ZIERIKZEESCHEMNIEÏIWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het internationale politieleger Reeds 83.000 vluchtelingen ISRAEL WIL VOORSTELLEN DOEN VOOR TERUGTREKKEN VAN TROEPEN "TT* IRAK VERZOEKT AMERIKA DRINGEND OM MEER DEFENSIEVE WAPENS VERSLAPPING MILITAIRE ACTIVITEIT ABSOLUUT UITGESLOTEN STAD EN PROVINCIE Amerikaanse haven staking beëindigd DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 No. 18062 113e Jaargang A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,90, per week 30 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjei (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel. 32, na 16.00 uur (el. nr. 575, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee - Redakleur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Hongaars tijdschrift verschenen De Hongaarse studenten die tot de drie Hongaarse vluchtelingen- transporten behoorden en thans in het conferentie-oord „Heerewegen" te Zeist zijn ondergebracht, hebben het eerste Hongaarse tijdschrift in Nederland het licht doen zien. Het heet „Magyar Szo" (Het Hongaarse woord). Het tijdschrift heeft ten doel een contact te leggen tussen de vluch telingen onderling, terwijl het ver der een beeld wil geven van de Ne derlandse mentaliteit, aard en le venswijze, waardoor de vluchtelin gen zich gemakkelijker kunnen aanpassen. De Zwitserse regering heeft be sloten de kosten van het vervoer van V.N.-troepen tussen Napels en Egypte gedurende de eerste 11 da gen te dragen. Dit vervoer ge schiedde met drie DC-5B toestellen van de Zwitserse luchtvaartmaat schappij. Deze kosten bedragen on geveer 125.000 pond sterling (onge veer 1.325.000 gulden). De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft de algemene vergadering maandag om 10 000.000 dollar ver zocht voor de eerste kosten van het politieleger van de Verenigde Na ties. De algemene vergadering is maandag bijeen geweest om te luisteren naar de motieven voor het 6temmen over een nieuw beroep op Groot-Brittannië, Frankrijk en Is raël tot terugtrekking van hun strijdkrachten uit Egypte Het be roep was vervat in een Aziatisch- Afrikaanse resolutie, die eerder was aangenomen met 63 stemmen voor en vijf tegen bij tien ont houdingen. Een oost-Duitse treiler, afkom stig uit Rostock, heeft zaterdag in de Noorse vissershaven Boknahove verscheidene mensen aan land ge zet, die gingen fotograferen. De treiler had ongewoon veel radio antennes en zag er fraaier uit dan bij dit soort schepen gebruikelijk is. Politie- en marine-autoriteiten nemen personen, die de treiler heb ben waargenomen, verhoren af. Geen hulp nodig Toen zaterdagmiddag het m. s. „Blitar" van de Kon. Rot terdamse Lloyd zich tussen Kaapstad en Halifax midden op de Atlantische oceaan bevond, kreeg men aan boord een uiterst klein vaartuigje in het vizier, dat op de gol ven dobberde en wél eens een reddingboot van een ver gaan schip kon zijn. Men besloot er heen te koersen, want er kon wel eens hulp nodig zijn. Wie beschrijft echter de verbazing van de bemanning, toen het vaar tuigje een zeilkano bleek te zijn, waarin moederziel al leen maar volkomen monter een man zat. Tijdens het praaien bleek men met een Duitser te doen te hebben, Hans Lindemann geheten. „Ik heb geen hulp nodig", schreeuwde hij terug, „zeg alleen maar aan mijn land genoten, dat het mij goed gaat". Hij was op weg van Las Palmas naar Sankt Tho mas in west Indië. „Ik zal het best halen" liet hij weten. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, heeft in een brief aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, verklaard, dat Israël bereid is concrete voor stellen te doen voor een terugtrek king van de Israë'isehe troepen uit Egypte, die gelijke tred houdt met het in actie komen van de V.N.