ZWITSAL Hongaarse vluchtelingen HOOFDPIJN?' WEG HOOFDPIJN Gezo/ide Sal?/es ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m*SDAG 2T NOVEMBER 1956 No. isosa 20 RUSSISCHE DIVISIES STATIONEREN ZICH LANGS HONCAARS-ZUIDSLAVISCHE GRENS Oostenrijk over de gedode Sowjet-militair Vluchtelingen, die zondag lu Oos tenrijk aankwamen, vertelden, dat zij door Russische militairen waren beschoten. Zij deelden mee, dat de Russen bezig zijn de grens met Oostenrijk hermetisch af te sluiten. Volgens een uitgeweken mede werker van Nagy hebben ongeveer twintig Russische divisies, hoofd zakelijk bestaande uit gemotori seerde infanterie, stellingen inge nomen langs de ilongaars-Zuidsla- vische grens. Een hooggeplaatste functionaris van de Hongaarse spoorwegen ver klaarde over het bewijs te be- beschikken, dat de eerste Rus sische gewapende actie in Hongarije al was begonnen, voordat de Hon gaarse regering er om zou hebben gevraagd. Hij had het logboek bij zich van de stationschef van de Hongaars-Russische grensplaats Zahony, waaruit bleek, dat op 23 oktober om vijf uur 's middags drie Russische treinen met elk 40 tanks de grens waren overgereden, meer dan twaalf uur vóór de Hon gaarse verklaring, dat de hulp van Russische troepen was ingeroepen om de orde te herstellen. Het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een com muniqué uitgegeven over het grens incident van vrijdag, waarbij een Sowjet-militair werd gedood en één gearresteerd. Communinué over het grensincident Het incident vond plaats op een punt, waar de Oostenrijkse grens duidelijk aangegeven is, aldus het communiqué. Het incident geschiedde vrijdag te ongeveer 15.30 uur, toen Hon gaarse vluchtelingen, die reeds de Oostenrijkse grens overschreden hadden, achtervolgd en beschoten werden door Sowjet-militairen. On der de vluchtelingen bevond zich een jong meisje, dat door een Rus sische soldaat werd nagezeten en op Oostenrijks gebied werd gegre pen. De soldaat poogde het meisje naar Hongaars gebied terug te sleu ren. Twee Oostenr'kse boeren slaagden er evenwel in haar te be vrijden. De Sowjet-militair keerde naar Hongariie terug. Snel verminderende betekenis van het Suez-kaiiaal Volgens de „New York Times" zijn de deskundigen van <je Ame rikaanse regering van oordeel, dat het Suezkanaal snel aan betekenis zal inboeten voor de olievoorzie ning van west-Europa. Naar het blad schrijft zal het Suezkanaal nimmermeer de oude betekenis voor de welvaart van west-Europa verkrijgen. Over tien jaar zullen grote tankschepen, die voldoende hoeveelheden olie kun nen vervoeren om de reis om de Kaap de Goede Hoop lonend te ma ken,geen gebruik meer maken van het Suezkanaal. Dit is het algemene oordeel van de regeringsdeskundigen, die gedu rende de afgelopen drie weker wanhopige pogingen in het werk hebben gesteld om methoden te vinden voor het overwinnen van de Europese oliecrisis. DE HONGAARSE VLUCHTELINGEN Donderdag velen naar diverse werkgelegenheidskampen De derde groep Hongaarse vluch telingen die maandagnacht tr Utrecht is aangekomen, zal waar schijnlijk donderdag over de op vangcentra in ons land worden ver deeld. De Federatie voor Vluchte lingenhulp is thans bezig het trans port in te delen. In de centra, waar reeds vluch telingen zijn ondergebracht, zijn nog enkele plaatsen vrij, maar niet voldoende om ook dit nieuwe trans port geheel op te vangen. Er zal gebruik gemaakt worden van nieuwe centra, terwijl voorts velen ditmaal zullen worden onderge bracht in de kampen van de Dienst aanvullende werkgelegenheid. Tien personen zijn maandagmor gen naar de tandheelkundige kli niek van de Rijksuniversiteit van Utrecht vervoerd omdat ze reeds dagenlang door een hevige kiespijn werden geplaagd. Bij de vluchtelingen van het derde transport bevinden zich ook vier leden van een zigeunerorkestje dat regelmatig voor radio-Boeda- pest optrad. Tezelfdertijd poogden twee an dere Russische soldaten, die de weg van Boccuk (Hongarije) naar Rech- nitz (Oostenrijk) waren overgesto ken, deze weg voor vluchtelingen te versperren. Oostenrijkse douane beambten aan de grens