip te Port Said zijn aangekomen, in het door Egypte beheerste gebied ten ziSld- westen van El Kantara zullen ge legerd worden. De Zuidslaven, die 128 voertuigen bij zich hebben en met anti-tankgeschut en zware ma chinegeweren zijn uitgerust, vor men op het ogenblik het sterkste contingent in de internationale po litiemacht. Prys blijkt zeer hoog te liggen Engeland en de andere west- Europese landen zullen een zware financiële last te dragen krijgen door aanvulling van hun vermin derde olie-aanvoer met Amerikaan se leveranties. Volgens economische deskundigen te Washington kost een vat Amerikaanse olie, als ge volg van de stijging der prijzen van ruwe en stookolie in de Verenigde Staten, thans reeds bijna 2 maal zoveel ai«? een vat olie uit het na bije oosten. De olie, die eventueel door Ame rika aan Europa zal worden gele verd. zal hoofdzakelijk uit havens in Texas aan de Golf van Mexico moeten komen Volgens de jongste opgaven bedraagt de prijs aldaar thans 3,13 dollar per vat, vergele ken met een prijs tot het equivalent van 1.67 dollar per vat voor gelijk waardige olie uit Abadan in Perzië. O O Nederland heeft aangeboden plaats te zoeken aan boord van Nederlandse emigratieschepen voor Hongaarse vluchtelingen, die zich in Nieuw-Zeeland of andere landen willen vestigen. De Nieuwzeelandse minister voor immigratie verklaarde donderdag dit te hebben vernomen van de Ne derlandse gezant in Nieuw-Zeeland. De Nederlandse regering heeft „dit edelmoedige aanbod" gedaan aan de intergouvernementele com missie voor Europese migratie, al dus de Nieuwzeelandse minister, die voorts zei dat de Nederlandse regering zich ook bereid heeft ver klaard Hongaarse vluchtelingen, die wachten op vervoer naar over zeese landen, tijdelijk in Nederland op te nemen. Volgens een klacht van de Brits- Franse legerleiding bij de V.N., zouden Zuidslavische militairen, die ongeveer een week geleden per vliegtuig van Napels naar Aboe Soeweir waren overgebracht, in de kanaalzone Egyptenaren in het ge- gebruik van wapens hebben ge oefend. Een woordvoerder van het Britse leger deelde donderdagmiddag mee, dat „mogelijk enige van onze voor uitgeschoven posities in het gebied van El Cap zullen worden overge dragen aan Deense troepen". Er was echter nog geen beslissing ge nomen. In Frankrijk is het bij rege ringsdecreet verboden schoolkinde ren tot elf jaar huiswerk mee te gevgn met ingang van 1 januari. Het onderwijzend personeel moet dagelijks een uur vrijmaken opdat de kinderen het werk op school kunnen doen. Kardinaal Wyszynski, de in zijn functie teruggekeerde primaat van Polen, heeft een aantal bisschoppen voor de westelijke gebieden aange wezen en anderzijds functionaris sen, die door de regering benoemd waren, ontslagen. Een aantal ker kelijke waardigheidsbekleders, die destijds verwijderd werden omdat zij weigerden aan het regime toe te geven, is in de oude functies hersteld. Sommige parochieherders zouden ontslagen zijn, aldus meldt de correspondent van de „Times". DE LESSEPS MOET HET VELD RUIMEN De Egyptische regering heeft be sloten het standbeeld van Ferdi nand de Lesseps, de stichter van de maatschappij die het Suezka naal heeft laten graven, te vervan gen door een vrijheidsbeeld, waar mee men de nagedachtenis wil eren van de Egyptische „martelaren", die het leven hebben gelaten bij de Brits-Franse landingen. Het standbeeld van de Lesseps staat bij de ingang van het Suezkanaal te Port Said. Londen zoekt nader contact met Frankrijk Selwyn Lloyd, de Britse m'nister van Buitenlandse Zaken, heeft don derdag in het Lagerhuis verklaard dat Engeland „belangrijke kwes ties" met Frankrijk moet bespreken alvorens enig besluit kan worden bekendgemaakt. Lloyd deelde mee, dat z(jn Franse ambtgenoot Pineau vrijdag (vandaag) naar Londen zal komen voor besprekingen en zei dat hy maandag een nadere ver klaring in het Lagerhuis zou af leggen. De waarnemend premier, Butler, maakte bekend, dat woensdag en donderdag een debat over de toe stand in het Midden-Oosten ge houden zal worden. Butler achtte het onwaarschijnlijk, dat een van de reeds ingediende moties dan be handeld zou worden. (Eén van deze moties is getekend door ongeveer 130 Conservatieven, die zeer kri tisch staan tegenover de houding van de V.S., in de huidige crisis). Volgens Butler zal eerder een motie van de regering of van de oppositie in het geding zijn. Llyod noemde