Sociaal Economische Raad adviseert tot consumptiebesparing van 700 miljoen DE ZIERIKZEESCHE COURANT EGYPTE ZAL DERTIGDUIZEND JODEN HET LAND UITWIJZEN AANTAL VLUCHTELINGEN UIT HONGARIJE BELOOPT THANS 95.000 777 en 999 Dulles hervat zijn werk Omvang V.N.-troepen wordt 6.000 man Zeemansvrouwen van de Kon. Rotterdamse Lloyd maakten gobelin voor Ouwerkerk DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 No, 18063 113e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs t5 cent per mm. - Succesjes (ma*. t5 mm.) I t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN |_^_i___BiiiJ797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 18.00 uur tel. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. HET MES MOET ER IN Beperking van besteding dwingende noodzaak By schryven van de minister van Economische Zaken en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid d.d. 5 september 1956, heeft de regering de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd met betrekking tot twee, onderling nauw samenhangende vragen, n.l.: 1. In hoeverre geeft de wyze, waarop de verhouding van middelen en bestedingen in de Nederlandse volkshuishouding zich in de laatste tijd ontwikkelt, aan leiding tot het nemen van corrigerende maatregelen; 2. In hoeverre is er, gezien de economische omstandigheden, aanleiding de met ingang van 1 januari 1957 te heffen premie voor de algemene ouderdomsvoor ziening niet volledig te compenseren. In zijn jongste vergadering heeft de S.E.R. deze vragen besproken en een advies aan de regering vastgesteld. Dit advies kan als volgt worden samengevat: 1. Een onderzoek van de ont wikkeling van middelen en beste dingen, die in 1957 zou kunnen worden verwacht, indien geen bij zondere maatregelen worden geno men, heeft de raad tot de overtui ging gebracht, dat een beperking van de bestedingen nodig is. 2. Een evenwichtige verhouding tussen middelen en bestedingen kan naar het oordeel van de raad wor den verkregen, indien de bestedin gen met f 700 miljoen (prijzen 1956) minder toenemen, dan het geval zou zijn, indien geen maatregelen tot beperking zouden worden genomen. 3. Een evenwichtige verdeling van de vereiste bestedingsbeper king over de verschillende bevol kingsgroepen en tussen de overheid en de particuliere sector wordt naar het oordeel van de raad ver kregen bij onderstaande beperking van de investeringen en van de consumptieve bestedingen. investeringen consumptie totaal (in min. gld.) Overheid (incl. overh.bedr.) 125 75 200 500 Particulieren (excl. overh.bedr.) 225 275 Totaal 350 350 700 In het spoor van Hitier Wreedheden van het militair bestuur Het Israëlische kabinet is woens dag in spoedzitting bijeengekomen ter bespreking van het lot van de naar schatting 30.000 Joden in Egypte, die zullen worden uitge wezen. In een motie van premier Ben Goerion wordt gesproken van „ernstige bezorgdheid over de wreedheden die door het militaire bestuur in Egypte jegens de Joden worden begaan". In deze motie, die door het par lement werd aangenomen, worden maatregelen van de Algemene Ver gadering van de V.N. gevraagd. Is raël zal alle Joden uit Egypte „met open armen ontvangen". Alleen drie communisten in het parlement stemden tegen de motie. De internationale commissie van het Rode Kruis heeft haar bemid deling aangeboden voor de Joden in Egypte, aldus verluidt woensdag te Genève. Men meent te weten dat de commissie in verbinding is ge treden met de Egyptische organi satie van de Rode Halve Maan en de Egyptische regering. Drie af gevaardigden zijn reeds in Cairo. Premier Ben Goerion heeft in het parlement de belofte gegeven dat de anti-Joodse maatregelen van de Egyptische overheid niet op Israëls Arabisch bevolkingsdeel zullen ver golden worden. Volgens Ben Goe rion bevestigen vluchtelingen uit Egypte de „ontstellende berichten" over het lot van de Egyptische Jo den, dat hij met dat van de Joden onder Hitier vergeleek. „Haken kruizen op de auto's van Egyp tische officieren en de vondst van Arabische vertalingen van „Mein Kampf" voorspellen de verschrik kelijke toekomst van het Egyp tische Jodendom", aldus Ben Goe rion. Nog liggen de dertien schepen van het konvooi, dat in zuidelijke rich ting door het Suez-kanaal voer toen dit kanaal tengevolge van de oor logshandelingen door gezonken scheepswrakken werd afgesloten op hun bevrijding te wachten, maar naar verluidt zal het nu niet lang meer duren, voordat het bergingswerk zover zal zijn gevorderd, dat althans acht of negen van de gevangen vaartuigen hun reis zullen kunnen ver volgen. - De foto toont van rechts: de Nederlandse „Lemsterkerk" en de Panamese „Derado", wachtend op het sein tot vertrek. 