stelden de politie van Rechnitz op de hoogte en reden zelf door naar het dorp. Een honderd meter van de douane post stuitten zij op de twee Rus sische militairen met automatische wapens op de douanebeambten ge richt, die op hun beurt hun gewe ren op de Russen richtten. Intus sen arriveerde een auto met politie mannen. De twee Russen werden ontwapend en naar Rechnitz ge voerd. Eén van hen poogde te ont snappen. Hij werd na sommatie door een der politiemannen neer geschoten en bleek in de buik ge raakt te zijn. Bij aankomst in het ziekenhuis overleed de Russische 'oldaat, aldus het communiqué. Poolse stoorzenders buiten werking Het Poolse blad „Zycie Wars- zawy" heeft zaterdag gemeld, dat die Poolse stoorzenders, die ge bruikt werden om uitzendingen van westelijke radiostations te storen, buiten werking zijn. Dat spaart het 'and ruim 63 miljoen gulden per iaar en de elektriciteit die bespaard vordt is voldoende om een stad met 'ienduizenden inwoners van licht le voorzien. Het blad verklaarde, dat „men beter met redelijke argumenten dan net lawaai kan reageren op buiten- 'andse uitzendingen". Ingezonden mededeling Scooter is nooit bromfiets „Mijn cilinderinhoud is dezelfde lis die van een bromfiets". Daar- nee doelde een Haagse overtreder /an het rijverbod op zijn scooter, vaarmee hij in een stille straat loor de politie gegrepen werd. Het werd hem duidelijk gemaakt, lat een scooter geen fiets, dus ook ;een bromfiets is, doch een. „mo orvoertuig op twee wielen", onge acht de cilinderinhoud. Waarna \et vierde Haagse verbaal wegens vvertreding van het rijverbod werd tpgemaakt. u O naar Engeland Wordt Utrecht doorgangscentrum De gewestelijk commandant van het Rode Kruis te Utrecht, dr. A. Vrijlandt, heeft de regering, het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis en de Federatie voor Vluchtelingenhulp aangeboden het opvangcentrum de Jaarbeurshallen te bestemmen voor doorgangscen trum voor vluchtelingen, die in En geland zullen worden onderge bracht, zo verneemt het A.N.P. Een vluchtelingencomité in En geland heeft zich, zoals men weet, bereid verklaard elke dag 700 vluchtelingen op te nemen. Het transport van Oostenrijk naar En geland vergt van de toch al zo ver moeide vluchtelingen te veel om de reis in één keer te maken. Daarom wil men thans deze vluchtelingen eerst enkele dagen in Utrecht ver zorgen, voordat het transport door gaat naar Engeland. Men beraadslaagt thans over dit initiatief, waarachter zich alle Rode Kruis-helpers en helpsters hebben geschaard. Ingezonden mededeling AMSTERDAM. Een arbeidsonge val aan boord van het in de West haven te Amsterdam liggende 5060 brt. metende Panamese schip „So- malegra" heeft zondagmiddag de 40-jarige arbeider J. M. W. uit Am sterdam het leven gekost. Tijdens het lossen van erts geraakte W tussen de grijper van de loopkraan en de schroefastunnel van het schip en overleed ter plaatse. BURGH-HAAMSTEDE V.V.V. moet over meer financiële middelen kunnen beschikken Goedgerichte reklame vraagt geld Op de jongste vergadering van V.V.V. te Haamstede gehouden, heeft de directeur van de Provin ciale V.V.V. de heer Oskam ge sproken over het onderwerp: „Waarom is een krachtige V.V.V. noodzakelijk?" In zijn inleiding gaf spr. een overzicht van de organisatie van V.V.V 's in Nederland en wees er op dat voor het verkrijgen van een krachtige V.V.V. geld bijeenge bracht dient te worden voor het maken van de nodige reklame. Het aantal vakantiegangers is na de oorlog sterk gestegen, zodat ook in de Westhoek meer gasten kunnen komen, als hiervoor pi'opaganda wordt gemaakt. Hierna gaf hij een overzicht van hetgeen op dit gebied in Texel, waar hij 5 jaar directeur van VV.V. was, gedaan wordt en welke contributie's daar worden betaald, nl meer dan f 2 per bed, door de bedrijven, die daarvoor in aanmerking komen, terwijl door de middenstand een bedrag van f 5 tot f 150 betaald wordt, waardoor een bedrag van f 20.000 bij elkaar gebracht wordt. Tenslotte besprak hij nog het werk van het A.N.V.V. en de contactcommissie en wees nogmaals op het bijeenbrengen van flinke