enkele bijzonder heden van de zaken, die met de Fransen zouden moeten worden be sproken. Hij zei, dat de opbouw van de politiemacht van de V.N. in be langrijke mate verband zou moe ten houden met een geleidelijke terugtrekking van de Britse en Franse strijdkrachten. Andere te bespreken zaken waren de sppedige bevaarbaarmaking van het Suez kanaal en onderhandelingen over een definitieve regeling van de toe- meer begrip voor Engeland's po sitie in zekere delen van de Ame rikaanse openbare mening. (Leden van de socialistische oppositie lachten ironisch om deze opmer king). Lloyd noemde de Afrikaans-Azia tische resolutie in de V.N., waarin wordt aangedrongen op onver wijlde terugtrekking van de Britse en Franse troepen uit Egypte „on realistisch". Hij prees de snelle vor ming van de politiemacht der V.N., die tegen 1 december ongeveer 2700 man zou omvatten. Binnen veertien dagen zouden er 4400 man in Egypte moeten zijn, waaronder 700 Cana dezen. Volgens Llyod heerst er ernstige ongerustheid over de positie van de Britse onderdanen in Egypte, komstige functionering van het ka naal. Lloyd zei vervolgend, dat hij de sfeer in de V.N. „aanzienlijk ver beterd" had gevonden. Er was ook MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN: Politieke oogmerken niet veranderd „De moed van het Hongaarse volk zal een lichtend voorbeeld blijven voor allen, die de ware de mocratie en de vrijheid der volke- :en tot hun idealen rekenen", zo 'egt de minister van Buitenlandse Saken in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, over Ie begroting 1957 van zijn depar tement. De regering is diep ge schokt door de dramatische loop Ier gebeurtenissen, waarin duizen den Hongaren de strijd voor hun Vrijheid met de dood hebben moe- .en bekopen. Evenals vele leden der .Kamer, meent de minister, dat de poli- .ieke oogmerken der Sow jet-Unie .tiet zijn veranderd en dat wij on afgebroken dienen te streven naar .en voortdurende versterking van in een steeds grotere solidariteit .net de westelijke democratieën. Uit het Russische optreden in Hongarije blijkt weer eens te meer lat de communistische machtheb bers van alle middelen, zowel poli- .ieke als economisch en geweld dadige, gebruik maken om hun machtsbereik te handhaven en waar mogelijk te vergroten. In het Laatste jaar werd het accent in het algemeen meer verlegd naar het iconomische terrein, doch de hulp en bijstand welke wordt geboden is daarmee niet minder gericht op beïnvloeding, penetratie en uit breiding van de communistische machtssfeer. Voor de ontluistering der Stalin- mythe zijn zeker oorzaken of is al thans een aanleiding te vinden in de binnenlandse toestanden in de Swwjet-Unie, doch de minister sluit de mogelijkheid niet uit dat men er een oorspronkelijk ook naar bui ten gerichte, doelbewuste tactiek in moet zien, die er mogelijk op ge richt was alle misdadige tirannie op Stalin af te schuiven, teneinde de huidige machthebbers in een fraai daglicht te stellen en aldus hun bedoelingen te maskeren. Aan genomen mag worden dat de acties van de communistische partijen, ook in niet-communistische landen, door de vorming van zogenaamde „volksfronten", erop gericht zijn goedgelovige niet-communisten te spannen voor de communistische wagen. Elke bedreiging van de onschend baarheid van het grondgebied en de politieke onafhankelijkheid van Turkije, Pakistan, Irak en Iran zal door de Amerikaanse regering als buitengewoon ernstig worden be schouwd, aldus een donderdag ge publiceerde bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hoge ambtenaren te Washington zeiden, dat de door president Eisen hower en minister Dulles goedge keurde verklaring bedoeld is als waarschuwing, dat de Verenigde Staten achter de vier Mohamme daanse landen van het Pact van Bagdad staan. Eerder waren be richten ontvangen over Sowjet-in- filtratie in Syrië en bedreiging van Irak. NIJMEGEN. Bij Berg en Dal, ge meente Groesbeek bij Nijmegen, is drs. E. Cammaert, econoom aan de eerste r k. levensverzekeringmaat schappij te Nijmegen, tijdens een sneeuw- en hagelbui met zijn scoo ter in botsing gekomen met een personenauto. Hij werd tengevolge van de botsing zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk is over leden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's eth. Alle omstandigheden van het leven zijn geschikt om ons li wijsheid te leren. Twee Nederlanders, de