4. Het prijsstabilisatiebeleid acht de raad van essentiële betekenis. Op grond hiervan is hij er van uit gegaan, dat de aan te wenden mid delen ter beperking van de beste dingen de voortzetting van dit be leid niet mogen belemmeren. 5. De raad acht het een uitvloei sel van het prijsstabilisatiebeleid, dat de door de werknemers te be talen premie voor de algemene ouderdomsvoorziening ten bedrage van 6,75 pet. van het nieuwe loon slechts in zoverre door een loons verhoging dient te worden gecom penseerd, dat daaruit geen stijging van het prijspeil voortvloeit. Door dat de vereveningsheffing bij het invoeren van de algemene ouder domsvoorziening vervalt, leidt een daarmede overeenstemmende loons verhoging niet tot een kostenstij ging. Stijging van het prijspeil kan naar het oordeel van de raad wor den voorkomen, indien het overblij vende deel van de A.O.V.-premie, dat 2,6 pet. van het premieplichtige loon bedraagt, door werknemers en werkgevers gezamenlijk worden gedragen. Voor de werknemers betekent dit, dat 1,3 pet. van de te betalen A Ó.V.-premie ongecompenseerd blijft. Voor de werkgevers betekent dit, dat de kostenstijging ten bedrage van 1,3 pet. van de premie-plichti- ge loonsom niet in de prijzen mag worden doorberekend. Grootscheepse hulpverlening in geld en goederen Volgens berichten van woensdag uit Wenen, zün er in totaal reeds ongeveer 95.000 Hongaren naar Oostenryk gevlucht. Cox-respondenten van Reuter de len over de hulp aan Hongarije het volgende mede: Het Westduitse Rode Kruis heeft Woensdag te Bonn meegedeeld, dat het zeven miljoen gulden en goe deren ter waarde van ruim andex-- half miljoen gulden voor hulp aan Hongarije heeft ontvangen. West- Duitsland verwacht tegen het week einde de 5.000ste Hongaarse vluch teling. De Westduitse regering heeft woensdag besloten 9 miljoen gulden voor de hulpverlening aan de Hon garen ter beschikking te stellen. De helft van dit bedrag zal besteed worden voor de aankoop van voed sel. Bij de Rode-Kruiscentra te Ra venna en Tirrenia in Italië zijn woensdag 1.000 Hongaarse vluchte lingen aangekomen. Ongeveer 400 vluchtelingen kwamen zondag eri maandag j.l. Italië binnen. Alle Hongaarse vluchtelingen in Zweden mogen een week vakantie doorbrengen in toeristenhotels. De De stand van giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gra- venhage is gisteren geworden f 2 617.137,97. De stand van giro 999 van het Nationale Comité Hulp verlening Hongaarse volk te Am sterdam is gisteren f 2.165.899,94 geworden. Zweedse regering heeft besloten 3.000 vluchtelingen in Zweden op te nemen. Hiexwan zijn reeds 1.300 aangekomen. In Genève is woensdag bekend gemaakt, dat het Bureau van de hoge commissaris voor de vluchte lingen tot dusver 569.000 dollar aan de Oostenrijkse regering heeft over gemaakt ten behoeve van de vluch telingen. In december naar Parijs De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zal op 8 december naar Pa rijs vliegen, waar hij de vergade ringen van de Navo-raad, die op 11 december beginnen, zal bijwonen. In Parijs zal hij vermoedelijk ook met zijn Britse en zijn Franse col lega besprekingen voeren. Dulles, die op het ogenblik nog voor herstel van een operatie in Florida verblijft, zal zondag in Augusta in Georgia, waar president Eisenhower met vakantie is, be sprekingen voeren en maandag zijn werkzaamheden in Washington hervatten. Vluchtelingen die dinsdag in Oostenrijk aankwamen, vertelden dat zij in een bos bij de grens lijken hadden gezien van 20 Hongaren, die door Russische soldaten waren doodgeschoten terwijl zij trachtten naar Oostenrijk uit te wijken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Met een vriendelijke hand j gegeven is meer waard dan met een volle hand. De secretaris-generaal van-^ïê~ Ver. Naties, Dag Hammarskjc[elty,v'e;b. heeft woensdag in New York be- kend gemaajet, dat het V.N.