bedragen voor een goed uit te voeren reclame. Nadat over deze belangrijke cau serie enige discussie was geweest, vroeg de voorzitter of de leden iets voor een dergelijke contributierege ling voelen als op Texel en of er eventueel een andere contributie regeling dient te komen, hetgeen bevestigend werd beantwoord. Hierna werd de begroting voor jjet jaar 1957 behapdeld, waaruit bleek, dat deze in totaal aanwees f 1600 met een onvoorzien van f 175, wat de heer Oskam buiten gewoon laag vond, zodat naar zijn mening de contributie belangrijk verhoogd dient te worden. Naar aanleiding hiervan werd nog opge- De financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten Commissie-Oud dient voorstellen in De commissie inzake het herstel 'an de financiële zelfstandigheid van de gemeenten en de provin- iën (gewoonlijk genoemd de Com- nissie-Oud, naar de naam van haar /oorzitter) heeft dezer dagen haar /oorstellen bij de regering inge diend over de regeling van de fi nanciële verhouding tussen het Rijk an de gemeenten voor 1958 en vol gende jaren. De commissie besloot, dat de ont wikkeling der laatste decenniën er toe leidt voorgoed een streep te zet- en onder de eigen belastingen als hoofdbron van inkomsten der ge meenten. Gezocht moest dus wor den naar een oplossing, waarbij het overgrote deel der middelen van uit centrale punten aan de gemeen ten toevloeit, dat wil zeggen naar een „nieuwe" zelfstandigheid der gemeenten in het kader van een nieuwe gedetailleerde financiële1 verhouding met het Rijk. De reële betekenis van deze nieuwe zelf standigheid dient te liggen in het recht en de mogelijkheid van de gemeenten om zelfstandig en onder eigen verantwoordelijkheid voor het uitoefenen van haar deel van de overheidstaak te beschikken over de daarvoor nodige middelen. Ter bereiking van dat doel stelt de commissie voor (in het kort sa mengevat): a. Instelling van een gemeente fonds, waaruit de volgende uit keringen worden gedaan: 1. vooruitkeringen, in verband met de belastingpotentie, de kosten van de maatschappelijke steun en de kosten van het onderwijs; 2. een algemene uitkering. b. Vergroting van het belasting gebied der gemeenten, door in voering van een woonplaatsbe lasting. Daarnaast beveelt de commissie aan verbetering van de doeluitke ringen uit 's Rijkskas, in het bij zonder voor boven de kracht der gemeenten uitgaande grote werken en voorzieningen. merkt, dat er speciaal reclame dient te worden gemaakt voor het voor seizoen, want in het hoofdseizoen komen hier reeds zoveel gasten, dat er geen plaats voor meer aanvragen is, ja er zelfs veel moeten worden afgewezen. Na enige bespreking werd besloten dat het bestuur met een uitgewerkte nieuwe regeling zal komen, die dan met verschillen de belanghebbende groepen bespro ken zal worden. Bij de rondvraag werd er nog op gewezen, dat er de ze zomer enkele klachten waren over verhuurders, die appartemen ten verhuren, die niet aan redelijke eisen voldoen. De heer Oskam zei, dat V.V.V. niet voor deze mensen moet instaan en hen van de leden lijst moet schrappen. In dit verband wees de voorzitter er op, dat het gewenst is, dat er een geschriftje komt, waarin staat aan welke eisen pensions etc dienen te voldoen. Na de administrateur dank gezegd te hebben voor het vele werk voor V.V.V. verricht, volgde sluiting door de voorzitter. is Het ligt in het voornemen.van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden vandaag 'dinsdag) de première in Nederland bij te wonen van het toneelstuk ..Het -dagboek van Anne Frank" doer 'de Toneelgroep „Theater" in het nieuwe De La Martheater te Amsterdam. AMSTERDAM. In de Tolstraat te Amsterdam zijn in haar woning de 76-jarige mevrouw M. J K. en de bij haar wonende 77-jarige heer G. K dood aangetroffen. Gebleken is, dat zij door gasverstikking om het leven zijn gekomen, nadat de gum mislang van het in de keuken staande gascomfoor was losgeraakt. KON. NED. LANDBOUWCOMITE De berekening van beloning en eigenaarslasten in de garantieprijzen „Veel ondeskundige en onbillijke kritiek" Tijdens de algemene vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité te den Haag heeft de voorzitter ir. C. S. Knattnerus zich gekeerd tegen degenen, die z.i. ondeskundige en onwelwillende kritiek leveren op de recente eisen van de landbouw inzake verrekening van beloning en eigenaarslasten in de garantieprij zen. De eisen van het Landbouwschap^ - zo zeide hij - hebben betrekking* op kostenfactoren, welke in de kostprijsberekening van het Land bouw Economisch Instituut dienen te worden opgenomen, misschien met uitzondering van de grond rente. Over de hoogte en de wijze van berekening dient men het eens te zijn, alvorens men gaat over wegen tot welke moeilijkheden de totale invoering leidt. De afspra ken, waarop het L.E.I. moet bere kenen, dienen dus te worden her zien. Dan komen de juiste cijfers voor de dag. De bij de eisen ge stelde conclusies zijn uitgangspun ten van het Landbouwschap. De cijfers betreffen ramingen, die thans door het L.E.I. worden her rekend. Het belang van de juiste uit gangspunten zou, ook bij tempori sering van invoering der gewenste maatregelen, blijven bestaan. Tot de moeilijkheden voor een garantiebeleid, waarbij de eige naarslasten worden vergoed, rekent ir. Knottnerus in de eerste plaats een vergroting van de kostprijs- verschillen op verscheidene land bouwgronden, vervolgens een ver hoging van de kosten van levens onderhoud en tenslotte bemoeilij king van de uitvoer. STAD EN PROVINCIE Examen hulpmonteur garagebedrijf Verleden week werd in de lagere technische school alhier het twee de deel (het zg. praktijkgedeelte) van het examen „Hulpmonteur" voor het garagebedrijf afgenomen. Het resultaat was een pluim op de hoed van het techn. onderwijs op ons eiland, want alle candidaten slaagden en wel met cijfers die elders gezien mochten worden. Enige lokalen van de lagere tech nische school waren welwillend ter beschikking gesteld, inclusief ge bruik van werktuigen en gereed schappen. De geslaagden zijn: C. v. d.-Havfc, Oosterland; W. Bal, Bruinisse; P. J. Quist, Zierikzee; J. L. de Bil. Nieu- werkerk; J. van Dijk, Oosterland; J Hage, Ouwerkerk; J. Smits, Dreischor; J. Legemaate, Zierik zee en S J. Bil, Schuddebeurs. In het eerste verband bezag hij de pachtnormen, die zijn afgeleid van de vooroorlogse grote vraag naar landbouwgrond met vrije prijsvorming. Er was een te klein verschil in pacht tussen goede en slechte grond en thans is het zo, dat de verschillen in de netto- pachten nog minder in overeen stemming zijn met de winst mogelijkheden. Verschillen in pro- duktiviteit van de grond resulteren in verschillende kostprijzen der produkten. Ind-'en de pachtprijzen weinig verschillen, zullen de kost- prijsverschillen groter zijn. Het ga rantiebeleid voor de basisprodukten drijft naar steeds hogere, vaak on billijkheid met zich brengende, toeslagen om over het gehele land één prijs te krijgen. De garantie prijs mag blijkbaar nooit uitkomen boven de gemiddelde berekende kostprijs van het L.E.I.waardoor de hogere prijs van de ene boer ten koste gaat van die van een ander. Voor deze wijze van garantiebe leid is, aldus ir. Knottnerus, op den duur geen steun van landbouwor ganisaties te verwachten. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Winkels tot 4 december tot 9 uur open Vanwege de door de Zierikzeese Middenstandscentrale (de gezamen lijke middenstandsverenigingen) op touw gezette St. Nicolaas-actie met de nu zo langzamerhand welbeken de C.C.-zegels, is door genoemde middenstandsorganisatie aan b. en w. vergunning verzocht tot het openhouden der winkels tot des avonds negen uur. Door de inmid dels verkregen toestemming mogen de winkels in Zierikzee tot en met 4 december a.s., tot 's avonds negen uur geopend zijn. Deze week kan men op zijn C.C.