- troepen in dat land. Mevrouw Meir vraagt in haar brief aan Hammarskjoeld, wanneer hij de besprekingen over deze kwestie met de Israëlische dele gatie zal kunnen hervatten. De Britse minister van Onder wijs, sir David Eccles, heeft maan dag in een redevoering te Melmes- bury (Wiltshire) verklaard, dat de Britse troepen zich „nooit onvoor- Maandag zijn 60.000 Amerikaanse havenarbeiders weer naar hun werk gegaan, waarmee - althans voorlo pig - een einde is gekomen aan de staking, die gedurende negen dagen de havens aan de Amerikaanse oostkust had verlamd. De beide betrokken partijen heb ben verklaard „bereid en gereed" te zijn tot een hervatting van 'de onderhandelingen over de contrac ten, .maar tot nu toe is nog geen datum genoemd. De staking heeft de Amerikaanse staat naar schatting twintig mil joen dollar per dag gekost. De Oostenrijkse afgevaardigde heeft maandag in de sociale com missie van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties ver klaard, dat er volgens de jongste berichten reeds 83.000 Hongaren naar Oostenrijk zijn gevlucht. Hij deed een dringend beroep op alle landen om Oostenrijk te helpen. Oostenrijk telt nu op elke hon derd inwoners reeds een vluchte ling. Tot op heden zijn 16.000 Hon gaarse vluchtelingen uit Oostenrijk j naar andere landen gebracht. waardelijk uit Cairo" zullen terug trekken. Eerst moeten de V.N.- troepen in Por Said de taak van de Britse troepen overnemen. De V.N.-strijdmacht moet „doel matig zijn in die zin, dat zij er blijft terwijl wij en onze vrienden in en door middel van de Ver Naties werken voor oplossing van vijf vraagstukken in het Midden- Oosten". Deze vraagstukken zijn volgens Eccles: 1. Vrijmaking van het Suezka- naal. 2. Het plaatsen van het kanaal onder internationaal beheer. 3. Regeling van het Arabisch- Israëlische geschil. 4. Het verhinderen dat enig deel van het Midden-Oosten een satel liet van Moskou wordt. Vertrek Britten wacht op voldoende V.N.-troepen De jeugd is er om wijsheid i te leren, de ouderdom om haar i 1 toe te passen. n 1, BROUWERSHAVEN Aantrekkelijk program winkelweek A.s, woensdagavond zal de lijkse Sint Nicolaas-winkelwc ek te Wcih. ipend. Brouwershaven worden ge p De muziekvereniging „Apollb"W4kh. 's avonds een mars door qe ge meente maken, waarna de officiële opening plaats vindt ten stadhulZe^. Zaterdagmiddag a.s. zal Apollo" met de Sint een rondgang door de gemeente maken, waarna aan de kinderen een feestmiddag zal wor den aangeboden in het Ned. Hërv. jeugdgebouw. Maandag 3 december is er een korfbalwedstrijd (een half uur) op het Havenplein, naar welks uitslag men kan raden. Een paar lichtmasten zullen geplaatst wor den. Woensdagavond, de laatste avond, zal een vermomd persoon aan „Apollo" voorafgaan, naar wiens identiteit men kan raden. Ook de gebruikelijke etalagewed strijden ontbreken niet op het pro gramma. Zoals bekend zal de op brengst ten goede komen aan de kas van de Groene Kruis-afdeling Brouwershaven. NOORDGOUWE Toneelvereniging „Het Schouwse masker" opgericht Nadat reeds vorige week voorbe reidende besprekingen waren ge voerd, waaraan ook werd deelge nomen door de provinciale advi seur de heer J. Lemaire - die waar devolle richtlijnen uitstippelde - is alhier definitief besloten tot op richting van een toneelclub. Een voldoende aantal deelnemers heeft zich opgegeven als lid van de ver eniging, zodat ook een bestuur kon worden samengesteld. In het be stuur hebben zitting mevr. van Wijk en de heren J. W Roskam en A. v. d Velde. De vereniging heeft :ot naam gekozen: „Het Schouwse masker". Het ligt in de bedoeling dat de heer Lemaire een vijftal les- avonden zal komen geven, terwijl aen regisseur uit eigen kring is ge bonden Indien mogelijk zal aan het sinde van dit winterseizoen voor de eerste maal worden opgetreden. Dit zal uiteraard afhangen van de /orderingen, die worden gemaakt. Het heeft er alle schijn van, dat de- e jonge vereniging de zaken en- ;housiast gaat aanpakken. BRCINISSE 50-jarig bestaan C.J.M.V. Lezing over het goede boek De C.J.M.V. „Obadja" te Brui- aisse is voor de buitenstaander /ooral de vereniging die zorgt voor joede lectuur, door het exploiteren /an een meer dan 1500 titels tel lende bibliotheek. Het was daarom ongetwijfeld een goede gedachte .iet 50-jarig bestaan van de CJM. V. ook te doen uitkomen in verband net deze bibliotheek. Voor lezers on andere belangstellenden was laarom vorige week een avond be- .egd waar de heer K. Hoeve, secre- aris voor de