-l^ger in Egypte volgens de voorlopigè'ctr.. plannen, twee brigades - bij elkaar circa 6.000 man - zal tellen. Binnen veertien dagen zal het in-» eIn ternationale leger in Egypte pver 4.100 man en in Napels over 300 man luchtmachtpersoneel bescpilc- ken. 23 landen hebben aangebi >3en militaire eenheden naar Egyplfe te zenden. De aanbiedingen van acht van deze landen,'die met elkaar 4.500 man beschikbaar stelden, zijn aangenomen. Dinsdag omvatte de V.N.-troe- penmacht in Egypte reeds 1.374 man, van wie er 190 in Port Said gelegerd zijn, aldus de bekendma king van Hammarskj oeld Manoch, een van de kroonge tuigen in de processen tegen Jung- schlager en Schmidt, is dinsdag in Djakarta overleden. Hij is veer tien dagen ziek geweest. Zijn dood werd woensdag bekend gemaakt. Bij K.B. is met ingang van 1 december 1956 benoemd tot lid van de Raad van State dr. J. Schouten te Rotterdam, oud-lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Symbolische voorstelling van de ramp Fraai wandtapijt zal plaatsje vinden in nieuw te bouwen raadhuis (Van onze redakteur) Er was gisteren meer op Ouwerkerk dan de harde wind, die her innerde aan de stormramp van februari 1953. Ouwerkerk beleefde weer een van die manifestaties die al zo talrijk in aantal zijn geworden na de ramp en die mede het „nieuwe gezicht" van dit ramp-getroffen dorp hebben bepaald, waar nu reeds menig object herinnert aan de gulle, helpende hand die werd toegestoken, toen iedereen - en inzonderheid de inwoners van Ouwerkerk zelf - begrepen dat ze het zelf niet konden klaren, hoe moedig zij ook de wederopbouw van hun dorp wilden aanpakken. Gisteren togen andermaal (de eerste keer werden handwerkpakketten aan de bevolking uitgereikt) een aantal zeemansvrouwen van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd naar Ouwerkerk, waar officieel in de persoon van burgemeester J. Romeijn, het gemeentebestuur het fraaie door de zeemansvrouwen gemaakte wandtapijt werd aangeboden, dat straks het interieur van het nieuwe raadhuis sieren zal. de ontwapenende en prettige sfeer die de middag daarna kenmerkte, werden uitgedeeld. De heer Geysen besloot zijn toespraak met het uit spreken van de wens, dat de stil zwijgende aanwezigheid van het wandtapijt straks in het nieuwe raadhuis zal mogen bijdragen tot het nemen van wijze besluiten ten voordele van de gemeente Ouwer kerk. Tot slot sprak burgemeester J. Romeijn, die namens de gemeente zijn grote erkentelijkheid uitsprak voor het initiatief van de zeemans- -vrouwen. Spr. roemde vooral het uitgesproken persoonlijke element in de geste van de zeemansvrou wen, want elke naaldbeweging im- „De zeemansvrouwen van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd willen het gemeentebestuur van Ouwer kerk, dat zozeer door de ramp heeft geleden dit wandtapijt aanbieden, dat de herinnering levendig houdt aan twee' data, de le februari 1953 en de 6e november 1953, de dag waarop het dijkgat bij Ouwerkerk werd gesloten", aldus mevrouw E. Flach-Michielen te Rotterdam, die namens de aanwezige zeemansvrou wen het woord voerde op de bij eenkomst in een der lokalen van de kleuterschool. Mevr. Flach - echtgenote van de gezagvoerder van het regerings-emigrantenschip „Waterman", herinnerde aan de ontroering, die ook de zeemans vrouwen beving, toen H.M. de Ko ningin op die gedenkwaardige 6e november 1953, de spanning ver brak met het: „De dijk is dicht". Nadien is bij de zeemansvrouwen de gedachte gegroeid, dat zij iets moesten doen voor hen, die zozeer van dezelfde zee hebben geleden, waarop hun eigen mannen het da gelijks brood verdienen. Contact werd gezocht met de chef van de tekenafdeling van de Kon. Verenigde Tapijtfabrieken, die een ontwerp maakte voor een gobelin, dat door de verschillende zeemansvrouwen van K.R L. is vervaardigd. Het gobelin geeft links een symbolische voorstelling van de ramp, in het midden de sluit- caisson, terwijl rechts de weder opbouw van het getroffen Ouwer kerk wordt gesymboliseerd. Het fraaie gobelin toont verder de wa pens van de provincie Zeeland en Ouwerkerk. Mevr. Flach verzocht het ge meentebestuur het gobelin te wil len zien als een symbolische voor stelling, die als een stille getuige, de herinnering levendig zal houden voor het nageslacht aan de ramp en wat nadien gebeurde. Nu en voor later toont het gobelin de