- zegels wederom een televisietoestel winnen, met het oplossen van een puzzle, welke in de C.C-winkels gratis verkrijgbaar zijn. Oplossin gen in te zenden tot uiterlijk woens dagavond a s. Vanwege een extra beoordeling bij meerdere goede op lossingen wordt ieder aangeraden zijn inzending zo goed mogelijk te verzorgen De uitgegeven zegels blijven tot 6 december geldig, men kan ze dus ook bewaren voor een inzending in de week van 29 november tot en met 5 december, waarop wederom een televisietoestel beschikbaar ge steld wordt. Silo - Sprookje - Klassevijand - Peseta Rauwkost en Barre Werk GESPREKKEN VAN EILANDMAN St. Nicolaas heeft van de Coöpe ratieve Aankoopvereniging vergun ning gekregen om de silo aan de Zelke te Zierikzee voorlopig te ge bruiken als pakhuis voor de ca deautjes. De b rouwgerst moet dus even wachten, om de goedheilig man straks een kans te geven. Zo'n silo val presentjes deelt wel lekker uit, zou Eilandman menen. Voor het dakwerk schijnt het ook prak- ■isch te zijn, naar wordt vernomen. Sint werkt van beneden naar boven. Eenmaal op de transen van het echnisch-agrarisch centrum stort Sint zich omlaag. De noord-westen wind brult rond zijn kuiten en schiet dan onder zijn tabberd. Hier door wordt voldoende weerstand gekweekt, om Sint niet al te hard op de daken in de buitenwijken te doen belanden. Vandaar begint dan de moeizame (maar toch verkwik kende) tocht. Eilo.ndman is uiterst verheugd, dat Sint - nog maar nauwelijks in Nederland - het allereerst zijn schreden heeft gericht naar de Hon gaarse vluchtelingen, die wel nooit hebben gedacht aan de mogelijk heid van zijn bestaan. Achter het ijzeren gordijn bloeien nl. geen sprookjes, of het zouden de lugu bere sprookjes van arrestaties, ver dwijningen en deportaties moeten zijn. Nu konden die Hongaren - nog maar net uit de hel van hun land ontvlucht - toch eens zien, hoe goed Sint Nicolaas wel is, al kan de ouwe zelf onmogelijk naar oost-Europa. Zijn Spaans verleden 'stempelt hem daar tot een plutokra- tische, fascistische en reaktionaire klasse-vijand en daar kunnen de peperbollen van Piet niet tegen op natuurlijk. Ondanks deze politieke verwikkelingen ziet het er dan toch naar uit, dat Sint Schouw en-Dui- veland niet is vergeten. Ja, hij komt niet meer met Groe ne Kruis gebouw en, schoolgebouwen kerken, torens en muziektenten. Die tijd, is voorbij en de peseta in het Spaanse land doet ook wat min der dit jaar. Maar kleinigheidjes kunnen er nog wel op overschieten (hier en daar); een chocolade pak havermout voor mevrouw en een fondanten zondagsrijver gunning voor meneer, wat lintgesierde „p aardenpeeën" voor de jeugd, want Sint schijnt in de avond van zijn leven nog aan rauwkost te gaan doen. Een diëtiste van de Voedings raad heeft nl. gezegd, dat al te veel zoet tot foute dingen leiden kan en daar is Sint toch wel van geschrok ken, want de diëtiste was een echte vakjuffrouw en Sint mocht haar wel. Door al de Sint Nicolaasdrukte zou Eilandman nog vergeten te zeggen, dat hij net op tijd een snik kende (nou ja snikkende) winkelier heeft opgevangen. De winkelier had tijdens de dwaze hamsterperiode eerlijk spel willen spelen. Hij ver deelde de producten zo eerlijk mo gelijk en nou komt het bericht dat een klant hem heeft aangeklaagd bij de minister van Verkeer en Handel. De zaak wordt merk waar dig door het feit dat de klant zelf moest bekennen eerlijk te zijn be handeld en de zaak wordt lelijk door het feit, dat de winkelier een brief ontving met een valse hand tekening, waarin alles werd ver teld. Bij de baard van Sint Nico- 1aas zou Eilandman willen zeggen, dat is niet mooi, niet sportief, niet eerlijk en niet ridderlijk. Verleden jaar had Piet niet veel te doen. Hij sleepte cadeautjes aan, maar het barre werk was er niet bij. Het ziet er naar uit dat het dit jaar anders is. Er zijn nogal wat ondeugendq Heden geweest en de zak dreigt. Af wachten dus maar, want de ouwe is goedig, maar soms streng. Erg streng zelfs! Ingezonden mededeling ZWOLLE. De 23-jarige monteur D. van E. van de N V. Elektriciteits fabriek IJsselcentrale is te Havelte om het leven gekomen. Voorbij gangers troffen hem levenloos in de deuropening van een transforma torhuisje, Men vermoedt dat de heer van E een vergissing heeft begaan en als gevolg daarvan door de stroom getroffen is. Het slacht offer, dat te Zwolle woonachtig is, laat een vrouw en een kind achter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 13