lectuurvoorziening in iet landelijke CJ.M.V. heeft ge- proken over het goede boek. Hij verd ingeleid door de heer J. van len Berge, voorzitter van de CJ. M.V. ter plaatse, die voorging in *ebed. De heer Hoeve feliciteerde 3ruinisse met zijn uitstekende bi ll iotheek, die hij kende omdat hij ie catalogus had helpen samen stellen. Hij begon vervolgens zijn causerie met de vraag: Waarom 'ezen wij, waarbij hij tot de con clusie kwam dat niet iedereen op ieze vraag hetzelfde antwoord zal ?even. Een titel van een boek is ils een gezicht, wie een titel leest, naakt zich een bepaalde voorstel- 'ing. Uit de practijk vertelde hij van een uitgever, die een boek dat niet „liep" van een andere titel voorzag, met het gevolg dat het in enkele jaren tijds vier drukken be leefde Bij het kiezen van een boek moet men zich vooral afvragen, of het boek ons iets meegeeft, zon- fer ons blind te staren op bijkom stigheden Na een met grote aan lacht gevolgde causerie over het lezen en wat daarmee samenhangt, 'as hij vervolgens verschillende oassages voor uit het boek „De dood verloor het spel", die eveneens met grote spanning werden meebeleefd. Onder de aanwezigen werden in de pauze een drietal nieuwe boeken verloot. De heer van den Berge dankte de spreker voor zijn boei ende causerie. Roemeense leger wordt ontwapend Dit nummer bestaat uit 20 pagina's HOOR WIJS KLOPT DAAR KINDEREN Minister Luns over de N.A.V.O. De regering is voornemens de verdieping en uitbreiding der sa menwerking in de N.A.V.O., zowel op militair als op niet-militair ge bied te bevorderen. Op niet-militair terrein, omdat cij van mening is, dat de politieke cn militaire toestand in de wereld •en verslapping op dit terrein te enen male niet gedoogt; op niet- -nilitair terrein, omdat zij ervan overtuigd is dat militaire samen werking zonder een grote mate van 'oördinatie op buitenlands politiek en economisch terrein tussen de 'eden-staten, nimmer een afdoend tntw oord kan zijn op de dreigin gen, waarvoor de vrije volkeren cich nog steeds zien geplaatst. De minister van Buitenlandse Za ken, die dit meedeelt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1957 van '.vin departement, kan het niet eens zijn met verscheidene leden, wan neer deze stellen dat thans niet op de uitvoering van artikel 2 van het Noord-Atlantische verdrag moet worden aangedrongen, omdat ge vreesd zou moeten worden dat hierdoor een accentverschuiving len ongunste van de zuiver mili taire activiteiten van de N.A.V.O. zou optreden. De minister stelt zich voor de in Vluchtelingen maken busrit naar Soestdijk De ruim 600 Hongaarse vluchte lingen die momenteel in de Jaar beurshallen te Utrecht vertoeven, zullen hedenmiddag een busrit ma ken en onder meer een bezoek brengen aan het paleis Soestdijk. H.M. de Koningin heeft zich be reid verklaard enkele Hongaarse vluchtelingen op het bordes van het paleis te begroeten. De andere Hon garen zullen voor Hare Majesteit defileren. Schaarse benzine goedkope auto's De beperkingen op de motor brandstoffen hebben geleid tot een aanzienlijk vergroot aanbod van automobielen op de tweedehands- markt. De prijzen zijn daarbij voor grote wagens met hoog verbruik aanzienlijk gedaald. Kleinere wa gens bleven prijshoudend, omdat in verband met het voornemen de benzineprijs te verhogen, eigenaars van grote wagens naar zuiniger vervoermiddelen omzien. het rapport van de „Drie wijze mannen" te verwachten aanbeve lingen met grote welwillendheid tegemoet te treden, in het bijzon der die welke betrekking hebben op de zo noodzakelijke versterking van de procedure voor politieke consultatie. ZIERIKZEE Een aardig initiatief De leerling van de Beatrix-school F. d. B. vond het toch wel heel erg dat Sint Nicolaas - naar hij dacht - beslist geen bezoek zou brengen aan de kinderen van de Hongaarse vluchtelingen. Daarom nam hij een even aardig als kloek besluit, maakte een lijst gereed en ging de „boer op" in de wijk waarin hij woont. Het resultaat van zijn actie was een bedrag van f 18,16. Hoe aardig het ook was van dat knaapje, hij was toch in overtre ding en daarom bemoeide de politie zich er