heren van Geuns en Wièrsma, die drie jaar geleden zijn gearresteerd op be schuldiging van betrokken te z(jn geweest in ondergrondse activitei ten, zijn enige dagen geleden uit de gevangenis ontslagen, aldus ls gisteren uit welingelichte Indone sische bron in Djakarta vernomen. Dit bericht werd door een woord voerder van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Dja karta bevestigd. Nieuw salarisbesluit Nijverheidsonderwijs In het Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van 20 no vember 1956 tot herziening van de regeling inzake de bezoldiging van het personeel aan de rijks- en in gevolge de Nijverheidsonderwijswet gesubsidieerde gemeentelijke en bijzondere scholen voor middel baar nijverheidsonderwijs (Salaris- besluit M.N.O. 1955). Dit salarisbesluit vervangt het thans bestaande en werkt terug tot 1 juli 1955. In vergelijking met de bestaande regeling zijn in het nieuwe besluit veranderingen aan gebracht, die o.m. betreffen: a. in corporatie van de salarisverhogin gen van 6 °/o en 3 °/o per 1 juli 1955; b. vaststelling van de salaris- anciënniteit; c. de bezoldiging van de praktijkleraren; d. de bezoldi ging van directeuren van avond scholen. Uil rumoer van de strijd in de stilte Kamp Burgsluis bergt 150 jongens en mannen (Van onze redakteur) Deze foto laat zien hoe Tsjoe En Lai, de premier van communistisch China, van een kleine Indiase jongen een groot boeket bloemen kreen toen hij voor een twaalfdaags staatsiebezoek aan India in de hoofdstad New Delhi arriveerde. Rechts naast de Chinese premier staat zijn Indiase ambtgenoot Shri Jawaharlal Nehroe. De delegatie met Tsjoe En Lai aan het hoofd kwam uit Cambodja, waar men zes dagen verbleef voor een goodwill-bezoek. Met een „hartelijk welkom", ge schreven op een spandoek tegen een der barakken, een fier wappe rende vlag in de kleuren rood, wit en groen, met mandjes fruit op de tafels in de brandschone kamertjes, strak opgemaakte bedden, heerlijk snorrende kachels en de soep bor relend in de ketels, heeft het kamp Burghsluis gisterm'ddag de Hon gaarse gasten - ongeveer 150 jon gens en mannen - ontvangen. Het was koud en winderig op Burghsluis, maar in de door de Haamsteedse en Burghse dames ge zellig gemaakte kamertjes, trilde iets door van de warmte die ons volk in al zjjn geledingen de Hon gaarse vluchtelingen toedraagt. Het kamp-idee is hierdoor tot een mi nimum gereduceerd en al ls een vakantie-pension beter, het „her boren" kamp Burghsluis zal de Hongaarse gasten een tijdelijk thuis bieden, waaraan zij stellig later met dankbaarheid zullen kunnen terugdenken. Omstreeks half tien gistermorgen vertrokken de zondag jl. met het derde transport aangekomen Hon garen uit Utrecht, naar de ver schillende tijdelijke verblijven, w.o. Bruinisse en Burghsluis. Twee bus sen van garage Van Oeveren, met de chauffeurs Van Aken en Markus reden met de andere bussen, via Rotterdam naar het winderige Schouwen, waar de natuur helaas niet in een tooi was, om de vluch telingen een hartelijk welkom te bereiden. Waarin echter de natuur tekort schoot, werd goed gemaakt door de uitstralende vriendschap en genegenheid, waarmede de mensen de Hongaren omringden. „De men sen" waren in dit geval de kamp commandant de heer WIndeg en zijn staf, de Rode Kruls-colonnisten J. Folmer, A. Berrevoets en P. A. Kloet te Zierikzee (zij blijven een paar dagen in het kamp, om wat orde op zaken te stellen), de in het kamp gehuisveste sociale werkster en enkele dames van de afdeling Westhoek van het Rode Kruis Tot op het laatst werd hier een tafel bijgeschoven, daar nog wat versto ken en recht getrokken, hier nog een kleinigheid geregeld en rond twee uur was het kamp echt hele maal klaar. De aankomst Vlug naar binnen was het parool, toen de bussen de wat nauwe op rit van het kamp waren ingereden. Het uitstappen nam weinig tijd in beslag en de Hongaren begaven zich - in gezelschap van een aantal Utrechtse Rode Kruis-colonnisten en een drietal tolken - naar de can- tine. Dit waren ze dus De mannen en jongens die de hel van Hongarije zijn ontvlucht. Hun schamel bezit in enkele tassen en dozen Enkele met bontmutsen op het hoofd, de meesten blootshoofds. Doorgaans energieke koppen, met een strakke mond en felle donkere ogen. Ver langend als iedereen was om zo snel mogelijk de eigen kamers op te zoeken, waar de maaltijd werd gebruikt, werd de ontvangst in de cantine