overwin ning op het water door hen, die de Zeeuwse wapenspx-euk opnieuw hebben waar gemaakt, aldus mevr. Flach, die daarna het dundoek met het wapen van de K.R.L. verwij derde, waai'op het fraaie wandta pijt zichtbaar werd. Aanval van de erfvijand Nadien sprak h'et hoofd van de afdeling Personeels- en Arbeidsza ken van de Kon. Rotterdamse Lloyd de heer I-I. Geysen, die opmexTrte op de zondag dat de Russen Hongarije binnenvielen, te hebben gedacht aan dieandere zondag, toen het water ons land besprong en de men sen buiten het rampgebied, in eer ste instantie niet wisten wat zich hier afspeelde. Werd Schouwen- Duiveland in de eerste berichten r.iet genoemd, achteraf bleek maar al te duidelijk hoe zwaar dit eiland was getroffen. Sprekend over het door de zeemansvrouwen vervaar digde wandtapijt, deelde spr. mede dat het gobelin reeds in juni gereed was. In Rotterdam hebben velen het gezien en nadien is onder aus piciën van het Noord-Europa Insti tuut het te zien geweest in Bergen (Noorwegen). De heer Geysen gaf uitdrukking aan de trots van de re derij op de zeemansvrouwen, die tot devies kozen degenen te helpen die door dezelfde zee verliezen le den, waarvan zij leven door het werk hunner echtgenoten. Spr. uitte dan ook zijn respect aan het adres van de zeemansvrou wen. Als typische St Nicolaas-ver- rassing had de heer Geysen een aantal presentjes meegebracht voor de kleuterschoolleerlingen, die in nieuwe raadhuis worden gebouwd, waarin het wandtapijt een plaatsje zal vinden. Bij het proces van de wederopbouw proberen wij zoveel mogelijk de klippen te overwinnen, aldus burgemeester Romeijn, die nogmaals de zeemansvrouwen dankte voor het genomen initiatief, dat in de toekomst nog bijzondere betekenis krijgt door het feit dat - middels het Deltaplan - Rotterdam en Schouwen-Duiveland nader tot- elkander zullen komen. Presentjes over en weer De perschef van de K.R.L., de heer Knijff, overhandigde daarop mevr. Romeijn een presentje, ter wijl de zeemansvrouwen uit han den van burgemeester Romeijn een doosje Zeeuwse babbelaars in ont vangst mochten nemen. Zo kwam er geen eind aan de cadeautjesre gen, want de heer Knijff had ook voor de raadsleden nog een verras sing in de vorm van een alleraar digst geïllustreerd boekje „Uit en toch thuis", geschreven 'door Max Dendermonde. Na afloop van de plechtigheid bezocht het gezelschap de nieuwe kerk, waar de organist de heer M. De foto geeft een beeld van het wandtapijt, door vijftien zeemansvrou wen in de loop van anderhalf jaar vervaardigd. In totaal iverd ongeveer 1900 uren aan het gobelin gewerkt. Er werden 221.100 steken in en uit, dus in totaal 442.200 „prikken" aan ten koste gelegd, in 45 verschillende kleurschakeringen wol. mers geeft een persoonlijke toets aan het geheel en dat bepaalt de waarde naast de artistieke kwali teit van het gobelin. Bux-gemeester Romeijn gaf hierna een indrukwekkende opsomming van de wijze, waarop Ouwerkerk na de ramp is geholpen en noemde de belangx-ijkste geschonken objec ten, als kleuterschool, kerk, pasto rie e.d. „Soms meenden wij dat het alles wel wat lang duurde", aldus de burgemeester, „maar het was ex- mee als met de versperring van het Suez-kanaal. „Wij voeren „om de Kaap", maar kwamen er toch". Spr. noemde verder het vele, dat door gemeentelijke bemoeiing in de loop van de afgelopen drie jaar tot stand kwam en deelde mede, dat de oude 17e eeuwse gevel, die de ge meente siert, behouden zal worden, dank zij de zorg van Monumenten zorg. Achter deze gevel zal het A. Swenne het eveneens nieuwe orgel bespeelde. Tussentijds vond het dochtertje van de gezagvoerder van de „Zeeland", Helen van der Wiel, gelegenheid haar vriendje André van Wijnen te bezoeken, die een blokkendoos kreeg, een pre sentje waarmede de eerste na de ramp geboren baby te Ouwerkei'k met de jaren gelukkiger zal wor den. Aan de plechtigheid te Ouwer kerk ging een bijeenkomst in „Mon- dragon" te Zierikzee vooraf, waar ook de lunch werd gebi'uikt. Ver melden wij nog dat het maritiem element van Schouwen-Duiveland vertegenwoordigd was in de per soon van gezagvoerder J. H. Grau- enkamp, tezamen met zijn echtge note. Ook de gemeenteraadsleden van Ouwerkerk en ds. J. Franke woonden de officiële overdracht bij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1