mee. Maar de politieman nen waren helemaal niet boos. De burgemeester kwam zelfs achter het leuke initiatief en toen kreeg de voortvarende leerling zijn ver gunning achteraf om te collecteren voor de Hongaarse kinderen. Natuurlijk mogen andere kinde ren hun vriendje niet nadoen. Dat zou allemaal te moeilijk contro leerbaar worden. Bovendien die ene heeft nu (een moeizaam verworven) vergunning. Dus. BROUWERSHAVEN Afdeling Bond van Plattelandsvrouwen Vorige week belegde de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Brou wershaven een familiebijeenkomst in hotel „Jacob Cats". Onder de ge nodigden bevond zich o.a. burge meester J. L. van Leeuwen. De avond werd geheel gevuld met een programma door „eigen krach ten" en droeg een gezellig karak ter. Het programma bestond uit zang, voordracht, declamatie en toneel. Vooral het toneelstukje „Grootvaders klok" werd op uit stekende wijze opgevoerd. De aan wezige heren werden ingeschakeld om met een gelijk aantal dames °en hersengymnastiekwedstrijd te houden, welke door de'heren werd gewonnen. In de pauze werd een coïlekte gehouden voor de ouden van dagen, welke f 36.30 opbracht Tenslotte werd medegedeeld dat de kerstavond zal worden gehouden op 19 december a.s. Op deze avond zal mevr. Huisman-Griep een boek bespreking houden over Rem brandt. Eisenhower met vakantie Militaire truck kantelde Vier doden Vier militairen van de „Lua" zijn maandagmorgen op de vliegbasis Leeuwarden door een auto-ongeluk om het leven gek omen. Twee per sonen werden ernstig gewond. Een aantal manschappen van de parate afdeling van de „Lua" uit de Prins Frederik kazerne te Leeu warden hield oefeningen op de ba sis. De truck, waarin zij gezeten waren, geraakte bij het uitwijken in een berm, kantelde en kwam in een sloot terenht. Bij de reddingspogingen bleek, dat een wachtmeester, een kornet en een soldaat reeds waren over leden. Een vierde slachtoffer over leed kort na aankomst in het Sint Bonifacius hospitaal aan zün ver wondingen. Niemand weet wa De Iraakse ambassadeur te Wash ington, Moessa Al Sjabandar, heeft de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Rountree, maandag om meer Amerikaanse wapens voor Irak verzocht, aldus heeft de ambassadeur na zjjn on derhoud met Rountree aan verslag gevers medegedeeld. D® ambassadeur zei, dat Irak meer defensieve wapens nodig heeft, in het bijzonder luchtdoel- in Syrië gebeurt geschut en vliegtuigen. Hij her innerde er aan, dat er een akkoord voor wederzijdse beveiliging tussen de Verenigde Staten en Irak be staat. „Niemand weet precies wat er in Syrië gebeurt", zo zei de ambassa deur. Verder zei hij dat zijn land liever Amerikaanse wapens en militaire steun ontvangt dan Russische. Over de moeilijkheden tussen Irak en Syrië zei de ambassadeur: „Dat zijn familieruzies, die wij op vreedzame wijze tot een oplossing zullen brengen". Volgens het Londense blad „The Observer" wordt het Roemeense leger in snel tempo ontwapend, want de Sowjetleiders zijn van me ning dat zij niet meer op dat leger kunnen rekenen. Het besluit tot ontwapening zou zijn genomen, zo meent het blad uit goede Roemeense bron te weten, na hat bliksembezoek van Chroesjtsjef aan Boekarest, even vóór de vierde november. •- 5. Hulp aan de volken van het vs '-. Midden-Oosten om de levensstan- daard te verhogen. Al doen de Russen verwoede pogingen de „stroom der ellendigen" met geweld van wapenen af te dammen, toch komen nog steeds vele vluch telingen uit het rampzalige Hongarije Oostenrijk binnen. Het leed, dat aan de grens lussen de communistische en de vrije wereld valt te aan schouwen, is mateloos. - Deze foto laat zien hoe een familie uit het Bur- genland, die een zeer verre voettocht moest maken om de vrijheid te bereiken, bij Andau de grens overkwam met een klein kind, dat onder de inspanning van het lopen was bezweken op een inderhaast gemaakte ruwe draagstoel. President Eisenhower is maan dag uit Washington naar Augusta in Georgia vertrokken. De presi dent zal een week rust houden, voor het eer^t4 na zijn herverkie zing als president.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1