zo kort mogelijk gehouden. Het personeel van het kamp werd aan de Hongaren voorgesteld, waarna wethouder M den Boer, bij ontstentenis van burgemeester Jhr. Röell, die later op de middag arriveerde, een welkomstwoord sprak, telkens onderbroken door een krachtig applaus van de-Honga ren, dat als op commando leek op te klinken. Wethouder den Boer verzekerde de Hongaren dat ons volk zeer getroffen is door de ellen de, die Hongarije is overkomen „Wij hebben met U allen meege leefd", aldus spr., „en vele gebeden zijn uit ons volk tot de Allerhoogste opgezonden". Een golf van offer vaardigheid ging door ons land en daar thans de vacantiecentra vol zijn, moet de ontvangst plaats vin den in het Burghsluise kamp. Spr bracht hulde aan de dames van Burgh en Haamstede, die hard ge werkt hebben om het kamp in zo goed mogelijke staat te krijgen. Spr. gaf tenslotte de Hongaren de verzekering, dat het volk van Schouwen-Duiveland naar vermo gen zal trachten het leed, dat de vluchtelingen dragen, te verzach ten, ook al zal het niet altijd ge makkelijk voor hen zijn hier te wennen. Het kamp Een kamp is een kamp, zou men kunnen zeggen, maar het is geluk kig niet waar. Voorheen zaten in dit kamp een aantal Ambonezen, die vertrokken en met hen de in ventaris, want eerlijk het was no dig. Helemaal brandschoon was het kamp niet en daarom is alles eerst kraakhelder gemaakt Er is in de afgelopen dagen geboend, geploe terd en gesjouwd door een groep dames onder leiding van mevr. van Citters, mevr. Röell en mevr. Sten- ger. Ledikanten zijn versjouwd, matrassen genopt, gordijnen ge naaid, alles om de Hongaren een zo fleurig mogelijk welkom te berei den. Die opzet is geslaagd, want het kamp is keurig. Er zijn vier- en achtpersoonskamertjes. Stoelen en tafels zijn nieuw en in de kast lig gen alle voor de huishouding nodi ge artikelen nieuw en gepoetst te wachten op de gebruikers De bed den zijn opgemaakt, frisse rode gordijntjes voor de ramen en op elk bed een badhanddoek en enkele washandjes en een zakje met toilet artikelen van het Rode Kruis. De wanden hebben een passende ver siering gekregen en op de tafels stonden doosjes chocolade en fon dant te wachten op hen, die alles verloren behalve de vrijheid. En kele toiletten zijn vernieuwd, de was- en douchekamers zijn opge knapt, kortom we zouden niet we ten wat vergeten is in het kamp van Burghsluis. De ontvangst te Bruinisse Vier bussen reden naar Burgh sluis. Eén bus reed naar het kamp Stoof polder te Bruinisse, waar een zestal Hongaarse gezinnen is onder gebracht. Een delegatie, bestaande uit burgemeester Michaëlis, ds. Y. J. Tiemersm'a te Zierikzee en ge meentesecretaris de heer C. H. v. d. Linde, was de Hongaren reeds tot A.J.-polder tegemoet gereisd, aldus vernemen wij van onze Bruse cor respondent. Rond half twee arri veerden de bussen, waarna de dele gatie van ontvangst in de bussen ging om de vluchtelingen een eerste welkom toe te roepen. De ontvangst in het kamp „Stoofpolder" wa9 overhartelijk. Onder de zes gezin nen zijn er drie afkomstig uit Boe dapest en uit de omgeving van de Oostenrijkse grens. Hoogst merk waardig is het feit, dat zich onder hen een dame bevindt, die reeds in 1923 als kind naar Nederland kwam. Tot 1938 kwam zij ieder jaar in Amsterdam bij haar pleegouders logeren. Deze dame spreekt goed Nederlands en zij heeft van haar bevindingen verteld, die tragisch zijn als van alle anderen, die met haar de vlucht naar het westen waagden Met vrienden uit dezelfde straat is deze Hongaarse op 13 no vember Boedapest uitgevlucht, het geen erg moeilijk was, omdat overal op mensen werd geschoten. Het ge zelschap liep 1% dag, waadde door rivieren en trok door bossen en kwam vermoeid maar gezond in Oostenrijk aan. Na vi^er dagen ver blijf daar, volgde de reis naar Ne derland. De sociale werkster mej. Versteeg, een aantal meisjes uit Bru, leden van de colonne en de delegatie van ontvangst, hebben voor een hartelijk welkom gezorgd en de inwoners van Bruinisse zul len wel zorgen, dat de Hongaren daar in de Stoofpolder niet worden vergeten. Wie zich de tragiek van deze twee Hongaarse nederzettin gen op het eiland realiseert, zal zich - met anderen - voornemen inderdaad de Hongaren niet te ver geten, want dan gebeuren er nog erger dingen. Bruinisse en Burgh sluis immers zijn maar eenzaam, vooral in de winter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1